olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Intelligent Group Ltd INTJ
Services-Management Consulting Services · SIC 8742 · Verticală: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)
Intelligent Group Ltd este o firmă de servicii profesionale din Hong Kong, specializată în relații publice financiare pentru companii care se listează sau sunt deja listate la bursa din Hong Kong. Compania a înregistrat venituri de 18,5 milioane HKD în exercițiul fiscal 2025, în scădere, cu pierderi operaționale mari, într-un context de piață de capital volatil.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Intelligent Group Ltd (INTJ) costa 2,40 USD (−19,33 % într-o zi), cu capitalizare 27,0 mil USD, randament al dividendului 55,42 %, beta 0,48, interval pe 52 de săptămâni 2,40–12,40 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,59 – 3,23
- sub banda inferioară · %B -0,31 · lățimea benzii 21,7 %
- SMA 50 / 200
- 2,92 / 5,71
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −16,1 % | −1,1 % | −15,0 pp | — |
| 3 luni | −17,0 % | −0,5 % | −16,5 pp | — |
| 6 luni | −76,0 % | +4,4 % | −80,4 pp | — |
| De la început de an | −80,0 % | +12,3 % | −92,3 pp | — |
| 1 an | −79,3 % | +13,5 % | −92,9 pp | −19,2 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | −26,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −0,9 % | −9,0 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | 521,0 mii | -54,7 mii | -2,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −110,5 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 0,05 | 0,00 | -2,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −100,0 % | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 19,8 % | -2,1 % | -98,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | 345,4 mii | indisponibil | -130,7 mii |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 nov. 2025
- Numerar
- 8,7 mil USD
- Datorie financiară
- 193,3 mii USD
- Datorie netă
- -8,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 11,6 mil USD
- Active totale
- 12,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 27,28x
- ROE
- -23,5 %
- ROA
- -21,7 %
- Marja FCF
- -5,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 576,9 mii | 1,0 mil | 858,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 2,1 mil ≈ | 1,6 mil ≈ | 1,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | — | 529,3 mii | -324,7 mii | -2,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | 589,0 mii | -141,6 mii | -2,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 67,9 mii | -86,9 mii | -65,4 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | — | 521,0 mii | -54,7 mii | -2,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 0,05 | 0,00 | -2,28 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 11,3 mil | 562,5 mii | 656,3 mii | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 1,33 | 1,33 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 562,5 mii
- 2024
- 656,3 mii
- 2025
- 1,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,0 mil | 3,2 mil | 8,2 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 694,1 mii | 303,1 mii | 304,4 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 3,9 mil | 9,0 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 4,4 mii | 3,6 mii | 3,5 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 4,4 mil | 9,2 mil | 12,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 319,3 mii | 258,7 mii | 193,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 1,8 mil | 656,9 mii | 441,4 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 2,2 mil | 915,6 mii | 656,2 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 2,2 mil † | 8,3 mil † | 11,6 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 11,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 11,3 mil
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 349,4 mii | -160,4 mii | -22,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 4,0 mii | — | 107,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 345,4 mii ≈ | — | -130,7 mii ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | 840 | -1,2 mil | -2,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | 906,9 mii | 6,2 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 2,3 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 349,4 mii
- 2024
- -160,4 mii
- 2025
- -22,9 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 27,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
29 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,48 – 23,50 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)17,48 – 23,50 (Mijloc 20,05)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -122,6 % | 6 (față de colegi) | 36 % |
| Marja netă · Calitate | -98,3 % | 24 (față de colegi) | 21 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 27,3x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,5 % | 0 (pe interval fix) | 29 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Intelligent Group Limited (INTJ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-11-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mil USD în 2025; creștere an/an -9,0 %; marjă netă -98,3 %; ROE -23,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,48–23,50 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 20,05 USD, prețul de 2,40 USD lasă un potențial de 735,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 88,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 27,3x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -122,6 %
- Marja netă: -98,3 %
- Randament FCF: -0,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Management Consulting Services (SIC 8742) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 33 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation | 10,6 mld | 13,8 | 70,0 % | 7,1 % | −6,4 % | +7 % / −29 % |
| GGenpact Limited | 6,9 mld | 12,2 | 22,4 % | 11,1 % | +6,6 % | −7 % / +21 % |
| FCNFti Consulting, Inc | 5,3 mld | 24,4 | 15,2 % | 5,9 % | +2,4 % | +20 % / −11 % |
| EXPOExponent, Inc. | 4,1 mld | 38,5 | 31,2 % | 17,7 % | +4,2 % | +19 % / +12 % |
| HURNHuron Consulting Group Inc. | 2,8 mld | 26,2 | 25,5 % | 6,1 % | +11,7 % | +7 % / +69 % |
| ASTHAstrana Health, Inc. | 2,2 mld | 47,5 | 5,1 % | 1,1 % | +56,4 % | +69 % / +17 % |
| ICFIICF International, Inc. | 1,7 mld | 19,8 | 8,6 % | 4,9 % | −7,3 % | +22 % / −32 % |
| BWMNBowman Consulting Group Ltd. | 745,4 mil | 105,5 | 2,9 % | 1,4 % | +14,9 % | +19 % / +39 % |
| ONTOnterris, Inc. | 682,0 mil | — | -2,5 % | -1,4 % | +19,3 % | −24 % / −38 % |
| PPHCPublic Policy Holding Company, Inc. | 342,7 mil | — | -39,5 % | -18,9 % | +24,7 % | indisponibil / indisponibil |
| HCKTHackett Group, Inc. | 329,4 mil | 19,0 | 20,7 % | 6,3 % | −2,6 % | −28 % / −40 % |
| IIIInformation Services Group Inc. | 283,8 mil | 24,7 | 12,7 % | 4,7 % | −1,2 % | +11 % / +43 % |
| AERTAeries Technology, Inc. | 262,2 mil | 19,5 | — | 3,6 % | −0,3 % | +26 % / −70 % |
| RMRRmr Group Inc. | 239,0 mil | 12,1 | 8,7 % | 3,1 % | −22,0 % | +4 % / −33 % |
| SUPXSuperx Ai Technology Limited | 208,9 mil | — | -101,8 % | -527,7 % | +1.878,6 % | −84 % / indisponibil |
| TSSITss, Inc. | 167,9 mil | 12,3 | 32,0 % | 7,4 % | +65,9 % | −38 % / +1.703 % |
| GRNQGreenpro Capital Corp. | 126,9 mil | — | -26,8 % | -169,6 % | −40,7 % | −55 % / −16 % |
| AUCAtif Holdings Limited | 108,2 mil | — | -90,5 % | -723,7 % | −74,7 % | −13 % / −70 % |
| ROMARoma Green Finance Limited | 97,6 mil | — | -44,2 % | -287,8 % | −22,2 % | +130 % / indisponibil |
| RTBRTB Digital, INC. | 83,3 mil | — | -141,9 % | -198,5 % | −38,7 % | −54 % / −95 % |
| MHHMastech Digital, Inc. | 76,6 mil | 72,6 | 1,3 % | 0,7 % | −3,8 % | −19 % / −25 % |
| EGGEnigmatig Ltd | 62,1 mil | 256,8 | 6,3 % | 12,6 % | +12,2 % | +34 % / indisponibil |
| CTMCastellum, Inc. | 44,9 mil | — | -6,8 % | -4,1 % | +18,1 % | −55 % / +115 % |
| ACCLAcco Group Holdings Limited | 35,2 mil | 120,2 | 7,0 % | 5,6 % | +5,8 % | −37 % / indisponibil |
| INTJIntelligent Group Limited | 27,0 mil | — | -23,5 % | -98,3 % | −9,0 % | −79 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INTJ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (09 oct. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (30 iun. 2026), 6-K (30 apr. 2026), 6-K (03 apr. 2026), 6-K (02 apr. 2026).
Pe scurt
Intelligent Group Ltd este o firmă de servicii profesionale din Hong Kong, specializată în relații publice financiare pentru companii care se listează sau sunt deja listate la bursa din Hong Kong. Compania a înregistrat venituri de 18,5 milioane HKD în exercițiul fiscal 2025, în scădere, cu pierderi operaționale mari, într-un context de piață de capital volatil.
SWOT
Puncte tari
- Compania oferă o gamă completă de servicii pentru procese de fuziune, achiziție și listare, ceea ce consolidează relațiile pe termen lung cu clienții 1.
- Acoperirea extinsă a monitorizării media și rețeaua de fonduri speculative și de capital privat sunt active competitive declarate de conducere 1.
- Baza de clienți diversificată, cu un număr în creștere de companii listate pe bursa din Hong Kong, reduce dependența de un singur segment 1.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi nete și operaționale în ultimii ani, iar cheltuielile generale și administrative au crescut considerabil în exercițiul fiscal 2025 1.
- Activitatea este concentrată geografic în Hong Kong, iar veniturile depind de volumul listărilor de pe piața locală 1.
- Compania a fost nevoită să remedieze de două ori deficiențe ale cotației pe Nasdaq, ceea ce indică presiune asupra prețului acțiunilor 1.
Oportunități
- Extinderea pe alte piețe de capital internaționale, în special SUA, ar putea diversifica sursele de venituri dacă se concretizează planurile companiei 1.
- Achiziția de active în China continentală și extinderea activității de creditare prin LQ Capital ar putea crea surse noi de venituri 1.
- Automatizarea serviciilor și platformele virtuale de roadshow ar putea crește eficiența și atrage clienți care nu pot călători 1.
Amenințări
- Scăderea activității pe piața de capital din Hong Kong ar putea reduce cererea pentru serviciile de listare și de proiect 1.
- Concurența intensă poate forța reducerea tarifelor, afectând profitabilitatea 1.
- Schimbările de reglementare din China continentală și din Hong Kong pot avea efecte asupra activității și asupra valorii acțiunilor 1.
Riscuri
- Dependența de piața de capital din Hong Kongridicat
Cererea pentru servicii depinde de volumul listărilor și de sentimentul investitorilor, care pot fluctua rapid din cauza factorilor economici și politici 1.
- Riscuri de reglementare din Chinaridicat
Guvernul chinez poate exercita un control sporit asupra operațiunilor și ofertelor transfrontaliere, ceea ce ar putea limita activitatea companiei sau valoarea acțiunilor 1.
- Pierderi operaționale și costuri ridicatemediu
Pierderile operaționale și creșterea cheltuielilor generale ar putea afecta capacitatea companiei de a finanța activitatea fără capital suplimentar 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Dependența de un număr limitat de clienți și de contracte recurente poate face veniturile vulnerabile la pierderea unor clienți importanți 1.
- Conformitatea cu cerințele bursei Nasdaqscăzut
Deficiențele de preț ale acțiunilor au dus la notificări repetate din partea Nasdaq, iar o nouă deficiență ar putea afecta listarea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru listări din Hong Kong se stabilizează, veniturile recurente și cele de proiect ar putea reveni la nivelurile anterioare, iar baza de clienți diversificată ar putea susține o redresare 1.
- Dacă extinderea pe piețele internaționale, în special în SUA, se realizează, compania ar putea accesa o cerere nouă din partea companiilor asiatice 1.
- Controlul costurilor cu personalul și automatizarea serviciilor ar putea îmbunătăți marja operațională în perioadele mai slabe 1.
Ce ar strica teza
- Pierderile operaționale mari din exercițiul fiscal 2025 și creșterea cheltuielilor generale ar putea indica dificultăți de a restabili profitabilitatea 1.
- Concurența intensă și presiunea asupra tarifelor ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține veniturile 1.
- Riscurile de reglementare legate de China continentală și Hong Kong rămân incerte și ar putea afecta activitatea și valoarea acțiunilor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din serviciile recurente și de proiectQ1 2026
- Rezultatele operaționale și nivelul cheltuielilor generalenext 10-K
- Progresul extinderii pe piețele internaționale, în special SUA2026
- Evoluția activității pe piața de capital din Hong Kong și numărul de listări2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (09 oct. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (30 iun. 2026), 6-K (30 apr. 2026), 6-K (03 apr. 2026), 6-K (02 apr. 2026).
Afacerea
Compania oferă servicii de relații publice financiare prin subsidiara sa operațională IJL, incluzând consultanță pentru gestionarea reputației, programe de comunicare, conferințe de presă, monitorizarea publicațiilor media, identificarea acționarilor și organizarea de evenimente corporative. Clienții principali sunt companii care solicită listarea sau sunt listate la Hong Kong Stock Exchange, dar și societăți private, investitori și bănci de investiții internaționale 1. Compania a fost înregistrată în 2016 și și-a listat acțiunile pe Nasdaq Capital Market în martie 2024 sub simbolul INTJ 1.
Structura juridică este o holding din Insulele Virgine Britanice care deține subsidiarele din Hong Kong IJL și ITL, precum și o mică filială în China continentală, Shenzhen Huiyue Technology Limited, achiziționată în august 2025 1. În august 2025 compania a achiziționat și LQ Capital Limited, deținătoare a unei licențe de creditor din Hong Kong, în scopul extinderii capacității de creditare 1. Acționarul majoritar deține o influență de vot dominantă datorită acțiunilor de clasa B cu drepturi de vot multiple 1.
Veniturile sunt împărțite în trei linii: relații publice financiare recurente, servicii pe bază de proiect (de exemplu roadshow-uri și ceremonii de listare) și servicii punctuale de tip add-on. În exercițiul fiscal 2025, serviciile recurente au reprezentat aproximativ 57% din venituri, iar cheltuielile cu personalul au fost cea mai mare categorie de costuri 1.
Segmente
Relații publice financiare recurente
Această linie reprezintă ponderea principală a veniturilor, cu aproximativ 57% din total în exercițiul fiscal 2025 1. Include publicarea regulată în presă, menținerea listei de acționari și a relațiilor cu investitorii, conferințe de presă și adunări generale anuale. Veniturile sunt recunoscute pe durata serviciului și provin în mare parte din taxe fixe plătite periodic de clienți 1.
Servicii pe bază de proiect
Acestea includ roadshow-uri, luncheonuri pentru investitori, conferințe de presă, ceremonii de listare și vizite corporative. Clienții plătesc de regulă integral înainte de execuție, iar volumul depinde de calendarul activității de pe piața de capital 1.
Servicii punctuale
Serviciile punctuale sunt opționale, vândute ca add-on clienților recurenți, și includ redactarea comunicatelor de presă, aranjarea de interviuri și republicarea de articole. Veniturile din această linie au scăzut în ultimii ani, pe fondul reducerii bugetelor discreționare de marketing ale clienților 1.
Piața în context
Activitatea companiei depinde direct de piața de capital din Hong Kong, unde numărul de companii listate a rămas relativ stabil, iar ritmul noilor listări a fost influențat de sentimentul investitorilor și de condițiile macroeconomice 1. Compania operează într-un sector cu numeroși concurenți, inclusiv furnizori mai mari cu marcă recunoscută și resurse mai mari 1.
Piața de servicii de relații publice financiare din Hong Kong rămâne competitivă, iar presiunea asupra tarifelor poate fi accentuată în perioadele de încetinire a activității de listare. Conflictele geopolitice și fluctuațiile ratelor dobânzii sunt menționate de companie ca factori care pot influența cererea 1.
Tendințe
- Volatilitatea pieței de listări din Hong Kongmixt
Unii emitenți au adoptat o abordare precaută, iar activitatea pe piața de capital a arătat perioade de îmbunătățire fără o revenire stabilă, ceea ce ar putea afecta cererea pentru servicii de listare și proiect 1.
- Stabilizarea cererii pentru servicii recurentevânt din spate
Veniturile din serviciile recurente au crescut ușor în exercițiul fiscal 2025 după o scădere anterioară, ceea ce sugerează o bază de clienți existenți relativ stabilă 1.
- Presiune asupra costurilor cu personalulvânt din față
Cheltuielile cu personalul sunt cea mai mare categorie de costuri, iar creșterea lor fără o creștere proporțională a veniturilor ar putea afecta negativ rezultatele 1.
- Interes pentru accesul companiilor asiatice la piețele de capital internaționalevânt din spate
Compania identifică o cerere crescută din partea companiilor din regiunea Asia-Pacific care vor acces la piețele de capital internaționale, în special din SUA, ceea ce ar putea deschide noi oportunități 1.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență din partea unui număr mare de furnizori de servicii de relații publice financiare din Hong Kong, inclusiv companii mai mari, cu notorietate mai mare și resurse mai extinse, dar și cu furnizori locali mici și mijlocii 1. Concurența creează un mediu de prețuri nefavorabil și poate determina reduceri de tarife 1.
Avantajele competitive declarate de companie includ gama completă de servicii pentru fuziuni, achiziții și listări, acoperirea extinsă a monitorizării media din regiunea Asiei și o bază de clienți diversificată 1. Acestea nu elimină însă riscul de presiune pe tarife în perioadele de scădere a activității pe piața de capital 1.
- Furnizori mai mari de servicii de relații publice financiare din Hong Kong
Sursa menționează concurenți mai mari cu notorietate și resurse superioare, fără a-i numi, deci nu se poate stabili un ticker american.
- Furnizori locali mici și mijlocii de relații publice financiare
Acești concurenți oferă servicii similare la nivel local și pot intra pe piață cu profesioniști calificați.
- Noi participanți pe piață
Compania menționează posibilitatea intrării de noi actori care angajează profesioniști corespunzători.
- Furnizori de servicii pentru companii asiatice care vizează SUA
Compania menționează posibilitatea colaborării cu furnizori de servicii din SUA, care pot fi și concurenți pentru aceleași clienți.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Every Frontier AI Is INTJHacker News · 25 mai 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 25 mai 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 09 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)31 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 feb. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-11-30 · SEC / Intelligent Group Ltd · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.