olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Onterris, Inc. ONT

Services-Management Consulting Services · SIC 8742 · Verticală: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

16,13USD+2,80 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Onterris este o companie de servicii de mediu care oferă consultanță, testare de laborator, răspuns la urgențe și tratare a contaminării, pentru clienți privați și publici din America de Nord și din alte piețe. Compania își revizuiește acum prognoza pentru 2026 după o perioadă de activitate scăzută în răspunsul la urgențe de mediu, iar venitul din exercițiul 2025 a fost de 830,5 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Onterris, Inc. (ONT) costa 16,13 USD (+2,80 % într-o zi), cu capitalizare 566,4 mil USD, randament al dividendului 0,25 %, beta 1,27, interval pe 52 de săptămâni 12,71–29,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 186,7 mil USD (−20,4 % an/an), profit net de 1,4 mil USD (−92,6 % an/an), EPS diluat 0,04 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
566,4 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,47 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-2,94 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,25 %
Beta (2 ani)
1,27
Volatilitate (1 an) 77 %
Interval 52 săpt.
12,7129,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
12,82 – 16,00
peste banda superioară · %B 1,04 · lățimea benzii 22,1 %
SMA 50 / 200
15,58 / 19,25
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,12 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,5 %−1,1 %+14,6 pp—
3 luni−28,7 %−0,5 %−28,3 pp—
6 luni−26,7 %+4,4 %−31,1 pp—
De la început de an−35,0 %+12,3 %−47,4 pp—
1 an−34,5 %+13,5 %−48,1 pp−20,9 %
3 ani−36,5 %+76,4 %−112,9 pp−26,6 %
5 ani−78,0 %+63,7 %−141,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,5 %
27 feb. 2026 → 02 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−86,3 %
16 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−26,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
186,7 mil USD
−20,4 % an/an
Profit net
1,4 mil USD
−92,6 % an/an
EPS diluat
0,04
−90,5 % an/an
netă / operațională
0,7 % / 3,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri178,7 mil189,1 mil177,8 mil234,5 mil224,9 mil193,3 mil168,5 mil186,7 mil
Costul vânzărilor105,6 mil112,0 mil108,4 mil132,8 mil136,3 mil118,7 mil101,5 mil104,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare60,9 mil84,4 mil66,2 mil73,7 mil65,7 mil65,2 mil61,3 mil63,0 mil
Profit operațional-1,2 mil-22,8 mil-10,6 mil14,9 mil9,9 mil-2,6 mil-6,1 mil6,5 mil
Amortizare și depreciere13,2 mil15,4 mil13,3 mil12,8 mil13,0 mil11,9 mil12,6 mil12,7 mil
Profit înainte de impozit-9,2 mil-24,7 mil-16,5 mil19,3 mil15,7 mil-7,3 mil-10,4 mil1,7 mil
Impozit pe profit1,4 mil3,5 mil2,9 mil988,0 mii7,3 mil924,0 mii2,3 mil346,0 mii
Profit net-10,6 mil-28,2 mil-19,4 mil18,4 mil8,4 mil-8,2 mil-12,7 mil1,4 mil
EPS diluat-0,39-0,82 ≈-0,640,420,21-0,37 ≈-0,350,04
Flux de numerar operațional11,4 mil ≈32,0 mil5,5 mil21,9 mil ≈28,2 mil ≈51,9 mil-11,6 mil6,2 mil ≈
Investiții (capex)1,2 mil ≈2,2 mil3,2 mil2,0 mil ≈5,8 mil ≈5,4 mil5,7 mil5,7 mil ≈
Dividende plătite2,8 mil ≈2,8 mil2,8 mil0 ≈1,4 mil ≈000 ≈
Răscumpărări de acțiuni——————10,0 mil20,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri188,8 mil233,9 mil328,2 mil546,4 mil544,4 mil624,2 mil696,4 mil830,5 mil
Venituri an/anindisponibil+23,9 %+40,4 %+66,5 %−0,4 %+14,7 %+11,6 %+19,3 %
Profit net-16,5 mil-23,6 mil-57,9 mil-25,3 mil-31,8 mil-30,9 mil-62,3 mil-843,0 mii
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-6,48-1,56-1,62-1,57-2,22-0,14
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-8,7 %-10,1 %-17,7 %-4,6 %-5,8 %-4,9 %-8,9 %-0,1 %
Flux de numerar liber-6,6 mil12,4 mil-5,9 mil30,7 mil11,1 mil26,4 mil902,0 mii91,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
11,2 mil USD
Datorie financiară
288,3 mil USD
Datorie netă
277,1 mil USD
Capitaluri proprii
451,2 mil USD
Active totale
981,3 mil USD
Datorie / capitaluri
0,64x
Lichiditate curentă
1,43x
ROE
-0,2 %
ROA
-0,1 %
Marja FCF
11,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
624,2 mil
2024
696,4 mil
2025
830,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
383,9 mil
2024
418,2 mil
2025
496,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
240,3 mil ≈
2024
278,2 mil ≈
2025
334,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
222,9 mil
2024
261,6 mil
2025
270,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-28,4 mil
2024
-36,7 mil
2025
11,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
45,8 mil
2024
52,8 mil
2025
50,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
17,4 mil ≈
2024
16,0 mil ≈
2025
62,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-31,8 mil
2024
-54,3 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-980,0 mii
2024
8,0 mil
2025
12,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-30,9 mil
2024
-62,3 mil
2025
-843,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,57
2024
-2,22
2025
-0,14

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
30,1 mil
2024
33,1 mil
2025
35,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
23,2 mil
2024
12,9 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
112,4 mil
2024
158,9 mil
2025
155,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
200,9 mil
2024
238,0 mil
2025
240,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
56,8 mil
2024
63,8 mil
2025
63,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
364,4 mil
2024
467,8 mil
2025
466,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
140,8 mil
2024
152,8 mil
2025
126,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
816,8 mil
2024
990,4 mil
2025
981,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
31,1 mil
2024
33,4 mil
2025
34,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
14,2 mil
2024
17,9 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
149,0 mil
2024
204,8 mil
2025
277,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
126,3 mil
2024
158,7 mil
2025
168,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
342,6 mil
2024
451,2 mil
2025
530,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
321,3 mil †
2024
446,3 mil †
2025
451,2 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
56,0 mil
2024
22,2 mil
2025
107,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
29,6 mil
2024
21,3 mil
2025
16,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
26,4 mil ≈
2024
902,0 mii ≈
2025
91,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-101,6 mil
2024
-138,0 mil
2025
-15,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-20,1 mil
2024
106,0 mil
2025
-93,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
16,4 mil
2024
11,1 mil
2025
4,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
20,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
10.006,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
40,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
336,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
5,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
74,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
22,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
52,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
128,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
69 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
23 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
566,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
902,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
116,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
10,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

16,13 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 566,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
566,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1120derivat 79

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie29
  • Evaluare70
  • Calitate44
  • Creștere100
  • Randamente42

Interval de valoare estimat

Jos
10,16
USD pe acțiune
Mijloc
15,08
USD pe acțiune
Sus
16,54
USD pe acțiune
Preț: 16,13 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -6,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -6,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 10,16 – 16,54 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA10,16 – 16,54 (Mijloc 15,08)
    9 firme folosite · multiplul median 14,9x · quartile 12,0x – 15,8x
    ACCS, ASTH, BAH, BWMN, FCN, HCKT, HURN, ICFI, III
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate0,9 %44 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate-1,4 %42 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,1 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie5,8x0 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare15,6x45 (față de colegi)15 %
Randament FCF · Evaluare9,2 %100 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,2 %4 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente2,7 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie29/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate44/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente42/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare70/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Onterris, Inc. (ONT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 830,5 mil USD în 2025; creștere an/an 19,3 %; marjă netă -1,4 %; ROE -2,5 %; datorie netă/EBITDA 5,8x.

Intervalul de valoare estimat este 10,16–16,54 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 15,08 USD, prețul de 16,13 USD lasă un potențial de -6,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 15,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,0x
  • Randament FCF: 9,2 %
  • Rata de distribuire (FCF): 2,7 %

Ce o infirmă

  • Datorie netă / EBITDA: 5,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM).

Față de mediana verticalei

Services-Management Consulting Services (SIC 8742) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 33 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 24,9x
EV/EBITDA
15,6x
mediana verticalei 15,4x
la mediană
P/S
0,7x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−56,2 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−55,8 %)
ROE
-2,5 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−185,0 %)
Marja netă
-1,4 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−212,9 %)
Marja EBIT
1,0 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+128,3 %)
Venituri an/an
19,3 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+1.669,8 %)
Datorie netă/EBITDA
5,8x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+205,5 %)
Randament dividend
0,2 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−90,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation10,5 mld13,770,0 %7,1 %−6,4 %+6 % / −29 %
GGenpact Limited6,9 mld12,122,4 %11,1 %+6,6 %−7 % / +20 %
FCNFti Consulting, Inc5,4 mld24,715,2 %5,9 %+2,4 %+22 % / −10 %
EXPOExponent, Inc.4,2 mld39,231,2 %17,7 %+4,2 %+21 % / +14 %
HURNHuron Consulting Group Inc.2,7 mld25,825,5 %6,1 %+11,7 %+5 % / +66 %
ASTHAstrana Health, Inc.2,2 mld48,35,1 %1,1 %+56,4 %+72 % / +19 %
ICFIICF International, Inc.1,7 mld20,18,6 %4,9 %−7,3 %+24 % / −31 %
BWMNBowman Consulting Group Ltd.744,2 mil105,32,9 %1,4 %+14,9 %+19 % / +39 %
ONTOnterris, Inc.566,4 mil—-2,5 %-1,4 %+19,3 %−35 % / −36 %
PPHCPublic Policy Holding Company, Inc.381,3 mil—-39,5 %-18,9 %+24,7 %indisponibil / indisponibil
HCKTHackett Group, Inc.329,4 mil19,020,7 %6,3 %−2,6 %−28 % / −40 %
IIIInformation Services Group Inc.289,5 mil25,212,7 %4,7 %−1,2 %+13 % / +46 %
AERTAeries Technology, Inc.282,0 mil20,9—3,6 %−0,3 %+35 % / −68 %
RMRRmr Group Inc.250,5 mil12,68,7 %3,1 %−22,0 %+10 % / −30 %
SUPXSuperx Ai Technology Limited209,8 mil—-101,8 %-527,7 %+1.878,6 %−84 % / indisponibil
TSSITss, Inc.193,3 mil14,132,0 %7,4 %+65,9 %−29 % / +1.976 %
GRNQGreenpro Capital Corp.122,4 mil—-26,8 %-169,6 %−40,7 %−57 % / −19 %
AUCAtif Holdings Limited109,4 mil—-90,5 %-723,7 %−74,7 %−12 % / −70 %
ROMARoma Green Finance Limited101,0 mil—-44,2 %-287,8 %−22,2 %+138 % / indisponibil
RTBRTB Digital, INC.92,6 mil—-141,9 %-198,5 %−38,7 %−49 % / −94 %
MHHMastech Digital, Inc.74,9 mil71,01,3 %0,7 %−3,8 %−21 % / −27 %
EGGEnigmatig Ltd64,8 mil268,06,3 %12,6 %+12,2 %+40 % / indisponibil
CTMCastellum, Inc.46,4 mil—-6,8 %-4,1 %+18,1 %−53 % / +123 %
ACCLAcco Group Holdings Limited34,9 mil119,07,0 %5,6 %+5,8 %−38 % / indisponibil
INTJIntelligent Group Limited33,5 mil—-23,5 %-98,3 %−9,0 %−72 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ONT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Onterris este o companie de servicii de mediu care oferă consultanță, testare de laborator, răspuns la urgențe și tratare a contaminării, pentru clienți privați și publici din America de Nord și din alte piețe. Compania își revizuiește acum prognoza pentru 2026 după o perioadă de activitate scăzută în răspunsul la urgențe de mediu, iar venitul din exercițiul 2025 a fost de 830,5 milioane USD 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un portofoliu integrat de servicii de mediu, de la evaluare până la remediere, ceea ce crește gradul de angajare al clienților 1. Relații vechi cu clienți mari și o cerere în mare parte nediscreționară sprijină stabilitatea activității 1.
    • Laboratoarele și tehnologiile proprii, inclusiv brevete, dau companiei avantaje în zone specializate precum testarea ultra-precisă și tratarea apei 1.
    • Conducerea a arătat că a putut reduce costurile și a crescut marja de profitabilitate chiar când veniturile au scăzut 3.

    Puncte slabe

    • Veniturile depind parțial de evenimente imprevizibile de mediu, ceea ce face rezultatele trimestriale greu de comparat 13.
    • Datoria a crescut și compania se bazează pe credite revolving, ceea ce adaugă presiune asupra fluxului de numerar 23.
    • Clienții mari și concentrarea pe câțiva clienți în răspunsul la urgențe pot amplifica fluctuațiile veniturilor 1.

    Oportunități

    • Creșterea cerinței de conformitate și a investițiilor în infrastructură ar putea sprijini cererea pe termen lung 1.
    • Achizițiile rămân, după cum afirmă compania, o parte centrală a strategiei de creștere, dacă pot fi integrate eficient 12.
    • Cererea raportată pentru testare în a doua jumătate a anului ar putea accelera veniturile din acest segment 3.

    Amenințări

    • Concurenții mai mari, cu resurse financiare sporite, ar putea reduce prețurile sau atrage clienții companiei 1.
    • Schimbările de politică comercială și incertitudinea economică ar putea reduce cheltuielile clienților 1.
    • Dacă evenimentele de mediu rămân rare, veniturile din răspunsul la urgențe ar putea rămâne sub nivelul anilor precedenți 3.

    Riscuri

    • Volatilitatea răspunsului la urgențeridicat

      Veniturile din această activitate depind de evenimente greu de prevăzut, ceea ce poate duce la rezultate foarte diferite de la o perioadă la alta 13.

    • Îndatorare crescutăridicat

      Datoria a crescut în 2026 și costul dobânzii rămâne ridicat, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară dacă fluxurile de numerar scad 23.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Un client mare și câțiva clienți din răspunsul la urgențe generează o parte importantă din venituri, iar pierderea lor ar putea afecta rezultatele 1.

    • Strategia de achizițiimediu

      Compania depinde de achiziții pentru creștere, iar integrarea acestora poate fi dificilă sau poate aduce mai puțin decât se estimează 1.

    • Procesul de revizuire strategicămediu

      Consiliul a anunțat o revizuire strategică fără termen fix și fără certitudinea unei tranzacții, ceea ce poate crea incertitudine pentru investitori 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă activitatea de testare și proiectele deja contractate se mențin, iar costurile rămân sub control, marja EBITDA ajustat ar putea continua să crească pe fondul unui volum mai redus 3.
    • Procesul de revizuire strategică ar putea duce la o tranzacție care să valorifice portofoliul integrat, dacă va exista interes real din partea unui cumpărător 3.
    • Dacă cerința reglementată și cea din infrastructură cresc, serviciile recurente ar putea sprijini o creștere mai stabilă decât activitatea de urgență 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă evenimentele de urgență rămân rare, veniturile ar putea rămâne sub nivelul anilor anteriori, iar prognoza ar putea fi redusă din nou 3.
    • Îndatorarea ridicată și costul dobânzilor ar putea limita capacitatea companiei de a finanța achiziții sau răscumpărări de acțiuni 23.
    • Concurenții cu resurse mai mari ar putea presa prețurile, ceea ce ar reduce marjele dacă volumele nu se refac 1.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestrului al treilea și realizarea venitului estimatQ3 2026
    • Evoluția levierului financiar față de ținta de sfârșit de an2026
    • Rezultatul revizuirii strategice conduse de consiliu2026
    • Modul în care compania raportează veniturile în noul segment Consulting and Treatmentnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Compania furnizează servicii de mediu din 2012, având ca misiune ajutarea clienților și comunităților să își atingă obiectivele de mediu 1. Activitatea sa acoperă evaluarea și autorizarea, testarea și analiza aerului, apei și solului, precum și tratarea contaminării. Potrivit raportului anual, serviciile sunt in mare parte non-discreționare, fiind susținute de cerințe de reglementare și de sănătate publică 1. Compania a crescut și prin achiziții, fiind integrată în mai multe segmente și regiuni.

    Clienții sunt diversificați, din sectorul petrolier și energetic, utilități, industrie, transporturi, telecomunicații și guvern, majoritatea fiind în sectorul privat 1. Clienții care au cumpărat mai mult de un serviciu au generat 62,1% din venituri în 2025, ceea ce indică o relație integrată cu clienții 1. Compania a precizat că activitatea de răspuns la urgențe poate fi foarte volatilă și greu de prevăzut 1.

    Începând cu primul trimestru din 2026, compania și-a reorganizat segmentele, grupând evaluarea, autorizarea, răspunsul și remedierea într-un segment nou, Consulting and Treatment, în timp ce Measurement and Analysis a rămas neschimbat 2. Structura nouă reflectă modul în care conducerea gestionează ciclul complet al obiectivelor de mediu ale clienților 2.

    Segmente

    Assessment, Permitting and Response (până în 2025)

    Acest segment oferă consultanță științifică, evaluări de mediu, răspuns la urgențe, audituri și autorizări pentru operațiuni, proiecte noi și dezafectări. Contribuția sa la venituri a fost de 37,0% în 2025 1. Segmentul este în mare parte bazat pe modelul timp și materiale, iar în 2025 trei clienți au generat 56,9% din veniturile sale 1.

    Measurement and Analysis

    Acesta este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de testare și laborator de mediu din America de Nord, cu teste pentru aer, apă și sol 1. Contribuția sa a fost de 29,6% din venituri în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile sale au scăzut ușor, dar conducerea semnalează o cerere solidă pentru a doua jumătate a anului 3.

    Remediation and Reuse (până în 2025)

    Acest segment oferă inginerie, proiectare și implementare, în special tratarea apei contaminate și remedierea solului, cu proprietate intelectuală brevetată 1. A contribuit cu 33,4% din venituri în 2025, mai ales prin proiecte pe bază de preț fix 1. În 2026 a fost integrat în noul segment Consulting and Treatment 2.

    Piața în context

    Cererea este susținută de reglementări, de creșterea investițiilor în infrastructură și de efectele schimbărilor climatice 1. Totuși, veniturile din răspunsul la urgențe depind de evenimente greu de prevăzut, iar acest lucru poate face ca rezultatele să fie neuniforme de la un an la altul 13.

    Tendințe

    • Reglementări de mediu și cerere nediscreționarăvânt din spate

      Cerințele legale privind aerul, apa, deșeurile și emisiile creează o cerere relativ stabilă pentru servicii de testare și conformitate. Dacă reglementările se mențin sau se extind, activitatea recurentă ar putea sprijini veniturile 1.

    • Scăderea activității de răspuns la urgențevânt din față

      Veniturile din răspunsul la urgențe au scăzut mult în 2026, iar compania a redus prognoza de venituri din cauza acestui factor 3. Dacă astfel de evenimente rămân rare, rezultatele trimestriale ar putea rămâne sub nivelul din anii anteriori.

    • Presiunea costurilor și eficientizareamixt

      Compania afirmă că optimizarea continuă a costurilor a îmbunătățit marja EBITDA ajustat, chiar dacă veniturile au scăzut 3. Această direcție poate sprijini profitabilitatea dacă volumele se redresează.

    • Datorie și costul finanțăriivânt din față

      Datoria a crescut în prima jumătate a lui 2026, iar dobânzile rămân o cheltuială semnificativă, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 2. Dacă dobânzile rămân ridicate, presiunea asupra fluxului de numerar ar putea persista.

    Poziția concurențială

    Compania descrie piața ca fiind fragmentată, cu concurenți care sunt fie diviziuni ale unor companii mari, fie firme mici specializate pe nișe sau regiuni 1. Concurența se bazează pe reputație, calitate, acoperire geografică, preț și capacități tehnice 1. Barierele de intrare sunt ridicate din cauza acreditărilor și licențelor necesare 1.

    Compania afirmă că puțini concurenți oferă gama completă de servicii pe care o oferă ea, dar marile companii de inginerie și testare pot concura cu resurse financiare mai mari 1. Dacă acestea își extind ofertele integrate, presiunea asupra prețurilor ar putea crește.

    • SGS

      Competitor în testare și laborator, menționat de companie pentru segmentul Measurement and Analysis 1.

    • TRC Companies

      Competitor în servicii de testare și mediu, menționat în zona de măsurare și analiză 1.

    • Tetra Tech

      Competitor în remediere și inginerie de mediu, menționat în segmentul de remediere 1.

    • AECOM

      Companie mare de inginerie cu divizii de remediere, menționată drept concurent 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent04 nov. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent08 oct. 2026
      Schimbări în conducere
    • Acord material · Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent05 aug. 2026
      Acord material · Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente
    • Raport curent05 aug. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent11 mai 2026
      Vot al acționarilor
    • Raport curent06 mai 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent21 apr. 2026
      Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Onterris, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Onterris, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Onterris, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Onterris, Inc. (ONT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw