olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Mastech Digital, Inc. MHH

Services-Management Consulting Services · SIC 8742 · Verticală: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

6,37USD+2,25 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Mastech Digital este un furnizor de servicii IT de transformare digitală, cu două segmente: Talent (staffing IT) și Data & AI (consultanță și servicii gestionate în date și analitică). Compania traversează o perioadă de presiune pe venituri, dar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat prima creștere secvențială a segmentului Data & AI după mai mulți ani, ceea ce contează pentru direcția afacerii în perioada următoare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mastech Digital, Inc. (MHH) costa 6,37 USD (+2,25 % într-o zi), cu capitalizare 76,6 mil USD, P/E 72,6 pe un EPS diluat de 0,09 USD în ultimele 12 luni, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 5,50–8,02 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 42,0 mil USD (−13,4 % an/an), profit net de 7,0 mii USD (−99,3 % an/an), EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
76,6 mil USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
72,6
EPS diluat TTM 0,09 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
1,38 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,87
Volatilitate (1 an) 56 %
Interval 52 săpt.
5,508,02

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
6,16 – 6,63
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,45 · lățimea benzii 7,3 %
SMA 50 / 200
6,91 / 6,92
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,1 %−5,9 %−1,2 pp—
3 luni−20,2 %−4,6 %−15,6 pp—
6 luni−11,7 %+0,2 %−11,9 pp—
De la început de an−8,7 %+7,4 %−16,2 pp—
1 an−9,3 %+8,2 %−17,5 pp−24,3 %
3 ani−24,7 %+68,4 %−93,1 pp−28,6 %
5 ani−67,0 %+56,5 %−123,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−31,1 %
21 nov. 2025 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−74,1 %
19 apr. 2022 → 20 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
42,0 mil USD
−13,4 % an/an
Profit net
7,0 mii USD
−99,3 % an/an
EPS diluat
0,00
−100,0 % an/an
netă / operațională
0,0 % / 0,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri50,7 mil48,3 mil49,1 mil48,5 mil45,5 mil41,1 mil41,4 mil42,0 mil
Costul vânzărilor36,0 mil35,4 mil35,3 mil35,0 mil32,6 mil30,1 mil29,4 mil29,9 mil
Profit brut14,7 mil12,9 mil13,8 mil13,5 mil12,9 mil11,0 mil12,0 mil12,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare14,7 mil14,7 mil13,8 mil12,6 mil11,9 mil11,0 mil12,3 mil12,0 mil
Profit operațional65,0 mii-1,9 mil27,0 mii820,0 mii1,0 mil51,0 mii-325,0 mii13,0 mii
Amortizare și depreciere829,0 mii832,0 mii841,0 mii ≈848,0 mii ≈803,0 mii803,0 mii806,0 mii ≈817,0 mii ≈
Profit înainte de impozit325,0 mii-1,8 mil210,0 mii1,2 mil1,4 mil657,0 mii-2,0 mii250,0 mii
Impozit pe profit28,0 mii-323,0 mii75,0 mii294,0 mii407,0 mii393,0 mii98,0 mii243,0 mii
Profit net297,0 mii-1,4 mil135,0 mii941,0 mii972,0 mii264,0 mii-100,0 mii7,0 mii
EPS diluat0,02 ≈-0,120,010,080,08 ≈0,02-0,010,00
Flux de numerar operațional4,0 mil-2,9 mil3,3 mil ≈6,4 mil ≈4,4 mil-3,2 mil2,2 mil ≈2,6 mil ≈
Investiții (capex)115,0 mii114,0 mii55,0 mii ≈182,0 mii ≈25,0 mii66,0 mii64,0 mii ≈224,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 91 din propriul istoric de 34 trimestre (min 5,7, mediană 18,7, max 146,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri177,2 mil193,6 mil194,1 mil222,0 mil242,2 mil201,1 mil198,9 mil191,4 mil
Venituri an/an+19,8 %+9,3 %+0,3 %+14,4 %+9,1 %−17,0 %−1,1 %−3,8 %
Profit net6,7 mil11,1 mil9,9 mil12,2 mil8,7 mil-7,1 mil3,4 mil609,0 mii
Profit net an/an+311,5 %+66,6 %−11,5 %+23,9 %−28,7 %−181,9 %indisponibil−82,1 %
EPS diluat0,600,990,831,020,72-0,610,280,05
EPS diluat an/an+275,0 %+65,0 %−16,2 %+22,9 %−29,4 %−184,7 %indisponibil−82,1 %
netă %3,8 %5,8 %5,1 %5,5 %3,6 %-3,5 %1,7 %0,3 %
Flux de numerar liber-1,2 mil15,1 mil20,9 mil3,3 mil11,8 mil15,6 mil6,3 mil10,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
36,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
89,3 mil USD
Active totale
111,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
3,26x
ROE
0,7 %
ROA
0,5 %
Marja FCF
5,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
201,1 mil
2024
198,9 mil
2025
191,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
150,1 mil
2024
143,3 mil
2025
138,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
51,0 mil
2024
55,6 mil
2025
53,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
60,3 mil
2024
51,8 mil
2025
53,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-9,3 mil
2024
3,8 mil
2025
1,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
3,9 mil
2024
3,5 mil
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-5,4 mil ≈
2024
7,3 mil ≈
2025
3,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-9,0 mil
2024
4,4 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,9 mil
2024
1,0 mil
2025
453,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-7,1 mil
2024
3,4 mil
2025
609,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,61
2024
0,28
2025
0,05

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
11,6 mil
2024
12,0 mil
2025
12,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
21,1 mil
2024
27,7 mil
2025
36,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
22,6 mil
2024
23,8 mil
2025
20,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
56,5 mil
2024
66,2 mil
2025
68,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,9 mil
2024
2,0 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
27,2 mil
2024
27,2 mil
2025
27,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
13,0 mil
2024
10,3 mil
2025
7,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
105,2 mil
2024
111,5 mil
2025
111,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,7 mil
2024
4,7 mil
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
19,9 mil
2024
20,6 mil
2025
21,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
23,8 mil
2024
24,1 mil
2025
22,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
81,4 mil †
2024
87,4 mil †
2025
89,3 mil †

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
16,0 mil
2024
7,2 mil
2025
11,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
335,0 mii
2024
941,0 mii
2025
376,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
15,6 mil ≈
2024
6,3 mil ≈
2025
10,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-216,0 mii
2024
-941,0 mii
2025
-486,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,6 mil
2024
654,0 mii
2025
-1,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-7,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-0,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-100,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-82,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-58,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-42,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-82,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-58,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-43,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
72,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
28,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
6,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
379,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
5,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
500,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
153,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
44 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
10 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
76,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
67,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
72,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
5,40
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,37 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 76,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
76,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
72,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 2376derivat 177

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1,07
USD pe acțiune
Mijloc
1,62
USD pe acțiune
Sus
2,15
USD pe acțiune
Preț: 6,37 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -74,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -293,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,07 – 2,15 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E1,07 – 2,15 (Mijloc 1,62)
    12 firme folosite · multiplul median 18,5x · quartile 12,2x – 24,5x
    AERT, BAH, EXPO, FCN, G, HCKT, HURN, ICFI, III, RMR, TSSI, ZTG
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,7 %45 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate500,0 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-7,6 %0 (pe interval fix)16 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-58,9 %0 (pe interval fix)16 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluare72,6x24 (față de colegi)20 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,5 %93 (pe interval fix)16 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare55/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MASTECH DIGITAL, INC. (MHH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 191,4 mil USD în 2025; creștere an/an -3,8 %; marjă netă 0,7 %; ROE 1,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,07–2,15 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,62 USD, prețul de 6,37 USD lasă un potențial de -74,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -293,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 500,0 %
  • Lichiditatea curentă: 4,3x
  • Randament FCF: 7,5 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -7,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: -58,9 %
  • P/E (TTM): 72,6x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Management Consulting Services (SIC 8742) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 33 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
72,6x
mediana verticalei 24,4x
peste mediană (+197,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,2x
P/S
0,5x
mediana verticalei 1,6x
sub mediană (−71,8 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 2,8x
sub mediană (−70,7 %)
ROE
1,3 %
mediana verticalei 2,9 %
sub mediană (−56,6 %)
Marja netă
0,7 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−47,4 %)
Marja EBIT
0,4 %
mediana verticalei 1,3 %
sub mediană (−67,3 %)
Venituri an/an
-3,8 %
mediana verticalei 2,5 %
sub mediană (−249,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation10,6 mld13,870,0 %7,1 %−6,4 %+7 % / −29 %
GGenpact Limited6,9 mld12,222,4 %11,1 %+6,6 %−7 % / +21 %
FCNFti Consulting, Inc5,3 mld24,415,2 %5,9 %+2,4 %+20 % / −11 %
EXPOExponent, Inc.4,1 mld38,531,2 %17,7 %+4,2 %+19 % / +12 %
HURNHuron Consulting Group Inc.2,8 mld26,225,5 %6,1 %+11,7 %+7 % / +69 %
ASTHAstrana Health, Inc.2,2 mld47,55,1 %1,1 %+56,4 %+69 % / +17 %
ICFIICF International, Inc.1,7 mld18,09,1 %5,3 %−7,3 %+22 % / −32 %
BWMNBowman Consulting Group Ltd.745,4 mil105,52,9 %1,4 %+14,9 %+19 % / +39 %
ONTOnterris, Inc.682,6 mil—-2,3 %-1,4 %+19,3 %−24 % / −38 %
PPHCPublic Policy Holding Company, Inc.342,7 mil—-39,5 %-18,9 %+24,7 %indisponibil / indisponibil
HCKTHackett Group, Inc.329,4 mil19,020,7 %6,3 %−2,6 %−28 % / −40 %
IIIInformation Services Group Inc.283,8 mil24,712,7 %4,7 %−1,2 %+11 % / +43 %
AERTAeries Technology, Inc.262,2 mil19,5—3,6 %−0,3 %+26 % / −70 %
RMRRmr Group Inc.239,0 mil12,18,7 %3,1 %−22,0 %+4 % / −33 %
SUPXSuperx Ai Technology Limited208,9 mil—-101,8 %-527,7 %+1.878,6 %−84 % / indisponibil
TSSITss, Inc.167,9 mil10,223,3 %8,4 %+65,9 %−38 % / +1.703 %
GRNQGreenpro Capital Corp.126,9 mil—-26,8 %-169,6 %−40,7 %−55 % / −16 %
AUCAtif Holdings Limited108,2 mil—-90,5 %-723,7 %−74,7 %−13 % / −70 %
ROMARoma Green Finance Limited97,6 mil—-44,2 %-287,8 %−22,2 %+130 % / indisponibil
RTBRTB Digital, INC.83,3 mil—-141,9 %-198,5 %−38,7 %−54 % / −95 %
MHHMastech Digital, Inc.76,6 mil72,61,3 %0,7 %−3,8 %−9 % / −25 %
EGGEnigmatig Ltd62,1 mil256,86,3 %12,6 %+12,2 %+34 % / indisponibil
CTMCastellum, Inc.45,0 mil—-8,6 %-5,7 %+18,1 %−55 % / +115 %
ACCLAcco Group Holdings Limited35,2 mil120,27,0 %5,6 %+5,8 %−37 % / indisponibil
INTJIntelligent Group Limited27,0 mil—-23,5 %-98,3 %−9,0 %−77 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MHH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
3,69
Randament total -42 % · Pe an -42 %
6,56
Randament total 3 % · Pe an 3 %
9,92
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
2,93
Randament total -54 % · Pe an -23 %
5,92
Randament total -7 % · Pe an -2 %
9,92
Randament total 56 % · Pe an 16 %
5 ani
2,33
Randament total -63 % · Pe an -18 %
5,34
Randament total -16 % · Pe an -3 %
9,92
Randament total 56 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,48
  • Marja netă± 1,04
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,94
  • Diluare anuală± 0,09

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Pe scurt

Mastech Digital este un furnizor de servicii IT de transformare digitală, cu două segmente: Talent (staffing IT) și Data & AI (consultanță și servicii gestionate în date și analitică). Compania traversează o perioadă de presiune pe venituri, dar în trimestrul al doilea din 2026 a raportat prima creștere secvențială a segmentului Data & AI după mai mulți ani, ceea ce contează pentru direcția afacerii în perioada următoare.

SWOT

Puncte tari

  • Recrutare offshore eficientă și un echilibru între forța de muncă H1-B și cea americană, ceea ce permite acces la un bazin mai larg de candidați 1.
  • Bilanț fără datorie bancară și lichidități solide la 30 iunie 2026, care oferă flexibilitate operațională 3.
  • Segmentul Data & AI are marje brute ridicate și a arătat o redresare secvențială a veniturilor și a rezervărilor 3.

Puncte slabe

  • Concentrare ridicată pe câțiva clienți mari, iar pierderea unui client important poate avea efect semnificativ asupra veniturilor 12.
  • Scădere a numărului de consultanți facturabili în segmentul Talent, ceea ce a redus veniturile din staffing 13.
  • Dependența de operațiunile din India aduce riscuri valutare și de reglementare, iar costurile în rupii pot crește 1.

Oportunități

  • Cererea pentru AI, cloud și automatizare poate sprijini creșterea segmentului Data & AI, mai ales dacă contractele strategice se extind 13.
  • Integrarea mai strânsă a serviciilor de talent și de date ar putea crea oferte mai complete pentru clienții enterprise 2.
  • Dacă piața muncii IT se stabilizează, cererea pentru staffing ar putea reveni în segmentul Talent 12.

Amenințări

  • Tendința spre MSP și GCC ar putea continua să reducă marjele și contactul direct cu clienții finali 1.
  • Incertitudinea economică și bugetele prudente ale clienților pot amâna proiecte și pot reduce cererea 12.
  • Modificările politicilor de imigrare și de vize pot afecta accesul la forța de muncă internațională 2.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o mare parte din venituri, iar contractele pot fi reziliate fără penalități, ceea ce poate reduce rapid veniturile 12.

  • Insourcing-ul cliențilorridicat

    Clienții mari pot prelua în intern servicii externalizate, cum s-a întâmplat cu un client din top zece în segmentul Talent 3.

  • Penuria de talentemediu

    Lipsa specialiștilor în date și IT poate limita capacitatea de livrare și poate crește costurile de personal 1.

  • Expunerea valutară și operațională în Indiamediu

    Majoritatea veniturilor sunt în dolari, dar o parte importantă a forței de muncă este plătită în rupii, iar aprecierea rupiei ar crește costurile 1.

  • Riscul de achizițiiscăzut

    Strategia de achiziții poate aduce integrare dificilă, diluție și datorii, iar costurile tranzacției pot reduce marjele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Segmentul Data & AI a revenit secvențial în trimestrul al doilea 2026 și rezervările au crescut, ceea ce ar putea indica o redresare dacă tendința se confirmă 3.
  • Bilanțul fără datorie bancară și lichiditățile existente oferă spațiu pentru investiții în AI și în talent fără presiune de finanțare 3.
  • Un contract strategic de implementare AI cu un retailer american sugerează că cererea enterprise pentru parteneri AI rămâne prezentă 3.

Ce ar strica teza

  • Veniturile au scăzut în 2025 și în primul semestru al lui 2026, iar segmentul Talent continuă să se contracteze din cauza insourcing-ului 123.
  • Concentrarea pe câțiva clienți mari face ca rezultatele să depindă de deciziile unui număr mic de companii 12.
  • Dacă tendința spre MSP și GCC se accentuează, marjele din staffing ar putea rămâne sub presiune pe termen lung 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor Data & AI după creșterea secvențialăQ3 2026
  • Ritmul insourcing-ului clientului din top zece și efectul asupra segmentului TalentQ3 2026
  • Nivelul rezervărilor Data & AI și conversia lor în venituri2026
  • Ghidajul și rezultatele anuale din următorul 10-Knext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Afacerea

Mastech Digital, Inc. este un furnizor de servicii de transformare digitală IT, cu sediul lângă Pittsburgh, Pennsylvania, și cu aproximativ 1.500 de consultanți 1. Compania nu vinde software sau hardware; aproape toate veniturile provin din analitică de date, staffing IT și servicii de transformare digitală 1. Din 1 ianuarie 2026 raportează pe două segmente, Talent și Data & AI, după ce anterior avea segmentele Data and Analytics Services și IT Staffing Services 2.

Veniturile totale au scăzut în exercițiul financiar 2025 la $191.4 milioane, față de $198.9 milioane în 2024 1. În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, veniturile au fost de $41.4 milioane, în scădere de 15.6% față de anul precedent, dar cu o creștere secvențială de 0.9% față de primul trimestru 2026 23. Compania avea la 30 iunie 2026 lichidități de $56.0 milioane, fără datorie bancară 3.

Clienții sunt în principal companii mari, inclusiv organizații din categoria Fortune 500, iar contractele pot fi reziliate de client pe termen scurt 12. Concentrarea pe câțiva clienți este ridicată: top zece clienți au reprezentat aproximativ 58% din venituri în 2025 și aproximativ 61% în trimestrul al doilea din 2026 12.

Segmente

Talent (staffing IT)

Segmentul Talent furnizează profesioniști IT pe bază de contracte, prin acorduri-cadru și tarife orare, în principal în SUA 12. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile segmentului au scăzut cu 16.2% față de anul precedent, din cauza insourcing-ului unui client din top zece și a ieșirii din poziții cu marjă mică 3. Tariful mediu orar a crescut la $92.17 față de $88.36, ceea ce indică accent pe calitatea veniturilor 3.

Piața în context

Cererea pentru serviciile companiei este legată de nivelul de angajare și de cheltuielile corporative din America de Nord; în perioadele de contracție, clienții amână proiecte și reduc staffing-ul 12. Specialiștii în date și IT rămân o resursă limitată, ceea ce ține sus costurile de personal și poate afecta marjele 1. Piața rămâne prudentă, cu cicluri de decizie mai lungi, în contextul inflației și al volatilității ratelor dobânzii 2.

Serviciile de date, analitică și AI sunt concurate de firme de consultanță și integratori, iar cererea pentru competențele de cloud, AI și automatizare este inegală și depinde de bugete și de calendarul proiectelor 1. Pentru staffing, o parte tot mai mare din cerere trece prin furnizori de servicii gestionate (MSP) și prin centre de capabilitate globale (GCC) ale clienților, ceea ce reduce contactul direct cu beneficiarul final 1.

Tendințe

  • Insourcing și modelul MSP/GCCvânt din față

    Mulți clienți mari folosesc furnizori de servicii gestionate sau propriile centre GCC, ceea ce a redus marjele și contactul direct cu clientul 1. Dacă tendința continuă, marjele ar putea fi presate și mai mult 1.

  • Creșterea Data & AIvânt din spate

    Compania a investit în AI și în parteneriate pentru date, iar în trimestrul al doilea 2026 segmentul Data & AI a arătat primele semne de revenire secvențială 23. Un contract strategic de implementare AI cu un retailer american ar putea susține această tendință dacă se extinde 3.

  • Concentrarea cliențilorvânt din față

    Un număr redus de clienți generează o parte mare din venituri, iar pierderea sau reducerea unui client important ar putea afecta rapid rezultatele 12. Insourcing-ul unui client din top zece a fost un factor de presiune în segmentul Talent 3.

Poziția concurențială

Compania concurează cu firme de staffing IT și cu integratori de sisteme, iar în date și analitică cu consultanți și furnizori de platforme; avantajul declarat este un model de recrutare offshore și un echilibru între forța de muncă H1-B și cea americană 1. Presiunea de preț vine și din faptul că clienții folosesc MSP-uri care centralizează selecția furnizorilor 1.

Furnizorii de staffing și de servicii IT care concurează pentru aceleași contracte fac presiune pe tarife și pe timpul de răspuns, iar avantajele companiei depind de viteza recrutării și de costurile offshore 1. În segmentul Data & AI, parteneriatele cu furnizori de tehnologie joacă un rol important în generarea de oportunități 1.

  • Furnizori de staffing IT și de servicii de transformare digitală din SUA

    Concurează pentru contracte de staffing și proiecte de date; sursele nu identifică unul sau mai mulți concurenți cu tichet de bursă, deci nu este indicat niciun simbol.

  • Integratori de sisteme

    Sunt atât clienți, cât și canale de distribuție pentru staffing, dar pot concura direct în proiecte de date și de transformare digitală.

  • Furnizori de servicii gestionate (MSP)

    Pot intermedia relația cu beneficiarul final și pot reduce marjele prin centralizarea selecției furnizorilor.

  • Centre de capabilitate globale (GCC) ale clienților

    Clienții care își construiesc propriile centre pot prelua din activitatea externalizată, ceea ce schimbă cererea pentru furnizori externi.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Mastech Digital, Inc. · 18 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Mastech Digital, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Mastech Digital, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Mastech Digital, Inc. (MHH): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw