olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

TSS, Inc. TSSI

Services-Management Consulting Services · SIC 8742 · Verticală: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

6,85USD−2,56 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

TSS, Inc. furnizează servicii de integrare, proiectare, implementare și mentenanță pentru infrastructura data center-urilor, inclusiv rack-uri AI, precum și servicii de achiziții IT. Compania a crescut rapid în 2025 datorită contractului cu un mare OEM, dar în prima jumătate a lui 2026 veniturile au scăzut, pe măsură ce se mută accentul spre segmente cu marje mai mari, ceea ce face relevantă evoluția acestui echilibru. Veniturile totale au crescut cu 66% în 2025, până la 245,7 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TSS, Inc. (TSSI) costa 6,85 USD (−2,56 % într-o zi), cu capitalizare 193,3 mil USD, P/E 14,1 pe un EPS diluat de 0,48 USD în ultimele 12 luni, beta 2,79, interval pe 52 de săptămâni 6,74–17,61 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 35,1 mil USD (−20,1 % an/an), profit net de 1,4 mil USD (−3,4 % an/an), EPS diluat 0,05 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
193,3 mil USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
14,1
EPS diluat TTM 0,48 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,07 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,79
Volatilitate (1 an) 109 %
Interval 52 săpt.
6,7417,61

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,76 – 9,56
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 49,7 %
SMA 50 / 200
8,45 / 10,82
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,56 / -0,54
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−31,8 %−1,1 %−30,7 pp—
3 luni−38,6 %−0,5 %−38,2 pp—
6 luni−59,9 %+4,4 %−64,3 pp—
De la început de an−3,1 %+12,3 %−15,4 pp—
1 an−62,2 %+13,5 %−75,7 pp−20,9 %
3 ani+1.656,4 %+76,4 %+1.580,0 pp−29,4 %
5 ani+892,8 %+63,7 %+829,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−61,7 %
05 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−78,3 %
26 iun. 2025 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+58,3 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
35,1 mil USD
−20,1 % an/an
Profit net
1,4 mil USD
−3,4 % an/an
EPS diluat
0,05
−16,7 % an/an
netă / operațională
4,1 % / 4,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri70,1 mil50,0 mil99,0 mil44,0 mil41,9 mil60,9 mil55,3 mil35,1 mil
Costul vânzărilor62,2 mil42,8 mil89,7 mil36,8 mil37,2 mil49,6 mil46,5 mil27,1 mil
Profit brut7,9 mil7,2 mil9,2 mil7,2 mil4,6 mil11,3 mil8,8 mil8,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare3,9 mil4,2 mil4,9 mil4,7 mil5,2 mil5,8 mil5,5 mil5,6 mil
Profit operațional3,8 mil19,0 mii2,6 mil1,4 mil-931,0 mii904,0 mii2,3 mil1,6 mil
Amortizare și depreciere208,0 mii211,0 mii210,0 mii226,0 mii328,0 mii329,0 mii306,0 mii320,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile1,3 mil722,0 mii1,5 mil859,0 mii954,0 mii———
Profit înainte de impozit2,7 mil2,0 mil3,0 mil1,6 mil-1,4 mil4,4 mil2,7 mil1,8 mil
Impozit pe profit20,0 mii102,0 mii49,0 mii69,0 mii50,0 mii-7,8 mil391,0 mii413,0 mii
Profit net2,6 mil1,9 mil3,0 mil1,5 mil-1,5 mil12,2 mil2,3 mil1,4 mil
EPS diluat0,100,07 ≈0,120,06-0,060,41 ≈0,080,05
Flux de numerar operațional38,6 mil ≈-21,6 mil20,6 mil16,3 mil ≈-18,4 mil ≈16,3 mil-14,9 mil7,6 mil ≈
Investiții (capex)45,0 mii ≈6,7 mil14,9 mil10,9 mil ≈6,4 mil ≈537,0 mii534,0 mii4,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni637,0 mii ≈3,7 mil1,7 mil2,3 mil ≈974,0 mii ≈10,0 mii1,4 mil861,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 48 din propriul istoric de 21 trimestre (min 3,7, mediană 14,2, max 93,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri22,3 mil32,8 mil45,1 mil27,4 mil30,6 mil54,4 mil148,1 mil245,7 mil
Venituri an/an+21,9 %+46,8 %+37,5 %−39,2 %+11,8 %—+172,3 %+65,9 %
Profit net2,4 mil126,0 mii79,0 mii-1,3 mil-73,0 mii74,0 mii6,0 mil15,1 mil
Profit net an/an+218,1 %−94,8 %−37,3 %−1.741,8 %indisponibil—+7.975,7 %+153,1 %
EPS diluat0,130,010,00-0,070,000,000,240,56
EPS diluat an/an+160,0 %−92,3 %−100,0 %indisponibilindisponibil—indisponibil+133,3 %
netă %10,9 %0,4 %0,2 %-4,7 %-0,2 %0,1 %4,0 %6,2 %
Flux de numerar liber1,7 mil2,4 mil9,6 mil-10,5 mil14,2 mil-8,5 mil6,8 mil2,1 mil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
85,5 mil USD
Datorie financiară
18,0 mil USD
Datorie netă
-67,5 mil USD
Capitaluri proprii
76,6 mil USD
Active totale
184,9 mil USD
Datorie / capitaluri
0,24x
Lichiditate curentă
1,63x
ROE
36,1 %
ROA
10,7 %
Marja FCF
0,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
54,4 mil
2024
148,1 mil
2025
245,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
43,4 mil
2024
125,8 mil
2025
213,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
11,0 mil
2024
22,4 mil
2025
32,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
8,9 mil
2024
13,2 mil
2025
20,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-221,0 mii
2024
5,8 mil
2025
6,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
320,0 mii
2024
608,0 mii
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
99,0 mii ≈
2024
6,4 mil ≈
2025
7,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,0 mil
2024
2,7 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
134,0 mii
2024
6,1 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
60,0 mii
2024
158,0 mii
2025
-7,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
74,0 mii
2024
6,0 mil
2025
15,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,00
2024
0,24
2025
0,56

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
22,0 mil
2024
25,1 mil
2025
27,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
11,8 mil
2024
23,2 mil
2025
85,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
2,3 mil
2024
17,7 mil
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
19,3 mil
2024
58,2 mil
2025
118,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
628,0 mii
2024
8,6 mil
2025
38,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
780,0 mii
2024
780,0 mii
2025
780,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2024verificat

Active totale
2023
25,6 mil
2024
96,6 mil
2025
184,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,4 mil
2024
33,5 mil
2025
46,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
8,2 mil
2025
14,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
18,4 mil
2024
56,9 mil
2025
72,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
22,1 mil
2024
89,4 mil
2025
108,3 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,5 mil †
2024
7,1 mil †
2025
76,6 mil †

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-8,3 mil
2024
15,3 mil
2025
34,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
257,0 mii
2024
8,5 mil
2025
32,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-8,5 mil ≈
2024
6,8 mil ≈
2025
2,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-257,0 mii
2024
-8,5 mil
2025
-32,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-40,0 mii
2024
4,6 mil
2025
60,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
40,0 mii
2024
4,5 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
65,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
100,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
40,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
9,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
153,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
186,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
133,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-68,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
17,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
32,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
9,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
40,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-51,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-10,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
11,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-21,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-146,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
-183,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
36 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
122 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
193,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
141,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
27,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
36,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,85 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 193,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
193,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
27,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
32,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
65,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 aug. 2026
verificat 2423derivat 203

Scorul pe grupe

  • Evaluare31
  • Bilanț și datorie64
  • Calitate69
  • Creștere100
  • Randamente24

Interval de valoare estimat

Jos
5,20
USD pe acțiune
Mijloc
7,15
USD pe acțiune
Sus
8,39
USD pe acțiune
Preț: 6,85 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 4,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 4,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,01 – 12,09 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA4,01 – 4,70 (Mijloc 4,58)
    10 firme folosite · multiplul median 15,2x · quartile 12,0x – 15,8x
    ACCS, ASTH, BAH, BWMN, FCN, HCKT, HURN, ICFI, III, ONT
  • Colegi: P/E6,38 – 12,09 (Mijloc 9,72)
    11 firme folosite · multiplul median 20,1x · quartile 13,2x – 24,9x
    AERT, BAH, EXPO, FCN, G, HCKT, HURN, ICFI, III, RMR, ZTG
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Management Consulting Services (SIC 8742)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 55/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate40,6 %100 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate7,4 %85 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-146,0 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere100,2 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-10,1x100 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,0x0 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x71 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare14,1x76 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare27,6x9 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare-10,9 %0 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,7 %24 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie64/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate69/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial24/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare31/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TSS, INC. (TSSI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 245,7 mil USD în 2025; creștere an/an 65,9 %; marjă netă 7,4 %; ROE 32,0 %; datorie netă/EBITDA -10,1x.

Intervalul de valoare estimat este 5,20–8,39 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,15 USD, prețul de 6,85 USD lasă un potențial de 4,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 4,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 40,6 %
  • Marja netă: 7,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 100,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: -10,1x
  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • P/E (TTM): 14,1x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -146,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,0x
  • EV/EBITDA: 27,6x
  • Randament FCF: -10,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,7 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Management Consulting Services (SIC 8742) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 33 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,1x
mediana verticalei 25,2x
sub mediană (−43,8 %)
EV/EBITDA
27,6x
mediana verticalei 15,4x
peste mediană (+79,8 %)
P/S
1,0x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−40,2 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−19,1 %)
ROE
32,0 %
mediana verticalei 2,8 %
peste mediană (+1.054,4 %)
Marja netă
7,4 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+604,9 %)
Marja EBIT
2,0 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+353,8 %)
Venituri an/an
65,9 %
mediana verticalei 1,1 %
peste mediană (+5.951,7 %)
Datorie netă/EBITDA
-10,1x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−625,2 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation10,5 mld13,770,0 %7,1 %−6,4 %+6 % / −29 %
GGenpact Limited6,9 mld12,122,4 %11,1 %+6,6 %−7 % / +20 %
FCNFti Consulting, Inc5,4 mld24,715,2 %5,9 %+2,4 %+22 % / −10 %
EXPOExponent, Inc.4,2 mld39,231,2 %17,7 %+4,2 %+21 % / +14 %
HURNHuron Consulting Group Inc.2,7 mld25,825,5 %6,1 %+11,7 %+5 % / +66 %
ASTHAstrana Health, Inc.2,2 mld48,35,1 %1,1 %+56,4 %+72 % / +19 %
ICFIICF International, Inc.1,7 mld20,18,6 %4,9 %−7,3 %+24 % / −31 %
BWMNBowman Consulting Group Ltd.744,2 mil105,32,9 %1,4 %+14,9 %+19 % / +39 %
ONTOnterris, Inc.566,4 mil—-2,5 %-1,4 %+19,3 %−37 % / −48 %
PPHCPublic Policy Holding Company, Inc.381,3 mil—-39,5 %-18,9 %+24,7 %indisponibil / indisponibil
HCKTHackett Group, Inc.329,4 mil19,020,7 %6,3 %−2,6 %−28 % / −40 %
IIIInformation Services Group Inc.289,5 mil25,212,7 %4,7 %−1,2 %+13 % / +46 %
AERTAeries Technology, Inc.282,0 mil20,9—3,6 %−0,3 %+35 % / −68 %
RMRRmr Group Inc.250,5 mil12,68,7 %3,1 %−22,0 %+10 % / −30 %
SUPXSuperx Ai Technology Limited209,8 mil—-101,8 %-527,7 %+1.878,6 %−84 % / indisponibil
TSSITss, Inc.193,3 mil14,132,0 %7,4 %+65,9 %−62 % / +1.656 %
GRNQGreenpro Capital Corp.122,4 mil—-26,8 %-169,6 %−40,7 %−57 % / −19 %
AUCAtif Holdings Limited109,4 mil—-90,5 %-723,7 %−74,7 %−12 % / −70 %
ROMARoma Green Finance Limited101,0 mil—-44,2 %-287,8 %−22,2 %+138 % / indisponibil
RTBRTB Digital, INC.92,6 mil—-141,9 %-198,5 %−38,7 %−49 % / −94 %
MHHMastech Digital, Inc.74,9 mil71,01,3 %0,7 %−3,8 %−21 % / −27 %
EGGEnigmatig Ltd64,8 mil268,06,3 %12,6 %+12,2 %+40 % / indisponibil
CTMCastellum, Inc.46,4 mil—-6,8 %-4,1 %+18,1 %−53 % / +123 %
ACCLAcco Group Holdings Limited34,9 mil119,07,0 %5,6 %+5,8 %−38 % / indisponibil
INTJIntelligent Group Limited33,5 mil—-23,5 %-98,3 %−9,0 %−72 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TSSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
4,70
Randament total -31 % · Pe an -31 %
8,28
Randament total 21 % · Pe an 21 %
12,42
Randament total 81 % · Pe an 81 %
3 ani
5,58
Randament total -19 % · Pe an -7 %
10,95
Randament total 60 % · Pe an 17 %
17,88
Randament total 161 % · Pe an 38 %
5 ani
6,62
Randament total -3 % · Pe an -1 %
14,48
Randament total 111 % · Pe an 16 %
25,75
Randament total 276 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,74
  • Marja netă± 1,92
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,43
  • Diluare anuală± 0,16

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

TSS, Inc. furnizează servicii de integrare, proiectare, implementare și mentenanță pentru infrastructura data center-urilor, inclusiv rack-uri AI, precum și servicii de achiziții IT. Compania a crescut rapid în 2025 datorită contractului cu un mare OEM, dar în prima jumătate a lui 2026 veniturile au scăzut, pe măsură ce se mută accentul spre segmente cu marje mai mari, ceea ce face relevantă evoluția acestui echilibru. Veniturile totale au crescut cu 66% în 2025, până la 245,7 milioane USD 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are experiență solidă în integrarea rack-urilor AI și în mentenanța facilităților, cu o unitate centralizată certificată ISO 1.
  • Contractul pe termen lung cu clientul principal include volume minime și plăți fixe, ceea ce oferă o anumită previzibilitate 1.
  • Mixul de venituri se orientează spre segmente cu marje mai ridicate, iar EBITDA ajustat s-a menținut relativ stabil 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur client OEM este extremă, ceea ce face ca veniturile să fie vulnerabile la orice schimbare de comenzi 1.
  • Achizițiile cu marje reduse au crescut ponderea în venituri, ceea ce a diluat marja brută consolidată 1.
  • Capitalul de lucru necesar pentru achiziții depinde de creditul furnizorilor și de un singur aranjament de factoring 1.

Oportunități

  • Cererea pentru infrastructura AI și pentru centre de date modulare ar putea crește volumul de integrare, dacă investițiile de pregătire sunt valorificate 13.
  • Diversificarea clientelei prin integrare pentru alți OEM-uri și furnizori de MDC-uri ar putea reduce dependența de clientul principal 1.
  • Noua investiție de pregătire pentru generația următoare de tehnologie AI ar putea transforma capacitatea în venituri suplimentare de integrare din trimestrul al treilea 2026 3.

Amenințări

  • Pierderea sau reducerea volumelor de la clientul OEM principal ar avea un efect material asupra rezultatelor 1.
  • Limitările de energie electrică și de răcire ar putea încetini integrarea rack-urilor AI mai noi 1.
  • Tarifele vamale și întreruperile din lanțul de aprovizionare ar putea amâna livrările și afecta marjele 1.

Riscuri

  • Concentrarea clienteleiridicat

    Aproape toate veniturile provin de la un singur client OEM, iar o schimbare de volum ar putea avea un efect disproporționat asupra rezultatelor 1.

  • Rezilierea contractului AIridicat

    Dacă societatea încalcă materialmente contractul sau îl reziliază fără temei, poate rămâne cu obligațiile de chirie și de datorie fără veniturile aferente 1.

  • Limitarea energiei electricemediu

    Accesul la putere suplimentară este dependent de angajamentele orașului, iar nevoile generațiilor noi de rack-uri ar putea depăși disponibilul actual 1.

  • Lanțul de aprovizionare și tarifelemediu

    Întârzierile în piesele necesare și tarifele pot amâna recunoașterea veniturilor și pot afecta lichiditatea 1.

  • Personal și sisteme ERPscăzut

    Pierderea personalului calificat, presiunea salarială și implementarea sistemului ERP pot perturba operațiunile și controalele interne 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru rack-uri AI se menține și investiția de pregătire se transformă în venituri de integrare din trimestrul al treilea 2026, creșterea segmentului principal ar putea compensa scăderea achizițiilor 3.
  • Mixul de venituri mai orientat spre integrare și facilități ar putea îmbunătăți marja brută și profitabilitatea, așa cum sugerează evoluția trimestrului al doilea 3.
  • Contractul prelungit, cu volume minime și plăți pentru costurile facilității, ar putea oferi o bază de venituri mai previzibilă 1.

Ce ar strica teza

  • Dependența extremă de un singur client OEM ar putea expune compania la scăderi bruște ale veniturilor, dacă volumele se modifică 1.
  • Veniturile totale au scăzut semnificativ în prima jumătate a lui 2026, iar creșterea de la integrare ar putea să nu compenseze suficient declinul din achiziții 3.
  • Investițiile mari în facilități și datoriile asociate ar putea reduce flexibilitatea financiară, dacă volumele nu ating nivelul așteptat 12.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din integrare și apariția efectului investiției de 17 milioane USDQ3 2026
  • Îndeplinirea previziunii EBITDA ajustat în intervalul de 20-22 milioane USD2026
  • Disponibilitatea suplimentară de energie electrică din partea orașului2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

TSS oferă un pachet complet de servicii pentru tehnologiile esențiale din centrele de date, de la consultanță tehnică, proiectare și inginerie până la integrarea sistemelor, instalare, managementul facilităților și achiziția de echipamente IT 1. Compania integrează în propria unitate din Georgetown, Texas, rack-uri de servere, inclusiv rack-uri AI pentru un client OEM major, și oferă servicii de configurare la nivel de dispozitiv. Procurarea de hardware, software și servicii terțe completează activitatea și extinde baza de venituri.

Modelul de business depinde în mare măsură de un singur client OEM, care a generat aproximativ 99% din veniturile din 2025 1. Compania a investit în facilitatea de integrare, cu cheltuieli de capital de aproximativ 40 milioane USD până la finalul lui 2025, iar investiția a ajuns la aproximativ 48 milioane USD până la 30 iunie 2026 12. Contractul pe termen lung pentru rack-uri AI, modificat în decembrie 2025, prevede volume minime lunare și prelungește durata acordului.

Segmente

Integrare de sisteme

Segmentul de integrare, care include rack-urile AI, a crescut cu 46% în trimestrul al doilea din 2026 și a reprezentat 39% din veniturile totale în acel trimestru, față de 22% în anul precedent 3. Compania anticipează că acest segment va continua să depășească creșterea celorlalte linii de business 3.

Piața în context

Piața serviciilor pentru centre de date este foarte competitivă și evoluează constant, pe măsură ce clienții își mută investițiile spre infrastructura AI și de calcul accelerat 1. Cererea pentru rack-uri AI, GPU-uri și sisteme de răcire lichidă directă crește, iar necesitatea alimentării cu energie și a managementului termic devine critică 1. Operatorii companiilor au nevoie de integrare rapidă, ceea ce favorizează furnizorii cu capacitate de producție specializată.

Competiția vine adesea din companii mai mari, cu resurse extinse 1. Cererea poate fi influențată de tarifele vamale americane, care pot crește costurile echipamentelor produse în anumite țări, și de eventualele întreruperi ale achizițiilor guvernamentale 1.

Tendințe

  • Cererea pentru infrastructura AIvânt din spate

    Companiile își orientează bugetele către rack-uri AI și accelerare de calcul, ceea ce ar putea susține creșterea segmentului de integrare dacă cererea se menține 13.

  • Necesitatea de energie și răciremixt

    Generațiile noi de rack-uri consumă mai multă energie, iar accesul la putere suplimentară devine un factor limitativ, care ar putea cere investiții suplimentare 1.

  • Tarife vamalevânt din față

    Tarifele impuse de SUA asupra unor țări de origine a serverelor pot reduce marjele clienților și pot întârzia livrările, ceea ce ar afecta veniturile dacă presiunea persistă 1.

  • Schimbarea mixului de veniturimixt

    Trecerea de la achiziții cu marje mici la integrare și facilități cu marje mai mari susține marja, dar reduce veniturile totale pe termen scurt 23.

Poziția concurențială

TSS concurează cu companii mai mari, cu resurse extinse, în segmentele de servicii pentru centre de date și integrare de infrastructură 1. Presiunea concurențială este ridicată, iar avantajul companiei se bazează pe integrarea centralizată și pe certificarea ISO a facilității 1.

Sursele analizate nu identifică explicit competitorii cu nume, astfel încât peisajul concurențial este descris doar în termeni generali, fără a indica alte companii listate 1.

  • Furnizori mari de servicii IT și integratori de sisteme

    Concurenți descriși în sursă ca fiind companii mai mari, cu resurse extinse, active în segmentele de integrare și servicii pentru centre de date

  • Producători OEM de echipamente

    Pot fi atât clienți, cât și actori care își integrează singuri echipamentele, ceea ce creează o concurență indirectă

  • Revânzători cu valoare adăugată

    Active în achiziții și configurare, segment unde TSS concurează pe servicii și preț

  • Furnizori de MDC-uri

    Companii care livrează centre de date modulare, pe care TSS le integrează și le întreține

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / TSS, Inc. · 18 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TSS, Inc. · 13 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TSS, Inc. · 13 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

TSS, Inc. (TSSI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw