olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Resideo Technologies, Inc. REZI

Wholesale-Hardware · SIC 5072 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx)

20,51USD+6,60 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Resideo produce senzori și sisteme de control pentru confort, siguranță și securitate în locuințe și clădiri comerciale, vândute în principal prin canalul profesional de instalatori. După separarea ADI Global Distribution din august 2026, compania se prezintă ca entitate independentă axată pe segmentul Products and Solutions, cu un ghidaj standalone pentru 2026 care vizează creștere profitabilă.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Resideo Technologies, Inc. (REZI) costa 20,51 USD (+6,60 % într-o zi), cu capitalizare 3,1 mld USD, P/E 8,4 pe un EPS diluat de 2,44 USD în ultimele 12 luni, beta 1,54, interval pe 52 de săptămâni 16,21–28,79 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,0 mld USD (+2,0 % an/an), profit net de 97,0 mil USD, EPS diluat 0,51 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,1 mld USD
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
8,4
EPS diluat TTM 2,44 · TTM până la 04 iul. 2026
E/P (TTM)
11,91 %
TTM până la 04 iul. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,54
Volatilitate (1 an) 61 %
Interval 52 săpt.
16,2128,79

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
15,47 – 19,98
peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 25,4 %
SMA 50 / 200
18,44 / 22,66
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,31 / -0,08
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+10,5 %−2,0 %+12,5 pp—
3 luni−21,8 %−2,2 %−19,7 pp—
6 luni−28,3 %+4,3 %−32,6 pp—
De la început de an−16,1 %+10,6 %−26,6 pp—
1 an−28,9 %+10,5 %−39,3 pp+16,8 %
3 ani+85,8 %+73,7 %+12,2 pp+33,6 %
5 ani+11,4 %+61,7 %−50,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,7 %
30 apr. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,6 %
16 nov. 2021 → 27 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,2 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 04 iul. 2026

Venituri
2,0 mld USD
+2,0 % an/an
Profit net
97,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,51
indisponibil an/an
netă / operațională
4,9 % / 6,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,8 mld1,9 mld1,8 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld1,9 mld2,0 mld
Costul vânzărilor1,3 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,4 mld
Profit brut524,0 mil530,0 mil511,0 mil569,0 mil556,0 mil560,0 mil551,0 mil595,0 mil
Cercetare și dezvoltare23,0 mil42,0 mil35,0 mil41,0 mil44,0 mil47,0 mil48,0 mil48,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare317,0 mil310,0 mil306,0 mil319,0 mil324,0 mil317,0 mil340,0 mil332,0 mil
Profit operațional126,0 mil144,0 mil136,0 mil177,0 mil154,0 mil140,0 mil102,0 mil131,0 mil
Amortizare și depreciere46,0 mil ≈46,0 mil47,0 mil49,0 mil ≈49,0 mil ≈50,0 mil51,0 mil50,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile27,0 mil26,0 mil25,0 mil24,0 mil37,0 mil49,0 mil47,0 mil46,0 mil
Profit înainte de impozit44,0 mil45,0 mil15,0 mil-738,0 mil110,0 mil156,0 mil55,0 mil166,0 mil
Impozit pe profit24,0 mil22,0 mil9,0 mil87,0 mil-46,0 mil20,0 mil17,0 mil69,0 mil
Profit net20,0 mil23,0 mil6,0 mil-825,0 mil156,0 mil136,0 mil38,0 mil97,0 mil
EPS diluat0,070,15 ≈-0,02-5,590,850,91 ≈0,170,51
Flux de numerar operațional147,0 mil ≈203,0 mil-65,0 mil200,0 mil ≈-1,6 mld ≈299,0 mil-145,0 mil148,0 mil ≈
Investiții (capex)22,0 mil ≈22,0 mil31,0 mil20,0 mil ≈28,0 mil ≈37,0 mil36,0 mil29,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni—0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 24 trimestre (min 4,0, mediană 10,3, max 59,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,8 mld5,0 mld5,1 mld5,8 mld6,4 mld6,2 mld6,8 mld7,5 mld
Venituri an/an+6,8 %+3,3 %+1,7 %+15,3 %+9,0 %−2,0 %+8,3 %+10,5 %
Profit net405,0 mil36,0 mil37,0 mil242,0 mil283,0 mil210,0 mil116,0 mil-527,0 mil
Profit net an/anindisponibil−91,1 %+2,8 %+554,1 %+16,9 %−25,8 %−44,8 %−554,3 %
EPS diluat3,300,290,291,631,901,420,61-3,77
EPS diluat an/anindisponibil−91,2 %0,0 %+462,1 %+16,6 %−25,3 %−57,0 %−718,0 %
netă %8,4 %0,7 %0,7 %4,1 %4,4 %3,4 %1,7 %-7,1 %
Flux de numerar liber398,0 milindisponibil174,0 mil252,0 mil67,0 mil335,0 mil364,0 mil-1,3 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
661,0 mil USD
Datorie financiară
3,2 mld USD
Datorie netă
2,5 mld USD
Capitaluri proprii
2,9 mld USD
Active totale
8,4 mld USD
Datorie / capitaluri
1,09x
Lichiditate curentă
1,91x
ROE
-16,9 %
ROA
-6,3 %
Marja FCF
-16,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,2 mld
2024
6,8 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
4,5 mld
2024
4,9 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,7 mld
2024
1,9 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
109,0 mil
2024
111,0 mil
2025
167,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
960,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
547,0 mil
2024
520,0 mil
2025
607,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
98,0 mil
2024
144,0 mil
2025
195,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
645,0 mil ≈
2024
664,0 mil ≈
2025
802,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
65,0 mil
2024
81,0 mil
2025
135,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
313,0 mil
2024
221,0 mil
2025
-457,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
103,0 mil
2024
105,0 mil
2025
70,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
210,0 mil
2024
116,0 mil
2025
-527,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,42
2024
0,61
2025
-3,77

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
148,0 mil
2024
149,0 mil
2025
149,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
636,0 mil
2024
692,0 mil
2025
661,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2022verificat

Stocuri
2023
941,0 mil
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,7 mld
2024
3,2 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
390,0 mil
2024
410,0 mil
2025
447,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,7 mld
2024
3,1 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
461,0 mil
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Active totale
2023
6,6 mld
2024
8,2 mld
2025
8,4 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
905,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
12,0 mil
2024
6,0 mil
2025
18,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,4 mld
2024
2,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,5 mld
2024
1,8 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,9 mld
2024
4,9 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,7 mld †
2024
3,3 mld †
2025
2,9 mld †

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
440,0 mil
2024
444,0 mil
2025
-1,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
105,0 mil
2024
80,0 mil
2025
116,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
335,0 mil ≈
2024
364,0 mil ≈
2025
-1,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-44,0 mil
2024
-1,4 mld
2025
-39,0 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-64,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
41,0 mil
2024
1,0 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
8,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
16,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-554,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-718,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-444,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
29,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBITDA
9,5 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja EBIT
6,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja netă
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Marja FCF
-18,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Randamente

ROE
15,2 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROA
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROIC
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROCE
7,5 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,2x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,9x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Investiții (capex)
130,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
-1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
-327,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Conversia EBITDA în numerar
-174,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
90 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Zile de plată (DPO)
75 zile
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
Capitalizare / profit net TTM
7,3x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
8,4x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Randamentul profitului
11,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
8,5x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/EBIT
11,7x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-44,9 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 42 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

20,51 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
P/E (TTM)
8,4x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 04 iul. 2026
EV/EBITDA
8,5x
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
ROE
15,2 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026 · bilanț la 04 iul. 2026
Marja netă
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 04 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 04 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 04 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 aug. 2026
verificat 1526derivat 121

Scorul pe grupe

  • Evaluare63
  • Randamente0
  • Calitate34
  • Bilanț și datorie33
  • Creștere46

Interval de valoare estimat

Jos
36,76
USD pe acțiune
Mijloc
50,01
USD pe acțiune
Sus
61,05
USD pe acțiune
Preț: 20,51 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 143,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 59,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 24,48 – 67,23 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA24,48 – 54,88 (Mijloc 43,69)
    15 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 9,3x – 15,6x
    ACH, ARW, AVT, CLMB, DSGR, FERG, GWW, HSIC, JXG, MSM, RS, SCSC, SNX, TEL, WCC
  • Colegi: P/E49,04 – 67,23 (Mijloc 56,34)
    24 firme folosite · multiplul median 23,1x · quartile 20,1x – 27,5x
    AIT, ARW, AVT, CLMB, CNXN, DXPE, FERG, GIC, GWW, HDSN, HSIC, JXG, MSM, PLUS, POOL, RELL, RS, SCSC, SITE, SNX, TEL, TLIH, WCC, WSO
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 42/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,3 %32 (față de colegi)12 %
Marja netă · Calitate5,6 %72 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-327,6 %0 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,5 %46 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,2x12 (față de colegi)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,9x22 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare8,4x96 (față de colegi)12 %
EV/EBITDA · Evaluare8,5x81 (față de colegi)12 %
Randament FCF · Evaluare-44,9 %0 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie33/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial46/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare63/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Resideo Technologies, Inc. (REZI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-07-04.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,5 mld USD în 2025; creștere an/an 10,5 %; marjă netă 5,6 %; ROE 15,2 %; datorie netă/EBITDA 4,2x.

Intervalul de valoare estimat este 36,76–61,05 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 50,01 USD, prețul de 20,51 USD lasă un potențial de 143,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 59,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 5,6 %
  • Lichiditatea curentă: 2,2x
  • P/E (TTM): 8,4x
  • EV/EBITDA: 8,5x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -327,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 4,2x
  • Acoperirea dobânzilor: 2,9x
  • Randament FCF: -44,9 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 50xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,4x
mediana verticalei 24,3x
sub mediană (−65,5 %)
EV/EBITDA
8,5x
mediana verticalei 13,4x
sub mediană (−36,8 %)
P/S
0,4x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−59,4 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 2,5x
sub mediană (−58,1 %)
ROE
15,2 %
mediana verticalei 12,0 %
peste mediană (+26,8 %)
Marja netă
5,6 %
mediana verticalei 3,1 %
peste mediană (+82,0 %)
Marja EBIT
6,9 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+71,3 %)
Venituri an/an
10,5 %
mediana verticalei 4,5 %
peste mediană (+133,3 %)
Datorie netă/EBITDA
4,2x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+432,0 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GWWW.W. Grainger, Inc.65,8 mld35,647,9 %9,9 %+4,5 %+47 % / +78 %
TELTe Connectivity PLC63,6 mld27,418,5 %12,6 %+8,9 %−3 % / +68 %
FERGFerguson Enterprises Inc.46,8 mld24,532,8 %6,3 %+3,8 %−4 % / +41 %
RSReliance, Inc.22,6 mld20,714,7 %6,4 %+3,3 %+59 % / +61 %
SNXTd Synnex Corporation18,2 mld13,914,9 %1,8 %+6,9 %+50 % / +131 %
GPCGenuine Parts Co17,1 mld473,70,7 %0,1 %+3,5 %−5 % / −6 %
WCCWESCO International, Inc.17,1 mld22,015,4 %3,0 %+7,8 %+31 % / +126 %
QXOQxo, Inc.13,1 mld—-2,8 %-4,1 %+11.925,0 %−32 % / −57 %
AITApplied Industrial Technologies, Inc.10,9 mld26,422,5 %8,4 %+8,8 %+15 % / +86 %
ARWArrow Electronics, Inc.10,3 mld12,912,2 %2,3 %+10,5 %+88 % / +71 %
HSICHenry Schein, Inc.9,8 mld24,212,9 %3,1 %+4,0 %+18 % / +32 %
POOLPool Corporation7,8 mld20,230,4 %7,3 %−0,4 %−10 % / −37 %
AVTAvnet, Inc.7,0 mld21,46,7 %1,2 %+24,5 %+80 % / +83 %
MSMMsc Industrial Direct Co., Inc.6,5 mld29,215,8 %5,6 %+6,4 %+30 % / +19 %
SITESiteOne Landscape Supply, Inc.5,1 mld31,99,6 %3,4 %+3,6 %−12 % / −16 %
REZIResideo Technologies, Inc.3,1 mld8,415,2 %5,6 %+10,5 %−29 % / +86 %
DXPEDXP Enterprises, Inc.2,5 mld27,918,5 %4,4 %+11,9 %+69 % / +441 %
PLUSePlus inc.2,4 mld19,012,0 %5,1 %+22,1 %+1 % / +43 %
CNXNPc Connection, Inc.2,2 mld21,710,9 %3,3 %+2,5 %+51 % / +47 %
GICGlobal Industrial Co1,8 mld19,827,6 %6,3 %+4,8 %+66 % / +34 %
DSGRDistribution Solutions Group, Inc.1,6 mld180,01,4 %0,4 %+9,8 %+26 % / +38 %
SCSCScanSource, Inc.1,1 mld15,78,7 %2,4 %+6,1 %+39 % / +70 %
CLMBClimb Global Solutions, Inc.803,2 mil33,819,5 %3,1 %+40,1 %+70 % / +261 %
ASPNAspen Aerogels, Inc.398,3 mil—-50,4 %-62,4 %−40,1 %+49 % / −54 %
RELLRichardson Electronics, Ltd.211,2 mil24,75,2 %3,6 %+9,4 %+87 % / +50 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REZI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
14,09
Randament total -31 % · Pe an -31 %
24,90
Randament total 21 % · Pe an 21 %
37,49
Randament total 83 % · Pe an 83 %
3 ani
13,94
Randament total -32 % · Pe an -12 %
27,70
Randament total 35 % · Pe an 11 %
45,75
Randament total 123 % · Pe an 31 %
5 ani
13,79
Randament total -33 % · Pe an -8 %
30,80
Randament total 50 % · Pe an 8 %
55,82
Randament total 172 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,92
  • Marja netă± 4,85
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,94
  • Diluare anuală± 0,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Resideo produce senzori și sisteme de control pentru confort, siguranță și securitate în locuințe și clădiri comerciale, vândute în principal prin canalul profesional de instalatori. După separarea ADI Global Distribution din august 2026, compania se prezintă ca entitate independentă axată pe segmentul Products and Solutions, cu un ghidaj standalone pentru 2026 care vizează creștere profitabilă.

SWOT

Puncte tari

  • Mărci consacrate și o bază largă de parteneri profesioniști recunoscută de clienți și de piață.
  • Marje brute în creștere și un istoric de expansiune a marjei la segmentul Products and Solutions.
  • Un portofoliu de peste două mii de brevete și cereri de brevet, care susține inovația proprie.

Puncte slabe

  • Datorie totală ridicată, care limitează flexibilitatea financiară și generează costuri cu dobânzile.
  • Dependența de furnizori unici sau limitați pentru anumite componente și produse finite.
  • Sensibilitate la sezonalitate și la ciclurile din construcții, care pot afecta previzibilitatea rezultatelor.

Oportunități

  • Cererea pentru soluții conectate și eficiență energetică în locuințe și clădiri comerciale.
  • Extinderea canalului profesional prin noi produse și parteneriate cu instalatori și integratori.
  • Concentrarea pe un singur segment principal după separare ar putea simplifica execuția strategică.

Amenințări

  • Tarifele vamale și instabilitatea comercială ar putea crește costurile de import și reduce comenzile.
  • Presiunile de preț din partea companiilor de tehnologie și a noilor intrați pe piață.
  • Procesele privind drepturile de proprietate intelectuală și răspunderea pentru produse pot genera costuri neprevăzute.

Riscuri

  • Concurență intensă și în schimbareridicat

    Piețele în care operează compania se schimbă rapid, iar intrarea unor actori nontradiționali poate reduce cota de piață și marjele.

  • Dependența de furnizoriridicat

    Întreruperi în lanțul de aprovizionare sau dificultăți cu furnizorii unici ar putea afecta capacitatea de a onora comenzile clienților.

  • Datorie și costuri ale finanțăriimediu

    Nivelul ridicat al datoriei și dobânzile aferente pot limita investițiile și flexibilitatea financiară dacă condițiile de creditare se înrăutățesc.

  • Tarife și politici comercialemediu

    Schimbările în regimul tarifar și în acordurile comerciale pot modifica costurile materialelor și volumul vânzărilor.

  • Proprietate intelectuală și litigiiscăzut

    Litigiile de brevete și cererile de despăgubire din partea clienților pot genera costuri și pot distrage atenția conducerii.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă marjele înregistrate în trimestrul al doilea din 2026 se mențin, compania ar putea demonstra că noul profil standalone este mai profitabil.
  • Baza instalată mare și relațiile cu profesioniștii pot sprijini creșterea veniturilor pe termen mediu.
  • Simplificarea portofoliului după separare ar putea permite o alocare mai eficientă a investițiilor în inovare.

Ce ar strica teza

  • Slăbiciunea pieței rezidențiale din SUA ar putea încetini creșterea volumelor, mai ales dacă dobânzile rămân ridicate.
  • Costurile de import și tarifele ar putea erodă marjele dacă nu pot fi transferate clienților.
  • Datoria rămasă și costurile de separare ar putea limita capacitatea companiei de a finanța creșterea.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului al treilea, primele raportate ca activitate continuă fără ADIQ3 2026
  • Realizarea ghidajului standalone de venituri și Adjusted EBITDA pentru 20262026
  • Reducerea datoriei prin plata suplimentară a Term Loan B și evoluția costurilor cu dobânzileQ3 2026
  • Evoluția tarifelor vamale și a impactului asupra costurilor de import din Mexicnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Resideo este un producător și distribuitor global de produse de detectare și control, care acoperă controlul HVAC, detectoarele de fum și monoxid de carbon, securitatea și soluțiile conectate pentru casă. Compania își servește în principal partenerii profesioniști, aproximativ 100 de mii de contractori, instalatori și integratori 1, iar soluțiile sale se regăsesc în peste 150 de milioane de spații rezidențiale și comerciale 1. Brandurile precum First Alert, Braukmann, BRK și Honeywell Home susțin poziția comercială a companiei 1.

În exercițiul fiscal 2025, veniturile nete au atins 7,47 miliarde de dolari, în creștere de 10,5% față de anul precedent, iar marja brută a fost de 29,4% 1. Creșterea a fost susținută în parte de achiziția Snap One, care a adus 446 de milioane de dolari de venituri suplimentare 1. Compania a raportat totodată o pierdere netă de 527 de milioane de dolari în 2025, influențată de cheltuielile legate de terminarea acordului de indemnizare cu Honeywell 1.

Începând cu trimestrul al treilea din 2026, rezultatele ADI Global Distribution vor fi raportate ca operațiuni întrerupte, iar Products and Solutions va apărea ca activitate continuă 3. Conducerea a indicat că noua entitate standalone își propune să exploateze avantajele competitive și să crească valoarea oferită clienților 3.

Segmente

Products and Solutions

Segmentul Products and Solutions include controlul temperaturii și umidității, soluțiile pentru apă și aer, detectoarele de fum și monoxid de carbon, produsele de securitate rezidențială și video 1. În 2025 a avut venituri de 2688 de milioane de dolari, în creștere de 4,8% 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile au fost de 695 de milioane de dolari, iar marja brută de 43,6%, un nivel record 3.

ADI Global Distribution

ADI Global Distribution este un distribuitor specializat de produse low-voltage pentru securitate și audio-video, care a fost separat de Resideo la 3 august 2026 13. În 2025 a avut venituri de 4784 de milioane de dolari, în creștere de 14% 1. Segmentul a fost raportat până la separare ca parte consolidată a Resideo 3.

Piața în context

Compania activează în piețe mari, aflate la intersecția unor tendințe de creștere pe termen lung, precum eficiența energetică și soluțiile inteligente de siguranță 1. Creșterea pieței rezidențiale din SUA a fost descrisă ca fiind lentă în 2026, iar construcțiile nerezidențiale ar putea să își modereze ritmul 1. Prognoza de venituri pentru 2026 presupune o creștere de nivel mediu-înalt, de ordinul câtorva procente pe an 1.

Cererea depinde de activitatea de renovare, construcțiile rezidențiale și comerciale, vânzările de locuințe, ratele dobânzilor și nivelul de angajare 2. Tarifele vamale și incertitudinea geopolitică pot influența costurile și nivelul comenzilor clienților 1. Compania notează că sezonalitatea, accentuată de fenomenele climatice extreme, poate modifica tiparele obișnuite de vânzări 1.

Tendințe

  • Consolidarea în jurul produselor conectatevânt din spate

    Cererea pentru soluții conectate de confort și siguranță sprijină vânzările segmentului Products and Solutions, care a înregistrat creștere de venituri și marje în trimestrul al doilea din 2026 3. Compania are peste 14 milioane de clienți conectați, ceea ce consolidează relația cu utilizatorii finali 1.

  • Tarifele vamale și costurile de importmixt

    Tarifele vamale aplicabile produselor care nu intră sub USMCA sau alte excepții pot crește costurile, iar prețurile mai mari ar putea reduce volumele achiziționate de clienți 1. Compania a primit rambursări de tarife în al doilea trimestru din 2026, care au susținut temporar marja 3.

  • Piața rezidențială americanăvânt din față

    Companiile au semnalat o piață rezidențială din SUA cu creștere lentă, iar slăbiciunea din segmentul audio-video rezidențial a afectat ADI în 2026 13. Dacă ratele ipotecare rămân ridicate, cererea de renovări și instalări ar putea rămâne sub presiune.

  • Investițiile în produse noimixt

    Cheltuielile de cercetare și dezvoltare au crescut în 2025 pe fondul lansărilor de produse noi și al achiziției Snap One 13. Investițiile continue în inovare pot susține creșterea pe termen lung, dar cresc costurile operaționale pe termen scurt.

Poziția concurențială

Compania concurează cu producători, distribuitori, furnizori de servicii software, comercianți cu amănuntul și platforme online, precum și cu noi intrați cu modele de afaceri nontradiționale 1. Companiile de tehnologie și telecomunicații din spațiul casei conectate exercită presiuni de preț și pot reduce cota de piață a Resideo dacă preferințele clienților se mută spre serviciile lor 1.

Factorii competitivi principali sunt inovația, reputația brandurilor, relațiile cu clienții, performanța produselor, disponibilitatea și prețul 1. Concurența de pe piața de distribuție low-voltage vine din partea furnizorilor și a canalelor de vânzare online care pot dezvolta propriile branduri exclusive 1.

  • Companii de tehnologie din spațiul casei conectate

    Menționate generic în raportul 10-K ca presiune de preț și sursă de schimbare a preferințelor clienților, fără identificare nominală.

  • Furnizori de cablu și telecomunicații

    Descriși ca actori care concurează în spațiul conectat, cu baze de clienți existente pentru servicii.

  • Distribuitori și retaileri de produse low-voltage

    Concurenți directi ai ADI Global Distribution, inclusiv comercianți online care pot crește prezența în distribuția en-gros.

  • Noi intrați cu modele de afaceri disruptive

    Companii care folosesc modele de servicii nontradiționale sau tehnologii noi, indicate ca surse potențiale de presiune competitivă.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial12 aug. 2026
  • Raport curent12 aug. 2026
    Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent07 aug. 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 aug. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Item 3.03 · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent24 iun. 2026
    Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 iun. 2026
    Vot al acționarilor
  • Raport curent04 iun. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Resideo Technologies, Inc. · 24 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / Resideo Technologies, Inc. · 12 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Resideo Technologies, Inc. · 12 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.