olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Advanced Biomed Inc. ADVB
Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)
Advanced Biomed Inc. (ADVB) a încheiat cu totul activitatea sa biomedicală de diagnostic al cancerului prin analiza sângelui și s-a reorientat spre FinTruth, o platformă AI de verificare a analizelor financiare generate de modele lingvistice. Compania a raportat un venit mic de 127.637 USD în anul fiscal 2026, iar în ansamblu, pierderea din activitatea continuă de 6.261.276 USD arată că trecerea la noul model de business este încă la început.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Advanced Biomed Inc. (ADVB) costa 2,10 USD (−4,55 % într-o zi), cu capitalizare 3,5 mil USD, P/E 0,4 pe un EPS diluat de 5,33 USD în ultimele 12 luni, beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 2,08–18,98 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): profit net de 695,0 mii USD, EPS diluat 0,44 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 21,2
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 1,28 – 6,15
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,17 · lățimea benzii 131,0 %
- SMA 50 / 200
- 6,14 / 5,87
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,14 / -1,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −66,9 % | −2,0 % | −64,9 pp | — |
| 3 luni | −73,6 % | −2,2 % | −71,4 pp | — |
| 6 luni | −69,0 % | +4,3 % | −73,3 pp | — |
| De la început de an | −64,0 % | +10,6 % | −74,6 pp | — |
| 1 an | −77,0 % | +10,5 % | −87,4 pp | +7,7 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +63,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cercetare și dezvoltare | 181,7 mii | 212,4 mii | 220,0 mii | 309,7 mii | 236,0 mii | 186,3 mii | 243,2 mii | — |
| Amortizare și depreciere | 102,2 mii | -56,8 mii ≈ | 22,5 mii ≈ | 275,9 mii | 48,0 mii | -12,9 mii ≈ | 9,3 mii ≈ | — |
| Profit înainte de impozit | -265,6 mii | -579,5 mii | -1,2 mil | 675,6 mii | -386,9 mii | 7,0 mil | -488,9 mii | -12,5 mil |
| Profit net | -265,6 mii | -907,9 mii | -1,4 mil | -701,6 mii | -386,9 mii | 6,9 mil | -488,9 mii | 695,0 mii |
| EPS diluat | -0,01 | -0,05 | -1,35 | -0,65 ≈ | -0,02 | 0,31 | -0,38 | 0,44 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -29,7 mii | -841,8 mii ≈ | -3,4 mil ≈ | -1,5 mil | -610,3 mii | -513,6 mii ≈ | -239,8 mii ≈ | -583,3 mii |
| Investiții (capex) | 20,0 mii | -10,7 mii ≈ | 2,2 mii ≈ | 20,1 mii | 1,8 mii | 12,9 mii ≈ | 1,3 mii ≈ | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 13,1, mediană 13,1, max 13,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 127,6 mii |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -2,8 mil | -3,3 mil | 6,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,14 | -3,18 | 5,33 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 5.231,3 % |
| Flux de numerar liber | -2,2 mil | -5,9 mil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 385,5 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 12,3 mil USD
- Active totale
- 13,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 9,33x
- ROE
- 84,8 %
- ROA
- 36,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | — | 127,6 mii | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 880,2 mii | 909,8 mii | — | SEC (XBRL)· 08 oct. 2025verificat |
| Profit operațional | — | -1,1 mil | -6,2 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 399,6 mii | 343,8 mii | — | SEC (XBRL)· 08 oct. 2025verificat |
| EBITDA | — | -742,6 mii ≈ | — | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -2,8 mil | -1,1 mil | -6,3 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | -1,2 mii | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Profit net | -2,8 mil | -3,3 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,14 | -3,18 | 5,33 | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 20,0 mil | 1,0 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 20,0 mil
- 2025
- 1,0 mil
- 2026
- 1,3 mil
SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,6 mil | 31,1 mii | 385,5 mii | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,1 mil | 22,4 mil | 13,7 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 524,5 mii | 125,2 mii | — | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 119,0 mii | — | — | SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 4,5 mil | 22,9 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 620,5 mii | 358,2 mii | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,7 mil | 19,2 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,8 mil | 19,4 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,7 mil † | 3,5 mil † | 12,3 mil † | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 119,0 mii
- 2025
- —
- 2026
- —
SEC (XBRL)· 15 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -2,1 mil | -5,8 mil | -1,9 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 74,1 mii | 31,7 mii | — | SEC (XBRL)· 08 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -2,2 mil ≈ | -5,9 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 08 oct. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -74,1 mii | -31,7 mii | -2,5 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,9 mil | 5,9 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -74,1 mii
- 2025
- -31,7 mii
- 2026
- -2,5 mil
SEC (XBRL)· 13 oct. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 148,90 – 193,65 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E148,90 – 193,65 (Mijloc 173,13)4 firme folosite · multiplul median 32,5x · quartile 27,9x – 36,3xCDNA, DGX, LH, VCYT
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5.231,3 % | 100 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -29,7 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,3x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,4x | 100 (față de colegi) | 29 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -57,2 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Advanced Biomed Inc. (ADVB). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 127,6 mii USD în 2026; marjă netă 5 231,3 %; ROE 84,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 148,90–193,65 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 173,13 USD, prețul de 2,10 USD lasă un potențial de 8 144,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 5 231,3 %
- Lichiditatea curentă: 9,3x
- P/E (TTM): 0,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -29,7 %
- Randament FCF: -57,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NTRANatera, Inc. | 56,0 mld | — | -12,5 % | -7,1 % | +35,9 % | +63 % / +595 % |
| LHLabcorp Holdings Inc. | 28,7 mld | 29,0 | 11,4 % | 6,9 % | +7,2 % | +32 % / +63 % |
| DGXQuest Diagnostics Inc | 27,2 mld | 24,6 | 15,2 % | 9,5 % | +11,8 % | +31 % / +80 % |
| GHGuardant Health, Inc. | 23,5 mld | — | — | -38,3 % | +32,9 % | +61 % / +595 % |
| CAICaris Life Sciences, Inc. | 9,4 mld | 89,7 | 20,1 % | 10,6 % | +97,0 % | +30 % / indisponibil |
| GRALGRAIL, Inc. | 6,4 mld | — | -16,1 % | -236,9 % | +17,2 % | +30 % / indisponibil |
| RDNTRadNet, Inc. | 6,3 mld | — | -2,1 % | -0,9 % | +11,5 % | −3 % / +142 % |
| CDNACaredx, Inc. | 4,5 mld | 35,9 | 33,0 % | 25,9 % | +13,8 % | +380 % / +784 % |
| VCYTVeracyte, Inc. | 4,2 mld | 37,5 | 8,8 % | 20,4 % | +16,0 % | +11 % / +105 % |
| FTREFortrea Holdings Inc. | 2,0 mld | — | -12,3 % | -2,6 % | +1,0 % | +64 % / −29 % |
| PSNLPersonalis, Inc. | 1,7 mld | — | -50,3 % | -153,8 % | −17,7 % | +47 % / +932 % |
| BLLNBillionToOne, Inc. | 1,3 mld | 153,5 | 26,3 % | 9,5 % | +100,0 % | −13 % / indisponibil |
| CSTLCastle Biosciences, Inc. | 1,1 mld | — | -4,2 % | -5,4 % | +3,7 % | −11 % / +79 % |
| FLGTFulgent Genetics, Inc. | 541,5 mil | — | -8,0 % | -26,0 % | +13,8 % | −33 % / −29 % |
| YDESYD Bio Limited | 492,0 mil | — | -445,1 % | -1.392,6 % | +16,9 % | −40 % / indisponibil |
| BDSXBiodesix, Inc. | 226,7 mil | — | -540,0 % | -27,0 % | +24,1 % | +160 % / −28 % |
| XGNExagen Inc. | 206,2 mil | — | -113,8 % | -26,6 % | +19,7 % | +8 % / +363 % |
| SERASera Prognostics, Inc. | 59,0 mil | — | -45,0 % | -47.475,7 % | +5,2 % | −39 % / +4 % |
| AMSAmerican Shared Hospital Services | 8,2 mil | — | -7,5 % | -5,8 % | −0,9 % | −43 % / −48 % |
| MDXHMdxhealth SA | 8,0 mil | — | -2.440,4 % | -31,1 % | +19,8 % | −96 % / −95 % |
| ACONAclarion, Inc. | 5,0 mil | — | -59,0 % | -10.978,5 % | +65,6 % | −72 % / −100 % |
| ADVBAdvanced Biomed Inc. | 3,5 mil | 0,4 | 84,8 % | 5.231,3 % | indisponibil | −77 % / indisponibil |
| BGLCBioNexus Gene Lab Corp. | 2,8 mil | — | -33,7 % | -82,4 % | −21,9 % | −79 % / −90 % |
| BNRBurning Rock Biotech Limited | 0 | — | -10,1 % | -10,3 % | +9,2 % | −41 % / +55 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ADVB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Advanced Biomed Inc. (ADVB) a încheiat cu totul activitatea sa biomedicală de diagnostic al cancerului prin analiza sângelui și s-a reorientat spre FinTruth, o platformă AI de verificare a analizelor financiare generate de modele lingvistice. Compania a raportat un venit mic de 127.637 USD în anul fiscal 2026, iar în ansamblu, pierderea din activitatea continuă de 6.261.276 USD arată că trecerea la noul model de business este încă la început.
SWOT
Puncte tari
- Motorul de raționament Smith RM este deținut integral de Acellent și nu este supus restricțiilor de licență terță. 1
- Seturile de date interne și baza de reguli financiare sunt acumulate în timp și susțin funcțiile de verificare. 1
- Structura operațională este redusă, ceea ce poate limita cheltuielile fixe pe măsură ce compania se reorientează. 1
Puncte slabe
- Venitul din activitatea continuă este foarte mic, iar pierderea operațională rămâne semnificativă. 1
- Compania are o experiență operațională limitată în industria AI, ceea ce face dificilă evaluarea perspectivelor. 1
- Majoritatea activelor circulante provine din creanțe față de foștii parteneri, a căror încasare este incertă. 1
Oportunități
- Dacă instituțiile financiare adoptă verificarea automată în fluxurile lor de lucru, compania ar putea dezvolta venituri recurente. 1
- Parteneriatele cu platforme IT financiare și cu furnizori de modele ar putea extinde distribuția fără costuri mari de vânzare. 1
- Cerințele crescânde de explicabilitate și audit pentru AI în finanțe pot crea cerere pentru servicii de verificare. 1
Amenințări
- Furnizorii de modele fundamentale ar putea încorpora funcții similare de verificare, reducând valoarea ofertei separate. 1
- Dependența de furnizori cloud și de partenerii de distribuție ar putea perturba serviciile sau crește costurile. 1
- Un incident de securitate cibernetică ar putea genera răspundere juridică și pierderea clienților din sectorul financiar. 1
Riscuri
- Încasarea creanțelor de la foștii parteneriridicat
Suma datorată de fosta filială din Hong Kong trebuia rambursată până în ianuarie 2027, iar o parte importantă a activelor circulante depinde de aceste încasări. Întârzieri sau neplăți ar putea afecta lichiditatea. 1
- Dependența de finanțare suplimentarăridicat
Compania a anunțat că ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară dacă încasările sau veniturile nu evoluează conform planului. Facilitatea de capital prin acțiuni a fost reziliată în iulie 2026. 1
- Schimbarea strategicămediu
Compania și-a schimbat complet modelul de business, iar investitorii au informații limitate despre capacitatea de a executa noua strategie. 1
- Concurența din partea marilor furnizorimediu
Concurenții cu resurse mult mai mari ar putea lansa funcții similare sau ar putea domina distribuția, limitând creșterea. 1
- Securitate cibernetică și conformitatemediu
Un atac cibernetic sau un defect software ar putea duce la pierderea datelor clienților, reclamații contractuale și costuri de remediere. 1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă instituțiile financiare adoptă rapid verificarea AI, compania ar putea transforma platforma FinTruth într-o sursă de venituri recurente. Achiziția Acellent și activele sale de date ar putea oferi un avantaj tehnic. 1
- Încasarea integrală a creanțelor de la foștii parteneri ar putea consolida bilanțul și ar putea finanța dezvoltarea produsului. 1
- Structura redusă și reorientarea completă spre tehnologie ar putea permite o creștere a veniturilor fără o expansiune mare a costurilor fixe. 1
Ce ar strica teza
- Veniturile sunt foarte mici, iar pierderea din activitatea continuă arată că modelul de business nu este încă sustenabil. 1
- Compania depinde de încasări de la foștii parteneri și de finanțare suplimentară, ceea ce ar putea limita flexibilitatea sa. 1
- Piața este nouă, concurența este intensă, iar furnizorii de modele ar putea face verificarea separată mai puțin necesară. 1
De urmărit
- Încasarea creanțelor de la fosta filială din Hong Kong și de la cumpărătorul filialei din Taiwan2027
- Eventuala nevoie de finanțare suplimentară și diluarea acționarilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Advanced Biomed Inc. este o companie holding înregistrată în Nevada. Până în 2026 a dezvoltat dispozitive de laborator și substanțe chimice pentru găsirea și studierea celulelor canceroase din sânge, cu scopul de a ajuta medicii să detecteze și să monitorizeze cancerul prin teste simple. În aprilie 2026 a achiziționat Acellent Technologies (Hong Kong), dezvoltatorul platformei FinTruth, iar activitatea medicală a fost vândută sau închisă. 1
Compania descrie FinTruth drept un strat de verificare și audit, nu un înlocuitor al modelului AI sau al judecății profesioniștilor. Platforma verifică rapoarte în engleză sau chineză față de documentele sursă și oferă rezultate trasabile, folosind un motor de raționament propriu, Smith RM. Este livrată ca SaaS într-un spațiu de lucru din browser, prin API sau ca instalare locală la client. 1
Structura operațională este redusă și axată pe tehnologie, cu personal dedicat cercetării AI, inginerie de algoritmi, date și comercializare. Compania nu deține centre de date, iar versiunea SaaS rulează pe infrastructură închiriată de la furnizori cloud internaționali. Clienții țintă sunt bănci comerciale, firme de brokeraj, companii de asigurări, administratori de active și firme de audit. 1
Segmente
FinTruth (verificare financiară AI)
Singurul produs oferit clienților este FinTruth, care verifică rapoarte de credit, rapoarte de cercetare și situații financiare. Veniturile din acest segment au provenit până acum din servicii de agenție, ca dovadă a conceptului după achiziția Acellent. 1
Activitatea biomedicală (întreruptă)
Dispozitivele de laborator și reactivii pentru cercetarea cancerului au fost vândute sau abandonate în decembrie 2025 și iunie 2026. Rezultatele lor sunt raportate ca activitate întreruptă, iar câștigul din cedarea filialelor de 14.015.417 USD a fost contabilizat în anul fiscal 2026. 1
Piața în context
Compania susține că piața verificării AI în finanțe este la început, iar cererea depinde de bugetele tehnologice ale instituțiilor financiare, de cerințele de reglementare, de performanța modelelor și de costurile de integrare. Cererea este sprijinită de utilizarea tot mai largă a modelelor lingvistice în analiza creditelor și a riscurilor, de riscul erorilor generate de AI și de cerințele de explicabilitate și audit. Adoptarea rămâne incertă și poate fi lentă, din cauza procedurilor lungi de achiziție ale băncilor și asigurătorilor. 1
Clienții finali sunt instituții reglementate, care impun cerințe stricte de securitate, localizare a datelor și audit. Dacă FinTruth nu poate satisface aceste cerințe, compania ar putea pierde clienți sau accesul la unele segmente ale pieței țintă. 1
Tendințe
- Adoptarea modelelor lingvistice în finanțevânt din spate
Băncile, firmele de investiții și asigurătorii folosesc tot mai mult modele lingvistice și agenți AI în analiza creditelor, cercetare, evaluarea riscurilor și conformitate. Această tendință creează cererea pentru verificare independentă a rezultatelor. 1
- Reglementarea AImixt
Cerințele privind transparența, explicabilitatea și responsabilitatea sistemelor AI folosite în decizii financiare cresc, ceea ce poate sprijini cererea pentru verificare. Reglementările noi sau diferite între jurisdicții ar putea însă crește costurile și limita utilizările. 1
- Propriile modele ale furnizorilor de AIvânt din față
Furnizorii de modele fundamentale ar putea încorpora funcții de verificare și citare direct în modelele lor, ceea ce ar reduce nevoia de un strat separat. Ritmul rapid al inovației AI poate face tehnologia actuală mai puțin competitivă. 1
- Cerințe de securitate ciberneticăvânt din față
Instituțiile financiare impun standarde ridicate de securitate și gestionare a terților, iar atacurile cibernetice devin mai frecvente. Conformarea poate fi costisitoare și poate prelungi ciclurile de vânzare pentru o companie mică. 1
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu furnizori de modele fundamentale care ar putea integra verificarea, cu companii mari de tehnologie, date și informații financiare, cu platforme IT financiare și cu alte start-up-uri AI. Multi dintre concurenți au resurse financiare, tehnice și de distribuție mult mai mari. Unii dintre partenerii potențiali pot fi, în același timp, concurenți. 1
Avantajele declarate includ motorul propriu Smith RM, deținut de Acellent și nesupus unor restricții de licență terță, și seturile de date și reguli financiare acumulate în aproximativ trei ani. Aceste active sunt însă protejate în principal prin secret comercial și contracte, ceea ce oferă o protecție limitată. 1
- Furnizori de modele fundamentale AI
Pot încorpora verificarea și citarea direct în modelele lor, fiind atât concurenți, cât și posibili parteneri de distribuție; compania nu îi identifică nominal în sursă.
- Companii mari de tehnologie, date și informații financiare
Au resurse mult mai mari și distribuție extinsă, ceea ce le-ar putea permite să lanseze funcții similare; sursa nu le numește.
- Platforme IT financiare
Pot fi atât canale de distribuție, cât și concurenți; sursa nu indică firme specifice.
- Alte start-up-uri AI
Concurează pentru aceiași clienți financiari; sursa nu le identifică.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport anual13 oct. 2026
- Raport curent17 iul. 2026Încetarea unui acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent30 iun. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)04 iun. 2026
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent01 mai 2026Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 apr. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 apr. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 mar. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Advanced Biomed Inc. · 13 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.