olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Personalis, Inc. PSNL

Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

15,79USD+0,25 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Personalis dezvoltă teste genomice pentru cancer, în special pentru detectarea reziduală sau recidiva bolii prin biopsie lichidă ultrasensibilă. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 30%, la 22,4 milioane USD, iar compania a anunțat un acord de fuziune cu Tempus, ceea ce face din evoluția sa o temă de interes pentru piață.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Personalis, Inc. (PSNL) costa 15,79 USD (+0,25 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, beta 2,20, interval pe 52 de săptămâni 5,04–18,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 22,4 mil USD (+30,0 % an/an), profit net de -31,7 mil USD, EPS diluat -0,30 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld USD
acțiuni la 29 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,09 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-6,89 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,20
Volatilitate (1 an) 84 %
Interval 52 săpt.
5,0418,38

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
15,68 – 16,07
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 2,4 %
SMA 50 / 200
16,23 / 11,40
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,07 / -0,06
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−3,7 %−2,0 %−1,7 pp—
3 luni+16,8 %−2,2 %+19,0 pp—
6 luni+160,1 %+4,3 %+155,9 pp—
De la început de an+98,4 %+10,6 %+87,8 pp—
1 an+80,9 %+10,5 %+70,4 pp−3,1 %
3 ani+1.309,8 %+73,7 %+1.236,2 pp+58,9 %
5 ani−23,2 %+61,7 %−85,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−55,2 %
22 ian. 2026 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,5 %
08 nov. 2021 → 23 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,2 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
22,4 mil USD
+30,0 % an/an
Profit net
-31,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,30
indisponibil an/an
netă / operațională
-141,7 % / -150,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri25,7 mil16,8 mil20,6 mil17,2 mil14,5 mil17,3 mil15,5 mil22,4 mil
Costul vânzărilor17,0 mil12,3 mil13,4 mil12,4 mil12,6 mil15,4 mil15,2 mil17,6 mil
Cercetare și dezvoltare11,7 mil11,5 mil12,6 mil12,4 mil12,2 mil13,1 mil14,5 mil16,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare11,4 mil11,2 mil12,3 mil14,2 mil13,0 mil14,1 mil17,9 mil22,0 mil
Profit operațional-14,4 mil-18,1 mil-17,7 mil-21,8 mil-23,3 mil-25,3 mil-32,2 mil-33,6 mil
Amortizare și depreciere2,8 mil2,5 mil2,6 mil2,5 mil2,4 mil2,5 mil2,4 mil2,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile7,0 mii-1,0 mii28,0 mii48,0 mii64,0 mii65,0 mii47,0 mii37,0 mii
Profit înainte de impozit-39,1 mil-16,4 mil-15,7 mil-20,1 mil-21,6 mil-23,8 mil-30,0 mil-31,7 mil
Impozit pe profit3,0 mii4,0 mii7,0 mii2,0 mii3,0 mii9,0 mii16,0 mii5,0 mii
Profit net-39,1 mil-16,4 mil-15,8 mil-20,1 mil-21,7 mil-23,8 mil-30,0 mil-31,7 mil
EPS diluat-0,64-0,23 ≈-0,18-0,23-0,24-0,26 ≈-0,29-0,30
Flux de numerar operațional-6,2 mil ≈-7,8 mil-18,0 mil-12,9 mil ≈-21,8 mil ≈-22,2 mil-22,5 mil-25,8 mil ≈
Investiții (capex)247,0 mii ≈1,2 mil2,5 mil290,0 mii ≈1,6 mil ≈77,0 mii3,2 mil3,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri37,8 mil65,2 mil78,6 mil85,5 mil65,0 mil73,5 mil84,6 mil69,6 mil
Venituri an/an+302,2 %+72,6 %+20,6 %+8,7 %−23,9 %+13,0 %+15,2 %−17,7 %
Profit net-19,9 mil-25,1 mil-41,3 mil-65,2 mil-113,3 mil-108,3 mil-81,3 mil-81,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-1,20-1,49-2,48-2,25-1,37-0,91
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-52,6 %-38,5 %-52,5 %-76,3 %-174,2 %-147,4 %-96,1 %-116,7 %
Flux de numerar liber-2,3 mil-26,5 mil-45,9 mil-81,9 mil-120,1 mil-67,2 mil-46,8 mil-79,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
124,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
261,2 mil USD
Active totale
334,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
6,76x
ROE
-35,0 %
ROA
-26,9 %
Marja FCF
-114,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
73,5 mil
2024
84,6 mil
2025
69,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
55,3 mil
2024
57,8 mil
2025
53,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
18,2 mil ≈
2024
26,8 mil ≈
2025
15,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
64,8 mil
2024
48,9 mil
2025
50,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
49,7 mil
2024
46,2 mil
2025
53,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-109,9 mil
2024
-68,3 mil
2025
-88,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
11,3 mil
2024
10,9 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-98,6 mil ≈
2024
-57,3 mil ≈
2025
-78,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
110,0 mii
2024
24,0 mii
2025
205,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-108,2 mil
2024
-81,3 mil
2025
-81,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
83,0 mii
2024
18,0 mii
2025
21,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-108,3 mil
2024
-81,3 mil
2025
-81,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,25
2024
-1,37
2025
-0,91

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
48,2 mil
2024
59,3 mil
2025
89,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
57,0 mil
2024
91,4 mil
2025
124,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
17,7 mil
2024
8,1 mil
2025
16,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
146,7 mil
2024
203,0 mil
2025
268,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
57,4 mil
2024
48,3 mil
2025
44,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
225,1 mil
2024
270,3 mil
2025
334,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
14,9 mil
2024
6,4 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
47,2 mil
2024
31,1 mil
2025
39,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
95,7 mil
2024
67,3 mil
2025
73,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
129,4 mil †
2024
203,0 mil †
2025
261,2 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-56,3 mil
2024
-45,2 mil
2025
-74,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
10,9 mil
2024
1,6 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-67,2 mil ≈
2024
-46,8 mil ≈
2025
-79,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
13,1 mil
2024
-35,1 mil
2025
-22,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
11,0 mil
2024
114,7 mil
2025
130,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-17,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-2,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-150,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-164,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-153,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-144,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-50,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-37,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-43,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-536,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-92,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
8,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-101,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
66 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
78 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-6,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
7,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
24,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

15,79 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
7,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-50,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-153,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-17,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 29 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 aug. 2026
verificat 1124derivat 108

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-153,8 %17 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,3 %19 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-536,7x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,3x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-6,0 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial19/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Personalis, Inc. (PSNL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 69,6 mil USD în 2025; creștere an/an -17,7 %; marjă netă -153,8 %; ROE -50,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 5,3x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -153,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 2,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -536,7x
  • Randament FCF: -6,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 35,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,5x
P/S
24,2x
mediana verticalei 3,1x
peste mediană (+691,8 %)
P/B
7,2x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+157,7 %)
ROE
-50,3 %
mediana verticalei -9,1 %
sub mediană
Marja netă
-153,8 %
mediana verticalei -7,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-164,1 %
mediana verticalei -11,8 %
sub mediană
Venituri an/an
-17,7 %
mediana verticalei 14,9 %
sub mediană (−218,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRANatera, Inc.56,0 mld—-12,5 %-7,1 %+35,9 %+63 % / +595 %
LHLabcorp Holdings Inc.28,7 mld29,011,4 %6,9 %+7,2 %+32 % / +63 %
DGXQuest Diagnostics Inc27,2 mld24,615,2 %9,5 %+11,8 %+31 % / +80 %
GHGuardant Health, Inc.23,5 mld——-38,3 %+32,9 %+61 % / +595 %
CAICaris Life Sciences, Inc.9,4 mld89,720,1 %10,6 %+97,0 %+30 % / indisponibil
GRALGRAIL, Inc.6,4 mld—-16,1 %-236,9 %+17,2 %+30 % / indisponibil
RDNTRadNet, Inc.6,3 mld—-2,1 %-0,9 %+11,5 %−3 % / +142 %
CDNACaredx, Inc.4,5 mld35,933,0 %25,9 %+13,8 %+380 % / +784 %
VCYTVeracyte, Inc.4,2 mld37,58,8 %20,4 %+16,0 %+11 % / +105 %
FTREFortrea Holdings Inc.2,0 mld—-12,3 %-2,6 %+1,0 %+64 % / −29 %
PSNLPersonalis, Inc.1,7 mld—-50,3 %-153,8 %−17,7 %+81 % / +1.310 %
BLLNBillionToOne, Inc.1,3 mld153,526,3 %9,5 %+100,0 %−13 % / indisponibil
CSTLCastle Biosciences, Inc.1,1 mld—-4,2 %-5,4 %+3,7 %−11 % / +79 %
FLGTFulgent Genetics, Inc.541,5 mil—-8,0 %-26,0 %+13,8 %−33 % / −29 %
YDESYD Bio Limited492,0 mil—-445,1 %-1.392,6 %+16,9 %−40 % / indisponibil
BDSXBiodesix, Inc.226,7 mil—-540,0 %-27,0 %+24,1 %+160 % / −28 %
XGNExagen Inc.206,2 mil—-113,8 %-26,6 %+19,7 %+8 % / +363 %
SERASera Prognostics, Inc.59,0 mil—-45,0 %-47.475,7 %+5,2 %−39 % / +4 %
AMSAmerican Shared Hospital Services8,2 mil—-7,5 %-5,8 %−0,9 %−43 % / −48 %
MDXHMdxhealth SA8,0 mil—-2.440,4 %-31,1 %+19,8 %−96 % / −95 %
ACONAclarion, Inc.5,0 mil—-59,0 %-10.978,5 %+65,6 %−72 % / −100 %
ADVBAdvanced Biomed Inc.3,5 mil0,484,8 %5.231,3 %indisponibil−75 % / indisponibil
BGLCBioNexus Gene Lab Corp.2,8 mil—-33,7 %-82,4 %−21,9 %−79 % / −90 %
BNRBurning Rock Biotech Limited0—-10,1 %-10,3 %+9,2 %−41 % / +55 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PSNL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Personalis dezvoltă teste genomice pentru cancer, în special pentru detectarea reziduală sau recidiva bolii prin biopsie lichidă ultrasensibilă. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 30%, la 22,4 milioane USD, iar compania a anunțat un acord de fuziune cu Tempus, ceea ce face din evoluția sa o temă de interes pentru piață123.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologia ultrasensibilă pentru detectarea recidivei este un avantaj diferențiat, susținut de date publicate în reviste de specialitate13.
    • Compania are o capacitate mare de secvențiere și o infrastructură de laborator certificată, care sprijină scalarea serviciilor1.
    • Acoperirea Medicare obținută pentru mai multe indicații întărește poziția produsului în fața clinicienilor și a plătitorilor23.

    Puncte slabe

    • Compania nu este profitabilă și continuă să înregistreze pierderi nete semnificative, ceea ce ridică întrebări privind finanțarea pe termen lung12.
    • Veniturile depind de câțiva clienți mari, iar pierderea unui astfel de client poate afecta puternic rezultatele1.
    • Compania s-a bazat pe un volum mic de teste clinice până de curând, ceea ce face ca veniturile din acest segment să fie încă modeste13.

    Oportunități

    • Extinderea acoperirii Medicare și a rambursării către noi tipuri de cancer ar putea deschide noi surse de venituri clinice13.
    • Parteneriatul cu Tempus, în forma fuziunii anunțate, ar putea extinde accesul la forța de vânzări și la clienții farmaceutici ai acesteia23.
    • Datele clinice care arată detectarea precoce a recidivei ar putea sprijini adoptarea testului în noi indicații, precum cancerul colorectal23.

    Amenințări

    • Concurenții cu resurse mai mari sau cu teste mai simple și mai ieftine ar putea reduce cota de piață și marjele companiei1.
    • Incertitudinea privind rambursarea în anumite indicații poate încetini creșterea veniturilor clinice1.
    • Acordul de fuziune ar putea fi afectat de aprobări guvernamentale sau de condiții care nu pot fi îndeplinite la timp2.

    Riscuri

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Compania nu a atins profitabilitatea, iar pierderile și acumularea de deficit ar putea continua, afectând capitalul și capacitatea de finanțare12.

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un număr mic de clienți generează o parte mare din venituri, iar pierderea unuia dintre ei ar putea reduce semnificativ rezultatele1.

    • Acoperirea și rambursareamediu

      Dacă Medicare sau alți plătitori nu acoperă testul în indicațiile vizate, adoptarea clinică ar putea fi mai lentă decât se estimează12.

    • Riscul fuziunii cu Tempusmediu

      Acordul ar putea fi întârziat, modificat sau încheiat dacă nu sunt obținute aprobările necesare ori dacă acționarii nu îl adoptă23.

    • Dependența de un singur furnizorscăzut

      Compania depinde de Illumina ca unic furnizor de secvențiere și de servicii de întreținere, ceea ce poate afecta continuitatea operațiunilor1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea volumului clinic și acoperirea Medicare continuă, veniturile din diagnostic ar putea deveni o parte mai importantă a afacerii23.
    • Tehnologia ultrasensibilă are date clinice publicate și ar putea deveni un standard pentru monitorizarea recidivei, ceea ce ar putea justifica o poziție de piață solidă13.
    • Acordul cu Tempus ar putea oferi acces la o forță de vânzări mult mai mare, ceea ce ar putea accelera adoptarea produsului23.

    Ce ar strica teza

    • Compania continuă să piardă bani, iar fără o creștere rapidă a veniturilor, pierderile ar putea pune presiune pe lichiditate și pe planurile strategice12.
    • Veniturile din cei mai mari clienți sunt volatile, iar scăderea contractelor cu Natera a arătat cât de sensibilă este compania la schimbările din portofoliul clienților1.
    • Procesul de fuziune cu Tempus adaugă incertitudine, iar compania nu mai oferă ghidaj financiar, ceea ce face mai dificilă evaluarea performanței viitoare23.

    De urmărit

    • Finalizarea sau întreruperea fuziunii cu Tempus și aprobările de reglementare2026
    • Decizia Medicare pentru indicația rămasă în așteptare la testul NeXT Personal Dx2026
    • Evoluția volumului de teste clinice și a veniturilor clinice trimestrialeQ3 2026
    • Evoluția veniturilor din secvențierea VA MVP și din clienții farmaceutici majorinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Personalis dezvoltă, comercializează și vinde servicii avansate de testare genomică a cancerului, folosite de medici pentru a detecta cancerul rezidual sau recurent, a monitoriza răspunsul la terapie și a alege tratamentul1. Serviciile sunt oferite și companiilor farmaceutice, pentru cercetare translațională, descoperirea de biomarkeri și studii clinice, precum și altor companii de diagnostic și inițiativelor de secvențiere a populației1. Laboratorul este certificat CLIA și acreditat CAP, situat în sediul din Fremont, California1.

    Produsul principal pentru pacienți, NeXT Personal Dx, este un test de biopsie lichidă, personalizat pe tumoarea fiecărui pacient, pentru detectarea bolii minime reziduale și monitorizarea recidivei1. Compania a obținut acoperire Medicare pentru acest test în mai multe indicații, inclusiv cancerul de sân în stadiile II și III și cancerul pulmonar fără celule mici în stadiile I–III, iar în al doilea trimestru din 2026 pentru monitorizarea imunoterapiei și a terapiei neoadjuvante în cancerul de sân123. Clienții sunt în principal din SUA, care au reprezentat 90% din venituri în 20251.

    Compania nu are rezultate pozitive, având pierderi nete continue; în primul semestru din 2026 pierderea netă a ajuns la 61,7 milioane USD, iar în 2025 acumularea de pierderi era de 631,3 milioane USD12. Pe 20 iulie 2026, Personalis a semnat un acord de fuziune cu Tempus, prin care devine filială integral deținută a acesteia, ceea ce a făcut ca ghidajul financiar să nu mai fie publicat23.

    Segmente

    Un singur segment operațional

    Personalis raportează un singur segment, cel al serviciilor avansate de testare genomică a cancerului, iar veniturile sunt gestionate pe bază consolidată1. În interiorul acestuia, compania delimitează cinci categorii de clienți: testare pentru farmaceutice, întreprinderi, secvențiere a populației, diagnostic clinic și alte servicii1.

    Diagnostic clinic

    Diagnosticul clinic a crescut rapid în 2026, veniturile trimestriale ajungând la 2,6 milioane USD, față de 0,5 milioane USD cu un an înainte3. Creșterea este susținută de acoperirea Medicare și de parteneriatul cu Tempus pentru comercializarea testului NeXT Personal Dx13.

    Piața în context

    Concurența vine de la companii precum Natera, Guardant Health, Exact Sciences, Myriad Genetics, GRAIL și Foundation Medicine, dar și de la producători de platforme de secvențiere precum Illumina1. Compania depinde de un număr redus de clienți majori, iar cinci dintre ei au reprezentat 62% din venituri în 20251.

    Tendințe

    • Acoperirea Medicare pentru testele MRDvânt din spate

      Obținerea acoperirii Medicare pentru mai multe indicații ar putea sprijini creșterea veniturilor clinice, dacă noile decizii se traduc în volume de teste12. Totuși, unele indicații încă așteaptă decizii, iar rambursarea rămâne incertă1.

    • Dependența de clienți majorivânt din față

      Concentrarea veniturilor la câțiva clienți, precum Moderna și programul VA MVP, face ca veniturile să fie sensibile la calendarul comenzilor12.

    • Creșterea volumului clinicmixt

      Volumul testelor clinice a crescut puternic, ceea ce arată adoptarea produsului de către clinicieni, dar pierderile operaționale rămân mari și cer resurse semnificative23.

    Poziția concurențială

    Principalii concurenți includ companii precum Adela, Caris Life Sciences, DELFI Diagnostics, Exact Sciences, Foundation Medicine, GRAIL, Guardant Health și Natera, multe dintre acestea având notorietate de brand și resurse mai mari1. Compania susține că avantajul său constă în sensibilitatea ultra-înaltă a testului MRD și în datele pe care le oferă clienților1.

    Piața este influențată și de consolidare, unii concurenți fiind achiziționați sau fiind în curs de achiziție, ceea ce poate schimba structura concurenței1. Dezvoltarea de teste mai ieftine sau mai simple ar putea forța compania să reducă prețurile1.

    • NateraNTRA

      Fost partener și client important, care a achiziționat Foresight Diagnostics în decembrie 2025 și concurează direct în testarea MRD.

    • Guardant HealthGH

      Companie de diagnostic oncologic care oferă teste de biopsie lichidă și concurează în aceeași categorie de monitorizare a cancerului.

    • Exact Sciences

      Companie de diagnostic oncologic despre care sursa precizează că urmează să fie achiziționată de Abbott Laboratories în al doilea trimestru din 2026.

    • Foundation Medicine

      Furnizor de profilare genomică a tumorilor, care oferă servicii comparabile celor pentru selectarea terapiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 27 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 06 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Personalis, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Personalis, Inc. · 04 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Personalis, Inc. · 04 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.