olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

GH GH

Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

168,58USD−3,67 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Guardant Health este o companie de oncologie de precizie care vinde teste pe bază de sânge și de țesut pentru depistare, monitorizare și selecția terapiei. Venitul total a crescut de la 982,0 milioane USD în 2025 la 335,0 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, iar compania rămâne în pierdere netă, cu 416,3 milioane USD în 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GH (GH) costa 168,58 USD (−3,67 % într-o zi), cu capitalizare 22,6 mld USD, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 78,60–187,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 335,0 mil USD (+44,3 % an/an), profit net de -120,1 mil USD, EPS diluat -0,90 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
22,6 mld USD
acțiuni la 24 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,49 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-2,07 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,24
Volatilitate (1 an) 51 %
Interval 52 săpt.
78,60187,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,8
neutru
Bollinger (20, 2)
153,70 – 183,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,49 · lățimea benzii 17,9 %
SMA 50 / 200
170,02 / 131,37
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,53 / 1,16
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−10,0 %−1,1 %−8,9 pp—
3 luni+3,3 %−0,5 %+3,8 pp—
6 luni+82,7 %+4,4 %+78,4 pp—
De la început de an+65,0 %+12,3 %+52,7 pp—
1 an+71,8 %+13,5 %+58,2 pp−3,1 %
3 ani+488,0 %+76,4 %+411,6 pp+62,1 %
5 ani+53,0 %+63,7 %−10,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,0 %
22 ian. 2026 → 10 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,4 %
08 nov. 2021 → 19 apr. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
335,0 mil USD
+44,3 % an/an
Profit net
-120,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,90
indisponibil an/an
netă / operațională
-35,9 % / -38,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri191,5 mil201,8 mil203,5 mil232,1 mil265,2 mil281,3 mil301,7 mil335,0 mil
Costul vânzărilor74,5 mil77,6 mil74,7 mil81,2 mil93,6 mil99,5 mil104,9 mil115,9 mil
Cercetare și dezvoltare87,3 mil93,5 mil88,5 mil87,4 mil90,0 mil98,3 mil91,0 mil96,5 mil
Profit operațional-117,3 mil-126,0 mil-111,0 mil-106,4 mil-99,0 mil-120,8 mil-121,4 mil-129,1 mil
Amortizare și depreciere10,6 mil ≈10,5 mil10,2 mil10,0 mil ≈9,4 mil ≈10,1 mil9,4 mil9,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile646,0 mii645,0 mii791,0 mii983,0 mii943,0 mii1,2 mil1,3 mil1,3 mil
Profit înainte de impozit-107,7 mil-110,3 mil-94,9 mil-99,9 mil-92,6 mil-130,2 mil-111,7 mil-120,0 mil
Impozit pe profit30,0 mii716,0 mii290,0 mii38,0 mii136,0 mii-1,7 mil372,0 mii185,0 mii
Profit net-107,8 mil-111,0 mil-95,2 mil-99,9 mil-92,7 mil-128,5 mil-112,1 mil-120,1 mil
EPS diluat-0,88-0,90 ≈-0,77-0,80-0,74-1,00 ≈-0,85-0,90
Flux de numerar operațional-51,1 mil ≈-64,5 mil-62,7 mil-60,3 mil ≈-35,4 mil ≈-26,4 mil-65,6 mil-57,8 mil ≈
Investiții (capex)4,2 mil ≈18,9 mil4,5 mil5,6 mil ≈10,4 mil ≈27,8 mil5,6 mil11,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈045,0 mil0 ≈0 ≈000 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri90,6 mil214,4 mil286,7 mil373,7 mil449,5 mil563,9 mil739,0 mil982,0 mil
Venituri an/an+81,9 %+136,5 %+33,8 %+30,3 %+20,3 %+25,5 %+31,0 %+32,9 %
Profit net-85,1 mil-75,7 mil-246,3 mil-384,8 mil-654,6 mil-479,4 mil-436,4 mil-416,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,84-2,60-4,00-6,41-4,28-3,56-3,32
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-93,8 %-35,3 %-85,9 %-103,0 %-145,6 %-85,0 %-59,0 %-42,4 %
Flux de numerar liber-92,4 mil-65,9 mil-140,1 mil-284,1 mil-386,9 mil-345,5 mil-274,9 mil-233,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
378,2 mil USD
Datorie financiară
1,5 mld USD
Datorie netă
1,1 mld USD
Capitaluri proprii
-99,3 mil USD
Active totale
2,0 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,84x
ROE
indisponibil
ROA
-23,8 %
Marja FCF
-23,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
563,9 mil
2024
739,0 mil
2025
982,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
227,1 mil
2024
289,8 mil
2025
349,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
336,9 mil ≈
2024
449,2 mil ≈
2025
633,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
367,2 mil
2024
347,8 mil
2025
364,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-564,7 mil
2024
-443,6 mil
2025
-437,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
42,9 mil
2024
42,4 mil
2025
39,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-521,8 mil ≈
2024
-401,2 mil ≈
2025
-397,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,6 mil
2024
2,6 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-478,8 mil
2024
-435,1 mil
2025
-417,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
685,0 mii
2024
1,3 mil
2025
-1,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-479,4 mil
2024
-436,4 mil
2025
-416,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-4,28
2024
-3,56
2025
-3,32

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
112,0 mil
2024
122,7 mil
2025
125,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,1 mld
2024
525,5 mil
2025
378,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
88,8 mil
2024
110,3 mil
2025
137,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
61,9 mil
2024
71,1 mil
2025
85,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
145,1 mil
2024
136,8 mil
2025
145,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,3 mil
2024
3,3 mil
2025
77,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
9,0 mil
2024
6,8 mil
2025
25,9 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,8 mld
2024
1,5 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
51,7 mil
2024
38,6 mil
2025
54,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
1,1 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
205,9 mil
2024
225,6 mil
2025
302,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
158,7 mil †
2024
-139,6 mil †
2025
-99,3 mil †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-325,0 mil
2024
-239,9 mil
2025
-184,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
20,5 mil
2024
35,1 mil
2025
48,3 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-345,5 mil ≈
2024
-274,9 mil ≈
2025
-233,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
840,3 mil
2024
-261,3 mil
2025
-627,2 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
477,4 mil
2024
-996,0 mii
2025
671,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
45,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
32,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
29,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
27,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
65,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-36,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-39,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-38,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-20,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-28,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-29,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
449,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-97,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
3,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
3,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-185,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
55,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-240,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
84 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
65 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
23,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
19,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
19,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

168,58 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 22,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
22,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-38,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
32,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 24 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 iul. 2026
verificat 1217derivat 115

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-38,3 %26 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere29,8 %100 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-97,6x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,0x100 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-1,1 %0 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GUARDANT HEALTH, INC. (GH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 982,0 mil USD în 2025; creștere an/an 32,9 %; marjă netă -38,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 29,8 %
  • Lichiditatea curentă: 4,0x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -38,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -97,6x
  • Randament FCF: -1,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 35,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,4x
P/S
19,1x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+556,2 %)
P/B
—
mediana verticalei 3,0x
ROE
—
mediana verticalei -10,1 %
Marja netă
-38,3 %
mediana verticalei -7,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-39,7 %
mediana verticalei -11,8 %
sub mediană
Venituri an/an
32,9 %
mediana verticalei 13,8 %
peste mediană (+138,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRANatera, Inc.56,4 mld—-12,5 %-7,1 %+35,9 %+64 % / +599 %
LHLabcorp Holdings Inc.29,9 mld30,211,4 %6,9 %+7,2 %+37 % / +70 %
DGXQuest Diagnostics Inc28,1 mld25,515,2 %9,5 %+11,8 %+35 % / +86 %
GHGuardant Health, Inc.22,6 mld——-38,3 %+32,9 %+72 % / +488 %
CAICaris Life Sciences, Inc.9,5 mld97,617,2 %9,2 %+97,0 %+30 % / indisponibil
GRALGRAIL, Inc.6,4 mld—-16,1 %-236,9 %+17,2 %+30 % / indisponibil
RDNTRadNet, Inc.6,3 mld—-2,1 %-0,9 %+11,5 %−3 % / +142 %
CDNACaredx, Inc.4,5 mld35,933,0 %25,9 %+13,8 %+380 % / +784 %
VCYTVeracyte, Inc.4,2 mld37,58,8 %20,4 %+16,0 %+11 % / +105 %
FTREFortrea Holdings Inc.2,0 mld—-12,3 %-2,6 %+1,0 %+64 % / −29 %
PSNLPersonalis, Inc.1,7 mld—-62,1 %-147,7 %−17,7 %+47 % / +932 %
BLLNBillionToOne, Inc.1,3 mld118,430,2 %11,3 %+100,0 %−13 % / indisponibil
CSTLCastle Biosciences, Inc.1,1 mld—-4,2 %-5,4 %+3,7 %−11 % / +79 %
FLGTFulgent Genetics, Inc.541,5 mil—-8,0 %-26,0 %+13,8 %−33 % / −29 %
YDESYD Bio Limited492,0 mil—-445,1 %-1.392,6 %+16,9 %−40 % / indisponibil
BDSXBiodesix, Inc.226,7 mil—-540,0 %-27,0 %+24,1 %+160 % / −28 %
XGNExagen Inc.206,2 mil—-113,8 %-26,6 %+19,7 %+8 % / +363 %
SERASera Prognostics, Inc.59,0 mil—-49,7 %-34.866,7 %+5,2 %−39 % / +4 %
AMSAmerican Shared Hospital Services8,2 mil—-7,5 %-5,8 %−0,9 %−43 % / −48 %
MDXHMdxhealth SA8,0 mil—-2.440,4 %-31,1 %+19,8 %−96 % / −95 %
ACONAclarion, Inc.5,0 mil—-59,0 %-10.978,5 %+65,6 %−72 % / −100 %
ADVBAdvanced Biomed Inc.3,5 mil0,484,8 %5.231,3 %indisponibil−75 % / indisponibil
BGLCBioNexus Gene Lab Corp.2,8 mil—-33,7 %-82,4 %−21,9 %−79 % / −90 %
BNRBurning Rock Biotech Limited0—-10,1 %-10,3 %+9,2 %−41 % / +55 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Guardant Health este o companie de oncologie de precizie care vinde teste pe bază de sânge și de țesut pentru depistare, monitorizare și selecția terapiei. Venitul total a crescut de la 982,0 milioane USD în 2025 1 la 335,0 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 23, iar compania rămâne în pierdere netă, cu 416,3 milioane USD în 2025 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un test aprobat de FDA pentru screeningul cancerului colorectal și este primul test din sânge acoperit de Medicare pentru acest scop 1.
    • Platforma Smart Platform este folosită pentru mai multe produse, ceea ce ar putea reduce costurile de dezvoltare 1.
    • Creșterea veniturilor din trimestrul al doilea din 2026 a fost susținută de volume puternice în oncologie și în screening 3.

    Puncte slabe

    • Compania nu este încă profitabilă și a înregistrat pierderi nete în fiecare dintre ultimii trei ani 1.
    • Fluxul de numerar liber rămâne negativ, iar cheltuielile de exploatare cresc mai repede decât veniturile 3.
    • Majoritatea veniturilor provine din teste, deci dependența de un singur tip de produs este ridicată 1.

    Oportunități

    • Extinderea în screeningul cancerului pulmonar și în depistarea multiplă a cancerului este planificată și ar putea deschide noi piețe 1.
    • Acoperirea de către noi asigurători și includerea în ghiduri ar putea accelera adoptarea testului Shield 31.
    • Parteneriatele cu companiile biofarmaceutice și datele GuardantINFORM ar putea genera venituri suplimentare 1.

    Amenințări

    • Plătitorii comerciali pot reexamina și compensa plățile anterioare, ceea ce poate afecta rezultatele trimestriale 1.
    • Modificările codurilor de decontare sau ale politicilor Medicare ar putea reduce sumele primite pentru unele teste 1.
    • Companiile biofarmaceutice pot continua să folosească alți furnizori de teste moleculare, ceea ce limitează adoptarea produselor 1.

    Riscuri

    • Pierderi nete persistenteridicat

      Compania nu a ajuns încă la profitabilitate și ar putea continua să înregistreze pierderi dacă veniturile nu cresc suficient 1.

    • Rambursări retroactiveridicat

      Plătitorii pot reexamina plățile și pot compensa diferențele, ceea ce ar putea afecta în mod semnificativ rezultatele într-un trimestru 1.

    • Dependența de testemediu

      Aproape toate veniturile provin din teste, deci orice schimbare în acceptarea lor ar putea afecta compania direct 1.

    • Produse noi cu întârzierimediu

      Dezvoltarea produselor noi, precum screeningul pentru cancerul pulmonar, poate întârzia sau poate eșua din cauza datelor insuficiente 1.

    • Capacitatea de laboratorscăzut

      Creșterea rapidă a volumului Shield ar putea depăși capacitatea laboratoarelor, iar investițiile suplimentare ar putea crește costurile 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile continuă să crească în ritmul din trimestrul al doilea din 2026, compania ar putea apropia profitabilitatea mai devreme decât se aștepta 3.
    • Acoperirea Shield de către mai mulți asigurători și includerea în ghiduri ar putea accelera adoptarea produsului de screening 31.
    • Portofoliul bazat pe o platformă comună ar putea reduce costurile de dezvoltare ale produselor viitoare 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania ar putea rămâne în pierdere dacă cheltuielile de exploatare continuă să crească mai repede decât veniturile 3.
    • Rambursările retroactive ale plătitorilor ar putea face veniturile trimestriale greu de prevăzut și ar putea duce la ratarea estimărilor 1.
    • Dacă companiile biofarmaceutice continuă să folosească alți furnizori, creșterea testelor oncologice ar putea încetini 1.

    De urmărit

    • Realizarea ghidului de venit pentru 2026, între 1,34 și 1,36 miliarde USD2026
    • Cheltuielile de exploatare non-GAAP și fluxul de numerar liber, față de ghidul actualizatQ3 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Guardant Health își construiește portofoliul în jurul a trei zone: testele pentru selecția terapiei la pacienții cu cancer avansat, testele pentru depistarea bolii minime reziduale și a recidivei, și testele de screening, dintre care cel mai important este testul Shield pentru cancerul colorectal 1. Compania susține că platforma sa Smart Platform, bazată pe date genomice, epigenomice și ARN, stă la baza tuturor produselor sale 1. În 2026 a obținut aprobarea FDA pentru Guardant360 Liquid CDx, iar testul Shield a fost inclus în ghidurile Societății Americane de Cancer pentru screeningul cancerului colorectal 3.

    Activitatea comercială are trei clienți principali: clinicieni și pacienți, companii biofarmaceutice și, din 2024 încoace, programul de screening. Testele pentru oncologie sunt decontate de plătitori comerciali și de Medicare, iar veniturile depind de volumul testelor, de prețul mediu și de acoperirea de către plătitori 1. Compania operează laboratoare autorizate CLIA în Redwood City, California, și în Long Island City, New York 1.

    Compania a extins Shield și pe piețe din Asia și a lansat testul Shield MCD în mai multe țări de acolo, iar pentru clienții biofarmaceutici oferă servicii precum GuardantINFORM și GuardantConnect 2. Sursele nu precizează însă cât de mare este fiecare dintre aceste piețe în venitul total.

    Piața în context

    Concurența și accesul pe piață depind și de decontarea din partea plătitorilor comerciali, care pot rambursa la un nivel mai mic furnizorii care nu au contract cu ei 1. Dacă mai mulți plătitori își schimbă politicile sau codurile de decontare, veniturile companiei ar putea fi afectate 1.

    Tendințe

    • Acoperirea Shield de către asigurătorivânt din spate

      Shield a primit acoperire de la UnitedHealth Group și de la rețeaua VA, ceea ce ar putea extinde accesul la screening 31. Dacă mai mulți asigurători vor urma exemplul, volumul de teste ar putea crește mai repede.

    • Presiunea reclamațiilor și rambursărilor retroactivevânt din față

      Plătitorii comerciali pot reexamina plățile anterioare și le pot compensa cu sumele următoare, ceea ce face venitul mai greu de prevăzut trimestru după trimestru 1.

    • Cheltuieli mari pentru creșteremixt

      Cheltuielile de exploatare cresc odată cu infrastructura comercială și investițiile în laborator, iar fluxul de numerar liber rămâne negativ 3. Dacă volumul de teste nu crește suficient, presiunea asupra profitabilității ar putea persista.

    Poziția concurențială

    Sursele nu descriu în detaliu concurenții, dar compania spune că mulți parteneri biofarmaceutici au relații cu alți furnizori de teste moleculare, inclusiv cu concurenți direcți, și că trecerea la alt test poate fi costisitoare 1. Compania își susține poziția prin numărul de teste comandate pentru Guardant360 CDx 1.

    În screening, Shield concurează cu metodele de depistare consacrate ale cancerului colorectal, iar sursele nu menționează alți furnizori de teste din sânge cu nume precise 1. Analiza concurenței rămâne deci limitată la ceea ce spun sursele.

    • Alți furnizori de teste moleculare folosiți de companiile biofarmaceutice

      Sursele nu le numesc, dar afirmă că unii dintre ei au deja relații cu companiile biofarmaceutice 1.

    • Alte teste lichide de biopsie pentru tumori

      Sursele spun că Guardant360 CDx este testul lichid cu cel mai mare număr de comenzi, dar nu numesc concurenții 1.

    • Metodele de screening consacrate pentru cancerul colorectal

      Shield concurează cu metodele existente de screening, fără ca sursele să precizeze care sunt acestea 1.

    • Laboratoarele partenere din Europa și Asia

      Compania se bazează pe parteneri pentru distribuție și pentru testarea în afara SUA, deci aceștia pot fi și concurenți în anumite piețe 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GH · 19 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / GH · 30 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / GH · 30 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.