olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Sera Prognostics, Inc. SERA

Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

2,02USD+4,40 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Sera Prognostics dezvoltă și comercializează PreTRM, un test din sânge care prezice riscul de naștere prematură, într-un domeniu în care metodele actuale de screening ratează majoritatea cazurilor. Relevanța compania o capătă din dovezile clinice noi și din legea Medicaid din Illinois, care ar putea extinde accesul la test, deși veniturile rămân încă foarte mici.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sera Prognostics, Inc. (SERA) costa 2,02 USD (+4,40 % într-o zi), cu capitalizare 59,0 mil USD, beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 1,59–3,69 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 30,0 mii USD (+76,5 % an/an), profit net de -9,1 mil USD, EPS diluat -0,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
59,0 mil USD
acțiuni la 25 aug. 2021
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,67 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-33,14 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,00
Volatilitate (1 an) 70 %
Interval 52 săpt.
1,593,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,2
neutru
Bollinger (20, 2)
1,97 – 2,09
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 5,9 %
SMA 50 / 200
2,05 / 2,14
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+0,8 %−2,0 %+2,7 pp—
3 luni+0,8 %−2,2 %+2,9 pp—
6 luni+11,3 %+4,3 %+7,1 pp—
De la început de an−31,7 %+10,6 %−42,3 pp—
1 an−33,3 %+10,5 %−43,7 pp+7,7 %
3 ani+4,4 %+73,7 %−69,3 pp+71,0 %
5 ani−81,7 %+61,7 %−143,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,9 %
09 ian. 2026 → 13 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,7 %
17 nov. 2021 → 28 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−28,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
30,0 mii USD
+76,5 % an/an
Profit net
-9,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,18
indisponibil an/an
netă / operațională
-30.463,3 % / -33.346,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri29,0 mii24,0 mii38,0 mii17,0 mii16,0 mii10,0 mii14,0 mii30,0 mii
Costul vânzărilor13,0 mii32,0 mii40,0 mii41,0 mii41,0 mii42,0 mii42,0 mii50,0 mii
Cercetare și dezvoltare3,5 mil3,1 mil3,3 mil3,3 mil3,3 mil3,2 mil3,0 mil3,5 mil
Profit operațional-8,9 mil-9,4 mil-9,3 mil-9,3 mil-9,0 mil-9,0 mil-9,4 mil-10,0 mil
Amortizare și depreciere200,0 mii211,0 mii216,0 mii208,0 mii214,0 mii244,0 mii193,0 mii162,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile5,0 mii6,0 mii4,0 mii2,0 mii2,0 mii1,0 mii2,0 mii2,0 mii
Profit net-7,9 mil-8,6 mil-8,2 mil-8,0 mil-7,8 mil-7,9 mil-8,4 mil-9,1 mil
EPS diluat-0,24-0,25 ≈-0,20-0,16-0,16-0,16 ≈-0,17-0,18
Flux de numerar operațional-7,0 mil ≈-6,3 mil-7,6 mil-5,5 mil ≈-6,5 mil ≈-6,1 mil-8,8 mil-6,3 mil ≈
Investiții (capex)26,0 mii ≈8,0 mii3,0 mii281,0 mii ≈112,0 mii ≈330,0 mii8,0 mii16,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri25,0 mii82,0 mii268,0 mii306,0 mii77,0 mii81,0 mii
Venituri an/anindisponibil+228,0 %+226,8 %+14,2 %−74,8 %+5,2 %
Profit net-19,8 mil-35,0 mil-44,2 mil-36,2 mil-32,9 mil-31,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-12,76-2,33-1,43-1,16-0,99-0,67
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-79.392,0 %-42.693,9 %-16.487,3 %-11.843,8 %-42.724,7 %-39.417,3 %
Flux de numerar liber-17,0 mil-32,9 mil-35,4 mil-27,3 mil-14,2 mil-26,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
75,4 mil USD
Active totale
101,9 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,69x
ROE
-51,8 %
ROA
-36,6 %
Marja FCF
-32.529,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
306,0 mii
2024
77,0 mii
2025
81,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
210,0 mii
2024
82,0 mii
2025
164,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
96,0 mii ≈
2024
-5,0 mii ≈
2025
-83,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
15,2 mil
2024
14,7 mil
2025
13,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-39,8 mil
2024
-36,6 mil
2025
-36,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
900,0 mii
2024
833,0 mii
2025
940,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-38,9 mil ≈
2024
-35,8 mil ≈
2025
-35,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
55,0 mii
2024
28,0 mii
2025
9,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
-32,9 mil
2025
-31,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-36,2 mil
2024
-32,9 mil
2025
-31,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,16
2024
-0,99
2025
-0,67

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
31,2 mil
2024
33,2 mil
2025
47,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,9 mil
2024
4,0 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
160,0 mii
2024
34,0 mii
2025
12,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
61,3 mil
2024
47,6 mil
2025
40,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 mar. 2022verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
1,0 mil
2025
910,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
95,4 mil
2024
72,6 mil
2025
101,9 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,0 mil
2024
2,0 mil
2025
862,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
24,4 mil
2024
24,8 mil
2025
24,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
25,3 mil
2024
24,8 mil
2025
26,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
70,2 mil †
2024
47,8 mil †
2025
75,4 mil †

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-27,2 mil
2024
-14,2 mil
2025
-25,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
128,0 mii
2024
56,0 mii
2025
726,0 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-27,3 mil ≈
2024
-14,2 mil ≈
2025
-26,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
438,0 mii
2024
11,7 mil
2025
-28,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
752,0 mii
2024
2,6 mil
2025
54,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-32,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
26,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
-150,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-52.121,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-53.282,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-47.475,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-40.211,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-45,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-33,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-59,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-5.328,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-27,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
466,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-28,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
70 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
2.350 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
59,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-33,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
843,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-47,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,02 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 59,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
59,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-45,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-47.475,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 25 aug. 2021
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 aug. 2026
verificat 674derivat 59

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-47.475,7 %0 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-32,9 %0 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-5.328,3x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x98 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-47,7 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SERA PROGNOSTICS, INC. (SERA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 81,0 mii USD în 2025; creștere an/an 5,2 %; marjă netă -47 475,7 %; ROE -45,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,0x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -47 475,7 %
  • CAGR venituri 3 ani: -32,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: -5 328,3x
  • Randament FCF: -47,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 35,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,5x
P/S
843,2x
mediana verticalei 3,1x
peste mediană (+27.485,4 %)
P/B
1,0x
mediana verticalei 3,1x
sub mediană (−68,4 %)
ROE
-45,0 %
mediana verticalei -9,1 %
sub mediană
Marja netă
-47.475,7 %
mediana verticalei -7,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-53.282,9 %
mediana verticalei -11,8 %
sub mediană
Venituri an/an
5,2 %
mediana verticalei 14,9 %
sub mediană (−65,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRANatera, Inc.56,0 mld—-12,5 %-7,1 %+35,9 %+63 % / +595 %
LHLabcorp Holdings Inc.28,7 mld29,011,4 %6,9 %+7,2 %+32 % / +63 %
DGXQuest Diagnostics Inc27,2 mld24,615,2 %9,5 %+11,8 %+31 % / +80 %
GHGuardant Health, Inc.23,5 mld——-38,3 %+32,9 %+61 % / +595 %
CAICaris Life Sciences, Inc.9,4 mld89,720,1 %10,6 %+97,0 %+30 % / indisponibil
GRALGRAIL, Inc.6,4 mld—-16,1 %-236,9 %+17,2 %+30 % / indisponibil
RDNTRadNet, Inc.6,3 mld—-2,1 %-0,9 %+11,5 %−3 % / +142 %
CDNACaredx, Inc.4,5 mld35,933,0 %25,9 %+13,8 %+380 % / +784 %
VCYTVeracyte, Inc.4,2 mld37,58,8 %20,4 %+16,0 %+11 % / +105 %
FTREFortrea Holdings Inc.2,0 mld—-12,3 %-2,6 %+1,0 %+64 % / −29 %
PSNLPersonalis, Inc.1,7 mld—-50,3 %-153,8 %−17,7 %+47 % / +932 %
BLLNBillionToOne, Inc.1,3 mld153,526,3 %9,5 %+100,0 %−13 % / indisponibil
CSTLCastle Biosciences, Inc.1,1 mld—-4,2 %-5,4 %+3,7 %−11 % / +79 %
FLGTFulgent Genetics, Inc.541,5 mil—-8,0 %-26,0 %+13,8 %−33 % / −29 %
YDESYD Bio Limited492,0 mil—-445,1 %-1.392,6 %+16,9 %−40 % / indisponibil
BDSXBiodesix, Inc.226,7 mil—-540,0 %-27,0 %+24,1 %+160 % / −28 %
XGNExagen Inc.206,2 mil—-113,8 %-26,6 %+19,7 %+8 % / +363 %
SERASera Prognostics, Inc.59,0 mil—-45,0 %-47.475,7 %+5,2 %−33 % / +4 %
AMSAmerican Shared Hospital Services8,2 mil—-7,5 %-5,8 %−0,9 %−43 % / −48 %
MDXHMdxhealth SA8,0 mil—-2.440,4 %-31,1 %+19,8 %−96 % / −95 %
ACONAclarion, Inc.5,0 mil—-59,0 %-10.978,5 %+65,6 %−72 % / −100 %
ADVBAdvanced Biomed Inc.3,5 mil0,484,8 %5.231,3 %indisponibil−75 % / indisponibil
BGLCBioNexus Gene Lab Corp.2,8 mil—-33,7 %-82,4 %−21,9 %−79 % / −90 %
BNRBurning Rock Biotech Limited0—-10,1 %-10,3 %+9,2 %−41 % / +55 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SERA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Pe scurt

    Sera Prognostics dezvoltă și comercializează PreTRM, un test din sânge care prezice riscul de naștere prematură, într-un domeniu în care metodele actuale de screening ratează majoritatea cazurilor. Relevanța compania o capătă din dovezile clinice noi și din legea Medicaid din Illinois, care ar putea extinde accesul la test, deși veniturile rămân încă foarte mici.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are cel mai bine documentat test din clasa sa, susținut de studii randomizate și publicații revizuite de colegi 1.
    • Platforma proprie de biobancă și proteomică oferă un avantaj de date dificil de replicat rapid 1.
    • Dovezile economice, inclusiv codul CPT dedicat, ajută la argumentul de rambursare față de asigurători 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt aproape inexistente și compania pierde bani în fiecare an, ceea ce îi limitează finanțarea 13.
    • Dependența de un singur produs face ca orice problemă de adopție sau rambursare să aibă un efect major 1.
    • Rambursarea rămâne fragmentară, iar numeroși asigurători nu acoperă încă testul 1.

    Oportunități

    • Dacă și alte state urmează exemplul Illinois, accesul Medicaid ar putea deveni o sursă importantă de volum 3.
    • Obținerea marcajului CE ar putea deschide piețe din Europa, unde compania pregătește deja dosarul 3.
    • Includerea testului în ghidurile societăților medicale ar putea accelera adopția pe scară largă 1.

    Amenințări

    • Un refuz de rambursare din partea marilor asigurători ar putea bloca creșterea veniturilor 1.
    • Schimbările de reglementare FDA pentru testele de laborator ar putea întârzia sau scumpi activitatea 1.
    • Competitorii cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață a testului 1.

    Riscuri

    • Pierderi continue și nevoie de capitalridicat

      Compania are pierderi de la înființare, iar dacă nu obține finanțare suplimentară la timp, ar putea fi nevoită să reducă activitatea 1.

    • Dependența de un singur produsridicat

      Aproape toate veniturile provin din PreTRM, așa că orice eșec comercial sau clinic ar afecta întreaga companie 1.

    • Risc de rambursaremediu

      Dacă asigurătorii refuză sau reduc rambursarea, adopția testului ar putea rămâne limitată 1.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Pe termen scurt, o parte mare a veniturilor ar putea depinde de câțiva clienți direcți, ceea ce crește vulnerabilitatea 1.

    • Reglementare de laboratorscăzut

      Modificările reglementărilor FDA pentru testele de laborator ar putea întârzia lansările sau crește costurile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă adopția crește după publicarea PRIME și legea Medicaid din Illinois se extinde în alte state, veniturile ar putea accelera pe baza unei piețe deja validate clinic 13.
    • Compania ar putea beneficia de un avantaj de date și de o bază de dovezi pe care concurenții ar avea nevoie de ani să o reproducă 1.
    • Aprobarea CE ar putea deschide o nouă sursă de venituri în Europa, dacă dosarul depus este acceptat 3.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile trimestriale rămân foarte mici, iar pierderile continue ar putea obliga compania la noi emisiuni de acțiuni cu efect de diluare 13.
    • Dacă asigurătorii nu extind rambursarea, adopția ar putea rămâne limitată la câteva state și la programe pilot 1.
    • Dependența de un singur produs ar putea transforma orice întârziere comercială într-un risc major pentru întreaga companie 1.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale privind volumul de teste și veniturile PreTRMQ3 2026
    • Depunerea dosarului CE pentru piața europeanăQ4 2026
    • Extinderea acoperirii Medicaid în alte state după Illinois2027
    • Mențiunea privind finanțarea și pista de cash în următorul raport anualnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Afacerea

    Sera Prognostics este o companie de sănătate a femeii care folosește o platformă proprie de proteomică și bioinformatică pentru a descoperi și comercializa teste de biomarkeri din sânge și produse analitice predictive pentru sarcină. Primul produs comercial, PreTRM, este un test non-invaziv administrat în săptămânile 18-20 de gestație, care estimează riscul ca o gravidă cu un singur făt să nască spontan înainte de 37 de săptămâni 1. Compania spune că aproape toate veniturile sale provin din PreTRM și că își propune să extindă portofoliul spre alte complicații ale sarcinii, precum preeclampsia și diabetul gestațional 1.

    Modelul de afaceri se bazează pe demonstrarea beneficiilor clinice și economice ale strategiei test-and-treat, susținută de studii controlate precum PREVENT-PTB, AVERT PRETERM TRIAL și PRIME, care au inclus peste 7.000 de paciente în brațele de tratament 1. Compania urmărește rambursarea de la sisteme integrate, rețele de medici și asigurători, iar codul CPT unic pentru PreTRM a fost prețuit de CMS la 750 USD 1.

    În 2026 compania și-a extins echipa comercială, a lansat un al patrulea program de parteneriat cu un asigurător național și a semnat o cerere de includere în sistemul de screening din Illinois, dar veniturile trimestriale rămân de ordinul zecilor de mii de dolari 3.

    Segmente

    Testul PreTRM

    PreTRM este singurul test din sânge larg validat și disponibil comercial pentru predicția nașterii premature, iar în trimestrul al doilea 2026 a generat venituri de doar 30.000 USD 3.

    Portofoliul de pipeline

    Compania dezvoltă teste pentru alte afecțiuni ale sarcinii, cum ar fi preeclampsia și diabetul gestațional, dar acestea nu aduc încă venituri și depind de dovezi clinice viitoare 1.

    Piața în context

    Anual se nasc aproximativ 3,7 milioane de copii în Statele Unite, iar până la 30% dintre sarcini pot avea complicații, ceea ce creează o piață mare pentru screening-ul de risc 1. Costul economic al nașterii premature este estimat la aproximativ 25 miliarde USD pe an în SUA, un argument important pentru asigurători 1.

    Piața reală de testare este însă mult mai mică decât potențialul, deoarece rambursarea este fragmentară, Medicaid nu finanțează încă testul în majoritatea statelor, iar adopția depinde de ghidurile societăților medicale 1.

    Tendințe

    • Ghidul ACOG privind îngrijirea prenatală personalizatăvânt din spate

      Actualizarea din mai 2025 a ACOG accentuează evaluarea riscului în îngrijirea prenatală, ceea ce ar putea deschide calea pentru includerea testelor de biomarkeri în ghiduri 1.

    • Publicarea studiului PRIMEvânt din spate

      Rezultatele PRIME, publicate în 2026 în Pregnancy Journal, arată reduceri ale internărilor în NICU, iar compania observă o creștere lentă a volumului de testare după publicare 13.

    • Acces Medicaid extins în Illinoisvânt din spate

      Legea din iunie 2026 impune acoperirea de către Medicaid a testelor proteomice pentru riscul de naștere prematură, ceea ce ar putea crește accesul la test 3.

    • Cerințe de rambursare și prior authorizationvânt din față

      Mulți asigurători nu rambursează încă testele de screening pentru sarcinile cu risc scăzut, iar cerințele de autorizare prealabilă pot încetini adopția 1.

    Poziția concurențială

    Compania arată că screeningul standard, inclusiv ecografia transvaginală cu tratament progesteronic pentru colul scurt, are un rezultat mai slab pe NNS, dar competiția directă vine din companii de diagnostic molecular și proteomică, pe care sursele nu le detaliază 1.

    Concurența este intensă în industria științelor vieții, iar compania nu poate garanta că își va menține poziția în fața unor rivali cu resurse mai mari 1.

    • Companii de diagnostic molecular

      Companiile din diagnosticul molecular concurează pentru aceleași centre și asigurători, fără a fi numite în sursele analizate 1.

    • Companii de proteomică

      Firmele care folosesc proteomica pentru biomarkeri pot dezvolta teste concurente, potențial mai ieftine sau cu aprobări mai rapide 1.

    • Screeningul standard de colului scurt

      Ecografia transvaginală cu progesteron este o alternativă deja folosită în practică, dar cu o eficiență mai scăzută în sursă 1.

    • Alți furnizori de teste prenatale

      Furnizorii de teste prenatale pot concura pentru buget și atenția medicilor, iar sursele nu îi identifică pe nume 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sera Prognostics, Inc. · 18 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sera Prognostics, Inc. · 12 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sera Prognostics, Inc. · 12 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.