olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CareDx, Inc. CDNA

Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

85,86USD−2,95 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

CareDx este o companie de medicină de precizie care oferă teste moleculare non-invazive și soluții digitale pentru pacienții cu transplant, iar în 2026 și-a extins portofoliul spre oncologie specializată și terapie celulară. Pe fondul creșterii rapide a veniturilor din teste și al ghidajului revizuit în sus pentru 2026, profilul său de profitabilitate merită urmărit atent, având în vedere că veniturile anuale estimate pentru 2026 sunt de 490-500 de milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CareDx, Inc. (CDNA) costa 85,86 USD (−2,95 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld USD, P/E 35,9 pe un EPS diluat de 2,39 USD în ultimele 12 luni, beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 15,01–88,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 139,4 mil USD (+39,3 % an/an), profit net de 19,3 mil USD (+1.051,8 % an/an), EPS diluat 0,35 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,5 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
35,9
EPS diluat TTM 2,39 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,78 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,30
Volatilitate (1 an) 71 %
Interval 52 săpt.
15,0188,47

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
54,71 – 87,90
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,94 · lățimea benzii 46,6 %
SMA 50 / 200
62,20 / 34,64
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
6,52 / 4,89
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+22,9 %−2,0 %+24,9 pp—
3 luni+88,7 %−2,2 %+90,9 pp—
6 luni+309,8 %+4,3 %+305,6 pp—
De la început de an+355,7 %+10,6 %+345,2 pp—
1 an+491,3 %+10,5 %+480,9 pp−3,1 %
3 ani+1.260,7 %+73,7 %+1.187,0 pp+58,9 %
5 ani+82,5 %+61,7 %+20,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
22 ian. 2026 → 10 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,7 %
08 nov. 2021 → 25 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
139,4 mil USD
+39,3 % an/an
Profit net
19,3 mil USD
+1.051,8 % an/an
EPS diluat
0,35
+1.066,7 % an/an
netă / operațională
13,8 % / 5,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri86,6 mil84,7 mil86,7 mil100,1 mil108,4 mil117,7 mil131,9 mil139,4 mil
Cercetare și dezvoltare16,6 mil18,5 mil16,8 mil16,8 mil19,3 mil21,4 mil22,4 mil21,3 mil
Profit operațional84,4 mil-13,4 mil-11,1 mil-246,0 mii-6,0 mil1,2 mil113,2 mil8,1 mil
Amortizare și depreciere3,4 mil3,6 mil3,7 mil ≈3,8 mil ≈3,9 mil3,9 mil2,8 mil ≈7,2 mil ≈
Profit înainte de impozit87,9 mil-10,3 mil-8,7 mil1,7 mil-3,8 mil2,8 mil114,5 mil10,7 mil
Impozit pe profit171,0 mii58,0 mii-117,0 mii-15,0 mii345,0 mii-32,0 mii3,9 mil-8,6 mil
Profit net87,7 mil-10,4 mil-8,6 mil1,7 mil-4,1 mil2,8 mil110,6 mil19,3 mil
EPS diluat1,26 ≈-0,19-0,160,03-0,08 ≈0,052,070,35
Flux de numerar operațional21,9 mil-26,6 mil9,9 mil ≈37,4 mil ≈21,4 mil4,3 mil30,6 mil ≈12,7 mil ≈
Investiții (capex)—1,6 mil1,0 mil ≈1,3 mil ≈—3,8 mil1,9 mil ≈1,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0050,0 mil ≈25,6 mil ≈12,2 mil——0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 83 din propriul istoric de 6 trimestre (min 13,8, mediană 25,0, max 36,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri76,6 mil127,1 mil192,2 mil296,4 mil321,8 mil280,3 mil333,8 mil379,8 mil
Venituri an/an+58,4 %+66,0 %+51,3 %+54,2 %+8,6 %−12,9 %+19,1 %+13,8 %
Profit net-46,8 mil-22,0 mil-18,7 mil-30,7 mil-76,6 mil-190,3 mil52,5 mil-21,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−140,6 %
EPS diluat-1,31-0,52-0,40-0,59-1,44-3,540,93-0,40
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−143,0 %
netă %-61,1 %-17,3 %-9,7 %-10,3 %-23,8 %-67,9 %15,7 %-5,6 %
Flux de numerar liber-6,0 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
65,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
303,1 mil USD
Active totale
413,2 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,86x
ROE
-6,3 %
ROA
-4,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
280,3 mil
2024
333,8 mil
2025
379,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
82,4 mil
2024
72,5 mil
2025
71,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-203,4 mil
2024
40,8 mil
2025
-30,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
14,4 mil
2024
14,2 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-189,0 mil ≈
2024
55,0 mil ≈
2025
-15,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-190,1 mil
2024
52,9 mil
2025
-21,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
141,0 mii
2024
310,0 mii
2025
271,0 mii

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-190,3 mil
2024
52,5 mil
2025
-21,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-3,54
2024
0,93
2025
-0,40

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
53,8 mil
2024
56,6 mil
2025
53,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
82,2 mil
2024
114,7 mil
2025
65,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
51,1 mil
2024
64,6 mil
2025
42,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
19,5 mil
2024
19,5 mil
2025
26,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
313,7 mil
2024
351,8 mil
2025
257,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
35,2 mil
2024
33,6 mil
2025
33,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
40,3 mil
2024
40,3 mil
2025
40,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
45,7 mil
2024
38,2 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
466,8 mil
2024
491,1 mil
2025
413,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,9 mil
2024
7,7 mil
2025
10,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2021verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 24 feb. 2021verificat

Datorii curente
2023
78,1 mil
2024
89,4 mil
2025
89,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
205,5 mil
2024
112,6 mil
2025
110,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
261,3 mil †
2024
378,4 mil †
2025
303,1 mil †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-18,4 mil
2024
38,0 mil
2025
42,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
40,4 mil
2024
-483,0 mii
2025
2,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-29,6 mil
2024
-5,6 mil
2025
-93,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
27,5 mil
2024
522,0 mii
2025
87,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-175,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-140,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-143,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
27,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
23,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
25,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
33,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
24,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
23,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
69,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
51,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
35,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
35,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
9,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
9,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

85,86 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
35,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
9,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
33,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
25,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
13,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 1943derivat 124

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
44,39
USD pe acțiune
Mijloc
64,13
USD pe acțiune
Sus
74,46
USD pe acțiune
Preț: 85,86 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -25,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -33,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 44,39 – 74,46 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E44,39 – 74,46 (Mijloc 64,13)
    4 firme folosite · multiplul median 26,8x · quartile 18,6x – 31,2x
    ADVB, DGX, LH, VCYT
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate25,9 %96 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,7 %47 (pe interval fix)24 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluare35,9x50 (față de colegi)29 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,5 %8 (pe interval fix)18 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial47/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial96/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial8/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CAREDX, INC. (CDNA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 379,8 mil USD în 2025; creștere an/an 13,8 %; marjă netă 25,9 %; ROE 33,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 44,39–74,46 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 64,13 USD, prețul de 85,86 USD lasă un potențial de -25,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -33,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 25,9 %
  • Lichiditatea curentă: 2,3x

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
35,9x
mediana verticalei 33,3x
peste mediană (+7,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,5x
P/S
9,1x
mediana verticalei 3,1x
peste mediană (+196,7 %)
P/B
9,7x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+246,9 %)
ROE
33,0 %
mediana verticalei -11,2 %
peste mediană
Marja netă
25,9 %
mediana verticalei -10,3 %
peste mediană
Marja EBIT
23,4 %
mediana verticalei -13,4 %
peste mediană
Venituri an/an
13,8 %
mediana verticalei 14,9 %
sub mediană (−7,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRANatera, Inc.56,0 mld—-12,5 %-7,1 %+35,9 %+63 % / +595 %
LHLabcorp Holdings Inc.28,7 mld29,011,4 %6,9 %+7,2 %+32 % / +63 %
DGXQuest Diagnostics Inc27,2 mld24,615,2 %9,5 %+11,8 %+31 % / +80 %
GHGuardant Health, Inc.23,5 mld——-38,3 %+32,9 %+61 % / +595 %
CAICaris Life Sciences, Inc.9,4 mld89,720,1 %10,6 %+97,0 %+30 % / indisponibil
GRALGRAIL, Inc.6,4 mld—-16,1 %-236,9 %+17,2 %+30 % / indisponibil
RDNTRadNet, Inc.6,3 mld—-2,1 %-0,9 %+11,5 %−3 % / +142 %
CDNACaredx, Inc.4,5 mld35,933,0 %25,9 %+13,8 %+491 % / +1.261 %
VCYTVeracyte, Inc.4,2 mld37,58,8 %20,4 %+16,0 %+11 % / +105 %
FTREFortrea Holdings Inc.2,0 mld—-12,3 %-2,6 %+1,0 %+64 % / −29 %
PSNLPersonalis, Inc.1,7 mld—-50,3 %-153,8 %−17,7 %+47 % / +932 %
BLLNBillionToOne, Inc.1,3 mld153,526,3 %9,5 %+100,0 %−13 % / indisponibil
CSTLCastle Biosciences, Inc.1,1 mld—-4,2 %-5,4 %+3,7 %−11 % / +79 %
FLGTFulgent Genetics, Inc.541,5 mil—-8,0 %-26,0 %+13,8 %−33 % / −29 %
YDESYD Bio Limited492,0 mil—-445,1 %-1.392,6 %+16,9 %−40 % / indisponibil
BDSXBiodesix, Inc.226,7 mil—-540,0 %-27,0 %+24,1 %+160 % / −28 %
XGNExagen Inc.206,2 mil—-113,8 %-26,6 %+19,7 %+8 % / +363 %
SERASera Prognostics, Inc.59,0 mil—-45,0 %-47.475,7 %+5,2 %−39 % / +4 %
AMSAmerican Shared Hospital Services8,2 mil—-7,5 %-5,8 %−0,9 %−43 % / −48 %
MDXHMdxhealth SA8,0 mil—-2.440,4 %-31,1 %+19,8 %−96 % / −95 %
ACONAclarion, Inc.5,0 mil—-59,0 %-10.978,5 %+65,6 %−72 % / −100 %
ADVBAdvanced Biomed Inc.3,5 mil0,484,8 %5.231,3 %indisponibil−75 % / indisponibil
BGLCBioNexus Gene Lab Corp.2,8 mil—-33,7 %-82,4 %−21,9 %−79 % / −90 %
BNRBurning Rock Biotech Limited0—-10,1 %-10,3 %+9,2 %−41 % / +55 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CDNA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
52,61
Randament total -39 % · Pe an -39 %
92,96
Randament total 8 % · Pe an 8 %
139,95
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
52,28
Randament total -39 % · Pe an -15 %
103,82
Randament total 21 % · Pe an 7 %
171,44
Randament total 100 % · Pe an 26 %
5 ani
51,95
Randament total -39 % · Pe an -10 %
115,95
Randament total 35 % · Pe an 6 %
210,01
Randament total 145 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 25,95
  • Marja netă± 18,17
  • Creșterea anuală a veniturilor± 14,75
  • Diluare anuală± 1,53

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

CareDx este o companie de medicină de precizie care oferă teste moleculare non-invazive și soluții digitale pentru pacienții cu transplant, iar în 2026 și-a extins portofoliul spre oncologie specializată și terapie celulară. Pe fondul creșterii rapide a veniturilor din teste și al ghidajului revizuit în sus pentru 2026, profilul său de profitabilitate merită urmărit atent, având în vedere că veniturile anuale estimate pentru 2026 sunt de 490-500 de milioane USD.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție bine stabilită în monitorizarea moleculară a transplanturilor și susține că este lider în informațiile bazate pe genomică pentru pacienții cu transplant 1.
  • Rezultatele din al doilea trimestru 2026 arată o creștere puternică a veniturilor din testare și un flux de numerar operațional pozitiv 23.
  • Compania a construit un model de vânzare concentrat pe centrele de transplant, care permite vânzarea încrucișată a mai multor soluții 1.

Puncte slabe

  • Compania a raportat pierderi nete în istoria sa și își așteaptă pierderi în următorii ani, ceea ce face profitabilitatea dependentă de execuție 1.
  • O parte importantă a veniturilor depinde de rambursarea Medicare și de deciziile de acoperire, care pot fi schimbate de autorități 1.
  • Rezultatul net din 2026 este influențat de câștigul unic din vânzarea afacerii cu produse de laborator, ceea ce face indicatorii trimestriali mai greu de comparat 23.

Oportunități

  • Extinderea către oncologia HPV prin NavDx și către terapia celulară ar putea deschide noi surse de venituri 23.
  • Dovezile clinice din publicații și din registre ar putea sprijini o acoperire mai largă a testelor de către plătitori 12.
  • Dacă adoptarea monitorizării moleculare continuă, volumul testelor ar putea crește în centrele de transplant existente 13.

Amenințări

  • Reducerea tarifelor sau o politică de rambursare mai restrictivă ar putea afecta direct veniturile din testare 1.
  • Concurenții cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață dacă integrarea noilor achiziții nu reușește 13.
  • Litigiile privind brevetele și reclamațiile de securitate a datelor ar putea genera costuri neprevăzute 1.

Riscuri

  • Dependența de Medicareridicat

    O parte importantă a testelor este rambursată de Medicare, iar modificările de politică ar putea afecta veniturile direct 1.

  • Noul LCD și model de plată grupatăridicat

    Propunerea MolDX și Noridian ar putea introduce criterii noi și un model de plată grupată, cu efect asupra tarifelor 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Naveris și a noilor linii de produse ar putea genera costuri și întârzieri neprevăzute 3.

  • Litigii privind brevetelemediu

    Compania a fost implicată în litigii privind brevete și acțiuni colective, iar rezultatele pot afecta costurile 1.

  • Securitatea datelorscăzut

    Incidentele de securitate sau modificările de reglementare privind datele pacienților ar putea expune compania la amenzi și pierderi de reputație 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea puternică a veniturilor din testare, combinată cu revizuirea în sus a ghidajului pentru 2026, arată că modelul comercial ar putea continua să producă rezultate solide dacă acoperirea rămâne stabilă 23.
  • Dacă extinderea în oncologie și terapie celulară funcționează, compania ar putea diversifica sursele de venituri și reduce dependența de testarea transplanturilor 23.
  • Vânzarea afacerii cu produse de laborator poate simplifica portofoliul și poate concentra resursele pe segmentele cu cea mai mare marjă, dacă integrarea decurge conform planului 3.

Ce ar strica teza

  • Profitabilitatea de bază ar putea rămâne sub presiune, deoarece compania a raportat pierderi nete anterioare și își așteaptă pierderi în următorii ani 1.
  • Dacă noul LCD sau modelul de plată grupată reduc tarifele, veniturile din testare ar putea scădea în mod semnificativ 1.
  • Câștigul unic din vânzare ascunde o parte din slăbiciunile operaționale, iar rezultatele viitoare ar putea fi mai modeste dacă acest efect nu se repetă 23.

De urmărit

  • Finalizarea noului LCD MolDX și Noridian privind testele de transplant2026
  • Rezultatele trimestriale și evoluția marjei ajustate EBITDA după integrarea NaverisQ3 2026
  • Evoluția volumului de teste și a veniturilor per testQ4 2026
  • Progresul pipeline-ului AlloHeme spre validarea CLIA și lansare2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

CareDx se prezintă ca o companie de medicină de precizie care urmărește îmbunătățirea rezultatelor pentru pacienții cu transplant, oferind testare moleculară non-invazivă pentru inimă, rinichi și plămâni, produse de laborator, tehnologii de sănătate digitală și soluții pentru pacient 1. Sediul principal este în Brisbane, California, iar operațiunile importante se află în Omaha, Nebraska, și Stockholm, Suedia 1. Compania funcționează ca un singur segment raportabil 1. Potrivit rapoartelor din 2026, sfera s-a lărgit către oncologie specializată și terapie celulară, prin achiziția Naveris și vânzarea afacerii cu produse de laborator către Eurobio Scientific 23.

Modelul de vânzare propus de CareDx se concentrează pe un număr restrâns de centre de transplant, cu un portofoliu de soluții care se completează reciproc, ceea ce, potrivit companiei, ar putea reduce costul de achiziție a veniturilor în timp 1. Compania își descrie strategia prin patru priorități: creștere profitabilă, excelență operațională, extinderea pieței totale prin inițiativa TRANSPLANT+ și o cultură a performanței 1.

Testele de bază sunt AlloSure Kidney, AlloMap Heart, AlloSure Heart, HeartCare și AlloSure Lung, iar pentru 2026 compania a adăugat NavDx pentru cancerele asociate HPV 12. Pe lângă testare, CareDx vinde software pentru centrele de transplant, servicii de farmacie prin The Transplant Pharmacy și suport pentru pacienți 2.

Segmente

Produse de laborator

Afacerea cu produse de laborator, care includea kituri NGS, a fost vândută către Eurobio Scientific la 30 iunie 2026, astfel încât perioadele viitoare nu vor mai include acest segment 23.

Piața în context

Piața testelor moleculare pentru transplant este concentrată pe câteva centre specializate, iar adoptarea testelor depinde de politicile de rambursare și de dovezile clinice, potrivit descrierii companiei 1. Acoperirea Medicare are un rol important: 46% din veniturile din testare au provenit din Medicare în 2025 1.

Tendințe

  • Rambursare Medicarevânt din față

    Propunerea MolDX și Noridian privind un nou LCD ar putea introduce criterii mai stricte și un model de plată grupată, ceea ce ar putea reduce tarifele pentru unele teste 1.

  • Extinderea în oncologie și terapie celularămixt

    Achiziția Naveris și lansarea NavDx deschid piețe noi, dar integrarea și investițiile necesare pot pune presiune pe marje în perioada următoare 3.

  • Veniturile unice din vânzarea de activemixt

    Câștigul din vânzarea afacerii cu produse de laborator a umflat rezultatul trimestrial, iar profitabilitatea de bază trebuie analizată separat de acest efect 23.

Poziția concurențială

Concurența în testarea moleculară pentru transplant include companii care oferă teste bazate pe ADN celular liber provenit de la donator și teste de expresie genică. Dată fiind natura serviciilor, concurenții se află în principal în zona diagnosticării moleculare de laborator 1.

În oncologia HPV și în monitorizarea hematologică, CareDx intră pe terenuri unde există deja furnizori stabiliți, ceea ce face ca succesul să depindă de dovezi clinice și de acoperirea plătitorilor 23.

  • NateraNTRA

    Companie care a fost în litigiu cu CareDx pe tema brevetelor pentru teste de ADN celular liber, conform raportului anual 1.

  • Eurobio Scientific

    Cumpărătorul afacerii cu produse de laborator a CareDx, care preia acum acest segment de pe piață 23.

  • Furnizori de testare genomică pentru transplant

    Laboratoare care oferă teste de monitorizare a transplanturilor și concurează pentru aceiași clienți din centrele de transplant 1.

  • Furnizori de teste HPV și oncologie moleculară

    Companii care oferă teste bazate pe sânge pentru cancerele asociate HPV, zonă în care NavDx intră prin achiziția Naveris 23.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CareDx, Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CareDx, Inc. · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CareDx, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

CareDx, Inc. (CDNA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw