olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Biodesix, Inc. BDSX

Services-Medical Laboratories · SIC 8071 · Verticală: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

21,49USD+2,09 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Biodesix este o companie de diagnostic care oferă teste bazate pe sânge pentru bolile pulmonare, în special evaluarea nodulilor pulmonari și ghidarea tratamentului cancerului pulmonar, completate de servicii de dezvoltare pentru companii biofarmaceutice. Relevanța actuală ține de creșterea accelerată a volumului de teste și de extinderea rambursării, dar compania continuă să înregistreze pierderi, iar ghidajul pentru 2026 oferă un interval de venituri de 108-114 milioane USD.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Biodesix, Inc. (BDSX) costa 21,49 USD (+2,09 % într-o zi), cu capitalizare 226,7 mil USD, beta 0,58, interval pe 52 de săptămâni 5,46–30,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 26,9 mil USD (+34,2 % an/an), profit net de -7,3 mil USD, EPS diluat -0,71 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
226,7 mil USD
acțiuni la 30 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,17 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-14,77 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,58
Volatilitate (1 an) 101 %
Interval 52 săpt.
5,4630,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
20,37 – 26,57
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 26,4 %
SMA 50 / 200
26,14 / 18,87
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,26 / -1,14
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−26,0 %−2,0 %−24,1 pp—
3 luni−5,7 %−2,2 %−3,5 pp—
6 luni+43,3 %+4,3 %+39,0 pp—
De la început de an+216,0 %+10,6 %+205,5 pp—
1 an+182,8 %+10,5 %+172,3 pp−3,1 %
3 ani−32,8 %+73,7 %−106,5 pp+71,0 %
5 ani−85,5 %+61,7 %−147,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−49,3 %
09 mar. 2026 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,3 %
09 nov. 2021 → 14 mai 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−32,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
26,9 mil USD
+34,2 % an/an
Profit net
-7,3 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,71
indisponibil an/an
netă / operațională
-27,1 % / -20,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri18,2 mil20,4 mil18,0 mil20,0 mil21,8 mil28,8 mil25,6 mil26,9 mil
Cercetare și dezvoltare2,5 mil2,4 mil2,9 mil3,3 mil3,0 mil2,9 mil3,3 mil3,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare20,0 mil20,2 mil20,4 mil22,4 mil21,7 mil23,0 mil24,3 mil24,3 mil
Profit operațional-8,6 mil-6,6 mil-9,1 mil-9,7 mil-7,1 mil-2,0 mil-6,2 mil-5,4 mil
Amortizare și depreciere1,5 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile2,0 mil1,8 mil1,7 mil1,9 mil2,1 mil2,1 mil2,0 mil2,0 mil
Impozit pe profit0 ≈000 ≈0 ≈000 ≈
Profit net-10,3 mil-8,3 mil-11,1 mil-11,5 mil-8,7 mil-4,0 mil-7,8 mil-7,3 mil
EPS diluat-1,40-1,13 ≈-1,52-1,56-1,16-0,49 ≈-0,81-0,71
Flux de numerar operațional-10,7 mil ≈-4,1 mil-8,6 mil-6,6 mil ≈-8,9 mil ≈778,0 mii-10,2 mil-1,6 mil ≈
Investiții (capex)231,0 mii ≈839,0 mii74,0 mii51,0 mii ≈48,0 mii ≈86,0 mii81,0 mii197,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri24,6 mil45,6 mil54,5 mil38,2 mil49,1 mil71,3 mil88,5 mil
Venituri an/anindisponibil+85,6 %+19,6 %−29,9 %+28,5 %+45,3 %+24,1 %
Profit net-30,7 mil-65,4 mil-43,2 mil-65,4 mil-52,1 mil-42,9 mil-35,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-1,58-1,55-0,64-6,64-4,67
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-125,1 %-143,7 %-79,2 %-171,3 %-106,2 %-60,2 %-39,8 %
Flux de numerar liber-23,0 mil-23,3 mil-30,5 mil-48,3 mil-45,8 mil-51,9 mil-23,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
19,0 mil USD
Datorie financiară
50,0 mil USD
Datorie netă
31,0 mil USD
Capitaluri proprii
-2,5 mil USD
Active totale
87,5 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,86x
ROE
indisponibil
ROA
-38,2 %
Marja FCF
-26,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
49,1 mil
2024
71,3 mil
2025
88,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
10,0 mil
2024
9,6 mil
2025
12,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
67,4 mil
2024
80,5 mil
2025
87,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-41,3 mil
2024
-34,5 mil
2025
-27,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
3,3 mil
2024
5,8 mil
2025
5,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-38,0 mil ≈
2024
-28,7 mil ≈
2025
-22,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
9,5 mil
2024
8,3 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-52,1 mil
2024
-42,9 mil
2025
-35,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,64
2024
-6,64
2025
-4,67

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
82,1 mil
2024
6,5 mil
2025
7,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
26,3 mil
2024
26,2 mil
2025
19,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
7,7 mil
2024
8,6 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
39,7 mil
2024
39,5 mil
2025
32,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
27,9 mil
2024
27,8 mil
2025
24,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
15,0 mil
2024
15,0 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
7,9 mil
2024
5,9 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
99,1 mil
2024
97,2 mil
2025
87,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,9 mil
2024
2,2 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
40,1 mil
2024
40,0 mil
2025
50,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
33,4 mil
2024
14,3 mil
2025
17,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
94,5 mil
2024
76,4 mil
2025
89,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,6 mil †
2024
20,9 mil †
2025
-2,5 mil †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-22,9 mil
2024
-48,6 mil
2025
-23,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
22,9 mil
2024
3,2 mil
2025
259,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-45,8 mil ≈
2024
-51,9 mil ≈
2025
-23,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-23,1 mil
2024
-3,4 mil
2025
-403,0 mii

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
29,1 mil
2024
52,1 mil
2025
16,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
24,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
32,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-27,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-19,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-540,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-30,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-58,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-25,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
20,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
5,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
-2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-19,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
412,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-20,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
29 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
226,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
246,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-14,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
24,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
2,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

21,49 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 226,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
226,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
24,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-540,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-27,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 899derivat 83

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Medical Laboratories (SIC 8071)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-58,1 %11 (față de colegi)24 %
Marja netă · Calitate-27,0 %35 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere32,3 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,5x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-8,9 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate20/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BIODESIX, INC. (BDSX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 88,5 mil USD în 2025; creștere an/an 24,1 %; marjă netă -27,0 %; ROE -540,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 32,3 %
  • Lichiditatea curentă: 2,8x

Ce o infirmă

  • ROIC: -58,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,5x
  • Randament FCF: -8,9 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Medical Laboratories (SIC 8071) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 35,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,5x
P/S
2,2x
mediana verticalei 3,2x
sub mediană (−31,2 %)
P/B
24,8x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+791,2 %)
ROE
-540,0 %
mediana verticalei -9,1 %
sub mediană
Marja netă
-27,0 %
mediana verticalei -7,1 %
sub mediană
Marja EBIT
-20,0 %
mediana verticalei -11,8 %
sub mediană
Venituri an/an
24,1 %
mediana verticalei 13,8 %
peste mediană (+74,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NTRANatera, Inc.56,0 mld—-12,5 %-7,1 %+35,9 %+63 % / +595 %
LHLabcorp Holdings Inc.28,7 mld29,011,4 %6,9 %+7,2 %+32 % / +63 %
DGXQuest Diagnostics Inc27,2 mld24,615,2 %9,5 %+11,8 %+31 % / +80 %
GHGuardant Health, Inc.23,5 mld——-38,3 %+32,9 %+61 % / +595 %
CAICaris Life Sciences, Inc.9,4 mld89,720,1 %10,6 %+97,0 %+30 % / indisponibil
GRALGRAIL, Inc.6,4 mld—-16,1 %-236,9 %+17,2 %+30 % / indisponibil
RDNTRadNet, Inc.6,3 mld—-2,1 %-0,9 %+11,5 %−3 % / +142 %
CDNACaredx, Inc.4,5 mld35,933,0 %25,9 %+13,8 %+380 % / +784 %
VCYTVeracyte, Inc.4,2 mld37,58,8 %20,4 %+16,0 %+11 % / +105 %
FTREFortrea Holdings Inc.2,0 mld—-12,3 %-2,6 %+1,0 %+64 % / −29 %
PSNLPersonalis, Inc.1,7 mld—-50,3 %-153,8 %−17,7 %+47 % / +932 %
BLLNBillionToOne, Inc.1,3 mld153,526,3 %9,5 %+100,0 %−13 % / indisponibil
CSTLCastle Biosciences, Inc.1,1 mld—-4,2 %-5,4 %+3,7 %−11 % / +79 %
FLGTFulgent Genetics, Inc.541,5 mil—-8,0 %-26,0 %+13,8 %−33 % / −29 %
YDESYD Bio Limited492,0 mil—-445,1 %-1.392,6 %+16,9 %−40 % / indisponibil
BDSXBiodesix, Inc.226,7 mil—-540,0 %-27,0 %+24,1 %+183 % / −33 %
XGNExagen Inc.206,2 mil—-113,8 %-26,6 %+19,7 %+8 % / +363 %
SERASera Prognostics, Inc.59,0 mil—-45,0 %-47.475,7 %+5,2 %−39 % / +4 %
AMSAmerican Shared Hospital Services8,2 mil—-7,5 %-5,8 %−0,9 %−43 % / −48 %
MDXHMdxhealth SA8,0 mil—-2.440,4 %-31,1 %+19,8 %−96 % / −95 %
ACONAclarion, Inc.5,0 mil—-59,0 %-10.978,5 %+65,6 %−72 % / −100 %
ADVBAdvanced Biomed Inc.3,5 mil0,484,8 %5.231,3 %indisponibil−75 % / indisponibil
BGLCBioNexus Gene Lab Corp.2,8 mil—-33,7 %-82,4 %−21,9 %−79 % / −90 %
BNRBurning Rock Biotech Limited0—-10,1 %-10,3 %+9,2 %−41 % / +55 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BDSX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Biodesix este o companie de diagnostic care oferă teste bazate pe sânge pentru bolile pulmonare, în special evaluarea nodulilor pulmonari și ghidarea tratamentului cancerului pulmonar, completate de servicii de dezvoltare pentru companii biofarmaceutice. Relevanța actuală ține de creșterea accelerată a volumului de teste și de extinderea rambursării, dar compania continuă să înregistreze pierderi, iar ghidajul pentru 2026 oferă un interval de venituri de 108-114 milioane USD 123.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o marjă brută ridicată și o creștere accelerată a volumului de teste, ceea ce arată o eficiență operațională în creștere 13.
    • Diagnosticele pe bază de sânge sunt acoperite de Medicare, iar compania spune că are dovezi clinice publicate și studii în desfășurare 1.
    • Creșterea cheltuielilor operaționale a fost controlată față de creșterea veniturilor, ceea ce sprijină progresul către profitabilitate 3.

    Puncte slabe

    • Compania înregistrează pierderi nete continue și are o acumulare mare de pierderi, ceea ce ar putea limita capacitatea de finanțare 1.
    • Veniturile din servicii de dezvoltare au scăzut într-un trimestru, ceea ce arată dependența de calendarul proiectelor 3.
    • Compania depinde de câțiva furnizori, inclusiv unici, ceea ce poate expune operațiunile la întreruperi și la variația prețurilor 1.

    Oportunități

    • Extinderea acoperirii de rambursare și a dovezilor clinice ar putea deschide oportunități de creștere a volumului de teste 13.
    • Creșterea pipeline-ului de servicii de dezvoltare ar putea susține veniturile în a doua jumătate a anului 2026 3.
    • Dacă studiile clinice confirmă performanța testelor, compania ar putea obține o adoptare mai largă de către clinicieni și plătitori 1.

    Amenințări

    • Presiunile din partea plătitorilor și a grupurilor de achiziții ar putea reduce veniturile pe test 1.
    • Tehnologiile concurente mai ieftine sau mai bine primite ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
    • Modificările de reglementare sau tarifele comerciale ar putea afecta operațiunile și rezultatele, conform avertismentelor companiei 3.

    Riscuri

    • Pierderi continueridicat

      Compania se așteaptă să continue să înregistreze pierderi și nu poate garanta că va atinge profitabilitatea durabilă 1.

    • Acceptare de piață incertăridicat

      Succesul comercial depinde de acceptarea de către plătitori, clinicieni și pacienți, iar aceasta ar putea să nu se mențină dacă apar alternative mai bune 1.

    • Dependența de furnizorimediu

      Furnizorii unici pot crea probleme de aprovizionare și variații de preț, care ar putea afecta operațiunile 1.

    • Gestionarea creșteriimediu

      Extinderea rapidă a personalului și a capacității de testare ar putea perturba operațiunile dacă nu este gestionată eficient 1.

    • Securitatea datelormediu

      Încălcările de securitate sau accesul neautorizat la date ar putea genera costuri, pierderi de venituri și daune de reputație 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea rapidă a volumului de teste, combinată cu marje brute în creștere și cu ghidajul pentru 2026, ar putea indica o trecere treptată spre profitabilitate, dacă tendința se menține 3.
    • Acoperirea extinsă de rambursare și dovezile clinice în creștere ar putea susține adoptarea testelor pe o piață mare, dacă plătitorii continuă să recunoască testele 13.
    • Dacă serviciile de dezvoltare își revin după calendarul proiectelor, ar putea adăuga o sursă suplimentară de creștere pentru companie 3.

    Ce ar strica teza

    • Pierderile nete continue și acumularea mare de pierderi ar putea presa finanțarea și ar putea forța compania să se bazeze pe capital extern 1.
    • Presiunile din partea plătitorilor și a grupurilor de achiziții ar putea reduce veniturile pe test, mai ales dacă rambursarea se înrăutățește 1.
    • Dacă apar tehnologii concurente mai ieftine sau mai bine primite, compania ar putea pierde din cota de piață, ceea ce ar afecta creșterea 1.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului de venituri 2026 de 108-114 milioane USD2026
    • Evoluția volumului de teste și a veniturilor pe testQ3 2026
    • Progresul spre profitabilitate ajustată EBITDAnext 10-Q
    • Rezultatele studiului CLARIFY și ale altor studii clinice2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Biodesix, Inc. se prezintă drept o companie de soluții de diagnostic care urmărește îmbunătățirea îngrijirii pacienților prin diagnostice personalizate, bazate pe genomică, proteomică și radiomică combinate cu inteligență artificială 1. Veniturile provin din două surse: serviciul Biodesix Lung Diagnostic Testing, care oferă testarea pulmonară pentru prestatorii medicali asociați celor cinci teste pe bază de sânge, și Biodesix Development Services, care oferă servicii de testare și consultanță pentru companii biofarmaceutice, din științele vieții și de diagnostic 1. În 2025 veniturile totale au fost estimate la 88,5 milioane USD, în creștere cu 24% 1.

    Sursa de venit principală este testarea pulmonară, care a generat 79,2 milioane USD în 2025, cu 62.600 de teste livrate 1. Compania a precizat că marja brută a crescut la 81% în 2025, față de 78% în 2024 1. Pierderea netă s-a redus la 35,3 milioane USD în 2025, față de 42,9 milioane USD în 2024, iar acumularea de pierderi ajunge la aproximativ 497,8 milioane USD la finalul anului 2025 1.

    Pe trimestrul al doilea al anului 2026, compania raportează venituri totale de 26,9 milioane USD, în creștere cu 34%, iar marja brută de 82% 3. Ghidajul pentru întregul an 2026 indică venituri de 108-114 milioane USD, iar compania spune că dorește să continue progresul spre profitabilitate ajustată EBITDA 3.

    Segmente

    Testare pulmonară (Lung Diagnostic Testing)

    Acesta este principalul motor de creștere, cu 79,2 milioane USD venituri în 2025 și un volum de teste care a crescut cu 15% 1. În trimestrul al doilea al lui 2026, veniturile din testare au ajuns la 25,4 milioane USD, iar volumul a crescut cu 38%, la 20.900 de teste 3. Testele Nodify Lung evaluează riscul de cancer pentru noduli pulmonari, iar testele IQLung ghidează tratamentul după diagnostic 1.

    Servicii de dezvoltare (Development Services)

    Acest segment a adus 9,3 milioane USD în 2025, în creștere cu 41% 1. În trimestrul al doilea al lui 2026 veniturile au scăzut la 1,5 milioane USD, de la 2,1 milioane USD în anul precedent, ceea ce compania atribuie calendarului de finalizare a proiectelor 3. Compania spune că pipeline-ul este solid 3.

    Piața în context

    Compania estimează că în Statele Unite continuumul de îngrijire al cancerului pulmonar reprezintă peste 10 milioane de oportunități anuale de testare și o piață de peste 27 miliarde USD pe an 1. Estimările companiei includ aproximativ 5 până la 6 milioane de noduli pulmonari pe an în SUA, ceea ce arată dimensiunea segmentului de evaluare a nodulilor 1.

    Aceste cifre sunt estimări ale companiei, iar piața reală ar putea fi diferită. Volumul și veniturile depind de adoptarea de către clinicieni și de acoperirea de către plătitori, ceea ce face ca dimensiunea accesibilă să fie mai mică decât oportunitățile teoretice 1.

    Tendințe

    • Extinderea rambursăriivânt din spate

      Compania spune că veniturile pe test au crescut, în parte datorită acoperirii extinse de plătitori, inclusiv reluarea decontării de către un plătitor comercial major în trimestrul al treilea din 2025 13. Dacă această tendință continuă, ar putea susține creșterea veniturilor, dar compania nu oferă o garanție privind comportamentul viitor al plătitorilor 1.

    Poziția concurențială

    Sursele analizate nu identifică explicit competitorii companiei și nu includ o comparație directă de piață. Compania subliniază însă că avantajul său provine din combinația dintre dovezi clinice, rambursare, execuție comercială și disciplină a cheltuielilor, iar testele trebuie să concureze cu alternative mai ieftine sau mai bine primite 13.

    Compania afirmă că se bazează pe o combinație de tehnologii multiple și că este singura companie care oferă două teste pe bază de sânge acoperite de Medicare și Medicaid pentru evaluarea nodulilor, ceea ce ar putea reprezenta un avantaj relativ 1. Riscul rămâne că tehnologii concurente mai ieftine sau mai bine primite ar putea reduce cota de piață 1.

    • Alte teste de diagnostic pulmonar pe bază de sânge

      Sursele menționează în general alternative care ar putea fi preferate dacă sunt mai ieftine sau mai bine primite, fără a numi concurenți specifici.

    • Biopsie tisulară și teste moleculare pe țesut

      Testele pe țesut sunt menționate ca alternative pentru identificarea mutațiilor, iar compania spune că testele din sânge pot completa, nu înlocui, aceste metode.

    • Laboratoare de diagnostic și servicii de cercetare clinică

      Compania menționează riscul de a pierde clienți biofarmaceutici în favoarea testelor interne sau a altor părți, ceea ce indică o concurență în segmentul de servicii de dezvoltare.

    • Furnizori de teste genomice și proteomice

      Sursele indică tehnologii concurente care ar putea deveni mai eficiente din punct de vedere al costurilor, fără a identifica furnizorii.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Biodesix, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Biodesix, Inc. · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Biodesix, Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Biodesix, Inc. (BDSX): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw