olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Agios Pharmaceuticals, Inc. AGIO
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Agios Pharmaceuticals este o companie biofarmaceutică în stadiu comercial, axată pe boli rare ale sângelui, al cărei produs principal, mitapivat, activează enzima PK și este comercializat sub numele AQVESME în SUA și PYRUKYND în mai multe jurisdicții. Venitul trimestrial a crescut considerabil în al doilea trimestru din 2026, pe fondul lansării AQVESME în talasemie, iar compania rămâne cu o lichiditate de de 964,8 milioane USD, ceea ce o pune în situația de a-și finanța lansările și pipeline-ul, dacă tendința de adoptare se confirmă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Agios Pharmaceuticals, Inc. (AGIO) costa 31,38 USD (+0,58 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, beta 1,06, interval pe 52 de săptămâni 22,34–45,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 44,7 mil USD (+259,3 % an/an), profit net de -100,7 mil USD, EPS diluat -1,69 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 41,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 27,72 – 39,84
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 35,9 %
- SMA 50 / 200
- 33,48 / 31,74
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,18 / 0,39
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,4 % | −2,0 % | +2,4 pp | — |
| 3 luni | −1,1 % | −2,2 % | +1,1 pp | — |
| 6 luni | +16,3 % | +4,3 % | +12,0 pp | — |
| De la început de an | +15,3 % | +10,6 % | +4,7 pp | — |
| 1 an | −21,6 % | +10,5 % | −32,0 pp | −9,2 % |
| 3 ani | +39,5 % | +73,7 % | −34,1 pp | +45,4 % |
| 5 ani | −31,3 % | +61,7 % | −93,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,0 mil | 10,7 mil | 8,7 mil | 12,5 mil | 12,9 mil | 20,0 mil | 20,7 mil | 44,7 mil |
| Costul vânzărilor | 783,0 mii | 1,3 mil | 1,1 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,9 mil | 1,3 mil | 3,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 72,5 mil | 82,8 mil | 72,7 mil | 91,9 mil | 86,8 mil | 88,1 mil | 81,1 mil | 100,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 38,5 mil | 51,7 mil | 41,5 mil | 45,9 mil | 41,3 mil | 51,6 mil | 48,3 mil | 51,5 mil |
| Profit operațional | -102,8 mil | -125,0 mil | -106,6 mil | -127,1 mil | -116,9 mil | -121,6 mil | -110,0 mil | -110,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 1,0 mld | -105,4 mil | — | — | -103,4 mil | -109,1 mil | — | — |
| Impozit pe profit | 53,1 mil | -8,9 mil | — | — | 0 | -1,0 mil | — | — |
| Profit net | 947,9 mil | -96,5 mil | -89,3 mil | -112,0 mil | -103,4 mil | -108,0 mil | -99,1 mil | -100,7 mil |
| EPS diluat | 16,22 | -1,64 ≈ | -1,55 | -1,93 | -1,78 | -1,85 ≈ | -1,69 | -1,69 |
| Flux de numerar operațional | -84,2 mil ≈ | -133,2 mil | -111,5 mil | -77,1 mil ≈ | -88,2 mil ≈ | -96,2 mil | -118,9 mil | -57,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 419,0 mii ≈ | 967,0 mii | 766,0 mii | 875,0 mii ≈ | 1,6 mil ≈ | 1,1 mil | 769,0 mii | 1,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | ⚠ 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 94,4 mil | 117,9 mil | 0 | 0 | 14,2 mil | 26,8 mil | 36,5 mil | 54,0 mil |
| Venituri an/an | +119,4 % | +24,9 % | — | indisponibil | indisponibil | +88,4 % | +36,1 % | +48,0 % |
| Profit net | -346,0 mil | -411,5 mil | -327,4 mil | 1,6 mld | -231,8 mil | -352,1 mil | 673,7 mil | -412,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | −114,4 % | indisponibil | indisponibil | −161,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | -6,86 | -4,74 | 26,55 | -4,23 | -6,33 | 11,64 | -7,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | −115,9 % | indisponibil | indisponibil | −161,2 % |
| netă % | -366,6 % | -349,0 % | indisponibil | indisponibil | -1.627,8 % | -1.312,6 % | 1.845,9 % | -764,0 % |
| Flux de numerar liber | -311,4 mil | -382,7 mil | -304,9 mil | -413,1 mil | -314,4 mil | -297,1 mil | -391,5 mil | -377,3 mil |
Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 89,1 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 1,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 11,46x
- ROE
- -30,2 %
- ROA
- -27,9 %
- Marja FCF
- -698,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 14,2 mil | 26,8 mil | 36,5 mil | 54,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 0 | 0 | 1,7 mil | 2,9 mil | 4,2 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 0 ≈ | 0 ≈ | 12,5 mil ≈ | 23,9 mil ≈ | 32,3 mil ≈ | 47,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 220,8 mil | 257,0 mil | 279,9 mil | 295,5 mil | 301,3 mil | 339,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 115,1 mil | 121,4 mil | 121,7 mil | 119,9 mil | 156,8 mil | 180,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -335,9 mil | -378,4 mil | -389,0 mil | -391,5 mil | -425,7 mil | -472,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -329,3 mil | -356,5 mil | -231,8 mil | -352,1 mil | 718,0 mil | -413,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | — | 0 | 0 | 44,2 mil | -1,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | -327,4 mil | 1,6 mld | -231,8 mil | -352,1 mil | 673,7 mil | -412,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,74 | 26,55 | -4,23 | -6,33 | 11,64 | -7,12 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 69,0 mil | 60,4 mil | 54,8 mil | 55,7 mil | 57,9 mil | 58,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 119,9 mil
- 2024
- 156,8 mil
- 2025
- 180,3 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 55,7 mil
- 2024
- 57,9 mil
- 2025
- 58,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 127,4 mil | 203,1 mil | 139,3 mil | 88,2 mil | 76,2 mil | 89,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 14,7 mil | 0 | 8,5 mil | 19,1 mil | 27,6 mil | 32,9 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 636,7 mil | 1,1 mld | 832,8 mil | 833,8 mil | 965,6 mil | 942,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 30,8 mil | 28,9 mil | 23,0 mil | 15,4 mil | 11,7 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 853,0 mil | 1,4 mld | 1,2 mld | 937,1 mil | 1,7 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 17,7 mil | 16,7 mil | 18,6 mil | 9,8 mil | 16,6 mil | 18,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 94,4 mil | 59,8 mil | 62,6 mil | 68,0 mil | 81,2 mil | 82,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 453,5 mil | 145,8 mil | 137,9 mil | 126,1 mil | 122,2 mil | 104,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 399,5 mil † | 1,3 mld † | 1,1 mld † | 811,0 mil † | 1,5 mld † | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -290,8 mil | -407,3 mil | -309,5 mil | -296,1 mil | -389,8 mil | -373,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 14,1 mil | 5,7 mil | 4,9 mil | 999,0 mii | 1,7 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -304,9 mil ≈ | -413,1 mil ≈ | -314,4 mil ≈ | -297,1 mil ≈ | -391,5 mil ≈ | -377,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 75,7 mil | 1,2 mld | 243,3 mil | 239,6 mil | 363,4 mil | 377,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 261,5 mil | -765,8 mil | 2,4 mil | 5,4 mil | 14,4 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -296,1 mil
- 2024
- -389,8 mil
- 2025
- -373,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- -297,1 mil ≈
- 2024
- -391,5 mil ≈
- 2025
- -377,3 mil ≈
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat
- 2023
- 239,6 mil
- 2024
- 363,4 mil
- 2025
- 377,2 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -418,2 % | 24 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 56,0 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 10,2x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -19,5 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial24/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AGIOS PHARMACEUTICALS, INC. (AGIO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 54,0 mil USD în 2025; creștere an/an 48,0 %; marjă netă -418,2 %; ROE -34,3 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 56,0 %
- Lichiditatea curentă: 10,2x
Ce o infirmă
- Marja netă: -418,2 %
- Randament FCF: -19,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.325,9 mld | 45,7 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +31 % / +138 % |
| JNJJohnson & Johnson | 640,8 mld | 40,4 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +29 % / +72 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 524,7 mld | 817,5 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +4 % / +90 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 505,5 mld | 49,2 | — | 15,7 % | +8,6 % | +26 % / +101 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 356,9 mld | 115,6 | 7,0 % | 4,8 % | +1,3 % | +38 % / +41 % |
| ABTAbbott Laboratories | 190,6 mld | 30,6 | 12,4 % | 13,9 % | +5,7 % | −15 % / +5 % |
| PFEPfizer Inc | 171,0 mld | 42,7 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +17 % / −2 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 134,6 mld | 34,2 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +22 % / +50 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 126,1 mld | 13,7 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +25 % / +25 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,9 mld | 97,6 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +327 % |
| ZTSZoetis Inc. | 34,3 mld | 13,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −35 % / −53 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,0 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +73 % / +277 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,8 mld | 21,5 | 19,3 % | 41,6 % | +10,6 % | +24 % / +151 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 25,8 mld | 37,6 | 8,5 % | 32,1 % | +5,1 % | +66 % / +145 % |
| INSMInsmed Inc | 22,9 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −50 % / +317 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,7 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +77 % / +106 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,4 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −65 % / −5 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,7 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +237 % / +364 % |
| IONSIonis Pharmaceuticals, Inc. | 6,7 mld | — | -105,5 % | -64,7 % | +33,8 % | −51 % / −19 % |
| IDYAIDEAYA Biosciences, Inc. | 3,1 mld | — | -38,5 % | -1.149,6 % | +3.024,4 % | −9 % / +3 % |
| RADXRadiopharm Theranostics Limited | 3,1 mld | — | -109,2 % | -1.055,3 % | +1.114,3 % | −81 % / indisponibil |
| AUPHAurinia Pharmaceuticals Inc. | 2,3 mld | 7,5 | 61,4 % | 97,7 % | +20,4 % | +6 % / +98 % |
| AGIOAgios Pharmaceuticals, Inc. | 1,9 mld | — | -34,3 % | -418,2 % | +48,0 % | −22 % / +40 % |
| QUREuniQure N.V. | 1,5 mld | — | -228,2 % | -1.154,4 % | −40,6 % | −16 % / +240 % |
| URGNUroGen Pharma Ltd. | 1,4 mld | — | — | -51,7 % | +21,4 % | −0 % / +118 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AGIO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Agios Pharmaceuticals este o companie biofarmaceutică în stadiu comercial, axată pe boli rare ale sângelui, al cărei produs principal, mitapivat, activează enzima PK și este comercializat sub numele AQVESME în SUA și PYRUKYND în mai multe jurisdicții. Venitul trimestrial a crescut considerabil în al doilea trimestru din 2026, pe fondul lansării AQVESME în talasemie, iar compania rămâne cu o lichiditate de 1 de 964,8 milioane USD, ceea ce o pune în situația de a-și finanța lansările și pipeline-ul, dacă tendința de adoptare se confirmă 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un produs comercial aprobat în mai multe jurisdicții și un mecanism de acțiune descris ca validat clinic, ceea ce îi oferă un avantaj de experiență și de relație cu medicii specialiști 13.
- Lichiditatea rămasă permite finanțarea lansării comerciale și a programelor clinice fără o nevoie imediată de finanțare, conform declarațiilor managementului 3.
Puncte slabe
- Compania înregistrează pierderi nete recurente și nu a atins încă profitabilitatea operațională, iar cheltuielile cresc odată cu lansările comerciale 13.
- Venitul depinde în mare parte de un singur produs, ceea ce face rezultatele sensibile la succesul lansării AQVESME și la accesul la rambursare 13.
- Mai multe programe clinice au fost oprite, inclusiv tebapivat, ceea ce arată un risc ridicat de eșec în dezvoltarea timpurie 3.
Oportunități
- Aprobarea în anemia falciformă, dacă va fi acordată, ar putea extinde semnificativ baza de pacienți pentru mitapivat 3.
- Cevidoplenib ar putea deschide o indicație nouă în ITP, cu un potențial de vânzări declarat de companie 3.
- Dacă adoptarea din Europa continuă după aprobările recente, veniturile ex-SUA ar putea crește și ar putea reduce dependența de piața americană 3.
Amenințări
- Concurența din talasemie și anemia falciformă include terapii consacrate și tratamente genetice, care ar putea limita cota de piață a mitapivatului 1.
- Încetinirea adoptării AQVESME sau restricțiile de rambursare ar putea afecta traiectoria veniturilor, mai ales dacă sunt cerute cerințe REMS complexe 13.
- Riscurile hepatice asociate mitapivatului, menționate în eticheta produsului, ar putea conduce la restricții suplimentare dacă apar noi evenimente adverse 1.
Riscuri
- Dependența de un singur produsridicat
Veniturile comerciale provin aproape exclusiv de la mitapivat, iar orice problemă de fabricație, de siguranță sau de acces la piață ar putea afecta grav rezultatele companiei 1.
- Pierderi nete recurenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în 2025 și în trimestrul al doilea din 2026, iar managementul nu exclude că profitabilitatea nu va fi atinsă niciodată 13.
- Eșecuri clinice în pipelinemediu
Oprirea tebapivatului după studii de fază 2 arată că programele pot eșua, iar cele aflate în faza 2/3 ar putea avea rezultate nefavorabile 3.
- Siguranța hepatică și REMSmediu
Eticheta AQVESME include un avertisment privind leziunile hepatocelulare și o cerință REMS, ceea ce ar putea încetini prescrierea sau ar putea duce la acțiuni de reglementare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă lansarea AQVESME continuă în ritmul primului trimestru complet și dacă aprobarea în anemia falciformă se obține, veniturile ar putea crește substanțial într-un interval relativ scurt 3.
- Diversificarea prin licențe, precum cevidoplenib, ar putea deschide noi piețe și ar putea reduce dependența de un singur produs 23.
- Lichiditatea de peste 900 de milioane de dolari ar putea sprijini programele clinice și lansările fără o finanțare urgentă, ceea ce ar putea menține flexibilitatea strategică 3.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete repetate arată că afacerea nu este încă sustenabilă, iar dacă veniturile cresc mai lent decât cheltuielile, lichiditatea ar putea scădea rapid 13.
- Dependența de mitapivat și riscul de siguranță hepatică ar putea limita adoptarea, mai ales dacă apar noi restricții de reglementare 1.
- Eșecurile din pipeline, precum cele ale tebapivatului, arată că rezultatele clinice pot fi nefavorabile, ceea ce ar putea reduce valoarea programelor noi 3.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Agios își descrie activitatea ca fiind dedicată redefinirii tratamentului bolilor rare, cu o bază în hematologie și în metabolismul celular 1. Produsul principal, mitapivat, este aprobat în SUA sub numele AQVESME pentru anemia din talasemie și sub numele PYRUKYND pentru anemia hemolitică din deficitul de PK, iar în Uniunea Europeană, Marea Britanie și Arabia Saudită este aprobat pentru indicații conexe 13. Compania urmărește și extinderea indicațiilor, printr-un sNDA pentru anemia falciformă, cu termen PDUFA la 1 noiembrie 2026 3.
Pe lângă activitatea comercială, Agios a încasat în trecut venituri din vânzarea afacerii sale oncologice către Servier și din vânzarea drepturilor de royalty asupra vorasidenibului către Royalty Pharma, ceea ce explică rezultatul net pozitiv din 2024 1. În 2025 și în primul semestru din 2026, compania a raportat în continuare pierderi nete, iar managementul precizează că se așteaptă la pierderi semnificative până când va putea raporta rezultate profitabile 12.
Segmente
Mitapivat (PYRUKYND și AQVESME)
Mitapivat este singurul produs cu venituri comerciale semnificative. Vânzările din SUA au reprezentat 40,9 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, în principal datorită lansării AQVESME în talasemie din ianuarie 2026, iar vânzările din afara SUA, de 3,8 milioane USD, au venit din Europa și din țările CCG 3.
Venituri din cesiuni și royalty
Din vânzarea afacerii oncologice și a drepturilor de royalty asupra vorasidenibului rămân pentru Agios doar drepturile de earn-out retinute, ceea ce face ca veniturile viitoare din această sursă să depindă de vânzările produsului partenerului Servier 1.
Piața în context
Agios activează în bolile hematologice rare, unde piețele sunt mici, cu populații de pacienți estimate în zeci de mii de persoane pentru deficitul de PK și în sute de mii pentru talasemie și anemia falciformă 1. Piața este caracterizată de un necesar medical nesatisfăcut și de diagnostic insuficient, dar și de cerința unor dovezi clinice solide pentru accesul la finanțare publică 1.
Creșterea veniturilor depinde de adoptarea AQVESME în talasemie, de decizia FDA pentru anemia falciformă și de accesul la rambursare în Europa, unde mitapivat primește acum aprobări în mai multe state membre 23.
Poziția concurențială
Documentele citate de Agios menționează terapii concurente în talasemie, precum Reblozyl, Casgevy și Zynteglo, iar în anemia falciformă alternative precum hidroxiureea, Adakveo, Casgevy și Lyfgenia 1. Pentru LR-MDS, concurența include Reblozyl și Rytelo, iar pentru policitemia vera, flebotomia rămâne standardul actual 1.
Agios subliniază că avantajul său ar putea veni din mecanismul de activare a PK, susținut de aprobări în mai multe indicații, dar sursele nu oferă o comparație cantitativă cu concurenții, iar analiza de poziționare rămâne limitată la ce descriu documentele 13.
- Bristol-Myers Squibb (Reblozyl)BMY
Reblozyl este menționat în documente drept tratament aprobat pentru talasemia beta și pentru anemia din LR-MDS, fiind un concurent direct în aceste indicații 1.
- Vertex Pharmaceuticals (Casgevy)VRTX
Casgevy este menționat în documente ca tratament pentru talasemia beta transfuzional-dependentă și pentru anemia falciformă, deci se suprapune cu indicațiile vizate de Agios 1.
- bluebird bio (Zynteglo)
Zynteglo este menționat în documente pentru talasemia beta transfuzional-dependentă, fiind o alternativă terapeutică în aceeași categorie de pacienți 1.
- Geron (Rytelo)
Rytelo este menționat în documente ca tratament aprobat pentru anemia asociată cu LR-MDS, fiind concurent în această indicație 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport anual12 feb. 2026
- Raport curent12 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 ian. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 oct. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Agios Pharmaceuticals, Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Agios Pharmaceuticals, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Agios Pharmaceuticals, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.