olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Oruka Therapeutics, Inc. ORKA
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Oruka Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă anticorpi monoclonali pentru psoriazis și alte afecțiuni inflamatorii, cu accent pe administrarea rară, de una sau două ori pe an. În trimestrul al doilea din 2026, compania raporta resurse de peste 1,1 miliarde USD, iar datele Fazei 2a pentru ORKA-001 arătau un răspuns PASI 100 la 63,5% dintre participanții tratați.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Oruka Therapeutics, Inc. (ORKA) costa 101,41 USD (+1,87 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld USD, beta 1,27, interval pe 52 de săptămâni 26,38–113,08 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -41,2 mil USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 70,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 66,18 – 104,54
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,92 · lățimea benzii 44,9 %
- SMA 50 / 200
- 88,16 / 70,22
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 3,68 / 1,15
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +20,2 % | −1,1 % | +21,3 pp | — |
| 3 luni | +4,3 % | −0,5 % | +4,8 pp | — |
| 6 luni | +45,3 % | +4,4 % | +40,9 pp | — |
| De la început de an | +234,6 % | +12,3 % | +222,3 pp | — |
| 1 an | +269,7 % | +13,5 % | +256,2 pp | +19,3 % |
| 3 ani | +344,8 % | +76,4 % | +268,4 pp | +13,0 % |
| 5 ani | +221,3 % | +63,7 % | +157,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '23 | Q4 '23 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 ≈ | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Cercetare și dezvoltare | 322,0 mii | 47,0 mii | 19,9 mil | 24,1 mil | 29,0 mil | 27,6 mil | 29,1 mil | 43,3 mil |
| Profit operațional | -1,9 mil | -1,6 mil | -25,1 mil | -28,4 mil | -34,1 mil | -34,4 mil | -36,4 mil | -50,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,0 mii ≈ | 3,0 mii | — | — | — | — | — | — |
| Profit net | -1,4 mil | -1,1 mil | -21,0 mil | -24,6 mil | -30,3 mil | -29,6 mil | -31,8 mil | -41,2 mil |
| EPS diluat | -0,10 | -0,08 ≈ | -0,40 | -0,46 | — | — | — | — |
| Flux de numerar operațional | -1,7 mil ≈ | -1,1 mil | -20,9 mil | -23,1 mil ≈ | -21,6 mil ≈ | -22,6 mil | -23,6 mil | -33,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | 13,0 mii | 34,0 mii ≈ | 99,0 mii ≈ | 63,0 mii | 73,0 mii | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -18,5 mil | -7,9 mil | -5,5 mil | -9,7 mil | -19,3 mil | -9,9 mil | -5,3 mil | -105,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -1,39 | -0,69 | -0,37 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -17,5 mil | -8,2 mil | -4,8 mil | -7,7 mil | -18,8 mil | -10,9 mil | -5,0 mil | -88,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 46,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 471,9 mil USD
- Active totale
- 488,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 22,37x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -21,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,8 mil | 5,0 mil | 13,8 mil | 4,7 mil | 1,0 mil | 100,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -5,8 mil | -9,8 mil | -19,3 mil | -10,6 mil | -7,3 mil | -122,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 18,0 mii | 8,0 mii | 16,0 mii | 20,0 mii | 15,0 mii | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
| EBITDA | -5,8 mil ≈ | -9,8 mil ≈ | -19,3 mil ≈ | -10,6 mil ≈ | -7,3 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,0 mii | 9,0 mii | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 18 mar. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | -5,6 mil | -9,7 mil | -19,3 mil | — | — | -105,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -167,0 mii | -9,0 mii | 0 | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
| Profit net | -5,5 mil | -9,7 mil | -19,3 mil | -9,9 mil | -5,3 mil | -105,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | — | -1,39 | -0,69 | -0,37 | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 13,9 mil | 14,4 mil | 14,4 mil | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 8,4 mil | 49,1 mil | 53,4 mil | 42,4 mil | 37,4 mil | 46,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 8,5 mil | 50,0 mil | 54,4 mil | 42,7 mil | 37,6 mil | 343,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,0 mii | 21,0 mii | 48,0 mii | 25,0 mii | 10,0 mii | 288,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 8,5 mil | 50,4 mil | 54,9 mil | 43,1 mil | 37,9 mil | 488,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 418,0 mii | 1,8 mil | 1,1 mil | 334,0 mii | 362,0 mii | — | SEC (XBRL)· 01 feb. 2024verificat |
| Datorii curente | 926,0 mii | 3,5 mil | 3,5 mil | 1,1 mil | 637,0 mii | 15,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 926,0 mii | 3,9 mil | 3,9 mil | 1,4 mil | 841,0 mii | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,6 mil † | 46,5 mil † | 51,0 mil † | 41,7 mil † | 37,0 mil † | 471,9 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -4,8 mil | -7,7 mil | -18,8 mil | -10,9 mil | -5,0 mil | -88,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,0 mii | 19,0 mii | 43,0 mii | 2,0 mii | 0 | 209,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -4,8 mil ≈ | -7,7 mil ≈ | -18,8 mil ≈ | -10,9 mil ≈ | -5,0 mil ≈ | -88,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,0 mii | -19,0 mii | -43,0 mii | -2,0 mii | 0 | -96,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,6 mil | 48,5 mil | 23,1 mil | 0 | 0 | 170,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 38,5x | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -1,5 % | 0 (pe interval fix) | 67 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Oruka Therapeutics, Inc. (ORKA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2023; ROE -18,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 38,5x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -1,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| TGTXTg Therapeutics, Inc. | 9,4 mld | 22,5 | 100,3 % | 55,2 % | +87,3 % | +85 % / +381 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,7 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +270 % / +345 % |
| BLRXBioLineRx Ltd | 4,9 mld | — | -12,8 % | -171,7 % | −95,9 % | −46 % / −97 % |
| BHCBausch Health Companies Inc. | 3,1 mld | — | — | -7,6 % | +6,7 % | +31 % / +17 % |
| ANABAnaptysbio, Inc. | 1,4 mld | 11,5 | — | 82,4 % | +157,0 % | +71 % / +404 % |
| KURAKura Oncology, Inc. | 677,0 mil | — | -167,7 % | -384,3 % | +25,2 % | −37 % / −21 % |
| DMACDiaMedica Therapeutics Inc. | 580,8 mil | — | -114,6 % | — | indisponibil | +25 % / +341 % |
| PHATPhathom Pharmaceuticals, Inc. | 461,7 mil | — | — | -30,2 % | +216,9 % | −64 % / −19 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ORKA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Oruka Therapeutics este o companie biofarmaceutică în stadiu clinic care dezvoltă anticorpi monoclonali pentru psoriazis și alte afecțiuni inflamatorii, cu accent pe administrarea rară, de una sau două ori pe an. În trimestrul al doilea din 2026, compania raporta resurse de peste 1,1 miliarde USD 2, iar datele Fazei 2a pentru ORKA-001 arătau un răspuns PASI 100 la 63,5% dintre participanții tratați 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania dispune de resurse financiare consistente, care îi permit continuarea mai multor studii clinice simultan 23.
- Strategia se bazează pe mecanisme biologice validate, ceea ce poate reduce riscul tehnic și biologic al dezvoltării 1.
- Prelungirea timpului de înjumătățire ar putea permite o administrare mult mai rară decât terapiile existente, un avantaj potențial important pentru pacienți 1.
Puncte slabe
- Compania nu are produse aprobate și nu a generat venituri din vânzări, iar pierderile continuă 12.
- Succesul companiei depinde în mare măsură de două programe principale, ceea ce face ca eșecul unuia dintre ele să aibă un impact major 1.
- Cheltuielile de cercetare cresc rapid, iar compania va depinde de capitalul atras pentru perioade lungi 13.
Oportunități
- Extinderea către hidrosadenită supurativă și boala inflamatorie intestinală ar putea deschide piețe suplimentare 23.
- Combinațiile dintre programe, inclusiv cu ORKA-004, ar putea crea o poziție diferențiată în tratamentul bolilor inflamatorii 3.
- Rezultatele pe termen lung ale studiilor ar putea susține o schemă de administrare anuală, ceea ce ar putea influența alegerea medicilor 3.
Amenințări
- Concurența din partea unor companii mari, cu resurse superioare, ar putea limita penetrarea pe piață 1.
- Întârzierile în studii sau respingerea de către autorități ar putea amâna calendarul comercial 1.
- Condițiile macroeconomice și geopolitice pot afecta accesul la capital și volatilitatea acțiunilor 1.
Riscuri
- Dependența de programe cliniceridicat
Compania depinde în mare măsură de rezultatele a două programe, iar acestea pot să nu atingă obiectivele anunțate în termenele previzionate 1.
- Necesarul de capitalmediu
Compania va avea nevoie de finanțare suplimentară, iar capitalul ar putea să nu fie disponibil în condiții acceptabile, cu posibilă diluare a acționarilor 1.
- Procesul de reglementareridicat
Aprobarea de către autoritățile de reglementare este lungă și incertă, iar obligațiile după aprobare pot fi costisitoare 1.
- Protecția proprietății intelectualemediu
Capacitatea de a obține și proteja brevetele este incertă, iar licențele de la terți pot avea drepturi păstrate de partenerul licențiator 1.
- Dependența de terțimediu
Compania se bazează pe parteneri externi pentru dezvoltare și fabricare, iar eșecul lor ar putea afecta programele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele EVERLAST-A pe 28 și 52 de săptămâni confirmă menținerea răspunsului, compania ar putea demonstra avantajul unei administrări rare 23.
- Resursele financiare solide ar putea susține dezvoltarea simultană a mai multor programe, fără a depinde imediat de piețele de capital 3.
- Extinderea către noi indicații, inclusiv hidrosadenită supurativă și boala inflamatorie intestinală, ar putea crește potențialul portofoliului 23.
Ce ar strica teza
- Dacă datele de fază 2 sau 3 nu confirmă avantajul față de terapiile existente, valoarea programelor ar putea fi redusă semnificativ 1.
- Pierderile în creștere și cheltuielile de cercetare ar putea necesita noi emisiuni de acțiuni, cu diluare pentru acționari 23.
- Concurența din partea unor companii cu resurse mult mai mari ar putea limita cota de piață chiar dacă produsele sunt eficiente 1.
De urmărit
- Datele EVERLAST-A pe 28 de săptămâniQ3 2026
- Datele EVERLAST-A pe 52 de săptămâni și datele EVERLAST-B la săptămâna 16Q4 2026
- Datele ORCA-SURGE la săptămâna 16 pentru ORKA-002Q1 2027
- Începerea programului de Faza 3 pentru ORKA-001 și depunerea cererii BLA2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Oruka Therapeutics, Inc. (Nasdaq: ORKA) s-a format prin fuziunea din august 2024 dintre ARCA biopharma și Oruka Therapeutics privată, care deținea drepturi asupra unor proprietăți intelectuale dezvoltate de Paragon Therapeutics 1. Compania se concentrează pe anticorpi monoclonali cu afinitate ridicată și timp de înjumătățire prelungit, concepuți pentru psoriazis și alte indicații din imunologie și inflamații 1. Activitatea sa este încă în faza de cercetare clinică, iar compania nu are produse aprobate pentru vânzare și nu a realizat venituri din vânzarea de produse 1.
Portofoliul principal include ORKA-001, un anticorp împotriva subunității p19 a interleukinei-23, și ORKA-002, un anticorp împotriva IL-17A și IL-17F, testat și în hidrosadenită supurativă 12. Compania menționează și ORKA-004, un anticorp anti-TL1A care urmează să intre în clinică, planificat pentru combinații cu cele două programe principale 3. Strategia urmărește ca ORKA-001 să se administreze subcutanat o dată sau de două ori pe an, o schemă care, dacă se confirmă, ar putea reduce frecvența dozelor față de terapiile existente 1.
Din punct de vedere financiar, pierderea netă a fost de 105,4 milioane USD în exercițiul 2025 1, iar în primele șase luni din 2026 a ajuns la 73,0 milioane USD 2. Creșterea cheltuielilor de cercetare și dezvoltare, de 43,3 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3, reflectă extinderea studiilor clinice și a personalului. Compania afirmă că resursele actuale ar putea acoperi operațiunile până la depunerea cererii de autorizare (BLA) pentru ORKA-001 3.
Segmente
ORKA-001 (IL-23p19, psoriazis)
Programul principal vizează psoriazisul moderat-sever și include studiile EVERLAST-A și EVERLAST-B. În Faza 2a, 63,5% dintre participanții tratați au atins PASI 100 la săptămâna 16 2, iar datele pe 28 de săptămâni sunt așteptate la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026 3. EVERLAST-B a înrolat 187 de subiecți, iar Faza 3 este planificată pentru prima jumătate a anului 2027 3.
ORKA-002 (IL-17A/F, psoriazis și HS)
Programul ORKA-002 are ca țintă IL-17A și IL-17F și este dezvoltat pentru psoriazis, hidrosadenită supurativă și artrită psoriazică 1. Studiul ORCA-SURGE în psoriazis are date la săptămâna 16 anticipate în primul trimestru din 2027, iar studiul ORCA-SPLASH în hidrosadenită supurativă, cu circa 160 de participanți, a fost inițiat 3.
Piața în context
Piața vizată este cea a bolilor inflamatorii cronice ale pielii, în care terapiile biologice care țintesc IL-23 și IL-17 reprezintă deja standardul de îngrijire pentru psoriazis și artrita psoriazică 1. Sursa notează că mai multe medicamente aprobate au demonstrat deja eficiență, dar că nu au rezolvat complet boala, o parte semnificativă a pacienților neatingând clearance-ul complet al pielii 1. Dacă aceste dinamici de piață se confirmă, un tratament cu administrare mai rară ar putea deveni relevant pentru pacienți și medici 1.
Creșterea pieței depinde de succesul studiilor de fază 2 și 3 și de posibila extindere a indicațiilor către hidrosadenită supurativă și boala inflamatorie intestinală, a cărei includere a fost adăugată în licența cu Paragon în mai 2026 3. Sursele nu conțin estimări ale dimensiunii pieței, deci orice evaluare a potențialului comercial rămâne speculativă.
Tendințe
- Terapiile cu administrare rarăvânt din spate
Tendința istorică din psoriazis arată că medicamentele cu schemă de dozare mai rară au obținut adesea succes comercial, chiar lansate ani mai târziu 1. Dacă această tendință continuă, ORKA-001 ar putea avea un avantaj competitiv.
- Consolidarea rezultatelor clinicevânt din față
Dezvoltarea unui medicament din această clasă depinde de rezultatele clinice care pot fi întârziate sau nefavorabile, ceea ce face ca succesul să fie incert 1.
- Condițiile de finanțare pentru biotehnologiemixt
Mediul de piață pentru companiile mici și medii din biotehnologie poate îngreuna atragerea de capital, în special în perioade de volatilitate 1. Compania a atras însă fonduri importante în 2025 și 2026 3.
- Relevanța combinațiilor de terapiivânt din spate
Strategia de combinare a unui anticorp anti-IL-17 cu unul anti-IL-23 este prezentată ca o posibilă soluție pentru pacienții cu răspuns insuficient la un singur mecanism 1. Această abordare ar putea extinde piața dacă se dovedește eficientă.
Poziția concurențială
Compania recunoaște că se confruntă cu concurență din partea unor entități mai mari, cu resurse financiare și expertiză superioare în cercetare, fabricare și comercializare 1. Concurența include și companii mai mici sau în stadii timpurii, care pot dezvolta programe similare 1.
Terapiile deja aprobate care țintesc IL-23 și IL-17 reprezintă principalii concurenți directi, inclusiv bimekizumab, menționat ca referință pentru ORKA-002 1. Riscul de biosimilare și de pătrundere rapidă pe piață a unor produse concurente este de asemenea menționat 1.
- Bimzelx (bimekizumab)
Terapie aprobată care blochează IL-17A și IL-17F, folosită ca referință pentru ORKA-002 1.
- Terapii anti-IL-23 aprobate
Clasa include mai multe biologice aprobate de FDA, printre care risankizumab, citat ca referință pentru ORKA-001 1.
- Terapii anti-IL-17 aprobate
Clasa include mai multe biologice aprobate de FDA, care au deja o poziție consolidată în tratamentul psoriazisului 1.
- Biosimilare și producători mari
Compania menționează riscul ca biosimilarele sau competitorii mari, cu resurse superioare, să câștige rapid cotă de piață 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent26 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent01 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)17 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Oruka Therapeutics, Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Oruka Therapeutics, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Oruka Therapeutics, Inc. · 10 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.