olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Assembly Biosciences, Inc. ASMB
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Assembly Biosciences este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii antivirale pentru herpes genital recurent, hepatita delta și hepatita B. Miza actuală este tranziția programului său HPI către Gilead și decizia privind împărțirea costurilor și profitului, pe fondul unei poziții de numerar care îi susține operațiunile în lipsa produselor aprobate. Compania nu are încă niciun produs aprobat, iar veniturile sale provin în principal din colaborarea cu Gilead.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Assembly Biosciences, Inc. (ASMB) costa 20,00 USD (+0,65 % într-o zi), cu capitalizare 407,2 mil USD, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 19,51–38,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 13,4 mil USD (+38,9 % an/an), profit net de -3,9 mil USD, EPS diluat -0,20 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 18,60 – 22,46
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 18,8 %
- SMA 50 / 200
- 24,97 / 26,99
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,19 / -1,42
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,8 % | −5,9 % | −3,9 pp | — |
| 3 luni | −24,4 % | −4,6 % | −19,8 pp | — |
| 6 luni | −35,3 % | +0,2 % | −35,6 pp | — |
| De la început de an | −41,2 % | +7,4 % | −48,6 pp | — |
| 1 an | −37,7 % | +8,2 % | −45,9 pp | +13,7 % |
| 3 ani | +89,4 % | +68,4 % | +21,0 pp | +15,7 % |
| 5 ani | −46,4 % | +56,5 % | −103,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,8 mil | 7,4 mil | 9,4 mil | 9,6 mil | 10,8 mil | 42,5 mil | 8,2 mil | 13,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 13,5 mil | 14,3 mil | 14,9 mil | 16,1 mil | 16,6 mil | 17,3 mil | 14,9 mil | 14,9 mil |
| Profit operațional | -11,0 mil | -11,5 mil | -9,9 mil | -11,1 mil | -10,9 mil | 19,8 mil | -11,4 mil | -6,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 33,0 mii ≈ | 32,0 mii | 33,0 mii | 32,0 mii ≈ | 32,0 mii ≈ | 32,0 mii | 26,0 mii | 20,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -9,6 mil | -10,4 mil | — | -10,2 mil | -9,2 mil | 22,1 mil | — | — |
| Impozit pe profit | 0 | -76,0 mii | — | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Profit net | -9,6 mil | -10,3 mil | -8,8 mil | -10,2 mil | -9,2 mil | 22,1 mil | -9,1 mil | -3,9 mil |
| EPS diluat | -1,51 | -1,58 ≈ | -1,17 | -1,33 | -0,72 | 1,31 ≈ | -0,54 | -0,20 |
| Flux de numerar operațional | -15,2 mil ≈ | -407,0 mii | -23,4 mil | -16,8 mil ≈ | -15,1 mil ≈ | 14,2 mil | -22,1 mil | -15,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ | 42,0 mii ≈ | 24,0 mii | 19,0 mii | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | ⚠ 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,8 mil | 16,0 mil | 79,1 mil | 6,3 mil | 0 | 7,2 mil | 28,5 mil | 72,3 mil |
| Venituri an/an | +64,1 % | +7,8 % | +395,6 % | −92,1 % | — | indisponibil | — | +153,5 % |
| Profit net | -90,8 mil | -97,6 mil | -62,2 mil | -129,9 mil | -93,1 mil | -61,2 mil | -40,2 mil | -6,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | — | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -3,00 | -23,08 | -13,38 | -6,69 | -0,55 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | — | indisponibil |
| netă % | -613,0 % | -611,6 % | -78,6 % | -2.076,4 % | indisponibil | -854,8 % | -140,9 % | -8,5 % |
| Flux de numerar liber | -65,3 mil | -85,6 mil | -63,4 mil | -96,5 mil | -84,6 mil | 22,5 mil | -51,1 mil | -41,2 mil |
Seria se rupe înainte de 2022, 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 58,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 206,8 mil USD
- Active totale
- 257,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,22x
- ROE
- -5,1 %
- ROA
- -3,2 %
- Marja FCF
- -56,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 79,1 mil | 6,3 mil | 0 | 7,2 mil | 28,5 mil | 72,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 106,8 mil | 68,5 mil | 70,0 mil | 48,9 mil | 55,9 mil | 64,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -64,8 mil | -132,7 mil | -94,1 mil | -64,6 mil | -45,4 mil | -12,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 691,0 mii | 466,0 mii | 498,0 mii | 450,0 mii | 129,0 mii | 129,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -64,1 mil ≈ | -132,2 mil ≈ | -93,6 mil ≈ | -64,2 mil ≈ | -45,3 mil ≈ | -12,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -62,2 mil | -132,4 mil | -93,1 mil | -61,2 mil | -39,8 mil | -6,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | -2,5 mil | 0 | 33,0 mii | 330,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -62,2 mil | -129,9 mil | -93,1 mil | -61,2 mil | -40,2 mil | -6,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -3,00 | -23,08 | -13,38 | -6,69 | -0,55 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 43,3 mil | 4,0 mil | 4,6 mil | 6,0 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 4,6 mil
- 2024
- 6,0 mil
- 2025
- 11,2 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 59,4 mil | 45,6 mil | 52,4 mil | 19,8 mil | 38,3 mil | 58,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 1,2 mil | 336,0 mii | 944,0 mii | 43,0 mii | 0 | 974,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | 224,5 mil | 154,2 mil | 97,0 mil | 133,8 mil | 115,5 mil | 254,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,6 mil | 1,1 mil | 743,0 mii | 385,0 mii | 284,0 mii | 221,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 12,6 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 feb. 2021verificat |
| Active totale | 283,3 mil | 191,1 mil | 101,8 mil | 136,8 mil | 119,2 mil | 257,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,6 mil | 2,7 mil | 2,5 mil | 461,0 mii | 585,0 mii | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 24,4 mil | 16,1 mil | 16,3 mil | 39,2 mil | 47,8 mil | 48,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 42,7 mil | 22,1 mil | 19,1 mil | 95,7 mil | 85,8 mil | 50,8 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 240,6 mil † | 168,9 mil † | 82,7 mil † | 41,1 mil † | 33,4 mil † | 206,8 mil † | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -63,0 mil | -93,4 mil | -84,5 mil | 22,7 mil | -51,1 mil | -41,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 470,0 mii | 3,1 mil | 102,0 mii | 255,0 mii | 28,0 mii | 66,0 mii | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -63,4 mil ≈ | -96,5 mil ≈ | -84,6 mil ≈ | 22,5 mil ≈ | -51,1 mil ≈ | -41,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 68,1 mil | 26,5 mil | 90,6 mil | -69,1 mil | 40,2 mil | -113,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,6 mil | 53,1 mil | 614,0 mii | 13,8 mil | 29,4 mil | 174,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -69,1 mil
- 2024
- 40,2 mil
- 2025
- -113,5 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 407,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,1 % | 42 (față de colegi) | 33 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 14,0x | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -9,5 % | 0 (pe interval fix) | 44 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial42/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Assembly Biosciences, Inc. (ASMB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 72,3 mil USD în 2025; creștere an/an 153,5 %; marjă netă -0,1 %; ROE -0,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 14,0x
Ce o infirmă
- Randament FCF: -9,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.283,9 mld | 44,3 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +27 % / +131 % |
| JNJJohnson & Johnson | 655,6 mld | 41,3 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +32 % / +76 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 575,0 mld | 640,9 | 18,4 % | 13,9 % | +40,2 % | +14 % / +107 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 509,5 mld | 49,6 | — | 15,7 % | +8,6 % | +27 % / +102 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 362,2 mld | 151,2 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +40 % / +43 % |
| ABTAbbott Laboratories | 196,7 mld | 42,3 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −12 % / +9 % |
| PFEPfizer Inc | 170,3 mld | 42,6 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +16 % / −2 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 137,5 mld | 34,9 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +25 % / +53 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 129,0 mld | 14,0 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +28 % / +28 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,3 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +55 % / +325 % |
| ZTSZoetis Inc. | 33,4 mld | 13,8 | 57,6 % | 26,4 % | +2,3 % | −36 % / −54 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,5 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +76 % / +283 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 24,1 mld | 21,3 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +16 % / +136 % |
| INSMInsmed Inc | 23,9 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −48 % / +335 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,7 mld | — | -24,3 % | -23,9 % | −3,0 % | +77 % / +107 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,0 mld | 7,9 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −65 % / −7 % |
| BBIOBridgeBio Pharma, Inc. | 14,5 mld | — | — | -61,3 % | +126,3 % | +3 % / +159 % |
| MDGLMadrigal Pharmaceuticals, Inc. | 9,3 mld | — | -24,8 % | -10,9 % | +432,1 % | −33 % / +97 % |
| OGNOrganon & Co. | 3,6 mld | 18,0 | 20,3 % | 3,5 % | −2,9 % | +79 % / +22 % |
| ZLABZai Lab Limited | 2,0 mld | — | -30,0 % | -44,9 % | +15,3 % | +11 % / −17 % |
| SLSSELLAS Life Sciences Group, Inc. | 1,6 mld | — | -39,6 % | — | −100,0 % | +386 % / +658 % |
| OMEROmeros Corp | 1,2 mld | 9,9 | — | — | −34,0 % | +76 % / +679 % |
| IRWDIronwood Pharmaceuticals Inc | 667,2 mil | 4,5 | — | 37,4 % | −15,7 % | +15 % / −59 % |
| ASMBAssembly Biosciences, Inc. | 407,2 mil | — | -0,0 % | -0,1 % | +153,5 % | −38 % / +89 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ASMB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Assembly Biosciences este o companie de biotehnologie care dezvoltă terapii antivirale pentru herpes genital recurent, hepatita delta și hepatita B. Miza actuală este tranziția programului său HPI către Gilead și decizia privind împărțirea costurilor și profitului, pe fondul unei poziții de numerar care îi susține operațiunile în lipsa produselor aprobate. Compania nu are încă niciun produs aprobat, iar veniturile sale provin în principal din colaborarea cu Gilead.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliul include candidați clinici avansați cu date Phase 1b favorabile, iar echipa de conducere are o experiență recunoscută în dezvoltarea antivirală 1.
- Acordul cu Gilead aduce un partener industrial important și finanțare sub formă de plăți și investiții în acțiuni 2.
- Compania și-a asigurat o perioadă de finanțare mai lungă prin tranzacția de finanțare anunțată în 2026 2.
Puncte slabe
Oportunități
Amenințări
- Eșecul studiilor clinice ar putea afecta întregul portofoliu și opțiunile partenerului 1.
- Dificultăți de finanțare sau o schimbare a condițiilor macroeconomice ar putea limita capacitatea companiei de a-și continua programele 1.
- Concurența din partea unor companii mari sau a unor terapii noi ar putea reduce cota de piață potențială 1.
Riscuri
- Dependența de Gileadridicat
Programul HPI este controlat de Gilead, iar deciziile partenerului privind dezvoltarea și opțiunile pot modifica calendarul și valoarea acordului 1.
- Necesități de finanțaremediu
Compania a anunțat o tranzacție de finanțare, dar dezvoltarea pe termen lung poate necesita capital suplimentar 1.
- Dependența de CRO-uri din străinătatemediu
Studiile sunt conduse în parte de CRO-uri din afara SUA, iar tensiunile geopolitice sau tarifele pot perturba activitatea 1.
- Decizia privind împărțirea costurilorscăzut
Decizia asupra opțiunii de împărțire a costurilor și profitului depinde de estimările comerciale ale partenerului și ar putea influența structura veniturilor 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă datele din studiile Phase 1b se confirmă în fazele următoare, programul HPI ar putea genera plăți semnificative din partea Gilead.
- Piața herpesului genital recurent și a hepatitei delta are nevoi medicale nesatisfăcute, ceea ce ar putea susține adoptarea unor noi terapii.
- Finanțarea extinsă ar putea permite companiei să avanseze ABI-6250 fără a depinde imediat de noi capitaluri.
Ce ar strica teza
- Compania nu are produse aprobate, iar eșecul unui studiu clinic ar putea reduce considerabil valoarea portofoliului.
- Veniturile depind de un singur partener, iar pierderile nete persistă, ceea ce ar putea accentua presiunea asupra finanțării.
- Gilead ar putea decide să nu exercite anumite opțiuni, cum s-a întâmplat deja cu ABI-4334, ceea ce ar putea limita perspectivele.
De urmărit
- Decizia privind opțiunea de împărțire a costurilor și profitului pentru programul HPImid-2026
- Începerea studiului de fază 2 pentru ABI-6250 în HDVQ4 2026
- Începerea studiului de fază 2 pentru 1179 condus de Gilead2026
- Pregătirea fazei 2 pentru ABI-6250 în bolile hepatice colestaticeQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Assembly Biosciences dezvoltă terapii inovatoare împotriva bolilor virale grave, cu un portofoliu format din mai mulți candidați clinici. Potrivit raportului 10-K pentru 2025, compania are doi inhibitori helicază-primază cu acțiune prelungită pentru herpes genital recurent, un inhibitor de intrare pentru virusul hepatitei delta (HDV) și un modulator de asamblare a capsidei de nouă generație pentru hepatita B (HBV). Compania nu are produse aprobate și nu a depus încă o cerere de autorizare la FDA 1.
În decembrie 2025, Gilead Sciences și-a exercitat opțiunea de a licenția programul HPI pentru herpes genital recurent, inclusiv candidații ABI-1179 și ABI-5366 1. În iunie 2026, compania a primit planul de dezvoltare și bugetul de la Gilead, iar decizia privind opțiunea de împărțire a costurilor și profitului urma să fie luată după analiza estimărilor de costuri comerciale 2. Pentru ABI-6250, compania a finalizat studiile de toxicologie cronică, iar începerea fazei 2 în HDV este așteptată în trimestrul patru al lui 2026 3.
Veniturile companiei sunt, în prezent, legate aproape exclusiv de colaborarea cu Gilead. Pentru primul trimestru din 2026, veniturile din cercetarea în colaborare cu Gilead au fost de 8,2 milioane USD, comparativ cu 9,4 milioane USD în aceeași perioadă a lui 2025, iar pierderea netă atribuibilă acționarilor ordinari a fost de 9,1 milioane USD 3. Compania susține că numerarul său va finanța operațiunile până în 2028, ceea ce depinde însă de evoluția colaborărilor și de noile finanțări 3.
Segmente
Herpes genital recurent (HPI, în colaborare cu Gilead)
Programul HPI, care include candidații ABI-5366 și ABI-1179, a fost licențiat către Gilead. Datele Phase 1b au raportat o reducere de 94% a ratei de eliminare a HSV-2 pentru doza săptămânală de 350 mg a candidatului 5366 și o reducere de 98% pentru 1179 la doza de 50 mg 1. Gilead controlează dezvoltarea, iar Phase 2 pentru 1179 este așteptată până la sfârșitul lui 2026 2.
Hepatita delta și bolile hepatice colestatice (ABI-6250)
ABI-6250 este un inhibitor oral de intrare pentru HDV, a cărui fază 2 este pregătită pentru începerea în trimestrul patru al lui 2026. Compania a extins programul și către cirozele biliare primare și colangita sclerozantă primară, cu începerea fazei 2 așteptată în primul trimestru al lui 2027 2. Studiile de toxicologie cronică au fost finalizate 3.
Piața în context
Hepatita B afectează un număr mare de persoane la nivel global, iar Organizația Mondială a Sănătății estimează că 254 milioane de oameni erau infectați cronic în 2022 1. Pentru herpesul genital recurent, tratamentele actuale sunt de tip analog de nucleozidă, iar niciun medicament nou nu a fost aprobat în SUA sau UE de peste 25 de ani 1. Piața rămâne în mare parte nedeservită, ceea ce ar putea susține interesul pentru noi terapii, dacă datele clinice se confirmă.
Hepatita delta este considerată cea mai severă formă de hepatită, iar tratamentele aprobate sunt foarte recente și disponibile doar în anumite regiuni 1. Acest context de necesitate medicală nesatisfăcută ar putea favoriza candidații aflați în dezvoltare, însă succesul comercial depinde de rezultatele fazelor ulterioare, de aprobările de reglementare și de condițiile de acces la piață.
Tendințe
- Nevoia medicală nesatisfăcută în herpesul genitalvânt din spate
Tratamentele actuale sunt doar parțial eficiente, iar multe persoane nu primesc un tratament supresiv constant. Dacă noile terapii cu acțiune prelungită demonstrează beneficii clinice, ele ar putea răspunde unei nevoi clare.
- Interesul partenerilor mari pentru antiviralemixt
Acordul cu Gilead arată că marii jucători din industrie sunt dispuși să investească în programele antivirale ale companiei. Această tendință poate sprijini dezvoltarea candidaților, dar lasă compania dependentă de deciziile partenerului.
- Mediul macroeconomic și tarifelevânt din față
Conflictele geopolitice, tarifele și schimbările de dobânzi pot influența accesul la capital și lanțurile de aprovizionare cu CRO-uri din afara SUA, inclusiv din China 1. Un mediu mai dificil ar putea îngreuna finanțarea viitoare.
- Reglementare și studii clinice mai riguroasemixt
Cerințele de dovezi pentru aprobare rămân extinse, iar studiile pivotale pot dura ani 1. Acest lucru ar putea prelungi calendarul de dezvoltare, dar o cale clară de reglementare ar putea reduce incertitudinea.
Poziția concurențială
Piața herpesului genital este dominată de trei antivirale analog de nucleozidă aprobate în SUA și UE4/UK 1. Gilead, partenerul companiei, ar putea dezvolta și produse concurente dacă consideră că sunt mai promițătoare sau mai ușor de comercializat 1. În hepatita delta și hepatita B, concurența vine din alți candidați aflați în dezvoltare, iar sursele nu detaliază alți competitori.
Sursele analizate menționează în mod explicit doar Gilead Sciences drept partener și potențial concurent. Pentru alți competitori, informațiile din documentele furnizate sunt insuficiente, ceea ce limitează evaluarea poziției relative a companiei.
- Gilead SciencesGILD
Partener în acordul HPI și deținător de aproximativ 28% din acțiuni, cu drept de a acumula până la 35% 1. Poate dezvolta independent produse concurente.
- Producători de analogi de nucleozidă pentru herpes
Trei antivirale aprobate în SUA și UE4/UK reprezintă standardul actual de tratament, iar sursele nu identifică producătorii 1.
- Terapii aprobate pentru hepatita delta
Sursele menționează existența unei terapii aprobate recent în UE, Australia și Canada, fără detalii despre producător 1.
- Dezvoltatori de candidați anti-HBV
Piața hepatitei B are o lipsă de mecanisme noi de acțiune, dar sursele nu identifică concurenți specifici 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (amendament)14 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)22 apr. 2026
- Raport curent30 mar. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Assembly Biosciences, Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Assembly Biosciences, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Assembly Biosciences, Inc. · 07 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.