olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Blue Ridge Bankshares, Inc. BRBS
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
Blue Ridge Bankshares este o companie holding bancară din Richmond, Virginia, care oferă servicii bancare comerciale și de retail prin Blue Ridge Bank, National Association, și servicii de administrare a averilor prin BRB Financial Group. Activitatea sa se află acum sub influența acordului de fuziune cu HomeTrust Bancshares, anunțat în august 2026, care ar putea închide în primul trimestru din 2027. Activele totale ale băncii se situau la aproximativ 2,43 miliarde USD la 31 decembrie 2025.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Blue Ridge Bankshares, Inc. (BRBS) costa 3,99 USD (−1,97 % într-o zi), cu capitalizare 357,8 mil USD, randament al dividendului 10,71 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 3,24–4,65 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de -4,2 mil USD (−174,3 % an/an), EPS diluat -0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,84 – 4,10
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 6,6 %
- SMA 50 / 200
- 3,95 / 3,82
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,03 / 0,03
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,8 % | −5,9 % | +7,7 pp | — |
| 3 luni | +8,4 % | −4,6 % | +13,0 pp | — |
| 6 luni | +14,0 % | +0,2 % | +13,8 pp | — |
| De la început de an | −6,6 % | +7,4 % | −14,0 pp | — |
| 1 an | −14,9 % | +8,2 % | −23,1 pp | +23,9 % |
| 3 ani | +62,9 % | +68,4 % | −5,6 pp | +66,5 % |
| 5 ani | −78,0 % | +56,5 % | −134,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 361,0 mii | 378,0 mii | 325,0 mii ≈ | 325,0 mii ≈ | 338,0 mii | 368,0 mii | 363,0 mii ≈ | 349,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -2,7 mil | -889,0 mii | 1,8 mil | 7,5 mil | 5,4 mil | 1,1 mil | -1,6 mil | -4,3 mil |
| Impozit pe profit | -698,0 mii | -455,0 mii | 480,0 mii | 1,9 mil | 1,1 mil | 277,0 mii | -333,0 mii | -160,0 mii |
| Profit net | -2,0 mil | -434,0 mii | 1,3 mil | 5,6 mil | 4,2 mil | 836,0 mii | -1,3 mil | -4,2 mil |
| EPS diluat | -0,03 ≈ | -0,01 | 0,01 | 0,06 | 0,04 ≈ | 0,01 | -0,01 | -0,05 |
| Flux de numerar operațional | -18,1 mil | -3,6 mil | 10,7 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | 128,0 mii | 15,0 mil | 1,7 mil ≈ | 4,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 134,0 mii | 25,0 mii | 127,0 mii ≈ | 700,0 mii ≈ | 827,0 mii | 457,0 mii | 221,0 mii ≈ | 66,0 mii ≈ |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 22,6 mil | 140,0 mii | 53,0 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 32,6 mil | 49,7 mil | 111,3 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | +52,6 % | +124,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 4,6 mil | 4,6 mil | 17,7 mil | 52,5 mil | 17,3 mil | -51,8 mil | -15,4 mil | 10,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +0,4 % | +286,4 % | +196,5 % | −67,0 % | −398,7 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,64 | 1,10 | 2,05 | 2,94 | 0,92 | -2,73 | -0,31 | 0,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −32,9 % | +86,4 % | +43,4 % | −68,7 % | −396,7 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 14,0 % | 9,2 % | 15,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -6,1 mil | -21,7 mil | -111,4 mil | 58,0 mil | 93,5 mil | 43,1 mil | -6,9 mil | 11,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 323,7 mil USD
- Active totale
- 2,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 3,3 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 44,5 mil | 92,5 mil | 104,6 mil | 93,0 mil | 78,7 mil | 78,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 55,9 mil | 87,0 mil | 48,1 mil | 28,4 mil | 13,6 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 67,2 mil | 111,0 mil | 104,8 mil | 157,9 mil | 113,8 mil | 81,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 22,7 mil | 68,4 mil | 22,2 mil | -58,8 mil | -16,5 mil | 13,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | 17,7 mil | 52,5 mil | 17,3 mil | -51,8 mil | -15,4 mil | 10,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,05 | 2,94 | 0,92 | -2,73 | -0,31 | 0,11 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,43 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 mar. 2021verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Credite | 1,0 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,5 mld | 2,7 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 2,7 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Depozite | 945,1 mil | 2,3 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,2 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,4 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | 2,4 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 108,2 mil | 277,1 mil | 248,8 mil | 186,0 mil | 327,8 mil | 323,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 2,4 mil | 7,2 mil | 9,2 mil | 4,6 mil | 0 | 22,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 26 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 357,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare42
- Bilanț și datorie0
- Randamente100
- Calitate10
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,34 – 7,55 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual2,34 – 2,44 (Mijloc 2,39)
- P/B justificatindisponibil · date insuficiente
- Dividende actualizate (DDM)5,62 – 7,55 (Mijloc 6,44)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/B3,35 – 4,30 (Mijloc 3,72)34 firme folosite · multiplul median 1,2x · quartile 1,1x – 1,4xAUBN, AVBH, BANR, BUSE, CATY, CBSH, CFFI, CFG, COFS, COSO, CPF, CZFS, EFSI, EWBC, FBP, FITB, FXNC, LKFN, MCB, MNSB, MTB, MVBF, MYFW, NWFL, OFG, ORRF, PEBO, RBB, SBFG, STT, SYBT, UBCP, UBSI, WAL
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 26/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | -0,1 % | 3 (față de colegi) | 27 % |
| ROA · Calitate | -0,0 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Cost / venit · Calitate | 86,0 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 2,9 % | 54 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 104,0 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/B · Evaluare | 1,3x | 42 (față de colegi) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | 10,7 % | 100 (față de colegi) | 13 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate10/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial42/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BLUE RIDGE BANKSHARES, INC. (BRBS). Ultimul exercițiu complet: 2020; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 78,9 mil USD în 2025; creștere an/an 124,0 %; ROE -0,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 3,35–4,30 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,72 USD, prețul de 3,99 USD lasă un potențial de -6,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -7,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 26/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, growth, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul dividendului: 10,7 %
Ce o infirmă
- ROE: -0,1 %
- ROA: -0,0 %
- Cost / venit: 86,0 %
- Credite / depozite: 104,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, CAGR venituri 3 ani, Rata creditelor neperformante, Costul riscului, P/E (TTM).
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,2 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +32 % / +205 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,3 mld | 18,0 | 9,4 % | — | −2,0 % | +23 % / +85 % |
| STTState Street Corporation | 45,0 mld | 13,3 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +39 % / +127 % |
| MTBM&T Bank Corporation | 31,5 mld | 11,3 | 10,6 % | 175,6 % | +7,5 % | +16 % / +71 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,0 mld | 13,2 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +30 % / +116 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,8 mld | 12,6 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +18 % / +134 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,7 mld | 12,4 | 16,6 % | — | +4,4 % | +21 % / +105 % |
| WALWestern Alliance Bancorporation | 8,2 mld | 8,4 | 13,3 % | 436,5 % | +99,7 % | −7 % / +48 % |
| CBSHCommerce Bancshares, Inc. | 7,8 mld | 13,1 | 15,0 % | — | indisponibil | +8 % / +26 % |
| UBSIUnited Bankshares Inc | 6,6 mld | 13,2 | 9,5 % | — | −5,7 % | +30 % / +46 % |
| CATYCathay General Bancorp | 4,3 mld | 12,5 | 11,7 % | 590,4 % | +2,9 % | +32 % / +75 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,0 mld | 10,9 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +31 % / +73 % |
| BANRBanner Corporation | 2,6 mld | 11,9 | 10,0 % | — | indisponibil | +12 % / +55 % |
| SYBTStock Yards Bancorp, Inc. | 2,5 mld | 15,3 | 13,6 % | — | +3,4 % | +20 % / +80 % |
| BUSEFirst Busey Corporation | 2,3 mld | 11,5 | 9,8 % | 29,2 % | +55,7 % | +22 % / +32 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,1 mld | 9,6 | 16,6 % | — | indisponibil | +28 % / +51 % |
| LKFNLakeland Financial Corporation | 1,5 mld | 13,7 | 15,4 % | — | −2,1 % | +5 % / +10 % |
| PEBOPeoples Bancorp Inc. | 1,4 mld | 11,4 | 10,1 % | 136,3 % | +2,3 % | +31 % / +32 % |
| MCBMetropolitan Bank Holding Corp. | 1,2 mld | 12,0 | 10,2 % | 860,0 % | −53,8 % | +27 % / +144 % |
| CPFCentral Pacific Financial Corp | 977,8 mil | 11,6 | 14,9 % | 165,3 % | +33,8 % | +29 % / +119 % |
| ORRFOrrstown Financial Services, Inc. | 864,7 mil | 9,9 | 14,8 % | 232,4 % | +36,0 % | +23 % / +84 % |
| COFSChoiceOne Financial Services, Inc. | 549,9 mil | 10,1 | 12,0 % | 42,0 % | +63,6 % | +21 % / +47 % |
| RBBRBB Bancorp | 434,7 mil | 10,6 | 7,9 % | 720,3 % | −2,4 % | +30 % / +68 % |
| CZFSCitizens Financial Services, Inc. | 413,9 mil | 9,6 | 12,7 % | 438,2 % | +2,8 % | +54 % / +53 % |
| NWFLNorwood Financial Corp | 391,1 mil | 12,4 | 11,2 % | 338,1 % | +8,1 % | +25 % / +29 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BRBS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Blue Ridge Bankshares este o companie holding bancară din Richmond, Virginia, care oferă servicii bancare comerciale și de retail prin Blue Ridge Bank, National Association, și servicii de administrare a averilor prin BRB Financial Group. Activitatea sa se află acum sub influența acordului de fuziune cu HomeTrust Bancshares, anunțat în august 2026, care ar putea închide în primul trimestru din 2027 13. Activele totale ale băncii se situau la aproximativ 2,43 miliarde USD la 31 decembrie 2025 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o structură de capital solidă, cu un raport de capital ridicat și fără datorii subordonate neachitate, după răscumpărarea din iulie 2026 3.
- Banca are o prezență regională bine stabilită, cu sucursale în mai multe zone din Virginia și Carolina de Nord, și o istorie care datează de la sfârșitul secolului al XIX-lea 1.
- Marja netă a dobânzii s-a îmbunătățit în trimestrul al treilea din 2026, iar costurile operaționale au fost controlate 3.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi nete în 2024 și în primele trei trimestre din 2026, iar profitabilitatea rămâne fragilă 13.
- Calitatea creditelor a fost afectată de o expunere mare la un singur portofoliu extra-regional, ceea ce ridică întrebări despre controlul riscului 3.
- Conducerea este interimară, ceea ce poate crea incertitudine în timpul procesului de fuziune și al integrării 3.
Oportunități
- Dacă fuziunea cu HomeTrust se va încheia, compania ar putea beneficia de o bază mai largă de capital și de o scară mai mare 3.
- Creșterea creditelor comerciale și a depozitelor în piețele din Virginia și Carolina de Nord ar putea sprijini venituri mai stabile, dacă condițiile economice rămân favorabile 13.
- Reducerea costurilor de finanțare și a dobânzilor la depozite ar putea îmbunătăți marja, în special dacă structura depozitelor se schimbă favorabil 3.
Amenințări
- Competiția din partea băncilor mari și a fintech-urilor ar putea reduce cotele de piață și presiona prețurile creditelor 1.
- Deteriorarea economiei din zona principală ar putea crește întârzierile la plată și pierderile din credite 1.
- Schimbările de reglementare sau nerealizarea fuziunii ar putea afecta planurile strategice și încrederea investitorilor 13.
Riscuri
- Riscul de fuziuneridicat
Închiderea fuziunii cu HomeTrust depinde de aprobările acționarilor și autorităților, iar eșecul ei ar putea afecta strategia companiei 3.
- Calitatea creditelorridicat
Provizioanele ridicate legate de un singur portofoliu arată că deteriorarea creditelor ar putea continua dacă alte expuneri apar 3.
- Riscul ratei dobânziimediu
Modificările ratelor dobânzii ar putea reduce marja netă, deoarece costurile depozitelor și ale împrumuturilor pot crește mai repede decât veniturile din credite 1.
- Riscul de concentrare a conduceriimediu
Dependența de echipa de conducere și lipsa unui director executiv permanent ar putea afecta execuția strategiei 13.
- Riscul de disintermedierescăzut
Clienții care trec la alte instrumente financiare sau la platforme digitale ar putea reduce depozitele și veniturile din comisioane 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă fuziunea cu HomeTrust se va încheia cu succes, acționarii ar putea beneficia de o structură mai solidă și de acces la o rețea mai largă 3.
- Marja netă a dobânzii în revenire și reducerea cheltuielilor operaționale sugerează că performanța de bază s-ar putea îmbunătăți 3.
- Capitalul ridicat și eliminarea datoriilor subordonate ar putea oferi flexibilitate pentru creștere sau distribuiri, dacă condițiile permit 3.
Ce ar strica teza
- Pierderile nete repetate și provizioanele mari arată că profitabilitatea ar putea rămâne slabă în perioada următoare 13.
- Dacă fuziunea nu se va realiza, compania ar putea rămâne cu o structură fragilă și cu probleme de creștere 3.
- Scăderea depozitelor fără dobândă și presiunea competitivă ar putea limita creșterea veniturilor din dobânzi 13.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu HomeTrust și aprobările acționarilorQ1 2027
- Evoluția provizioanelor pentru pierderi din credite și a nivelului creditelor neperformanteQ4 2026
- Marja netă a dobânzii și costul depozitelorQ4 2026
- Numirea unui director executiv permanent2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Compania este o companie holding bancară cu sediul în Richmond, Virginia, care operează prin subsidiara bancară Blue Ridge Bank, National Association, și prin BRB Financial Group, Inc., dedicată administrării investițiilor și a trusturilor 1. Banca își are sediul principal în Martinsville, Virginia, și opera la 31 decembrie 2025 cu douăzeci și șapte de sucursale complet deservite pe o arie care se întinde din Valea Shenandoah până în Hampton Roads și în centrul Carolinei de Nord 1. Principala sursă de venit este dobânda din activitatea de creditare, în timp ce cheltuielile majore sunt dobânzile la depozite și cheltuielile generale și administrative 1.
Compania a ieșit din operațiunile sale de depozite bancare prin parteneriate fintech (BaaS) în 2024 și a încheiat relațiile de creditare indirectă prin fintech, cu ieșire completă preconizată în 2026 1. În martie 2025 a vândut divizia de ipoteci Monarch Mortgage, iar în noiembrie 2025 OCC a anulat acordul de conformitate care afecta în principal operațiunile fintech 1. Din 2025 compania se concentrează pe o bancă comunitară cu creștere măsurată 1.
Structura de capital a fost marcată de plasamente private din 2024 și de distribuiri către acționari, inclusiv un dividend special de 0,60 USD pe acțiune în aprilie 2026 2. Ratingul de conformitate al băncii și rata de capital de nivel 1 la 30 septembrie 2026 au rămas la niveluri ridicate, după cum arată comunicatul de rezultate 3.
Segmente
Credite ipotecare și imobiliare comerciale
Creditele ipotecare pe bunuri imobiliare reprezintă cel mai mare segment al portofoliului de credite și includ proprietăți rezidențiale, investiții multifamiliale, linii de credit ipotecare și proprietăți comerciale 1.
Credite comerciale și pentru întreprinderi mici
Creditele comerciale și industriale, precum și creditele SBA oferă clienților acces la capital, iar garanțiile SBA pot permite vânzarea unei părți din credit pe piața secundară 1.
Servicii pentru persoane fizice și administrarea averilor
Serviciile de depozite pentru clienți, serviciile comerciale de trezorerie și divizia de administrare a averilor și trusturilor, prin BRB Financial Group, completează oferta bancară 1.
Piața în context
Piața principală a băncii este zona din Virginia și Carolina de Nord care se întinde din Valea Shenandoah până în regiunea Hampton Roads, cu acces la interstate importante 1. Concurența este intensă, din partea băncilor naționale și regionale, a uniunilor de credit, a instituțiilor fintech și a companiilor nebancare 1.
Pe trimestrul al treilea din 2026, veniturile din dobânzi au fost de 17,4 milioane USD, iar soldul creditelor a crescut ușor, dar veniturile din dobânzi au scăzut comparativ cu anul anterior 3. Aceasta arată că piața creditelor din zona băncii rămâne competitivă, iar presiunea asupra marjei ar putea continua 3.
Tendințe
- Consolidare prin fuziunemixt
Acordul de fuziune cu HomeTrust Bancshares, anunțat în august 2026, ar putea simplifica structura și accesul la capital dacă va fi aprobat de acționari și de autorități 3.
- Redresarea marjei dobânziivânt din spate
Marja netă a dobânzii a crescut în trimestrul al treilea din 2026, sprijinită de randamentele mai mari ale creditelor și de costuri mai scăzute ale depozitelor 3.
- Presiuni asupra calității creditelorvânt din față
Provizioanele pentru pierderi din credite au crescut semnificativ în 2026, legate de un singur portofoliu extra-regional, ceea ce arată riscul de concentrare 3.
- Digitalizarea sistemului financiarmixt
Plățile digitale, monedele stabile și platformele tehnologice ar putea reduce dependența clienților de bănci, dar pot crea și noi canale de depozite 1.
Poziția concurențială
Concurența include bănci naționale, regionale și comunitare, uniuni de credit, companii fintech, fonduri mutuale și companii de asigurări 1. Mulți concurenți au resurse financiare mai mari, lanțuri mai extinse de sucursale și costuri operaționale mai mici 1.
Compania își propune să concureze prin servicii personalizate, prețuri competitive și implicare în comunitate, dar un mediu competitiv în schimbare ar putea reduce creșterea depozitelor și a creditelor 1.
- Truist Financial CorporationTFC
Bancă regională mare cu prezență în Virginia și Carolina de Nord, concurând pentru credite comerciale și depozite.
- Atlantic Union BanksharesAUB
Bancă regională din Virginia, cu operațiuni similare în aria pieței principale.
- First Citizens BancShares
Bancă cu operațiuni în Carolina de Nord și în alte state, concurând pentru clienți din segmentul comercial.
- Uniuni de credit și bănci comunitare locale
Instituții de mici dimensiuni din aceleași orașe, care concurează prin servicii personalizate și dobânzi atractive.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 aug. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent (amendament)10 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)18 iun. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent18 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent28 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial05 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Blue Ridge Bankshares, Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Blue Ridge Bankshares, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Blue Ridge Bankshares, Inc. · 26 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.