olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
United Bankshares, Inc. UBSI
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
United Bankshares este o bancă comercială din Virginia de Vest care operează prin filiala sa United Bank, cu active de peste 33 de miliarde de dolari la finalul anului 2025. Anul 2026 a adus venituri din dobânzi la nivel record și o marjă a dobânzii în creștere, în timp ce achiziția Piedmont a extins compania în zona metropolitană a Atlantei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea United Bankshares, Inc. (UBSI) costa 48,39 USD (−1,71 % într-o zi), cu capitalizare 6,6 mld USD, P/E 13,2 pe un EPS diluat de 3,67 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,08 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 34,83–49,37 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 131,4 mil USD (+8,8 % an/an), EPS diluat 0,95 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 45,07 – 50,10
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 10,6 %
- SMA 50 / 200
- 47,15 / 44,93
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,57 / 0,46
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,1 % | −5,9 % | +11,0 pp | — |
| 3 luni | −0,4 % | −4,6 % | +4,2 pp | — |
| 6 luni | +11,5 % | +0,2 % | +11,2 pp | — |
| De la început de an | +26,0 % | +7,4 % | +18,6 pp | — |
| 1 an | +32,7 % | +8,2 % | +24,5 pp | +23,8 % |
| 3 ani | +59,0 % | +68,4 % | −9,5 pp | +79,8 % |
| 5 ani | +26,3 % | +56,5 % | −30,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cheltuieli cu dobânzile | 152,5 mil | 143,4 mil | 143,6 mil | 146,7 mil | 150,8 mil | 142,6 mil | — | — |
| Profit înainte de impozit | 119,9 mil | 121,1 mil | 106,9 mil | 152,1 mil | 164,5 mil | 159,9 mil | 156,0 mil | 164,1 mil |
| Impozit pe profit | 24,6 mil | 26,7 mil | 22,6 mil | 31,4 mil | 33,7 mil | 31,1 mil | 31,8 mil | 32,8 mil |
| Profit net | 95,3 mil | 94,4 mil | 84,3 mil | 120,7 mil | 130,7 mil | 128,8 mil | 124,2 mil | 131,4 mil |
| EPS diluat | 0,70 | 0,69 | 0,59 | 0,85 | 0,92 | 0,91 | 0,89 | 0,95 |
| Flux de numerar operațional | 123,6 mil ≈ | 136,3 mil | 120,0 mil | 89,4 mil ≈ | 150,6 mil ≈ | 138,9 mil | 160,9 mil | 105,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,6 mil ≈ | 2,8 mil | 3,9 mil | 4,2 mil ≈ | 4,2 mil ≈ | 5,4 mil | 4,8 mil | 7,2 mil ≈ |
| Dividende plătite | 50,2 mil ≈ | 50,2 mil | 50,5 mil | 53,3 mil ≈ | 52,7 mil ≈ | 52,5 mil | 53,4 mil | 53,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 9,0 mii ≈ | 0 | 20,3 mil | 32,6 mil ≈ | 26,5 mil ≈ | 47,6 mil | 70,3 mil | 66,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 44 din propriul istoric de 39 trimestre (min 9,5, mediană 13,6, max 23,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 239,7 mil | 276,6 mil | 263,2 mil | 331,0 mil | 312,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | +15,4 % | −4,8 % | +25,7 % | −5,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 256,3 mil | 260,1 mil | 289,0 mil | 367,7 mil | 379,6 mil | 366,3 mil | 373,0 mil | 464,6 mil |
| Profit net an/an | +70,2 % | +1,5 % | +11,1 % | +27,2 % | +3,2 % | −3,5 % | +1,8 % | +24,6 % |
| EPS diluat | 2,45 | 2,55 | 2,40 | 2,83 | 2,80 | 2,71 | 2,75 | 3,27 |
| EPS diluat an/an | +59,1 % | +4,1 % | −5,9 % | +17,9 % | −1,1 % | −3,2 % | +1,5 % | +18,9 % |
| netă % | 106,9 % | 94,0 % | 109,8 % | 111,1 % | 121,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 288,3 mil | 140,9 mil | 121,4 mil | 594,2 mil | 744,0 mil | 423,6 mil | 433,3 mil | 481,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,5 mld USD
- Datorie financiară
- 730,4 mil USD
- Datorie netă
- -1,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 5,5 mld USD
- Active totale
- 33,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,13x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 8,9 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 689,8 mil | 742,7 mil | 896,4 mil | 919,9 mil | 911,1 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 354,8 mil | 278,1 mil | 153,3 mil | 135,3 mil | 123,7 mil | 135,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 578,2 mil | 582,0 mil | 555,1 mil | 560,2 mil | 545,0 mil | 600,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 359,7 mil | 462,9 mil | 475,8 mil | 463,8 mil | 464,6 mil | 583,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 289,0 mil | 367,7 mil | 379,6 mil | 366,3 mil | 373,0 mil | 464,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,40 | 2,83 | 2,80 | 2,71 | 2,75 | 3,27 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,40 | 1,41 | 1,44 | 1,45 | 1,48 | 1,49 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,2 mld | 3,8 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 17,4 mld | 17,8 mld | 20,3 mld | 21,1 mld | 21,4 mld | 24,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 26,2 mld | 29,3 mld | 29,5 mld | 29,9 mld | 30,0 mld | 33,7 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 20,6 mld | 23,4 mld | 22,3 mld | 22,8 mld | 24,0 mld | 27,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 142,3 mil | 128,8 mil | 160,7 mil | 196,1 mil | 176,1 mil | 198,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 864,4 mil | 817,4 mil | 2,2 mld | 1,8 mld | 540,4 mil | 531,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 21,9 mld | 24,6 mld | 25,0 mld | 25,2 mld | 25,0 mld | 28,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 4,3 mld † | 4,7 mld † | 4,5 mld † | 4,8 mld † | 5,0 mld † | 5,5 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 162,7 mil | 181,3 mil | 193,0 mil | 194,7 mil | 200,7 mil | 209,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 21,3 mil | 11,2 mil | 79,5 mil | 1,4 mil | 1,0 mil | 127,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate56
- Creștere33
- Bilanț și datorie23
- Randamente85
- Evaluare53
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 19,58 – 60,71 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual39,73 – 41,52 (Mijloc 40,61)
- P/B justificat36,17 – 48,64 (Mijloc 41,49)
- Dividende actualizate (DDM)19,58 – 26,33 (Mijloc 22,46)
- Colegi: P/E39,83 – 48,88 (Mijloc 44,38)34 firme folosite · multiplul median 12,1x · quartile 10,9x – 13,3xBFST, BNY, BOH, BOTJ, BSRR, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, NTRS, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, WASH
- Colegi: P/B45,65 – 60,71 (Mijloc 51,41)34 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 1,1x – 1,5xBFST, BOH, BOTJ, BSRR, CBFV, CFG, CIVB, COLB, COSO, EWBC, FBP, FCCO, FITB, FUSB, GABC, GBFH, INBK, ISBA, JMSB, LKFN, MCB, MTB, MVBF, OFG, PCB, PEBK, QCRH, RBB, STT, SYBT, TCBK, UBCP, UCB, WASH
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 9,5 % | 29 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,5 % | 82 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 47,3 % | 71 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,4 % | 77 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 3,2 % | 26 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,1 % | 41 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 90,9 % | 23 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 1,2x | 67 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,2x | 39 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 3,1 % | 85 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial23/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere33/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate56/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente85/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare53/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UNITED BANKSHARES INC/WV (UBSI). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 1,1 mld USD în 2025; creștere an/an -5,7 %; ROE 9,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 39,73–48,64 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,49 USD, prețul de 48,39 USD lasă un potențial de -14,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -16,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROA: 1,5 %
- Cost / venit: 47,3 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,4 %
- Randamentul dividendului: 3,1 %
Ce o infirmă
- ROE: 9,5 %
- CAGR EPS 3 ani: 3,2 %
- Credite / depozite: 90,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,2 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +32 % / +205 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,3 mld | 18,0 | 9,4 % | — | −2,0 % | +23 % / +85 % |
| STTState Street Corporation | 45,0 mld | 13,3 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +39 % / +127 % |
| MTBM&T Bank Corporation | 31,5 mld | 11,3 | 10,6 % | 175,6 % | +7,5 % | +16 % / +71 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,0 mld | 13,2 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +30 % / +116 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,8 mld | 12,6 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +18 % / +134 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,7 mld | 12,4 | 16,6 % | — | +4,4 % | +21 % / +105 % |
| COLBColumbia Banking System, Inc. | 8,4 mld | 10,5 | 11,2 % | 471,8 % | +18,8 % | +10 % / +36 % |
| UBSIUnited Bankshares Inc | 6,6 mld | 13,2 | 9,5 % | — | −5,7 % | +33 % / +59 % |
| UCBUnited Community Banks, Inc. | 4,4 mld | 31,1 | 4,1 % | 17,8 % | +11,7 % | +21 % / +50 % |
| FBPFirst Bancorp | 4,0 mld | 10,9 | 19,5 % | 29,0 % | +2,4 % | +31 % / +73 % |
| BOHBank Of Hawaii Corporation | 2,7 mld | 12,1 | 13,6 % | 202,1 % | −0,1 % | +7 % / +20 % |
| SYBTStock Yards Bancorp, Inc. | 2,5 mld | 15,3 | 13,6 % | — | +3,4 % | +20 % / +80 % |
| OFGOFG Bancorp | 2,1 mld | 9,6 | 16,6 % | — | indisponibil | +28 % / +51 % |
| GABCGerman American Bancorp, Inc. | 1,9 mld | 13,3 | 12,5 % | 28,2 % | +37,8 % | +27 % / +75 % |
| TCBKTriCo Bancshares | 1,7 mld | 12,6 | 10,4 % | 249,7 % | +4,1 % | +9 % / +52 % |
| QCRHQcr Holdings, Inc. | 1,7 mld | 12,0 | 12,9 % | — | +46,3 % | +24 % / +104 % |
| LKFNLakeland Financial Corporation | 1,5 mld | 13,7 | 15,4 % | — | −2,1 % | +5 % / +10 % |
| MCBMetropolitan Bank Holding Corp. | 1,2 mld | 12,0 | 10,2 % | 860,0 % | −53,8 % | +27 % / +144 % |
| BFSTBusiness First Bancshares, Inc. | 1,0 mld | 11,4 | 10,1 % | 768,0 % | +1,2 % | +24 % / +60 % |
| WASHWashington Trust Bancorp Inc | 738,3 mil | 11,6 | 12,0 % | 26,4 % | +127,6 % | +36 % / +45 % |
| CIVBCivista Bancshares, Inc. | 583,3 mil | 10,1 | 11,0 % | 302,4 % | −0,5 % | +24 % / +80 % |
| BSRRSierra Bancorp | 544,1 mil | 10,8 | 14,0 % | — | indisponibil | +35 % / +124 % |
| RBBRBB Bancorp | 434,7 mil | 10,6 | 7,9 % | 720,3 % | −2,4 % | +30 % / +68 % |
| PCBPcb Bancorp | 424,1 mil | 10,1 | 10,8 % | 1.323,5 % | +4,5 % | +39 % / +95 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UBSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
United Bankshares este o bancă comercială din Virginia de Vest care operează prin filiala sa United Bank, cu active de peste 33 de miliarde de dolari la finalul anului 2025. Anul 2026 a adus venituri din dobânzi la nivel record și o marjă a dobânzii în creștere, în timp ce achiziția Piedmont a extins compania în zona metropolitană a Atlantei.
SWOT
Puncte tari
- Baza de depozite stabilă și costul redus al finanțării, precum și o cultură declarată de control al cheltuielilor și de subscriere prudentă a creditelor.
- Prezența diversificată în mai multe state din Mid-Atlantic și Sud-Est, care reduce dependența de o singură economie regională.
- Rezultate recente solide în venituri din dobânzi și marjă, care arată capacitatea de a genera venit din activitatea de bază.
Puncte slabe
- Concentrarea mare a portofoliului în credite imobiliare și de construcții face banca sensibilă la scăderile din piața imobiliară.
- Dependența de un singur operator bancar înseamnă că problemele dintr-o singură filială au un efect mare asupra întregului grup.
- Veniturile din alte surse decât dobânzi sunt volatile, deoarece depind de evaluări ale titlurilor și de volumul creditelor ipotecare.
Oportunități
- Integrarea achizițiilor recente și extinderea în zona Atlantei ar putea aduce creștere organică suplimentară dacă se confirmă cererea.
- Dacă ratele dobânzilor rămân ridicate, portofoliul de titluri cu randament mai mare ar putea continua să susțină veniturile.
- Continuarea achizițiilor bancare, permisă de cadrul de holding financiar, ar putea extinde zona de operare.
Amenințări
- O deteriorare a economiei regionale sau a pieței imobiliare comerciale ar putea crește pierderile din credite.
- Presiunile de reglementare, inclusiv litigii privind taxele de interschimb, ar putea afecta veniturile din comisioane.
- Incertitudinea comercială și tarifară ar putea afecta clienții corporativi și calitatea portofoliului.
Riscuri
- Reglementare și supraveghereridicat
Banca este supusă unei supravegheri extinse, iar sancțiunile sau schimbările de reglementare ar putea afecta semnificativ activitatea 1.
- Calitatea creditelorridicat
Dacă economia se deteriorează, clienții ar putea intra în nerambursare, iar garanțiile ar putea să nu acopere datoriile 1.
- Adecvarea provizioanelormediu
Estimările de pierderi din credite sunt subiective, iar o majorare a provizioanelor ar reduce profitul 1.
- Politici monetare și fiscalemediu
Deciziile Rezervei Federale influențează costul fondurilor și pot afecta capacitatea clienților de a rambursa 1.
- Riscuri operaționale și ciberneticescăzut
Întreruperile sau încălcările securității sistemelor informatice ar putea afecta clienții și reputația băncii 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Venitul net din dobânzi a atins un nivel record în trimestrul trei din 2026, iar marja a continuat să crească, ceea ce arată că modelul de bancă comunitară funcționează 3.
- Achiziția Piedmont a adus o zonă de creștere importantă în Atlanta, iar creșterea organică a creditelor a continuat și după integrare 13.
- Disciplina în cheltuieli și în subscrierea creditelor, dacă se menține, ar putea susține rentabilitatea chiar în perioade de presiune.
Ce ar strica teza
- Concentrarea mare în credite imobiliare și de construcții ar putea genera pierderi dacă piața imobiliară comercială se răcește 1.
- Veniturile din alte surse decât dobânzi au scăzut recent, iar volatilitatea lor ar putea reduce profiturile în trimestrele viitoare 3.
- Presiunile de reglementare și eventualele schimbări ale taxelor de interschimb ar putea limita veniturile băncii 1.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ4 2026
- Nivelul pierderilor nete din credite și al provizioanelorQ4 2026
- Rezultatul litigiului privind taxele de interschimb și eventualele efecte asupra comisioanelor2027
- Integrarea și performanța portofoliului din zona Atlanteinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
United Bankshares, Inc. este o companie holding financiară înregistrată în Virginia de Vest, a cărei activitate de bază este bancară comunitară, desfășurată prin singura filială bancară, United Bank, care operează sub legislația Virginiei 1. Banca oferă conturi de depozit, credite personale și comerciale, credite ipotecare și de construcții, servicii de trust și servicii digitale bancare, iar nebancar prin filiale de administrare a activelor, brokeraj, titluri imobiliare și finanțe personale 1. Activele consolidate se ridicau la 33,7 miliarde de dolari, iar capitalul propriu la 5,5 miliarde de dolari la 31 decembrie 2025 1.
Compania și-a consolidat activitatea de creditare ipotecară în banca principală începând cu primul trimestru al anului 2024, după ce a integrat George Mason și Crescent și a renunțat la canalul de originare terță parte din trimestrul al patrulea al anului 2023 1. Vânzările de credite ipotecare sunt făcute pe piața secundară fără păstrarea drepturilor de servicing 1.
Creșterea recentă a fost în mare parte anorganică: achiziția Piedmont Bancorp din ianuarie 2025, cu sediul în Atlanta, a adus o bancă cu șaisprezece sucursale în Georgia și a extins prezența în zona metropolitană a Atlantei 1. Compania a avut în total treizeci și trei de achiziții bancare de la înființare, iar acordurile din 2020 și 2021 au extins zona de operare în Carolina de Sud, Virginia și zona DC Metro 1.
Segmente
Bancă comunitară (United Bank)
Din 2025 compania raportează un singur segment operațional și unul raportabil, bancar comunitar, după ce mortgage banking a fost integrat în bancă începând cu 2024 1. Creditele comerciale, inclusiv cele imobiliare, dețin aproximativ 17,8 miliarde de dolari din portofoliu 1.
Venituri nedobânzi și servicii de piață
Veniturile din alte surse decât dobânzi includ comisioane, câștigurile din vânzarea creditelor ipotecare, brokeraj prin United Brokerage Services și rezultatele din titluri de capital 13. În trimestrul trei din 2026 acestea au scăzut cu 20% față de trimestrul anterior, în principal din cauza evaluărilor mai mici ale activelor aferente planurilor de beneficii postpensionare 3.
Piața în context
Portofoliul de credite și leasing a crescut cu 14,01% în 2025, inclusiv prin achiziția Piedmont, care a adăugat 2,02 miliarde de dolari, iar creditele imobiliare și de construcții reprezintă 48,16% din total 1. Compania operează în Virginia de Vest, sud-estul Ohio, sud-vestul Pennsylvaniei, Virginia, Maryland, Carolina de Nord, Carolina de Sud, Georgia și District of Columbia 1. Concentrarea geografică face ca evoluția economiilor regionale să conteze mult pentru rezultate 1.
Marja netă a dobânzii a atins 3,86% în trimestrul trei din 2026, față de 3,81% în trimestrul doi, pe fondul creșterii portofoliului de credite și al cumpărărilor de titluri cu randament mai mare 3. Veniturile nete din dobânzi au crescut cu 5% față de trimestrul trei din 2025 3.
Tendințe
- Evoluția dobânzilor și a marjeimixt
Creșterea ratelor de piață și randamentele mai mari ale titlurilor au susținut veniturile din dobânzi în 2026; dacă ratele scad, marja ar putea fi presată 3.
- Creștere organică a credităriivânt din spate
Creșterea creditelor, finanțată în mare parte prin depozite, a sprijinit veniturile din dobânzi în trimestrul trei din 2026 3.
- Incertitudine comercială și tarifarăvânt din față
Conducerea monitorizează posibile tarife și schimbări ale politicilor comerciale, care nu au avut un efect material până acum, dar ar putea afecta economia regională 12.
- Regimul de reglementare și capitalmixt
Schimbările regulilor de capital și eventualele modificări ale taxelor de interschimb ar putea limita dividendele sau comisioanele, deși efectul actual este considerat nesemnificativ 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte bănci regionale și comunitare din zona sa de operare din Mid-Atlantic și Sud-Est, precum și cu instituții nebancare care oferă servicii financiare concurente 1. Presiunea concurențială asupra prețurilor produselor și serviciilor este un factor menționat în documentele companiei 2.
Avantajul declarat al companiei constă în disciplina cheltuielilor și în cultura de subscriere a creditelor, dar concurența pentru depozite și credite ar putea comprima marjele dacă se intensifică 3.
- Bănci regionale din Virginia și Carolina
Bănci regionale care operează în aceleași piețe din Virginia, Carolina de Nord și Carolina de Sud, precum cele menționate indirect în zona DC Metro și Southeast.
- Bănci comunitare din Virginia de Vest și Ohio
Instituții locale care concurează pentru depozite și credite comerciale în regiunile de origine ale companiei.
- Bănci din zona metropolitană a Atlantei
Concurenți care țintesc aceeași piață de creditare comercială în care compania a intrat prin achiziția Piedmont.
- Furnizori nebancari de servicii financiare
Companii nebancare care oferă credite ipotecare și servicii digitale, menționate în documentele companiei ca sursă de concurență.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- United Bankshares Director Sells 3,200 Shares for $148,544Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- United Bankshares: An Underrated Dividend Stock with a 52-Year Growth StreakYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent23 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)01 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
- Raport curent22 ian. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / United Bankshares, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / United Bankshares, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / United Bankshares, Inc. · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.