olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Evolent Health, Inc. EVH
Services-Management Services · SIC 8741 · Verticală: Inginerie, cercetare și management (SIC 874x)
Evolent Health este o companie americană care administrează îngrijirea specializată pentru pacienți cu afecțiuni complexe, precum cancerul, bolile cardiovasculare și afecțiunile musculo-scheletale, pentru planuri de sănătate și alți plătitori. În 2026 compania și-a ridicat ghidajul de venituri la intervalul de 2,6 până la 2,7 miliarde USD, iar acest lucru contează pentru că presiunea costurilor medicale și a pierderii de membri din Medicaid îi testează modelul de business bazat pe contracte de performanță.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Evolent Health, Inc. (EVH) costa 4,80 USD (+11,63 % într-o zi), cu capitalizare 542,7 mil USD, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 2,17–6,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 652,5 mil USD (+46,9 % an/an), profit net de -28,4 mil USD, EPS diluat -0,25 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 3,96 – 5,07
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 24,5 %
- SMA 50 / 200
- 4,19 / 3,88
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,10 / 0,12
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +33,0 % | −1,1 % | +34,1 pp | — |
| 3 luni | +55,8 % | −0,5 % | +56,3 pp | — |
| 6 luni | +25,3 % | +4,4 % | +20,9 pp | — |
| De la început de an | +20,0 % | +12,3 % | +7,7 pp | — |
| 1 an | −26,0 % | +13,5 % | −39,6 pp | −12,6 % |
| 3 ani | −82,4 % | +76,4 % | −158,8 pp | −28,0 % |
| 5 ani | −83,8 % | +63,7 % | −147,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 621,4 mil | 646,5 mil | 483,6 mil | 444,3 mil | 479,5 mil | 468,7 mil | 496,2 mil | 652,5 mil |
| Costul vânzărilor | 540,7 mil | 570,8 mil | 381,2 mil | 343,9 mil | 379,8 mil | 371,5 mil | 412,5 mil | 571,7 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 67,1 mil | 47,7 mil | 78,4 mil | 75,2 mil | 77,6 mil | 72,7 mil | 72,8 mil | 68,8 mil |
| Profit operațional | -16,3 mil | -18,6 mil | -1,6 mil | -1,2 mil | 886,0 mii | -408,2 mil | -10,6 mil | -9,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 29,7 mil | 29,3 mil | 24,1 mil | 23,1 mil | 23,6 mil | 45,0 mil | 21,6 mil | 21,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,0 mil | 6,7 mil | 10,4 mil | 11,6 mil | 16,5 mil | 19,0 mil | 16,9 mil | 16,9 mil |
| Profit înainte de impozit | -23,8 mil | -23,9 mil | -63,1 mil | -20,7 mil | -20,0 mil | -430,8 mil | -25,7 mil | -25,6 mil |
| Impozit pe profit | -619,0 mii | -1,1 mil | 1,5 mil | -825,0 mii | 906,0 mii | -1,7 mil | 910,0 mii | 2,7 mil |
| Profit net | -23,1 mil | -22,8 mil | -64,6 mil | -19,9 mil | -20,9 mil | -429,1 mil | -26,6 mil | -28,4 mil |
| EPS diluat | -0,27 | -0,27 | -0,63 | -0,44 | -0,24 | -3,84 | -0,24 | -0,25 |
| Flux de numerar operațional | 18,7 mil ≈ | -26,2 mil | 4,6 mil | -30,3 mil ≈ | 15,8 mil ≈ | 48,8 mil | -984,0 mii | -9,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | — | — | — | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 627,1 mil | 687,1 mil | 924,6 mil | 908,0 mil | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,6 mld | 1,9 mld |
| Venituri an/an | +44,2 % | +9,6 % | +34,6 % | −1,8 % | +48,9 % | +45,3 % | +30,1 % | −26,6 % |
| Profit net | -52,7 mil | -302,0 mil | -334,2 mil | -37,6 mil | -19,2 mil | -113,0 mil | -61,6 mil | -534,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -3,67 | -3,94 | -0,44 | -0,20 | -1,28 | -0,81 | -5,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -8,4 % | -43,9 % | -36,1 % | -4,1 % | -1,4 % | -5,8 % | -2,4 % | -28,5 % |
| Flux de numerar liber | -60,2 mil | -78,2 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 151,9 mil USD
- Datorie financiară
- 970,5 mil USD
- Datorie netă
- 818,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 415,2 mil USD
- Active totale
- 1,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 2,34x
- Lichiditate curentă
- 1,31x
- ROE
- -75,5 %
- ROA
- -24,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 924,6 mil | 908,0 mil | 1,4 mld | 2,0 mld | 2,6 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 696,6 mil | 657,6 mil | 1,0 mld | 1,5 mld | 2,2 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 228,1 mil ≈ | 250,4 mil ≈ | 316,6 mil ≈ | 460,5 mil ≈ | 367,4 mil ≈ | 399,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 15,1 mil | 15,5 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 feb. 2022verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 210,4 mil | 219,5 mil | 269,3 mil | 358,1 mil | 263,1 mil | 303,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -262,8 mil | -42,4 mil | 3,6 mil | -71,2 mil | -40,5 mil | -410,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 61,5 mil | 60,0 mil | 67,2 mil | 123,4 mil | 118,4 mil | 115,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -201,4 mil ≈ | 17,6 mil ≈ | 70,8 mil ≈ | 52,2 mil ≈ | 77,9 mil ≈ | -294,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 28,3 mil | 25,4 mil | 15,6 mil | 54,2 mil | 24,7 mil | 57,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -330,5 mil | -29,8 mil | -62,1 mil | -202,4 mil | -63,0 mil | -534,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,4 mil | 483,0 mii | -43,4 mil | -89,4 mil | -1,4 mil | -126,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | -334,2 mil | -37,6 mil | -19,2 mil | -113,0 mil | -61,6 mil | -534,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,94 | -0,44 | -0,20 | -1,28 | -0,81 | -5,07 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 84,9 mil | 86,1 mil | 93,7 mil | 111,3 mil | 114,7 mil | 114,2 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 358,1 mil
- 2024
- 263,1 mil
- 2025
- 303,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 111,3 mil
- 2024
- 114,7 mil
- 2025
- 114,2 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 319,0 mil | 266,3 mil | 188,2 mil | 192,8 mil | 104,2 mil | 151,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 124,1 mil | 130,6 mil | 254,7 mil | 446,7 mil | 414,7 mil | 309,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 547,6 mil | 524,0 mil | 478,1 mil | 683,7 mil | 607,1 mil | 506,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 86,2 mil | 81,4 mil | 87,9 mil | 78,2 mil | 73,2 mil | 80,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 349,0 mil | 426,3 mil | 722,8 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 694,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 265,0 mil | 279,8 mil | 442,8 mil | 752,0 mil | 680,2 mil | 584,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 2,7 mld | 2,5 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 32,0 mil | 96,1 mil | 57,2 mil | 48,2 mil | 96,0 mil | 59,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 26,6 mil | 0 | 0 | 0 | 171,5 mil | 0 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 263,3 mil | 215,7 mil | 413,0 mil | 597,0 mil | 490,5 mil | 970,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 403,3 mil | 445,5 mil | 433,4 mil | 674,2 mil | 715,5 mil | 385,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 752,1 mil | 725,8 mil | 957,9 mil | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 619,6 mil | 693,6 mil | 859,4 mil † | 1,1 mld † | 1,0 mld † | 415,2 mil † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 752,0 mil
- 2024
- 680,2 mil
- 2025
- 584,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -16,2 mil | 38,7 mil | -11,6 mil | 142,6 mil | 18,8 mil | 38,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 261,1 mil | -15,8 mil | -259,1 mil | -415,5 mil | -62,9 mil | -233,0 mii | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -11,9 mil | -29,5 mil | 131,5 mil | 281,3 mil | -565,0 mii | -35,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
- 2023
- -415,5 mil
- 2024
- -62,9 mil
- 2025
- -233,0 mii
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- 281,3 mil
- 2024
- -565,0 mii
- 2025
- -35,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 542,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -25,7 % | 29 (față de colegi) | 25 % |
| Marja netă · Calitate | -24,1 % | 23 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 11,5 % | 96 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -6,2x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 37 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,4 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie15/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial96/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate27/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Evolent Health, Inc. (EVH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mld USD în 2025; creștere an/an -26,6 %; marjă netă -24,1 %; ROE -79,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 11,5 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,4 %
Ce o infirmă
- ROIC: -25,7 %
- Marja netă: -24,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -6,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Inginerie, cercetare și management (SIC 874x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RTORentokil Initial PLC | 61,1 mld | 130,4 | 8,7 % | 6,8 % | +4,4 % | −13 % / −12 % |
| ITGartner, Inc. | 13,1 mld | 14,8 | 365,8 % | 14,8 % | +3,7 % | −11 % / −52 % |
| BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation | 10,5 mld | 13,7 | 70,0 % | 7,1 % | −6,4 % | +6 % / −29 % |
| GGenpact Limited | 6,9 mld | 12,1 | 22,4 % | 11,1 % | +6,6 % | −7 % / +20 % |
| FCNFti Consulting, Inc | 5,4 mld | 24,7 | 15,2 % | 5,9 % | +2,4 % | +22 % / −10 % |
| EXPOExponent, Inc. | 4,2 mld | 39,2 | 31,2 % | 17,7 % | +4,2 % | +21 % / +14 % |
| HURNHuron Consulting Group Inc. | 2,7 mld | 25,8 | 25,5 % | 6,1 % | +11,7 % | +5 % / +66 % |
| VVXV2X, Inc. | 2,4 mld | 24,7 | 8,8 % | 2,0 % | +3,7 % | +41 % / +83 % |
| ASTHAstrana Health, Inc. | 2,2 mld | 48,3 | 5,1 % | 1,1 % | +56,4 % | +72 % / +19 % |
| ICFIICF International, Inc. | 1,7 mld | 20,1 | 8,6 % | 4,9 % | −7,3 % | +24 % / −31 % |
| BWMNBowman Consulting Group Ltd. | 744,2 mil | 105,3 | 2,9 % | 1,4 % | +14,9 % | +19 % / +39 % |
| ONTOnterris, Inc. | 566,4 mil | — | -2,5 % | -1,4 % | +19,3 % | −37 % / −48 % |
| EVHEvolent Health, Inc. | 542,7 mil | — | -79,0 % | -24,1 % | −26,6 % | −26 % / −82 % |
| PPHCPublic Policy Holding Company, Inc. | 381,3 mil | — | -39,5 % | -18,9 % | +24,7 % | indisponibil / indisponibil |
| IIIInformation Services Group Inc. | 289,5 mil | 25,2 | 12,7 % | 4,7 % | −1,2 % | +13 % / +46 % |
| AERTAeries Technology, Inc. | 282,0 mil | 20,9 | — | 3,6 % | −0,3 % | +35 % / −68 % |
| RMRRmr Group Inc. | 250,5 mil | 12,6 | 8,7 % | 3,1 % | −22,0 % | +10 % / −30 % |
| SUPXSuperx Ai Technology Limited | 209,8 mil | — | -101,8 % | -527,7 % | +1.878,6 % | −84 % / indisponibil |
| FCFranklin Covey Co. | 195,7 mil | 106,3 | 4,0 % | 0,8 % | −7,0 % | +10 % / −55 % |
| TSSITss, Inc. | 193,3 mil | 14,1 | 32,0 % | 7,4 % | +65,9 % | −29 % / +1.976 % |
| VCIGVCI Global Limited | 141,3 mil | 0,1 | 14,7 % | 28,3 % | +40,6 % | −99 % / −100 % |
| GRNQGreenpro Capital Corp. | 122,4 mil | — | -26,8 % | -169,6 % | −40,7 % | −57 % / −19 % |
| AUCAtif Holdings Limited | 109,4 mil | — | -90,5 % | -723,7 % | −74,7 % | −12 % / −70 % |
| ROMARoma Green Finance Limited | 101,0 mil | — | -44,2 % | -287,8 % | −22,2 % | +138 % / indisponibil |
| RTBRTB Digital, INC. | 92,6 mil | — | -141,9 % | -198,5 % | −38,7 % | −49 % / −94 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EVH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Evolent Health este o companie americană care administrează îngrijirea specializată pentru pacienți cu afecțiuni complexe, precum cancerul, bolile cardiovasculare și afecțiunile musculo-scheletale, pentru planuri de sănătate și alți plătitori. În 2026 compania și-a ridicat ghidajul de venituri la intervalul de 2,6 până la 2,7 miliarde USD, iar acest lucru contează pentru că presiunea costurilor medicale și a pierderii de membri din Medicaid îi testează modelul de business bazat pe contracte de performanță 13.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o platformă tehnologică proprietară, integrată în mai multe specialități, care leagă datele clinice de fluxurile de plată.
- Modelul bazat pe parteneriate și pe trasee clinice standardizate oferă clienților o ofertă integrată, greu de fragmentat.
- Creșterea contractelor de oncologie și alte lansări programate susțin previziunile de venituri pentru perioada următoare.
Puncte slabe
- Veniturile sunt concentrate la câțiva parteneri mari, iar pierderea sau renegocierea unui contract ar putea afecta rezultatele.
- Compania a înregistrat pierderi nete și a depreciat semnificativ goodwill-ul, ceea ce reflectă dificultăți de profitabilitate.
- Structura de capital include mai multe categorii de datorii și instrumente scumpe, iar reducerea datoriei rămâne o prioritate.
Oportunități
- Dacă noile parteneriate de oncologie se lansează la timp, ele ar putea extinde veniturile și îmbunătăți marjele.
- Costurile medicale ridicate pot determina plătitorii să externalizeze mai mult managementul specializat.
- Utilizarea instrumentelor bazate pe inteligență artificială ar putea reduce costurile operaționale.
Amenințări
- Scăderea numărului de membri din Medicaid și din piețele de schimb ar putea reduce veniturile din contracte.
- Modificările de politică publică și reducerile de finanțare guvernamentală pot modifica condițiile contractelor.
- Concurența și presiunea asupra prețurilor din partea plătitorilor ar putea limita creșterea marjelor.
Riscuri
- Dependența de parteneri mariridicat
Un număr redus de clienți generează o parte importantă a veniturilor, iar pierderea unui contract major ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Riscul contractelor de performanțăridicat
Asumarea costurilor revendicărilor poate duce la pierderi dacă ratele nu acoperă creșterea costurilor, iar estimările de rambursare pot fi inexacte 1.
- Îndatorare și clauze de refinanțaremediu
Datoria, inclusiv împrumuturile cu garanție de rang doi și obligațiile legate de notele convertibile, poate limita flexibilitatea financiară dacă nu se reduce 12.
- Reglementări și politici publicemediu
Modificările legislative din Medicaid, Medicare și piețele ACA pot reduce numărul de membri și pot schimba condițiile contractelor 1.
- Depreciere de goodwillscăzut
Scăderile suplimentare ale valorii companiei ar putea duce la noi depreciări de goodwill, cu impact asupra rezultatelor contabile 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noile parteneriate de oncologie se lansează conform planului, veniturile ar putea crește semnificativ în 2027, iar marjele ar putea beneficia de îmbunătățirea contractelor de performanță 3.
- Cererea de management specializat pentru costuri medicale ridicate poate susține creșterea și în contextul presiunii asupra planurilor de sănătate 13.
- Îmbunătățirea fluxului de numerar și reducerea datoriei ar putea consolida poziția financiară a companiei în anii următori 3.
Ce ar strica teza
- Scăderea membrilor din Medicaid și din piețele de schimb ar putea reduce baza de venituri mai rapid decât se anticipează 12.
- Concentrarea veniturilor la câțiva parteneri face ca o renegociere sau o pierdere de contract să aibă un efect major asupra rezultatelor 1.
- Dacă marjele din Performance Suite nu se îmbunătățesc, presiunea asupra profitabilității ar putea persista, în ciuda ambițiilor de reducere a costurilor 3.
De urmărit
- Lansarea noului parteneriat de oncologie Performance SuiteQ4 2026
- Evoluția membrilor din piețele ACA și din Medicaid2026
- Realizarea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 2026next 10-K
- Măsurile de reducere a datoriei și rezultatul ghidajului pentru 20272027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Evolent își construiește activitatea în jurul Specialty Care Management Services, soluția sa principală, care combină rețele de furnizori de înaltă performanță, trasee clinice bazate pe dovezi și tehnologie proprietară, în special platforma CarePro și Identifi 1. Compania operează cu un singur segment operațional și raportabil, iar veniturile provin din taxe fixe pe membru pe lună, uneori cu componentă de risc partajat 1. Clienții săi sunt planuri de sănătate și alți plătitori, iar veniturile sunt concentrate la câțiva parteneri mari, cum ar fi Molina Healthcare 1.
Segmente
Performance Suite
Performance Suite cuprinde contracte în care Evolent preia responsabilitatea pentru costul revendicărilor medicale pentru membrii acoperiți, în baza unor aranjamente de performanță cu coridor de risc restrâns începând din 2024 1. Acest segment a generat cea mai mare parte a presiunii pe marje, dar și cea mai mare creștere a veniturilor pe membru, în trimestrul al doilea din 2026 3.
Specialty Technology and Services Suite
Această suită oferă servicii și tehnologie pentru managementul oncologiei, cardiologiei, afecțiunilor musculo-scheletale și imagisticii avansate, în baza unor taxe fixe pe membru, fără asumarea costului revendicărilor 1. Include și servicii facturate pe caz, precum programele de management chirurgical și de planificare avansată a îngrijirii 1.
Administrative Services
Serviciile administrative includ administrarea planurilor de sănătate, gestionarea riscului, analitica și servicii de management pentru plătitori, bazate pe contracte multianuale recurente 1. Modelul economic este în principal bazat pe taxe, cu acorduri privind nivelul serviciilor 1.
Piața în context
Piața vizată este cea a îngrijirii specializate din Statele Unite, un segment cu costuri în creștere rapidă, determinat în parte de ritmul dezvoltării noilor terapii 1. Cererea rămâne robustă, potrivit companiei, pe fondul creșterii costurilor medicale ale planurilor de sănătate 3. Schimbările din Medicaid și din piețele ACA, inclusiv prin legea OBBBA din 2025, pot însă reduce numărul de membri acoperiți și astfel baza de venituri a companiei 12.
Tendințe
- Creșterea costurilor medicalemixt
Costurile revendicărilor din Performance Suite au crescut mai repede decât media istorică în 2024 și în 2025, iar compania consideră că dinamica este la nivelul industriei 1. Dacă cererea pentru soluțiile de management specializat rămâne ridicată, presiunea costurilor ar putea sprijini valoarea ofertei Evolent 3.
- Scăderea numărului de membri în Medicaid și în piețele ACAvânt din față
Modificările legislative au creat așteptări de scădere a numărului de membri și de creștere a complexității acestora, iar clienții au raportat deja scăderi în al doilea trimestru din 2026 12. Compania anticipează că pierderea de membri din piețele de schimb va continua până la finalul anului, dar într-un ritm mai lent 2.
- Modelul bazat pe performanță și riscul partajatmixt
Contractele de performanță pot conduce la venituri și profit mai bune dacă marjele se îmbunătățesc, potrivit ghidajului companiei pentru 2027 3. Totuși, expunerea la riscul costurilor limitează suprafața de câștig și poate genera pierderi dacă ratele nu se ajustează 1.
- Cerere pentru soluții de oncologie și integrarevânt din spate
Conducerea afirmă că cererea pentru soluția de oncologie este puternică și că noile parteneriate, inclusiv un contract Performance Suite, ar putea lansa venituri suplimentare semnificative din decembrie 2026 3. Preferința plătitorilor pentru mai puțini furnizori și servicii integrate susține poziția companiei 1.
Poziția concurențială
Evolent concurează cu alți furnizori de management al îngrijirii și al costurilor, care oferă servicii similare plătitorilor de sănătate, iar riscul de concurență poate limita cota de piață a companiei 1. Compania susține că integrarea mai multor specialități și tehnologia proprietară o diferențiază de furnizorii fragmentați 1.
- Furnizori de management al îngrijirii specializate
Companii care oferă servicii similare de management specializat plătitorilor; sursele nu identifică numele concurenților direcți.
- Furnizori de servicii administrative pentru planuri de sănătate
Firme care oferă administrare, gestionarea riscului și analitică pentru planuri de sănătate, în concurență cu serviciile administrative ale companiei.
- Furnizori de management al beneficiilor farmaceutice
Actori care gestionează partea de medicamente a planurilor de sănătate, pe care Evolent o descrie ca diferită de PBM-urile tradiționale.
- Parteneri interni ai planurilor de sănătate
Planurile care își administrează singure componenta de îngrijire specializată reprezintă o alternativă la externalizare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport anual25 feb. 2026
- Raport curent24 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 dec. 2025Alte evenimente
- Raport curent02 dec. 2025Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD)
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Evolent Health, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Evolent Health, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Evolent Health, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.