olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
VCI Global Ltd VCIG
Services-Facilities Support Management Services · SIC 8744 · Verticală: Inginerie, cercetare și management (SIC 874x)
VCI Global Ltd este un grup de consultanță multidisciplinară cu practici în strategie de afaceri și tehnologie, activ în principal în Malaysia. În exercițiul financiar 2025 veniturile au scăzut ușor, în timp ce pierderea netă a crescut semnificativ, lucru care atrage atenția asupra modelului de afaceri și a calității recuperării creanțelor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea VCI Global Ltd (VCIG) costa 5,37 USD (−5,62 % într-o zi), cu capitalizare 141,3 mil USD, P/E 0,1 pe un EPS diluat de 54,74 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,05 %, beta -2,96, interval pe 52 de săptămâni 0,17–1.593,00 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,2
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- -3,26 – 5,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 735,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,52 / 75,33
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,70 / -0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +489,5 % | −1,1 % | +490,6 pp | — |
| 3 luni | +17,8 % | −0,5 % | +18,2 pp | — |
| 6 luni | −60,9 % | +4,4 % | −65,3 pp | — |
| De la început de an | −98,9 % | +12,3 % | −111,2 pp | — |
| 1 an | −99,5 % | +13,5 % | −113,0 pp | −12,1 % |
| 3 ani | −100,0 % | +76,4 % | −176,4 pp | −29,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 17.362,1, mediană 142.388.681,0, max 284.760.000,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 8,1 mil | 19,8 mil | 27,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +144,9 % | +40,6 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | 4,9 mil | 7,8 mil | 7,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +58,5 % | +1,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 0,13 | 0,21 | 54,74 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +61,5 % | +25.966,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | 60,7 % | 39,3 % | 28,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | -684,2 mii | 717,3 mii | 22,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 8,1 mil USD
- Datorie financiară
- 182,4 mii USD
- Datorie netă
- -7,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 86,3 mil USD
- Active totale
- 91,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 9,36x
- ROE
- 14,8 %
- ROA
- 13,4 %
- Marja FCF
- 78,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,1 mil | 19,8 mil | 27,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 1,7 mil | 3,4 mil | 4,9 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Profit brut | 6,3 mil ≈ | 16,4 mil ≈ | 22,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mai 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 11,6 mii | 20,2 mii | 131,9 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 3,1 mil | 7,1 mil | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Impozit pe profit | -1,5 mil | -135,0 mii | 108,4 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Profit net | 4,9 mil | 7,8 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| EPS diluat | 0,13 | 0,21 | 54,74 | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 35,1 mii | 38,8 mii | 143,9 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2022
- 35,1 mii
- 2023
- 38,8 mii
- 2024
- 143,9 mii
SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 870,7 mii | 1,0 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Creanțe | 3,6 mil | 6,3 mil | 30,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Active curente | 4,5 mil | 10,7 mil | 48,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 352,4 mii | 696,9 mii | 573,1 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,0 mil | 7,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Active totale | 9,5 mil | 25,7 mil | 91,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Datorii comerciale | 2,4 mil | 4,2 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 178,0 mii | 147,6 mii | 160,5 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 70,3 mii | 53,5 mii | 21,9 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Datorii curente | 3,0 mil | 5,0 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Datorii totale | 4,0 mil | 5,5 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Capital propriu | 5,5 mil | 20,3 mil | 86,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 36,8 mil | 38,0 mil | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
- 2022
- —
- 2023
- 1,0 mil
- 2024
- 7,3 mil
SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat
- 2022
- 36,8 mil
- 2023
- 38,0 mil
- 2024
- 15,0 mil
SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -305,1 mii | 1,2 mil | 22,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Investiții (capex) | 379,1 mii | 433,9 mii | 327,1 mii | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -684,2 mii ≈ | 717,3 mii ≈ | 22,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mai 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 256,1 mii | -4,0 mil | -48,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 247,3 mii | 3,0 mil | 34,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat |
| Dividende plătite | — | 103,8 mii | — | SEC (XBRL)· 30 apr. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2022
- 256,1 mii
- 2023
- -4,0 mil
- 2024
- -48,6 mil
SEC (XBRL)· 13 mai 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 141,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,13 – 1.353,16 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)14,13 – 21,39 (Mijloc 16,97)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 22,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E754,82 – 1.353,16 (Mijloc 1.068,54)14 firme folosite · multiplul median 19,5x · quartile 13,8x – 24,7xAERT, BAH, EXPO, FCN, G, HCKT, HURN, ICFI, III, IT, RMR, TSSI, VVX, ZTG
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,04 – 0,05 (Mijloc 0,04)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 28,3 % | 97 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 278,8 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,4x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 0,1x | 100 (față de colegi) | 23 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 15,5 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,1 % | 1 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,5 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate99/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente41/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare100/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
VCI Global Limited (VCIG). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 27,8 mil USD în 2024; creștere an/an 40,6 %; marjă netă 28,3 %; ROE 14,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 384,48–687,28 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 542,76 USD, prețul de 5,37 USD lasă un potențial de 10 007,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 28,3 %
- Conversia profitului în FCF: 278,8 %
- Lichiditatea curentă: 9,4x
- P/E (TTM): 0,1x
- Randament FCF: 15,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,5 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,1 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Inginerie, cercetare și management (SIC 874x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| RTORentokil Initial PLC | 61,1 mld | 130,4 | 8,7 % | 6,8 % | +4,4 % | −13 % / −12 % |
| ITGartner, Inc. | 13,1 mld | 14,8 | 365,8 % | 14,8 % | +3,7 % | −11 % / −52 % |
| BAHBooz Allen Hamilton Holding Corporation | 10,5 mld | 13,7 | 70,0 % | 7,1 % | −6,4 % | +6 % / −29 % |
| GGenpact Limited | 6,9 mld | 12,1 | 22,4 % | 11,1 % | +6,6 % | −7 % / +20 % |
| FCNFti Consulting, Inc | 5,4 mld | 24,7 | 15,2 % | 5,9 % | +2,4 % | +22 % / −10 % |
| EXPOExponent, Inc. | 4,2 mld | 39,2 | 31,2 % | 17,7 % | +4,2 % | +21 % / +14 % |
| HURNHuron Consulting Group Inc. | 2,7 mld | 25,8 | 25,5 % | 6,1 % | +11,7 % | +5 % / +66 % |
| VVXV2X, Inc. | 2,4 mld | 24,7 | 8,8 % | 2,0 % | +3,7 % | +41 % / +83 % |
| ASTHAstrana Health, Inc. | 2,2 mld | 48,3 | 5,1 % | 1,1 % | +56,4 % | +72 % / +19 % |
| ICFIICF International, Inc. | 1,7 mld | 20,1 | 8,6 % | 4,9 % | −7,3 % | +24 % / −31 % |
| BWMNBowman Consulting Group Ltd. | 744,2 mil | 105,3 | 2,9 % | 1,4 % | +14,9 % | +19 % / +39 % |
| ONTOnterris, Inc. | 566,4 mil | — | -2,5 % | -1,4 % | +19,3 % | −37 % / −48 % |
| EVHEvolent Health, Inc. | 542,7 mil | — | -79,0 % | -24,1 % | −26,6 % | +14 % / −83 % |
| PPHCPublic Policy Holding Company, Inc. | 381,3 mil | — | -39,5 % | -18,9 % | +24,7 % | indisponibil / indisponibil |
| HCKTHackett Group, Inc. | 329,4 mil | 19,0 | 20,7 % | 6,3 % | −2,6 % | −28 % / −40 % |
| IIIInformation Services Group Inc. | 289,5 mil | 25,2 | 12,7 % | 4,7 % | −1,2 % | +13 % / +46 % |
| AERTAeries Technology, Inc. | 282,0 mil | 20,9 | — | 3,6 % | −0,3 % | +35 % / −68 % |
| RMRRmr Group Inc. | 250,5 mil | 12,6 | 8,7 % | 3,1 % | −22,0 % | +10 % / −30 % |
| SUPXSuperx Ai Technology Limited | 209,8 mil | — | -101,8 % | -527,7 % | +1.878,6 % | −84 % / indisponibil |
| FCFranklin Covey Co. | 195,7 mil | 106,3 | 4,0 % | 0,8 % | −7,0 % | +10 % / −55 % |
| TSSITss, Inc. | 193,3 mil | 14,1 | 32,0 % | 7,4 % | +65,9 % | −29 % / +1.976 % |
| VCIGVCI Global Limited | 141,3 mil | 0,1 | 14,7 % | 28,3 % | +40,6 % | −99 % / −100 % |
| GRNQGreenpro Capital Corp. | 122,4 mil | — | -26,8 % | -169,6 % | −40,7 % | −57 % / −19 % |
| AUCAtif Holdings Limited | 109,4 mil | — | -90,5 % | -723,7 % | −74,7 % | −12 % / −70 % |
| ROMARoma Green Finance Limited | 101,0 mil | — | -44,2 % | -287,8 % | −22,2 % | +138 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VCIG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,02 Randament total -100 % · Pe an -100 % | 0,03 Randament total -99 % · Pe an -99 % | 0,05 Randament total -99 % · Pe an -99 % |
| 3 ani | 0,02 Randament total -100 % · Pe an -84 % | 0,04 Randament total -99 % · Pe an -80 % | 0,07 Randament total -99 % · Pe an -76 % |
| 5 ani | 0,03 Randament total -99 % · Pe an -65 % | 0,06 Randament total -99 % · Pe an -59 % | 0,11 Randament total -98 % · Pe an -54 % |
- P/E la ieșire± 0,01
- Marja netă± 0,01
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,01
- Diluare anuală± 0,00
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026).
Pe scurt
VCI Global Ltd este un grup de consultanță multidisciplinară cu practici în strategie de afaceri și tehnologie, activ în principal în Malaysia. În exercițiul financiar 2025 veniturile au scăzut ușor, în timp ce pierderea netă a crescut semnificativ, lucru care atrage atenția asupra modelului de afaceri și a calității recuperării creanțelor.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o bază de clienți diversificată, de la companii mici și mijlocii până la conglomerate listate, și experiență în listări și consultanță de investiții.
- Segmentul tehnologic a crescut în 2025, ceea ce arată capacitatea de a finaliza și comercializa proiecte IT de anvergură.
- Veniturile din dobânzi au crescut, ceea ce adaugă o sursă de venit mai stabilă decât comisioanele de proiect.
Puncte slabe
- Pierderea netă din 2025 și cheltuielile operaționale mult mai mari decât veniturile arată o structură de costuri dificil de susținut pe termen scurt.
- Depinderea de veniturile condiționate de performanță face rezultatele trimestriale greu de prevăzut.
- Lipsa clauzelor de neconcurență pentru conducere expune compania la pierderea personalului cheie.
Oportunități
- Dacă proiectele de inteligență artificială și platformele digitale se monetizează, ar putea apărea surse noi de venit.
- Extinderea portofoliului de credite ar putea sprijini veniturile din dobânzi în perioadele următoare.
- Dezvoltarea serviciilor de securitate cibernetică și conformitate ar putea atrage clienți noi din mediul corporativ.
Amenințări
- Concurența din partea firmelor mari de consultanță, cu resurse mai mari, ar putea limita creșterea.
- Riscul de credit asupra creanțelor comerciale ar putea crește dacă clienții întâmpină dificultăți financiare.
- Fluctuațiile valutare și instabilitatea socio-politică din Malaysia ar putea afecta rezultatele raportate în dolari.
Riscuri
- Întârziere la depunerea raportului anualridicat
Compania nu a depus în termen raportul anual pe 2025, iar Nasdaq a cerut un plan de remediere. Dacă planul nu este acceptat, ar putea exista consecințe asupra listării.
- Diluare prin reduceri de capitalridicat
Consolidările repetate ale acțiunilor și emiterea de titluri în cadrul unui acord de decontare pot diminua valoarea pentru acționarii existenți.
- Riscul de creanțe comercialemediu
Deprecierea creanțelor comerciale a crescut semnificativ în 2025, ceea ce ar putea afecta profitabilitatea dacă recuperările nu se îmbunătățesc.
- Dependența de personal cheiemediu
Lipsa clauzelor de neconcurență și concurența pentru consultanți calificați ar putea afecta continuitatea proiectelor.
- Riscul valutarscăzut
Veniturile sunt generate în ringgit malaysian, iar raportarea se face în dolari, fără acoperire de risc, ceea ce ar putea influența rezultatele.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă investițiile în inteligență artificială și platformele digitale se transformă în venituri recurente, grupul ar putea reveni la profitabilitate.
- Creșterea veniturilor din dobânzi și recuperarea unor creanțe ar putea stabiliza baza de venituri.
- Experiența în listări și în tranzacții transfrontaliere ar putea atrage clienți noi dacă piața de capital își revine.
Ce ar strica teza
- Pierderea netă mare și costurile în creștere ar putea continua să erodeze capitalul dacă veniturile nu cresc.
- Problemele de depunere a raportului și schimbările de auditor ar putea afecta încrederea investitorilor.
- Reducerile repetate de capital și emiterile de titluri ar putea dilua semnificativ acționarii existenți.
De urmărit
- Acceptarea planului de remediere de către Nasdaq și depunerea raportului anual2026
- Evoluția veniturilor din consultanță în strategie de afaceri și din tehnologieQ1 2027
- Nivelul deprecierilor creanțelor comerciale și recuperările ulterioarenext 10-K
- Rezultatele investițiilor în inteligență artificială și contribuția lor la venituri2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 iul. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (16 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (20 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026).
Afacerea
VCI Global Ltd este o societate holding constituită în Insulele Virgine Britanice, care operează exclusiv prin filialele sale. Grupul își desfășoară activitatea ca grup de consultanță multidisciplinară cu practici în afaceri și tehnologie, servind companii mici și mijlocii, agenții legate de stat și conglomerate listate, cu clienți predominant din Malaysia. În exercițiul 2025 veniturile au fost de US$26,1 milioane 1, în scădere ușoară față de anul precedent.
Compania a efectuat în 2025 și în 2026 mai multe reduceri de capital prin consolidarea acțiunilor, iar în mai 2026 a schimbat auditorul, ceea ce reprezintă elemente de contextul financiar pe care investitorii îl pot analiza în documentele oficiale.
Segmente
Consultanță în strategie de afaceri
Acest segment acoperă consultanța pentru listări, relații cu investitorii și strategii la nivel de consiliu de administrație. În 2025 veniturile din acest segment au fost de US$10,5 milioane 1, în scădere cu aproximativ 29,3% 1 față de anul precedent, pe fondul finalizării unor etape majore ale proiectelor din anul anterior.
Soluții și consultanță tehnologică
Acest segment include securitate cibernetică, inteligență artificială, fintech și transformare digitală. Veniturile au crescut la US$12,9 milioane 1 în 2025, susținute de finalizarea unor proiecte IT majore, iar cheltuielile IT au crescut la US$5,7 milioane 1 pe fondul investițiilor în inteligență artificială.
Piața în context
Piața de consultanță în afaceri și tehnologie este descrisă în document ca fiind foarte competitivă, cu un număr mare de participanți și bariere de intrare relativ scăzute. Compania își desfășoară activitatea în principal în Malaysia, iar cererea clienților depinde de nivelul activității economice din industriile deservite.
Veniturile din consultanță sunt în parte legate de proiecte și de comisioane condiționate de performanță, ceea ce face ca evoluția trimestrială să fie greu de prevăzut. Dacă ponderea acestor contracte crește, volatilitatea rezultatelor ar putea crește.
Tendințe
- Investiții în inteligență artificialămixt
Creșterea cheltuielilor IT și a amortizărilor arată că grupul investește în soluții AI și platforme digitale, ceea ce ar putea deschide noi surse de venit dacă proiectele se monetizează.
- Cerere mai mică pentru consultanța în listărivânt din față
Scăderea veniturilor din consultanță în strategie de afaceri sugerează o cerere mai redusă pentru servicii de listare și IPO în perioada analizată.
- Creșterea veniturilor din dobânzivânt din spate
Extinderea portofoliului de credite a dus la creșterea veniturilor din dobânzi, o sursă de venit mai previzibilă decât comisioanele de proiect.
- Presiunea costurilor cu personalulvânt din față
Extinderea forței de muncă și creșterea compensațiilor au crescut semnificativ costurile operaționale, ceea ce ar putea limita marjele dacă veniturile nu cresc în paralel.
Poziția concurențială
Documentul descrie concurența ca venind de la firme de consultanță financiară, consultanță generală de management, practici de consultanță ale marilor firme de audit și firme specializate în tehnologie, unele cu resurse mai mari și recunoaștere mai ridicată a numelui.
Concurența pentru talente este intensă, iar competitorii pot oferi compensații mai mari. Lipsa clauzelor de neconcurență pentru conducere ar putea duce la plecări către competitori.
- Firme de consultanță financiară și de management
Concurenți menționați generic în document, fără identificare individuală a unei companii listate.
- Practici de consultanță ale firmelor mari de audit
Concurenți care oferă servicii de consultanță în afaceri și tehnologie, cu resurse globale.
- Firme regionale și specializate de consultanță
Concurenți locali sau de nișă, care pot avea relații mai strânse cu clienții din regiune.
- Firme de consultanță în tehnologie și dezvoltare
Concurenți în soluții digitale și inteligență artificială, un segment în creștere pentru grup.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- VCI Global Launches Galatron AI Factory With Five-Year 500MW Compute Capacity RoadmapYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 26 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
- Raport anual (emitent străin)15 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 iun. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / VCI Global Ltd · 15 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.