olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Falcon's Beyond Global, Inc. FBYD
Services-Miscellaneous Amusement & Recreation · SIC 7990 · Verticală: Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990)
Falcon's Beyond Global este o companie de divertisment și tehnologie care proiectează și livrează experiențe imersive fizice și digitale pentru branduri și operatori de destinații. În al doilea trimestru din 2026 a raportat venituri consolidate de 5,6 milioane de dolari, iar compania rămâne sub avertismentul de continuitate a activității, ceea ce face ca evoluția diviziei de atracții să fie urmărită îndeaproape.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Falcon's Beyond Global, Inc. (FBYD) costa 6,78 USD (−12,24 % într-o zi), cu capitalizare 68 USD, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 3,91–20,80 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 5,6 mil USD (+120,4 % an/an), profit net de -160,0 mii USD (−101,4 % an/an), EPS diluat -0,01 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 6,72 – 9,07
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,02 · lățimea benzii 29,8 %
- SMA 50 / 200
- 7,85 / 10,26
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,32 / -0,21
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −22,7 % | −1,1 % | −21,7 pp | — |
| 3 luni | −31,1 % | −0,5 % | −30,6 pp | — |
| 6 luni | −45,7 % | +4,4 % | −50,1 pp | — |
| De la început de an | −54,9 % | +12,3 % | −67,2 pp | — |
| 1 an | −47,0 % | +13,5 % | −60,6 pp | −33,4 % |
| 3 ani | −50,1 % | +76,4 % | −126,5 pp | −22,6 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mil | 1,4 mil | 1,7 mil | 2,5 mil | 4,1 mil | 6,6 mil | 5,4 mil | 5,6 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 39,0 mii | 114,0 mii | 118,0 mii | 83,0 mii | — | — | 0 | 0 |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 4,5 mil | 5,8 mil | 6,3 mil | 6,6 mil | 6,2 mil | 6,4 mil | 7,7 mil | 7,7 mil |
| Profit operațional | -2,5 mil | -4,6 mil | -6,3 mil | -1,4 mil | -3,7 mil | -2,0 mil | 6,5 mil | -262,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 1,0 mii | 2,0 mii | 4,0 mii | 40,0 mii | 168,0 mii | 137,0 mii | 134,0 mii | 130,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 421,0 mii | 770,0 mii | 1,3 mil | 841,0 mii | 930,0 mii | 280,0 mii | 174,0 mii | 218,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 39,3 mil | -11,9 mil | -8,1 mil | 25,1 mil | -10,4 mil | -297,0 mii | 6,1 mil | -318,0 mii |
| Impozit pe profit | 0 | 3,0 mii | -1,0 mii | 0 | -1,0 mii | -1,0 mii | 0 | 0 |
| Profit net | 39,3 mil | -11,9 mil | -3,6 mil | 11,2 mil | -10,4 mil | -296,0 mii | 3,1 mil | -160,0 mii |
| EPS diluat | 0,39 | -0,78 ≈ | -0,13 | 0,30 | -0,13 | -0,01 ≈ | 0,05 | -0,01 |
| Flux de numerar operațional | -2,4 mil ≈ | -3,8 mil | 945,0 mii | -7,9 mil ≈ | -13,3 mil ≈ | -4,3 mil | -2,8 mil | 2,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 4,0 mii ≈ | 2,0 mii | 92,0 mii | 0 ≈ | 41,0 mii ≈ | 20,0 mii | 12,0 mii | 2,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,0 mil | 18,2 mil | 6,7 mil | 14,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +14,4 % | −63,0 % | +120,8 % |
| Profit net | -17,4 mil | -430,9 mil | 149,5 mil | 6,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −95,8 % |
| EPS diluat | indisponibil | -5,59 | 1,41 | 0,03 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −97,9 % |
| netă % | -109,3 % | -2.362,0 % | 2.216,2 % | 42,4 % |
| Flux de numerar liber | -19,6 mil | -23,7 mil | -12,6 mil | -24,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,9 mil USD
- Datorie financiară
- 15,6 mil USD
- Datorie netă
- 13,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- 23,8 mil USD
- Active totale
- 66,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,66x
- Lichiditate curentă
- 0,36x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 9,9 %
- Marja FCF
- -166,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,0 mil | 18,2 mil | 6,7 mil | 14,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,8 mil | 1,2 mil | 179,0 mii | — | SEC (XBRL)· 03 apr. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 18,4 mil | 28,1 mil | 22,4 mil | 25,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -17,3 mil | -57,2 mil | -15,9 mil | -13,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 737,0 mii | 1,6 mil | 6,0 mii | 349,0 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -16,6 mil ≈ | -55,6 mil ≈ | -15,9 mil ≈ | -13,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,9 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -17,4 mil | -431,3 mil | 149,5 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | -325,0 mii | 2,0 mii | -2,0 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit net | -17,4 mil | -430,9 mil | 149,5 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | -5,59 | 1,41 | 0,03 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 8,5 mil | 12,7 mil | 39,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 28,1 mil
- 2024
- 22,4 mil
- 2025
- 25,5 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
- 2023
- 8,5 mil
- 2024
- 12,7 mil
- 2025
- 39,3 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 8,4 mil | 672,0 mii | 825,0 mii | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 3,3 mil | 696,0 mii | 1,7 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 407,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 apr. 2024verificat |
| Active curente | 17,5 mil | 2,4 mil | 4,1 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 802,0 mii | 23,0 mii | 24,0 mii | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 11,5 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 29 apr. 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,3 mil | — | 0 | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Active totale | 112,3 mil | 63,4 mil | 61,2 mil | 66,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,6 mil | 3,9 mil | 9,5 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,4 mil | 6,7 mil | 10,2 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 25,7 mil | 23,0 mil | 31,0 mil | 12,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 17,3 mil | 214,4 mil | 45,6 mil | 28,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 43,9 mil | 552,4 mil | 81,3 mil | 42,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 68,4 mil | -489,0 mil | -20,1 mil | 23,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -19,3 mil | -23,4 mil | -12,6 mil | -24,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 320,0 mii | 308,0 mii | 11,0 mii | 153,0 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -19,6 mil ≈ | -23,7 mil ≈ | -12,6 mil ≈ | -24,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -26,3 mil | 282,0 mii | -9,0 mii | 24,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 50,9 mil | 15,1 mil | 12,9 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 282,0 mii
- 2024
- -9,0 mii
- 2025
- 24,2 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 68 USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
65 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,4 % | 50 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | -36,0 % | 21 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,3 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 12,4x | 14 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 12,4x | 23 (pe interval fix) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | -26.665.682,7 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie7/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate39/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare13/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Falcon’s Beyond Global, Inc. (FBYD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 14,9 mil USD în 2025; creștere an/an 120,8 %; marjă netă -36,0 %; ROE -100,8 %; datorie netă/EBITDA 12,4x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -36,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 12,4x
- Acoperirea dobânzilor: 0,3x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- EV/EBITDA: 12,4x
- Randament FCF: -26 665 682,7 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DISWalt Disney Co | 205,4 mld | 24,5 | 7,8 % | 8,7 % | +3,4 % | +14 % / +28 % |
| MTNVail Resorts, Inc. | 5,6 mld | 38,5 | 44,4 % | 5,2 % | −4,3 % | +13 % / −27 % |
| RSIRush Street Interactive, Inc. | 2,4 mld | 39,4 | 23,0 % | 2,6 % | +22,8 % | −35 % / +183 % |
| BRSLBrightstar Lottery PLC | 1,9 mld | 13,5 | 11,6 % | 5,9 % | −0,0 % | −36 % / −63 % |
| PRKSUnited Parks & Resorts Inc. | 1,7 mld | 14,9 | — | 8,1 % | −3,6 % | +5 % / −23 % |
| PRSUPursuit Attractions and Hospitality, Inc. | 1,5 mld | 32,1 | 7,7 % | 9,6 % | +23,4 % | +57 % / +62 % |
| NIPGNIP Group Inc. | 413,9 mil | — | -15,9 % | -14,9 % | +1,9 % | −92 % / indisponibil |
| SEGSeaport Entertainment Group Inc. | 275,7 mil | — | -22,6 % | -91,4 % | +18,3 % | +0 % / indisponibil |
| GENIGenius Sports Limited | 59,2 mil | — | -17,2 % | -16,7 % | +31,0 % | −41 % / +7 % |
| SEATVivid Seats Inc. | 30,8 mil | 0,0 | 2.000,9 % | 278,1 % | −30,5 % | −64 % / −98 % |
| GRSDGrandstand Limited | 29,3 mil | — | -28,5 % | -19,9 % | +30,1 % | −85 % / −91 % |
| FCHLFitness Champs Holdings Limited | 11,4 mil | — | -349,1 % | -32,9 % | +4,7 % | −100 % / indisponibil |
| FBYDFalcon’s Beyond Global, Inc. | 68 | — | -100,8 % | -36,0 % | +120,8 % | −47 % / −50 % |
| MSGEMadison Square Garden Entertainment Corp. | — | 37,1 | — | 8,6 % | +12,5 % | +52 % / +149 % |
| ENHAEnhanced Group Inc. | — | — | -1.903,4 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| DKNGDraftkings Inc. | — | — | -21,1 % | -2,7 % | +27,0 % | −29 % / −38 % |
| STUBStubhub Holdings, Inc. | — | — | -145,8 % | -91,3 % | −1,4 % | −46 % / indisponibil |
| XPOFXponential Fitness, Inc. | — | — | — | -401,5 % | −20,7 % | −33 % / −68 % |
| CDROCodere Online Luxembourg, S.A. | — | — | 17,3 % | 1,9 % | +24,2 % | +19 % / +159 % |
| GDHGGolden Heaven Group Holdings Ltd. | — | — | -6,5 % | -56,2 % | −31,5 % | −74 % / −100 % |
| MSGSMsg Knickerbockers Corp. | — | 1.015,6 | — | 0,7 % | +11,0 % | +43 % / +92 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FBYD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Falcon's Beyond Global este o companie de divertisment și tehnologie care proiectează și livrează experiențe imersive fizice și digitale pentru branduri și operatori de destinații. În al doilea trimestru din 2026 a raportat venituri consolidate de 5,6 milioane de dolari, iar compania rămâne sub avertismentul de continuitate a activității, ceea ce face ca evoluția diviziei de atracții să fie urmărită îndeaproape.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu integrat de creație, tehnologie și operare, care permite compania să livreze experiențe în mai multe formate.
- Divizia de atracții a adăugat un portofoliu contractat și un contract major nou în trimestrul al doilea din 2026.
- Compania a reușit să lichideze active non-core și să primească distribuții de la joint venture-uri.
Puncte slabe
- Există incertitudine semnificativă privind continuarea activității, iar lichiditatea rămâne limitată.
- Compania a înregistrat deprecieri repetate ale investițiilor și pierderi operaționale în ultimii ani.
- Datoriile pe termen scurt sunt ridicate, iar capitalul de lucru este negativ.
Oportunități
- Creșterea portofoliului de atracții ar putea aduce venituri mai previzibile, dacă contractele noi se transformă în livrări.
- Extinderea colaborării cu parteneri instituționali și investitori ar putea sprijini finanțarea proiectelor.
- Modelul mai eficient din punct de vedere al activelor ar putea reduce cerințele de capital în divizia de destinații.
Amenințări
- Întârzierile în dezvoltarea locațiilor ar putea afecta proiectele și veniturile așteptate.
- Dificultatea de a obține finanțare în condiții acceptabile ar putea limita capacitatea de expansiune.
- Schimbările rapide ale preferințelor consumatorilor ar putea reduce cererea pentru anumite formate de divertisment.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Managementul și auditorii au semnalat incertitudine semnificativă privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea, ceea ce ar putea afecta investitorii și finanțarea.
- Deprecieri de active și investițiiridicat
Investițiile în joint venture-uri și activele necorporale au fost depreciate în trecut, iar noi ajustări ar putea apărea dacă ipotezele se modifică.
- Datorii cu scadență apropiatăridicat
O parte importantă a datoriilor este clasificată ca fiind pe termen scurt, ceea ce ar putea forța refinanțări costisitoare sau diluție.
- Concentrarea clienților în FCGmediu
Dependența de un număr restrâns de clienți și de partenerul strategic QIC ar putea afecta veniturile dacă relația se schimbă.
- Operațiuni internaționalemediu
Activitatea în străinătate, inclusiv în Arabia Saudită, aduce riscuri juridice, valutare și de parteneriat care ar putea încetini proiectele.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă divizia de atracții transformă portofoliul contractat în livrări, veniturile consolidate ar putea deveni mai previzibile.
- Reducerea consumului de numerar din operațiuni ar putea oferi companiei mai mult timp pentru refinanțare și investiții.
- Platforma integrată de creație și tehnologie ar putea permite compania să își extindă portofoliul de proiecte internaționale.
Ce ar strica teza
- Dacă refinanțarea nu reușește, presiunea asupra lichidității ar putea forța vânzări de active în condiții nefavorabile.
- Pierderile operaționale și deprecierile repetate ar putea continua dacă proiectele noi întârzie.
- Dependența de joint venture-uri și de capitalul acționarilor ar putea limita flexibilitatea strategică a companiei.
De urmărit
- Evoluția portofoliului contractat al Falcon's Attractions și conversia lui în venituriQ3 2026
- Refinanțarea datoriilor cu scadență apropiată și modificarea capitalului de lucruQ3 2026
- Mențiunea privind continuitatea activității în următorul raport trimestrialQ4 2026
- Rezultatele anuale pentru 2026 și ajustările de valoare ale investițiilor în joint venture-urinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Falcon's Beyond Global, Inc. (FBYD, Nasdaq) operează prin trei divizii complementare: Falcon's Creative Group (FCG), Falcon's Beyond Brands (FBB) și Falcon's Beyond Destinations (FBD). Compania descrie modelul său ca pe o platformă integrată care reunește dezvoltarea creativă, tehnologia proprietară, inginerie și execuția operațională. Activitatea a fost consolidată prin fuziunea cu FAST Acquisition Corp. II din octombrie 2023 12.
Conform raportului anual pe 2025, compania a înregistrat o pierdere din operațiuni de 13,4 milioane de dolari și a concluzionat că există o incertitudine semnificativă privind continuarea activității. Managementul a precizat că își finanțează dezvoltarea prin împrumuturi, investiții de capital și vânzarea de active non-core 1.
În trimestrul al doilea din 2026, veniturile consolidate au fost susținute de servicii pentru atracții și vânzări de produse, de comisioanele de management de la PDP și de taxele pentru servicii corporative și partajate de la FCG. Compania a raportat o pierdere netă consolidată de 0,3 milioane de dolari în aceeași perioadă 23.
Segmente
Falcon's Creative Group (FCG)
FCG oferă servicii creative și de consultanță pentru destinații de divertisment și hotelărie, inclusiv planificare master, design de atracții și dezvoltare de IP. Divizia este consolidată prin metoda punerii în echivalență și a raportat venituri de 12,5 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026, cu un portofoliu contractat de 17,1 milioane de dolari 3.
Falcon's Beyond Brands (Falcon's Attractions)
Falcon's Attractions a fost format în 2025 prin achiziția activelor OES de la Oceaneering și proiectează, produce și livrează sisteme de atracții. În trimestrul al doilea din 2026 a adăugat primul contract major de proiectare și construcție, iar portofoliul contractat a ajuns la 28,4 milioane de dolari 13.
Falcon's Beyond Destinations (FBD)
FBD cuprinde joint venture-ul PDP cu Meliá și operațiunile de destinații. În 2025 a fost vândut hotelul din Tenerife, iar compania a primit 27,0 milioane de dolari dividend în numerar, dar PDP a fost depreciat cu 5,3 milioane de dolari la finalul anului 1.
Piața în context
Compania activează în economia experiențelor, unde cererea pentru divertisment imersiv, parcuri tematice și destinații hoteliere este influențată de preferințele consumatorilor, pe care compania recunoaște că trebuie să le anticipeze corect 1. Veniturile din piață depind de contractele cu clienți și de proiectele aflate în derulare, care pot fi neregulate de la un trimestru la altul 1.
Piața are caracter ciclic și de proiect, iar calendarul încasărilor poate depinde de semnarea și execuția contractelor cu clienți și cu QIC. Din acest motiv, rezultatele unei perioade nu indică neapărat evoluția următoarelor 12.
Tendințe
- Investiții în experiențe imersivevânt din spate
Preferințele consumatorilor pentru divertisment imersiv ar putea susține cererea pentru atracții și conținut, dacă companiile reușesc să răspundă rapid acestor schimbări 1.
- Încetinirea proiectelor din Asiavânt din față
Dificultățile de dezvoltare a locațiilor au dus la lichidarea Karnival, ceea ce arată cât de sensibile sunt proiectele internaționale la întârzieri 1.
- Ieșirea din active imobiliaremixt
Vânzarea activelor non-core și reducerea activelor eficiente pot aduce lichidități, dar pot diminua și baza de active pe termen lung 12.
- Refinanțarea datoriilor pe termen scurtvânt din față
Scadențele apropiate ale datoriilor pot crește presiunea asupra lichidității, dacă refinanțarea nu se realizează în condiții acceptabile 2.
Poziția concurențială
Compania concurează cu firme de consultanță, producători de sisteme de atracții și operatori de parcuri și hoteluri care oferă experiențe similare. Din sursele analizate nu rezultă o listă detaliată a concurenților, așa că pozițiile relative rămân greu de măsurat 1.
Pe segmentul atracțiilor, avantajul companiei ar putea veni din tehnologia și IP-ul preluat de la OES, dacă acestea se transformă în contracte noi. Competiția din regiune și din parteneriate rămâne însă o variabilă importantă 13.
- Operatori de parcuri tematice și resorturi
Companii care dezvoltă sau operează destinații similare, cu care compania concurează pentru audiență și parteneriate, fără date detaliate în sursele analizate.
- Producători de sisteme de atracții
Firme care proiectează și livrează echipamente pentru atracții, în concurență directă cu divizia Falcon's Attractions pe contracte noi.
- Companii de consultanță creativă și design
Furnizori de servicii de planificare master și design pentru destinații, cu care FCG concurează pentru clienții săi.
- Parteneri hotelieri și joint venture-uri
Grupuri hoteliere și parteneri locali care pot fi atât concurenți, cât și parteneri în dezvoltarea destinațiilor.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent04 sept. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent05 iun. 2026Alte evenimente
- Raport curent21 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)30 apr. 2026
- Raport curent17 apr. 2026Alte evenimente
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Falcon's Beyond Global, Inc. · 30 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Falcon's Beyond Global, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Falcon's Beyond Global, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.