olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Vail Resorts, Inc. MTN
Services-Miscellaneous Amusement & Recreation · SIC 7990 · Verticală: Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990)
Vail Resorts operează stațiuni montane de destinație și zone de schi regionale în America de Nord, Europa și Australia, obținând venituri în principal din bilete de telescaun și abonamente. Compania traversează acum un an dificil, marcat de iarnă slabă în vestul SUA, dar își propune o revenire în anul fiscal 2027, în care venitul din bilete ar putea rămâne stabil.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Vail Resorts, Inc. (MTN) costa 158,54 USD (−1,58 % într-o zi), cu capitalizare 5,6 mld USD, P/E 38,5 pe un EPS diluat de 4,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,60 %, beta 0,76, interval pe 52 de săptămâni 119,02–161,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 278,1 mil USD (+2,5 % an/an), profit net de -190,2 mil USD, EPS diluat -5,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 143,98 – 159,03
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 9,9 %
- SMA 50 / 200
- 143,83 / 138,52
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 3,51 / 2,83
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,2 % | −1,1 % | +10,3 pp | — |
| 3 luni | +8,1 % | −0,5 % | +8,5 pp | — |
| 6 luni | +26,6 % | +4,4 % | +22,2 pp | — |
| De la început de an | +19,4 % | +12,3 % | +7,1 pp | — |
| 1 an | +9,0 % | +13,5 % | −4,5 pp | −35,5 % |
| 3 ani | −28,8 % | +76,4 % | −105,2 pp | −22,6 % |
| 5 ani | −57,4 % | +63,7 % | −121,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 31 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 260,3 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 271,3 mil | 271,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 278,1 mil |
| Profit operațional | -201,9 mil | 383,2 mil | 577,8 mil | -199,1 mil | -209,8 mil | 345,0 mil | 494,1 mil | -208,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 71,5 mil | 74,4 mil | 76,1 mil | 74,5 mil | 73,1 mil | 74,4 mil | 77,2 mil | 80,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 42,8 mil | 42,7 mil | 41,9 mil | 44,3 mil | 51,3 mil | 49,5 mil | 51,3 mil | 53,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -240,3 mil | 342,9 mil | 541,4 mil | -241,5 mil | -257,1 mil | 298,1 mil | 445,9 mil | -260,0 mil |
| Impozit pe profit | -58,4 mil | 86,0 mil | 130,1 mil | -53,2 mil | -60,6 mil | 72,3 mil | 105,6 mil | -61,1 mil |
| Profit net | -173,3 mil | 244,4 mil | 389,7 mil | -180,9 mil | -186,8 mil | 210,0 mil | 314,4 mil | -190,2 mil |
| EPS diluat | -4,62 | 6,53 | 10,46 | -4,94 ≈ | -5,20 | 5,87 | 8,81 | -5,32 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 282,7 mil | 326,4 mil ≈ | 115,4 mil ≈ | -169,7 mil | 315,9 mil | 259,9 mil ≈ | 6,8 mil ≈ | -103,0 mil |
| Investiții (capex) | 71,0 mil | 75,0 mil ≈ | 33,2 mil ≈ | 55,9 mil | 71,7 mil | 74,9 mil ≈ | 35,1 mil ≈ | 50,0 mil |
| Dividende plătite | 83,1 mil | 82,8 mil ≈ | 82,5 mil ≈ | 79,7 mil | 79,8 mil | 79,1 mil ≈ | 79,1 mil ≈ | 79,1 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 20,0 mil | 20,0 mil | 30,0 mil | 200,0 mil | 0 | 45,0 mil | 0 ≈ | 0 |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 39 trimestre (min 18,0, mediană 33,0, max 203,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 2,5 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | 2,8 mld |
| Venituri an/an | +12,9 % | −13,6 % | −2,7 % | +32,3 % | +14,4 % | −0,1 % | +2,7 % | −4,3 % |
| Profit net | 301,2 mil | 98,8 mil | 127,9 mil | 347,9 mil | 265,8 mil | 231,1 mil | 280,0 mil | 147,5 mil |
| Profit net an/an | −20,7 % | −67,2 % | +29,4 % | +172,1 % | −23,6 % | −13,1 % | +21,2 % | −47,3 % |
| EPS diluat | 7,32 | 2,42 | 3,13 | 8,55 | 6,69 | 6,09 | 7,53 | 4,12 |
| EPS diluat an/an | −19,8 % | −66,9 % | +29,3 % | +173,2 % | −21,8 % | −9,0 % | +23,6 % | −45,3 % |
| netă % | 13,3 % | 5,0 % | 6,7 % | 13,8 % | 9,2 % | 8,0 % | 9,4 % | 5,2 % |
| Flux de numerar liber | 442,2 mil | 222,6 mil | 410,2 mil | 517,7 mil | 322,9 mil | 377,8 mil | 319,7 mil | 248,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 iul. 2026
- Numerar
- 231,3 mil USD
- Datorie financiară
- 3,2 mld USD
- Datorie netă
- 3,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 557,4 mil USD
- Active totale
- 5,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 5,72x
- Lichiditate curentă
- 0,80x
- ROE
- 22,5 %
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- 8,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,5 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | 261,0 mil | 601,7 mil | 504,4 mil | 488,8 mil | 560,0 mil | 420,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 252,6 mil | 252,4 mil | 269,2 mil | 279,1 mil | 296,4 mil | 305,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| EBITDA | 513,6 mil ≈ | 854,1 mil ≈ | 773,6 mil ≈ | 767,9 mil ≈ | 856,4 mil ≈ | 726,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 151,4 mil | 148,2 mil | 155,4 mil | 164,6 mil | 171,6 mil | 205,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 125,2 mil | 457,2 mil | 370,4 mil | 339,8 mil | 402,4 mil | 227,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 726,0 mii | 88,8 mil | 87,6 mil | 92,8 mil | 104,4 mil | 56,2 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Profit net | 127,9 mil | 347,9 mil | 265,8 mil | 231,1 mil | 280,0 mil | 147,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,13 | 8,55 | 6,69 | 6,09 | 7,53 | 4,12 | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 40,8 mil | 40,7 mil | 39,8 mil | 38,0 mil | 37,2 mil | 35,8 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 5,58 | 7,94 | 8,56 | 8,88 | 8,88 | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 38,0 mil
- 2025
- 37,2 mil
- 2026
- 35,8 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,2 mld | 1,1 mld | 563,0 mil | 322,8 mil | 440,3 mil | 231,3 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 345,4 mil | 383,4 mil | 381,1 mil | 375,8 mil | 382,4 mil | 355,3 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 80,3 mil | 108,7 mil | 132,5 mil | 119,0 mil | 117,2 mil | 134,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,2 mld | 902,0 mil | 1,0 mld | 876,5 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 319,1 mil | 314,1 mil | 309,3 mil | 302,5 mil | 298,5 mil | 293,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Active totale | 6,3 mld | 6,3 mld | 5,9 mld | 5,7 mld | 5,8 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 114,1 mil | 63,7 mil | 69,2 mil | 59,3 mil | 525,0 mil | 83,9 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 978,4 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,4 mld | 4,5 mld | 4,6 mld | 4,7 mld | 5,0 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 1,0 mld | 753,9 mil | 557,4 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
- 2024
- 302,5 mil
- 2025
- 298,5 mil
- 2026
- 293,6 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 525,3 mil | 710,5 mil | 637,9 mil | 589,0 mil | 554,9 mil | 479,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 115,1 mil | 192,8 mil | 314,9 mil | 211,2 mil | 235,2 mil | 231,6 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 410,2 mil ≈ | 517,7 mil ≈ | 322,9 mil ≈ | 377,8 mil ≈ | 319,7 mil ≈ | 248,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -103,3 mil | -347,9 mil | -273,2 mil | -241,1 mil | -204,5 mil | -266,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 434,7 mil | -493,1 mil | -914,0 mil | -577,0 mil | -242,6 mil | -421,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 225,8 mil | 314,4 mil | 323,7 mil | 328,2 mil | 317,1 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 75,0 mil | 500,0 mil | 150,0 mil | 270,0 mil | 45,0 mil | SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- 589,0 mil
- 2025
- 554,9 mil
- 2026
- 479,6 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
- 2024
- -241,1 mil
- 2025
- -204,5 mil
- 2026
- -266,0 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
- 2024
- -577,0 mil
- 2025
- -242,6 mil
- 2026
- -421,0 mil
SEC (XBRL)· 28 sept. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 39 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate80
- Creștere0
- Bilanț și datorie24
- Randamente55
- Evaluare35
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 58,59 – 212,79 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)83,83 – 212,79 (Mijloc 129,33)WACC 7,6 % · FCFF de pornire 402,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 4,9 %
- Colegi: EV/EBITDA65,09 – 138,77 (Mijloc 104,07)4 firme folosite · multiplul median 9,2x · quartile 7,3x – 10,9xBRSL, DIS, FBYD, PRKS
- Colegi: P/E58,59 – 142,50 (Mijloc 101,13)7 firme folosite · multiplul median 24,5x · quartile 14,2x – 34,6xBRSL, DIS, MSGE, PRKS, PRSU, RSI, SEAT
- Dividende actualizate (DDM)116,69 – 156,93 (Mijloc 133,85)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 39/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,1 % | 75 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 5,2 % | 68 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 168,1 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,6 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -14,9 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 4,1x | 43 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,0x | 8 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 38,5x | 25 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,8x | 29 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,4 % | 55 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,4 % | 92 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 127,9 % | 0 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate80/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente55/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare35/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
VAIL RESORTS, INC. (MTN). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld USD în 2026; creștere an/an -4,3 %; marjă netă 5,2 %; ROE 44,4 %; datorie netă/EBITDA 4,1x.
Intervalul de valoare estimat este 74,46–149,71 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 116,70 USD, prețul de 158,54 USD lasă un potențial de -26,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -35,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 39/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 9,1 %
- Conversia profitului în FCF: 168,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,4 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -14,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,0x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- P/E (TTM): 38,5x
- EV/EBITDA: 11,8x
- Rata de distribuire (FCF): 127,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DISWalt Disney Co | 205,4 mld | 24,5 | 7,8 % | 8,7 % | +3,4 % | +14 % / +28 % |
| MTNVail Resorts, Inc. | 5,6 mld | 38,5 | 44,4 % | 5,2 % | −4,3 % | +9 % / −29 % |
| RSIRush Street Interactive, Inc. | 2,4 mld | 39,4 | 23,0 % | 2,6 % | +22,8 % | −35 % / +183 % |
| BRSLBrightstar Lottery PLC | 1,9 mld | 13,5 | 11,6 % | 5,9 % | −0,0 % | −36 % / −63 % |
| PRKSUnited Parks & Resorts Inc. | 1,7 mld | 14,9 | — | 8,1 % | −3,6 % | +5 % / −23 % |
| PRSUPursuit Attractions and Hospitality, Inc. | 1,5 mld | 32,1 | 7,7 % | 9,6 % | +23,4 % | +57 % / +62 % |
| NIPGNIP Group Inc. | 413,9 mil | — | -15,9 % | -14,9 % | +1,9 % | −92 % / indisponibil |
| SEGSeaport Entertainment Group Inc. | 275,7 mil | — | -22,6 % | -91,4 % | +18,3 % | +0 % / indisponibil |
| GENIGenius Sports Limited | 59,2 mil | — | -17,2 % | -16,7 % | +31,0 % | −41 % / +7 % |
| SEATVivid Seats Inc. | 30,8 mil | 0,0 | 2.000,9 % | 278,1 % | −30,5 % | −64 % / −98 % |
| GRSDGrandstand Limited | 29,3 mil | — | -28,5 % | -19,9 % | +30,1 % | −85 % / −91 % |
| FCHLFitness Champs Holdings Limited | 11,4 mil | — | -349,1 % | -32,9 % | +4,7 % | −100 % / indisponibil |
| FBYDFalcon’s Beyond Global, Inc. | 68 | — | -100,8 % | -36,0 % | +120,8 % | −67 % / −35 % |
| MSGEMadison Square Garden Entertainment Corp. | — | 37,1 | — | 8,6 % | +12,5 % | +52 % / +149 % |
| CDROCodere Online Luxembourg, S.A. | — | — | 17,3 % | 1,9 % | +24,2 % | +19 % / +159 % |
| MSGSMsg Knickerbockers Corp. | — | 1.015,6 | — | 0,7 % | +11,0 % | +43 % / +92 % |
| ENHAEnhanced Group Inc. | — | — | -1.903,4 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| DKNGDraftkings Inc. | — | — | -21,1 % | -2,7 % | +27,0 % | −29 % / −38 % |
| STUBStubhub Holdings, Inc. | — | — | -145,8 % | -91,3 % | −1,4 % | −46 % / indisponibil |
| XPOFXponential Fitness, Inc. | — | — | — | -401,5 % | −20,7 % | −33 % / −68 % |
| GDHGGolden Heaven Group Holdings Ltd. | — | — | -6,5 % | -56,2 % | −31,5 % | −74 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 89,35 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 158,37 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 239,11 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 78,06 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 156,49 Randament total 6 % · Pe an 2 % | 260,64 Randament total 74 % · Pe an 20 % |
| 5 ani | 68,20 Randament total -48 % · Pe an -12 % | 154,64 Randament total 10 % · Pe an 2 % | 284,12 Randament total 96 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 39,12
- Marja netă± 27,39
- Creșterea anuală a veniturilor± 23,63
- Diluare anuală± 2,30
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Vail Resorts operează stațiuni montane de destinație și zone de schi regionale în America de Nord, Europa și Australia, obținând venituri în principal din bilete de telescaun și abonamente. Compania traversează acum un an dificil, marcat de iarnă slabă în vestul SUA, dar își propune o revenire în anul fiscal 2027, în care venitul din bilete ar putea rămâne stabil.
SWOT
Puncte tari
- Rețea integrată de stațiuni de prestigiu, cu model de abonamente care aduce venituri anticipate și fidelizează clienții 1.
- Prezență pe piețe diversificate din America de Nord, Europa și Australia, care reduce dependența de un singur climat regional 1.
- Program de eficiență operațională cu economii care depășesc planul inițial, conform comunicării companiei 2.
Puncte slabe
- Dependență mare de condițiile meteo, mai ales de zăpada din vestul SUA, ceea ce a dus la scăderi puternice ale vizitelor 12.
- Costuri fixe ridicate în exploatarea stațiunilor, care amplifică efectul scăderii veniturilor 1.
- Vânzările de abonamente pentru sezonul următor sunt în scădere, iar cererea pentru abonamente de frecvență redusă este slabă 2.
Oportunități
- Strategia Epic Experience ar putea stimula vizitele și cheltuielile clienților, prin personalizare și tehnologie 2.
- Clienții care au amânat achiziția ar putea fi recuperați prin abonamente sau bilete în timpul sezonului 2.
- Piața australiană și programele internaționale de abonamente oferă posibilități de creștere, dacă vremea revine la normal 1.
Amenințări
- Condițiile meteo extreme și schimbările climatice pot reduce zăpada și vizitele pe termen lung 1.
- Inflația și dobânzile ridicate pot crește costurile și pot diminua cheltuielile discreționare ale consumatorilor 1.
- Concurența din partea altor stațiuni și a abonamentelor multi-stațiune poate limita prețurile și cota de piață 1.
Riscuri
- Vreme nefavorabilăridicat
Lipsa zăpezii poate reduce vizitele și veniturile, mai ales în Rockies și Tahoe, iar efectele pot persista în sezoanele următoare 1.
- Rambursări Epic Coveragemediu
Programul de rambursare pentru deținătorii de abonamente poate genera costuri semnificative dacă apar evenimente calificate în timpul sezonului 1.
- Inflație și dobânzimediu
Presiunile inflaționiste și dobânzile ridicate pot crește costurile de capital și de personal, având efect asupra marjelor 1.
- Riscuri legate de călătoriimediu
Conflictele geopolitice, costurile aeriene și traficul rutier pot descuraja vizitatorii de destinație 1.
- Riscuri AI și securitate ciberneticăscăzut
Utilizarea crescândă a inteligenței artificiale și a datelor personale poate aduce riscuri de confidențialitate și reputație 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sezonul viitor revine la condiții normale de zăpadă, compania ar putea recupera o parte din veniturile pierdute, susținută de prețuri și de creșterea cheltuielilor clienților 2.
- Programul de eficiență și controlul costurilor ar putea sprijini marjele chiar dacă volumul rămâne sub nivelul așteptat 2.
- Rețeaua integrată de stațiuni și abonamentele fidelizează clienții, ceea ce ar putea oferi stabilitate pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă iernile slabe se repetă, veniturile și rezultatele operaționale ar putea rămâne sub nivelul așteptat 12.
- Scăderea vânzărilor de abonamente pentru sezonul următor ar putea afecta încasările anticipate și previzibilitatea veniturilor 2.
- Costurile în creștere și investițiile în marketing ar putea diminua marjele, dacă cererea nu se recuperează 2.
De urmărit
- Vânzările finale de abonamente pentru sezonul 2026/2027Q1 2027
- Realizarea ghidajului Resort Reported EBITDA pentru anul fiscal 20272027
- Evoluția numărului de vizite în stațiunile nord-americanenext 10-K
- Efectele programului Resource Efficiency Transformation2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Vail Resorts, Inc. este o companie holding din Delaware, înființată în 1997, care funcționează prin trei segmente raportabile: Mountain, Lodging și Real Estate. Segmentul Mountain reprezintă aproximativ 88% din venitul net pentru anul fiscal 2026 1, iar segmentul Lodging aproximativ 12% 1. Segmentul Real Estate nu a adus practic venituri în anul fiscal 2026 1.
Segmentul Mountain operează 42 de stațiuni de destinație și zone de schi regionale 1, incluzând Vail, Breckenridge, Park City, Whistler Blackcomb și stațiuni din Lake Tahoe, Elveția și Australia 1. Pe lângă bilete și abonamente, veniturile provin din cursuri de schi, închirieri, alimentație și vânzări cu amănuntul.
Segmentul Lodging include hoteluri de lux sub brandul RockResorts, condominii, concesiuni ale Serviciului Parcurilor Naționale și o companie de transport terestru în Colorado 1. Compania este și motorul modelului de abonamente Epic, care aduce încasări anticipate și fidelizează clienții 1.
Segmente
Mountain
Segmentul Mountain este principala sursă de venit și include biletele de telescaun, abonamentele și serviciile auxiliare. Biletele, inclusiv abonamentele, reprezintă aproximativ 58% din venitul segmentului în anul fiscal 2026 1, iar abonamentele au generat aproximativ 70% din veniturile din telescaun în același an 1.
Lodging
Segmentul Lodging cuprinde hoteluri de lux, condominii proxime stațiunilor, concesiuni NPS și golfuri montane. Veniturile din proprietăți apropiate de stațiuni sunt strâns legate de segmentul Mountain și depind de vizitatorii de destinație 1.
Real Estate
Segmentul Real Estate vinde terenuri către dezvoltatori terți și pregătește proiecte viitoare, fără a asuma dezvoltări verticale majore. Veniturile sale sunt volatile, depinzând de momentul închiderii tranzacțiilor 1.
Piața în context
Industria schiului din America de Nord numără aproximativ 770 de zone de schi, dintre care aproximativ 490 în SUA 1. În sezonul 2025/2026 vizitele totale au fost de aproximativ 72,9 milioane, iar stațiunile Vail au atras circa 13,1 milioane de vizite, adică 17,9% din total 1. Dezvoltarea de noi stațiuni de anvergură este foarte limitată, ceea ce ar putea favoriza stațiunile bine poziționate 1.
Stațiunile sunt amplasate lângă centre cu aproximativ 110 milioane de locuitori 1, iar Australia și Elveția adaugă diversificare geografică. Cererea rămâne sensibilă la climă și la condițiile economice, iar tendința recentă a vizitelor de destinație este încă sub presiune 2.
Tendințe
- Iarnă slabă în vestul SUAvânt din față
Zăpada record scăzută și temperaturile ridicate au redus vizitele în Rockies și Tahoe în sezonul 2025/2026, ceea ce a scăzut veniturile de bază 12.
- Program de eficiențăvânt din spate
Programul Resource Efficiency Transformation a adus economii semnificative și este extins pentru a aduce încă 30 mil. USD până în anul fiscal 2028 2, ceea ce ar putea compensa presiunile de costuri.
- Vânzări de abonamente sub presiunemixt
Vânzările de abonamente pentru sezonul 2026/2027 au scăzut în unități și zile vândute, deși compania estimează că o parte din cerere ar putea fi amânată, nu pierdută 2.
- Inflație și dobânzivânt din față
Inflația persistentă și dobânzile ridicate cresc costurile cu forța de muncă și împrumuturile, iar veniturile consumatorilor pot fi afectate dacă nivelul de trai scade 1.
Poziția concurențială
Stațiunile Vail concurează cu alte stațiuni de destinație precum Aspen Snowmass, Deer Valley, Jackson Hole, Palisades Tahoe și Killington, dar și cu zone regionale din Colorado, California și Utah 1. Abonamentele concurează cu produse multi-stațiune precum IKON Pass și Indy Pass 1.
Avantajul companiei constă în rețeaua integrată de stațiuni deținute și operate, cu un ecosistem comun de abonamente și date 1. Compania susține că investește mai mult în capital decât concurenții, ceea ce ar putea menține poziția de lider 1.
- Aspen Snowmass
Stațiune de destinație din Colorado, citată ca rival direct al stațiunilor Vail 1.
- Palisades Tahoe
Stațiune de destinație din regiunea Lake Tahoe, în concurență cu stațiunile Vail din zonă 1.
- IKON Pass
Produs de abonament multi-stațiune care concurează direct cu abonamentele Epic 1.
- Indy Pass
Abonament care vizează zone independente și concurează cu oferta de abonamente a companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Oasis Drops Board Nominees in Vail Resorts Proxy BattleBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Vail Resorts Wins Large Shareholder Support in Fight with OasisBloomberg Markets · 30 oct. 2026 · EN
- Here’s What Pressured Vail Resorts (MTN) in Q2Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- JM Smucker Moves on Profit Beat; Vail Resorts Down on Full Year Guidance Cut | Stock MoversBloomberg Markets · 09 iun. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent19 oct. 2026Acord material
- Raport anual28 sept. 2026
- Raport curent28 sept. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 sept. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iun. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport trimestrial08 iun. 2026
- Raport curent08 iun. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 mar. 2026Informare publică (Reg FD)
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-07-31 · SEC / Vail Resorts, Inc. · 28 sept. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Vail Resorts, Inc. · 28 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.