olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. PRSU

Services-Miscellaneous Amusement & Recreation · SIC 7990 · Verticală: Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990)

54,04USD−4,35 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. operează atracții de tip sightseeing și unități de cazare în destinații iconice din Statele Unite, Canada, Islanda și Costa Rica, iar veniturile sale au crescut cu 23,4% în anul fiscal 2025. În 2026 compania își concentrează portofoliul pe activele de bază, după vânzarea segmentului Flyover și achiziția Eagle Wing Tours.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. (PRSU) costa 54,04 USD (−4,35 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 32,1 pe un EPS diluat de 1,68 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 32,28–56,50 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 251,5 mil USD (+4,4 % an/an), profit net de 82,8 mil USD (+12,1 % an/an), EPS diluat 2,95 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,5 mld USD
acțiuni la 02 nov. 2026
P/E (TTM)
32,1
EPS diluat TTM 1,68 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,12 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,11
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
32,2856,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,8
neutru
Bollinger (20, 2)
52,57 – 56,99
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,33 · lățimea benzii 8,1 %
SMA 50 / 200
51,53 / 45,35
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,06 / 1,22
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,5 %−1,1 %+3,6 pp—
3 luni+13,4 %−0,5 %+13,8 pp—
6 luni+30,8 %+4,4 %+26,4 pp—
De la început de an+60,5 %+12,3 %+48,1 pp—
1 an+48,4 %+13,5 %+34,9 pp−35,5 %
3 ani+89,1 %+76,4 %+12,7 pp−27,0 %
5 ani+6,0 %+63,7 %−57,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,4 %
30 iun. 2026 → 07 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,1 %
09 nov. 2021 → 26 apr. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
251,5 mil USD
+4,4 % an/an
Profit net
82,8 mil USD
+12,1 % an/an
EPS diluat
2,95
+13,5 % an/an
netă / operațională
32,9 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri45,8 mil37,6 mil116,7 mil241,0 mil57,1 mil51,6 mil133,5 mil251,5 mil
Costul vânzărilor3,2 mil2,3 mil8,9 mil19,8 mil3,7 mil3,0 mil9,6 mil20,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare16,7 mil20,7 mil19,6 mil20,0 mil19,8 mil19,2 mil20,8 mil19,2 mil
Amortizare și depreciere10,7 mil11,0 mil11,1 mil12,0 mil12,0 mil9,7 mil9,7 mil10,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile3,9 mil1,5 mil1,9 mil2,8 mil2,6 mil2,7 mil3,2 mil2,0 mil
Profit înainte de impozit-78,9 mil-33,1 mil10,6 mil105,8 mil-28,3 mil-25,9 mil21,7 mil113,1 mil
Impozit pe profit-5,3 mil-1,9 mil3,0 mil17,8 mil-2,4 mil-1,2 mil4,2 mil22,2 mil
Profit net315,7 mil-31,1 mil5,6 mil73,9 mil-25,7 mil-24,9 mil15,2 mil82,8 mil
EPS diluat14,94 ≈-1,110,202,60-0,91 ≈-0,900,542,95
Investiții (capex)15,6 mil9,9 mil18,4 mil ≈15,8 mil ≈30,9 mil16,9 mil19,7 mil ≈23,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni—00 ≈0 ≈10,2 mil25,2 mil7,5 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 28 trimestre (min 1,8, mediană 33,5, max 260,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2018201920202021⚠ 2022202320242025
Venituri1,2 mld1,3 mld415,4 mil507,3 mil299,3 mil350,3 mil366,5 mil452,4 mil
Venituri an/an−5,3 %+5,3 %−68,1 %+22,1 %—+17,0 %+4,6 %+23,4 %
Profit net49,2 mil22,0 mil-374,1 mil-92,7 mil23,2 mil16,0 mil368,5 mil22,7 mil
Profit net an/an−14,8 %−55,2 %−1.797,7 %indisponibil—−31,0 %+2.201,0 %−93,8 %
EPS diluat2,401,02-18,64-5,010,540,3012,840,80
EPS diluat an/an−15,2 %−57,5 %−1.927,5 %indisponibil—−44,4 %+4.180,0 %−93,8 %
netă %4,0 %1,7 %-90,0 %-18,3 %7,8 %4,6 %100,6 %5,0 %
Flux de numerar liber7,3 mil32,0 mil-133,8 mil-95,8 mil16,5 mil42,2 milindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
31,1 mil USD
Datorie financiară
100,8 mil USD
Datorie netă
69,7 mil USD
Capitaluri proprii
660,4 mil USD
Active totale
965,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,15x
Lichiditate curentă
0,81x
ROE
3,5 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
350,3 mil
2024
366,5 mil
2025
452,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
31,9 mil
2024
31,1 mil
2025
34,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
318,4 mil ≈
2024
335,4 mil ≈
2025
417,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
56,8 mil
2024
57,8 mil
2025
80,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
108,4 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat

Amortizare și depreciere
2023
37,9 mil
2024
43,0 mil
2025
46,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
146,4 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
6,0 mil
2024
14,2 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
27,3 mil
2024
-45,4 mil
2025
55,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
12,9 mil
2024
6,3 mil
2025
16,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
16,0 mil
2024
368,5 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,30
2024
12,84
2025
0,80

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,9 mil
2024
21,4 mil
2025
28,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
27,4 mil
2024
49,7 mil
2025
31,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
8,2 mil
2024
9,3 mil
2025
9,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
9,5 mil
2024
10,0 mil
2025
12,1 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
235,8 mil
2024
117,4 mil
2025
63,7 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
554,7 mil
2024
526,2 mil
2025
596,8 mil

SEC (XBRL)· 04 nov. 2026verificat

Fond comercial
2023
123,9 mil
2024
103,3 mil
2025
150,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
54,9 mil
2024
64,4 mil
2025
75,6 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
845,0 mil
2025
965,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
14,7 mil
2024
22,5 mil
2025
21,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
6,6 mil
2024
1,9 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
388,7 mil
2024
15,0 mil
2025
99,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
232,5 mil
2024
76,4 mil
2025
78,8 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
867,4 mil
2024
228,3 mil
2025
305,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
132,6 mil
2024
616,7 mil
2025
660,4 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
104,7 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat

Investiții (capex)
2023
62,4 mil
2024
56,2 mil
2025
75,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
42,2 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-74,9 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-36,2 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2024verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
10,2 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
14,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-93,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-0,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-93,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
14,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
92,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
25,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
90,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
24 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
124 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
198 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-49 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
31,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
32,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
3,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
3,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

54,04 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
32,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 02 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2618derivat 166

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
23,95
USD pe acțiune
Mijloc
41,33
USD pe acțiune
Sus
63,62
USD pe acțiune
Preț: 54,04 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -30,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 23,95 – 63,62 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E23,95 – 63,62 (Mijloc 41,33)
    7 firme folosite · multiplul median 24,5x · quartile 14,2x – 37,8x
    BRSL, DIS, MSGE, MTN, PRKS, RSI, SEAT
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,6 %95 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere14,8 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere14,0 %93 (pe interval fix)19 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x72 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare32,1x50 (față de colegi)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,9 %42 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial72/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere97/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial42/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. (PRSU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 452,4 mil USD în 2025; creștere an/an 23,4 %; marjă netă 9,6 %; ROE 7,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 23,95–63,62 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 41,33 USD, prețul de 54,04 USD lasă un potențial de -23,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 9,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 14,8 %
  • CAGR EPS 3 ani: 14,0 %
  • Lichiditatea curentă: 1,7x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Miscellaneous Amusement & Recreation (SIC 7990) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 20 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
32,1x
mediana verticalei 30,8x
la mediană
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 10,4x
P/S
3,0x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+121,5 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+29,6 %)
ROE
7,7 %
mediana verticalei -16,5 %
peste mediană
Marja netă
9,6 %
mediana verticalei -2,7 %
peste mediană
Marja EBIT
—
mediana verticalei 2,3 %
Venituri an/an
23,4 %
mediana verticalei 4,7 %
peste mediană (+395,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,5x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,6 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DISWalt Disney Co205,4 mld24,57,8 %8,7 %+3,4 %+14 % / +28 %
MTNVail Resorts, Inc.5,6 mld38,544,4 %5,2 %−4,3 %+13 % / −27 %
RSIRush Street Interactive, Inc.2,4 mld39,423,0 %2,6 %+22,8 %−35 % / +183 %
BRSLBrightstar Lottery PLC1,9 mld13,511,6 %5,9 %−0,0 %−36 % / −63 %
PRKSUnited Parks & Resorts Inc.1,7 mld14,9—8,1 %−3,6 %+5 % / −23 %
PRSUPursuit Attractions and Hospitality, Inc.1,5 mld32,17,7 %9,6 %+23,4 %+48 % / +89 %
NIPGNIP Group Inc.413,9 mil—-15,9 %-14,9 %+1,9 %−92 % / indisponibil
SEGSeaport Entertainment Group Inc.275,7 mil—-22,6 %-91,4 %+18,3 %+0 % / indisponibil
GENIGenius Sports Limited59,2 mil—-17,2 %-16,7 %+31,0 %−41 % / +7 %
SEATVivid Seats Inc.30,8 mil0,02.000,9 %278,1 %−30,5 %−64 % / −98 %
GRSDGrandstand Limited29,3 mil—-28,5 %-19,9 %+30,1 %−85 % / −91 %
FCHLFitness Champs Holdings Limited11,4 mil—-349,1 %-32,9 %+4,7 %−100 % / indisponibil
FBYDFalcon’s Beyond Global, Inc.68—-100,8 %-36,0 %+120,8 %−67 % / −35 %
MSGEMadison Square Garden Entertainment Corp.—37,1—8,6 %+12,5 %+52 % / +149 %
CDROCodere Online Luxembourg, S.A.——17,3 %1,9 %+24,2 %+19 % / +159 %
MSGSMsg Knickerbockers Corp.—1.015,6—0,7 %+11,0 %+43 % / +92 %
ENHAEnhanced Group Inc.——-1.903,4 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
DKNGDraftkings Inc.——-21,1 %-2,7 %+27,0 %−29 % / −38 %
STUBStubhub Holdings, Inc.——-145,8 %-91,3 %−1,4 %−46 % / indisponibil
XPOFXponential Fitness, Inc.———-401,5 %−20,7 %−33 % / −68 %
GDHGGolden Heaven Group Holdings Ltd.——-6,5 %-56,2 %−31,5 %−74 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRSU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
36,33
Randament total -33 % · Pe an -33 %
63,95
Randament total 18 % · Pe an 18 %
95,93
Randament total 78 % · Pe an 78 %
3 ani
42,91
Randament total -21 % · Pe an -7 %
84,22
Randament total 56 % · Pe an 16 %
137,60
Randament total 155 % · Pe an 37 %
5 ani
50,68
Randament total -6 % · Pe an -1 %
110,93
Randament total 105 % · Pe an 15 %
197,35
Randament total 265 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 21,06
  • Marja netă± 14,74
  • Creșterea anuală a veniturilor± 11,02
  • Diluare anuală± 1,24

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. operează atracții de tip sightseeing și unități de cazare în destinații iconice din Statele Unite, Canada, Islanda și Costa Rica, iar veniturile sale au crescut cu 23,4% în anul fiscal 2025 1. În 2026 compania își concentrează portofoliul pe activele de bază, după vânzarea segmentului Flyover și achiziția Eagle Wing Tours 23.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliul de atracții și lodge-uri în destinații iconice, recunoscut prin multiple premii de tip Travelers Choice, oferă un avantaj de brand greu de replicat 1.
  • Nivelul de îndatorare este considerat controlat, iar compania are linii de credit disponibile pentru finanțarea creșterii 3.
  • Capacitatea de a combina atracții cu cazare permite vânzări încrucișate și extinderea valorii cheltuite de fiecare oaspete 1.

Puncte slabe

  • Activitatea este foarte sezonieră, cu concentrare pe vară, ceea ce face veniturile vulnerabile la evenimente adverse din perioada de vârf 1.
  • Dependența de condițiile meteo a fost vizibilă în al doilea trimestru din 2026, când numărul de vizitatori la atracții a scăzut 3.
  • Expunerea la mai multe țări și monede adaugă complexitate operațională și risc valutar 13.

Oportunități

  • Proiectele de creștere organică planificate pentru 2026 și 2030 pot aduce randamente bune dacă sunt finalizate la timp 3.
  • Redeschiderea drumului din Denali ar putea relansa experiența de safari și ar putea atrage noi segmente de clienți 13.
  • Achizițiile strategice în destinații de top, precum cea a Eagle Wing Tours, pot extinde prezența geografică 23.

Amenințări

  • Scăderea cheltuielilor de consum pentru călătorii de agrement ar putea reduce cererea în toate segmentele 1.
  • Evenimentele naturale și incendiile, precum cele din Jasper, pot închide parcuri și proprietăți pentru perioade lungi 1.
  • Concurența cu prețuri agresive și cu resurse mai mari ar putea presa marjele companiei 1.

Riscuri

  • Sezonalitate ridicatăridicat

    Majoritatea veniturilor este câștigată în trimestrele doi și trei, astfel că evenimentele adverse din vară pot afecta puternic rezultatele anuale 1.

  • Evenimente naturale și catastroferidicat

    Incendiile, inundațiile și erupțiile vulcanice pot închide proprietăți și pot descuraja vizitatorii, cum s-a întâmplat în Jasper în 2024 1.

  • Îndatorare și clauze financiaremediu

    Creditul revolving are clauze financiare și obligații de plată care pot limita flexibilitatea companiei dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.

  • Risc valutarmediu

    Operațiunile din Canada, Islanda și Costa Rica expun compania la fluctuațiile monedelor, ceea ce a determinat deja ajustarea ghidajului pentru 2026 13.

  • Accidente la atracțiimediu

    Un incident grav la atracție poate afecta reputația, duce la litigii și poate reduce numărul de vizitatori, iar asigurarea ar putea să nu acopere toate pierderile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru experiențe iconice rămâne puternică și creșterea din al doilea trimestru se menține, compania ar putea atinge ghidajul revizuit pentru 2026 3.
  • Redirecționarea capitalului din vânzarea Flyover către investiții cu randament ridicat ar putea sprijini creșterea marjelor pe termen lung 3.
  • Achiziția Tabacón și modernizările planificate pot diversifica veniturile și pot reduce parțial dependența de sezonalitatea verii 12.

Ce ar strica teza

  • Activitatea concentrată în vară face ca un sezon slab, din cauza vremii sau a unui incident, să afecteze semnificativ rezultatele anului 13.
  • Îndatorarea și fluctuațiile valutare ar putea presa profitabilitatea dacă costurile de finanțare cresc sau moneda canadiană se depreciază 13.
  • Dacă proiectele de creștere capitală nu își ating randamentele estimate, investițiile ar putea deveni o povară pentru fluxul de numerar 3.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a Adjusted EBITDA față de ghidajul revizuit pentru 2026Q3 2026
  • Integrarea Eagle Wing Tours și contribuția sa la rezultateQ4 2026
  • Reluarea excursiilor Denali Backcountry Adventure după redeschiderea drumului2027
  • Nivelul datoriei nete și utilizarea încasărilor din vânzarea Flyovernext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Pursuit operează o colecție de atracții și proprietăți de cazare grupate în colecții regionale, precum Banff Jasper, Alaska, Glacier Park și Tabacón, având 17 atracții și 29 de lodge-uri la sfârșitul anului fiscal 2025 1. Compania este gestionată ca un singur segment operațional și își grupează activitățile pe trei linii de business: atracții, ospitalitate și transport 1. Strategia sa de creștere, numită Refresh, Build, Buy, combină modernizarea activelor existente, construcția de noi experiențe și achiziții strategice 1.

Achiziția Tabacón din iulie 2025 a adus în portofoliu o stațiune eco-luxury din Costa Rica, care este concepută să genereze venituri mai uniform pe parcursul anului decât restul activității, cu sezonalitate puternică vara 12. Vânzarea Flyover către Brogent, finalizată la 31 iulie 2026, a eliminat o linie de business considerată nonbază, iar achiziția Eagle Wing Tours din Columbia Britanică a extins prezența în insula Vancouver 23.

Compania a fost anterior Viad Corp și s-a reorganizat după vânzarea segmentelor GES Exhibitions și Spiro, tranzacție finalizată în 2024 1. Acțiunile sale se tranzacționează pe NYSE sub simbolul PRSU din 2 ianuarie 2025 13.

Segmente

Atracții

Atracțiile includ gondole, croaziere pe lac, tururi pe ghețari și Sky Lagoon din Islanda, iar veniturile din atracții au ajuns la 257,5 milioane USD în anul fiscal 2025 1.

Ospitalitate

Ospitalitatea cuprinde lodge-uri și hoteluri în parcuri naționale din Canada, Alaska, Montana și Costa Rica, iar veniturile au fost de 180,4 milioane USD în anul fiscal 2025 1. Creșterea RevPAR a fost determinată în principal de managementul veniturilor și de cererea mai mare a oaspeților 1.

Transport

Segmentul de transport include tururi cu autocarul, transferuri de la aeroport și operațiuni de tip safari în Denali, iar contribuția sa este redusă comparativ cu atracțiile și cazarea 1.

Piața în context

Piața este cea a turismului de agrement și experiențelor în destinații naturale, unde concurența se face în principal pe locație, unicitatea facilităților, serviciu și preț 1. Activitatea este puternic sezonieră, cu cea mai mare parte a veniturilor câștigate în trimestrele doi și trei, ceea ce face ca evenimentele adverse din perioadele de vârf să aibă impact major 1. Compania operează într-o piață în care cererea depinde de disponibilitatea și dorința oamenilor de a călători 1.

Tendințe

  • Cererea pentru experiențe autenticevânt din spate

    Compania susține că cererea pentru călătorii experiențiale în destinații iconice rămâne puternică, ceea ce sprijină creșterea veniturilor pe segmentul de atracții și cazare 3.

  • Sezonalitatea și vremeavânt din față

    Activitatea este concentrată vara, iar condițiile meteo nefavorabile din trimestrul al doilea din 2026 au redus numărul de vizitatori la atracții, ceea ce arată sensibilitatea la evenimente din perioadele de vârf 13.

  • Consolidarea portofoliuluimixt

    Vânzarea Flyover și achiziția Eagle Wing Tours indică o concentrare pe activele considerate de bază, ceea ce ar putea îmbunătăți randamentul investițiilor dacă integrarea decurge bine 23.

  • Costurile de finanțare și cursul valutarvânt din față

    Datoria cu dobândă variabilă și fluctuațiile cursului dintre dolarul canadian și cel american pot afecta costurile și rezultatele, iar compania a ajustat ghidajul pentru 2026 din cauza ipotezelor valutare 13.

Poziția concurențială

Concurența vine din hoteluri independente locale, din lanțuri naționale și internaționale și din operatori de atracții din aceleași destinații 1. Compania susține că avantajele sale sunt atracțiile distinctive, destinațiile iconice și cultura de ospitalitate, dar acestea pot fi depășite de concurenți cu resurse financiare și de marketing mai mari 1.

Competiția se intensifică și prin supracapacitate în ospitalitate și prin presiunea prețurilor, ceea ce ar putea forța compania să-și reducă tarifele pentru a păstra clienții 1.

  • Hoteluri și lanțuri naționale și internaționale

    Concurează pentru oaspeții de cazare din aceleași regiuni, unele având resurse mai mari de marketing și capacitate de extindere 1.

  • Hoteluri locale independente

    Concurează pe piețele geografice ale proprietăților companiei, în special în destinațiile din Canada și Montana 1.

  • Operatori de tururi și atracții de tip sightseeing

    Concurează pentru aceiași vizitatori din parcurile naționale și destinațiile turistice 1.

  • Stațiuni și spa-uri termale

    Concurează cu Tabacón și Sky Lagoon pe segmentul de wellness și experiențe termale de lux 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 25 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Pursuit Attractions and Hospitality, Inc. (PRSU): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw