olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Impact BioMedical Inc. IBO

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

4,10USD+1,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Impact BioMedical dezvoltă și brevetează tehnologii științifice pe care le licențiază sau le dezvoltă împreună cu parteneri din sănătate și wellness, inclusiv medicamente pentru boli neurologice, oncologice și inflamatorii. Compania are venituri încă foarte mici, aproape exclusiv din vânzarea purificatoarelor de aer Celios, iar mai multe fapte din 2026 arată o scădere a activității care merită urmărită.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Impact BioMedical Inc. (IBO) costa 4,10 USD (+1,99 % într-o zi), cu capitalizare 442,1 mil USD, P/E 560,3 pe un EPS diluat de -0,38 USD în ultimele 12 luni, beta -0,70, interval pe 52 de săptămâni 2,68–9,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,0 mii USD (−57,1 % an/an), profit net de -699,0 mii USD, EPS diluat -0,01 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
442,1 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
560,3
EPS diluat TTM -0,38 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-9,27 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,70
Volatilitate (1 an) 114 %
Interval 52 săpt.
2,689,87

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,1
neutru
Bollinger (20, 2)
2,91 – 4,53
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,73 · lățimea benzii 43,6 %
SMA 50 / 200
5,06 / 6,23
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,29 / -0,43
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−15,3 %−2,0 %−13,3 pp—
3 luni−24,7 %−2,2 %−22,5 pp—
6 luni−49,0 %+4,3 %−53,3 pp—
De la început de an−35,9 %+10,6 %−46,4 pp—
1 an−39,2 %+10,5 %−49,7 pp+16,6 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+16,8 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−72,9 %
20 mar. 2026 → 16 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,7 %
21 mar. 2025 → 16 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
3,0 mii USD
−57,1 % an/an
Profit net
-699,0 mii USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,01
indisponibil an/an
netă / operațională
-23.300,0 % / -23.400,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri———7,0 mii18,0 mii7,0 mii7,0 mii3,0 mii
Costul vânzărilor———1,0 mii1,0 mii422,0 mii—1,0 mii
Cercetare și dezvoltare82,0 mii-108,0 mii103,0 mii75,0 mii52,0 mii110,0 mii46,0 mii76,0 mii
Cheltuieli generale și de vânzare132,0 mii294,0 mii248,0 mii246,0 mii261,0 mii118,0 mii1,6 mil167,0 mii
Profit operațional-1,1 mil-26,2 mil-1,0 mil-1,2 mil-948,0 mii-1,2 mil-2,3 mil-702,0 mii
Amortizare și depreciere281,0 mii279,0 mii283,0 mii288,0 mii288,0 mii286,0 mii285,0 mii284,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile305,0 mii270,0 mii271,0 mii260,0 mii262,0 mii0——
Profit înainte de impozit4,2 mil-27,1 mil-1,3 mil-14,4 mil-1,5 mil2,7 mil-2,3 mil-700,0 mii
Profit net4,2 mil-27,1 mil-1,3 mil-14,3 mil-1,5 mil5,2 mil-2,3 mil-699,0 mii
EPS diluat0,06—-0,11-1,18-0,12—-0,02-0,01
Flux de numerar operațional-1,0 mil ≈-986,0 mii-682,0 mii-694,0 mii ≈-613,0 mii ≈99,0 mii-464,0 mii470,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri50,0 miiindisponibilindisponibil32,0 mii
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-7,3 mil-4,3 mil-24,7 mil-11,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,10-0,07-2,30-0,38
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-14.510,0 %indisponibilindisponibil-36.993,8 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,0 mii USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
15,6 mil USD
Active totale
17,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,35x
ROE
-103,9 %
ROA
-62,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
—
2025
32,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
—
2025
424,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
—
2025
-392,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
1,7 mil
2024
278,0 mii
2025
340,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
315,0 mii
2024
718,0 mii
2025
873,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-4,0 mil
2024
-28,8 mil
2025
-4,3 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,1 mil
2024
1,1 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-2,9 mil ≈
2024
-27,6 mil ≈
2025
-3,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
444,0 mii
2024
1,1 mil
2025
793,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-4,4 mil
2024
-24,7 mil
2025
-14,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
33,0 mii
2025
-2,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-4,3 mil
2024
-24,7 mil
2025
-11,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,07
2024
-2,30
2025
-0,38

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,0 mii
2024
2,0 mil
2025
3,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
0
2024
—
2025
5,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
—
2025
63,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active curente
2023
332,0 mii
2024
2,4 mil
2025
411,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
287,0 mii
2024
17,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2025verificat

Fond comercial
2023
25,1 mil
2024
25,1 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 14 mai 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
18,9 mil
2024
17,8 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active totale
2023
44,6 mil
2024
20,3 mil
2025
17,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
832,0 mii
2024
314,0 mii
2025
347,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
13,1 mil
2024
9,8 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
16,4 mil
2024
13,1 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
28,3 mil
2024
7,2 mil
2025
15,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-2,9 mil
2024
-2,9 mil
2025
-1,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-15,0 mii
2024
2,0 mii
2025
3,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,9 mil
2024
4,9 mil
2025
-109,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
-13,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
-1.111,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-11.331,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-14.597,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
2.254,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
371,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-34,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-6,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-508,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
236 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
439 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
442,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
560,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
560,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
41,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
12.630,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,10 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 442,1 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
442,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
560,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
41,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
371,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2.254,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 513derivat 43

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,10
USD pe acțiune
Mijloc
0,16
USD pe acțiune
Sus
0,29
USD pe acțiune
Preț: 4,10 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -96,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -2.395,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,10 – 0,29 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E0,10 – 0,29 (Mijloc 0,16)
    15 firme folosite · multiplul median 22,5x · quartile 13,7x – 39,0x
    ABBV, ABT, ALNY, ANAB, BMY, JNJ, LLY, PFE, QTTB, REGN, RPRX, TGTX, UTHR, VRTX, ZTS
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2.254,3 %100 (față de colegi)18 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-13,8 %0 (pe interval fix)24 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-6,4x0 (pe interval fix)18 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)12 %
P/E (TTM) · Evaluare560,3x6 (față de colegi)29 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial6/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Impact BioMedical, INC. (IBO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,0 mii USD în 2025; marjă netă 2 254,3 %; ROE 371,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,10–0,29 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,16 USD, prețul de 4,10 USD lasă un potențial de -96,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2 395,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 2 254,3 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -13,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: -6,4x
  • Lichiditatea curentă: 0,2x
  • P/E (TTM): 560,3x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
560,3x
mediana verticalei 32,4x
peste mediană (+1.631,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 24,9x
P/S
12.630,5x
mediana verticalei 7,1x
peste mediană (+178.948,2 %)
P/B
41,1x
mediana verticalei 6,0x
peste mediană (+580,3 %)
ROE
371,3 %
mediana verticalei -9,5 %
peste mediană
Marja netă
2.254,3 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+53.728,1 %)
Marja EBIT
-14.597,1 %
mediana verticalei -4,2 %
sub mediană
Venituri an/an
—
mediana verticalei 5,9 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.325,9 mld45,786,1 %31,9 %+44,7 %+31 % / +138 %
JNJJohnson & Johnson640,8 mld40,420,0 %16,2 %+6,0 %+29 % / +72 %
ONCBeone Medicines Ltd.524,7 mld817,514,7 %10,7 %+40,2 %+4 % / +90 %
ABBVAbbVie Inc.505,5 mld49,2—15,7 %+8,6 %+26 % / +101 %
MRKMerck & Co., Inc.356,9 mld115,67,0 %4,8 %+1,3 %+38 % / +41 %
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+73 % / +277 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+66 % / +145 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
TGTXTg Therapeutics, Inc.9,4 mld22,5100,3 %55,2 %+87,3 %+85 % / +381 %
BLRXBioLineRx Ltd4,9 mld—-12,8 %-171,7 %−95,9 %−46 % / −97 %
BHCBausch Health Companies Inc.3,1 mld——-7,6 %+6,7 %+31 % / +17 %
ANABAnaptysbio, Inc.1,4 mld11,5—82,4 %+157,0 %+71 % / +404 %
KURAKura Oncology, Inc.677,0 mil—-167,7 %-384,3 %+25,2 %−37 % / −21 %
DMACDiaMedica Therapeutics Inc.580,8 mil—-114,6 %—indisponibil+25 % / +341 %
PHATPhathom Pharmaceuticals, Inc.461,7 mil——-30,2 %+216,9 %−64 % / −19 %
IBOImpact BioMedical, INC.442,1 mil560,3371,3 %2.254,3 %indisponibil−39 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IBO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
2,19
Randament total -47 % · Pe an -47 %
3,90
Randament total -5 % · Pe an -5 %
5,89
Randament total 44 % · Pe an 44 %
3 ani
1,74
Randament total -58 % · Pe an -25 %
3,52
Randament total -14 % · Pe an -5 %
5,89
Randament total 44 % · Pe an 13 %
5 ani
1,38
Randament total -66 % · Pe an -20 %
3,17
Randament total -23 % · Pe an -5 %
5,89
Randament total 44 % · Pe an 8 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,88
  • Marja netă± 0,62
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,56
  • Diluare anuală± 0,05

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Impact BioMedical dezvoltă și brevetează tehnologii științifice pe care le licențiază sau le dezvoltă împreună cu parteneri din sănătate și wellness, inclusiv medicamente pentru boli neurologice, oncologice și inflamatorii. Compania are venituri încă foarte mici, aproape exclusiv din vânzarea purificatoarelor de aer Celios, iar mai multe fapte din 2026 arată o scădere a activității care merită urmărită.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu extins de brevete acordate și în curs, care susține valoarea tehnologiilor licențiate.
  • Acorduri de licențiere active cu un partener farmaceutic, care pot genera plăți de etapă și royalty-uri.
  • Datorie majoră stinsă prin conversie, ceea ce a simplificat bilanțul și a eliminat obligațiile de datorie nelegate de comerț.

Puncte slabe

  • Venituri foarte mici și dependență aproape totală de o singură linie de produse, Celios.
  • Pierderi operaționale recurente și perspectivă incertă privind momentul rentabilității.
  • Număr foarte redus de angajați și dependență de servicii comune cu un alt acționar.

Oportunități

  • Dacă un partener licențiator reușește să lanseze produse pe piață, compania ar putea primi plăți de etapă și royalty-uri.
  • Interesul pentru purificarea aerului ar putea sprijini extinderea liniei Celios.
  • Finalizarea fuziunii planificate ar putea aduce capital și resurse de producție.

Amenințări

  • Dificultăți de desfacere și stocuri depreciate ar putea afecta în continuare veniturile din Celios.
  • Concurenții mari pot avea resurse superioare și pot dezvolta tehnologii similare mai rapid.
  • Schimbările legislative privind brevetele ar putea crește costurile și reduce veniturile din licențiere.

Riscuri

  • Protecția proprietății intelectualeridicat

    Dacă brevetele nu sunt protejate sau sunt contestate, compania ar putea pierde venituri potențiale și suferi daune operaționale. 1

  • Necesar de finanțareridicat

    Compania spune că s-ar putea să nu obțină fondurile necesare planului de afaceri, ceea ce ar putea afecta grav situația financiară. 1

  • Dependența de partenerimediu

    Pierderea unui partener sau neîndeplinirea obligațiilor de către acesta ar putea întârzia dezvoltarea și comercializarea produselor. 1

  • Rezultatele studiilor clinicemediu

    Studiile clinice pot eșua sau pot identifica efecte secundare, ceea ce ar putea reduce valoarea produselor pentru parteneri. 1

  • Securitatea informaticăscăzut

    Breșele în sistemele informatice ale companiei sau ale furnizorilor externi ar putea expune date sensibile și întrerupe activitatea. 1

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Portofoliul de brevete și acordurile de licențiere ar putea genera venituri semnificative dacă partenerii reușesc să lanseze produsele pe piață.
  • Eliminarea datoriei majore și fuziunea planificată ar putea consolida bilanțul și accelera dezvoltarea de noi produse.
  • Linia Celios ar putea deveni o sursă de venituri mai stabilă dacă cererea pentru purificarea aerului continuă să crească.

Ce ar strica teza

  • Veniturile sunt aproape inexistente, iar pierderile operaționale ar putea continua fără un calendar clar de rentabilitate.
  • Vânzările Celios au scăzut în trimestrul al doilea 2026, iar stocurile depreciate sugerează probleme de desfacere.
  • Compania depinde de parteneri și de finanțare externă, iar dacă acestea nu se concretizează, planurile ar putea fi amânate.

De urmărit

  • Stadiul fuziunii cu Dr. Ashleys Limited și structura noii entități2026
  • Veniturile din linia Celios și evoluția stocurilorQ3 2026
  • Plățile de la ProPhase Laboratories pentru licențele Linebacker și Equivirnext 10-K
  • Nevoia de finanțare suplimentară și modul în care este acoperitănext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Impact BioMedical Inc. (NYSE American: IBO) descoperă, confirmă și brevetează tehnologii științifice unice care pot fi transformate în produse noi pentru sănătatea umană și wellness, în colaborare cu parteneri externi prin licențiere, co-dezvoltare sau asocieri. Activitățile sunt desfășurate prin patru filiale principale, iar modelul de afaceri include parteneriate și, eventual, vânzări directe. 1 Veniturile raportate sunt minime: în exercițiul 2025 compania a înregistrat 32000 USD din vânzări cu amănuntul ale tehnologiei Celios, un produs achiziționat în februarie 2025. 1

Compania ține sub control un portofoliu de proprietate intelectuală: la finalul anului 2025 avea șaizeci de brevete acordate și peste șaizeci în curs de examinare, iar în declarația pentru 2025 se menționează că deține drepturi asupra a 69 de brevete acordate. 1 Ea descrie această bază de brevete drept principalul ei activ, dar nu are încă venituri semnificative din acestea. 1

Impact BioMedical a fost constituită în Nevada în 2018 și este o companie cu foarte puțini angajați: doi angajați cu normă întreagă și șase angajați comuni cu DSS la 31 decembrie 2025. 1 Compania a anunțat un acord de fuziune inversă cu Dr. Ashleys Limited și o conversie a datoriei față de DSS, Inc., prin care a fost stinsă o datorie de aproximativ 15 milioane USD, ceea ce ar putea modifica structura sa financiară. 1

Segmente

Tehnologii licențiate și în dezvoltare

Platformele Linebacker și Equivir sunt licențiate către ProPhase Laboratories (NASDAQ: PRPH), de la care Impact ar putea primi plăți de etapă și royalty-uri. Laetose, cu brevet de compoziție acordat în Statele Unite, este orientat spre produse de consum sau biofarmaceutice, iar 3F, dezvoltat împreună cu Chemia Corporation, vizează antimicrobiene și aditivi industriali. 1

Purificare a aerului Celios

Celios este singura linie de produse cu vânzări în perioada analizată. Tehnologia, achiziționată în 2025, folosește filtrare mecanică în trei etape și este descrisă de companie ca având potențial de venituri imediate. Vânzările se fac online și prin distribuitori terți, iar în primele șase luni din 2026 veniturile au crescut față de aceeași perioadă din 2025, dar trimestrul al doilea a scăzut. 12

Cheltuieli operaționale

Costurile totale au scăzut la 705000 USD în trimestrul doi 2026 față de 1160000 USD un an mai devreme, în timp ce pe primele șase luni totalul a crescut la 3000000 USD, influențat de o cheltuială mare cu compensarea pe bază de acțiuni. 2

Piața în context

Compania activează în zona antiviralelor, antimicrobienelor, biofarmaceuticelor și produselor de wellness de consum, adesea derivate din elemente naturale. Piețele vizate sunt atât cele dezvoltate, cât și cele emergente, iar Impact susține că soluțiile sale răspund unor nevoi medicale nesatisfăcute. 1

Modelul de venituri depinde mai ales de licențe, plăți de etapă și royalty-uri de la parteneri farmaceutici și din bunuri de larg consum, iar vânzările directe rămân limitate. Dacă partenerii nu reușesc să comercializeze tehnologiile, veniturile ar putea rămâne reduse. 1

Tendințe

  • Interes pentru calitatea aerului în interiorvânt din spate

    Cererea pentru purificatoare de aer cu filtrare avansată ar putea crește după preocupările legate de boli transmise pe cale aeriană, ceea ce ar sprijini linia Celios. Compania menționează tuberculoza și gripa ca domenii vizate. 1

  • Presiunea asupra veniturilor din purificatoarevânt din față

    Vânzările Celios au scăzut în al doilea trimestru 2026, iar costurile de depozitare și stocurile depreciate indică dificultăți de desfacere. Dacă scăderea continuă, impactul asupra veniturilor ar putea fi vizibil. 21

  • Consolidarea în industria biotehnologieimixt

    Fuziunile și achizițiile din farmaceutică pot concentra resursele în câțiva jucători mari, ceea ce ar putea accentua concurența pentru companii mici. Impact se bazează pe parteneriate tocmai pentru a compensa aceste dezavantaje. 1

  • Reglementarea brevetelorvânt din față

    Modificările legislative privind obținerea și aplicarea brevetelor, inclusiv la Oficiul pentru Brevete al Statelor Unite, ar putea crește costurile de litigiu și reduce veniturile din licențiere. 1

Poziția concurențială

Impact BioMedical concurează cu companii farmaceutice mari, companii farmaceutice specializate și de biotehnologie, instituții academice, agenții guvernamentale și institute de cercetare publice și private. Compania spune că mulți dintre concurenți au resurse financiare, tehnice și umane semnificativ mai mari. 1

Avantajul declarat constă în tehnologia, experiența de dezvoltare și cunoștințele științifice proprii, precum și în portofoliul de brevete. Totuși, succesul ar putea depinde de capacitatea de a atrage personal calificat, de a obține aprobări de reglementare și de a negocia prețuri și rambursări. 1

  • ProPhase LaboratoriesPRPH

    Partener care a primit licențe pentru Linebacker și Equivir, cu drepturi de dezvoltare și comercializare la nivel mondial.

  • Chemia Corporation

    Partener de dezvoltare pentru tehnologia 3F, dezvoltator și producător de parfumuri și arome.

  • Mari companii farmaceutice

    Concurenți cu resurse mult mai mari, care pot dezvolta sau licenția compuși similari.

  • Companii de biotehnologie și institute de cercetare

    Concurenți care pot accelera descoperirea de compuși noi și pot influența succesul produselor.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Impact BioMedical Inc. · 11 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Impact BioMedical Inc. · 07 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Impact BioMedical Inc. (IBO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw