olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Jazz Pharmaceuticals plc JAZZ
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Jazz Pharmaceuticals plc este o companie biofarmaceutică globală care dezvoltă și comercializează medicamente pentru boli rare, din trei arii: somn, epilepsie și oncologie. Dependența de oxibați rămâne centrală, Xywav generând 41% din vânzările nete de produse în 2025, iar vânzările Epidiolex au reprezentat 26%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Jazz Pharmaceuticals plc (JAZZ) costa 227,32 USD (−3,13 % într-o zi), cu capitalizare 14,6 mld USD, P/E 74,1 pe un EPS diluat de 3,07 USD în ultimele 12 luni, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 131,16–261,62 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,2 mld USD (+10,4 % an/an), profit net de -483,4 mil USD (−292,3 % an/an), EPS diluat -7,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 199,02 – 229,99
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 14,4 %
- SMA 50 / 200
- 229,71 / 217,77
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,38 / -4,81
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,8 % | −5,9 % | +4,2 pp | — |
| 3 luni | −11,4 % | −4,6 % | −6,8 pp | — |
| 6 luni | +0,2 % | +0,2 % | −0,1 pp | — |
| De la început de an | +33,7 % | +7,4 % | +26,3 pp | — |
| 1 an | +65,7 % | +8,2 % | +57,5 pp | +15,7 % |
| 3 ani | +71,2 % | +68,4 % | +2,8 pp | +12,0 % |
| 5 ani | +68,3 % | +56,5 % | +11,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 897,8 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 369,3 mil | 514,0 mil | 358,4 mil | 530,6 mil | 406,3 mil | 352,7 mil | 389,2 mil | 407,9 mil |
| Profit operațional | 190,8 mil | -55,9 mil | -686,4 mil | 57,5 mil | 254,6 mil | 336,6 mil | 248,2 mil | -413,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 133,2 mil | -109,8 mil | -735,6 mil | 9,0 mil | 208,5 mil | 299,2 mil | 211,0 mil | -458,9 mil |
| Impozit pe profit | -57,9 mil | -17,8 mil | -17,2 mil | -242,4 mil | 5,0 mil | 6,1 mil | 18,1 mil | 24,5 mil |
| Profit net | 191,1 mil | -92,5 mil | -718,5 mil | 251,4 mil | 203,5 mil | 293,1 mil | 192,8 mil | -483,4 mil |
| EPS diluat | 3,11 ≈ | -1,52 | -11,74 | 4,08 | 3,34 ≈ | 4,43 | 2,78 | -7,48 |
| Flux de numerar operațional | 398,6 mil | 429,8 mil | 88,8 mil ≈ | 474,7 mil ≈ | 362,5 mil | 408,2 mil | 415,7 mil ≈ | 506,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 13,3 mil | 13,9 mil | 12,9 mil ≈ | 15,2 mil ≈ | 16,8 mil | 19,7 mil | 18,1 mil ≈ | 16,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | 0 ≈ | 23,0 mii | — | — | 225,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 86 din propriul istoric de 29 trimestre (min 12,3, mediană 20,3, max 1.728,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 3,1 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,3 mld |
| Venituri an/an | +16,8 % | +14,3 % | +9,3 % | +30,9 % | +18,3 % | +4,8 % | +6,1 % | +4,9 % |
| Profit net | 447,1 mil | 523,4 mil | 238,6 mil | -329,7 mil | -224,1 mil | 414,8 mil | 560,1 mil | -356,1 mil |
| Profit net an/an | −8,4 % | +17,1 % | −54,4 % | −238,2 % | indisponibil | indisponibil | +35,0 % | −163,6 % |
| EPS diluat | 7,30 | 9,09 | 4,22 | -5,52 | -3,58 | 6,10 | 8,65 | -5,84 |
| EPS diluat an/an | −8,3 % | +24,5 % | −53,6 % | −230,8 % | indisponibil | indisponibil | +41,8 % | −167,5 % |
| netă % | 23,6 % | 24,2 % | 10,1 % | -10,7 % | -6,1 % | 10,8 % | 13,8 % | -8,3 % |
| Flux de numerar liber | 778,5 mil | 736,3 mil | 884,6 mil | 750,9 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,3 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,4 mld USD
- Datorie financiară
- 5,4 mld USD
- Datorie netă
- 4,0 mld USD
- Capitaluri proprii
- 4,3 mld USD
- Active totale
- 11,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,24x
- Lichiditate curentă
- 1,86x
- ROE
- -8,5 %
- ROA
- -3,0 %
- Marja FCF
- 30,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 3,1 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 854,2 mil | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 378,1 mil | 170,3 mil | -65,5 mil | 578,6 mil | 716,6 mil | -430,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 18,7 mil | 26,7 mil | 30,3 mil | 30,4 mil | 32,8 mil | 41,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 396,8 mil ≈ | 197,0 mil ≈ | -35,2 mil ≈ | 609,0 mil ≈ | 749,4 mil ≈ | -388,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 87,6 mil | 89,9 mil | 32,8 mil | 32,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 275,1 mil | -112,8 mil | -372,8 mil | 297,9 mil | 470,4 mil | -627,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 33,5 mil | 216,1 mil | -158,6 mil | -119,9 mil | -91,4 mil | -272,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | 238,6 mil | -329,7 mil | -224,1 mil | 414,8 mil | 560,1 mil | -356,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 4,22 | -5,52 | -3,58 | 6,10 | 8,65 | -5,84 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 56,5 mil | 59,7 mil | 62,5 mil | 72,1 mil | 66,0 mil | 61,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 72,1 mil
- 2024
- 66,0 mil
- 2025
- 61,0 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mld | 591,4 mil | 881,5 mil | 1,5 mld | 2,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Creanțe | 396,5 mil | 563,4 mil | 651,5 mil | 705,8 mil | 716,8 mil | 830,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Stocuri | 95,4 mil | 1,1 mld | 714,1 mil | 597,0 mil | 480,4 mil | 417,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Active curente | 2,8 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | 4,6 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 127,9 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 23 feb. 2021verificat |
| Fond comercial | 958,3 mil | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,2 mld | 7,2 mld | 5,8 mld | 5,4 mld | 4,8 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Active totale | 6,5 mld | 12,3 mld | 10,8 mld | 11,4 mld | 12,0 mld | 11,7 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 26,9 mil | 100,3 mil | 90,8 mil | 102,8 mil | 77,9 mil | 122,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 246,3 mil | 31,0 mil | 31,0 mil | 605,0 mil | 31,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,8 mld | 6,0 mld | 5,7 mld | 5,1 mld | 6,1 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 653,7 mil | 809,3 mil | 933,2 mil | 1,5 mld | 1,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 3,7 mld † | 4,0 mld † | 3,1 mld † | 3,7 mld † | 4,1 mld † | 4,3 mld † | SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 5,4 mld
- 2024
- 4,8 mld
- 2025
- 4,4 mld
SEC (XBRL)· 05 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 899,6 mil | 778,5 mil | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 15,0 mil | 27,6 mil | 29,0 mil | 24,0 mil | 38,1 mil | 58,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 884,6 mil ≈ | 750,9 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,0 mld | -5,2 mld | -446,2 mil | -163,1 mil | -508,2 mil | -1,5 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 528,1 mil | 4,0 mld | -529,5 mil | -305,3 mil | 20,5 mil | -873,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 146,5 mil | 0 | 54,0 mii | 269,8 mil | 311,4 mil | 125,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -163,1 mil
- 2024
- -508,2 mil
- 2025
- -1,5 mld
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- -305,3 mil
- 2024
- 20,5 mil
- 2025
- -873,4 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 40 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 14,6 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate49
- Creștere44
- Bilanț și datorie24
- Randamente22
- Evaluare43
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 24,09 – 129,95 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA24,09 – 109,87 (Mijloc 61,41)4 firme folosite · multiplul median 16,0x · quartile 10,9x – 22,6xINDV, TEVA, VRTX, VTRS
- Colegi: P/E39,66 – 129,95 (Mijloc 63,37)16 firme folosite · multiplul median 20,6x · quartile 12,9x – 42,3xABBV, ABT, ACAD, ALNY, BMY, INDV, JNJ, LLY, PFE, RDY, REGN, RLYB, RPRX, UTHR, VRTX, ZTS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 40/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,3 % | 20 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 4,4 % | 45 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 787,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,3 % | 44 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 7,6x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 85 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 74,1x | 20 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 38,8x | 20 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 11,1 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,5 % | 22 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial44/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare43/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Jazz Pharmaceuticals plc (JAZZ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,3 mld USD în 2025; creștere an/an 4,9 %; marjă netă 4,4 %; ROE 5,1 %; datorie netă/EBITDA 7,6x.
Intervalul de valoare estimat este 31,87–119,91 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 62,39 USD, prețul de 227,32 USD lasă un potențial de -72,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -264,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 40/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 787,4 %
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- Randament FCF: 11,1 %
Ce o infirmă
- ROIC: 4,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 7,6x
- P/E (TTM): 74,1x
- EV/EBITDA: 38,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.283,9 mld | 44,3 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +27 % / +131 % |
| JNJJohnson & Johnson | 655,6 mld | 41,3 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +32 % / +76 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 575,0 mld | 640,9 | 18,4 % | 13,9 % | +40,2 % | +14 % / +107 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 509,5 mld | 49,6 | — | 15,7 % | +8,6 % | +27 % / +102 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 362,2 mld | 151,2 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +40 % / +43 % |
| ABTAbbott Laboratories | 196,7 mld | 42,3 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −12 % / +9 % |
| PFEPfizer Inc | 170,3 mld | 42,6 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +16 % / −2 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 137,5 mld | 34,9 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +25 % / +53 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 129,0 mld | 14,0 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +28 % / +28 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,3 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +55 % / +325 % |
| ZTSZoetis Inc. | 33,4 mld | 13,8 | 57,6 % | 26,4 % | +2,3 % | −36 % / −54 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,5 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +76 % / +283 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 24,1 mld | 21,3 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +16 % / +136 % |
| INSMInsmed Inc | 23,9 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −48 % / +335 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,7 mld | — | -24,3 % | -23,9 % | −3,0 % | +77 % / +107 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,0 mld | 7,9 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −65 % / −7 % |
| JAZZJazz Pharmaceuticals plc | 14,6 mld | 74,1 | 5,1 % | 4,4 % | +4,9 % | +66 % / +71 % |
| RDYDr. Reddy’s Laboratories Limited | 12,1 mld | 18,4 | 17,0 % | 17,4 % | +13,8 % | +3 % / +4 % |
| PRAXPraxis Precision Medicines, Inc. | 7,3 mld | — | -38,9 % | — | −100,0 % | +34 % / +1.343 % |
| INDVIndivior Pharmaceuticals, Inc. | 4,3 mld | 10,2 | — | 32,8 % | +4,3 % | +8 % / +114 % |
| ACADAcadia Pharmaceuticals Inc. | 3,7 mld | 10,1 | 31,4 % | 30,1 % | +11,9 % | −15 % / −5 % |
| ARQTArcutis Biotherapeutics, Inc. | 3,4 mld | 125,2 | 14,9 % | 5,9 % | +91,3 % | −12 % / +1.367 % |
| CYRXCryoport, Inc. | 813,7 mil | — | -8,3 % | -21,5 % | +12,4 % | +67 % / +14 % |
| AVTXAvalo Therapeutics, Inc. | 383,4 mil | — | -33,6 % | -150.259,3 % | −86,6 % | −65 % / −61 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JAZZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 141,53 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 250,12 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 376,63 Randament total 66 % · Pe an 66 % |
| 3 ani | 139,46 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 277,12 Randament total 22 % · Pe an 7 % | 457,86 Randament total 101 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 137,42 Randament total -40 % · Pe an -10 % | 307,03 Randament total 35 % · Pe an 6 % | 556,63 Randament total 145 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 69,28
- Marja netă± 48,50
- Creșterea anuală a veniturilor± 39,52
- Diluare anuală± 4,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (26 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Jazz Pharmaceuticals plc este o companie biofarmaceutică globală care dezvoltă și comercializează medicamente pentru boli rare, din trei arii: somn, epilepsie și oncologie. Dependența de oxibați rămâne centrală, Xywav generând 41% din vânzările nete de produse în 2025 1, iar vânzările Epidiolex au reprezentat 26% 1.
SWOT
Puncte tari
- Jazz are o poziție de lider în tratamentul cu oxibați pentru tulburări rare de somn, cu Xywav recunoscut drept standard de îngrijire 1. Portofoliul diversificat din somn, epilepsie și oncologie reduce dependența de un singur produs 1. Compania are un model operațional scalabil și capacități integrate la nivel global 1.
- Acoperirea comercială pentru Xywav include toți cei trei mari PBM din SUA, cu beneficii pentru o proporție mare de pacienți comerciali 1. Aceasta sprijină accesul pacienților și stabilitatea veniturilor 1.
- Compania a obținut aprobări accelerate și condiționate pentru produse oncologice noi, ceea ce arată capacitatea de a aduce medicamente pe piață 12.
Puncte slabe
- Veniturile rămân concentrate pe franciza oxibaților, iar o scădere a acestora ar afecta semnificativ rezultatele financiare 1.
- Xyrem pierde terenul în fața generică și AG, iar acest declin poate fi greu de compensat rapid 1.
- Produsele oncologice sunt încă mici din punct de vedere al vânzărilor, astfel încât contribuția lor la venituri rămâne limitată în 2025 1.
Oportunități
- Dacă Xywav câștigă și mai mulți pacienți cu IH, extinderea indicației ar putea susține creșterea vânzărilor 1.
- Aprobările din UE, Canada și Marea Britanie pentru Ziihera și alte produse deschid piețe noi 12.
- Achizițiile de produse noi pot completa portofoliul existent și pot reduce dependența de oxibați 1.
Amenințări
- Introducerea de generice și de produse alternative poate reduce prețurile și cotele de piață pentru oxibați 1.
- Un concurent mai puternic după achiziția Avadel de către Alkermes ar putea intensifica presiunea competitivă asupra Xywav 1.
- Cererile de brevet și litigiile privind protecția proprietății intelectuale pot afecta exclusivitatea produselor 1.
Riscuri
- Dependența de oxibațiridicat
Dacă veniturile din oxibați scad semnificativ, compania ar putea fi forțată să reducă cheltuielile sau să caute finanțare suplimentară 1.
- Concurența generică și AGridicat
Generice și versiuni AG ale oxibaților cu sodiu ridicat au intrat deja pe piață și pot continua să erodeze vânzările Xyrem și Xywav 1.
- Litigii de brevetemediu
Procesele privind brevetele pentru Xyrem și Xywav sunt în curs, iar rezultatul lor poate afecta exclusivitatea produselor 1.
- Reglementarea REMSmediu
Programul REMS impune controale stricte asupra distribuției oxibaților, iar o neconformitate poate duce la măsuri ale FDA și costuri suplimentare 1.
- Presiunea asupra prețurilormediu
Plătitorii terți pot impune rabaturi mai mari sau restricții de rambursare, ceea ce ar putea reduce veniturile nete 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Xywav își menține poziția de lider în narcolepsie și crește la IH, franciza oxibaților ar putea rămâne o bază solidă de venituri 1.
- Diversificarea în epilepsie și oncologie ar putea reduce dependența de oxibați, mai ales dacă produsele noi ating vânzări mai mari 1.
- Aprobările recente în mai multe jurisdicții ar putea extinde piața accesibilă pentru produsele oncologice 12.
Ce ar strica teza
- Dacă generice și AG continuă să intre pe piață, vânzările Xyrem și Xywav ar putea scădea mai repede decât s-a anticipat 1.
- Concurența combinată a unui produs apropiat, precum Lumryz, ar putea reduce cota Xywav în narcolepsie 1.
- Produsele oncologice noi ar putea necesita mai mult timp pentru a deveni contribuitori semnificativi la venituri 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor Xywav și a numărului de pacienți cu IHQ1 2027
- Impactul generic și AG asupra vânzărilor Xyrem și Xywav2027
- Rezultatele litigiilor de brevete pentru Xywavnext 10-K
- Progresul Ziihera și Modeyso în noile piețe și în studiile confirmatorii2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (26 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Jazz Pharmaceuticals își definește scopul prin inovare pentru transformarea vieților pacienților și ale familiilor lor, concentrându-se pe medicamente pentru boli rare, adesea fără opțiuni terapeutice suficiente 1. Portofoliul său include produse pentru epilepsie, cancer și tulburări de somn, aprobate în mai multe țări 1. Compania operează un model comercial eficient și scalabil, bazat pe lansări și pe extinderea indicațiilor 1.
Segmente
Tulburări rare de somn
Jazz este liderul în dezvoltarea și comercializarea terapiei cu oxibați pentru tulburări rare de somn. Xywav conține cu 92% mai puțin sodiu decât Xyrem și a generat 1.657,0 milioane USD în 2025 1. Xyrem a adus 146,0 milioane USD în același an 1.
Piața în context
Piața vizată de Jazz este formată din boli rare cu populații mici de pacienți și nevoi medicale nesatisfăcute, unde centrele de prescriere sunt concentrate și eficiente comercial 1. Narcolepsia afectează aproximativ unul din 2.000 de oameni în SUA, iar IH a fost diagnosticată la aproximativ 37.000 de persoane în aceeași țară 1. Pe piața oxibaților, concurența generică și AG a redus prețurile și cotele 1.
Tendințe
- Concurența generică în oxibațivânt din față
Generice și versiuni AG cu conținut ridicat de sodiu au intrat pe piața Xyrem, ceea ce poate reduce veniturile din franciza oxibaților dacă tendința continuă 1. Compania spune că aceasta a avut deja un impact negativ asupra vânzărilor 1.
- Avantajul de sodiu redus al Xywavvânt din spate
Conținutul redus de sodiu și lipsa avertismentului privind sodiul ridicat susțin poziția Xywav ca opțiune preferată de tratament, iar FDA a recunoscut exclusivitatea pe piață a acestui produs 1.
- Extinderea în oncologie rarăvânt din spate
Aprobările recente pentru Ziihera și Modeyso, inclusiv în UE și Canada, deschid noi piețe pentru produsele oncologice ale companiei 12.
- Dependența de presiunea prețurilor și rambursăriimixt
Presiunile din partea plătitorilor terți și cerințele de rabaturi pentru acces pot limita veniturile, mai ales dacă produsele concurente primesc acoperire mai largă 1.
Poziția concurențială
În tulburările de somn, concurența vine din generice și versiuni AG ale oxibaților cu sodiu ridicat, precum și din Lumryz, produs al Alkermes, după achiziția Avadel 1. Mai sunt și alte produse pentru somnolență, precum Wakix și Sunosi, iar mai mulți dezvoltatori lucrează la agoniști ai receptorului orexină 2 1. Pe partea de epilepsie și oncologie, concurența depinde de indicații și de aprobările specifice 1.
- AlkermesALKS
Produsul Lumryz, un oxibat cu sodiu ridicat, concurează direct cu Xywav și Xyrem în narcolepsie; compania a achiziționat Avadel în februarie 2026 1.
- Axsome TherapeuticsAXSM
Compania a primit Wakix și Sunosi de la Jazz, produse pentru somnolența din narcolepsie, în urma vânzării din 2022 1.
- Harmony BiosciencesHRMY
Pitolisant este un tratament concurent în narcolepsie, iar compania a anunțat un studiu de fază 3 pentru hipersomnie idiopatică 1.
- Hikma Pharmaceuticals
Hikma lansează un AG pentru oxibatul cu sodiu ridicat și are dreptul să lanseze și un generic propriu, ceea ce intensifică concurența 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Actorul Marcel Iureș este invitatul artistei de jazz Teodora Brody la 'Întâlniri cu Oameni-Păsări - esențe de zbor'Agerpres · 29 oct. 2026 · RO
- Ce păstrăm și ce schimbăm în rețetele vechi? Gărâna, între amintirea gulașului de la primele ediții ale festivalui de jazz și mâncărurile gătite astăziPressOne.ro · 27 oct. 2026 · RO
- Bucureștiul, centrul planetei! „Lumina Park”, aventura în jurul lumii, la Grădina Botanică: de la valsuri și jazz la urși, girafe, incași, mariachi și templeLibertatea.ro · 24 oct. 2026 · RO
- When Jazz Meets Taragot – Concert Edison House, Cluj-Napoca - Zile și NopțiSurge — Google News · 24 oct. 2026 · RO
- INTERPLAY: 5 compoziții românești - jazz + chitare - turneu - Zile și NopțiSurge — Google News · 21 oct. 2026 · RO
- Muzica Beatles reinventată în sonorități de jazz, de Jazzappella și Big Band-ul Radio România - RadorSurge — Google News · 19 oct. 2026 · RO
- Muzica Beatles reinventată în sonorități de jazz, de Jazzappella și Big Band-ul Radio România - RadorSurge — Google News · 19 oct. 2026 · RO
- Avanpremieră – One Jazz Festival Baia Mare, ediția nr. 8 - Zile și NopțiSurge — Google News · 16 oct. 2026 · RO
- 'AI artists' perform improvised music at Jarasum Jazz FestivalKorea Times — Business · 16 oct. 2026 · EN
- 'AI artists' perform improvised jazz at Jarasum Jazz FestivalKorea Times — Business · 16 oct. 2026 · EN
- Cântăreața americană de jazz Cassandra Wilson s-a stins din viață la 70 de ani - Kanal D RomaniaSurge — Google News · 11 oct. 2026 · RO
- Marina Rei a Contaminazioni : pop , soul e jazz si incontranoSurge — GDELT DOC · 06 oct. 2026 · RO
- Classic. Jazz. Voyage: Pianistul Paul Staicu începe vineri primul său turneu național în România cu Bach, Mozart și jazz într-un singur recital - RFISurge — Google News · 06 oct. 2026 · RO
- Ce mai intră pe „Poarta Pangrati”? De toate! De la Dacia și Revoluție, la jazz, Eurovision și... mici - TVR.ROSurge — Google News · 02 oct. 2026 · RO
- Binational jazz festival celebrates music on both sides of the borderSurge — GDELT DOC · 02 oct. 2026 · RO
- Classic. Jazz. Voyage: Pianistul Paul Staicu începe vineri primul său turneu național în România cu Bach, Mozart și jazz într-un singur recital - Romania PozitivaSurge — Google News · 01 oct. 2026 · RO
- Boy group Close Your Eyes embraces jazz funk in bid to broaden musical horizonsYonhap News (KR, EN) · 30 sept. 2026 · EN
- Johnny Hates Jazz, Avantgardey, Iman Fandi and Nathan Hartono to perform at President's Challenge Night 2026CNA (Channel NewsAsia) · 29 sept. 2026 · EN
- Marele dirijor Jordi Savall anunţă o platformă online specializată în muzica clasică şi jazz, pentru mai multă echitate față de cântăreții popG4Media · 28 sept. 2026 · RO
- Dmitri Shostakovich at 120: How the icon drew on Bach, jazz, and cinema to create his own musical languageMeduza English (independent RU/exile) · 27 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 29 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare
- Raport curent09 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent23 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 sept. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent31 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 aug. 2026Alte evenimente
- Raport curent10 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Jazz Pharmaceuticals plc · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Jazz Pharmaceuticals plc · 03 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.