olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Liquidia Corporation LQDA
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Liquidia este o companie biofarmaceutică din Carolina de Nord care comercializează YUTREPIA, o formulare inhalată de treprostinil pentru hipertensiunea arterială pulmonară și PH-ILD. Produsul a generat în al doilea trimestru din 2026 vânzări nete de aproximativ 170.4 milioane USD, ceea ce face ca tranziția spre profitabilitate să fie în prezent subiectul central al companiei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Liquidia Corporation (LQDA) costa 44,49 USD (−6,10 % într-o zi), cu capitalizare 4,0 mld USD, P/E 32,1 pe un EPS diluat de 1,39 USD în ultimele 12 luni, beta 1,11, interval pe 52 de săptămâni 25,60–91,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 171,7 mil USD (+1.842,7 % an/an), profit net de 74,7 mil USD, EPS diluat 0,74 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 26,05 – 51,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 66,0 %
- SMA 50 / 200
- 50,89 / 54,40
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,71 / -2,47
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +71,7 % | −1,1 % | +72,8 pp | — |
| 3 luni | −50,2 % | −0,5 % | −49,8 pp | — |
| 6 luni | +5,2 % | +4,4 % | +0,8 pp | — |
| De la început de an | +29,0 % | +12,3 % | +16,7 pp | — |
| 1 an | +68,4 % | +13,5 % | +54,9 pp | +19,3 % |
| 3 ani | +578,2 % | +76,4 % | +501,8 pp | +13,7 % |
| 5 ani | +977,2 % | +63,7 % | +913,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,4 mil | 2,9 mil | 3,1 mil | 8,8 mil | 54,3 mil | 92,0 mil | 132,9 mil | 171,7 mil |
| Costul vânzărilor | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | — | — | — | — | — |
| Cercetare și dezvoltare | 11,9 mil | 16,5 mil | 7,0 mil | 6,0 mil | 9,3 mil | 16,9 mil | 12,6 mil | 17,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 20,2 mil | 21,2 mil | 30,1 mil | 38,8 mil | 40,1 mil | 48,2 mil | 46,9 mil | 57,4 mil |
| Profit operațional | -29,2 mil | -36,1 mil | -35,4 mil | -37,5 mil | 1,8 mil | 19,8 mil | 61,5 mil | 85,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 300,0 mii | 518,0 mii | 451,0 mii | 200,0 mii | 300,0 mii | 320,0 mii | 497,0 mii | 300,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,0 mil | 6,5 mil | 4,7 mil | 5,7 mil | 6,9 mil | 6,9 mil | 6,5 mil | 6,3 mil |
| Profit înainte de impozit | — | — | -38,4 mil | -41,6 mil | — | — | 56,8 mil | 81,7 mil |
| Impozit pe profit | — | — | 0 | 0 | — | — | 3,9 mil | 7,0 mil |
| Profit net | -31,0 mil | -38,5 mil | -38,4 mil | -41,6 mil | -3,5 mil | 14,6 mil | 52,9 mil | 74,7 mil |
| EPS diluat | -0,40 | -0,46 ≈ | -0,45 | -0,49 | -0,04 | 0,17 ≈ | 0,52 | 0,74 |
| Flux de numerar operațional | -25,1 mil ≈ | -20,8 mil | -30,7 mil | -39,5 mil ≈ | -9,8 mil ≈ | 44,2 mil | 53,0 mil | 80,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,7 mil ≈ | 1,3 mil | 330,0 mii | 1,1 mil ≈ | 911,0 mii ≈ | 2,0 mil | 2,8 mil | 11,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 57,5, mediană 148,9, max 240,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 8,1 mil | 739,6 mii | 12,9 mil | 15,9 mil | 17,5 mil | 14,0 mil | 158,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −90,8 % | — | +24,0 % | +9,7 % | −20,0 % | +1.031,2 % |
| Profit net | -47,6 mil | -59,8 mil | -34,6 mil | -41,0 mil | -78,5 mil | -128,3 mil | -68,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -2,57 | -1,76 | -0,70 | -0,67 | -1,21 | -1,63 | -0,80 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -589,5 % | -8.080,1 % | -269,0 % | -257,4 % | -448,9 % | -916,6 % | -43,5 % |
| Flux de numerar liber | -50,1 mil | -54,9 mil | -34,1 mil | -29,2 mil | -42,9 mil | -98,4 mil | -40,0 mil |
Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 190,7 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 44,7 mil USD
- Active totale
- 327,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,01x
- ROE
- -111,1 %
- ROA
- -24,7 %
- Marja FCF
- -25,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 739,6 mii | 12,9 mil | 15,9 mil | 17,5 mil | 14,0 mil | 158,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 237,7 mii | 3,0 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 5,9 mil | — | SEC (XBRL)· 19 mar. 2025verificat |
| Profit brut | 501,9 mii ≈ | 9,8 mil ≈ | 13,1 mil ≈ | 14,6 mil ≈ | 8,1 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 19 mar. 2025derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 32,2 mil | 20,5 mil | 19,4 mil | 43,2 mil | 47,8 mil | 39,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | 44,7 mil | 81,6 mil | 157,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -59,1 mil | -33,8 mil | -38,8 mil | -73,4 mil | -121,3 mil | -51,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mil | 5,6 mil | 3,6 mil | 2,2 mil | 2,2 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -56,0 mil ≈ | -28,2 mil ≈ | -35,1 mil ≈ | -71,2 mil ≈ | -119,1 mil ≈ | -49,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 858,0 mii | 762,0 mii | 2,3 mil | 6,3 mil | 14,7 mil | 24,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit net | -59,8 mil | -34,6 mil | -41,0 mil | -78,5 mil | -128,3 mil | -68,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,76 | -0,70 | -0,67 | -1,21 | -1,63 | -0,80 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 33,9 mil | 49,7 mil | 61,0 mil | 65,0 mil | 78,7 mil | 86,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 44,7 mil
- 2024
- 81,6 mil
- 2025
- 157,2 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
- 2023
- 65,0 mil
- 2024
- 78,7 mil
- 2025
- 86,1 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 65,3 mil | 57,5 mil | 93,3 mil | 83,7 mil | 176,5 mil | 190,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 0 | 3,0 mil | 5,0 mil | 4,1 mil | 2,7 mil | 54,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | — | — | — | 241,0 mii | 23,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active curente | 66,1 mil | 61,3 mil | 99,8 mil | 89,9 mil | 185,1 mil | 273,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,8 mil | 5,0 mil | 4,2 mil | 4,5 mil | 8,3 mil | 11,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 3,9 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 5,5 mil | 4,4 mil | 3,7 mil | 3,4 mil | 3,2 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Active totale | 99,5 mil | 93,7 mil | 129,2 mil | 118,3 mil | 230,3 mil | 327,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,7 mil | 1,1 mil | 2,2 mil | 1,4 mil | 4,7 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 mar. 2021verificat |
| Datorie pe termen lung | 10,3 mil | 10,4 mil | 19,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 20 mar. 2023verificat |
| Datorii curente | 11,7 mil | 7,3 mil | 8,8 mil | 18,6 mil | 41,8 mil | 135,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 28,4 mil | 28,5 mil | 38,8 mil | 71,0 mil | 150,9 mil | 283,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 71,1 mil † | 65,3 mil † | 90,4 mil † | 47,3 mil † | 79,4 mil † | 44,7 mil † | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 3,4 mil
- 2024
- 3,2 mil
- 2025
- 3,0 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -54,1 mil | -34,0 mil | -28,6 mil | -41,6 mil | -93,4 mil | -35,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 752,1 mii | 107,0 mii | 592,0 mii | 1,3 mil | 4,9 mil | 4,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -54,9 mil ≈ | -34,1 mil ≈ | -29,2 mil ≈ | -42,9 mil ≈ | -98,4 mil ≈ | -40,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 247,9 mii | -107,0 mii | -587,0 mii | -11,3 mil | -8,4 mil | -6,3 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 63,4 mil | 26,3 mil | 65,0 mil | 43,2 mil | 194,7 mil | 59,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -11,3 mil
- 2024
- -8,4 mil
- 2025
- -6,3 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,32 – 59,91 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E18,32 – 59,91 (Mijloc 30,18)16 firme folosite · multiplul median 21,8x · quartile 13,2x – 43,2xABBV, ABT, ACAD, ALNY, BMY, INDV, JNJ, LLY, PFE, RDY, REGN, RLYB, RPRX, UTHR, VRTX, ZTS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 30,7 % | 82 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 108,7 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 115,0 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,3x | 74 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,3x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 32,1x | 55 (față de colegi) | 21 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,8 % | 47 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie85/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate91/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LIQUIDIA CORPORATION (LQDA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 158,3 mil USD în 2025; creștere an/an 1 031,2 %; marjă netă 30,7 %; ROE 131,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 18,32–59,91 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 30,18 USD, prețul de 44,49 USD lasă un potențial de -32,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -47,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 30,7 %
- Conversia profitului în FCF: 108,7 %
- CAGR venituri 3 ani: 115,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,3x
- Lichiditatea curentă: 2,3x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| RDYDr. Reddy’s Laboratories Limited | 12,1 mld | 18,4 | 17,0 % | 17,4 % | +13,8 % | +3 % / +4 % |
| PRAXPraxis Precision Medicines, Inc. | 7,3 mld | — | -38,9 % | — | −100,0 % | +34 % / +1.343 % |
| INDVIndivior Pharmaceuticals, Inc. | 4,3 mld | 10,2 | — | 32,8 % | +4,3 % | +8 % / +114 % |
| LQDALiquidia Corporation | 4,0 mld | 32,1 | 131,8 % | 30,7 % | +1.031,2 % | +68 % / +578 % |
| ACADAcadia Pharmaceuticals Inc. | 3,7 mld | 9,6 | 35,7 % | 33,4 % | +11,9 % | −15 % / −5 % |
| ARQTArcutis Biotherapeutics, Inc. | 3,4 mld | 125,2 | 14,9 % | 5,9 % | +91,3 % | −12 % / +1.367 % |
| CYRXCryoport, Inc. | 812,9 mil | — | -7,4 % | -20,1 % | +12,4 % | +67 % / +14 % |
| AVTXAvalo Therapeutics, Inc. | 355,6 mil | — | -36,3 % | -170.055,9 % | −86,6 % | −65 % / −61 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LQDA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 32,46 Randament total -27 % · Pe an -27 % | 57,12 Randament total 28 % · Pe an 28 % | 85,68 Randament total 93 % · Pe an 93 % |
| 3 ani | 38,50 Randament total -13 % · Pe an -5 % | 75,54 Randament total 70 % · Pe an 19 % | 123,38 Randament total 177 % · Pe an 40 % |
| 5 ani | 45,67 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 99,90 Randament total 125 % · Pe an 18 % | 177,66 Randament total 299 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 18,88
- Marja netă± 13,22
- Creșterea anuală a veniturilor± 9,86
- Diluare anuală± 1,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Liquidia este o companie biofarmaceutică din Carolina de Nord care comercializează YUTREPIA, o formulare inhalată de treprostinil pentru hipertensiunea arterială pulmonară și PH-ILD. Produsul a generat în al doilea trimestru din 2026 vânzări nete de aproximativ 170.4 milioane USD, ceea ce face ca tranziția spre profitabilitate să fie în prezent subiectul central al companiei.
SWOT
Puncte tari
- Produsul YUTREPIA are o adoptare rapidă după lansare, cu un număr mare de pacienți tratați și prescriptori activi, potrivit comunicatului trimestrial.
- Tehnologia PRINT permite particule uniforme și un dispozitiv inhalator simplu, factori care susțin diferențierea produsului.
- Compania a ajuns la profitabilitate trimestrială susținută și are numerar disponibil pentru finanțarea operațiunilor.
Puncte slabe
- Compania a acumulat pierderi mari în trecut, iar capacitatea de a menține profitabilitatea rămâne neclară pe termen lung.
- Dependența de un singur produs comercial face veniturile vulnerabile la orice problemă de aprobare, preț sau distribuție.
- Cheltuielile de vânzări, generale și administrative au crescut semnificativ, iar costurile legale și de comercializare sunt ridicate.
Oportunități
- Studiile clinice în curs pentru noi indicații ar putea extinde piața YUTREPIA dacă rezultatele sunt favorabile.
- Studiul pivotal Re-Spire pentru L606 ar putea adăuga un al doilea produs dacă datele susțin eficacitatea.
- Creșterea categoriei inhalate și preferința medicilor pentru terapii cu doze flexibile ar putea susține vânzările pe termen mediu.
Amenințări
- Litigiile cu United Therapeutics ar putea duce la retragerea sau restricționarea YUTREPIA dacă instanțele ar decide în favoarea reclamantului.
- Concurența din partea terapiilor inhalate și injectabile existente sau în dezvoltare ar putea limita cota de piață.
- Lipsa pompelor CADD-MS 3 și dependența de furnizori unici pot perturba livrarea și veniturile din acordul Sandoz.
Riscuri
- Litigii cu United Therapeuticsridicat
Acțiunile în justiție ale United Therapeutics cer retragerea YUTREPIA de pe piață sau eliminarea unor indicații, ceea ce ar putea afecta grav veniturile companiei.
- Dependența de un singur produsridicat
Veniturile sunt concentrate aproape integral în YUTREPIA, astfel încât orice problemă de aprobare sau comercializare are impact direct asupra companiei.
- Obligații de finanțaremediu
Acordul cu HealthCare Royalty Partners impune plăți fixe trimestriale și un sold minim de numerar, iar nerespectarea clauzelor ar putea duce la ajustări severe.
- Lanț de aprovizionaremediu
Compania depinde de furnizori unici pentru ingredientul activ, dispozitiv și ambalare, iar o întrerupere ar putea încetini comercializarea.
- Disponibilitatea pompelorscăzut
Lipsa pompelor CADD-MS 3 limitează tratamentul subcutanat cu injecția generică și poate reduce veniturile din acordul de promovare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă adoptarea YUTREPIA continuă la ritmul trimestrelor recente, compania ar putea menține profitabilitatea și reduce dependența de finanțare externă.
- Succesul studiilor în noi indicații și al studiului Re-Spire pentru L606 ar putea extinde semnificativ baza de pacienți.
- Preferința crescută pentru terapiile inhalate și doza flexibilă a YUTREPIA ar putea conferi o poziție competitivă solidă pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Dacă litigiile cu United Therapeutics ar duce la restricționarea YUTREPIA, veniturile ar putea scădea rapid și profitabilitatea ar putea dispărea.
- Istoricul de pierderi și creșterea cheltuielilor comerciale ar putea reduce marja dacă vânzările nu continuă să crească.
- Dependența de un singur produs și de o pompă fără suport nou ar putea limita creșterea veniturilor din acordul Sandoz.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete de YUTREPIA și a numărului de pacienți tratațiQ3 2026
- Rezultatele litigiilor cu United Therapeutics în instanțele din Delaware și Carolina de Nord2026
- Progresul studiului pivotal Re-Spire pentru L606 în PH-ILD2027
- Evoluția profitabilității și a fluxului de numerar operațional în următoarele raportări trimestrialenext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Liquidia Corporation (NASDAQ: LQDA) dezvoltă și comercializează terapii pentru boli respiratorii și vasculare, în special hipertensiunea arterială pulmonară (PAH) și hipertensiunea pulmonară asociată bolii pulmonare interstițiale (PH-ILD). Veniturile provin din vânzarea YUTREPIA, aprobată de FDA în mai 2025 și lansată în iunie 2025, precum și dintr-un acord de promovare cu Sandoz pentru injecția generică cu treprostinil, pe baza căruia compania primește o parte din profit 12. Compania își desfășoară activitatea pe platforma proprie PRINT și are în dezvoltare L606, o formulare liposomală de treprostinil 1.
Pe parcursul anului 2025, compania a înregistrat o pierdere netă de 68.9 milioane USD, iar până la 31 decembrie 2025 deficitul acumulat ajunsese la 626.3 milioane USD 1. În trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat un profit net de 74.7 milioane USD, al patrulea trimestru consecutiv cu profitabilitate în creștere 3. Sursele nu indică un profit anual încheiat; ele descriu doar trimestrele recente.
Compania are de asemenea în derulare studii clinice pentru YUTREPIA în noi indicații, inclusiv PH-COPD, IPF, PPF și SSc-RP, precum și studiul pivotal Re-Spire pentru L606 în PH-ILD 13. Finanțarea include un acord cu HealthCare Royalty Partners IV, care impune un sold minim de numerar de 15.0 milioane USD până în 2033 2.
Segmente
YUTREPIA
YUTREPIA este un praf inhalat uscat cu treprostinil, produs prin tehnologia PRINT, destinat tratamentului PAH și PH-ILD. Vânzările nete de produs au fost de 148.3 milioane USD în 2025 și de 170.4 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 13.
Piața în context
PAH are o prevalență diagnosticată și tratată de aproximativ 45000 de pacienți în SUA, iar PH-ILD una estimată la peste 60000 13. Tratamentele inhalate pentru PH-ILD au crescut în preferința medicilor, iar compania afirmă că categoria inhalată a crescut cu aproape 40% de la lansare 3.
Piața este limitată de lipsa unui tratament curativ și de dificultatea administrării prostaciclinelor, ceea ce face ca produse cu doze mai flexibile să aibă potențial de adoptare. Creșterea veniturilor depinde însă de menținerea aprobării FDA și de rezultatul litigiilor cu United Therapeutics 1.
Tendințe
- Adoptarea inhalată în PAH și PH-ILDvânt din spate
Medicii preferă tot mai mult terapiile inhalate pentru a evita efectele sistemice ale prostaciclinelor, iar YUTREPIA a câștigat o parte crescută din această creștere de categorie 13.
- Limitarea pompelor CADD-MS 3vânt din față
Producătorul ICU Medical nu mai susține pompa CADD-MS 3, ceea ce limitează numărul pacienților care pot primi tratament subcutanat cu injecția generică și afectează veniturile din acord 12.
- Litigii cu United Therapeuticsvânt din față
United Therapeutics cere printr-o acțiune în justiție retragerea YUTREPIA de pe piață; rezultatul ar putea limita capacitatea companiei de a comercializa produsul sau de a-și menține aprobarea 12.
- Creșterea profitabilitățiimixt
Veniturile din YUTREPIA au permis trimestre consecutive cu profit și cu flux de numerar operațional pozitiv, deși aceste rezultate sunt recente și nu garantează continuitatea 13.
Poziția concurențială
Principalul concurent direct este Tyvaso DPI, pulberea inhalată a United Therapeutics, aprobată pentru PAH și PH-ILD, iar Tyvaso nebulizat este o alternativă pe aceeași piață 1. Concurența include și alte clase de medicamente pentru PAH, precum prostaciclinele injectabile și orale, antagoniștii endotelinei și agoniștii receptorului IP 1.
Compania afirmă că YUTREPIA oferă doze mai mari decât etichetele altor terapii inhalate, un avantaj care ar putea conta dacă medicii aleg terapii cu flexibilitate crescută în titrare 1. Avantajul depinde însă de datele clinice și de rezultatele litigiilor cu concurentul principal 12.
- United TherapeuticsUTHR
Producătorul Tyvaso și Tyvaso DPI, concurent direct în inhalatoare pentru PAH și PH-ILD, și parte în litigiile privind YUTREPIA.
- Sandoz
Partenerul comercial și deținătorul cererii ANDA pentru injecția generică cu treprostinil, relevant și ca sursă de venituri din acord.
- Pharmosa Biopharm
Furnizorul licenței pentru tehnologia L606, o formulare liposomală aflată în dezvoltare.
- ICU Medical
Producătorul pompei CADD-MS 3, al cărei suport a fost încetat și care influențează distribuția injecției generice.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Liquidia Corporation’s (LQDA) Yutrepia Launch Continues to Outpace the ExpectationsYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 03 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 14 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent14 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Liquidia Corporation · 05 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Liquidia Corporation · 12 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Liquidia Corporation · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.