olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Luda Technology Group Ltd LUD

Steel Pipe & Tubes · SIC 3317 · Verticală: Metalurgie (SIC 331x)

3,81USD−4,75 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Luda Technology Group Ltd, cotată la NYSE American, fabrică și comercializează flanșe și fitinguri din oțel inoxidabil și carbon, cu operațiuni principale în Taian, provincia Shandong, și sediul în Hong Kong. În 2025 veniturile au scăzut cu 25,3% la 33,5 milioane USD, iar marja brută s-a redus la 17,7%, pe fondul scăderii vânzărilor pe piața din China.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Luda Technology Group Ltd (LUD) costa 3,81 USD (−4,75 % într-o zi), cu capitalizare 86,4 mil USD, P/E 127,0 pe un EPS diluat de 0,03 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,43 %, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 3,20–11,85 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
86,4 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
127,0
EPS diluat TTM 0,03 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,79 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,43 %
DPS 12 luni 0,17
Beta (2 ani)
0,57
Volatilitate (1 an) 144 %
Interval 52 săpt.
3,2011,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,3
neutru
Bollinger (20, 2)
3,50 – 4,09
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,53 · lățimea benzii 15,7 %
SMA 50 / 200
3,99 / 4,94
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−10,4 %−1,1 %−9,3 pp—
3 luni−9,3 %−0,5 %−8,8 pp—
6 luni−34,3 %+4,4 %−38,7 pp—
De la început de an−40,7 %+12,3 %−53,0 pp—
1 an−48,5 %+13,5 %−62,1 pp+11,6 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+23,0 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−73,0 %
04 dec. 2025 → 31 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−83,8 %
10 sept. 2025 → 31 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 214,0, mediană 214,0, max 214,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri49,9 mil51,4 mil44,9 mil33,5 mil
Venituri an/anindisponibil+3,2 %−12,8 %−25,3 %
Profit net3,1 mil3,0 mil-361,0 mii556,8 mii
Profit net an/anindisponibil−1,1 %−111,9 %indisponibil
EPS diluat0,150,15-0,020,03
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %−113,3 %indisponibil
netă %6,2 %5,9 %-0,8 %1,7 %
Flux de numerar liber-1,5 mil1,6 mil4,4 mil-2,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,5 mil USD
Datorie financiară
12,7 mil USD
Datorie netă
8,2 mil USD
Capitaluri proprii
22,2 mil USD
Active totale
49,1 mil USD
Datorie / capitaluri
0,57x
Lichiditate curentă
1,63x
ROE
3,2 %
ROA
1,3 %
Marja FCF
-6,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
51,4 mil
2024
44,9 mil
2025
33,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
40,5 mil
2024
33,5 mil
2025
27,6 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit brut
2023
10,9 mil
2024
11,4 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
1,4 mil
2024
1,4 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
3,9 mil
2024
455,9 mii
2025
-1,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
99,7 mii
2024
138,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2025verificat

EBITDA
2023
4,0 mil ≈
2024
593,9 mii ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
406,7 mii
2024
556,2 mii
2025
520,9 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,5 mil
2024
-96,8 mii
2025
991,2 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
446,9 mii
2024
264,2 mii
2025
434,4 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Profit net
2023
3,0 mil
2024
-361,0 mii
2025
556,8 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
0,15
2024
-0,02
2025
0,03

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,0 mil
2024
20,0 mil
2025
22,2 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,17
2025
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2025derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
8,1 mil
2024
8,1 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Creanțe
2023
16,6 mil
2024
13,2 mil
2025
13,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Stocuri
2023
5,6 mil
2024
4,9 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Active curente
2023
39,5 mil
2024
31,9 mil
2025
40,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,7 mil
2024
5,1 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
741,2 mii
2024
701,2 mii
2025
711,2 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Active totale
2023
46,7 mil
2024
39,3 mil
2025
49,1 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
12,1 mil
2024
8,7 mil
2025
10,6 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
11,2 mil
2024
11,7 mil
2025
10,9 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
614,5 mii
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
28,7 mil
2024
25,9 mil
2025
24,5 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
30,0 mil
2024
26,6 mil
2025
26,9 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
16,7 mil †
2024
12,7 mil †
2025
22,2 mil †

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
20,0 mil
2025
22,7 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,3 mil
2024
5,5 mil
2025
-1,7 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,8 mil
2024
1,1 mil
2025
458,2 mii

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,6 mil ≈
2024
4,4 mil ≈
2025
-2,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 15 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,8 mil
2024
-2,8 mil
2025
-11,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,7 mil
2024
-2,6 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
630,8 mii
2024
3,4 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 30 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-12,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-332,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-43,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-41,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-149,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
17,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-3,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-6,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
3,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-4,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
562,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-2,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-1,7 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
458,2 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-2,2 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-389,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
145 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
63 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
127 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
81 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
86,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
94,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
155,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
127,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
2,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
3,25
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 13 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

3,81 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 86,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
86,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
127,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
3,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-25,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 15 mai 2026
verificat 120derivat 1

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie28
  • Randamente56
  • Calitate13
  • Creștere0
  • Evaluare4

Interval de valoare estimat

Jos
1,35
USD pe acțiune
Mijloc
1,55
USD pe acțiune
Sus
1,96
USD pe acțiune
Preț: 3,81 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -59,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -146,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,48 – 2,98 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/E0,48 – 0,93 (Mijloc 0,54)
    12 firme folosite · multiplul median 18,2x · quartile 16,1x – 31,0x
    ATI, CMC, CRS, FRD, IIIN, MT, MTUS, NUE, NWPX, STLD, TS, WOR
  • Dividende actualizate (DDM)2,22 – 2,98 (Mijloc 2,55)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Metalurgie (SIC 331x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 13/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-2,5 %7 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate1,7 %35 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-389,2 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-12,4 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-41,5 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,0x0 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x69 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare127,0x8 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-2,5 %0 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,9 %56 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie28/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial56/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare4/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Luda Technology Group Limited (LUD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 33,5 mil USD în 2025; creștere an/an -25,3 %; marjă netă 1,7 %; ROE 3,2 %.

Intervalul de valoare estimat este 1,35–1,96 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,55 USD, prețul de 3,81 USD lasă un potențial de -59,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -146,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 13/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • ROIC: -2,5 %
  • Conversia profitului în FCF: -389,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -12,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: -41,5 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,0x
  • P/E (TTM): 127,0x
  • Randament FCF: -2,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Metalurgie (SIC 331x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 23 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
127,0x
mediana verticalei 18,5x
peste mediană (+587,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,4x
P/S
2,6x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+248,8 %)
P/B
3,9x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+133,0 %)
ROE
3,2 %
mediana verticalei 6,1 %
sub mediană (−47,5 %)
Marja netă
1,7 %
mediana verticalei 2,7 %
sub mediană (−39,1 %)
Marja EBIT
-3,2 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−157,5 %)
Venituri an/an
-25,3 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−796,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,6x
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+437,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TXTernium S.A.97,5 mld221,13,6 %2,7 %−11,6 %+32 % / +23 %
NUENucor Corp60,8 mld35,68,2 %5,4 %+5,7 %+68 % / +58 %
TSTenaris SA60,6 mld31,411,6 %16,1 %−4,3 %+41 % / +63 %
MTArcelorMittal46,0 mld14,76,1 %5,1 %−1,7 %+40 % / +140 %
STLDSteel Dynamics, Inc.34,1 mld17,720,8 %8,8 %+3,6 %+43 % / +102 %
ATIATI Inc.24,3 mld44,729,9 %11,1 %+5,2 %+78 % / +307 %
CRSCarpenter Technology Corporation13,8 mld24,627,8 %17,9 %+8,6 %−12 % / +294 %
CMCCommercial Metals Company6,8 mld10,614,8 %7,0 %+20,5 %−2 % / +37 %
WORWorthington Enterprises, Inc3,0 mld18,516,3 %11,5 %+19,7 %+12 % / +38 %
WSWorthington Steel, Inc.1,8 mld—-3,6 %-0,7 %+11,3 %+6 % / +31 %
ROCKGibraltar Industries, Inc.940,7 mil—-15,6 %-10,4 %+11,0 %−37 % / −53 %
SXCSuncoke Energy, Inc.823,3 mil—-8,5 %-2,9 %−5,1 %+49 % / +4 %
NWPXNWPX Infrastructure, Inc.797,7 mil15,213,0 %8,9 %+6,8 %+41 % / +205 %
MTUSMetallus Inc.650,2 mil30,83,4 %1,9 %+6,9 %−7 % / −22 %
IIINInsteel Industries Inc.521,4 mil17,87,9 %4,0 %+14,2 %−12 % / −21 %
TWITitan International, Inc.303,7 mil—-22,9 %-5,7 %−0,9 %−42 % / −64 %
FRDFriedman Industries Inc256,1 mil16,410,4 %2,7 %−13,9 %+75 % / +196 %
LUDLuda Technology Group Limited86,4 mil127,03,2 %1,7 %−25,3 %−49 % / indisponibil
HUDIHuadi International Group Co., Ltd.7,3 mil—-1,8 %-2,2 %−15,3 %−62 % / −84 %
PKXPosco Holdings Inc.——2,1 %1,5 %−4,7 %−8 % / −48 %
GGBGerdau S.A.——2,5 %2,0 %+4,2 %+22 % / +18 %
SIDNational Steel Co——-17,4 %-5,9 %−3,9 %−51 % / −76 %
SIMGRUPO SIMEC, S.A.B. de C.V.——19,2 %31,2 %−18,2 %−8 % / −15 %
ASTLAlgoma Steel Group Inc.——-98,5 %-47,2 %−25,4 %+17 % / −41 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LUD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,67
Randament total -56 % · Pe an -56 %
2,96
Randament total -22 % · Pe an -22 %
4,48
Randament total 18 % · Pe an 18 %
3 ani
1,32
Randament total -64 % · Pe an -29 %
2,67
Randament total -28 % · Pe an -10 %
4,48
Randament total 20 % · Pe an 6 %
5 ani
1,05
Randament total -71 % · Pe an -22 %
2,41
Randament total -34 % · Pe an -8 %
4,48
Randament total 21 % · Pe an 4 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,67
  • Marja netă± 0,47
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,42
  • Diluare anuală± 0,04

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026).

Pe scurt

Luda Technology Group Ltd, cotată la NYSE American, fabrică și comercializează flanșe și fitinguri din oțel inoxidabil și carbon, cu operațiuni principale în Taian, provincia Shandong, și sediul în Hong Kong. În 2025 veniturile au scăzut cu 25,3% la 33,5 milioane USD, iar marja brută s-a redus la 17,7%, pe fondul scăderii vânzărilor pe piața din China 1.

SWOT

Puncte tari

  • Peste două decenii de experiență operațională, cu fabrică proprie în Shandong și certificări internaționale recunoscute 1.
  • Structură de producție integrată, care combină fabricarea proprie cu comerțul cu produse din surse externe 1.
  • Clienți recurenți și o bază diversificată de clienți din mai multe regiuni ale lumii 1.

Puncte slabe

  • Dependență mare de piața din China, care a scăzut sensibil în ultimul an 1.
  • Concentrarea veniturilor în câțiva clienți mari, ceea ce expune compania la pierderea unor comenzi 1.
  • Marje brute în scădere și cheltuieli comerciale ridicate în anul precedent, care au afectat rezultatele 1.

Oportunități

  • Extinderea vânzărilor în America de Sud și în Asia, regiuni care au crescut vizibil în ultimul an 1.
  • Creșterea cererii pentru aplicații maritime și offshore, unde produsele companiei sunt utilizate 1.
  • Valorificarea capitalului atras prin listarea pe NYSE American pentru dezvoltare și inovare 1.

Amenințări

  • Intensitatea concurenței într-o piață fragmentată, cu peste 1.000 de producători în China 1.
  • Restricții comerciale și tarifare între SUA și China, care ar putea afecta volumele 1.
  • Volatilitatea prețului materiilor prime și al transportului, care poate crește costurile de achiziție 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr redus de clienți majori reprezintă o parte importantă din venituri, iar reducerea comenzilor de la acești clienți ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.

  • Dependența de piața chinezăridicat

    Majoritatea vânzărilor provin din China, iar o încetinire economică sau o scădere a cererii locale ar putea reduce în continuare veniturile 1.

  • Riscul comercial SUA-Chinamediu

    Intensificarea restricțiilor tarifare sau a embargourilor ar putea afecta activitatea companiei și clienții săi 1.

  • Costurile materiilor primemediu

    Lipsa sau scumpirea oțelului și a transportului ar putea crește costurile și reduce profitabilitatea dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate 1.

  • Concurența într-o piață fragmentatămediu

    Presiunea concurențială asupra prețurilor și a termenelor de livrare poate limita capacitatea companiei de a menține marjele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă extinderea vânzărilor în America de Sud și Asia continuă, compania ar putea compensa treptat slăbiciunea pieței chineze.
  • Marja brută a scăzut în 2025, iar o revenire a volumelor ar putea sprijini o redresare a profitabilității.
  • Certificările internaționale și experiența de peste două decenii pot ajuta la atragerea de clienți în segmente exigente.

Ce ar strica teza

  • Veniturile au scăzut cu aproape un sfert în 2025, iar dacă tendința din China persistă, rezultatele ar putea rămâne sub presiune.
  • Dependența de un număr mic de clienți mari expune compania la riscuri majore dacă aceștia reduc comenzile.
  • Intensitatea concurenței și volatilitatea costurilor pot limita capacitatea companiei de a-și reveni la marjele anterioare.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din China și reluarea comenzilor de la clienții mariQ1 2027
  • Evoluția marjei brute față de nivelul de 17,7% din 20252027
  • Contribuția Americii de Sud și Asiei la veniturile totalenext 10-K
  • Evoluția tensiunilor comerciale SUA-China și efectele asupra activității din Hong Kong2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (30 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026).

Afacerea

Compania, înființată ca societate holding în Insulele Cayman în 2021, operează prin Luda HK (Hong Kong, activitate de comerț fondată în 2004) și Luda PRC (producție în China, fondată în 2005) 1. Produsele principale sunt flanșele și fitingurile din oțel, dar compania comercializează și valve și țevi din oțel furnizate de furnizori externi 1. Clienții provin din industria chimică, petrochimică, maritimă și din industria prelucrătoare, iar rețeaua de vânzări acoperă China, America de Sud, Australia, Europa, Asia (fără China) și America de Nord 1.

Procesul de producție al flanșelor include tăiere, încălzire, forjare, tratament termic, prelucrare CNC, finisare și inspecție, durata totală fiind de aproximativ 20 până la 30 de zile 1. Fitingurile sunt fabricate prin formare la cald sau la rece, tratament termic, sablare și finisare 1. Compania are certificări ISO 9001:2015, Directiva europeană privind echipamentele sub presiune 2014/68/EU, AD2000-Merkblatt și API Specification Q1 1.

Compania este listată pe NYSE American din februarie 2025, după o ofertă publică inițială de 2.500.000 de acțiuni la 4,00 USD, prin care a atras venituri brute de 10,76 milioane USD inclusiv opțiunea de supraalocare 1. Veniturile sunt concentrate: în 2025, cei mai mari cinci clienți au reprezentat aproximativ 49,9% din venituri 1.

Segmente

PRC Manufacturing

Segmentul de producție din China, operat prin Luda PRC, este cel mai mare, cu aproximativ 73,3% din veniturile totale din 2025 (și 83,8% în 2024) 1. Marja brută a segmentului s-a redus sensibil, veniturile fiind de 25,1 milioane USD în 2025, comparativ cu 38,1 milioane USD în 2024 1.

Hong Kong Trading

Segmentul de comerț din Hong Kong, operat prin Luda HK, comercializează flanșe și fitinguri aprovizionate de la furnizori și a crescut ca pondere, ajungând la 26,7% din veniturile din 2025 1. Veniturile segmentului au fost de aproximativ 9,0 milioane USD în 2025 1.

Piața în context

Piața fitingurilor din oțel este fragmentată și foarte competitivă, factorii determinanți fiind prețul, calitatea, gama de produse, certificările și termenul de livrare 1. Compania estimează că în China există peste 1.000 de producători de fitinguri din țevi 1. Cererea depinde în mare măsură de economia Chinei și de Hong Kong, sensibilă la încetinirea economiei globale 1.

Tendințe

  • Scăderea vânzărilor pe piața internă chinezăvânt din față

    Reducerea vânzărilor Luda PRC către clienții din China a fost principala cauză a scăderii veniturilor în 2025 1. Dacă această tendință persistă, presiunea asupra volumelor și a absorbției costurilor fixe ar putea continua.

  • Presiunea asupra marjelorvânt din față

    Marja brută a scăzut de la 25,4% la 17,7% între 2024 și 2025, pe fondul reducerii veniturilor și al costurilor materiilor prime 1. Volatilitatea prețurilor materiilor prime și a transportului influențează direct rentabilitatea.

  • Tensiuni comerciale SUA-Chinamixt

    Compania arată că restricțiile tarifare dintre SUA și China pot afecta activitatea comercială și volumele din Hong Kong; un acord din ianuarie 2020 a suspendat anumite tarife, dar intensificarea conflictului ar putea avea efecte negative 1.

Poziția concurențială

Compania activează într-un sector foarte fragmentat, în care concurența este dată de preț, calitate și capacitatea de livrare, iar în China există peste 1.000 de producători de fitinguri din țevi 1. Sursele furnizate nu identifică concurenți cotați în SUA.

Diferențierea companiei se bazează pe gama de certificări, precum API Q1 și Directiva 2014/68/EU, și pe capacitatea de a livra produse conforme cu standardele mai multor țări 1. Fără concurenți nominalizați în sursă, comparația directă cu alte companii nu poate fi făcută din aceste documente.

  • Producători de fitinguri din țevi din China

    Peste 1.000 de companii estimate de companie, fără identificare nominală în sursă 1.

  • Furnizori externi de valve și țevi din oțel

    Furnizori de încredere de la care compania achiziționează produse pentru comerț, nenumiți 1.

  • Producători din Asia și Europa

    Concurenți din regiunile în care compania își vinde produsele, fără identificare în sursă 1.

  • Alți exportatori de flanșe din oțel inoxidabil

    Grup de concurenți general menționat în context, fără nume din sursă 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Luda Technology Group Ltd · 15 mai 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.