olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NWPX Infrastructure, Inc. NWPX
Steel Pipe & Tubes · SIC 3317 · Verticală: Metalurgie (SIC 331x)
NWPX Infrastructure produce tuburi din oțel și produse din beton pentru infrastructura de apă și canalizare din America de Nord, prin două segmente: Water Transmission Systems și Precast. Interesul vine din faptul că cererea este susținută de nevoia de reabilitare a infrastructurii de apă, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat vânzări de 159,5 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea NWPX Infrastructure, Inc. (NWPX) costa 82,83 USD (−9,90 % într-o zi), cu capitalizare 797,7 mil USD, P/E 15,2 pe un EPS diluat de 5,46 USD în ultimele 12 luni, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 53,85–149,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 179,4 mil USD (+18,7 % an/an), profit net de 18,2 mil USD (+35,0 % an/an), EPS diluat 1,86 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 21,6
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 89,59 – 104,72
- sub banda inferioară · %B -0,45 · lățimea benzii 15,6 %
- SMA 50 / 200
- 101,86 / 102,21
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,03 / -2,15
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −21,5 % | −1,1 % | −20,4 pp | — |
| 3 luni | −30,1 % | −0,5 % | −29,6 pp | — |
| 6 luni | −24,3 % | +4,4 % | −28,7 pp | — |
| De la început de an | +32,5 % | +12,3 % | +20,2 pp | — |
| 1 an | +36,1 % | +13,5 % | +22,6 pp | +6,4 % |
| 3 ani | +212,2 % | +76,4 % | +135,8 pp | +20,6 % |
| 5 ani | +226,2 % | +63,7 % | +162,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 119,6 mil | 116,1 mil | 133,2 mil | 151,1 mil | 125,6 mil | 138,3 mil | 159,5 mil | 179,4 mil |
| Costul vânzărilor | 97,2 mil | 96,8 mil | 107,8 mil | 118,9 mil | 98,9 mil | 111,6 mil | 125,1 mil | 141,2 mil |
| Profit brut | 22,4 mil | 19,4 mil | 25,4 mil | 32,2 mil | 26,8 mil | 26,7 mil | 34,4 mil | 38,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 11,9 mil | 13,8 mil | 12,1 mil | 13,1 mil | 13,7 mil | 14,0 mil | 13,2 mil | 13,9 mil |
| Profit operațional | 10,5 mil | 5,6 mil | 13,2 mil | 19,0 mil | 13,0 mil | 12,7 mil | 21,2 mil | 24,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 911,0 mii | 635,0 mii | 763,0 mii | 788,0 mii | 423,0 mii | 348,0 mii | 320,0 mii | 372,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 9,7 mil | 4,9 mil | 12,5 mil | 18,2 mil | 10,8 mil | 12,5 mil | 21,5 mil | 24,0 mil |
| Impozit pe profit | -436,0 mii | 977,0 mii | 3,4 mil | 4,7 mil | 1,9 mil | 2,0 mil | 5,6 mil | 5,7 mil |
| Profit net | 10,1 mil | 4,0 mil | 9,1 mil | 13,5 mil | 8,9 mil | 10,5 mil | 15,8 mil | 18,2 mil |
| EPS diluat | 1,00 ≈ | 0,39 | 0,91 | 1,38 | 0,90 ≈ | 1,08 | 1,62 | 1,86 |
| Flux de numerar operațional | 36,1 mil | 4,8 mil | 5,4 mil ≈ | 21,0 mil ≈ | 36,0 mil | 29,3 mil | 14,1 mil ≈ | 27,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 4,2 mil | 3,7 mil | 3,5 mil ≈ | 7,8 mil ≈ | 5,2 mil | 3,5 mil | 4,2 mil ≈ | 7,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 7,5 mil ≈ | 8,2 mil ≈ | 2,7 mil | 2,4 mil | 306,0 mii ≈ | 1,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 65 din propriul istoric de 34 trimestre (min 7,6, mediană 14,3, max 262,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 172,1 mil | 279,3 mil | 285,9 mil | 333,3 mil | 457,7 mil | 444,4 mil | 492,5 mil | 526,0 mil |
| Venituri an/an | +29,6 % | +62,3 % | +2,4 % | +16,6 % | +37,3 % | −2,9 % | +10,8 % | +6,8 % |
| Profit net | 20,3 mil | 27,9 mil | 19,1 mil | 11,5 mil | 31,1 mil | 21,1 mil | 34,2 mil | 35,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +37,4 % | −31,7 % | −39,5 % | +170,3 % | −32,4 % | +62,3 % | +3,5 % |
| EPS diluat | 2,09 | 2,85 | 1,93 | 1,16 | 3,11 | 2,09 | 3,40 | 3,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +36,4 % | −32,3 % | −39,9 % | +168,1 % | −32,8 % | +62,7 % | +4,7 % |
| netă % | 11,8 % | 10,0 % | 6,7 % | 3,5 % | 6,8 % | 4,7 % | 6,9 % | 6,7 % |
| Flux de numerar liber | -22,2 mil | 34,3 mil | 42,1 mil | -19,1 mil | -5,3 mil | 35,2 mil | 34,3 mil | 47,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,3 mil USD
- Datorie financiară
- 11,5 mil USD
- Datorie netă
- 9,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 394,8 mil USD
- Active totale
- 579,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,03x
- Lichiditate curentă
- 3,78x
- ROE
- 9,2 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- 9,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 285,9 mil | 333,3 mil | 457,7 mil | 444,4 mil | 492,5 mil | 526,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 235,4 mil | 289,1 mil | 371,8 mil | 366,7 mil | 397,1 mil | 422,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 50,5 mil | 44,3 mil | 85,9 mil | 77,6 mil | 95,4 mil | 103,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 25,0 mil | 28,2 mil | 41,0 mil | 43,8 mil | 47,2 mil | 52,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 25,6 mil | 16,0 mil | 44,8 mil | 33,9 mil | 48,2 mil | 50,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 14,6 mil | 13,6 mil | 17,1 mil | 15,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2024verificat |
| EBITDA | 40,1 mil ≈ | 29,7 mil ≈ | 61,9 mil ≈ | 49,7 mil ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 933,0 mii | 1,2 mil | 3,6 mil | 4,9 mil | 5,7 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 25,6 mil | 15,2 mil | 41,4 mil | 29,3 mil | 42,4 mil | 46,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,6 mil | 3,6 mil | 10,2 mil | 8,2 mil | 8,2 mil | 11,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 19,1 mil | 11,5 mil | 31,1 mil | 21,1 mil | 34,2 mil | 35,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,93 | 1,16 | 3,11 | 2,09 | 3,40 | 3,56 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 9,9 mil | 9,9 mil | 10,0 mil | 10,1 mil | 10,1 mil | 9,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 43,8 mil
- 2024
- 47,2 mil
- 2025
- 52,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 10,1 mil
- 2024
- 10,1 mil
- 2025
- 9,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 37,9 mil | 3,0 mil | 3,7 mil | 4,1 mil | 5,0 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 29,2 mil | 59,7 mil | 71,0 mil | 91,2 mil | 79,8 mil | 74,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 192,0 mil | 228,2 mil | 278,7 mil | 272,5 mil | 262,5 mil | 251,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 110,2 mil | 121,3 mil | 133,2 mil | 144,0 mil | 150,5 mil | 157,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 23,0 mil | 53,7 mil | 55,5 mil | 55,5 mil | 55,5 mil | 55,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 10,5 mil | 39,4 mil | 35,3 mil | 31,1 mil | 27,0 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 373,0 mil | 547,7 mil | 601,3 mil | 597,9 mil | 589,7 mil | 579,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 13,0 mil | 32,3 mil | 27,0 mil | 31,1 mil | 27,8 mil | 22,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 7,7 mil | 0 | 10,8 mil | 10,8 mil | 0 | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,9 mil | — | — | 0 | 11,5 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 45,9 mil | 64,1 mil | 90,8 mil | 96,2 mil | 75,1 mil | 66,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 103,4 mil | 264,3 mil | 283,1 mil | 257,5 mil | 215,7 mil | 184,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 269,6 mil † | 283,4 mil † | 318,3 mil † | 340,4 mil † | 374,0 mil † | 394,8 mil † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 31,1 mil
- 2024
- 27,0 mil
- 2025
- 23,0 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 56,1 mil | -5,8 mil | 17,5 mil | 53,5 mil | 55,1 mil | 67,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 14,0 mil | 13,3 mil | 22,8 mil | 18,3 mil | 20,8 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 42,1 mil ≈ | -19,1 mil ≈ | -5,3 mil ≈ | 35,2 mil ≈ | 34,3 mil ≈ | 47,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -61,4 mil | -100,2 mil | -23,1 mil | -20,4 mil | -20,7 mil | -20,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 12,3 mil | 71,0 mil | 6,2 mil | -32,7 mil | -33,4 mil | -49,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 707,0 mii | 4,4 mil | 18,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -20,4 mil
- 2024
- -20,7 mil
- 2025
- -20,1 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -32,7 mil
- 2024
- -33,4 mil
- 2025
- -49,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 72 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 797,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate85
- Creștere35
- Bilanț și datorie100
- Randamente12
- Evaluare91
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 93,05 – 184,40 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)121,04 – 184,40 (Mijloc 145,73)WACC 9,2 % · FCFF de pornire 88,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -18,2 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E93,05 – 169,81 (Mijloc 100,87)11 firme folosite · multiplul median 18,5x · quartile 17,0x – 31,1xATI, CMC, CRS, FRD, IIIN, MT, MTUS, NUE, STLD, TS, WOR
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 72/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,2 % | 80 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 8,9 % | 78 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 162,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,7 % | 40 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 4,6 % | 31 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 48,6x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,2x | 85 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 10,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,8 % | 12 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere35/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate85/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial12/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare91/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NWPX Infrastructure, Inc. (NWPX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 526,0 mil USD în 2025; creștere an/an 6,8 %; marjă netă 8,9 %; ROE 13,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 107,05–177,10 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,30 USD, prețul de 82,83 USD lasă un potențial de 48,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 32,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 72/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 13,2 %
- Marja netă: 8,9 %
- Conversia profitului în FCF: 162,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 48,6x
- Lichiditatea curentă: 2,6x
- P/E (TTM): 15,2x
- Randament FCF: 10,9 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Metalurgie (SIC 331x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 23 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TXTernium S.A. | 97,5 mld | 221,1 | 3,6 % | 2,7 % | −11,6 % | +32 % / +23 % |
| NUENucor Corp | 60,8 mld | 35,6 | 8,2 % | 5,4 % | +5,7 % | +68 % / +58 % |
| TSTenaris SA | 60,6 mld | 31,4 | 11,6 % | 16,1 % | −4,3 % | +41 % / +63 % |
| MTArcelorMittal | 46,0 mld | 14,7 | 6,1 % | 5,1 % | −1,7 % | +40 % / +140 % |
| STLDSteel Dynamics, Inc. | 34,1 mld | 17,7 | 20,8 % | 8,8 % | +3,6 % | +43 % / +102 % |
| ATIATI Inc. | 24,3 mld | 44,7 | 29,9 % | 11,1 % | +5,2 % | +78 % / +307 % |
| CRSCarpenter Technology Corporation | 13,8 mld | 24,6 | 27,8 % | 17,9 % | +8,6 % | −12 % / +294 % |
| CMCCommercial Metals Company | 6,8 mld | 10,6 | 14,8 % | 7,0 % | +20,5 % | −2 % / +37 % |
| WORWorthington Enterprises, Inc | 3,0 mld | 18,5 | 16,3 % | 11,5 % | +19,7 % | +12 % / +38 % |
| WSWorthington Steel, Inc. | 1,8 mld | — | -3,6 % | -0,7 % | +11,3 % | +6 % / +31 % |
| ROCKGibraltar Industries, Inc. | 940,7 mil | — | -15,6 % | -10,4 % | +11,0 % | −37 % / −53 % |
| SXCSuncoke Energy, Inc. | 823,3 mil | — | -8,5 % | -2,9 % | −5,1 % | +49 % / +4 % |
| NWPXNWPX Infrastructure, Inc. | 797,7 mil | 15,2 | 13,0 % | 8,9 % | +6,8 % | +36 % / +212 % |
| MTUSMetallus Inc. | 650,2 mil | 30,8 | 3,4 % | 1,9 % | +6,9 % | −7 % / −22 % |
| IIINInsteel Industries Inc. | 521,4 mil | 17,8 | 7,9 % | 4,0 % | +14,2 % | −12 % / −21 % |
| TWITitan International, Inc. | 303,7 mil | — | -22,9 % | -5,7 % | −0,9 % | −42 % / −64 % |
| FRDFriedman Industries Inc | 256,1 mil | 16,4 | 10,4 % | 2,7 % | −13,9 % | +75 % / +196 % |
| LUDLuda Technology Group Limited | 86,4 mil | 127,0 | 3,2 % | 1,7 % | −25,3 % | −58 % / indisponibil |
| HUDIHuadi International Group Co., Ltd. | 7,3 mil | — | -1,8 % | -2,2 % | −15,3 % | −62 % / −84 % |
| PKXPosco Holdings Inc. | — | — | 2,1 % | 1,5 % | −4,7 % | −8 % / −48 % |
| SIDNational Steel Co | — | — | -17,4 % | -5,9 % | −3,9 % | −51 % / −76 % |
| GGBGerdau S.A. | — | — | 2,5 % | 2,0 % | +4,2 % | +22 % / +18 % |
| ASTLAlgoma Steel Group Inc. | — | — | -98,5 % | -47,2 % | −25,4 % | +17 % / −41 % |
| SIMGRUPO SIMEC, S.A.B. de C.V. | — | — | 19,2 % | 31,2 % | −18,2 % | −8 % / −15 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NWPX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 49,91 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 88,22 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 132,87 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 48,68 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 96,80 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 160,04 Randament total 93 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 47,48 Randament total -43 % · Pe an -11 % | 106,21 Randament total 28 % · Pe an 5 % | 192,77 Randament total 133 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 24,20
- Marja netă± 16,94
- Creșterea anuală a veniturilor± 13,87
- Diluare anuală± 1,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
NWPX Infrastructure produce tuburi din oțel și produse din beton pentru infrastructura de apă și canalizare din America de Nord, prin două segmente: Water Transmission Systems și Precast. Interesul vine din faptul că cererea este susținută de nevoia de reabilitare a infrastructurii de apă, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat vânzări de 159,5 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania se prezintă drept cel mai mare producător de sisteme de transport al apei din America de Nord, cu o bază largă de fabrici 1.
- Creșterea marjelor în segmentul WTS arată capacitatea de execuție a proiectelor și de negociere a prețurilor 3.
- Bilanțul este solid, cu linie de credit neutilizată și fluxuri de numerar operaționale în creștere 3.
Puncte slabe
- Segmentul WTS depinde în mare parte de cheltuielile guvernamentale pentru proiecte publice de apă, care pot fi întârziate 1.
- Segmentul Precast este concentrat geografic în Texas și Utah, ceea ce crește riscul regional 1.
- Compania a raportat în trecut slăbiciuni de control intern, ceea ce ridică întrebări privind procesele 1.
Oportunități
- Programele federale și statale de finanțare a apei ar putea deschide proiecte noi pe termen lung 1.
- Cererea din centrele de date pentru managementul apelor pluviale ar putea extinde piața Precast 1.
- Achiziția Boughton’s Precast ar putea extinde acoperirea geografică în stocare pluvială și canalizare 2.
Amenințări
- Supracapacitatea din segmentul WTS ar putea presa prețurile și marjele în licitațiile viitoare 1.
- Volatilitatea prețului oțelului ar putea afecta marjele, mai ales în contractele cu preț fix 1.
- Reglementările de mediu și tarifele comerciale ar putea crește costurile de conformitate și de producție 12.
Riscuri
- Întârzierea proiectelor publiceridicat
Proiectele de apă pot fi amânate din motive de buget sau reglementare, ceea ce ar putea reduce încărcarea fabricilor 1.
- Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat
Reducerea finanțărilor federale sau întârzierea fondurilor statale ar putea afecta comenzile WTS 12.
- Supracapacitate și concurențămediu
Concurenții ar putea extinde capacitatea, iar materialele alternative ar putea reduce prețurile 1.
- Volatilitatea oțeluluimediu
Contractele cu preț fix ar putea expune compania la creșteri ale costului oțelului dacă prețurile nu se corelează 1.
- Reglementări de mediuscăzut
Costurile de conformitate și eventualele responsabilități pentru contaminare ar putea reduce profitabilitatea 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă finanțarea pentru apă se menține, backlog-ul ridicat și marjele în creștere ar putea susține rezultate bune pe mai mulți ani 23.
- Rezultatele record din trimestrul al doilea 2026 ar putea arăta că execuția și prețurile sunt sustenabile 3.
- Extinderea în segmentul Precast și achizițiile ar putea diversifica sursele de venit 2.
Ce ar strica teza
- Dacă întârzierile proiectelor publice continuă, încărcarea fabricilor ar putea scădea rapid, având în vedere că backlog-ul WTS a scăzut față de trimestrul precedent 3.
- Segmentul Precast ar putea rămâne slab dacă construcțiile rezidențiale nu își revin, iar vânzările au scăzut în trimestrul al doilea 2026 3.
- Marjele WTS ar putea fi afectate dacă supracapacitatea din piață forțează concurența pe preț 1.
De urmărit
- Evoluția backlog-ului WTS și a confirmed ordersQ3 2026
- Ritmul de recuperare al segmentului Precast după întârzierile din Texas și UtahQ3 2026
- Executarea fluxului de finanțare IIJA către proiectele de apă2027
- Efectul achiziției Boughton asupra vânzărilor Precastnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
NWPX Infrastructure, Inc., fost Northwest Pipe Company, este un producător important de produse pentru infrastructura de apă, cu sediul în Vancouver, Washington 1. Compania livrează în principal conducte de oțel de diametru mare pentru transportul apei, precum și produse din beton precomprimat pentru sisteme de canalizare și pluviale, vândute de regulă prin antreprenori care participă la licitații publice 1. După achiziția Boughton’s Precast din februarie 2026, compania operează 14 facilități de producție în America de Nord 2.
Segmente
Water Transmission Systems (WTS)
Segmentul WTS fabrică conducte de oțel sudate de diametru mare și de înaltă presiune, folosite mai ales pentru alimentarea cu apă potabilă, dar și în hidroenergie, sisteme industriale și alte aplicații 1. În 2025 a reprezentat 66,7% din vânzările nete, iar în trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 33,8%, la 113,2 milioane USD 13.
Precast Infrastructure and Engineered Systems (Precast)
Segmentul Precast produce tuburi din beton armat, cămine, cutii de scurgere și sisteme pentru ape pluviale și uzate, cu fabrici în Texas și Utah 1. Acesta depinde de activitatea de construcții rezidențiale și comerciale, iar în trimestrul al doilea din 2026 vânzările au scăzut ușor, la 46,3 milioane USD 3.
Piața în context
Piața este determinată de vechimea infrastructurii americane de apă și de programe federale și statale de finanțare, cum ar fi IIJA, care alocă 55 de miliarde USD pentru apă potabilă 1. Pe termen lung, cererea depinde de creșterea populației și de secetă, iar pe termen scurt de bugetele guvernamentale și de întârzierile proiectelor 12.
Piața Precast este mai sensibilă la ciclul rezidențial, deoarece numărul de locuințe nou începute a fost de 1,4 milioane în decembrie 2025 1. Compania remarcă și cerere suplimentară generată de dezvoltarea centrelor de date, care ar putea sprijini cererea pentru soluții de management al apelor pluviale 1.
Tendințe
- Investiții în infrastructura de apămixt
Necesitățile de investiții în apă și canalizare sunt semnificative, iar programele federale și statale ar putea susține cererea pe mai mulți ani 1. Întârzierile în finanțarea federală ar putea însă amâna comenzile.
- Înlocuirea conductelor îmbătrânitevânt din spate
Multe conducte au depășit durata de viață utilă și așteaptă înlocuire, ceea ce ar putea genera cerere ridicată pe termen lung 1.
- Ciclul construcțiilor rezidențialevânt din față
Scăderea construcțiilor de locuințe și dobânzile ridicate ar putea diminua cererea pentru produsele Precast, în special în segmentul rezidențial 12.
- Prețul oțeluluimixt
Fluctuațiile prețului oțelului afectează marjele WTS, deoarece contractele sunt de regulă cu preț fix, dar prețurile oțelului cumpărat au variat între 914 și 994 USD pe tonă în perioada 2023-2025 1.
Poziția concurențială
Piața WTS este competitivă, cu supracapacitate, iar licitațiile sunt de regulă disputate pe preț 1. Tuburile din beton, fontă ductilă, PVC și HDPE sunt materiale concurente pentru aceleași proiecte 1.
În segmentul Precast concurența depinde de regiune și de capacitatea de producție locală, iar extinderea fabricilor de către concurenți ar putea afecta prețurile și marjele 1.
- Producători de tuburi din beton sub presiune
Substituie conductele de oțel în proiectele de transport al apei, fiind o alternativă de material concurentă 1.
- Producători de fontă ductilă
Concurează pentru proiectele de conducte de apă, deși sunt limitați în diametru 1.
- Producători de conducte din PVC
Oferă o alternativă de material pentru anumite proiecte de apă și canalizare 1.
- Producători de conducte din HDPE
Concurează prin materiale polimerice pentru aplicații de transport al apei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 apr. 2026
- Raport curent17 mar. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NWPX Infrastructure, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / NWPX Infrastructure, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NWPX Infrastructure, Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.