olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Las Vegas Sands Corp. LVS
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Las Vegas Sands (LVS) a raportat în trimestrul al treilea din 2026 venituri nete de 3,22 miliarde USD și un profit net de 352 milioane USD, ambele în scădere față de anul anterior. Pe primele nouă luni ale anului 2026 veniturile nete au crescut cu 6,3%, ajungând la 9,96 miliarde USD. Compania continuă să returneze capital acționarilor, dar presiunea asupra marjelor din Macao face ca performanța trimestrială să rămână sub nivelul anului trecut.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Las Vegas Sands Corp. (LVS) costa 40,92 USD (+0,44 % într-o zi), cu capitalizare 25,7 mld USD, P/E 16,8 pe un EPS diluat de 2,44 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,81 %, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 35,68–69,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,2 mld USD (−3,5 % an/an), profit net de 304,0 mil USD (−27,4 % an/an), EPS diluat 0,48 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 34,72 – 40,24
- peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 14,7 %
- SMA 50 / 200
- 39,35 / 48,58
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / -0,56
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,7 % | −5,9 % | +18,6 pp | — |
| 3 luni | −11,3 % | −4,6 % | −6,6 pp | — |
| 6 luni | −23,9 % | +0,2 % | −24,1 pp | — |
| De la început de an | −37,1 % | +7,4 % | −44,6 pp | — |
| 1 an | −34,6 % | +8,2 % | −42,8 pp | +7,6 % |
| 3 ani | −16,8 % | +68,4 % | −85,2 pp | +6,9 % |
| 5 ani | −4,0 % | +56,5 % | −60,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,6 mld | 3,2 mld | 3,2 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 59,0 mil | 69,0 mil | 69,0 mil | 72,0 mil | 59,0 mil | 41,0 mil | 43,0 mil | 37,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 303,0 mil | 273,0 mil | 292,0 mil | 308,0 mil | 315,0 mil | 302,0 mil | 331,0 mil | 333,0 mil |
| Profit operațional | 590,0 mil | 609,0 mil | 783,0 mil | 719,0 mil | 707,0 mil | 904,0 mil | 618,0 mil | 618,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 348,0 mil | 362,0 mil | 371,0 mil | 368,0 mil | 363,0 mil | 357,0 mil | 350,0 mil | 340,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 180,0 mil | 174,0 mil | 194,0 mil | 187,0 mil | 191,0 mil | 188,0 mil | 189,0 mil | 186,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 461,0 mil | 471,0 mil | 609,0 mil | 582,0 mil | 551,0 mil | 748,0 mil | 461,0 mil | 454,0 mil |
| Impozit pe profit | 69,0 mil | 63,0 mil | 90,0 mil | 91,0 mil | 103,0 mil | 107,0 mil | 88,0 mil | 102,0 mil |
| Profit net | 324,0 mil | 352,0 mil | 461,0 mil | 419,0 mil | 395,0 mil | 567,0 mil | 346,0 mil | 304,0 mil |
| EPS diluat | 0,45 | 0,49 | 0,66 | 0,61 | 0,58 | 0,85 | 0,53 | 0,48 |
| Flux de numerar operațional | 915,0 mil | 526,0 mil | 178,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,2 mld | 731,0 mil | 682,0 mil ≈ | 870,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 547,0 mil | 379,0 mil | 286,0 mil ≈ | 229,0 mil ≈ | 274,0 mil | 194,0 mil | 332,0 mil ≈ | 281,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 145,0 mil | 179,0 mil | 246,0 mil ≈ | 239,0 mil ≈ | 169,0 mil | 202,0 mil | 328,0 mil ≈ | 193,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 450,0 mil | 416,0 mil | 800,0 mil ≈ | 500,0 mil ≈ | 501,0 mil | 753,0 mil | 788,0 mil ≈ | 950,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 22 din propriul istoric de 37 trimestre (min 12,4, mediană 22,0, max 828,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 13,7 mld | 12,1 mld | 2,9 mld | 4,2 mld | 4,1 mld | 10,4 mld | 11,3 mld | 13,0 mld |
| Venituri an/an | +7,9 % | −11,7 % | −75,8 % | +44,0 % | −2,9 % | +152,4 % | +8,9 % | +15,2 % |
| Profit net | 2,4 mld | 2,7 mld | -1,7 mld | -961,0 mil | 1,8 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld |
| Profit net an/an | −14,1 % | +11,8 % | −162,5 % | indisponibil | indisponibil | −33,4 % | +18,4 % | +12,5 % |
| EPS diluat | 3,07 | 3,50 | -2,21 | -1,26 | 2,40 | 1,60 | 1,96 | 2,35 |
| EPS diluat an/an | −13,5 % | +14,0 % | −163,1 % | indisponibil | indisponibil | −33,3 % | +22,5 % | +19,9 % |
| netă % | 17,6 % | 22,2 % | -57,3 % | -22,7 % | 44,6 % | 11,8 % | 12,8 % | 12,5 % |
| Flux de numerar liber | 3,8 mld | 2,0 mld | -2,5 mld | indisponibil | indisponibil | 2,2 mld | 1,6 mld | 1,9 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,8 mld USD
- Datorie financiară
- 1,1 mld USD
- Datorie netă
- -2,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld USD
- Active totale
- 21,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,58x
- Lichiditate curentă
- 1,14x
- ROE
- 63,9 %
- ROA
- 7,6 %
- Marja FCF
- 14,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,9 mld | 4,2 mld | 4,1 mld | 10,4 mld | 11,3 mld | 13,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 109,0 mil | 143,0 mil | 205,0 mil | 228,0 mil | 269,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 798,0 mil | 831,0 mil | 936,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,4 mld | -689,0 mil | -792,0 mil | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 997,0 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -396,0 mil ≈ | 352,0 mil ≈ | 244,0 mil ≈ | 3,5 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | 4,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 523,0 mil | 621,0 mil | 702,0 mil | 818,0 mil | 727,0 mil | 746,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,9 mld | -1,5 mld | -1,4 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 24,0 mil | -5,0 mil | 154,0 mil | 344,0 mil | 208,0 mil | 347,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Profit net | -1,7 mld | -961,0 mil | 1,8 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,21 | -1,26 | 2,40 | 1,60 | 1,96 | 2,35 | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 764,0 mil | 764,0 mil | 764,0 mil | 765,0 mil | 737,0 mil | 693,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,79 | — | — | 0,40 | 0,80 | 1,00 | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 765,0 mil
- 2024
- 737,0 mil
- 2025
- 693,0 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mld | 1,9 mld | 6,3 mld | 5,1 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 252,0 mil | 202,0 mil | 267,0 mil | 484,0 mil | 417,0 mil | 742,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 22,0 mil | 22,0 mil | 28,0 mil | 38,0 mil | 41,0 mil | 46,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active curente | 5,7 mld | 5,5 mld | 6,7 mld | 5,8 mld | 4,3 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,3 mld | 11,9 mld | 11,5 mld | 11,4 mld | 12,0 mld | 11,7 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 10,0 mil | 103,0 mil | 102,0 mil | 103,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 25,0 mil | 19,0 mil | 64,0 mil | 495,0 mil | 443,0 mil | 470,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Active totale | 20,8 mld | 20,1 mld | 22,0 mld | 21,8 mld | 20,7 mld | 21,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 89,0 mil | 77,0 mil | 89,0 mil | 167,0 mil | 164,0 mil | 190,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 75,0 mil | 74,0 mil | 2,0 mld | 1,9 mld | 3,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,8 mld | 2,6 mld | 3,9 mld | 4,4 mld | 5,8 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 17,3 mld | 17,8 mld | 18,4 mld | 17,7 mld | 17,5 mld | 20,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,5 mld | 2,2 mld | 3,7 mld | 4,1 mld | 3,2 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
- 2023
- 495,0 mil
- 2024
- 443,0 mil
- 2025
- 470,0 mil
SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,3 mld | — | — | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mld | 828,0 mil | 651,0 mil | 1,0 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -2,5 mld ≈ | — | — | 2,2 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,3 mld | — | — | -1,3 mld | -1,6 mld | -1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 560,0 mil | — | — | -3,2 mld | -3,1 mld | -1,6 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 911,0 mil | 0 | 0 | 305,0 mil | 590,0 mil | 833,0 mil | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 0 | 505,0 mil | 1,8 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 74 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 25,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere50
- Randamente100
- Bilanț și datorie56
- Evaluare87
- Calitate82
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 129,27 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)84,04 – 129,27 (Mijloc 101,51)WACC 9,0 % · FCFF de pornire 3,0 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -23,7 %
- Colegi: EV/EBITDA43,92 – 110,02 (Mijloc 72,58)15 firme folosite · multiplul median 10,4x · quartile 6,2x – 15,9xBYD, CHH, CNTY, CZR, FLL, HLT, IHG, MGM, MLCO, PENN, PK, TNL, WH, WYNN, XHR
- Colegi: P/E50,40 – 98,21 (Mijloc 70,21)14 firme folosite · multiplul median 28,8x · quartile 20,7x – 40,3xATAT, BYD, CHH, HLT, IHG, MAR, MCRI, MGM, MLCO, RRR, SHO, TNL, WH, WYNN
- Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 74/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 11,8 % | 64 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 149,3 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 46,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -0,7 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,3x | 90 (față de colegi) | 12 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,8x | 35 (pe interval fix) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 2 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,8x | 88 (față de colegi) | 12 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 5,7x | 76 (față de colegi) | 12 % |
| Randament FCF · Evaluare | 9,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 15,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 37,1 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare87/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
LAS VEGAS SANDS CORP. (LVS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,0 mld USD în 2025; creștere an/an 15,2 %; marjă netă 11,8 %; ROE 262,8 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.
Intervalul de valoare estimat este 47,16–104,12 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 71,39 USD, prețul de 40,92 USD lasă un potențial de 74,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 42,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 74/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 149,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 46,9 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,3x
- P/E (TTM): 16,8x
- EV/EBITDA: 5,7x
- Randament FCF: 9,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 15,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 37,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -0,7 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC.
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,3 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 107,5 mld | 41,6 | — | 9,7 % | +4,3 % | +37 % / +106 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 82,2 mld | 49,9 | — | 13,4 % | +7,7 % | +30 % / +121 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 28,9 mld | 36,1 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,7 mld | 16,8 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −35 % / −17 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,8 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −8 % / +97 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,2 mld | 12,6 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −8 % / −17 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,1 mld | 22,7 | — | 5,2 % | +0,1 % | −38 % / −6 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 5,9 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +25 % / −35 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,7 mld | 28,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +6 % / +1 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,6 mld | 29,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −50 % / −35 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,4 mld | 11,6 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +31 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,2 mld | 26,1 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +29 % / +7 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,5 mld | 20,0 | — | 5,7 % | +4,1 % | +9 % / +111 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,1 mld | — | -5,2 % | -6,5 % | −2,2 % | +44 % / +5 % |
| PENNPENN Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -0,5 % | -0,1 % | +5,8 % | +17 % / −29 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,3 mld | 51,9 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +32 % / +25 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 609,1 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +52 % / +74 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 1,9 mld | 17,3 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +13 % / +74 % |
| BALYBally’s Corporation | 636,9 mil | — | — | — | +0,1 % | −28 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 26,5 mil | — | — | -12,2 % | +3,5 % | −73 % / −86 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,2 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −62 % / −87 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 95,3 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +12 % / +60 % |
| MSCStudio City International Holdings Limited | — | — | -10,5 % | -8,5 % | +8,7 % | −70 % / −80 % |
| GHGGreenTree Hospitality Group Ltd. | — | — | 11,2 % | 15,2 % | −14,7 % | −48 % / −73 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LVS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 28,18 Randament total -29 % · Pe an -29 % | 49,58 Randament total 25 % · Pe an 25 % | 74,38 Randament total 86 % · Pe an 86 % |
| 3 ani | 33,42 Randament total -10 % · Pe an -3 % | 65,58 Randament total 72 % · Pe an 20 % | 107,10 Randament total 177 % · Pe an 40 % |
| 5 ani | 39,64 Randament total 12 % · Pe an 2 % | 86,72 Randament total 135 % · Pe an 19 % | 154,23 Randament total 307 % · Pe an 32 % |
- P/E la ieșire± 16,39
- Marja netă± 11,48
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,56
- Diluare anuală± 0,96
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Las Vegas Sands (LVS) a raportat în trimestrul al treilea din 2026 venituri nete de 3,22 miliarde USD și un profit net de 352 milioane USD, ambele în scădere față de anul anterior 2. Pe primele nouă luni ale anului 2026 veniturile nete au crescut cu 6,3%, ajungând la 9,96 miliarde USD 1. Compania continuă să returneze capital acționarilor, dar presiunea asupra marjelor din Macao face ca performanța trimestrială să rămână sub nivelul anului trecut 12.
SWOT
Puncte tari
- Pozitie solidă de lichiditate și acces la finanțare prin linii de credit revolving și resurse de cash considerabile 12.
- Portofoliu de Integrated Resorts premium în două jurisdicții, Macao și Singapore, cu proprietăți recunoscute la nivel global 2.
- Capacitate de a returna capital acționarilor prin răscumpărări și dividende, susținută de fluxurile de numerar operaționale 2.
Puncte slabe
Oportunități
- Extinderea Marina Bay Sands ar putea crește capacitatea de suite și oferta de entertainment, dacă se finalizează conform planului 2.
- Creșterea cererii pentru turismul premium și pentru experiențe de divertisment din regiune ar putea sprijini veniturile pe termen lung 2.
- Creșterea participației în Sands China Ltd. ar putea consolida controlul asupra operațiunilor din Macao 2.
Amenințări
- Concurența intensă în Macao ar putea continua să comprime marjele prin costuri pentru recompense clienților 1.
- Riscurile de reglementare, inclusiv modificările legilor privind jocurile din Macao, pot afecta concesiunea și licența din Singapore 2.
- Perturbările economice, dezastrele sau pandemiile pot reduce călătoriile și volumul de clienți 2.
Riscuri
- Presiunea asupra marjelor din Macaoridicat
Costurile crescute pentru recompense și salarii pot continua să reducă profitabilitatea operațiunilor din Macao, chiar dacă veniturile cresc.
- Reglementarea jocurilor de norocridicat
Modificările legilor privind jocurile din Macao sau cadrul licenței din Singapore pot afecta direct activitatea companiei.
- Datoria și costul finanțăriimediu
Datoria semnificativă și costul mediu al împrumuturilor în creștere pot reduce flexibilitatea financiară dacă condițiile de piață se înrăutățesc.
- Volatilitatea câștigului din jocurimediu
Ratele de câștig din jocurile VIP și de masă pot fluctua semnificativ, afectând veniturile trimestriale.
- Riscuri macroeconomice și de călătoriescăzut
Dezastrele, pandemiile sau instabilitatea politică pot reduce vizitatorii și pot afecta operațiunile.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Veniturile nete pe primele nouă luni au crescut, iar managementul raportează creșteri ale volumelor de joc în Macao și Singapore, ceea ce ar putea susține o revenire a profitabilității dacă tendința se menține 12.
- Compania returnează capital acționarilor, iar anunțul unei creșteri a dividendului pentru 2027 indică încredere în fluxurile de numerar viitoare 2.
- Extinderea Marina Bay Sands și investițiile în suite premium ar putea crea noi surse de venit dacă se finalizează conform planului 2.
Ce ar strica teza
- Scăderea EBITDA-ului ajustat în trimestrul al treilea și în Macao arată că veniturile în creștere nu se traduc automat în profit, ceea ce ar putea continua dacă costurile rămân ridicate 12.
- Datoria totală și costul mediu al împrumuturilor limitează flexibilitatea, mai ales dacă rata dobânzii sau condițiile de finanțare se schimbă nefavorabil 2.
- Dacă reglementările din Macao devin mai restrictive, impactul asupra veniturilor din cea mai mare piață a companiei ar putea fi semnificativ 2.
De urmărit
- Evoluția EBITDA-ului ajustat din Macao și presiunea costurilor pentru recompenseQ4 2026
- Progresul extinderii Marina Bay Sands și calendarul de finalizare2027
- Nivelul datoriei și costul mediu al împrumuturilornext 10-K
- Plata dividendului trimestrial și ritmul răscumpărărilor de acțiuniQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Las Vegas Sands este un dezvoltator și operator global de Integrated Resorts, care combină hoteluri, cazinouri, centre comerciale și facilități de conferințe. Activele principale sunt în Macao, unde compania deține proprietăți precum The Venetian Macao și The Parisian Macao, și în Singapore, unde operează Marina Bay Sands 1. Compania deține 75,56% din Sands China Ltd. la 30 septembrie 2026 2.
Operațiunile sunt grupate pe proprietăți individuale, fiecare tratat ca segment operațional, iar veniturile depind de volumul de clienți cazinou, de tarifele camerelor hoteliere și de chiria din spațiile comerciale 1. Gruparea pe segmente de tip Rolling Chip, Non-Rolling Chip și sloturi arată ce tip de joc generează venitul 1. Compania cumpără frecvent propriile acțiuni și plătește dividende trimestriale 2.
Structura financiară include linii de credit revolving și un plafon de împrumut cu termen amânat legat de extinderea Marina Bay Sands, ceea ce oferă flexibilitate pentru investițiile de capital 2. La 30 septembrie 2026 datoria totală, exclusiv leasing financiar, era de 15,30 miliarde USD 2.
Tendințe
- Presiunea competitivă din Macaovânt din față
Costurile crescute pentru recompense clienților și salariile mai mari au redus EBITDA-ul din Macao chiar și când veniturile au crescut, ceea ce indică o presiune pe marje 1.
- Creșterea volumelor de jocvânt din spate
Volumele de joc de tip Rolling Chip, Non-Rolling Chip și sloturi au crescut în Macao și Singapore, conform managementului, ceea ce sprijină veniturile 12.
- Investiții în servicii premiummixt
Compania investește în suite premium și servicii pentru clienții VIP, inclusiv renovarea camerelor de la The Venetian Macao; aceste investiții ar putea sprijini marjele pe termen lung, dacă cererea premium se menține 1.
- Returnarea capitaluluimixt
Răscumpărările de acțiuni și dividendele cresc, în timp ce datoria rămâne semnificativă; un echilibru între aceste două direcții ar putea influența flexibilitatea financiară 2.
Poziția concurențială
Compania activează într-un mediu competitiv în Macao, unde managementul menționează costuri crescute pentru recompense și salarii ca reacție la concurență 1. Concurența din Singapore și Macao influențează ratele de câștig și volumul de clienți 1.
Poziția competitivă depinde de capacitatea de a atrage clienți VIP și premium, iar investițiile în servicii și suite sunt menite să mențină cota de piață 12. Concurenții direcți nu sunt numiți explicit în sursele analizate.
- Alți operatori de cazinouri din Macao
Sursele menționează un mediu competitiv în Macao, dar nu identifică nominal concurenții; presiunea se reflectă în costurile crescute pentru clienți 1.
- Operatorii integrați din Singapore
Marina Bay Sands concurează pe piața integrată din Singapore, însă sursele nu numesc alți operatori 1.
- Operatori de resorturi premium din regiune
Concurența pentru turiștii premium din regiune este menționată ca factor, fără nominalizarea unor companii 2.
- Operatori de hoteluri de lux
Sursele nu identifică nominal acești concurenți, dar competiția pentru camerele de lux este relevantă pentru tarifele hoteliere 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Las Vegas Sands CEO: Remain Bullish on Macau OutlookBloomberg Markets · 09 oct. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 oct. 2026
- Raport curent21 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial24 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent13 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Las Vegas Sands Corp. · 23 oct. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Las Vegas Sands Corp. · 21 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.