olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bally's Corporation BALY
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Bally's Corporation este un grup global de jocuri de noroc, ospitalitate și divertisment, cu operațiuni în cazinouri, iGaming, pariuri sportive și loterii prin Bally's Intralot. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor consolidate de 20,5%, la 792,2 milioane USD, reflectând efectul achizițiilor și al expansiunii interactive.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Bally's Corporation (BALY) costa 13,48 USD (+3,69 % într-o zi), cu capitalizare 680,3 mil USD, randament al dividendului 0,74 %, beta 1,06, interval pe 52 de săptămâni 8,84–19,36 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 792,2 mil USD (+20,5 % an/an), profit net de -146,1 mil USD, EPS diluat -2,41 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 53,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 13,05 – 14,11
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 7,8 %
- SMA 50 / 200
- 12,16 / 12,88
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,19 / 0,31
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,2 % | −1,1 % | −1,2 pp | — |
| 3 luni | −3,8 % | −0,5 % | −3,3 pp | — |
| 6 luni | +2,4 % | +4,4 % | −2,0 pp | — |
| De la început de an | −18,4 % | +12,3 % | −30,7 pp | — |
| 1 an | −25,7 % | +13,5 % | −39,3 pp | +9,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | +9,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '24 | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 618,5 mil | 621,7 mil | 630,0 mil | 580,4 mil | 657,5 mil | 663,7 mil | 755,7 mil | 792,2 mil |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | — | — | 21,6 mil | — | — | 20,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 248,4 mil | 252,4 mil | 273,6 mil | 269,0 mil | 298,2 mil | 292,5 mil | 316,0 mil | 334,2 mil |
| Profit operațional | -74,0 mil | 5,6 mil | -157,7 mil | -32,3 mil | -2,4 mil | 989,0 mii | 91,6 mil | -34,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 159,7 mil | 78,8 mil | 77,8 mil | 63,2 mil | 71,7 mil | 78,4 mil | 97,4 mil | 91,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 73,1 mil | 74,2 mil | 80,3 mil | 71,7 mil | 101,4 mil | 110,8 mil | 112,5 mil | 121,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -142,5 mil | -61,7 mil | -281,5 mil | -66,8 mil | -43,0 mil | -147,5 mil | -164,1 mil | -177,6 mil |
| Impozit pe profit | 31,4 mil | -1,5 mil | -33,6 mil | 19,0 mil | 185,4 mil | -41,3 mil | -3,2 mil | -13,6 mil |
| Profit net | -173,9 mil | -60,2 mil | -247,9 mil | -85,8 mil | -228,4 mil | -102,9 mil | -161,9 mil | -146,1 mil |
| EPS diluat | -3,61 | -1,24 | -5,10 | -1,76 ≈ | -3,76 | -1,70 | -2,69 | -2,41 |
| Flux de numerar operațional | -7,9 mil | 47,6 mil ≈ | 36,5 mil ≈ | 37,8 mil | — | — | -145,0 mil | -120,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 28,1 mil | 35,7 mil | 92,3 mil | 44,1 mil | 49,0 mil | — | 38,9 mil | 35,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | — | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 421,1 mil | 437,5 mil | 523,6 mil | 372,8 mil | 1,3 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,9 % | +19,7 % | −28,8 % | +254,7 % | +70,6 % | +8,6 % | +0,1 % |
| Profit net | 62,2 mil | 71,4 mil | 55,1 mil | -5,5 mil | -114,7 mil | -425,5 mil | -187,5 mil | -567,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +14,8 % | −22,8 % | −110,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 1,56 | 1,87 | 1,46 | -0,18 | -2,31 | -7,32 | -3,51 | -11,71 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +19,9 % | −21,9 % | −112,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 14,8 % | 16,3 % | 10,5 % | -1,5 % | -8,7 % | -18,9 % | -7,7 % | -23,2 % |
| Flux de numerar liber | 60,0 mil | -19,6 mil | 65,9 mil | 4,2 mil | -14,8 mil | 58,7 mil | -122,9 mil | -85,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 171,2 mil USD
- Datorie financiară
- 3,3 mld USD
- Datorie netă
- 3,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- 30,9 mil USD
- Active totale
- 5,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 107,40x
- Lichiditate curentă
- 0,66x
- ROE
- -170,3 %
- ROA
- -8,9 %
- Marja FCF
- -3,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 523,6 mil | 372,8 mil | 1,3 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 180,4 mil | 206,0 mil | 597,9 mil | 825,7 mil | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Profit operațional | 114,6 mil | -18,4 mil | 93,4 mil | -293,0 mil | 104,0 mil | -258,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 32,4 mil | 37,8 mil | 144,8 mil | 300,6 mil | 350,4 mil | 379,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| EBITDA | 147,0 mil ≈ | 19,5 mil ≈ | 238,2 mil ≈ | 7,6 mil ≈ | 454,4 mil ≈ | 121,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,8 mil | 62,6 mil | 117,9 mil | 208,2 mil | 277,6 mil | 310,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 75,2 mil | -74,8 mil | -119,1 mil | -454,5 mil | -185,7 mil | -552,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 20,1 mil | -69,3 mil | -4,4 mil | -28,9 mil | 1,8 mil | 15,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Profit net | 55,1 mil | -5,5 mil | -114,7 mil | -425,5 mil | -187,5 mil | -567,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| EPS diluat | 1,46 | -0,18 | -2,31 | -7,32 | -3,51 | -11,71 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 37,8 mil | 31,3 mil | 49,6 mil | 58,1 mil | 53,4 mil | 48,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,20 | 0,10 | 0,10 | 0,10 | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2022
- 825,7 mil
- 2023
- 1,1 mld
- 2024
- 1,0 mld
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
- 2022
- -454,5 mil
- 2023
- -185,7 mil
- 2024
- -552,5 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
- 2022
- 58,1 mil
- 2023
- 53,4 mil
- 2024
- 48,5 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 182,6 mil | 123,4 mil | 206,2 mil | 212,5 mil | 163,2 mil | 171,2 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Creanțe | 23,2 mil | 14,8 mil | 48,2 mil | 71,7 mil | 70,3 mil | 55,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Stocuri | 7,9 mil | 9,3 mil | 11,5 mil | 14,2 mil | 14,6 mil | 19,3 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Active curente | 245,0 mil | 289,0 mil | 567,2 mil | 522,7 mil | 572,3 mil | 447,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 510,4 mil | 749,0 mil | 838,7 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 630,7 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Fond comercial | 133,1 mil | 187,0 mil | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 110,4 mil | 663,4 mil | 2,5 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Active totale | 1,0 mld | 1,9 mld | 6,6 mld | 6,3 mld | 6,9 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 14,9 mil | 15,9 mil | 87,5 mil | 70,1 mil | 69,2 mil | 85,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mil | 5,8 mil | 19,5 mil | 19,5 mil | 19,5 mil | 19,5 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 680,6 mil | 1,1 mld | 3,4 mld | 3,5 mld | 3,6 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorii curente | 89,8 mil | 143,2 mil | 570,1 mil | 755,8 mil | 874,8 mil | 677,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Datorii totale | 810,5 mil | 1,6 mld | 4,9 mld | 5,5 mld | 6,2 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Capital propriu | 211,4 mil | 326,6 mil | 1,6 mld | 806,2 mil | 635,9 mil | 30,9 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
- 2022
- 2,0 mld
- 2023
- 1,9 mld
- 2024
- 1,3 mld
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 94,1 mil | 19,5 mil | 82,8 mil | 271,0 mil | 188,6 mil | 114,0 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 28,2 mil | 15,3 mil | 97,5 mil | 212,3 mil | 311,5 mil | 199,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 65,9 mil ≈ | 4,2 mil ≈ | -14,8 mil ≈ | 58,7 mil ≈ | -122,9 mil ≈ | -85,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -38,9 mil | -444,8 mil | -2,3 mld | -302,9 mil | -207,8 mil | 97,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 48,9 mil | 366,4 mil | 2,4 mld | 43,2 mil | 65,8 mil | -287,8 mil | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
| Dividende plătite | 7,5 mil | 3,2 mil | 0 | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 223,1 mil | 33,3 mil | 87,0 mil | 153,4 mil | 99,1 mil | 0 | SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2022
- -302,9 mil
- 2023
- -207,8 mil
- 2024
- 97,8 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
- 2022
- 43,2 mil
- 2023
- 65,8 mil
- 2024
- -287,8 mil
SEC (XBRL)· 17 mar. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 680,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
13 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,31 – 1,77 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)1,31 – 1,77 (Mijloc 1,51)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 22,8 % | 100 (pe interval fix) | 67 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 9 (pe interval fix) | 33 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial9/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Bally’s Corporation (BALY). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2024; creștere an/an 0,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,31–1,77 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,51 USD, prețul de 13,48 USD lasă un potențial de -88,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -794,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 22,8 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,4 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 109,4 mld | 42,4 | — | 9,7 % | +4,3 % | +39 % / +110 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 83,8 mld | 50,8 | — | 13,4 % | +7,7 % | +32 % / +125 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 29,0 mld | 36,2 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,5 mld | 16,7 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −40 % / −12 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,7 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −9 % / +97 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,5 mld | 19,7 | — | 6,1 % | +0,1 % | −36 % / −2 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,3 mld | 12,7 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −7 % / −17 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 6,0 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +26 % / −34 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,9 mld | 29,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +10 % / +4 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,7 mld | 30,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −48 % / −33 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,5 mld | 11,7 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +32 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,4 mld | 26,7 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +32 % / +9 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,7 mld | 20,7 | — | 5,7 % | +4,1 % | +13 % / +118 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,4 mld | — | -5,0 % | -6,4 % | −2,2 % | +57 % / +14 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,4 mld | 54,7 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +39 % / +32 % |
| PENNPenn Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -37,4 % | -12,7 % | +5,8 % | +18 % / −29 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 628,9 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +57 % / +79 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 2,0 mld | 17,9 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +17 % / +80 % |
| BALYBally’s Corporation | 680,3 mil | — | — | — | +0,1 % | −26 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 29,1 mil | — | -936,4 % | -12,1 % | +3,5 % | −70 % / −84 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,9 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −61 % / −86 % |
| RRRRed Rock Resorts, Inc. | — | 29,1 | 60,8 % | 5,8 % | +3,7 % | −17 % / +9 % |
| MRNOMurano Global Investments Plc | — | — | -54,7 % | -488,8 % | +154,6 % | −88 % / −98 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 98,6 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +16 % / +66 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BALY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Bally's Corporation este un grup global de jocuri de noroc, ospitalitate și divertisment, cu operațiuni în cazinouri, iGaming, pariuri sportive și loterii prin Bally's Intralot. Compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor consolidate de 20,5%, la 792,2 milioane USD, reflectând efectul achizițiilor și al expansiunii interactive.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de cazinouri, platforme online și loterii, cu prezență în mai multe țări și o bază mare de clienți fideli prin programul de loialitate.
- Brand recunoscut în industria jocurilor de noroc și tehnologie proprie, inclusiv platforma de date și marketing Vitruvian.
- Creștere solidă a segmentelor online și internaționale în 2026, care compensează stagnarea relativă a cazinourilor din SUA.
Puncte slabe
- Datorie ridicată și costuri mari de finanțare pentru proiectele de dezvoltare, care limitează flexibilitatea financiară.
- Pierderi nete semnificative în 2025 și probleme de control intern raportate ca slăbiciuni materiale.
- Dependența de reglementări și licențe locale, ceea ce face ca pierderea unei licențe să aibă efecte în lanț.
Oportunități
- Extinderea iGaming și a pariurilor sportive în state care urmează să legalizeze aceste activități ar putea crește veniturile segmentului online.
- Finalizarea Bally's Chicago și a proiectului din New York ar putea deschide surse noi de venituri pe termen lung.
- Consolidarea pieței britanice de operatori online ar putea oferi companiei oportunități de achiziții și de cote de piață mai mari.
Amenințări
- Majorarea taxelor pe jocurile de noroc în Regatul Unit și în alte piețe europene poate reduce marjele de profit.
- Concurența crescută din partea cazinourilor native americane și a operatorilor online ar putea afecta cota de piață regională.
- Riscurile cibernetice și cele legate de protecția datelor pot afecta reputația și pot genera răspunderi juridice.
Riscuri
- Îndatorare și finanțarea proiectelorridicat
Costurile de construcție și plățile pentru licențe pot necesita finanțare suplimentară, iar restricțiile din contractele de datorie pot limita operațiunile.
- Reglementare și licențiereridicat
Autoritățile de reglementare au control larg asupra licențelor, iar nerespectarea condițiilor poate duce la suspendări sau amenzi.
- Sensibilitate la consumul discreționarmediu
Reducerea cheltuielilor discreționare ale consumatorilor, în special în perioade de inflație, poate reduce vizitele și veniturile din jocuri.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea Intralot și a viitoarei achiziții evoke plc poate genera costuri neprevăzute și poate întârzia beneficiile anticipate.
- Securitate cibernetică și datemediu
Incidentele de securitate sau erorile sistemelor tehnologice pot afecta operațiunile și pot expune compania la sancțiuni.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din segmentele online și internaționale, plus o bază mare de clienți fideli, ar putea susține expansiunea grupului dacă trendul din al doilea trimestru 2026 continuă.
- Finalizarea proiectelor mari din Chicago, Las Vegas și New York ar putea adăuga surse noi de venit pe termen lung.
- Dacă integrarea Intralot și evoke plc decurge conform planului, scara globală a companiei ar putea îmbunătăți eficiența operațională.
Ce ar strica teza
- Datoria și costurile mari de construcție ar putea limita flexibilitatea financiară dacă veniturile nu cresc suficient.
- Majorarea taxelor în Regatul Unit ar putea continua să apese marjele segmentului B2C, chiar dacă veniturile cresc.
- Concurența regională și cea online ar putea menține presiunea asupra cotelor de piață și a costurilor de marketing.
De urmărit
- Deschiderea permanentă a Bally's Chicago și evoluția costurilor de construcțieearly 2027
- Finalizarea achiziției evoke plc și aprobările de reglementare2027
- Impactul majorării taxei din Regatul Unit asupra EBITDAR-ului segmentului B2CQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Strategia companiei urmărește integrarea cazinourilor cu platforma interactivă, optimizarea structurii de capital și creșterea prin achiziții și proiecte de dezvoltare, cum ar fi Bally's Chicago, Bally's Bronx și proiectul din Las Vegas 12. Compania spune că vede în jocurile online o oportunitate strategică majoră și alocă resurse în piețele unde se așteaptă reglementarea iGaming 1. Acordarea licenței pentru Bally's Bronx și achiziția evoke plc sunt pași care ar putea modifica profilul de risc și de creștere al grupului 3.
Rezultatele trimestriale arată o diversificare crescută: în trimestrul al doilea 2026, Casinos & Resorts a generat 401,0 milioane USD, Bally's Intralot B2C 243,5 milioane USD și North America Interactive 66,1 milioane USD 3. Compania a anunțat și intenția de a achiziționa evoke plc, un lider global în pariuri sportive și jocuri online 3.
Segmente
Bally's Intralot B2C
Include operațiunile europene de jocuri interactive, operațiunile B2C de loterie ale Intralot și cazinoul Bally's Newcastle din Regatul Unit 2. Veniturile au crescut cu 22,3% în trimestrul al doilea 2026, la 243,5 milioane USD, dar creșterea din Regatul Unit este afectată de majorarea taxei pe jocurile de noroc 3.
Piața în context
Piața jocurilor de noroc din SUA este dominată de operatori mari cu resurse financiare și de marketing considerabile, iar extinderea jocurilor de noroc în noi state sau prin cazinouri ale triburilor native americane poate reduce cota de piață 1. Piața online este foarte competitivă, cu mii de site-uri și presiune constantă asupra costurilor de marketing 1. În Regatul Unit, consolidarea operatorilor mai mici a avansat mai lent decât se aștepta compania 3.
Cererea pentru divertisment și jocuri de noroc depinde de venitul disponibil al consumatorilor, iar inflația sau scăderea încrederii pot reduce vizitele la cazinouri și cheltuielile în mediul online 2. Companiile care operează loterii concurează pentru contracte guvernamentale obținute prin licitații lungi și competitive 1.
Tendințe
- Legalizarea jocurilor online în SUAvânt din spate
Extinderea reglementată a pariurilor sportive și a iGaming în mai multe state ar putea deschide noi piețe pentru divertismentul digital al companiei, dar ritmul legislativ rămâne incert 1.
- Digitalizarea jocurilor de norocmixt
Trecerea clienților spre platforme online și programe de fidelizare integrate poate crește valoarea clienților, dar presupune investiții tehnologice și riscuri cibernetice 12.
- Proiecte mari de dezvoltaremixt
Finalizarea Bally's Chicago și Bally's Bronx ar putea extinde capacitatea cazinourilor în orașe importante, însă costurile mari de construcție și finanțarea pot presa bilanțul 23.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență din partea marilor operatori de jocuri de noroc cu notorietate și resurse de marketing mai mari, dar și din partea cazinourilor native americane care plătesc taxe mai mici 1. În segmentul online concurează cu platforme care oferă bonusuri agresive pentru noii clienți 1.
În segmentul de loterii, Bally's Intralot concurează cu furnizori care dețin contracte de lungă durată cu guvernele, iar câștigarea sau reînnoirea contractelor depinde de licitații competitive 13. Concurența în Atlantic City și East St. Louis a afectat veniturile cazinourilor în al doilea trimestru 2026 3.
- Operatori mari de cazinouri din SUA
Companii de jocuri de noroc cu notorietate mai mare și resurse financiare sporite, care concurează direct în piețele regionale 1.
- Cazinouri native americane
Operatori care se extind și care beneficiază de taxe mai mici, ceea ce crește presiunea concurențială în anumite state 1.
- Operatori online de pariuri și iGaming
Platforme internaționale care atrag clienți prin bonusuri și marketing agresiv, mai ales în Regatul Unit și Europa 13.
- Furnizori de loterii și monitorizare VLT
Companii care concurează pentru contracte guvernamentale de loterie și sisteme de monitorizare, prin licitații competitive 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent02 oct. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 sept. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent14 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial18 mai 2026
- Raport curent18 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Bally's Corporation · 23 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Bally's Corporation · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Bally's Corporation · 14 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.