olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Century Casinos, Inc. CNTY
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Century Casinos este un operator de cazinouri cu activități în America de Nord și Polonia, care gestionează și hoteluri, restaurante și hipodromuri. Compania traversează în prezent o revizuire strategică a activelor și a structurii de capital, iar veniturile au rămas aproape stabile în ultimii ani, în timp ce Nugget-ul din Reno a crescut vizibil în 2026. Sursele:.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Century Casinos, Inc. (CNTY) costa 0,58 USD (−4,10 % într-o zi), cu capitalizare 16,2 mil USD, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 0,52–1,73 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 152,0 mil USD (+0,8 % an/an), profit net de -10,9 mil USD, EPS diluat -0,39 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 21,9
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,51 – 0,93
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,15 · lățimea benzii 58,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,97 / 1,29
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,12 / -0,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −43,6 % | −5,9 % | −37,6 pp | — |
| 3 luni | −51,6 % | −4,6 % | −47,0 pp | — |
| 6 luni | −60,9 % | +0,2 % | −61,1 pp | — |
| De la început de an | −56,7 % | +7,4 % | −64,2 pp | — |
| 1 an | −71,1 % | +8,2 % | −79,3 pp | +7,6 % |
| 3 ani | −87,5 % | +68,4 % | −156,0 pp | +6,9 % |
| 5 ani | −96,3 % | +56,5 % | −152,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 155,7 mil | 137,8 mil | 130,4 mil | 150,8 mil | 153,7 mil | 138,0 mil | 137,2 mil | 152,0 mil |
| Profit operațional | 17,9 mil | -62,6 mil | 7,1 mil | 16,6 mil | 17,1 mil | 10,4 mil | 11,8 mil | 17,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 12,5 mil | 12,7 mil | 12,4 mil | 12,8 mil | 12,8 mil | 12,9 mil | 13,0 mil | 13,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,9 mil | 25,9 mil | 26,0 mil | 26,2 mil | 26,4 mil | 26,1 mil | 25,9 mil | 25,9 mil |
| Profit înainte de impozit | -7,1 mil | -87,8 mil | -18,4 mil | -8,3 mil | -9,0 mil | -15,5 mil | -13,9 mil | -8,7 mil |
| Impozit pe profit | -334,0 mii | 1,3 mil | 481,0 mii | 1,3 mil | 423,0 mii | 593,0 mii | 909,0 mii | 625,0 mii |
| Profit net | -8,1 mil | -90,3 mil | -20,6 mil | -12,3 mil | -10,5 mil | -17,9 mil | -16,5 mil | -10,9 mil |
| EPS diluat | -0,26 | -2,94 ≈ | -0,67 | -0,40 | -0,35 | -0,61 ≈ | -0,58 | -0,39 |
| Flux de numerar operațional | 7,4 mil ≈ | -2,3 mil | -4,6 mil | 11,3 mil ≈ | 144,0 mii ≈ | -114,0 mii | -1,3 mil | 8,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 10,2 mil ≈ | 14,7 mil | 6,7 mil | 5,8 mil ≈ | 4,9 mil ≈ | 4,6 mil | 2,7 mil | 3,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | 1,5 mil ≈ | 1,5 mil | 411,0 mii | 477,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 168,9 mil | 218,2 mil | 304,3 mil | 388,5 mil | 430,5 mil | 550,2 mil | 575,9 mil | 573,0 mil |
| Venituri an/an | +9,7 % | +29,2 % | +39,4 % | +27,7 % | +10,8 % | +27,8 % | +4,7 % | −0,5 % |
| Profit net | 3,4 mil | -19,2 mil | -48,0 mil | 20,6 mil | 8,0 mil | -28,2 mil | -153,6 mil | -61,4 mil |
| Profit net an/an | −45,8 % | −664,4 % | indisponibil | indisponibil | −61,3 % | −453,5 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,11 | -0,65 | -1,62 | 0,66 | 0,25 | -0,93 | -5,02 | -2,04 |
| EPS diluat an/an | −54,2 % | −690,9 % | indisponibil | indisponibil | −62,1 % | −472,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 2,0 % | -8,8 % | -15,8 % | 5,3 % | 1,9 % | -5,1 % | -26,7 % | -10,7 % |
| Flux de numerar liber | -34,4 mil | -5,3 mil | -1,7 mil | 49,2 mil | 18,2 mil | -35,6 mil | -62,5 mil | -15,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 68,9 mil USD
- Datorie financiară
- 328,9 mil USD
- Datorie netă
- 260,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- -6,8 mil USD
- Active totale
- 1,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,30x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -5,2 %
- Marja FCF
- -2,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 304,3 mil | 388,5 mil | 430,5 mil | 550,2 mil | 575,9 mil | 573,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -127,0 mii | 68,5 mil | 67,6 mil | 64,0 mil | -22,2 mil | 51,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 26,5 mil | 26,8 mil | 27,1 mil | 41,0 mil | 49,6 mil | 50,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 26,4 mil ≈ | 95,3 mil ≈ | 94,7 mil ≈ | 105,1 mil ≈ | 27,4 mil ≈ | 102,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 43,1 mil | 42,8 mil | 65,8 mil | 93,9 mil | 103,4 mil | 104,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -43,3 mil | 28,1 mil | 6,0 mil | -23,8 mil | -119,9 mil | -51,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,8 mil | 6,4 mil | -7,7 mil | -5,3 mil | 26,6 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | -48,0 mil | 20,6 mil | 8,0 mil | -28,2 mil | -153,6 mil | -61,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,62 | 0,66 | 0,25 | -0,93 | -5,02 | -2,04 | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 29,6 mil | 31,4 mil | 31,5 mil | 30,3 mil | 30,6 mil | 30,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 30,3 mil
- 2024
- 30,6 mil
- 2025
- 30,1 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 63,4 mil | 107,8 mil | 101,8 mil | 171,3 mil | 98,8 mil | 68,9 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,7 mil | 1,4 mil | 1,5 mil | 4,7 mil | 3,7 mil | 3,5 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 94,6 mil | 140,7 mil | 228,0 mil | 207,0 mil | 135,5 mil | 104,1 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 485,2 mil | 472,3 mil | 464,7 mil | 913,6 mil | 922,1 mil | 902,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,9 mil | 10,3 mil | 9,6 mil | 80,6 mil | 9,8 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 52,8 mil | 48,9 mil | 44,8 mil | 93,2 mil | 84,9 mil | 77,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 680,8 mil | 703,4 mil | 885,0 mil | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 12,9 mil | 12,7 mil | 15,3 mil | 15,3 mil | 21,0 mil | 16,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,7 mil | 4,0 mil | 5,3 mil | 8,5 mil | 6,2 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 173,8 mil | 177,5 mil | 344,3 mil | 324,2 mil | 321,9 mil | 321,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 60,2 mil | 60,4 mil | 65,4 mil | 93,6 mil | 86,0 mil | 79,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 553,8 mil | 553,0 mil | 730,8 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 127,0 mil | 150,4 mil | 154,2 mil | 214,4 mil | 56,6 mil | -6,8 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
- 2023
- 93,2 mil
- 2024
- 84,9 mil
- 2025
- 77,6 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 9,0 mil | 59,2 mil | 37,4 mil | 24,1 mil | -3,3 mil | 6,7 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,7 mil | 10,0 mil | 19,2 mil | 59,6 mil | 59,2 mil | 22,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,7 mil ≈ | 49,2 mil ≈ | 18,2 mil ≈ | -35,6 mil ≈ | -62,5 mil ≈ | -15,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -5,3 mil | -10,0 mil | -103,1 mil | -207,0 mil | -60,9 mil | -22,3 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,1 mil | -4,7 mil | 161,2 mil | 149,9 mil | -4,4 mil | -15,4 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | — | — | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -207,0 mil
- 2024
- -60,9 mil
- 2025
- -22,3 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
- 2023
- 149,9 mil
- 2024
- -4,4 mil
- 2025
- -15,4 mil
SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate8
- Creștere83
- Bilanț și datorie34
- Randamente100
- Evaluare56
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,20 – 264,70 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)73,25 – 264,70 (Mijloc 116,61)WACC 5,2 % · FCFF de pornire 79,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 88 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA15,20 – 51,60 (Mijloc 30,39)15 firme folosite · multiplul median 10,4x · quartile 6,4x – 15,9xBYD, CHH, CZR, FLL, HLT, IHG, LVS, MGM, MLCO, PENN, PK, TNL, WH, WYNN, XHR
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -9,6 % | 8 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,0 % | 83 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,5x | 55 (față de colegi) | 17 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 2,6x | 100 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | -49,0 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 24,2 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie34/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial83/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CENTURY CASINOS, INC. (CNTY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 573,0 mil USD în 2025; creștere an/an -0,5 %; marjă netă -9,6 %; datorie netă/EBITDA 2,5x.
Intervalul de valoare estimat este 44,23–158,15 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 73,50 USD, prețul de 0,58 USD lasă un potențial de 12 674,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 10,0 %
- EV/EBITDA: 2,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 24,2 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -9,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,5x
- Randament FCF: -49,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,3 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 107,5 mld | 41,6 | — | 9,7 % | +4,3 % | +37 % / +106 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 82,2 mld | 49,9 | — | 13,4 % | +7,7 % | +30 % / +121 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 28,9 mld | 36,1 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,7 mld | 16,8 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −40 % / −11 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,8 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −8 % / +97 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,2 mld | 12,6 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −8 % / −17 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,1 mld | 22,7 | — | 5,2 % | +0,1 % | −38 % / −6 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 5,9 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +25 % / −35 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,7 mld | 28,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +6 % / +1 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,6 mld | 29,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −50 % / −35 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,4 mld | 11,6 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +31 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,2 mld | 26,1 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +29 % / +7 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,5 mld | 20,0 | — | 5,7 % | +4,1 % | +9 % / +111 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,1 mld | — | -5,2 % | -6,5 % | −2,2 % | +44 % / +5 % |
| PENNPENN Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -0,5 % | -0,1 % | +5,8 % | +17 % / −29 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,3 mld | 51,9 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +32 % / +25 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 609,1 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +52 % / +74 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 1,9 mld | 17,3 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +13 % / +74 % |
| BALYBally’s Corporation | 636,9 mil | — | — | — | +0,1 % | −28 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 26,5 mil | — | — | -12,2 % | +3,5 % | −73 % / −86 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,2 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −71 % / −88 % |
| RRRRed Rock Resorts, Inc. | — | 28,7 | 60,8 % | 5,8 % | +3,7 % | −18 % / +8 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 95,3 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +12 % / +60 % |
| MRNOMurano Global Investments Plc | — | — | -54,7 % | -488,8 % | +154,6 % | −89 % / −98 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CNTY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Century Casinos este un operator de cazinouri cu activități în America de Nord și Polonia, care gestionează și hoteluri, restaurante și hipodromuri. Compania traversează în prezent o revizuire strategică a activelor și a structurii de capital, iar veniturile au rămas aproape stabile în ultimii ani, în timp ce Nugget-ul din Reno a crescut vizibil în 2026. Sursele: 13.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat de cazinouri în mai multe țări și tipuri de piață, cu parteneriate în pariuri și iGaming care extind oferta.
- Prezență hotelieră și de divertisment în multe dintre locații, care poate susține vizitele pe mai multe zile.
- Revenirea rapidă a unuia dintre cele mai mari active din SUA indică o capacitate operațională care poate fi valorificată.
Puncte slabe
- Îndatorarea ridicată și obligațiile semnificative de chirie din Master Lease limitează flexibilitatea financiară.
- Performanța slabă din Polonia și pierderile nete atribuite acționarilor arată vulnerabilități operaționale.
- Rata de îndatorare depășește pragurile contractuale, ceea ce restricționează accesul la linia de credit.
Oportunități
- Extinderea pariurilor sportive și a iGaming în Missouri și Alberta ar putea crea venituri suplimentare.
- Rezultatul revizuirii strategice ar putea debloca valoare prin optimizarea portofoliului sau prin parteneriate.
- Redresarea din Polonia, semnalată de conducere, ar putea îmbunătăți rezultatele următoarelor trimestre.
Amenințări
- Concurența din noi cazinouri în Pennsylvania și Edmonton ar putea reduce vizitele în anumite locații.
- O încetinire economică sau scăderea consumului discreționar ar putea afecta veniturile din toate segmentele.
- Modificările reglementare sau concurența din jocurile online ar putea reduce cota de piață și marjele.
Riscuri
- Îndatorare și obligații de chirieridicat
Datoria este în mare parte cu dobândă variabilă, iar obligațiile de chirie din Master Lease cresc anual, ceea ce poate limita capacitatea de a finanța investițiile și de a respecta clauzele.
- Revizuirea strategicămediu
Nu există un calendar pentru finalizarea revizuirii, iar incertitudinea poate afecta retenția personalului și relațiile cu clienții și partenerii.
- Performanța din Poloniamediu
Scăderea veniturilor și rezultatele negative din Polonia ar putea continua dacă rata de reținere a meselor rămâne nefavorabilă.
- Concurența din noi cazinourimediu
Deschiderea de noi locații în apropierea activelor din Maryland și Alberta ar putea diminua cota de piață a companiei.
- Cheltuieli de capitalscăzut
Investițiile necesare pentru menținerea competitivității proprietăților pot fi dificil de finanțat în condiții de constrângere a capitalului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Nugget-ul din Reno își dublează aproape Adjusted EBITDAR-ul, iar dacă tendința se menține, ar putea susține creșterea rezultatelor consolidate.
- Revizuirea strategică ar putea conduce la o tranzacție care să valorifice activele într-un mod favorabil acționarilor.
- Extinderea pariurilor sportive și iGaming în mai multe state ar putea crea un flux de venituri mai diversificat.
Ce ar strica teza
- Îndatorarea ridicată și obligațiile de chirie ar putea limita flexibilitatea financiară dacă veniturile nu cresc suficient.
- Performanța slabă din Polonia și pierderile nete persistente ar putea continua să afecteze rezultatele consolidate.
- Incertitudinea legată de revizuirea strategică ar putea descuraja personalul și clienții până la finalizarea procesului.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și evoluția PolonieiQ3 2026
- Rezultatul revizuirii strategice și orice tranzacție anunțată2026
- Evoluția Adjusted EBITDAR la Nugget și rezultatele US WestQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Majoritatea imobilelor din America de Nord sunt închiriate de la VICI PropCo în baza unui contract Master Lease triplu net, ceea ce face ca obligațiile de chirie să fie un element central al structurii financiare 1. În august 2025, consiliul de administrație a lansat o revizuire strategică completă, care include fuziuni, parteneriate sau vânzarea companiei, fără termen stabilit și fără decizii luate până la data raportului 12.
Piața în context
Piața cazinourilor din America de Nord și Polonia este dependentă de consumul discreționar, de traficul local și de turiști în perioadele de vârf, iar cererea poate fi afectată de inflație, taxe și condiții economice generale 1. Extinderea jocurilor legale, precum pariurile sportive online din Missouri și viitorul cadru iGaming din Alberta, deschide noi venituri, dar și concurență suplimentară 1.
În Polonia, numărul licențelor de cazinou disponibile este mare, iar slot-urile stradale și jocurile online de stat concurează direct cu operatorii licențiați 1. Conform situației din 2026, compania a deschis un al doilea cazinou la Wrocław și a închis cazinoul din Hilton Warsaw în iunie 2025 2.
Tendințe
- Legalizarea pariurilor sportivemixt
Pariurile sportive legalizate în Missouri din decembrie 2025 și reglementarea iGaming din Alberta pot aduce venituri noi prin parteneriate, dar atrag și concurenți suplimentari 12.
- Presiunea economică asupra consumuluivânt din față
Inflația, tarifele și incertitudinea economică pot reduce vizitele și cheltuielile discreționare în cazinouri, ceea ce ar putea afecta veniturile și rentabilitatea 12.
- Revenirea Nugget-ului din Renovânt din spate
Creșterea rapidă a Adjusted EBITDAR-ului la Nugget în 2026 indică o revenire operațională după perioada de declin care a dus la depreciere în 2024 13.
- Concurența din noi piețevânt din față
Deschiderea unor noi cazinouri în apropierea activelor din Maryland și Alberta poate reduce cota de piață a companiei în regiunile respective 1.
Poziția concurențială
Compania se diferențiază prin programe de fidelitate, prin hipodromuri și prin prezența hotelieră, dar în multe piețe nu are avantajul dimensiunii sau al notorietății 1. Marile operatoare din America de Nord sunt cele care mențin presiunea concurențială cea mai ridicată 1.
- BetMGM
Partener al companiei pentru sportsbook-ul din Cape Girardeau și platforma online din Missouri, dar și un concurent în zona pariurilor sportive 12.
- Operatori de cazinouri din Pennsylvania
Un nou cazinou, Happy Valley, ar putea crește concurența pentru Rocky Gap din Maryland 1.
- Cazinouri din Reno-Sparks
Mai mult de douăzeci de cazinouri concurează pe piața din Reno, unde Nugget-ul concurează pentru convenții și rezervări de grup 1.
- Cazinouri din Varșovia și alte orașe poloneze
Concurența locală în Polonia este intensă, iar slot-urile stradale și jocurile online de stat completează presiunea concurențială 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Archaeologists uncover possible 19th-century castaway camp on island 'at the end of the world'Phys.org · 05 nov. 2026 · EN
- Historic duck DNA traces wild mallard genetic changes to more than a century of releasesPhys.org · 05 nov. 2026 · EN
- Ex-Politburo member Ma Xingrui’s corruption charges extend to end of last centurySouth China Morning Post — China · 05 nov. 2026 · EN
- America’s midterms: History rhymes half a century laterThe Japan Times · 05 nov. 2026 · EN
- Scientists Crack Secret Code of Lock From Treasure-Laden 16th-Century ShipwreckGreek Reporter (GR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Historic 20th-century architectural monument destroyed in Russian strike on SlovianskUkrainska Pravda (UA, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Kansas elects first Democratic senator in almost a centuryAl Jazeera English · 04 nov. 2026 · EN
- Adam Hamilton becomes the first Democratic senator from Kansas in nearly a centuryNPR News · 04 nov. 2026 · EN
- US wildfire damage is on pace to triple by mid‑century, but there are affordable ways to lower the riskPhys.org · 03 nov. 2026 · EN
- Boat burial reveals leprosy strain in fifth-century GermanyPhys.org · 03 nov. 2026 · EN
- Restored stitched board of 17-century Pomor boat to be displayed in ArkhangelskTASS (RU, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- Half a century later : Remembering Jimmy Carter historic 1976 presidential victorySurge — GDELT DOC · 03 nov. 2026 · RO
- Historical records reveal the bitter truth about 17th-century Transylvania's climatePhys.org · 02 nov. 2026 · EN
- Warning: Lake Balaton could split into three separate bodies of water by the end of the centuryDaily News Hungary (HU, EN) · 02 nov. 2026 · EN
- Cirrus Built The SR22 With A Whole-Airplane Parachute & Now It Is The Best-Selling Piston Single Of The CenturySimple Flying · 01 nov. 2026 · EN
- The Greeks of Utah: History Spanning More Than a CenturyGreek Reporter (GR, EN) · 01 nov. 2026 · EN
- OTS Ankara summit: Building Turkic centuryDaily Sabah — Economy (TR, EN) · 01 nov. 2026 · EN
- Pakistan beat Sri Lanka as Zaman’s century turns thrilling tri-series finalAl Jazeera English · 31 oct. 2026 · EN
- 17th-century sleuths in the dock for witchcraft and wizardryPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- Erdoğan calls for Turkic unity to usher in 'Century of Türkiye'Daily Sabah — Economy (TR, EN) · 29 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Notificare de delistare
- Raport curent29 sept. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent23 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Century Casinos, Inc. · 18 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Century Casinos, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Century Casinos, Inc. · 07 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.