olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Murano Global Investments PLC MRNO
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Murano Global Investments PLC este un grup imobiliar și hotelier cu activitate în Mexic, care dezvoltă și operează hoteluri la Ciudad de México și Cancún. Compania se află în prezent într-o restructurare a datoriilor, în cadrul căreia au fost deja înregistrate neplăți de dobânzi și încălcări de convenanți, iar acest proces decide dacă afacerea își poate continua activitatea. Compania a raportat o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Murano Global Investments PLC (MRNO) costa 0,22 USD (+1,83 % într-o zi), cu beta 0,28, interval pe 52 de săptămâni 0,19–2,55 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,19 – 0,28
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,33 · lățimea benzii 41,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,24 / 0,42
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,1 % | −1,1 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −4,0 % | −0,5 % | −3,6 pp | — |
| 6 luni | −8,9 % | +4,4 % | −13,3 pp | — |
| De la început de an | −62,5 % | +12,3 % | −74,8 pp | — |
| 1 an | −91,7 % | +13,5 % | −105,3 pp | +9,5 % |
| 3 ani | −98,0 % | +76,4 % | −174,5 pp | +9,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mil | 6,4 mil | 286,7 mil | 730,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +320,6 % | +4.357,3 % | +154,6 % |
| Profit net | -105,5 mil | 244,4 mil | 57,8 mil | -3,6 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −76,4 % | −6.273,7 % |
| EPS diluat | indisponibil | 64,38 | -8,18 | -43,33 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −112,7 % | indisponibil |
| netă % | -6.900,2 % | 3.800,0 % | 20,2 % | -488,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 970,4 mil MXN
- Datorie financiară
- 11,2 mld MXN
- Datorie netă
- 10,2 mld MXN
- Capitaluri proprii
- 5,2 mld MXN
- Active totale
- 21,9 mld MXN
- Datorie / capitaluri
- 2,15x
- Lichiditate curentă
- 0,34x
- ROE
- -54,7 %
- ROA
- -17,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (MXN)
Marje
Cont de profit și pierdere · MXN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mil | 6,4 mil | 286,7 mil | 730,0 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 0 | 1,8 mil | 135,5 mil | 319,8 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 350,6 mii | 475,1 mil | 5,7 mil | -3,5 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Impozit pe profit | 105,9 mil | 230,7 mil | -52,1 mil | 72,7 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Profit net | -105,5 mil | 244,4 mil | 57,8 mil | -3,6 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| EPS diluat | — | 64,38 | -8,18 | -43,33 | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 69,1 mil | 69,1 mil | 77,1 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
- 2022
- 69,1 mil
- 2023
- 69,1 mil
- 2024
- 77,1 mil
SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat
Bilanț · MXN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 183,4 mil | 240,8 mil | 146,4 mil | 970,4 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Stocuri | — | 1,9 mil | 1,4 mil | 11,5 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Active curente | — | 519,7 mil | 597,4 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,4 mld | 16,9 mld | 17,4 mld | 18,8 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Active totale | — | 18,8 mld | 19,5 mld | 21,9 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 3,8 mld | 2,0 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 1,8 mld | 4,6 mld | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Datorii curente | — | 4,1 mld | 2,6 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Datorii totale | — | 10,4 mld | 11,6 mld | 16,7 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Capital propriu | 4,2 mld | 8,4 mld | 7,8 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | 79,3 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
- 2022
- —
- 2023
- —
- 2024
- 79,3 mil
SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat
Fluxuri de numerar · MXN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -184,0 mil | -275,5 mil | 165,2 mil | -94,8 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -877,7 mil | -1,4 mld | -1,7 mld | -1,1 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 835,8 mil | 1,8 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 0 | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -488,8 % | 0 (față de colegi) | 33 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 681,5 % | 100 (pe interval fix) | 44 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Murano Global Investments Plc (MRNO). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 730,0 mil MXN în 2024; creștere an/an 154,6 %; marjă netă -488,8 %; ROE -54,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 681,5 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -488,8 %
- Lichiditatea curentă: 0,3x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,4 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 109,4 mld | 42,4 | — | 9,7 % | +4,3 % | +39 % / +110 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 83,8 mld | 50,8 | — | 13,4 % | +7,7 % | +32 % / +125 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 29,0 mld | 36,2 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,5 mld | 16,7 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −40 % / −12 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,7 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −9 % / +97 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,5 mld | 19,7 | — | 6,1 % | +0,1 % | −36 % / −2 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,3 mld | 12,7 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −7 % / −17 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 6,0 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +26 % / −34 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,9 mld | 29,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +10 % / +4 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,7 mld | 30,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −48 % / −33 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,5 mld | 11,7 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +32 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,4 mld | 26,7 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +32 % / +9 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,7 mld | 20,7 | — | 5,7 % | +4,1 % | +13 % / +118 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,4 mld | — | -5,0 % | -6,4 % | −2,2 % | +57 % / +14 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,4 mld | 54,7 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +39 % / +32 % |
| PENNPenn Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -37,4 % | -12,7 % | +5,8 % | +18 % / −29 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 628,9 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +57 % / +79 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 2,0 mld | 17,9 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +17 % / +80 % |
| BALYBally’s Corporation | 680,3 mil | — | — | — | +0,1 % | −23 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 29,1 mil | — | -936,4 % | -12,1 % | +3,5 % | −70 % / −84 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,9 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −61 % / −86 % |
| MRNOMurano Global Investments Plc | — | — | -54,7 % | -488,8 % | +154,6 % | −92 % / −98 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 98,6 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +16 % / +66 % |
| GHGGreenTree Hospitality Group Ltd. | — | — | 11,2 % | 15,2 % | −14,7 % | −50 % / −74 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MRNO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (07 oct. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (27 iul. 2026).
Pe scurt
Murano Global Investments PLC este un grup imobiliar și hotelier cu activitate în Mexic, care dezvoltă și operează hoteluri la Ciudad de México și Cancún. Compania se află în prezent într-o restructurare a datoriilor, în cadrul căreia au fost deja înregistrate neplăți de dobânzi și încălcări de convenanți, iar acest proces decide dacă afacerea își poate continua activitatea. Compania a raportat o incertitudine semnificativă privind continuitatea activității.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de hoteluri operaționale în locații urbane și turistice cheie din Mexic, cu operatori hotelieri internaționali 1.
- Pipeline de proiecte de dezvoltare diversificat, care include rezorturi, condominii, un port și o marină 1.
- Acces la un ecosistem de investitori instituționali și la o platformă listată pe Nasdaq 1.
Puncte slabe
- Datorii semnificative, cu neplăți de dobânzi și încălcări de convenanți la mai multe împrumuturi 1.
- Pasivele curente depășesc activele curente, iar raportul exprimă îndoieli semnificative privind continuitatea activității 1.
- Dependența de finanțări noi sau de restructurări pentru proiectele în dezvoltare, dintre care multe nu au finanțare asigurată 1.
Oportunități
- Restructurarea obligațiunilor ar putea îmbunătăți structura datoriilor, dacă se finalizează pe termeni acceptabili 1.
- Reconfigurarea complexului GIC către condominii ar putea genera venituri din vânzări, dacă proiectul avansează 1.
- Un nou operator hotelier, dacă înlocuirea se finalizează, ar putea aduce fluxuri de numerar diferite față de condițiile actuale 1.
Amenințări
- Executarea silită și litigiile cu creditorii ar putea afecta activele și operațiunile companiei 1.
- Riscul de delistare de pe Nasdaq, dacă prețul acțiunii nu își revine în termenul acordat 1.
- Dificultatea de a obține finanțare suplimentară la termeni acceptabili, în special în contextul încălcărilor actuale 1.
Riscuri
- Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat
Raportul indică incertitudini semnificative care pun sub semnul întrebării capacitatea grupului de a-și continua activitatea fără restructurare 1.
- Neplăți și încălcări de convenanțiridicat
Mai multe împrumuturi și contracte de leasing se află în stare de neplată, ceea ce ar putea declanșa clauze de neplată încrucișată 1.
- Litigii cu creditoriiridicat
Un proces comercial inițiat de un creditor și măsurile preventive acordate de instanță ar putea afecta activele și lichiditatea 1.
- Riscul de restructurare a proiectelormediu
Reconfigurarea complexului GIC și abandonarea proiectului World Trade Center ar putea modifica valoarea proiectelor și planurile de venituri 1.
- Conformitatea cu Nasdaqmediu
Notificarea privind prețul minim și analiza capitalului flotant ar putea duce la delistare dacă nu sunt rezolvate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă restructurarea obligațiunilor se finalizează pe termeni acceptabili, presiunea asupra lichidității ar putea scădea semnificativ 1.
- Hotelurile operaționale generează deja venituri, iar ocuparea și performanța lor ar putea susține fluxurile de numerar 1.
- Trecerea către condominii ar putea accelera încasările din vânzări și reduce necesarul de capital pentru hoteluri noi 1.
De urmărit
- Finalizarea restructurării obligațiunilor din 2031 și a documentației definitive2026
- Înlocuirea operatorului hotelului GIC I cu Ennismore și condițiile suspensive aferente2026
- Respectarea prețului minim de listare pe Nasdaq până la termenul de conformareOctombrie 2026
- Rezultatul procesului comercial inițiat de un creditor și al negocierilor de așezarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 mai 2026; de atunci au apărut 6-K (07 oct. 2026), 6-K (14 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (27 iul. 2026).
Afacerea
Murano se descrie ca un grup internațional de dezvoltare, specializat în structurarea, dezvoltarea și evaluarea proiectelor industriale, rezidențiale, de birouri și hoteliere din Mexic 1. Portofoliul său de hoteluri operaționale include Andaz și Mondrian în Ciudad de México, precum și Vivid Hotel în complexul GIC din Cancún, deschis în aprilie 2024 1. Compania a fost listată pe Nasdaq după finalizarea unei combinări de afaceri cu HCM în martie 2024 1.
Strategia de dezvoltare a fost revizuită, cu accent pe condominiile rezidențiale în locul hotelurilor suplimentare, pe fondul condițiilor de piață 1. Pipeline-ul include faza a doua a complexului GIC, un port de croazieră, o marină, un centru comercial și proiecte de rezort și parc industrial în Baja California, dar multe dintre acestea depind încă de finanțare și aprobări 1. Compania spune că nu a început încă procesul de asigurare a finanțării pentru unele dintre aceste proiecte 1.
Între timp, grupul negociază o restructurare a obligațiunilor din 2031 și înlocuirea operatorului hotelului GIC I, Hyatt, cu Ennismore, dacă condițiile necesare sunt îndeplinite 1. Rezultatele finale ale acestor negocieri nu sunt încă cunoscute la data raportului 1.
Segmente
Hoteluri operaționale
Hotelurile Andaz (213 camere) și Mondrian (183 camere) din Ciudad de México fac parte din complexul Insurgentes 421, finalizat în 2022 și operațional din primul trimestru al anului 2023 1. Vivid Hotel, cu 400 de camere, este un hotel all-inclusive pentru adulți din Cancún, operațional din aprilie 2024 1.
Proiecte în dezvoltare
Proiectele aflate în construcție și cele planificate din Cancún și Ensenada includ faza a doua a complexului GIC, cu aproximativ 1.254 de condominii, dar și proiecte din Baja California, precum portul de croazieră, marina și parcul industrial 1. Compania estimează costul primelor 466 de condominii la aproximativ 87,2 milioane USD 1.
Piața în context
Activitatea grupului este concentrată în Mexic, unde operează hoteluri în orașe precum Ciudad de México și Cancún și unde a dezvoltat proiecte turistice și imobiliare 1. Compania vizează investitori instituționali din sectorul imobiliar, iar strategia sa menționează rezorturi all-inclusive și condominii de pe plaje, cu acces aerian din piețe nord-americane 1.
Condițiile de piață sunt descrise de conducere drept un motiv pentru schimbarea priorităților către condominii, însă raportul nu oferă date despre cerere sau despre evoluția prețurilor 1. Orice concluzie privind performanța viitoare a segmentului ar depinde de rezultatul restructurării datoriilor 1.
Tendințe
- Restructurarea datoriilormixt
Procesul de restructurare a obligațiunilor din 2031 și a altor împrumuturi ar putea reduce presiunea asupra lichidității, dacă se finalizează pe termenii descriși 1. Rezultatul rămâne incert, iar fără un acord, neplățile ar putea extinde incidența altor datorii 1.
- Reconfigurarea proiectului GICmixt
Trecerea de la extinderea hotelieră la condominii rezidențiale ar putea reduce capitalul necesar pentru dezvoltare, dar ar schimba profilul de venituri al companiei 1.
- Încălcări de convenanți și litigiivânt din față
Compania a raportat că mai multe împrumuturi se află în stare de neplată sau încălcare, iar o procedură comercială din partea unui creditor este în desfășurare 1. Dacă aceste probleme nu sunt rezolvate, ar putea crește costurile și restricțiile asupra operațiunilor 1.
- Conformitatea cu cerințele de listare Nasdaqvânt din față
Compania a primit o notificare privind prețul minim de ofertă al acțiunilor, cu termen de conformare până în octombrie 2026 1. Dacă nu își revine în termen, ar putea fi nevoită să solicite o perioadă suplimentară sau să ia alte măsuri 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenți direcți în mod explicit. Murano operează hoteluri în branduri gestionate de terți, precum Hyatt, Accor și Ennismore, care apar ca operatori ai proprietăților grupului 1.
Pe piața dezvoltării imobiliare și hoteliere din Mexic, concurența vine probabil de la alți dezvoltatori locali și operatori de rezorturi, însă raportul nu oferă o listă completă a acestora 1. Compania se diferențiază prin locațiile de pe plajă și prin proiectele integrate de rezidențe și hoteluri 1.
- HyattH
Operatorul actual al hotelului Andaz și al Vivid Hotel, a cărui înlocuire cu Ennismore este propusă în cadrul restructurării 1.
- Accor
Operatorul hotelului Mondrian din Ciudad de México, parte a complexului Insurgentes 421 1.
- Ennismore
Noul operator propus pentru hotelul GIC I, conform unui contract de management încheiat în aprilie 2026 1.
- Iberostar
Proprietar al unui teren cu vedere la ocean din apropierea fazei a doua a complexului GIC, potrivit raportului 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Tiffany & Co. lansează un ceas limitat din colecția Eternity, realizat cu sticlă de Murano și aur alb - goldring.roSurge — Google News · 01 oct. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 01 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 07 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)07 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 iun. 2026
- Raport anual (emitent străin)15 mai 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Murano Global Investments PLC · 15 mai 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.