olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Wynn Resorts, Limited WYNN
Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)
Wynn Resorts proiectează, construiește și operează stațiuni integrate de lux în Macau, Las Vegas și Everett, Massachusetts, iar în Emiratele Arabe Unite construiește Wynn Al Marjan Island. Pentru anul fiscal 2025 veniturile operaționale s-au ridicat la 7,14 miliarde USD, iar în al doilea trimestru din 2026 la 1,86 miliarde USD, ceea ce arată o cerere încă solidă pe piețele sale principale.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Wynn Resorts, Limited (WYNN) costa 82,38 USD (+6,05 % într-o zi), cu capitalizare 8,5 mld USD, P/E 19,7 pe un EPS diluat de 4,17 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,21 %, beta 1,06, interval pe 52 de săptămâni 71,38–133,09 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,9 mld USD (+6,9 % an/an), profit net de 140,1 mil USD (+111,5 % an/an), EPS diluat 1,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 70,87 – 80,03
- peste banda superioară · %B 1,26 · lățimea benzii 12,1 %
- SMA 50 / 200
- 81,24 / 97,92
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,93 / -2,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,8 % | −1,1 % | +7,8 pp | — |
| 3 luni | −18,6 % | −0,5 % | −18,1 pp | — |
| 6 luni | −23,4 % | +4,4 % | −27,8 pp | — |
| De la început de an | −31,5 % | +12,3 % | −43,9 pp | — |
| 1 an | −32,1 % | +13,5 % | −45,7 pp | +9,5 % |
| 3 ani | −11,2 % | +76,4 % | −87,6 pp | +9,3 % |
| 5 ani | −15,0 % | +63,7 % | −78,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 271,8 mil | 272,3 mil | 275,7 mil | 280,8 mil | 275,0 mil | 285,4 mil | 275,2 mil | 270,1 mil |
| Profit operațional | 133,2 mil | 366,9 mil | 268,6 mil | 264,6 mil | 310,5 mil | 274,7 mil | 282,6 mil | 297,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 156,3 mil | 151,3 mil | 155,4 mil | 152,9 mil | 152,8 mil | 159,5 mil | 160,5 mil | 165,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 167,9 mil | 163,5 mil | 157,6 mil | 154,6 mil | 157,6 mil | 155,8 mil | 152,4 mil | 152,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 11,7 mil | 281,0 mil | 92,4 mil | 87,5 mil | 189,6 mil | 144,6 mil | 160,7 mil | 198,7 mil |
| Impozit pe profit | 17,1 mil | -41,4 mil | 11,0 mil | 10,6 mil | 61,1 mil | 22,3 mil | 10,1 mil | 16,2 mil |
| Profit net | -32,1 mil | 277,0 mil | 72,7 mil | 66,2 mil | 88,3 mil | 100,0 mil | 120,5 mil | 140,1 mil |
| EPS diluat | -0,29 | 2,55 ≈ | 0,69 | 0,64 | 0,85 | 0,96 ≈ | 1,04 | 1,32 |
| Flux de numerar operațional | 279,3 mil ≈ | 479,0 mil | 133,8 mil | 405,1 mil ≈ | 335,8 mil ≈ | 478,0 mil | 153,5 mil | 491,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 101,4 mil ≈ | 127,2 mil | 159,9 mil | 165,3 mil ≈ | 164,0 mil ≈ | 171,2 mil | 179,1 mil | 153,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 41,9 mil ≈ | 27,5 mil | 26,8 mil | 61,5 mil ≈ | 60,6 mil ≈ | 25,8 mil | 26,9 mil | 68,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 117,5 mil ≈ | 203,6 mil | 212,0 mil | 165,6 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | 448,0 mii | 70,0 mil | 95,5 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 36 din propriul istoric de 25 trimestre (min 11,4, mediană 23,3, max 1.176,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,7 mld | 6,6 mld | 2,1 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 6,5 mld | 7,1 mld | 7,1 mld |
| Venituri an/an | +10,7 % | −1,6 % | −68,3 % | +79,6 % | −0,2 % | +73,9 % | +9,1 % | +0,1 % |
| Profit net | 572,4 mil | 123,0 mil | -2,1 mld | -755,8 mil | -423,9 mil | 730,0 mil | 501,1 mil | 327,3 mil |
| Profit net an/an | −23,4 % | −78,5 % | −1.780,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −31,4 % | −34,7 % |
| EPS diluat | 5,35 | 1,15 | -19,37 | -6,64 | -3,73 | 6,32 | 4,35 | 3,14 |
| EPS diluat an/an | −26,5 % | −78,5 % | −1.784,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −31,2 % | −27,8 % |
| netă % | 8,5 % | 1,9 % | -98,6 % | -20,1 % | -11,3 % | 11,2 % | 7,0 % | 4,6 % |
| Flux de numerar liber | -514,5 mil | -162,2 mil | -1,4 mld | -513,2 mil | -371,4 mil | 805,1 mil | 1,0 mld | 692,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mld USD
- Datorie financiară
- 10,5 mld USD
- Datorie netă
- 9,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- -1,0 mld USD
- Active totale
- 13,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,63x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 2,5 %
- Marja FCF
- 9,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 6,5 mld | 7,1 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 720,8 mil | 796,6 mil | 830,5 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -1,2 mld | -394,5 mil | -100,7 mil | 840,2 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 725,5 mil | 716,0 mil | 692,3 mil | 687,3 mil | 658,9 mil | 620,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -506,5 mil ≈ | 321,4 mil ≈ | 591,6 mil ≈ | 1,5 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 556,5 mil | 605,6 mil | 650,9 mil | 751,5 mil | 688,4 mil | 625,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,8 mld | -1,0 mld | -700,0 mil | 285,4 mil | 643,4 mil | 514,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 564,7 mil | 474,0 mii | 9,3 mil | -496,8 mil | 3,7 mil | 105,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -2,1 mld | -755,8 mil | -423,9 mil | 730,0 mil | 501,1 mil | 327,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -19,37 | -6,64 | -3,73 | 6,32 | 4,35 | 3,14 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 106,7 mil | 113,8 mil | 113,6 mil | 112,9 mil | 110,3 mil | 104,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 112,9 mil
- 2024
- 110,3 mil
- 2025
- 104,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,5 mld | 2,5 mld | 3,7 mld | 2,9 mld | 2,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 66,3 mil | 70,0 mil | 70,1 mil | 75,6 mil | 75,8 mil | 88,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 3,8 mld | 2,9 mld | 4,0 mld | 4,2 mld | 2,9 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,2 mld | 8,8 mld | 6,9 mld | 6,7 mld | 6,5 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 144,1 mil | 129,7 mil | 90,5 mil | 18,5 mil | 18,5 mil | — | SEC (XBRL)· 13 feb. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 125,7 mil | 169,4 mil | 146,3 mil | 302,8 mil | 254,6 mil | 224,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 13,9 mld | 12,5 mld | 13,4 mld | 14,0 mld | 13,0 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 148,5 mil | 170,5 mil | 197,5 mil | 208,3 mil | 205,1 mil | 255,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 596,4 mil | 50,0 mil | 547,5 mil | 709,6 mil | 41,3 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 12,5 mld | 11,9 mld | 11,6 mld | 11,0 mld | 10,5 mld | 10,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,9 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 14,6 mld | 13,4 mld | 15,1 mld | 15,1 mld | 13,9 mld | 14,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -737,3 mil | -836,2 mil | -1,6 mld | -1,1 mld | -968,6 mil | -1,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 302,8 mil
- 2024
- 254,6 mil
- 2025
- 224,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,1 mld | -222,6 mil | -71,3 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 290,1 mil | 290,7 mil | 300,1 mil | 442,8 mil | 419,9 mil | 660,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,4 mld ≈ | -513,2 mil ≈ | -371,4 mil ≈ | 805,1 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 692,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -265,8 mil | -342,4 mil | 1,3 mld | -1,3 mld | -83,6 mil | -1,7 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,5 mld | -388,0 mil | -23,7 mil | -719,2 mil | -1,8 mld | -653,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 108,8 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | 84,7 mil | 139,6 mil | 174,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 11,5 mil | 13,8 mil | 187,5 mil | 212,5 mil | 401,8 mil | 380,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,3 mld
- 2024
- -83,6 mil
- 2025
- -1,7 mld
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -719,2 mil
- 2024
- -1,8 mld
- 2025
- -653,3 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score >= 65 · margin_of_safety >= 0.15 · agreement in ['high', 'medium']
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie22
- Evaluare78
- Calitate78
- Creștere100
- Randamente75
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 17,46 – 493,17 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)206,82 – 493,17 (Mijloc 301,63)WACC 6,9 % · FCFF de pornire 1,3 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -18,9 %
- Colegi: EV/EBITDA17,46 – 199,22 (Mijloc 108,67)14 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 6,1x – 16,4xBYD, CHH, CNTY, CZR, FLL, HLT, IHG, LVS, MGM, MLCO, PK, TNL, WH, XHR
- Colegi: P/E77,68 – 170,43 (Mijloc 123,01)14 firme folosite · multiplul median 29,5x · quartile 18,6x – 40,8xATAT, BYD, CHH, HLT, IHG, LVS, MAR, MCRI, MGM, MLCO, RRR, SHO, TNL, WH
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului49,28 – 66,27 (Mijloc 56,53)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil atractiv · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,1 % | 56 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 176,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 23,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 5,1x | 37 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,9x | 6 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 9 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,7x | 76 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,8x | 63 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 9,3 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,1 % | 59 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 22,9 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie22/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente75/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare78/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WYNN RESORTS, LIMITED (WYNN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,1 mld USD în 2025; creștere an/an 0,1 %; marjă netă 6,1 %; datorie netă/EBITDA 5,1x.
Intervalul de valoare estimat este 77,68–199,22 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,01 USD, prețul de 82,38 USD lasă un potențial de 49,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 33,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil atractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 176,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 23,9 %
- P/E (TTM): 19,7x
- Randament FCF: 9,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 22,9 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,9x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HTHTH World Group Ltd | 154,3 mld | 218,4 | 41,5 % | 20,1 % | +10,5 % | +9 % / +37 % |
| MARMarriott International Inc | 109,4 mld | 42,4 | — | 9,7 % | +4,3 % | +39 % / +110 % |
| HLTHilton Worldwide Holdings Inc. | 83,8 mld | 50,8 | — | 13,4 % | +7,7 % | +32 % / +125 % |
| IHGInterContinental Hotels Group PLC | 29,0 mld | 36,2 | — | 14,6 % | +5,4 % | +31 % / +124 % |
| LVSLas Vegas Sands Corp. | 25,5 mld | 16,7 | 262,8 % | 11,8 % | +15,2 % | −40 % / −12 % |
| ATATAtour Lifestyle Holdings Limited | 14,5 mld | 63,7 | 50,5 % | 16,6 % | +41,0 % | −9 % / +97 % |
| WYNNWynn Resorts, Limited | 8,5 mld | 19,7 | — | 6,1 % | +0,1 % | −32 % / −11 % |
| MGMMGM Resorts International | 8,3 mld | 12,7 | 26,8 % | 3,9 % | +1,7 % | −7 % / −17 % |
| CZRCaesars Entertainment, Inc. | 6,0 mld | — | -15,1 % | -4,5 % | +2,1 % | +26 % / −34 % |
| WHWyndham Hotels & Resorts, Inc. | 5,9 mld | 29,8 | 38,2 % | 14,0 % | +1,5 % | +10 % / +4 % |
| MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited | 5,7 mld | 30,6 | — | 3,6 % | +11,3 % | −48 % / −33 % |
| BYDBoyd Gaming Corp | 5,5 mld | 11,7 | 19,6 % | 12,3 % | +4,1 % | −7 % / +32 % |
| CHHChoice Hotels International Inc | 5,4 mld | 26,7 | 146,5 % | 12,7 % | +0,8 % | +32 % / +9 % |
| TNLTravel & Leisure Co. | 4,7 mld | 20,7 | — | 5,7 % | +4,1 % | +13 % / +118 % |
| PKPark Hotels & Resorts Inc. | 3,4 mld | — | -5,0 % | -6,4 % | −2,2 % | +57 % / +14 % |
| SHOSunstone Hotel Investors, Inc. | 2,4 mld | 54,7 | 2,8 % | 5,3 % | +6,0 % | +39 % / +32 % |
| PENNPenn Entertainment, Inc. | 2,3 mld | — | -37,4 % | -12,7 % | +5,8 % | +18 % / −29 % |
| XHRXenia Hotels & Resorts, Inc. | 2,0 mld | 628,9 | 0,3 % | 0,3 % | +3,8 % | +57 % / +79 % |
| MCRIMonarch Casino & Resort, Inc. | 2,0 mld | 17,9 | 20,4 % | 20,4 % | +4,4 % | +17 % / +80 % |
| BALYBally’s Corporation | 680,3 mil | — | — | — | +0,1 % | −23 % / indisponibil |
| FLLFull House Resorts Inc | 29,1 mil | — | -936,4 % | -12,1 % | +3,5 % | −70 % / −84 % |
| CNTYCentury Casinos, Inc. | 16,9 mil | — | — | -9,6 % | −0,5 % | −61 % / −86 % |
| RRRRed Rock Resorts, Inc. | — | 29,1 | 60,8 % | 5,8 % | +3,7 % | −17 % / +9 % |
| MRNOMurano Global Investments Plc | — | — | -54,7 % | -488,8 % | +154,6 % | −88 % / −98 % |
| HHyatt Hotels Corporation | — | 98,6 | 5,6 % | 2,6 % | +6,8 % | +16 % / +66 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WYNN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 56,23 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 98,96 Randament total 22 % · Pe an 22 % | 148,44 Randament total 82 % · Pe an 82 % |
| 3 ani | 66,70 Randament total -15 % · Pe an -5 % | 130,88 Randament total 64 % · Pe an 18 % | 213,76 Randament total 166 % · Pe an 39 % |
| 5 ani | 79,12 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 173,08 Randament total 120 % · Pe an 17 % | 307,81 Randament total 287 % · Pe an 31 % |
- P/E la ieșire± 32,72
- Marja netă± 22,90
- Creșterea anuală a veniturilor± 17,08
- Diluare anuală± 1,92
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Wynn Resorts proiectează, construiește și operează stațiuni integrate de lux în Macau, Las Vegas și Everett, Massachusetts, iar în Emiratele Arabe Unite construiește Wynn Al Marjan Island. Pentru anul fiscal 2025 veniturile operaționale s-au ridicat la 7,14 miliarde USD 1, iar în al doilea trimestru din 2026 la 1,86 miliarde USD 3, ceea ce arată o cerere încă solidă pe piețele sale principale.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o reputație solidă pentru servicii de lux și un număr mare de distincții hoteliere de top, iar acest lucru susține prețurile și fidelitatea clienților 1.
- Prezența în trei piețe importante și experiența în proiectarea de resorturi oferă companiei o diversificare geografică 1.
- Rezultatele trimestriale recente arată îmbunătățiri operaționale, inclusiv în Wynn Palace și în Las Vegas 3.
Puncte slabe
- Activitatea depinde de un număr limitat de resorturi, ceea ce face fluxul de numerar sensibil la evenimente locale 2.
- Compania a fost supusă unor anchete legate de conformitatea în materie de combaterea spălării banilor, iar un acord cu autoritățile a implicat renunțarea la fonduri 1.
- Datoria totală este ridicată, iar costurile de finanțare pot afecta rezultatele dacă dobânzile rămân ridicate 3.
Oportunități
- Deschiderea Wynn Al Marjan Island ar putea deschide o nouă sursă de venituri în Orientul Mijlociu 13.
- Dezvoltarea unor spații suplimentare în Wynn Palace, inclusiv teatre și facilități de evenimente, ar putea atrage noi categorii de clienți 1.
- Creșterea cererii de turism în Macau ar putea sprijini veniturile dacă tendința continuă 13.
Amenințări
- O încetinire economică sau o scădere a consumului discreționar ar putea reduce cererea pentru serviciile de lux 1.
- Noile complexe din Las Vegas și concurența asiatică ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
- Modificările reglementare sau pierderea unei licențe ar putea afecta operațiunile în orice jurisdicție 1.
Riscuri
- Dependența de reglementareridicat
Operațiunile depind de licențe și concesiuni, iar autoritățile pot impune amenzi, condiții sau revocări 1.
- Sensibilitatea la consumul discreționarridicat
Cererea pentru stațiuni de lux scade când consumatorii își reduc cheltuielile sau când încrederea economică slăbește 1.
- Concentrarea geograficămediu
Fluxul de numerar depinde de un număr mic de resorturi și locații, ceea ce amplifică efectul evenimentelor locale 2.
- Investigații și litigiimediu
Anchetele legate de conformitatea în materie de combaterea spălării banilor pot aduce costuri și pot afecta reputația 1.
- Datorie și costuri de finanțaremediu
Datoria totală este considerabilă, iar creșterea dobânzilor ar putea mări costurile de refinanțare 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă revenirea din Macau și Las Vegas continuă, veniturile și profitabilitatea ar putea crește în mod susținut, iar deschiderea în Emirate ar putea adăuga un nou motor de creștere.
- Brandul de lux și premiile hoteliere ar putea susține prețurile și fidelitatea clienților chiar și în perioade mai dificile.
- Dacă costurile de capital scad, compania ar putea reduce presiunea financiară și ar putea finanța mai ușor noi proiecte.
Ce ar strica teza
- O încetinire economică ar putea reduce cheltuielile discreționare și ar putea afecta în special veniturile din camere și din restaurante.
- Dacă concurența din Las Vegas și din Asia crește, cota de piață a companiei ar putea scădea.
- Dacă autoritățile de reglementare impun condiții mai stricte, costurile de conformitate ar putea crește și ar putea limita creșterea.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din Macau și a ratei de câștig la mesele VIPQ3 2026
- Progresul construcției Wynn Al Marjan Island și aportul de capital2027
- Evoluția ocupării și a tarifului mediu pe cameră în Las VegasQ4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania este un proiectant, dezvoltator și operator de stațiuni integrate, care combină camere de hotel de lux, spații comerciale de lux, restaurante, facilități pentru conferințe și jocuri de noroc 1. Prin participația de aproximativ 72% în Wynn Macau, Limited, operează două stațiuni în Macau, Wynn Palace și Wynn Macau 1. În Las Vegas deține și operează Wynn Las Vegas și Encore, iar în Everett operează Encore Boston Harbor 1.
Compania și-a plasat acțiunile la NASDAQ, sub simbolul WYNN 3. Activitatea sa depinde mult de câteva locații, fapt pe care compania îl menționează explicit ca factor de risc 2.
Segmente
Piața în context
Piața jocurilor de noroc și a stațiunilor este foarte competitivă, iar compania se diferențiază prin design și calitatea serviciilor 1. În Macau, veniturile din jocuri au ajuns la 30,9 miliarde USD în 2025 1. Las Vegas rămâne cea mai mare piață de jocuri din SUA, deși numărul de vizitatori a scăzut la 38,5 milioane în 2025 1.
Ocuparea pe Las Vegas Strip a fost de 83,2% în 2025 1. Compania operează în condiții de reglementare stricte, care includ licențe, anchete și condiții de conformitate, iar costurile acestora sunt ridicate 1.
Tendințe
- Revenirea turismului în Macauvânt din spate
Vizitele în Macau au crescut puternic după 2022, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile Wynn Palace au crescut considerabil 13. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini veniturile din regiune.
- Presiunea asupra cheltuielilor discreționarevânt din față
Cererea pentru stațiuni de lux este sensibilă la scăderea cheltuielilor de consum, la inflație și la dobânzile ridicate 1. O încetinire economică ar putea reduce tarifele și ocuparea.
- Tensiuni geopolitice și restricții de călătorievânt din față
Restricțiile de viză, controalele asupra transferurilor de bani și tensiunile comerciale pot reduce numărul de vizitatori din anumite țări 1. Efectul asupra veniturilor rămâne incert.
- Proiectul din Emiratele Arabe Unitemixt
Wynn Al Marjan Island ar putea diversifica activitatea companiei după deschidere, în 2027 13. Până atunci, costurile de construcție și aportul de capital rămân o sarcină financiară.
Poziția concurențială
În New England, Encore Boston Harbor concurează cu cazinouri comerciale și ale triburilor native americane, precum și cu loterii și pariuri sportive online 1. Concurența regională ar putea influența cota de piață viitoare 1.
- Sands China Ltd. (Las Vegas Sands operator in Macau)
Operator de cazinouri în Macau, citat în raportul anual ca unul dintre operatorii autorizați în regiune 1.
- SJM Resorts, S.A.
Operator autorizat de cazinouri în Macau, menționat în raportul anual 1.
- MGM Resorts International (MGM Springfield)
Concurent în Massachusetts, care operează MGM Springfield, menționat în raport 1.
- Melco Resorts (Macau) Limited
Operator de cazinouri în Macau, menționat în raportul anual 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Ras Al Khaimah Hotels Renovate to Capture the ‘Wynn Effect’Skift · 01 oct. 2026 · EN
- Michael Wynn-Jones, husband of Delia Smith, dies aged 85The Guardian World · 28 sept. 2026 · EN
- Wynn Resorts (WYNN) Doubles Its Profit But Cracks Are ShowingYahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- Wynn’s New Middle Eastern Resort to Open in September 2027Bloomberg Markets · 04 aug. 2026 · EN
- Meta trying to destroy whistleblower Sarah Wynn-Williams, US senator saysThe Guardian World · 17 iul. 2026 · RO
- Whistleblower Sarah Wynn-Williams sues Meta over attempts to ‘silence’ herThe Guardian World · 25 iun. 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 01 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent23 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 iul. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Wynn Resorts, Limited · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Wynn Resorts, Limited · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Wynn Resorts, Limited · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.