olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Hyatt Hotels Corporation H

Hotels & Motels · SIC 7011 · Verticală: Hotels & Motels (SIC 7011)

190,18USD+2,56 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Hyatt Hotels este un operator global de hoteluri și stațiuni all-inclusive, care își câștigă venitul mai ales din contracte de management, franciză și licențiere a brandurilor, nu din proprietatea directă a hotelurilor. Încasările din 2025 au fost de 7101 milioane USD, iar în 2026 compania proiectează o creștere a EBITDA ajustat, în ciuda presiunilor regionale din Mexic și Orientul Mijlociu.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hyatt Hotels Corporation (H) costa 190,18 USD (+2,56 % într-o zi), cu P/E 98,6 pe un EPS diluat de 1,93 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,32 %, beta 1,20, interval pe 52 de săptămâni 138,00–202,09 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,7 mld USD (−2,4 % an/an), profit net de 58,0 mil USD, EPS diluat 0,60 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
98,6
EPS diluat TTM 1,93 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
1,01 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,32 %
DPS 12 luni 0,60
Beta (2 ani)
1,20
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
138,00202,09

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
71,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
155,34 – 191,14
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 20,7 %
SMA 50 / 200
166,28 / 170,06
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
5,85 / 4,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+21,3 %−1,1 %+22,4 pp—
3 luni+6,3 %−0,5 %+6,8 pp—
6 luni+12,3 %+4,4 %+7,9 pp—
De la început de an+18,6 %+12,3 %+6,3 pp—
1 an+40,4 %+13,5 %+26,9 pp+1,1 %
3 ani+81,7 %+76,4 %+5,3 pp+9,1 %
5 ani+107,8 %+63,7 %+44,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,4 %
18 iun. 2026 → 17 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,3 %
06 feb. 2025 → 21 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+15,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,7 mld USD
−2,4 % an/an
Profit net
58,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,60
indisponibil an/an
netă / operațională
3,3 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,6 mld1,7 mld1,8 mld1,8 mld1,8 mld1,7 mld1,8 mld1,7 mld
Amortizare și depreciere76,0 mil80,0 mil82,0 mil83,0 mil80,0 mil76,0 mil73,0 mil72,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile52,0 mil66,0 mil74,0 mil90,0 mil87,0 mil65,0 mil64,0 mil65,0 mil
Profit înainte de impozit-48,0 mil52,0 mil38,0 mil-17,0 mil8,0 mil57,0 mil182,0 mil79,0 mil
Impozit pe profit8,0 mil28,0 mil42,0 mil33,0 mil27,0 mil16,0 mil73,0 mil18,0 mil
Profit net-56,0 mil20,0 mil-3,0 mil-49,0 mil-20,0 mil38,0 mil110,0 mil58,0 mil
EPS diluat-0,57 ≈0,19-0,03-0,51-0,21 ≈0,401,140,60
Flux de numerar operațional235,0 mil153,0 mil-67,0 mil ≈-20,0 mil ≈313,0 mil100,0 mil50,0 mil ≈-135,0 mil ≈
Investiții (capex)51,0 mil30,0 mil44,0 mil ≈69,0 mil ≈77,0 mil23,0 mil22,0 mil ≈22,0 mil ≈
Dividende plătite14,0 mil14,0 mil14,0 mil ≈15,0 mil ≈14,0 mil14,0 mil14,0 mil ≈14,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni11,0 mil149,0 mil0 ≈30,0 mil ≈114,0 mil135,0 mil12,0 mil ≈147,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 94 din propriul istoric de 31 trimestre (min 8,5, mediană 22,0, max 698,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,5 mld5,0 mld2,1 mld3,0 mld5,9 mld6,7 mld6,6 mld7,1 mld
Venituri an/an−4,9 %+12,7 %−58,8 %+46,6 %+94,6 %+13,2 %−0,3 %+6,8 %
Profit net769,0 mil766,0 mil-703,0 mil-222,0 mil455,0 mil220,0 mil1,3 mld-52,0 mil
Profit net an/an+97,7 %−0,4 %−191,8 %indisponibilindisponibil−51,6 %+489,1 %−104,0 %
EPS diluat6,687,21-6,93-2,134,092,0512,65-0,55
EPS diluat an/an+116,9 %+7,9 %−196,1 %indisponibilindisponibil−49,9 %+517,1 %−104,3 %
netă %17,3 %15,3 %-34,0 %-7,3 %7,7 %3,3 %19,5 %-0,7 %
Flux de numerar liber44,0 mil27,0 mil-733,0 mil204,0 mil473,0 mil602,0 mil463,0 mil159,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
787,0 mil USD
Datorie financiară
4,3 mld USD
Datorie netă
3,5 mld USD
Capitaluri proprii
3,7 mld USD
Active totale
14,0 mld USD
Datorie / capitaluri
1,17x
Lichiditate curentă
0,75x
ROE
-1,4 %
ROA
-0,4 %
Marja FCF
2,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
6,7 mld
2024
6,6 mld
2025
7,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
615,0 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2024verificat

Amortizare și depreciere
2023
397,0 mil
2024
333,0 mil
2025
325,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
145,0 mil
2024
180,0 mil
2025
317,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
310,0 mil
2024
1,6 mld
2025
81,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
90,0 mil
2024
267,0 mil
2025
130,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
220,0 mil
2024
1,3 mld
2025
-52,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,05
2024
12,65
2025
-0,55

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
107,7 mil
2024
102,4 mil
2025
95,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,15
2024
0,15
2025
0,15

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
881,0 mil
2024
1,0 mld
2025
787,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
9,0 mil
2024
8,0 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,1 mld
2024
2,7 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,3 mld
2024
1,7 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,2 mld
2024
2,5 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,7 mld
2024
2,2 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
12,8 mld
2024
13,3 mld
2025
14,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
493,0 mil
2024
475,0 mil
2025
451,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
751,0 mil
2024
456,0 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,3 mld
2024
3,3 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,6 mld
2024
3,3 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
9,3 mld
2024
9,5 mld
2025
10,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,6 mld
2024
3,8 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
800,0 mil
2024
633,0 mil
2025
379,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
198,0 mil
2024
170,0 mil
2025
220,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
602,0 mil ≈
2024
463,0 mil ≈
2025
159,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-365,0 mil
2024
81,0 mil
2025
357,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-578,0 mil
2024
-618,0 mil
2025
-954,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
47,0 mil
2024
60,0 mil
2025
57,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
453,0 mil
2024
1,2 mld
2025
293,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
6,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
28,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-104,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-104,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-65,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
31,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
30,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
301,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
328,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
144,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
184,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
98,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
98,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

190,18 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
98,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2348derivat 158

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
19,16
USD pe acțiune
Mijloc
29,25
USD pe acțiune
Sus
39,22
USD pe acțiune
Preț: 190,18 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -84,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -550,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,97 – 75,80 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E36,34 – 75,80 (Mijloc 56,23)
    15 firme folosite · multiplul median 29,1x · quartile 18,8x – 39,3x
    ATAT, BYD, CHH, HLT, IHG, LVS, MAR, MCRI, MGM, MLCO, RRR, SHO, TNL, WH, WYNN
  • Dividende actualizate (DDM)1,97 – 2,65 (Mijloc 2,26)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Hotels & Motels (SIC 7011)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate2,6 %32 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitate98,9 %98 (pe interval fix)16 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,4 %54 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluare98,6x12 (față de colegi)26 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente30,4 %100 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial54/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate65/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial12/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

HYATT HOTELS CORPORATION (H). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,1 mld USD în 2025; creștere an/an 6,8 %; marjă netă 2,6 %; ROE 5,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 19,16–39,22 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,25 USD, prețul de 190,18 USD lasă un potențial de -84,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -550,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 98,9 %
  • Rata de distribuire (FCF): 30,4 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,6x
  • P/E (TTM): 98,6x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Hotels & Motels (SIC 7011) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 26 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
98,6x
mediana verticalei 29,8x
peste mediană (+230,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,0x
P/S
—
mediana verticalei 1,8x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
5,6 %
mediana verticalei 15,4 %
sub mediană (−63,9 %)
Marja netă
2,6 %
mediana verticalei 5,8 %
sub mediană (−54,8 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 15,5 %
Venituri an/an
6,8 %
mediana verticalei 4,1 %
peste mediană (+66,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,4x
Randament dividend
0,3 %
mediana verticalei 1,0 %
sub mediană (−68,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
HTHTH World Group Ltd154,3 mld218,441,5 %20,1 %+10,5 %+9 % / +37 %
MARMarriott International Inc109,4 mld42,4—9,7 %+4,3 %+39 % / +110 %
HLTHilton Worldwide Holdings Inc.83,8 mld50,8—13,4 %+7,7 %+32 % / +125 %
IHGInterContinental Hotels Group PLC29,0 mld36,2—14,6 %+5,4 %+31 % / +124 %
LVSLas Vegas Sands Corp.25,5 mld16,7262,8 %11,8 %+15,2 %−40 % / −12 %
ATATAtour Lifestyle Holdings Limited14,5 mld63,750,5 %16,6 %+41,0 %−9 % / +97 %
WYNNWynn Resorts, Limited8,5 mld19,7—6,1 %+0,1 %−36 % / −2 %
MGMMGM Resorts International8,3 mld12,726,8 %3,9 %+1,7 %−7 % / −17 %
CZRCaesars Entertainment, Inc.6,0 mld—-15,1 %-4,5 %+2,1 %+26 % / −34 %
WHWyndham Hotels & Resorts, Inc.5,9 mld29,838,2 %14,0 %+1,5 %+10 % / +4 %
MLCOMelco Resorts & Entertainment Limited5,7 mld30,6—3,6 %+11,3 %−48 % / −33 %
BYDBoyd Gaming Corp5,5 mld11,719,6 %12,3 %+4,1 %−7 % / +32 %
CHHChoice Hotels International Inc5,4 mld26,7146,5 %12,7 %+0,8 %+32 % / +9 %
TNLTravel & Leisure Co.4,7 mld20,7—5,7 %+4,1 %+13 % / +118 %
PKPark Hotels & Resorts Inc.3,4 mld—-5,0 %-6,4 %−2,2 %+57 % / +14 %
SHOSunstone Hotel Investors, Inc.2,4 mld54,72,8 %5,3 %+6,0 %+39 % / +32 %
PENNPenn Entertainment, Inc.2,3 mld—-37,4 %-12,7 %+5,8 %+18 % / −29 %
XHRXenia Hotels & Resorts, Inc.2,0 mld628,90,3 %0,3 %+3,8 %+57 % / +79 %
MCRIMonarch Casino & Resort, Inc.2,0 mld17,920,4 %20,4 %+4,4 %+17 % / +80 %
BALYBally’s Corporation680,3 mil———+0,1 %−23 % / indisponibil
FLLFull House Resorts Inc29,1 mil—-936,4 %-12,1 %+3,5 %−70 % / −84 %
CNTYCentury Casinos, Inc.16,9 mil——-9,6 %−0,5 %−61 % / −86 %
RRRRed Rock Resorts, Inc.—29,160,8 %5,8 %+3,7 %−17 % / +9 %
MRNOMurano Global Investments Plc——-54,7 %-488,8 %+154,6 %−88 % / −98 %
HHyatt Hotels Corporation—98,65,6 %2,6 %+6,8 %+40 % / +82 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru H din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Hyatt Hotels este un operator global de hoteluri și stațiuni all-inclusive, care își câștigă venitul mai ales din contracte de management, franciză și licențiere a brandurilor, nu din proprietatea directă a hotelurilor. Încasările din 2025 au fost de 7101 milioane USD, iar în 2026 compania proiectează o creștere a EBITDA ajustat, în ciuda presiunilor regionale din Mexic și Orientul Mijlociu.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de branduri diferențiate pe cinci segmente și o prezență globală larg distribuită, cu hoteluri în centre urbane și destinații de resort 1.
  • Structura de capital este considerată solidă, cu linie de credit disponibilă și lichiditate care permit investiții strategice și returnarea capitalului către acționari 13.
  • Mixul de venituri din taxe de management și franciză oferă un flux relativ stabil și cu cerințe reduse de capital față de proprietatea directă 1.

Puncte slabe

  • Segmentul hotelurilor deținute și închiriate poartă costuri fixe ridicate, ceea ce amplifică efectul scăderilor de cerere asupra profitabilității 1.
  • Rezultatul net atribuibil acționarilor a fost negativ în 2025, deși EBITDA ajustat a rămas pozitiv, ceea ce arată diferența dintre indicatorii ajustați și cei conform GAAP 1.
  • Expunerea la piața din Statele Unite este ridicată, iar o parte semnificativă a veniturilor depinde de o singură regiune 1.

Oportunități

  • Pipeline-ul de contracte semnate și programele de fidelizare ar putea susține creșterea numărului de camere în anii următori 3.
  • Parteneriatele de franciză în regiuni ca Asia Pacific și China continentală ar putea extinde portofoliul fără investiții mari de capital 3.
  • Brandurile de tip resort și wellness, precum Miraval și Alila, ar putea atrage segmente de clienți cu cheltuieli mari 13.

Amenințări

  • Conflictul din Orientul Mijlociu și problemele de securitate din Mexic au afectat deja cererea și rezultatele unor destinații 3.
  • Platformele AI și intermediarii online ar putea reduce loialitatea clienților față de brandurile hoteliere tradiționale 1.
  • Creșterea costurilor cu forța de muncă, construcțiile și energia ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral 1.

Riscuri

  • Ciclicitatea cereriiridicat

    Scăderile economice pot reduce rapid cererea de cazare și tarifele, iar costurile fixe ale hotelurilor deținute pot apăsa profitabilitatea 1.

  • Evenimente geopolitice și naturaleridicat

    Conflictele, dezastrele naturale și epidemiile pot reduce brusc sosirile și ocuparea în regiuni întregi 13.

  • Concurența și distribuția digitalămediu

    Noile canale de rezervare și competitorii consolidați ar putea diminua loialitatea clienților și puterea de negociere a Hyatt 1.

  • Relația cu proprietarii și francizațiimediu

    Dacă relațiile cu proprietarii terți se deteriorează sau contractele se termină, veniturile din taxe ar putea scădea 1.

  • Datoria și expunerea imobiliarăscăzut

    Serviciul datoriei și riscul de refinanțare pot limita flexibilitatea operațională, iar valorile imobiliare pot scădea 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea pipeline-ului de contracte și a numărului de camere ar putea susține veniturile din taxe chiar dacă unele hoteluri întârzie deschiderea 3.
  • Dacă cererea din Statele Unite și din piețele internaționale rămâne solidă, profitul ajustat ar putea depăși ghidajul actual 3.
  • Modelul bazat pe taxe, cu capital redus, oferă flexibilitate pentru returnarea capitalului către acționari și pentru investiții strategice 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă recuperarea din Mexic și Orientul Mijlociu rămâne lentă, ghidajul pentru RevPAR și pentru EBITDA ar putea fi ajustat în jos 3.
  • Intrarea pe piață a platformelor digitale și a competitorilor ar putea presa condițiile contractuale și taxele Hyatt pe termen lung 1.
  • Rezultatul net pozitiv prognozat depinde de sosirea altor factori favorabili, iar compania recunoaște că rezultatele pot diferi materia­l de estimări 3.

De urmărit

  • Evoluția RevPAR în Statele Unite și în Mexic, față de ghidajul revizuitQ3 2026
  • Deschiderea hotelurilor din pipeline și ritmul creșterii numărului de camere2026
  • Realizarea EBITDA ajustat în intervalul de ghidaj și evoluția segmentului de distribuție2026
  • Raportul anual 10-K pentru 2026, cu detalii despre datorie, capital și riscurinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Hyatt Hotels Corporation este o companie hotelieră globală cu brandurile sale grupate în cinci portofolii: Luxury, Lifestyle, Inclusive Collection, Classics și Essentials. La 31 decembrie 2025, compania avea 1528 de hoteluri și stațiuni all-inclusive, cu 372763 de camere 1. Venitul principal provine din taxele de management, franciză și servicii hoteliere, din licențierea brandurilor, din operarea hotelurilor deținute sau închiriate și din serviciile de distribuție și destinație prin ALG Vacations și Mr & Mrs Smith 1. Achiziția Playa Hotels & Resorts din iunie 2025 a extins prezența în stațiunile all-inclusive din Mexic, Republica Dominicană și Jamaica 1.

Modelul de afaceri este diversificat: majoritatea hotelurilor sunt administrate sau francizate pentru proprietari terți, ceea ce înseamnă un necesar redus de capital din partea Hyatt, iar taxele de management includ de regulă o componentă de bază și una de incentiv legată de profit 1. Hotelurile deținute și închiriate sunt mai expuse la scăderile cererii, deoarece costurile fixe rămân aceleași 1.

Compania și-a adaptat structura în 2025 pentru o abordare orientată spre brand și date, iar pentru 2026 își propune să consolideze brandurile, talentul și utilizarea tehnologiei 1. Programul de fidelizare World of Hyatt și clubul de vacanțe Unlimited Vacation Club sunt piloni ai strategiei de loialitate 1.

Segmente

Hoteluri deținute și închiriate

Acest segment operează proprietăți deținute sau închiriate și are cea mai mare expunere la costuri fixe și la ciclurile economice 1. În al doilea trimestru din 2026, EBITDA ajustat al segmentului a crescut, după excluderea vânzărilor de active din 2025 3.

Distribuție și destinație

Include ALG Vacations și Mr & Mrs Smith, platforme de distribuție și servicii de destinație 1. Profitul acestui segment a scăzut în trimestrul al doilea din 2026, din cauza închiderii hotelurilor din Jamaica după uraganul Melissa și a cererii mai slabe din Mexic 3.

Piața în context

Hyatt activează în industria ospitalității, sensibilă la ciclurile economice, la veniturile disponibile ale consumatorilor și la costurile de călătorie 1. Cererea pentru hoteluri de lux și resort a fost susținută în 2026, dar sosirile internaționale și cererea din Mexic au rămas sub presiune, iar compania a ajustat prognoza pentru creșterea RevPAR la 3,5% - 4,5% pentru întregul an 3.

Creșterea oferei hoteliere și volatilitatea geopolitică pot influența tarifele și ocuparea, iar pe termen lung industria rămâne dependentă de călătoriile de afaceri și de grup 1. Dacă condițiile macroeconomice se înrăutățesc, rezultatele ar putea fi afectate mai mult decât estimările actuale 2.

Tendințe

  • Expansiunea prin contracte fără capital propriu marevânt din spate

    Pipeline-ul de contracte semnate a crescut considerabil, ceea ce sugerează o expansiune bazată pe taxe, fără investiții mari de capital pentru Hyatt 3.

  • Cererea în Mexic și Orientul Mijlociuvânt din față

    Tensiunile de securitate din Mexic și conflictul din Orientul Mijlociu au redus cererea și RevPAR-ul din all-inclusive, iar recuperarea este mai lentă decât s-a anticipat 3.

  • Ciclul hotelier și cererea de călătoriimixt

    Industria este cuprinsă în ciclurile economice, iar cererea de lux și de grup poate fi susținută sau înfrântă de condițiile globale, ceea ce face rezultatele greu de anticipat 1.

  • Digitalizare și canale de distribuțiemixt

    Platformele AI și intermediarii online pot schimba distribuția și fidelitatea clienților, ceea ce ar putea afecta marjele dacă Hyatt nu își menține canalele directe 1.

Poziția concurențială

Hyatt concurează cu alte lanțuri hoteliere globale și cu platforme de cazare alternativă, iar sursele menționează consolidarea competitorilor și apariția noilor canale de distribuție ca factori de risc 1. Competiția se dă pe loialitatea clienților, pe brand și pe condițiile oferite proprietarilor care aleg între operatori 1.

Diferențierea Hyatt se bazează pe portofoliul de branduri pe segmente, pe programul World of Hyatt și pe tendința de a-și construi prezența în piețe unde brandurile sunt încă puțin reprezentate 1. Dacă un concurent oferă condiții mai favorabile proprietarilor, Hyatt ar putea pierde contracte noi 1.

  • Marriott InternationalMAR

    Concurent global în administrare și franciză hotelieră, menționat în contextul competiției pentru contracte și loialitate; cifrele lui nu sunt în sursele furnizate.

  • Hilton WorldwideHLT

    Lanț hotelier global cu portofoliu comparabil în segmentele de lux și mediu, relevant pentru competiția pentru proprietari și clienți.

  • Platforme de cazare alternativă

    Platformele online de închiriere și de rezervare, menționate în sursă ca alternative la hoteluri, care concurează pentru cererea de cazare.

  • Intermediari online de călătorii

    Agenții de călătorii și intermediari digitali care pot schimba distribuția și puterea de negociere cu hotelurile.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hyatt Hotels Corporation · 13 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hyatt Hotels Corporation · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hyatt Hotels Corporation · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.