olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Sarepta Therapeutics, Inc. SRPT
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Sarepta Therapeutics este o companie biofarmaceutică din faza comercială care dezvoltă terapii ARN și de terapie genică pentru boli rare, cu accent pe distrofia musculară Duchenne. Trimestrul al doilea din 2026 arată venituri din produse de 328.7 milioane USD, iar compania a îngustat ghidajul pentru anul 2026 la 1.2-1.3 miliarde USD, într-un moment de tranziție a conducerii și de așteptare a unor rezultate-cheie pentru programele siRNA.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Sarepta Therapeutics, Inc. (SRPT) costa 17,57 USD (−7,48 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld USD, beta 1,58, interval pe 52 de săptămâni 14,86–23,83 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 381,4 mil USD (−4,5 % an/an), profit net de -28,5 mil USD, EPS diluat -0,27 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 16,55 – 19,69
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,33 · lățimea benzii 17,4 %
- SMA 50 / 200
- 19,20 / 18,67
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,07
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,5 % | −5,9 % | +7,5 pp | — |
| 3 luni | +4,7 % | −4,6 % | +9,3 pp | — |
| 6 luni | −15,5 % | +0,2 % | −15,8 pp | — |
| De la început de an | −18,4 % | +7,4 % | −25,8 pp | — |
| 1 an | −5,9 % | +8,2 % | −14,1 pp | +15,7 % |
| 3 ani | −78,1 % | +68,4 % | −146,5 pp | +12,0 % |
| 5 ani | −80,2 % | +56,5 % | −136,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 658,4 mil | 744,9 mil | 611,1 mil | 399,4 mil | 442,9 mil | 730,8 mil | 401,3 mil | 381,4 mil |
| Profit brut | 505,9 mil | 474,0 mil | 360,6 mil | 219,3 mil | -29,1 mil | — | — | — |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 163,9 mil | 133,6 mil | 137,9 mil | 91,9 mil | 128,3 mil | 109,0 mil | 107,6 mil | 118,6 mil |
| Profit operațional | 161,7 mil | -300,4 mil | 115,6 mil | -103,4 mil | -411,6 mil | 358,4 mil | 13,3 mil | -9,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 10,5 mil | 10,0 mil | 10,8 mil ≈ | 18,5 mil ≈ | 5,3 mil | 10,6 mil | 10,4 mil ≈ | 5,9 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | -32,3 mil | -4,5 mil | -5,2 mil | 9,5 mil | -57,3 mil | -21,7 mil | -21,5 mil | 21,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 171,7 mil | -383,5 mil | 153,6 mil | -64,7 mil | -407,7 mil | 343,2 mil | -1,7 mil | -25,8 mil |
| Impozit pe profit | 12,7 mil | 64,0 mil | -43,3 mil | -14,1 mil | 4,6 mil | 12,2 mil | 3,1 mil | 2,7 mil |
| Profit net | 159,0 mil | -447,5 mil | 196,9 mil | -50,6 mil | -412,2 mil | 331,0 mil | -4,9 mil | -28,5 mil |
| EPS diluat | 1,50 | -4,60 | 1,89 | -0,50 | -3,93 | 2,88 | -0,05 | -0,27 |
| Flux de numerar operațional | 92,0 mil | -583,4 mil | 261,3 mil ≈ | -14,6 mil ≈ | 131,2 mil | -202,7 mil | 197,1 mil ≈ | 60,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 38,1 mil | 43,7 mil | 31,8 mil ≈ | 22,9 mil ≈ | 3,6 mil | 2,1 mil | 555,0 mii ≈ | 2,9 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 301,0 mil | 380,8 mil | 540,1 mil | 701,9 mil | 933,0 mil | 1,2 mld | 1,9 mld | 2,2 mld |
| Venituri an/an | +94,7 % | +26,5 % | +41,8 % | +30,0 % | +32,9 % | +33,3 % | +53,0 % | +15,6 % |
| Profit net | -361,9 mil | -715,1 mil | -554,1 mil | -418,8 mil | -703,5 mil | -536,0 mil | 235,2 mil | -713,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −403,3 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -7,11 | -5,15 | -8,03 | -5,80 | 2,34 | -7,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −404,7 % |
| netă % | -120,2 % | -187,8 % | -102,6 % | -59,7 % | -75,4 % | -43,1 % | 12,4 % | -32,5 % |
| Flux de numerar liber | -449,8 mil | -516,1 mil | 25,3 mil | -481,7 mil | -356,2 mil | -577,1 mil | -342,7 mil | -307,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 801,3 mil USD
- Datorie financiară
- 829,0 mil USD
- Datorie netă
- 27,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 3,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,73x
- Lichiditate curentă
- 2,32x
- ROE
- -53,5 %
- ROA
- -19,5 %
- Marja FCF
- -14,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 540,1 mil | 701,9 mil | 933,0 mil | 1,2 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | — | — | — | — | 25,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | — | — | — | — | 2,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 317,9 mil | 282,7 mil | 451,4 mil | 481,9 mil | 557,9 mil | 491,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -564,2 mil | -459,7 mil | -536,2 mil | -267,8 mil | 218,1 mil | -699,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 26,9 mil | 38,0 mil | 41,9 mil | 44,4 mil | 37,7 mil | 44,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -537,3 mil ≈ | -421,7 mil ≈ | -494,3 mil ≈ | -223,4 mil ≈ | 255,8 mil ≈ | -655,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 59,9 mil | 63,5 mil | -53,2 mil | -22,0 mil | -18,4 mil | -38,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -553,1 mil | -418,9 mil | -690,0 mil | -520,1 mil | 260,8 mil | -702,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,1 mil | -168,0 mii | 13,5 mil | 15,9 mil | 25,5 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -554,1 mil | -418,8 mil | -703,5 mil | -536,0 mil | 235,2 mil | -713,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -7,11 | -5,15 | -8,03 | -5,80 | 2,34 | -7,13 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 78,0 mil | 81,3 mil | 87,6 mil | 92,4 mil | 107,9 mil | 100,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 481,9 mil
- 2024
- 557,9 mil
- 2025
- 491,7 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- 92,4 mil
- 2024
- 107,9 mil
- 2025
- 100,1 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,5 mld | 2,1 mld | 966,8 mil | 428,4 mil | 1,1 mld | 801,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 101,3 mil | 153,0 mil | 214,6 mil | 400,3 mil | 602,0 mil | 398,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 232,0 mil | 186,2 mil | 204,0 mil | 322,9 mil | 750,0 mil | 914,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 190,4 mil | 191,2 mil | 180,0 mil | 227,2 mil | 340,3 mil | 345,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 13,6 mil | 14,2 mil | 7,6 mil | 29,6 mil | 26,9 mil | 28,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | 4,0 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 111,1 mil | 76,7 mil | 95,9 mil | 164,9 mil | 214,4 mil | 280,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | 0 | 105,5 mil | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 05 nov. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 563,7 mil | 1,5 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 829,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 416,0 mil | 452,7 mil | 619,6 mil | 653,7 mil | 731,7 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,7 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 761,8 mil † | 928,0 mil † | 385,0 mil † | 859,3 mil † | 1,5 mld † | 1,1 mld † | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 29,6 mil
- 2024
- 26,9 mil
- 2025
- 28,9 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 107,5 mil | -443,2 mil | -325,3 mil | -501,0 mil | -205,8 mil | -205,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 82,2 mil | 38,5 mil | 30,8 mil | 76,1 mil | 137,0 mil | 102,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 25,3 mil ≈ | -481,7 mil ≈ | -356,2 mil ≈ | -577,1 mil ≈ | -342,7 mil ≈ | -307,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -121,7 mil | 495,4 mil | -1,0 mld | -165,8 mil | 755,6 mil | 69,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 682,3 mil | 561,6 mil | 232,5 mil | 125,0 mil | 124,8 mil | -168,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 25,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -501,0 mil
- 2024
- -205,8 mil
- 2025
- -205,5 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -577,1 mil ≈
- 2024
- -342,7 mil ≈
- 2025
- -307,5 mil ≈
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat
- 2023
- -165,8 mil
- 2024
- 755,6 mil
- 2025
- 69,6 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- 125,0 mil
- 2024
- 124,8 mil
- 2025
- -168,3 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 40,56 – 74,27 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)40,56 – 74,27 (Mijloc 52,67)WACC 7,8 % · FCFF de pornire 242,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 79 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -23,2 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -2,7 % | 10 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -5,9 % | 39 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 33,1 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,6x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,5x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,4 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,3 % | 19 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate21/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial19/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SAREPTA THERAPEUTICS, INC. (SRPT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mld USD în 2025; creștere an/an 15,6 %; marjă netă -5,9 %; ROE -7,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 40,56–74,27 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 52,67 USD, prețul de 17,57 USD lasă un potențial de 199,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 66,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 33,1 %
- Lichiditatea curentă: 3,5x
- Randament FCF: 9,4 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: -2,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,6x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.283,9 mld | 44,3 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +27 % / +131 % |
| JNJJohnson & Johnson | 655,6 mld | 41,3 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +32 % / +76 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 575,0 mld | 640,9 | 18,4 % | 13,9 % | +40,2 % | +14 % / +107 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 509,5 mld | 49,6 | — | 15,7 % | +8,6 % | +27 % / +102 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 362,2 mld | 151,2 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +40 % / +43 % |
| ABTAbbott Laboratories | 196,7 mld | 42,3 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −12 % / +9 % |
| PFEPfizer Inc | 170,3 mld | 42,6 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +16 % / −2 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 137,5 mld | 34,9 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +25 % / +53 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 129,0 mld | 14,0 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +28 % / +28 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,3 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +55 % / +325 % |
| ZTSZoetis Inc. | 33,4 mld | 13,8 | 57,6 % | 26,4 % | +2,3 % | −36 % / −54 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,5 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +76 % / +283 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 24,1 mld | 21,3 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +16 % / +136 % |
| INSMInsmed Inc | 23,9 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −48 % / +335 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,7 mld | — | -24,3 % | -23,9 % | −3,0 % | +77 % / +107 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,0 mld | 7,9 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −65 % / −7 % |
| RDYDr. Reddy’s Laboratories Limited | 12,1 mld | 18,4 | 17,0 % | 17,4 % | +13,8 % | +3 % / +4 % |
| PRAXPraxis Precision Medicines, Inc. | 7,3 mld | — | -38,9 % | — | −100,0 % | +34 % / +1.343 % |
| INDVIndivior Pharmaceuticals, Inc. | 4,3 mld | 10,2 | — | 32,8 % | +4,3 % | +8 % / +114 % |
| ACADAcadia Pharmaceuticals Inc. | 3,7 mld | 10,1 | 31,4 % | 30,1 % | +11,9 % | −15 % / −5 % |
| ARQTArcutis Biotherapeutics, Inc. | 3,4 mld | 125,2 | 14,9 % | 5,9 % | +91,3 % | −12 % / +1.367 % |
| SRPTSarepta Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -7,6 % | -5,9 % | +15,6 % | −6 % / −78 % |
| CYRXCryoport, Inc. | 813,7 mil | — | -8,3 % | -21,5 % | +12,4 % | +67 % / +14 % |
| AVTXAvalo Therapeutics, Inc. | 383,4 mil | — | -33,6 % | -150.259,3 % | −86,6 % | −65 % / −61 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SRPT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Sarepta Therapeutics este o companie biofarmaceutică din faza comercială care dezvoltă terapii ARN și de terapie genică pentru boli rare, cu accent pe distrofia musculară Duchenne. Trimestrul al doilea din 2026 arată venituri din produse de 3 328.7 milioane USD, iar compania a îngustat ghidajul pentru anul 2026 la 1.2-1.3 miliarde USD 3, într-un moment de tranziție a conducerii și de așteptare a unor rezultate-cheie pentru programele siRNA.
SWOT
Puncte tari
- Compania are mai multe produse aprobate pentru Duchenne și o bază de venituri comerciale consolidată. Pozitia de cash rămâne solidă, iar ultimul trimestru a arătat profitabilitate operațională.
- Platformele proprietare de chimie PMO și de siRNA oferă un avantaj tehnologic în bolile rare. Parteneriatele cu Roche și Arrowhead aduc venituri și acces la tehnologie.
- Portofoliul include mai multe programe în diferite etape, ceea ce reduce dependența de un singur produs pe termen lung.
Puncte slabe
- Veniturile depind în mare măsură de câteva produse, iar scăderea vânzărilor ELEVIDYS a redus semnificativ veniturile în 2026.
- Compania nu are capacități interne de producție GMP și depinde de furnizori terți pentru conformitate și producție.
- Rezultatele fluctuează de la o perioadă la alta, iar pierderile nete din 2025 arată vulnerabilitatea financiară a companiei.
Oportunități
- Dacă cererile de conversie a aprobărilor PMO la aprobare tradițională sunt aprobate, produsele ar putea obține o poziție mai sigură pe piață.
- Rezultatele din 2026 pentru DM1 și FSHD ar putea deschide noi piețe pentru terapii siRNA.
- Extinderea în afara SUA prin parteneri și reluarea dozării la pacienții non-ambulatori, dacă datele sunt favorabile, ar putea crește veniturile.
Amenințări
- Eșecul studiilor confirmative ar putea duce la revocarea aprobărilor accelerate și la retragerea produselor de pe piață.
- Presiunea din partea plătitorilor și a guvernelor asupra prețurilor poate reduce veniturile și marjele.
- Eventualele evenimente de siguranță și restricțiile FDA pot limita utilizarea produselor, așa cum s-a întâmplat cu ELEVIDYS.
Riscuri
- Rezultatele studiului ESSENCEridicat
Studiul confirmativ pentru AMONDYS 45 și VYONDYS 53 nu a atins semnificația statistică la punctul primar, ceea ce ar putea duce la modificări ale etichetei sau la retragerea aprobării 1. Discuțiile cu FDA sunt în curs.
- Siguranța ELEVIDYSridicat
Au existat cazuri grave de insuficiență hepatică, iar eticheta include un avertisment. Reluarea dozării la pacienții non-ambulatori este incertă și depinde de analiza FDA 1.
- Dependența de produsemediu
Majoritatea veniturilor provine din câteva produse, iar scăderea vânzărilor unuia dintre ele afectează rapid rezultatele trimestriale 12.
- Producție și furnizori terțimediu
Compania depinde de terți pentru fabricație și distribuție, iar probleme de calitate sau de cGMP la aceștia pot întrerupe livrările 1.
- Rambursare și prețurimediu
Lipsa unei rambursări favorabile sau presiunea prețurilor ar putea limita vânzările produselor aprobate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererile de conversie a produselor PMO sunt aprobate și vânzările ELEVIDYS se stabilizează, compania ar putea menține venituri semnificative din produsele existente.
- Profitabilitatea operațională din trimestrul al doilea din 2026 și lichiditatea ridicată ar putea oferi spațiu pentru finanțarea programelor siRNA.
- Rezultatele favorabile pentru DM1 și FSHD ar putea extinde portofoliul dincolo de Duchenne și reduce dependența de produsele actuale.
Ce ar strica teza
- Dacă studiile confirmative nu susțin beneficiul clinic, produsele PMO ar putea pierde aprobarea accelerată și o parte importantă a veniturilor.
- Scăderea vânzărilor ELEVIDYS și ghidajul de venituri în scădere pentru 2026 arată că baza de venituri poate fi volatilă.
- Presiunea asupra prețurilor, rambursării și eventualele probleme de siguranță ar putea limita capacitatea companiei de a ajunge la profitabilitate durabilă.
De urmărit
- Decizia FDA privind conversia AMONDYS 45 și VYONDYS 532026
- Rezultatele MAD pentru DM1 și FSHD2H 2026
- Date din cohorta 8 ENDEAVOR pentru ELEVIDYSQ1 2027
- Ghidajul de venituri și evoluția vânzărilor PMO și ELEVIDYSnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Sarepta își construiește activitatea pe platforme proprietare de chimie PMO, pe tehnologii siRNA obținute prin parteneriatul cu Arrowhead și pe terapia genică bazată pe vectorul AAVrh.74 1. Produsele aprobate pentru Duchenne sunt EXONDYS 51, VYONDYS 53, AMONDYS 45 și ELEVIDYS 1. Veniturile din vânzarea produselor au fost de 1864.3 milioane USD în 2025 1, iar compania nu are capacități interne de producție GMP și se bazează pe furnizori terți 1.
În 2026, Sarepta a anunțat noul director executiv și a continuat programele DM1, FSHD și Huntington, cu date așteptate în a doua jumătate a anului 2026 3. Dependența de succesul comercial al câtorva produse rămâne centrală pentru profilul companiei 1.
Segmente
Piața în context
Piața vizată este cea a bolilor neuromusculare rare, unde Duchenne este cea mai frecventă formă de distrofie musculară, cu deteriorare progresivă a musculaturii 1. Terapiile aprobate acoperă doar subpopulații definite prin mutații amenabile la sărirea exonilor, iar extinderea se bazează pe identificarea mai bună a pacienților prin testare genetică 1.
Cererea depinde de acoperirea și rambursarea de către plătitorii terți, care devin tot mai exigenți cu eficiența și prețul produselor medicale 1. Dinamica acestor decizii ar putea influența rapid veniturile companiei.
Tendințe
- Reglementarea acceleratelor aprobărivânt din față
Mai multe produse au primit aprobare accelerată, iar continuarea lor poate depinde de studii confirmative; legislația FDORA extinde procedurile de retragere accelerată 1. Dacă studiile confirmative nu aduc dovezi clare, reglementatorii ar putea modifica etichetele sau retrage aprobările.
- Accent pe siRNA și terapii geneticevânt din spate
Interesul pentru medicamentele siRNA pentru boli rare se extinde, iar parteneriatele cu companii precum Arrowhead lărgesc portofoliul 1. Dacă datele din 2026 pentru DM1 și FSHD sunt favorabile, programele ar putea deschide noi surse de venit 3.
- Presiune asupra prețurilor și rambursăriivânt din față
Plătitorii și guvernele limitează prețurile și condițiile de rambursare, iar produsele pot necesita reduceri sau rabaturi pentru a rămâne accesibile 1. Aceasta presiune poate reduce marjele pe termen lung.
- Colaborări cu parteneri industrialimixt
Veniturile din colaborarea cu Roche și contractele de fabricație au crescut semnificativ în 2025 și în prima jumătate a lui 2026 12. Dacă aceste colaborări rămân active, pot compensa parțial scăderea vânzărilor directe.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu descriu în detaliu concurența directă. Compania menționează însă că dezvoltarea sau prețul produselor concurente pentru aceleași boli pot afecta succesul comercial 1. Prezența unor studii clinice concurente este de asemenea un factor de risc 1.
În zona bolilor neuromusculare rare, lipsa terapiilor aprobate pentru LGMD și pentru multe programe siRNA înseamnă că presiunea concurențială vine mai ales din dezvoltarea unor terapii noi de către alți actori 1.
- Arrowhead PharmaceuticalsARWR
Partener în programele siRNA pentru DM1, FSHD, SCA, IPF și boala Huntington, dar și un concurent potențial prin tehnologia de livrare siRNA.
- Roche
Partener comercial pentru ELEVIDYS în afara SUA, care plătește milestone-uri și cumpără aprovizionare, dar și un actor cu propriile programe în terapiile pentru boli rare.
- Alți dezvoltatori de terapii pentru Duchenne
Companii care dezvoltă alte abordări pentru Duchenne pot concura pentru aceiași pacienți și pentru atenția medicilor, conform factorilor menționați de companie.
- Dezvoltatori de terapii LGMD
Pentru LGMD nu există în prezent tratamente aprobate, iar eventualele produse ale altor companii ar putea deveni concurente la un moment dat.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent23 sept. 2026Acord material
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sarepta Therapeutics, Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sarepta Therapeutics, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sarepta Therapeutics, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.