olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The Timken Company TKR
Ball & Roller Bearings · SIC 3562 · Verticală: Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 356x)
Timken proiectează, fabrică și întreține rulmenți de precizie și produse industriale de mișcare, cu o prezență în peste 40 de țări și o bază de clienți diversificată. Compania a raportat în a doua jumătate a anului 2026 o creștere a vânzărilor, dar a reducut prognoza de profit din cauza depreciărilor, în contextul în care cererea din industrie se redresează sub presiunea tarifelor și a restructurărilor din Europa.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea The Timken Company (TKR) costa 106,63 USD (−7,81 % într-o zi), cu capitalizare 7,3 mld USD, P/E 26,4 pe un EPS diluat de 4,04 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,33 %, beta 1,25, interval pe 52 de săptămâni 74,33–145,32 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,2 mld USD (+4,7 % an/an), profit net de 93,8 mil USD (+35,4 % an/an), EPS diluat 1,34 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 107,88 – 117,62
- sub banda inferioară · %B -0,13 · lățimea benzii 8,6 %
- SMA 50 / 200
- 116,48 / 117,52
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,63 / -1,71
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,1 % | −1,1 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −18,8 % | −0,5 % | −18,3 pp | — |
| 6 luni | −10,9 % | +4,4 % | −15,3 pp | — |
| De la început de an | +26,7 % | +12,3 % | +14,4 pp | — |
| 1 an | +39,8 % | +13,5 % | +26,2 pp | +7,3 % |
| 3 ani | +46,7 % | +76,4 % | −29,7 pp | +40,5 % |
| 5 ani | +46,6 % | +63,7 % | −17,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld |
| Costul vânzărilor | 748,5 mil | 781,6 mil | 813,1 mil | 808,1 mil | 785,7 mil | 837,3 mil | 861,6 mil | 825,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 187,5 mil | 184,8 mil | 189,7 mil | 186,4 mil | 187,4 mil | 201,2 mil | 205,9 mil | 200,1 mil |
| Profit operațional | 113,0 mil | 144,0 mil | 147,8 mil | 139,4 mil | 109,4 mil | 168,6 mil | 84,8 mil | 166,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 56,2 mil | 55,1 mil | 57,2 mil | 58,6 mil | 59,2 mil | 58,9 mil | 59,7 mil | 58,9 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 28,0 mil | 26,5 mil | 29,8 mil | 27,3 mil | 26,7 mil | 24,3 mil | 26,2 mil | 25,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 90,8 mil | 118,3 mil | 116,4 mil | 107,5 mil | 73,8 mil | 142,9 mil | 57,9 mil | 140,4 mil |
| Impozit pe profit | 15,7 mil | 26,9 mil | 30,7 mil | 33,2 mil | 7,9 mil | 37,0 mil | 20,7 mil | 40,7 mil |
| Profit net | 71,2 mil | 78,3 mil | 78,5 mil | 69,3 mil | 62,3 mil | 98,2 mil | 28,9 mil | 93,8 mil |
| EPS diluat | 1,01 | 1,11 | 1,12 | 0,99 | 0,89 ≈ | 1,40 | 0,41 | 1,34 |
| Flux de numerar operațional | 178,6 mil | 58,6 mil | 111,3 mil ≈ | 201,1 mil ≈ | 183,3 mil | 39,3 mil | 107,1 mil ≈ | 256,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 53,6 mil | 35,2 mil | 33,1 mil ≈ | 37,3 mil ≈ | 42,6 mil | 38,8 mil | 26,6 mil ≈ | 34,7 mil ≈ |
| Dividende plătite | 23,9 mil | 25,1 mil | 24,4 mil ≈ | 24,4 mil ≈ | 24,4 mil | 25,3 mil | 25,0 mil ≈ | 24,9 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 9,1 mil | 23,1 mil | 22,6 mil ≈ | 0 ≈ | 11,7 mil | 28,0 mil | 20,0 mil ≈ | 63,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 40 trimestre (min 7,1, mediană 14,7, max 39,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mld | 3,8 mld | 3,5 mld | 4,1 mld | 4,5 mld | 4,8 mld | 4,6 mld | 4,6 mld |
| Venituri an/an | +19,2 % | +5,8 % | −7,3 % | +17,6 % | +8,8 % | +6,1 % | −4,1 % | +0,2 % |
| Profit net | 302,8 mil | 362,1 mil | 284,5 mil | 369,1 mil | 407,4 mil | 394,1 mil | 352,7 mil | 288,4 mil |
| Profit net an/an | +48,9 % | +19,6 % | −21,4 % | +29,7 % | +10,4 % | −3,3 % | −10,5 % | −18,2 % |
| EPS diluat | 3,86 | 4,71 | 3,72 | 4,79 | 5,48 | 5,47 | 4,99 | 4,11 |
| EPS diluat an/an | +49,6 % | +22,0 % | −21,0 % | +28,8 % | +14,4 % | −0,2 % | −8,8 % | −17,6 % |
| netă % | 8,5 % | 9,6 % | 8,1 % | 8,9 % | 9,1 % | 8,3 % | 7,7 % | 6,3 % |
| Flux de numerar liber | 219,9 mil | 409,5 mil | 456,0 mil | 239,0 mil | 285,4 mil | 357,4 mil | 305,7 mil | 406,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 364,4 mil USD
- Datorie financiară
- 1,9 mld USD
- Datorie netă
- 1,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 3,3 mld USD
- Active totale
- 6,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,57x
- Lichiditate curentă
- 2,82x
- ROE
- 9,1 %
- ROA
- 4,4 %
- Marja FCF
- 8,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,5 mld | 4,1 mld | 4,5 mld | 4,8 mld | 4,6 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,5 mld | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 533,8 mil | 580,5 mil | 637,1 mil | 740,8 mil | 752,0 mil | 748,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 454,9 mil | 513,1 mil | 606,9 mil | 657,1 mil | 611,1 mil | 540,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 167,1 mil | 167,8 mil | 164,0 mil | 201,3 mil | 221,8 mil | 230,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 622,0 mil ≈ | 680,9 mil ≈ | 770,9 mil ≈ | 858,4 mil ≈ | 832,9 mil ≈ | 770,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 67,6 mil | 58,8 mil | 74,6 mil | 110,7 mil | 125,1 mil | 110,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 396,3 mil | 476,6 mil | 550,9 mil | 530,5 mil | 494,2 mil | 416,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 103,9 mil | 95,1 mil | 133,9 mil | 122,5 mil | 118,9 mil | 98,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 284,5 mil | 369,1 mil | 407,4 mil | 394,1 mil | 352,7 mil | 288,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,72 | 4,79 | 5,48 | 5,47 | 4,99 | 4,11 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 76,4 mil | 77,0 mil | 74,3 mil | 72,1 mil | 70,8 mil | 70,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,13 | 1,19 | 1,23 | 1,30 | 1,35 | 1,39 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 740,8 mil
- 2024
- 752,0 mil
- 2025
- 748,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- 72,1 mil
- 2024
- 70,8 mil
- 2025
- 70,2 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 320,3 mil | 257,1 mil | 331,6 mil | 418,9 mil | 373,2 mil | 364,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 581,1 mil | 626,4 mil | 699,6 mil | 671,7 mil | 664,6 mil | 689,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 841,3 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 03 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 741,4 mil | 668,8 mil | 765,3 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 5,0 mld | 5,2 mld | 5,8 mld | 6,5 mld | 6,4 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 351,4 mil | 430,0 mil | 403,9 mil | 367,2 mil | 321,7 mil | 353,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 130,7 mil | 53,8 mil | 49,0 mil | 605,6 mil | 13,0 mil | 38,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 848,0 mil | 896,6 mil | 1,0 mld | 1,5 mld | 820,5 mil | 922,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 1,0 mld
- 2025
- 1,0 mld
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 577,6 mil | 387,3 mil | 463,8 mil | 545,2 mil | 475,7 mil | 554,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 121,6 mil | 148,3 mil | 178,4 mil | 187,8 mil | 170,0 mil | 148,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 456,0 mil ≈ | 239,0 mil ≈ | 285,4 mil ≈ | 357,4 mil ≈ | 305,7 mil ≈ | 406,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -153,5 mil | -173,8 mil | -573,3 mil | -806,5 mil | -304,6 mil | -148,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -331,1 mil | -269,3 mil | 206,8 mil | 347,1 mil | -194,8 mil | -437,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 87,0 mil | 92,2 mil | 91,7 mil | 94,0 mil | 96,1 mil | 98,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 49,3 mil | 93,0 mil | 211,6 mil | 250,9 mil | 40,5 mil | 57,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -806,5 mil
- 2024
- -304,6 mil
- 2025
- -148,3 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- 347,1 mil
- 2024
- -194,8 mil
- 2025
- -437,1 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 53 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 7,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare73
- Randamente66
- Calitate62
- Bilanț și datorie51
- Creștere3
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 18,27 – 223,14 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)81,48 – 147,91 (Mijloc 106,14)WACC 8,3 % · FCFF de pornire 519,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 0,8 %
- Colegi: EV/EBITDA130,58 – 223,14 (Mijloc 151,96)14 firme folosite · multiplul median 15,6x · quartile 13,7x – 22,0xDCI, ESAB, FLS, GGG, GHM, GRC, GTES, IR, ITT, NDSN, PPIH, RBC, XYL, ZBRA
- Colegi: P/E90,64 – 135,02 (Mijloc 108,38)21 firme folosite · multiplul median 26,8x · quartile 22,5x – 33,4xDCI, EFXT, ESAB, FLS, GGG, GRC, GTES, HSAI, IEX, IR, ITT, ITW, NDSN, PPIH, RBC, RRX, TAYD, TWIN, XYL, ZBRA, ZWS
- Dividende actualizate (DDM)18,27 – 24,56 (Mijloc 20,95)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 53/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,0 % | 48 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 5,9 % | 46 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 156,5 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,6 % | 5 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -9,1 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,0x | 28 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,1x | 56 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,6x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,4x | 56 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,6x | 89 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 6,1 % | 76 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,0 % | 44 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 22,5 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere3/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate62/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare73/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
TIMKEN CO (TKR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,6 mld USD în 2025; creștere an/an 0,2 %; marjă netă 5,9 %; ROE 8,9 %; datorie netă/EBITDA 2,0x.
Intervalul de valoare estimat este 86,06–141,47 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 107,26 USD, prețul de 106,63 USD lasă un potențial de 0,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 0,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 53/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 156,5 %
- Lichiditatea curentă: 2,6x
- EV/EBITDA: 11,6x
- Randament FCF: 6,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 22,5 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -9,1 %
- Datorie netă / EBITDA: 2,0x
Față de mediana verticalei
Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 356x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 36 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ITWIllinois Tool Works Inc | 83,4 mld | 26,1 | 101,7 % | 19,4 % | +0,9 % | +18 % / +21 % |
| IRIngersoll Rand Inc. | 32,3 mld | 23,7 | 13,4 % | 17,2 % | +5,7 % | +5 % / +18 % |
| XYLXylem Inc. | 23,2 mld | 22,3 | 10,1 % | 11,9 % | +5,5 % | −28 % / −4 % |
| SYMSymbotic Inc. | 22,7 mld | 780,5 | 1,8 % | 0,3 % | +25,7 % | −55 % / −29 % |
| NDSNNordson Corporation | 18,4 mld | 33,4 | 17,8 % | 18,6 % | +3,8 % | +39 % / +41 % |
| ITTItt Inc. | 18,0 mld | 39,4 | 11,5 % | 8,9 % | +8,5 % | +9 % / +86 % |
| IEXIdex Corp | 17,2 mld | 32,4 | 13,3 % | 14,6 % | +5,8 % | +34 % / +16 % |
| ZBRAZebra Technologies Corporation | 15,7 mld | 26,8 | 16,5 % | 9,8 % | +8,3 % | +32 % / +40 % |
| RBCRbc Bearings Incorporated | 15,1 mld | 42,7 | 10,5 % | 17,5 % | +14,3 % | +7 % / +85 % |
| RRXRegal Rexnord Corp | 11,5 mld | 50,1 | 3,4 % | 3,8 % | −1,6 % | +19 % / +45 % |
| GGGGraco Inc. | 11,2 mld | 22,5 | 20,4 % | 22,4 % | +5,8 % | −15 % / −14 % |
| FLSFlowserve Corp | 10,3 mld | 40,7 | 11,1 % | — | indisponibil | +14 % / +112 % |
| DCIDonaldson Company, Inc. | 9,9 mld | 22,2 | 28,2 % | 11,7 % | +5,3 % | −5 % / +41 % |
| ZWSZurn Elkay Water Solutions Corporation | 7,5 mld | 26,3 | 17,7 % | 15,9 % | +8,3 % | −5 % / +53 % |
| TKRTimken Co | 7,3 mld | 26,4 | 8,9 % | 5,9 % | +0,2 % | +40 % / +47 % |
| GTESGates Industrial Corporation Ltd. | 6,1 mld | 17,0 | 10,6 % | 10,4 % | +1,0 % | +7 % / +100 % |
| ESABESAB Corporation | 4,9 mld | 31,7 | 6,7 % | 5,1 % | +3,7 % | −30 % / +2 % |
| CECOCeco Environmental Corp. | 2,7 mld | — | -2,6 % | -3,4 % | +38,8 % | −13 % / +136 % |
| EFXTEnerflex Ltd | 2,5 mld | 39,3 | 6,0 % | 2,5 % | +6,5 % | +46 % / +377 % |
| OUSTOuster, Inc. | 2,4 mld | — | -11,3 % | -20,4 % | +52,5 % | +46 % / +555 % |
| HSAIHesai Group | 2,0 mld | 30,4 | 6,9 % | 14,4 % | +52,1 % | −32 % / +23 % |
| GRCThe Gorman-Rupp Company | 2,0 mld | 26,3 | 17,0 % | 10,2 % | +3,4 % | +59 % / +134 % |
| CHRNChronoscale Holdings Corporation | 1,8 mld | — | -42,0 % | -70,3 % | +459,4 % | +155 % / −54 % |
| GHMGraham Corporation | 816,0 mil | 67,1 | 7,5 % | 4,5 % | +16,9 % | +21 % / +275 % |
| TWINTwin Disc, Incorporated | 370,7 mil | 11,9 | 16,3 % | 8,0 % | +11,9 % | +64 % / +86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TKR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 61,91 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 109,66 Randament total 4 % · Pe an 4 % | 165,46 Randament total 57 % · Pe an 57 % |
| 3 ani | 55,49 Randament total -45 % · Pe an -18 % | 111,04 Randament total 8 % · Pe an 3 % | 184,61 Randament total 78 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 49,75 Randament total -49 % · Pe an -13 % | 112,43 Randament total 12 % · Pe an 2 % | 205,97 Randament total 102 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 27,76
- Marja netă± 19,43
- Creșterea anuală a veniturilor± 16,57
- Diluare anuală± 1,63
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
Timken proiectează, fabrică și întreține rulmenți de precizie și produse industriale de mișcare, cu o prezență în peste 40 de țări și o bază de clienți diversificată. Compania a raportat în a doua jumătate a anului 2026 o creștere a vânzărilor, dar a reducut prognoza de profit din cauza depreciărilor, în contextul în care cererea din industrie se redresează sub presiunea tarifelor și a restructurărilor din Europa.
SWOT
Puncte tari
- Timken are o recunoaștere tehnică solidă în rulmenții conici și un portofoliu larg de mărci industriale, susținut de inginerie aplicată și de servicii de întreținere.
- Baza de clienți diversificată și ponderea mare a pieței de piese de schimb oferă venituri mai stabile în ciclurile economice.
- Compania menține un bilanț relativ solid, cu o datorie netă controlată și o politică de dividende consecventă.
Puncte slabe
- Industria este capital-intensivă, iar scăderile de cerere pot forța reduceri de activitate și depreciări costisitoare.
- Dependența de oțel SBQ și de logistică expune marjele la fluctuații de cost pe care compania nu le poate transfera întotdeauna clienților.
- Rezultatul net a scăzut semnificativ în primul semestru din 2026, din cauza depreciărilor și a costurilor operaționale mai mari.
Oportunități
- Achizițiile și extinderea în sisteme de ungere automată și automatizare ar putea adăuga venituri recurente și marje mai bune.
- Cererea din energie, electrificare și infrastructură ar putea crește volumele în ambele segmente dacă investițiile continuă.
- Optimizarea portofoliului, inclusiv cedarea activelor mai puțin profitabile, ar putea îmbunătăți structural marjele.
Amenințări
- Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice ar putea crește costurile de import și de export și ar putea limita accesul pe anumite piețe.
- Presiunea concurenților globali ar putea forța reducerea prețurilor și pierderea de clienți.
- Fluctuațiile valutare pot afecta rezultatele, întrucât o parte importantă a vânzărilor este în alte monede decât dolarul.
Riscuri
- Presiune asupra prețurilorridicat
Concurența intensă și contractele cu clienții OEM ar putea limita capacitatea companiei de a compensa creșterile de cost prin prețuri mai mari.
- Depreciări și restructurăriridicat
Dacă cererea scade în industriile deservite, compania ar putea înregistra noi depreciări și costuri de restructurare, care ar afecta profitabilitatea.
- Costuri cu materiile prime și logisticamediu
Creșteri ale prețului oțelului sau al transportului ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral clienților.
- Risc valutar și de finanțaremediu
Dolarul mai puternic sau devalorizarea monedelor locale ar putea reduce veniturile raportate, iar creșterea dobânzilor ar putea scumpi refinanțarea datoriei.
- Risc geopolitic și comercialmediu
Sancțiunile, tarifele și tensiunile între țările în care compania operează ar putea limita producția, exportul și accesul la active din anumite jurisdicții.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din industrie continuă să se redreseze, creșterea vânzărilor și efectul achizițiilor recente ar putea susține o creștere mai rapidă a profitabilității în a doua parte a anului.
- Portofoliul de piese de schimb și de servicii ar putea oferi venituri mai stabile decât cele din producția pură, mai ales dacă marjele Industrial Motion se mențin la nivelul din trimestrul al doilea.
- Ritmul de reducere a datoriei și programul de dividende consecvent ar putea sprijini flexibilitatea financiară a companiei în perioade dificile.
Ce ar strica teza
- Dacă depreciările se repetă, profitul net ar putea rămâne sub nivelul așteptat, chiar și cu vânzări în creștere.
- Presiunea concurențială din partea marilor producători globali ar putea limita creșterea prețurilor și extinderea marjelor.
- Tarifele și incertitudinea comercială ar putea continua să crească costurile, iar efectul rambursărilor ar putea fi temporar.
De urmărit
- Finalizarea vânzării activelor afacerii cu curele către Gates și efectul asupra segmentului Industrial MotionQ3 2026
- Rezultatele trimestriale și evoluția marjei ajustate EBITDA, mai ales în Engineered BearingsQ3 2026
- Actualizarea prognozei pentru 2026 privind EPS și creșterea veniturilornext 10-K
- Evoluția cererii în sectoarele energie, automatizare și construcții și efectul asupra backlogului2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
Timken proiectează și gestionează un portofoliu de rulmenți de inginerie și de produse industriale de mișcare, plus servicii asociate. Compania a fost fondată în 1899 și are o amprentă globală cu 116 de unități de producție și centre de service, 29 de centre tehnologice și 74 de depozite de distribuție, cu aproximativ 19000 de angajați 1. Vânzările nete au fost de 4581,8 milioane USD în 2025 1, iar baza de clienți este diversă, fără niciun client care să depășească 5% din vânzările totale 1.
Afacerea este organizată în două segmente raportabile: Engineered Bearings și Industrial Motion. Timken își sprijină vânzările pe echipe interne și pe distribuitori autorizați, iar o parte importantă a veniturilor provine din piața de piese de schimb, ceea ce îi oferă venituri recurente pe durata de viață a echipamentelor 12. Backlogul la 31 decembrie 2025 era de 2213,7 milioane USD, din care aproximativ 92% urmau să fie livrate în următoarele 12 luni 1.
În 2026, compania și-a extins portofoliul prin achiziția activelor Bijur Delimon, un producător de sisteme automate de ungere, și a anunțat vânzarea unor active ale afacerii cu curele către Gates 23. Aceste mișcări arată o orientare către creștere profitabilă și concentrare pe segmentele cu valoare mai mare.
Segmente
Engineered Bearings
Segmentul Engineered Bearings include rulmenți conici, sferici, cilindrici, cu bile și rulmenți plani, sub mărcile Timken, GGB și Fafnir, vânduți către producători de echipamente și distribuitori industriali 1. Vânzările au fost de 3018,1 milioane USD în 2025 1 și de 807,0 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, în creștere de 3,8% 3.
Industrial Motion
Segmentul Industrial Motion cuprinde transmisii de precizie, sisteme de ungere automată, mișcare liniară, lanțuri, curele, cuplaje și etanșări, sub mărci precum Philadelphia Gear, Cone Drive și Lovejoy 12. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările au fost de 453,9 milioane USD, în creștere de 14,6% față de anul precedent, cu contribuția achiziției Bijur Delimon 3.
Piața în context
Piața rulmenților și a produselor de mișcare industrială este puternic concurentială și consolidată, cu presiuni constante asupra prețurilor din partea clienților OEM și a distribuitorilor 1. Cererea depinde de sectoare precum energia eoliană, agricultura, construcțiile, automobilele, transportul feroviar și automatizarea, fiecare cu cicluri proprii 1.
Pentru 2026, compania prognozează o creștere a veniturilor de aproximativ 5,5% în medie, susținută de cererea mai mare, prețuri mai bune și efectul favorabil al cursurilor valutare 3. Ritmul real va depinde de evoluția investițiilor industriale și de modul în care clienții își gestionează stocurile 1.
Tendințe
- Redresarea cererii industrialevânt din spate
Creșterea cererii în majoritatea sectoarelor finale ar putea sprijini volumele Timken și marjele din segmentul Industrial Motion, mai ales dacă investițiile industriale continuă să crească 23.
- Tarifele și costurile de importmixt
Tarifele au crescut costurile de producție și au afectat marjele în 2025, iar rambursările IEEPA au avut un efect pozitiv punctual în 2026; evoluția viitoare depinde de politica comercială 123.
- Automatizarea și electrificareavânt din spate
Trecerea spre automatizare, electrificare și sisteme de precizie deschide oportunități pentru transmisiile și sistemele de ungere ale companiei, dar poate schimba și preferințele clienților și ciclurile de produs 13.
- Costurile materiilor prime și ale logisticiivânt din față
Prețul oțelului SBQ și al transportului poate fluctua puternic; compania încearcă să transfere creșterile prin suprataxe, dar cu un decalaj care ar putea reduce marjele 1.
Poziția concurențială
Timken concurează în principal pe baza valorii totale oferite, adică design, performanță, inginerie aplicată, calitate, preț și servicii tehnice globale 1. Concurenții direcți din rulmenți includ SKF Group și Schaeffler Group, alături de numeroși producători locali și regionali 1.
În segmentul de produse industriale de mișcare, concurența vine din partea unui grup divers de producători, iar presiunea asupra prețurilor se menține ridicată 1. Un concurent care reduce prețurile ar putea obliga Timken să sacrifice volume sau marje pentru a-și păstra clienții 1.
- SKF Group
Concurent direct în rulmenți antifricțiune, menționat explicit în sursă ca principal rival al Timken 1.
- Schaeffler Group
Producător de rulmenți și componente industriale, menționat explicit ca rival în bearing și industrial motion 1.
- Producători interni și externi de rulmenți
Un grup divers de producători naționali și străini de rulmenți antifricțiune, cu concurență pe preț și pe servicii 1.
- Producători de produse industriale de mișcare
Un grup divers de producători de transmisii, lubrifiere și lanțuri, care concurează în segmentul Industrial Motion 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- A Profit Plunge Masks Timken’s (TKR) Real Momentum StoryYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 17 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 iul. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente
- Raport curent06 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 mai 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 apr. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Timken Company · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Timken Company · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Timken Company · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.