olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Abacus Global Management, Inc. ABX
Investment Advice · SIC 6282 · Verticală: Investment Advice (SIC 6282)
Abacus Global Management este o companie de servicii financiare care combină managementul activelor alternative, achiziția de polițe de asigurare de viață, tehnologia legată de longevitate și consultanța de avere. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au atins un nivel record de 73,0 milioane USD, iar fondurile legate de longevitate au atras 544,2 milioane USD de capital nou în primul semestru, ceea ce arată cât de mult s-a extins platforma în acest an.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Abacus Global Management, Inc. (ABX) costa 9,05 USD (+4,99 % într-o zi), cu capitalizare 885,0 mil USD, P/E 32,5 pe un EPS diluat de 0,28 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,21 %, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 5,28–12,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 73,0 mil USD (+29,9 % an/an), profit net de 6,6 mil USD (−62,3 % an/an), EPS diluat 0,07 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 7,67 – 8,94
- peste banda superioară · %B 1,08 · lățimea benzii 15,3 %
- SMA 50 / 200
- 8,67 / 9,14
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / -0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,8 % | −1,1 % | +10,9 pp | — |
| 3 luni | −14,3 % | −0,5 % | −13,8 pp | — |
| 6 luni | −4,1 % | +4,4 % | −8,5 pp | — |
| De la început de an | +5,8 % | +12,3 % | −6,5 pp | — |
| 1 an | +79,6 % | +13,5 % | +66,0 pp | −5,9 % |
| 3 ani | +36,5 % | +76,4 % | −39,9 pp | +21,9 % |
| 5 ani | −8,1 % | +63,7 % | −71,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,1 mil | 33,2 mil | 44,1 mil | 56,2 mil | 63,0 mil | 71,9 mil | 59,4 mil | 73,0 mil |
| Costul vânzărilor | 2,2 mil | 3,7 mil | 7,1 mil | 6,1 mil | 7,7 mil | 8,0 mil | 6,3 mil | 9,1 mil |
| Profit brut | 26,0 mil | 29,5 mil | 37,0 mil | 50,2 mil | 55,3 mil | 63,9 mil | 53,1 mil | 64,0 mil |
| Profit operațional | 6,8 mil | -16,8 mil | 21,0 mil | 22,5 mil | 22,4 mil | 22,8 mil | 18,3 mil | 21,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,7 mil | 2,7 mil | 4,8 mil | 5,2 mil | 4,4 mil | 4,3 mil | 3,9 mil | 4,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,2 mil | 5,9 mil | 9,6 mil | 8,8 mil | 9,7 mil | 10,7 mil | 10,5 mil | 8,3 mil |
| Impozit pe profit | -250,4 mii | 2,8 mil | 2,3 mil | 4,1 mil | 4,7 mil | 4,3 mil | 3,8 mil | 4,3 mil |
| Profit net | -5,1 mil | -18,3 mil | 4,6 mil | 17,6 mil | 7,1 mil | 7,2 mil | 7,3 mil | 6,6 mil |
| EPS diluat | -0,07 | -0,22 ≈ | 0,05 | 0,18 | 0,07 | 0,07 ≈ | 0,07 | 0,07 |
| Flux de numerar operațional | -52,3 mil ≈ | -92,0 mil | -61,6 mil | 76,1 mil ≈ | -32,8 mil ≈ | -7,4 mil | 91,7 mil | 39,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 242,5 mii ≈ | 192,8 mii | 224,4 mii | 423,0 mii ≈ | 171,6 mii ≈ | 112,5 mii | 133,9 mii | 862,3 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 0 | 35,1 mil ≈ | 3,2 mil ≈ | 5,5 mil | 14,5 mil | 9,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 56 din propriul istoric de 9 trimestre (min 13,6, mediană 23,2, max 447,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 44,7 mil | 66,4 mil | 111,9 mil | 235,2 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +48,5 % | +68,6 % | +110,2 % |
| Profit net | 15,8 mil | 31,7 mil | 9,5 mil | -24,0 mil | 36,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +100,0 % | −70,0 % | −351,8 % | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | 0,63 | 0,16 | -0,34 | 0,36 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −74,6 % | −312,5 % | indisponibil |
| netă % | indisponibil | 70,9 % | 14,3 % | -21,4 % | 15,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 10,7 mil | -64,2 mil | -209,6 mil | -26,6 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 38,1 mil USD
- Datorie financiară
- 405,8 mil USD
- Datorie netă
- 367,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 418,5 mil USD
- Active totale
- 902,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,97x
- Lichiditate curentă
- 0,47x
- ROE
- 8,7 %
- ROA
- 4,1 %
- Marja FCF
- -11,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 44,7 mil | 66,4 mil | 111,9 mil | 235,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 5,9 mil | 6,5 mil | 11,4 mil | 28,9 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 38,8 mil | 59,9 mil | 100,6 mil | 206,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | — | 33,7 mil | 24,1 mil | -888,3 mii | 88,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 4,3 mii | 3,4 mil | 7,9 mil | 18,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EBITDA | — | 33,7 mil ≈ | 27,5 mil ≈ | 7,0 mil ≈ | 107,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 42,8 mii | 9,9 mil | 18,3 mil | 38,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 15,8 mil | -591,1 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 18 apr. 2023verificat |
| Impozit pe profit | — | 889,9 mii | 1,5 mil | 5,5 mil | 15,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit net | 15,8 mil | 31,7 mil | 9,5 mil | -24,0 mil | 36,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 0,63 | 0,16 | -0,34 | 0,36 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | 50,4 mil | 57,8 mil | 70,8 mil | 99,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 57,8 mil
- 2024
- 70,8 mil
- 2025
- 99,2 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 102,4 mii | 30,1 mil | 25,6 mil | 131,9 mil | 38,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active curente | 944,8 mii | 33,3 mil | 31,8 mil | 159,6 mil | 69,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 18,6 mii | 400,7 mii | 1,0 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 0 | 140,3 mil | 238,3 mil | 252,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 0 | 29,6 mil | 79,8 mil | 66,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active totale | 346,0 mil | 59,1 mil | 331,8 mil | 874,2 mil | 902,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 40,0 mii | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 21 mar. 2024verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 0 | 38,4 mil | 115,9 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | 342,4 mil | 289,9 mil | SEC (XBRL)· 11 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 1,6 mil | 1,3 mil | 23,3 mil | 62,5 mil | 148,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 29,2 mil | 30,9 mil | 167,8 mil | 450,9 mil | 478,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 766,9 mii | 28,1 mil | 164,1 mil | 423,3 mil | 418,5 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
- 2023
- 29,6 mil
- 2024
- 79,8 mil
- 2025
- 66,4 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,2 mil | 10,7 mil | -64,0 mil | -208,8 mil | -25,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 0 | 189,7 mii | 786,2 mii | 931,4 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 10,7 mil ≈ | -64,2 mil ≈ | -209,6 mil ≈ | -26,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | -3,7 mil | 2,2 mil | -5,0 mil | -23,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,5 mil | 23,0 mil | 57,3 mil | 320,1 mil | -44,9 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 | 19,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 1,3 mil | 10,7 mil | 43,8 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -64,0 mil
- 2024
- -208,8 mil
- 2025
- -25,7 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
- 2023
- 57,3 mil
- 2024
- 320,1 mil
- 2025
- -44,9 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 48 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 885,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare52
- Randamente91
- Calitate63
- Bilanț și datorie3
- Creștere50
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,14 – 37,17 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)20,89 – 37,17 (Mijloc 26,88)WACC 8,1 % · FCFF de pornire 122,4 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -22,0 %
- Colegi: EV/EBITDA3,14 – 11,15 (Mijloc 8,67)7 firme folosite · multiplul median 11,4x · quartile 6,0x – 13,8xAPAM, BEN, GCMG, LAZ, MORN, VCTR, VRTS
- Colegi: P/E4,54 – 8,11 (Mijloc 6,14)28 firme folosite · multiplul median 22,1x · quartile 16,3x – 29,1xAAMI, AMG, AMP, APAM, APO, ARES, BEN, BVC, BX, CG, CNS, GCMG, GROW, HLI, HNNA, KKR, LAZ, MORN, NOAH, PAX, PJT, RILY, RPC, TROW, VALU, VCTR, VRTS, WHG
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 48/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,2 % | 55 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 10,5 % | 38 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 317,3 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 73,9 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -17,0 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 0 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 10 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 32,5x | 22 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,7x | 43 (față de colegi) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 10,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,9 % | 85 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 21,9 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie3/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente91/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Abacus Global Management, Inc. (ABX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 235,2 mil USD în 2025; creștere an/an 110,2 %; marjă netă 10,5 %; ROE 6,6 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Intervalul de valoare estimat este 4,54–11,15 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,67 USD, prețul de 9,05 USD lasă un potențial de -4,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 317,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 73,9 %
- Randament FCF: 10,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 21,9 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -17,0 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,0x
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- P/E (TTM): 32,5x
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Investment Advice (SIC 6282) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BXBlackstone Inc. | 94,3 mld | 28,1 | 40,5 % | 21,8 % | +9,2 % | −14 % / +12 % |
| KKRKkr & Co. Inc. | 91,0 mld | 28,9 | 10,6 % | 14,8 % | −11,0 % | −17 % / +34 % |
| APOApollo Global Management, Inc. | 72,5 mld | 43,8 | 9,3 % | 5,2 % | +22,7 % | −7 % / +33 % |
| AMPAmeriprise Financial, Inc. | 45,8 mld | 11,9 | 72,0 % | 20,7 % | +5,5 % | +16 % / +49 % |
| TROWPrice T Rowe Group Inc | 24,0 mld | 11,3 | 19,7 % | 28,4 % | +3,1 % | +10 % / +12 % |
| BENFranklin Resources Inc | 17,2 mld | 22,8 | 6,8 % | 8,7 % | +3,5 % | +50 % / +37 % |
| CGCarlyle Group Inc. | 15,2 mld | 44,6 | 5,2 % | 10,1 % | −11,9 % | −22 % / +25 % |
| ARESAres Management Corporation | 14,1 mld | 22,2 | 15,3 % | 12,0 % | +28,9 % | −13 % / +22 % |
| IVZInvesco Ltd. | 12,9 mld | — | -0,6 % | -1,2 % | +5,1 % | +20 % / +106 % |
| AMGAffiliated Managers Group, Inc. | 9,4 mld | 17,8 | 18,9 % | 26,9 % | +1,6 % | +36 % / +169 % |
| MORNMorningstar, Inc. | 9,1 mld | 21,4 | 35,1 % | 17,0 % | +7,5 % | +14 % / −14 % |
| VCTRVictory Capital Holdings, Inc. | 7,4 mld | 20,6 | 19,0 % | 29,6 % | +46,2 % | +91 % / +274 % |
| MAASMAASE Inc. | 4,9 mld | — | -7,2 % | -102,1 % | −75,2 % | +182 % / −95 % |
| LAZLazard, Inc. | 4,5 mld | 24,4 | 20,6 % | 5,5 % | +1,5 % | −19 % / +36 % |
| PJTPJT Partners Inc. | 3,9 mld | 19,7 | 83,2 % | 10,6 % | +14,8 % | −6 % / +76 % |
| CNSCohen & Steers, Inc. | 3,9 mld | 23,3 | 29,2 % | 28,2 % | +7,5 % | +20 % / +29 % |
| APAMArtisan Partners Asset Management Inc. | 3,3 mld | 9,3 | 73,1 % | 24,5 % | +7,6 % | −2 % / +7 % |
| AAMIAcadian Asset Management Inc. | 3,3 mld | 32,4 | — | 15,2 % | +11,5 % | +104 % / +425 % |
| NOAHNoah Holdings Ltd | 2,4 mld | 30,7 | 5,8 % | 21,4 % | +4,8 % | −31 % / −45 % |
| ABXAbacus Global Management, Inc. | 885,0 mil | 32,5 | 6,6 % | 10,5 % | +110,2 % | +80 % / +37 % |
| VRTSVirtus Investment Partners, Inc. | 853,6 mil | 7,4 | 12,6 % | 14,0 % | −6,0 % | −19 % / −34 % |
| GCMGGCM Grosvenor Inc. | 550,6 mil | 30,0 | 682,1 % | 7,8 % | +8,5 % | +19 % / +61 % |
| VALUValue Line, Inc. | 416,6 mil | 21,0 | 18,7 % | 60,3 % | −4,7 % | +20 % / +6 % |
| WHGWestwood Holdings Group, Inc. | 182,5 mil | 21,9 | 6,4 % | 7,8 % | +3,2 % | +14 % / +75 % |
| RILYBRC Group Holdings, Inc. | 154,0 mil | 0,3 | — | 35,9 % | +29,6 % | −12 % / −79 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ABX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,13 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 10,79 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 16,18 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 7,27 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 14,26 Randament total 58 % · Pe an 16 % | 23,30 Randament total 157 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 8,62 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 18,86 Randament total 108 % · Pe an 16 % | 33,55 Randament total 271 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 3,57
- Marja netă± 2,50
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,86
- Diluare anuală± 0,21
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Abacus Global Management este o companie de servicii financiare care combină managementul activelor alternative, achiziția de polițe de asigurare de viață, tehnologia legată de longevitate și consultanța de avere. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au atins un nivel record de 73,0 milioane USD 3, iar fondurile legate de longevitate au atras 544,2 milioane USD de capital nou în primul semestru 3, ceea ce arată cât de mult s-a extins platforma în acest an.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o cotă de piață importantă în industria polițelor de viață, o rețea extinsă de consultanți financiari și o bază de active administrate care a crescut mult 1.
- Platforma generează numerar operațional semnificativ, iar veniturile au crescut de la un trimestru la altul 3.
- Compania operează în mai multe state, cu licențe care sunt greu de obținut, ceea ce creează o barieră pentru concurenți 1.
Puncte slabe
- Datoriile sunt semnificative, iar costurile de dobândă pot afecta profitabilitatea dacă marjele scad 3.
- Profitul net GAAP a scăzut în al doilea trimestru 2026 față de anul precedent, în parte din cauza cheltuielilor cu personalul și achizițiile 3.
- Veniturile din administrarea activelor depind de fluxurile de capital ale fondurilor, care pot fluctua rapid 2.
Oportunități
- Piața secundară a polițelor are un potențial mare de creștere, iar compania ar putea câștiga cote dacă educația clienților avansează 1.
- Lansarea unui fond înregistrat pentru investitori individuali ar putea deschide accesul la o bază nouă de clienți 3.
- Parteneriatul cu Manning & Napier ar putea aduce o rețea nouă de consultanți pentru platforma LifeARC 3.
Amenințări
- Reglementările din domeniul valorilor mobiliare și al asigurărilor ar putea impune cerințe suplimentare și ar putea limita investițiile 1.
- Percepția negativă asupra industriei și opoziția companiilor de asigurări ar putea afecta valoarea și lichiditatea investițiilor 1.
- Creșterea costurilor cu primele sau schimbările de speranță de viață ar putea reduce randamentele polițelor deținute 1.
Riscuri
- Incertitudinea evaluării polițelorridicat
Valoarea polițelor depinde de estimări ale speranței de viață, iar erorile pot duce la ajustări ale valorii activelor raportate 1.
- Îndatorarea ridicatăridicat
Datoriile și costurile de dobândă pot limita flexibilitatea financiară, mai ales dacă veniturile scad 3.
- Riscul de credit al companiilor de asigurărimediu
Compania depinde de plata polițelor de către companiile de asigurări, iar o neplată ar putea afecta profiturile 1.
- Reglementare și litigiimediu
Există procese în diverse state privind interesul asigurabil, iar o decizie nefavorabilă ar putea avea un efect semnificativ 1.
- Volatilitatea acțiuniiscăzut
Prețul acțiunii a fost volatil și ar putea continua să fie influențat de factori în afara controlului companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă atragerea de capital în fondurile de longevitate continuă și se mută spre investitorii individuali, veniturile din administrare ar putea reveni la creștere.
- Marja EBITDA ajustat rămâne ridicată, ceea ce arată că platforma poate crește fără să piardă eficiența operațională 3.
- Tokenizarea polițelor și parteneriatele de distribuție ar putea extinde piața accesibilă a companiei.
Ce ar strica teza
- Scăderea activelor din fondurile administrate a redus veniturile din administrare în al doilea trimestru, iar presiunea ar putea continua 2.
- Profitul net GAAP a scăzut, iar cheltuielile cu personalul și achizițiile ar putea rămâne ridicate 3.
- Datoriile mari ar putea limita flexibilitatea companiei dacă dobânzile sau cererea scad.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din administrarea activelor după scăderea din al doilea trimestru 2026Q3 2026
- Realizarea ghidajului de venit ajustat pe acțiune pentru 20262026
- Creșterea capitalului atras de fondul ABX Longevity Growth and Income2026
- Nivelul datoriilor și al fluxului de numerar după următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Pe partea de capital, compania a raportat la 30 iunie 2026 numerar de 23,4 milioane USD și datorii totale de 330,6 milioane USD 3, iar fluxul de numerar operațional din primul semestru a ajuns la 130,9 milioane USD 3. Aceste cifre arată că platforma generează mai mult numerar pe măsură ce fondurile de longevitate își măresc activele administrate.
Segmente
Asset Management
Divizia administrează fonduri alternative și ETF-uri, iar veniturile sale au fost de 33,8 milioane USD în 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au scăzut cu 17,6% față de anul precedent, din cauza scăderii activelor din fondurile Carlisle și ETF 2, deși fondurile LP au crescut.
Piața în context
Piața este reglementată strict în fiecare stat, iar barierele de intrare sunt ridicate, ceea ce ar putea proteja companiile deja autorizate, dar ar putea și limita viteza de extindere a unei companii nou intrate pe anumite segmente 1.
Tendințe
- Creșterea fondurilor de longevitatevânt din spate
Fondurile legate de longevitate au atras 544,2 milioane USD în primul semestru 2026 3, ceea ce ar putea susține veniturile din administrare dacă atragerea de capital continuă și în trimestrele următoare.
- Cererea instituțională pentru active necorelatemixt
Investitorii instituționali caută active puțin corelate cu piața, iar companiile spun că această cerere a mărit prețurile favorabile pentru portofoliile vândute 1. Dacă cererea scade, marjele de realizare ar putea și ele să scadă.
- Presiunea asupra veniturilor din administrarevânt din față
Scăderea activelor din unele fonduri a redus veniturile din administrare în al doilea trimestru 2026 2, ceea ce arată că segmentul poate fi sensibil la fluxurile de capital ale investitorilor.
- Digitalizarea și tokenizareavânt din spate
Compania a început să tokenizeze polițele în vigoare, ceea ce ar putea aduce mai multă transparență pe piața secundară, deși efectele asupra veniturilor sunt încă incerte 3.
Poziția concurențială
Riscurile de concurență includ companiile de asigurări care originează polițe, brokerii de asigurări de viață și fondurile de investiții care pot cumpăra aceleași active 1. Concurența ar putea reduce prețurile de achiziție ale polițelor și ar putea scădea marjele.
Piața este fragmentată între mai mulți jucători, iar parteneriatele, precum cel cu Manning & Napier, arată că Abacus încearcă să se diferențieze prin canale de distribuție proprii 3.
- Companii de asigurări care originează polițe
Concurență directă pentru achiziția polițelor, menționată ca risc în raportul anual 1.
- Brokeri de asigurări de viață
Intermediari care pot prelua polițele înaintea companiei, risc menționat în raportul anual 1.
- Fonduri de investiții în active alternative
Investitori care pot concura pentru aceleași portofolii de polițe 1.
- Firme de administrare a averii
Concurență în zona consultanței financiare și a produselor de longevitate, unde Abacus și-a extins activitatea 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Abacus Worldwide adds WSP Biz Advisory to international networkYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent24 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iul. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Abacus Global Management, Inc. · 13 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Abacus Global Management, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Abacus Global Management, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.