olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
ASE Technology Holding Co., Ltd. ASX
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
ASE Technology Holding este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de asamblare și testare a semiconductorilor din lume, completate de servicii EMS prin grupul USI. Compania beneficiază de tendința de externalizare a producției de semiconductori și de consolidarea sectorului, iar în exercițiul fiscal 2025 veniturile operaționale au atins 645,4 miliarde NT$.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ASE Technology Holding Co., Ltd. (ASX) costa 29,72 USD (−20,77 % într-o zi), cu capitalizare 132,2 mld USD, P/E 106,1 pe un EPS diluat de 0,28 USD în ultimele 12 luni, beta 1,90, interval pe 52 de săptămâni 13,75–47,60 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 28,5
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 33,16 – 49,15
- sub banda inferioară · %B -0,22 · lățimea benzii 38,8 %
- SMA 50 / 200
- 41,44 / 33,68
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -1,72 / -0,69
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −36,5 % | −5,9 % | −30,5 pp | — |
| 3 luni | −20,2 % | −4,6 % | −15,6 pp | — |
| 6 luni | −10,9 % | +0,2 % | −11,1 pp | — |
| De la început de an | +84,6 % | +7,4 % | +77,2 pp | — |
| 1 an | +87,7 % | +8,2 % | +79,5 pp | +21,9 % |
| 3 ani | +271,0 % | +68,4 % | +202,6 pp | +64,3 % |
| 5 ani | +309,9 % | +56,5 % | +253,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 9 trimestre (min 13,9, mediană 36,2, max 72,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,1 mld | 13,8 mld | 17,0 mld | 20,5 mld | 21,8 mld | 19,0 mld | 18,2 mld | 20,6 mld |
| Venituri an/an | +23,7 % | +13,9 % | +23,0 % | +21,0 % | +6,2 % | −12,9 % | −4,5 % | +13,3 % |
| Profit net | 856,6 mil | 570,4 mil | 960,5 mil | 2,2 mld | 2,0 mld | 1,2 mld | 987,5 mil | 1,3 mld |
| Profit net an/an | +11,3 % | −33,4 % | +68,4 % | +125,8 % | −7,7 % | −42,1 % | −14,7 % | +29,2 % |
| EPS diluat | 0,20 | 0,13 | 0,22 | 0,49 | 0,45 | 0,26 | 0,22 | 0,28 |
| EPS diluat an/an | +122,2 % | −35,0 % | +69,2 % | +122,7 % | −8,2 % | −42,2 % | −15,4 % | +27,3 % |
| netă % | 7,1 % | 4,1 % | 5,7 % | 10,6 % | 9,2 % | 6,1 % | 5,4 % | 6,2 % |
| Flux de numerar liber | 316,5 mil | 518,0 mil | 462,4 mil | 390,3 mil | 1,2 mld | 2,0 mld | 343,6 mil | -713,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,9 mld USD
- Datorie financiară
- 7,5 mld USD
- Datorie netă
- 4,5 mld USD
- Capitaluri proprii
- 11,8 mld USD
- Active totale
- 28,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,64x
- Lichiditate curentă
- 1,26x
- ROE
- 11,5 %
- ROA
- 5,0 %
- Marja FCF
- -3,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,0 mld | 20,5 mld | 21,8 mld | 19,0 mld | 18,2 mld | 20,6 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 14,2 mld | 16,6 mld | 17,4 mld | 16,0 mld | 15,2 mld | 16,9 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 2,8 mld | 4,0 mld | 4,4 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 687,4 mil | 759,0 mil | 793,0 mil | 832,8 mil | 879,2 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,3 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,8 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 3,1 mld ≈ | 4,2 mld ≈ | 4,4 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | 3,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 123,2 mil | 102,1 mil | 130,5 mil | 204,8 mil | 206,7 mil | 239,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,3 mld | 2,9 mld | 2,7 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 253,5 mil | 646,9 mil | 557,9 mil | 173,2 mil | 241,4 mil | 322,2 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Profit net | 960,5 mil | 2,2 mld | 2,0 mld | 1,2 mld | 987,5 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,22 | 0,49 | 0,45 | 0,26 | 0,22 | 0,28 | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,3 mld | 4,4 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 4,3 mld
- 2024
- 4,4 mld
- 2025
- 4,4 mld
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,9 mld | 2,5 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 1,7 mld | 2,4 mld | 2,8 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Active curente | 8,0 mld | 10,5 mld | 9,8 mld | 8,5 mld | 8,4 mld | 10,0 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,3 mld | 8,6 mld | 8,7 mld | 8,6 mld | 9,5 mld | 13,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,9 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 954,7 mil | 885,5 mil | 689,2 mil | 582,0 mil | 478,6 mil | 411,9 mil | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Active totale | 20,8 mld | 24,3 mld | 23,0 mld | 21,8 mld | 22,6 mld | 28,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,6 mld | 4,2 mld | 3,1 mld | 2,7 mld | 3,7 mld | 6,5 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 6,2 mld | 7,8 mld | 7,5 mld | 7,4 mld | 7,1 mld | 7,9 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 12,5 mld | 14,6 mld | 12,8 mld | 11,5 mld | 12,2 mld | 16,6 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 8,3 mld | 9,7 mld | 10,2 mld | 10,3 mld | 10,4 mld | 11,8 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,4 mld | 4,4 mld | 4,4 mld | 4,4 mld | 4,4 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
- 2023
- 582,0 mil
- 2024
- 478,6 mil
- 2025
- 411,9 mil
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
- 2023
- 4,4 mld
- 2024
- 4,4 mld
- 2025
- 4,4 mld
SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,7 mld | 2,9 mld | 3,6 mld | 3,7 mld | 2,8 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,2 mld | 2,6 mld | 2,4 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | 5,2 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 462,4 mil ≈ | 390,3 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 343,6 mil ≈ | -713,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,2 mld | -1,8 mld | -2,4 mld | -1,8 mld | -2,6 mld | -5,3 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -783,3 mil | -211,6 mil | -2,0 mld | -1,6 mld | -221,8 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 01 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 199,3 mil | 6,7 mil | — | 0 | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 20 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 132,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere18
- Randamente33
- Bilanț și datorie24
- Evaluare24
- Calitate12
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,38 – 49,56 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit14,75 – 49,56 (Mijloc 22,62)27 firme folosite · multiplul median 5,1x · quartile 3,4x – 10,9xAAOI, ADI, AMAT, AMD, AOSL, AVGO, ENPH, FORM, FSLR, ICHR, INTC, MCHP, MRAM, MRVL, MTSI, MU, MX, NVDA, NXPI, ON, Q, QUIK, SWKS, TOYO, TSEM, TXN, UCTT
- Colegi: EV/EBITDA8,38 – 21,27 (Mijloc 15,11)13 firme folosite · multiplul median 18,9x · quartile 11,0x – 26,2xAMAT, AOSL, ENPH, FSLR, ICHR, MCHP, MU, NVDA, NXPI, ON, TOYO, TSEM, UCTT
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 20/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 17,7 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 8,0 % | 39 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | -3,5 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,0 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 13,3 % | 54 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,2x | 21 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,3x | 27 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 6,6x | 43 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,5 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 33 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie24/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere18/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate12/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare24/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
ASE Technology Holding Co., Ltd. (ASX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,6 mld USD în 2025; creștere an/an 13,3 %; marjă netă 6,2 %; ROE 12,3 %; datorie netă/EBITDA 1,2x.
Intervalul de valoare estimat este 11,57–35,41 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,86 USD, prețul de 29,72 USD lasă un potențial de -36,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -57,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 20/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja brută: 17,7 %
- Marja FCF: -3,5 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,0 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,2x
- Lichiditatea curentă: 1,3x
- Randament FCF: -0,5 %
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NVDANvidia Corp | 4.376,6 mld | 23,0 | 117,2 % | 63,7 % | +65,5 % | +3 % / +288 % |
| AVGOBroadcom Inc. | 1.391,7 mld | 37,2 | 44,2 % | 42,9 % | +23,9 % | −28 % / +215 % |
| MUMicron Technology, Inc. | 742,7 mld | 8,8 | 88,3 % | 63,8 % | +256,3 % | +178 % / +762 % |
| AMDAdvanced Micro Devices, Inc | 663,3 mld | 88,0 | 11,8 % | 16,8 % | +34,3 % | +86 % / +234 % |
| INTCIntel Corporation | 277,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +29 % / +17 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 254,2 mld | 36,0 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +65 % / +82 % |
| AMATApplied Materials Inc | 253,4 mld | 27,5 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +27 % / +113 % |
| ARMArm Holdings PLC | 177,4 mld | 196,1 | 12,0 % | 18,4 % | +22,8 % | +23 % / +171 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 174,9 mld | 42,8 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +36 % / +97 % |
| ASXASE Technology Holding Co., Ltd. | 132,2 mld | 106,1 | 12,3 % | 6,2 % | +13,3 % | +88 % / +271 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 117,1 mld | 44,1 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +49 % / +140 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 61,6 mld | 19,2 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +25 % / +20 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 55,2 mld | 62,4 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +22 % / +106 % |
| MCHPMicrochip Technology Inc | 35,3 mld | 47,2 | 12,6 % | 15,0 % | +7,1 % | +21 % / −22 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 31,4 mld | 71,6 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +14 % / indisponibil |
| IMOSChipMOS TECHNOLOGIES INC. | 29,7 mld | 676,0 | 5,6 % | 6,3 % | −0,8 % | +55 % / +64 % |
| ONOn Semiconductor Corp | 24,5 mld | 36,6 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +25 % / −12 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 23,0 mld | 38,9 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +36 % / indisponibil |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 21,1 mld | 40,0 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −37 % / +527 % |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 21,0 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −28 % / +24 % |
| SIMOSilicon Motion Technology Corporation | 21,0 mld | 171,7 | 15,3 % | 13,8 % | +10,2 % | +76 % / +166 % |
| NXTNextpower Inc. | 15,0 mld | 25,1 | 26,5 % | 16,0 % | +20,3 % | +9 % / +145 % |
| TSEMTower Semiconductor Ltd. | 14,7 mld | 67,5 | 7,9 % | 14,1 % | +9,1 % | +21 % / +378 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 14,5 mld | 60,9 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +9 % / +127 % |
| SWKSSkyworks Solutions, Inc. | 12,2 mld | 42,0 | 5,1 % | 7,2 % | −2,2 % | +23 % / −16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ASX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 16,83 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 29,85 Randament total 0 % · Pe an 0 % | 45,10 Randament total 52 % · Pe an 52 % |
| 3 ani | 14,28 Randament total -52 % · Pe an -22 % | 28,69 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 47,88 Randament total 61 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 12,12 Randament total -59 % · Pe an -16 % | 27,58 Randament total -7 % · Pe an -1 % | 50,84 Randament total 71 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 7,17
- Marja netă± 5,02
- Creșterea anuală a veniturilor± 4,39
- Diluare anuală± 0,42
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026).
Pe scurt
ASE Technology Holding este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de asamblare și testare a semiconductorilor din lume, completate de servicii EMS prin grupul USI. Compania beneficiază de tendința de externalizare a producției de semiconductori și de consolidarea sectorului, iar în exercițiul fiscal 2025 veniturile operaționale au atins 645,4 miliarde NT$ 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o gamă largă de servicii de ambalare și testare, la scară mare, și o prezență geografică în principalele centre de fabricație din Asia 1.
- Alianța strategică cu TSMC și relațiile de lungă durată cu furnizorii de servicii complementare sprijină poziția competitivă a companiei 1.
- Integrarea cu USI Group oferă acces la tehnologii de asamblare la nivel de modul, placă și sistem 1.
Puncte slabe
- Costurile fixe ridicate, inclusiv amortizarea și chiriile, fac profitabilitatea sensibilă la scăderile gradului de utilizare a capacităților 1.
- Segmentul EMS are marje brute mici și costuri mari cu materiile prime, ceea ce afectează rentabilitatea agregată 1.
- Compania a înregistrat o pierdere din depreciere a fondului comercial în prima jumătate a anului 2025, din cauza unor unități care nu și-au atins rezultatele așteptate 1.
Oportunități
- Creșterea externalizării ambalării avansate și a sistemelor în pachet ar putea susține cererea pentru serviciile companiei 1.
- Achizițiile recente de capacități în Malaezia și în Filipine ar putea extinde diversificarea lanțului de aprovizionare 1.
- Creșterea serviciilor de testare, unde compania își extinde oferta, ar putea îmbunătăți marjele generale 1.
Amenințări
Riscuri
- Utilizarea capacitățilorridicat
Costurile fixe ridicate înseamnă că o scădere a utilizării echipamentelor ar putea reduce semnificativ marjele 1.
- Prețul auruluimediu
Compania nu poate ajusta întotdeauna prețurile de vânzare pentru a compensa fluctuațiile prețului aurului folosit în ambalare 1.
- Cursul de schimbmediu
Majoritatea veniturilor sunt în dolari americani, iar fluctuațiile față de noul dolar taiwanez ar putea afecta rezultatele 1.
- Depreciere a fondului comercialmediu
Pierderea din depreciere înregistrată în 2025 arată că rezultatele unor unități pot cădea sub așteptări, iar evaluările viitoare ar putea produce noi pierderi 1.
- Concurența prin prețuriridicat
Concurenții care încearcă să mențină utilizarea ridicată a capacităților pot forța scăderea prețurilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Poziția de lider în ambalare și testare, combinată cu tendința de externalizare, ar putea susține creșterea veniturilor pe termen lung 1.
- Creșterea segmentului de testare, cu marje mai mari, ar putea îmbunătăți profitabilitatea în ansamblu 1.
- Parteneriatele strategice și diversificarea geografică ar putea reduce riscurile legate de lanțul de aprovizionare 1.
Ce ar strica teza
- Costurile fixe ridicate și presiunea prețurilor ar putea limita marjele dacă cererea scade 1.
- Segmentul EMS, cu marje mici și costuri ridicate ale materiilor prime, ar putea diminua rentabilitatea totală 1.
- Dependența de ciclurile semiconductorilor și de cursul de schimb ar putea genera rezultate volatile 1.
De urmărit
- Evoluția marjei brute în segmentul de ambalareQ1 2027
- Integrarea activelor achiziționate în Malaezia și în Filipine2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (10 aug. 2026), 6-K (03 aug. 2026).
Afacerea
ASE Technology Holding Co., Ltd., înființată în aprilie 2018 prin combinarea Advanced Semiconductor Engineering și Siliconware Precision Industries, este un furnizor important de servicii de fabricație pentru semiconductori în ambalare și testare 1. Compania oferă ambalare, materiale de interconectare, testare de inginerie, testare pe plachetă și testare finală, precum și soluții integrate EMS prin USI Group 1. Acțiunile sale sunt listate pe TWSE, iar ADS-urile sunt listate la NYSE sub simbolul ASX 1.
Segmente
Ambalare
Ambalarea, numită și asamblare, a reprezentat cel mai mare segment în exercițiul fiscal 2025, cu venituri de 308,3 miliarde NT$ 1. Segmentul include tehnologii avansate precum flip chip, CoWoS și SiP, pe care compania le consideră esențiale pentru viitor 1.
Piața în context
Piața globală a semiconductorilor a avut vânzări de aproximativ 791,7 miliarde USD în 2025, iar sectorul are o creștere pe termen lung cu cicluri periodice de scădere 1. Externalizarea ambalării, testării și fabricației este în creștere, iar Taiwanul este cel mai mare centru pentru fabricație externalizată din lume 1.
Tendințe
- Externalizarea producției de semiconductorivânt din spate
Companiile fără fabrici proprii și producătorii integrați externalizează tot mai mult ambalarea și testarea, ceea ce sprijină cererea pentru serviciile companiei 1.
- Consolidarea sectoruluimixt
Fuziunile și achizițiile transfrontaliere în ambalare și testare ar putea modifica poziția concurenților și ar putea ajuta compania să își extindă capacitățile 1.
- Presiunea asupra prețurilorvânt din față
Prețurile medii de vânzare pot scădea abrupt în perioadele de concurență intensă, iar costurile fixe ridicate fac marjele sensibile la gradul de utilizare a capacităților 1.
- Costul materiilor primevânt din față
Fluctuațiile prețului aurului, folosit în firele de ambalare, ar putea afecta costurile, deși compania trece la firele de cupru pentru a reduce costurile 1.
Poziția concurențială
Compania activează într-o industrie foarte competitivă, în care concurenții își extind capacitățile prin achiziții transfrontaliere 1. Presiunea prețurilor este accentuată în perioadele de cerere scăzută, când concurenții își mențin nivelurile de utilizare ridicate 1.
- Amkor TechnologyAMKR
Concurent în ambalare și testare, menționat în sursă printre companiile care au realizat achiziții în sector 1.
- STATS ChipPAC
Companie de ambalare și testare, achiziționată de un grup chinez, menționată ca exemplu de consolidare în sector 1.
- Unisem
Furnizor de ambalare și testare, achiziționat de o companie chineză, menționat în contextul consolidării sectorului 1.
- J-Devices
Furnizor de servicii de ambalare, achiziționat de un concurent, menționat în sursă ca parte a tendinței de consolidare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)03 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 iul. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ASE Technology Holding Co., Ltd. · 01 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.