olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Tower Semiconductor Ltd. TSEM
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
Tower Semiconductor este o fabrică independentă specializată (pure-play foundry) care produce plachete de siliciu pentru clienți din comunicații, centre de date, automobile și industrie. Compania se concentrează pe tehnologii precum siliciu fotonic (SiPho) și SiGe, iar veniturile au atins 1.566,1 milioane USD în 2025. Investițiile de capacitate planificate în ultimii doi ani, de 920 milioane USD, arată miza expansiunii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Tower Semiconductor Ltd. (TSEM) costa 148,80 USD (−8,75 % într-o zi), cu capitalizare 16,7 mld USD, P/E 76,7 pe un EPS diluat de 1,94 USD în ultimele 12 luni, beta 2,16, interval pe 52 de săptămâni 84,07–316,85 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 33,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 143,23 – 237,03
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 49,3 %
- SMA 50 / 200
- 209,07 / 205,58
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -16,40 / -12,84
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −40,4 % | −1,1 % | −39,3 pp | — |
| 3 luni | −29,5 % | −0,5 % | −29,1 pp | — |
| 6 luni | −31,4 % | +4,4 % | −35,8 pp | — |
| De la început de an | +26,7 % | +12,3 % | +14,4 pp | — |
| 1 an | +80,5 % | +13,5 % | +66,9 pp | +35,9 % |
| 3 ani | +519,5 % | +76,4 % | +443,1 pp | +30,5 % |
| 5 ani | +322,8 % | +63,7 % | +259,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 10 trimestre (min 6,5, mediană 23,0, max 60,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,6 mld |
| Venituri an/an | −6,0 % | −5,4 % | +2,6 % | +19,2 % | +11,2 % | −15,2 % | +0,9 % | +9,1 % |
| Profit net | 135,6 mil | 90,0 mil | 82,3 mil | 150,0 mil | 264,6 mil | 518,5 mil | 207,9 mil | 220,5 mil |
| Profit net an/an | −54,5 % | −33,6 % | −8,6 % | +82,3 % | +76,4 % | +96,0 % | −59,9 % | +6,1 % |
| EPS diluat | 1,32 | 0,84 | 0,76 | 1,37 | 2,39 | 4,66 | 1,85 | 1,94 |
| EPS diluat an/an | −54,5 % | −36,4 % | −9,5 % | +80,3 % | +74,5 % | +95,0 % | −60,3 % | +4,9 % |
| netă % | 10,4 % | 7,3 % | 6,5 % | 9,9 % | 15,8 % | 36,4 % | 14,5 % | 14,1 % |
| Flux de numerar liber | 102,7 mil | 99,9 mil | -37,1 mil | 107,5 mil | 163,4 mil | 232,1 mil | 12,5 mil | -48,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 235,4 mil USD
- Datorie financiară
- 161,5 mil USD
- Datorie netă
- -73,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,9 mld USD
- Active totale
- 3,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,06x
- Lichiditate curentă
- 6,48x
- ROE
- 8,0 %
- ROA
- 6,9 %
- Marja FCF
- -3,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 233,3 mil | 329,1 mil | 466,3 mil | 353,5 mil | 339,4 mil | 363,9 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 78,3 mil | 85,4 mil | 83,9 mil | 79,8 mil | 79,4 mil | 86,5 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 64,0 mil | 77,2 mil | 80,3 mil | 72,5 mil | 75,0 mil | 83,2 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 91,0 mil | 166,5 mil | 311,7 mil | 547,3 mil | 191,3 mil | 194,2 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 240,5 mil | 270,7 mil | 292,6 mil | 258,0 mil | 266,3 mil | 303,1 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 331,6 mil ≈ | 437,2 mil ≈ | 604,3 mil ≈ | 805,3 mil ≈ | 457,6 mil ≈ | 497,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,8 mil | 7,3 mil | 5,7 mil | 4,4 mil | 4,0 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 88,7 mil | 155,1 mil | 292,0 mil | 584,8 mil | 217,4 mil | 240,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 5,4 mil | 1,0 mil | 25,5 mil | 65,3 mil | 10,2 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Profit net | 82,3 mil | 150,0 mil | 264,6 mil | 518,5 mil | 207,9 mil | 220,5 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,76 | 1,37 | 2,39 | 4,66 | 1,85 | 1,94 | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 108,5 mil | 109,8 mil | 110,8 mil | 111,2 mil | 112,3 mil | 113,6 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 72,5 mil
- 2024
- 75,0 mil
- 2025
- 83,2 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
- 2023
- 111,2 mil
- 2024
- 112,3 mil
- 2025
- 113,6 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 211,7 mil | 210,9 mil | 340,8 mil | 260,7 mil | 271,9 mil | 235,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 162,1 mil | 142,2 mil | 152,9 mil | 154,1 mil | 211,9 mil | 222,8 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 199,1 mil | 234,5 mil | 302,1 mil | 282,7 mil | 268,3 mil | 256,9 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 839,2 mil | 876,7 mil | 962,3 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | 7,0 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,0 mil | 11,8 mil | 7,0 mil | 5,1 mil | 3,2 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Active totale | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 96,9 mil | 78,7 mil | 150,9 mil | 139,1 mil | 130,6 mil | 123,9 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 106,5 mil | 83,9 mil | 62,3 mil | 59,0 mil | 48,4 mil | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 283,8 mil | 231,0 mil | 210,1 mil | 172,6 mil | 132,4 mil | 133,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 272,9 mil | 276,3 mil | 387,4 mil | 276,8 mil | 285,1 mil | 263,7 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 639,2 mil | 615,9 mil | 659,1 mil | 491,5 mil | 440,3 mil | 417,7 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 107,9 mil | 107,9 mil | 110,0 mil | 110,8 mil | 111,6 mil | 112,5 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
- 2023
- 5,1 mil
- 2024
- 3,2 mil
- 2025
- 1,5 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
- 2023
- 110,8 mil
- 2024
- 111,6 mil
- 2025
- 112,5 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 276,6 mil | 421,3 mil | 529,8 mil | 676,6 mil | 448,7 mil | 395,5 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 313,7 mil | 313,8 mil | 366,4 mil | 444,5 mil | 436,2 mil | 444,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -37,1 mil ≈ | 107,5 mil ≈ | 163,4 mil ≈ | 232,1 mil ≈ | 12,5 mil ≈ | -48,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -363,6 mil | -338,9 mil | -329,4 mil | -720,8 mil | -400,2 mil | -398,1 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -61,2 mil | -76,9 mil | -66,7 mil | -30,4 mil | -32,5 mil | -33,4 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -720,8 mil
- 2024
- -400,2 mil
- 2025
- -398,1 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
- 2023
- -30,4 mil
- 2024
- -32,5 mil
- 2025
- -33,4 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 23 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 16,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie82
- Calitate15
- Evaluare14
- Creștere14
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 35,51 – 148,97 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venit52,44 – 148,97 (Mijloc 80,78)28 firme folosite · multiplul median 5,8x · quartile 3,7x – 10,7xAAOI, ADI, ALGM, AMAT, AMD, AMKR, AVGO, DIOD, FSLR, FTCI, ICHR, INTC, MCHP, MRAM, MRVL, MTSI, MU, MXL, NVDA, NXPI, ON, PLAB, Q, QUIK, SPCB, SYNA, TXN, WOLF
- Colegi: EV/EBITDA35,51 – 104,86 (Mijloc 74,20)11 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 7,9x – 23,6xAMAT, AMKR, FSLR, ICHR, MCHP, MU, NVDA, NXPI, ON, PLAB, SPCB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 23/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 23,2 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 12,4 % | 49 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | -3,1 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,3 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 9,1 % | 41 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,1x | 64 (față de colegi) | 7 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,5x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 10,6x | 25 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | -0,3 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie82/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere14/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate15/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare14/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TOWER SEMICONDUCTOR LTD. (TSEM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld USD în 2025; creștere an/an 9,1 %; marjă netă 14,1 %; ROE 7,9 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.
Intervalul de valoare estimat este 43,98–126,91 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 77,49 USD, prețul de 148,80 USD lasă un potențial de -47,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -92,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 23/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 6,5x
Ce o infirmă
- Marja brută: 23,2 %
- Marja FCF: -3,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -2,3 %
- EV/Venit: 10,6x
- Randament FCF: -0,3 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NVDANvidia Corp | 4.823,1 mld | 25,3 | 117,2 % | 63,7 % | +65,5 % | +13 % / +328 % |
| AVGOBroadcom Inc. | 1.553,7 mld | 41,6 | 44,2 % | 42,9 % | +23,9 % | −19 % / +252 % |
| MUMicron Technology, Inc. | 899,7 mld | 10,7 | 88,3 % | 63,8 % | +256,3 % | +236 % / +945 % |
| AMDAdvanced Micro Devices, Inc | 801,6 mld | 106,3 | 11,8 % | 16,8 % | +34,3 % | +125 % / +303 % |
| INTCIntel Corporation | 309,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +44 % / +30 % |
| AMATApplied Materials Inc | 293,2 mld | 31,9 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +46 % / +147 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 284,6 mld | 40,4 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +85 % / +104 % |
| ARMArm Holdings PLC | 204,1 mld | 225,6 | 12,0 % | 18,4 % | +22,8 % | +41 % / +212 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 196,8 mld | 48,2 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +53 % / +122 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 140,1 mld | 52,8 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +79 % / +187 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 66,8 mld | 20,8 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +36 % / +30 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 61,5 mld | 69,5 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +36 % / +130 % |
| MCHPMicrochip Technology Incorporated | 40,9 mld | 104,2 | 7,2 % | 9,3 % | +7,1 % | +41 % / −10 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 39,0 mld | 89,0 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +42 % / indisponibil |
| ONOn Semiconductor Corp | 27,7 mld | 41,4 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +42 % / −0 % |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 25,7 mld | 48,7 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −23 % / +662 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 24,8 mld | 42,0 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +46 % / indisponibil |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 20,9 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −29 % / +23 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 17,8 mld | 74,6 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +33 % / +178 % |
| TSEMTower Semiconductor Ltd. | 16,7 mld | 76,7 | 7,9 % | 14,1 % | +9,1 % | +80 % / +519 % |
| AMKRAmkor Technology, Inc. | 8,8 mld | 14,4 | 13,6 % | 8,3 % | +6,2 % | −2 % / +27 % |
| ALGMAllegro Microsystems, Inc. | 5,8 mld | 209,1 | 3,2 % | 3,1 % | +22,8 % | +17 % / +15 % |
| CRUSCirrus Logic, Inc. | 5,8 mld | 14,6 | 19,5 % | 20,2 % | +5,3 % | −4 % / +53 % |
| MXLMaxLinear, Inc. | 5,2 mld | — | -5,9 % | -4,4 % | +29,7 % | +265 % / +204 % |
| AAOIApplied Optoelectronics, Inc. | 5,0 mld | — | -5,4 % | -9,6 % | +82,8 % | +121 % / +347 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TSEM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 82,78 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 146,86 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 221,91 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 69,78 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 140,28 Randament total -6 % · Pe an -2 % | 234,21 Randament total 57 % · Pe an 16 % |
| 5 ani | 58,83 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 133,99 Randament total -10 % · Pe an -2 % | 247,19 Randament total 66 % · Pe an 11 % |
- P/E la ieșire± 35,07
- Marja netă± 24,55
- Creșterea anuală a veniturilor± 21,55
- Diluare anuală± 2,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026).
Pe scurt
Tower Semiconductor este o fabrică independentă specializată (pure-play foundry) care produce plachete de siliciu pentru clienți din comunicații, centre de date, automobile și industrie. Compania se concentrează pe tehnologii precum siliciu fotonic (SiPho) și SiGe, iar veniturile au atins 1.566,1 milioane USD în 2025 1. Investițiile de capacitate planificate în ultimii doi ani, de 920 milioane USD 1, arată miza expansiunii.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție specializată în tehnologii precum siliciu fotonic, SiGe și RF SOI, cu experiență de peste treizeci de ani 1.
- Clienții mențin relații de lungă durată, iar compania raportează o rată ridicată de retenție 1.
- Creșterea veniturilor și a profitului net în 2025 arată o bază operațională solidă 1.
Puncte slabe
Oportunități
Riscuri
- Finanțarea expansiuniiridicat
Planurile de investiții de capacitate pot necesita fonduri pe care compania nu este sigură că le poate obține în condiții favorabile 1.
- Întârzieri în instalarea echipamentelorridicat
Conflictele regionale au împiedicat furnizorii să instaleze echipamente, ceea ce poate afecta calendarul de calificare 1.
- Restructurarea din Japoniamediu
Tranzacția cu Nuvoton poate să nu se închidă pe calendarul vizat, iar clienții ar putea întâmpina perturbări 1.
- Blocaje operaționale la cerere maremediu
Utilizarea ridicată a capacității poate duce la întârzieri și la pierderea unor clienți sau la penalități 1.
- Litigiu privind contractul de închirierescăzut
Proprietarul fabricii Fab 3 a susținut că măsurile de reducere a zgomotului nu sunt adecvate, ceea ce poate afecta operațiunile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Cererea pentru siliciu fotonic și tehnologii specializate ar putea sprijini o creștere susținută a veniturilor, dacă expansiunea de capacitate se realizează la timp 1.
- Relațiile de lungă durată cu clienții și angajamentele de capacitate ar putea oferi vizibilitate asupra cererii viitoare 1.
- Profitabilitatea în creștere în 2025 arată că modelul operațional poate genera fonduri pentru investiții 1.
Ce ar strica teza
- Presiunile de preț pe măsură ce produsele se maturizează ar putea reduce marjele dacă costurile nu scad suficient 1.
- Investițiile mari și finanțarea lor ar putea diminua profitul și soldul de numerar dacă cererea nu crește la nivelul așteptat 1.
- Întârzierile în instalarea echipamentelor și în calificare ar putea amâna veniturile din noile capacități 1.
De urmărit
- Progresul expansiunii SiPho și SiGe și al calificării echipamentelor2026
- Finalizarea tranzacției de restructurare din Japonia2027
- Evoluția marjei brute pe măsură ce produsele se maturizeazăQ1 2027
- Rezultatul disputei cu Intel privind capacitatea din New Mexiconext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026).
Afacerea
Tower Semiconductor Ltd. este o fabrică independentă specializată, cu sediul executiv în Migdal Haemek, Israel, care nu produce propriile cipuri, ci procesează plachete de siliciu după specificațiile proiectelor clienților 1. Compania operează fabrici în Israel, Statele Unite, Italia și Japonia și oferă tehnologii de la 0,35 la 0,13 microni pe plachete de 200 mm, respectiv 65 nanometri pe plachete de 300 mm 1. Clienții săi sunt companii fără fabrică proprie, IDM-uri și integratori de module pentru centre de date 1.
Compania a reorganizat în 2025 Fab 1, consolidând fluxurile în Fab 2 din Migdal Haemek, pentru a-și eficientiza producția 1. În martie 2026 a semnat un acord de restructurare a operațiunilor din Japonia, prin care Tower va deține integral Fab 7, urmând ca închiderea tranzacției să fie vizată pentru 1 aprilie 2027, sub rezerva aprobărilor de reglementare 1. Acordul a fost prezentat ca fiind menit să mențină nealterate livrările către clienții existenți 1.
Clientela include multe companii cu contracte de furnizare pe termen lung, iar compania susține că păstrează o rată ridicată de retenție a clienților 1. Parteneriatul cu ST pentru o fabrică de 300 mm în Agrate, Italia, a intrat în producție de volum în trimestrul al patrulea al anului 2024 1.
Segmente
Tehnologii specializate (SiPho, SiGe, RF SOI, senzori de imagine)
Compania a precizat că o parte importantă a veniturilor provine din tehnologiile țintă, respectiv RF CMOS, RF SOI, SiGe BiCMOS, SiPho, circuite de putere și senzori de imagine CMOS 1. Siliciul fotonic este folosit în transceptoare optice pentru centre de date, reducând costul prin integrarea mai multor funcții pe un singur cip 1.
Fabricație de volum pe plachete de 200 mm și 300 mm
Fabricile din Israel, Italia și Japonia produc pentru clienți din segmente precum comunicațiile fără fir, electronica de consum și automobilele, iar expansiunea SiPho și SiGe vizează Fab 2, Fab 3, Fab 7 și Fab 9 1.
Servicii de inginerie și suport de capacitate
Pe lângă producție, compania oferă servicii de proiectare și suport tehnic, precum și asistență pentru înființarea sau creșterea capacității fabricilor deținute de terți, cu plăți legate de etape prestabilite 1.
Piața în context
Piața semiconductorilor externalizează tot mai mult producția către fabrici independente, pe măsură ce companiile fără fabrică proprie și IDM-urile își concentrează resursele pe proiectare 1. Cererea pentru analogic și mixt-semnal, precum și pentru tehnologii specializate, creează un segment în care numărul de furnizori capabili este limitat 1.
Piața siliciului fotonic și a comunicațiilor optice pentru centrele de date are potențial de creștere, iar compania a invocat angajamente de capacitate cu clienți până în 2028 1. Expansiunea dezvoltării acestor piețe ar putea depinde de ritmul de instalare și calificare a echipamentelor 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru siliciu fotonicvânt din spate
Cererea pentru transceptoare optice din centrele de date sprijină creșterea SiPho, care permite integrarea mai multor componente pe un singur cip 1.
- Migrarea producției spre fabrici specializatevânt din spate
Companiile fără fabrică proprie externalizează tot mai mult fabricația, ceea ce sprijină cererea pentru furnizori specializați 1.
- Presiuni de preț pe măsură ce produsele se maturizeazăvânt din față
Prețurile medii din industrie scad pe măsură ce produsele maturizează, iar compania se așteaptă la aceeași tendință 1.
- Tensiuni geopolitice în regiunemixt
Conflictele din februarie 2026 au împiedicat furnizorii să ajungă în Israel pentru instalarea echipamentelor, ceea ce ar putea întârzia creșterea capacității 1.
Poziția concurențială
Compania concurează direct în segmentele specializate cu alte fabrici dedicate, dar și cu furnizori de noduri avansate și cu IDM-uri care alocă o parte din capacitate producției externe 1. Concurenții pot avea avantaje precum capacitate mai mare, bază de clienți mai diversificată, resurse financiare mai mari sau sprijin guvernamental 1.
Tehnologiile CMOS cu geometrii sub 10 nanometri ar putea oferi caracteristici comparabile cu cele specializate ale companiei, iar compania nu intenționează să ofere aceste procese 1. Creșterea capacității specializate la concurenți ar putea duce la presiuni asupra prețurilor 1.
- Fabrici specializate independente (dedicated foundries)
Concurenții direcți în segmentele specializate, cu capacitate care poate crește și presiuni asupra prețurilor 1.
- Furnizori de noduri avansate
Furnizori orientați spre tehnologii avansate, care au unele capacități specializate 1.
- Dispozitive integrate (IDM) cu capacitate de fabricație externă
Companii care își alocă o parte din capacitate serviciilor de fabricație pentru terți 1.
- Furnizori cu tehnologii CMOS sub 10 nanometri
Nu sunt concurenți direcți în aceeași nișă, dar pot înlocui designurile specializate dacă cererea digitală crește 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- BREAKING: Eiffel Tower says closed due to nationwide strikes in France Follow @i…Telegram — Insider Paper (EN, defense leaks) · 05 nov. 2026 · EN
- Russian forces attack energy facilities in Vinnytsia region, damage mobile communications towerUkrinform (UA, EN) · 01 nov. 2026 · EN
- Russian man who turned abandoned water tower into home fined 570,000 rubles for donating to Anti-Corruption FoundationMeduza English (independent RU/exile) · 30 oct. 2026 · EN
- China's viral gravity battery tower in Jiangsu is a 2023 projectbne IntelliNews (EN) · 30 oct. 2026 · EN
- Boston Office Tower Sells for $546 Million Discount at AuctionBloomberg Markets · 28 oct. 2026 · EN
- N. Korean officials pay tribute to fallen Chinese soldiers at Friendship TowerYonhap News (KR, EN) · 26 oct. 2026 · EN
- Four-year-old girl dies after falling from east London tower blockThe Guardian World · 25 oct. 2026 · EN
- Put the last cell tower in orbitThe Hill · 23 oct. 2026 · EN
- NBA star Precious Achiuwa signs on for $1.8 million condo in luxury Miami towerMarketWatch — Top Stories · 23 oct. 2026 · EN
- Eiffel Tower women staff row was miscommunication , says BAPS monk Brahmavihari SwamiSurge — GDELT DOC · 23 oct. 2026 · RO
- Ken Griffin’s New NYC Tower Gets $3.3 Billion Construction LoanBloomberg Markets · 21 oct. 2026 · EN
- Descoperiți „comorile” care transformă Beachtro Tower într-un paradis pentru tinerii rezidenți. - Vietnam.vnSurge — Google News · 21 oct. 2026 · RO
- Scandal la Belgrad: Procurorul din afacerea Trump Tower, ținta unui program de spionajAdevărul · 20 oct. 2026 · RO
- Serbian prosecutor who investigated Belgrade Trump tower project ‘targeted with spyware’The Guardian World · 20 oct. 2026 · EN
- Serbian prosecutor probing Trump Tower in Belgrade targeted with spywarePolitico EU · 19 oct. 2026 · EN
- Culture council eyes Osaka Castle’s main tower as important cultural propertyThe Japan Times · 19 oct. 2026 · EN
- EAA AirVenture Oshkosh: How The World’s Largest Fly-In Runs The Busiest Tower On EarthSimple Flying · 19 oct. 2026 · EN
- Bell tower of Limoges town hall collapses after arson during riotsTASS (RU, EN) · 17 oct. 2026 · EN
- Afacerea „Trump Tower” zguduie Serbia: Cum a intervenit Vucic pentru un proiect imobiliar al familiei TrumpAdevărul · 16 oct. 2026 · RO
- Three commended for stepping up during Tower Transit bus driver's medical emergencyCNA (Channel NewsAsia) · 16 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)03 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tower Semiconductor Ltd. · 30 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.