olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MaxLinear, Inc. MXL

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

56,85USD−11,13 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

MaxLinear proiectează circuite integrate de comunicații (SoC) pentru centre de date, infrastructură de bandă largă, mobilă și industrială, fără a deține fabrici proprii. Compania este în prezent într-o fază de creștere accelerată, determinată mai ales de cererea pentru infrastructura optică a centrelor de date AI, cu venituri de 218,1 milioane USD în trimestrul trei din 2026.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea MaxLinear, Inc. (MXL) costa 56,85 USD (−11,13 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mld USD, beta 2,82, interval pe 52 de săptămâni 13,05–128,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 218,1 mil USD (+72,4 % an/an), profit net de 28,9 mil USD, EPS diluat 0,30 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,2 mld USD
acțiuni la 15 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,37 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-0,65 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,82
Volatilitate (1 an) 117 %
Interval 52 săpt.
13,05128,03

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
35,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
53,33 – 95,52
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 56,7 %
SMA 50 / 200
76,92 / 60,58
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-5,70 / -3,85
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−46,1 %−1,1 %−45,0 pp—
3 luni−15,7 %−0,5 %−15,3 pp—
6 luni−30,0 %+4,4 %−34,4 pp—
De la început de an+226,2 %+12,3 %+213,8 pp—
1 an+297,0 %+13,5 %+283,5 pp+35,9 %
3 ani+233,6 %+76,4 %+157,2 pp+112,8 %
5 ani−15,9 %+63,7 %−79,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−55,6 %
30 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,1 %
27 dec. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
218,1 mil USD
+72,4 % an/an
Profit net
28,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,30
indisponibil an/an
netă / operațională
13,3 % / 13,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri92,2 mil95,9 mil108,8 mil126,5 mil136,4 mil137,2 mil168,8 mil218,1 mil
Costul vânzărilor40,9 mil42,1 mil47,3 mil54,6 mil57,9 mil58,3 mil71,2 mil90,0 mil
Profit brut51,2 mil53,8 mil61,5 mil71,9 mil78,6 mil78,9 mil97,7 mil128,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare38,1 mil36,6 mil33,4 mil47,7 mil42,0 mil42,5 mil45,8 mil36,9 mil
Profit operațional-41,2 mil-46,1 mil-24,6 mil-41,3 mil-14,9 mil-17,2 mil-4,2 mil30,2 mil
Amortizare și depreciere11,7 mil11,1 mil7,4 mil ≈9,0 mil ≈16,4 mil10,9 mil7,2 mil ≈8,9 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile2,8 mil2,5 mil2,5 mil2,6 mil2,4 mil2,2 mil2,3 mil2,7 mil
Profit înainte de impozit-40,8 mil-49,0 mil-30,7 mil-43,4 mil-17,8 mil-18,7 mil-6,6 mil28,2 mil
Impozit pe profit17,0 mil711,0 mii-4,1 mil2,1 mil-2,9 mil26,5 mil-8,3 mil-732,0 mii
Profit net-57,8 mil-49,7 mil-26,6 mil-45,5 mil-14,9 mil-45,1 mil1,8 mil28,9 mil
EPS diluat-0,68 ≈-0,58-0,31-0,52-0,17 ≈-0,520,020,30
Flux de numerar operațional-27,8 mil-11,4 mil10,5 mil ≈10,1 mil ≈10,4 mil-8,9 mil4,8 mil ≈-13,6 mil ≈
Investiții (capex)2,2 mil2,0 mil1,2 mil ≈5,7 mil ≈3,7 mil1,4 mil2,3 mil ≈5,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri385,0 mil317,2 mil478,6 mil892,4 mil1,1 mld693,3 mil360,5 mil467,6 mil
Venituri an/an−8,4 %−17,6 %+50,9 %+86,5 %+25,5 %−38,1 %−48,0 %+29,7 %
Profit net-26,2 mil-19,9 mil-98,6 mil42,0 mil125,0 mil-73,1 mil-245,2 mil-136,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+197,9 %−158,5 %indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,38-0,28-1,350,531,55-0,91-2,93-1,58
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+192,5 %−158,7 %indisponibilindisponibil
netă %-6,8 %-6,3 %-20,6 %4,7 %11,2 %-10,6 %-68,0 %-29,2 %
Flux de numerar liber94,9 mil71,5 mil61,1 mil129,1 mil347,5 mil29,9 mil-63,0 mil7,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
72,8 mil USD
Datorie financiară
123,6 mil USD
Datorie netă
50,8 mil USD
Capitaluri proprii
451,9 mil USD
Active totale
796,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,27x
Lichiditate curentă
1,34x
ROE
-28,2 %
ROA
-16,5 %
Marja FCF
1,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
693,3 mil
2024
360,5 mil
2025
467,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
307,6 mil
2024
165,7 mil
2025
201,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
385,7 mil
2024
194,8 mil
2025
265,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
132,2 mil
2024
138,3 mil
2025
159,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
-38,2 mil
2024
-223,4 mil
2025
-126,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
71,5 mil
2024
54,1 mil
2025
44,0 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

EBITDA
2023
33,3 mil ≈
2024
-169,2 mil ≈
2025
-82,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
10,7 mil
2024
10,9 mil
2025
10,1 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-63,8 mil
2024
-238,7 mil
2025
-140,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,3 mil
2024
6,5 mil
2025
-4,2 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Profit net
2023
-73,1 mil
2024
-245,2 mil
2025
-136,7 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,91
2024
-2,93
2025
-1,58

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
80,7 mil
2024
83,6 mil
2025
86,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
187,3 mil
2024
118,6 mil
2025
72,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
170,6 mil
2024
85,5 mil
2025
46,1 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
99,9 mil
2024
90,3 mil
2025
78,1 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Active curente
2023
488,0 mil
2024
323,4 mil
2025
248,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
66,4 mil
2024
59,3 mil
2025
48,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
318,6 mil
2024
318,6 mil
2025
318,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
73,6 mil
2024
55,0 mil
2025
48,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
864,6 mil
2025
796,4 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
21,6 mil
2024
31,4 mil
2025
37,9 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 23 iul. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
122,4 mil
2024
123,0 mil
2025
123,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
222,1 mil
2024
182,3 mil
2025
186,0 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
394,0 mil
2024
348,4 mil
2025
344,5 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
686,3 mil †
2024
516,3 mil †
2025
451,9 mil †

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
43,4 mil
2024
-45,3 mil
2025
19,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
13,5 mil
2024
17,7 mil
2025
12,6 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
29,9 mil ≈
2024
-63,0 mil ≈
2025
7,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-15,9 mil
2024
-23,4 mil
2025
-19,8 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-26,4 mil
2024
1,3 mil
2025
-18,7 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
20,0 mil

SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-25,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-0,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
58,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
83,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-7,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
13,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-20,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-19,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
5,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
9,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
140,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
8,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 30 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

56,85 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
9,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
140,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 15 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 oct. 2026
verificat 2574derivat 204

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie50
  • Evaluare30
  • Calitate28
  • Creștere22
  • Randamente40

Interval de valoare estimat

Jos
17,28
USD pe acțiune
Mijloc
32,78
USD pe acțiune
Sus
58,30
USD pe acțiune
Preț: 56,85 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -42,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -73,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 3,73 – 105,72 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/Venit30,83 – 105,72 (Mijloc 59,52)
    24 firme folosite · multiplul median 8,3x · quartile 4,4x – 14,7x
    AAOI, ADI, AMAT, AMD, AVGO, AXTI, FSLR, FTCI, GFS, INTC, MCHP, MRAM, MRVL, MTSI, MU, NVDA, NXPI, ON, Q, SMTC, TE, TSEM, TXN, UCTT
  • Colegi: EV/EBITDA3,73 – 10,87 (Mijloc 6,04)
    10 firme folosite · multiplul median 16,9x · quartile 11,3x – 28,7x
    AMAT, FSLR, GFS, MCHP, MU, NVDA, NXPI, ON, TSEM, UCTT
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 30/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate58,0 %45 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate-0,9 %34 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate-3,1 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-25,3 %0 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere29,7 %67 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,2x17 (față de colegi)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x83 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare8,0x52 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare-0,4 %0 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,4 %40 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere22/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate28/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente40/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare30/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

MaxLinear, Inc. (MXL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 467,6 mil USD în 2025; creștere an/an 29,7 %; marjă netă -4,4 %; ROE -5,9 %; datorie netă/EBITDA 2,2x.

Intervalul de valoare estimat este 17,28–58,30 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 32,78 USD, prețul de 56,85 USD lasă un potențial de -42,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -73,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 30/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,2x

Ce o infirmă

  • Marja FCF: -3,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -25,3 %
  • Datorie netă / EBITDA: 2,2x
  • Randament FCF: -0,4 %
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 45,1x
EV/EBITDA
140,8x
mediana verticalei 21,0x
peste mediană (+570,7 %)
P/S
7,8x
mediana verticalei 8,9x
sub mediană (−12,5 %)
P/B
9,7x
mediana verticalei 5,5x
peste mediană (+75,6 %)
ROE
-5,9 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−175,0 %)
Marja netă
-4,4 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−138,7 %)
Marja EBIT
-0,9 %
mediana verticalei 12,4 %
sub mediană (−107,4 %)
Venituri an/an
29,7 %
mediana verticalei 22,3 %
peste mediană (+33,4 %)
Datorie netă/EBITDA
2,2x
mediana verticalei -0,1x
peste mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited10.262,8 mld291,029,3 %40,0 %+25,0 %+36 % / +307 %
NVDANvidia Corp4.823,1 mld25,3117,2 %63,7 %+65,5 %+13 % / +328 %
AVGOBroadcom Inc.1.553,7 mld41,644,2 %42,9 %+23,9 %−19 % / +252 %
MUMicron Technology, Inc.899,7 mld10,788,3 %63,8 %+256,3 %+236 % / +945 %
AMDAdvanced Micro Devices, Inc801,6 mld106,311,8 %16,8 %+34,3 %+125 % / +303 %
INTCIntel Corporation309,7 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+44 % / +30 %
AMATApplied Materials Inc293,2 mld31,941,1 %30,1 %+4,4 %+46 % / +147 %
TXNTexas Instruments Inc284,6 mld40,439,7 %34,3 %+13,0 %+85 % / +104 %
ADIAnalog Devices Inc196,8 mld48,212,2 %29,8 %+16,9 %+53 % / +122 %
MRVLMarvell Technology, Inc140,1 mld52,816,5 %27,9 %+42,1 %+79 % / +187 %
NXPINXP Semiconductors N.V.66,8 mld20,829,2 %23,4 %−2,7 %+36 % / +30 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.61,5 mld69,525,1 %23,9 %+26,4 %+36 % / +130 %
MCHPMicrochip Technology Incorporated40,9 mld104,27,2 %9,3 %+7,1 %+41 % / −10 %
ALABAstera Labs, Inc.39,0 mld89,028,2 %29,6 %+115,1 %+42 % / indisponibil
ONOn Semiconductor Corp27,7 mld41,48,9 %10,8 %−15,3 %+42 % / −0 %
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd25,7 mld48,730,7 %33,8 %+205,7 %−23 % / +662 %
QQnity Electronics, Inc.24,8 mld42,07,6 %11,5 %+9,7 %+46 % / indisponibil
GFSGLOBALFOUNDRIES Inc.22,4 mld25,47,8 %13,0 %+0,6 %+13 % / −25 %
FSLRFirst Solar, Inc.20,9 mld11,318,7 %37,1 %+24,1 %−29 % / +23 %
MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc.17,8 mld74,617,2 %20,7 %+32,6 %+33 % / +178 %
TSEMTower Semiconductor Ltd.16,7 mld76,77,9 %14,1 %+9,1 %+38 % / +443 %
SMTCSemtech Corporation10,3 mld—-5,8 %-3,0 %+15,5 %+50 % / +578 %
RMBSRambus Inc8,9 mld34,119,6 %33,4 %+27,1 %−13 % / +23 %
MXLMaxLinear, Inc.5,2 mld—-5,9 %-4,4 %+29,7 %+297 % / +234 %
AAOIApplied Optoelectronics, Inc.5,0 mld—-5,4 %-9,6 %+82,8 %+121 % / +347 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MXL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    MaxLinear proiectează circuite integrate de comunicații (SoC) pentru centre de date, infrastructură de bandă largă, mobilă și industrială, fără a deține fabrici proprii. Compania este în prezent într-o fază de creștere accelerată, determinată mai ales de cererea pentru infrastructura optică a centrelor de date AI, cu venituri de 218,1 milioane USD în trimestrul trei din 2026 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o integrare înaltă a funcțiilor pe un singur circuit, realizată prin proiectarea analog și de semnal mixt în CMOS 1. Creșterea rapidă în segmentul optic și marjele brute în creștere indică o poziție solidă în produsele de vârf 3.
    • Produsele au cicluri de viață lungi în multe piețe, ceea ce face dificilă înlocuirea lor odată integrate în proiecte 2. Compania a raportat și creșterea sumelor disponibile în facilitatea de credit revolving 3.
    • Activitatea de proiectare fără fabrici proprii permite o structură de costuri flexibilă și investiții concentrate pe cercetare și dezvoltare 1.

    Puncte slabe

    • Clienții sunt puțini și concentrați, iar pierderea unui mare client ar putea afecta semnificativ veniturile 12. Comenzile se fac pe bază de comandă de cumpărare, fără angajamente pe termen lung 2.
    • Compania nu produce propriile plachete și depinde de terți pentru fabricație, ceea ce face lanțul de aprovizionare vulnerabil 1.
    • Disputa legată de acordul de fuziune cu Silicon Motion generează costuri legale și riscul de plată a unor daune 1.

    Oportunități

    • Cererea pentru conexiuni optice de mare viteză și pentru AI în centrele de date ar putea extinde semnificativ segmentul de infrastructură 3. Lansarea produselor 1,6T ar putea crește conținutul pe produs 3.
    • Piețele industriale și de conectivitate multi-piață ar putea oferi noi clienți, dacă produsele sunt calificate pentru aplicații noi 1.
    • Creșterea investițiilor în infrastructura 5G și în backhaul ar putea sprijini liniile de produse radio 1.

    Amenințări

    • Tarifele și restricțiile la export între Statele Unite și alte țări ar putea reduce cererea și presiona prețurile 13.
    • Dacă investițiile hiperscalerilor în AI scad, cererea pentru produsele optice ar putea scădea rapid 3.
    • Concurența se intensifică, iar scăderea prețurilor medii ar putea afecta marjele companiei 1.

    Riscuri

    • Dependența de câțiva clienți mariridicat

      Un număr mic de clienți generează o parte majoră din venituri, iar o reducere a comenzilor de la aceștia ar putea afecta rezultatele 12.

    • Concentrarea creșterii în infrastructura AIridicat

      Creșterea recentă depinde de programele unor clienți hiperscale, iar întârzierile de calificare sau o scădere a investițiilor ar putea afecta veniturile 3.

    • Litigiul cu Silicon Motionmediu

      Silicon Motion a început arbitraj la Singapore, iar daunele ar putea fi semnificative și ar putea necesita utilizarea liniilor de credit 1.

    • Tarife și restricții de exportmediu

      Schimbările în politicile comerciale și controlul exportului ar putea afecta vânzările și accesul la unele piețe 1.

    • Ciclicitatea industrieimediu

      Cererea din industria semiconductorilor este ciclică, iar reducerea stocurilor sau a comenzilor ar putea afecta rapid veniturile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor pe segmentul de infrastructură optică pentru AI și marjele în urcare ar putea susține o perioadă lungă de expansiune, dacă produsele 1,6T intră în producție la timp 3.
    • Platforma Keystone PAM4 DSP și familiile Rushmore și Annapurna ar putea consolida poziția companiei în conexiunile optice de mare viteză 3.
    • Diversificarea în conectivitate, industrial și 5G ar putea reduce dependența de un singur segment, dacă cererea din aceste zone se stabilizează 1.

    Ce ar strica teza

    • Creșterea recentă este concentrată în puțini clienți hiperscale, iar o schimbare a planurilor lor ar putea inversa rapid tendința 23.
    • Disputa juridică legată de Silicon Motion ar putea genera costuri și daune care ar consuma resursele companiei 1.
    • Tensiunile comerciale și restricțiile la export ar putea reduce accesul la piețe importante și presiona prețurile 13.

    De urmărit

    • Rezultatele efective ale trimestrului patru față de ghidajul de venituriQ4 2026
    • Evoluția segmentului de infrastructură optică și ritmul de producție al produselor 1,6T2027
    • Stadiul arbitrajului cu Silicon Motion și eventualele daunenext 10-K
    • Concentrarea clienților și ponderea primilor zece clienți în veniturinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    MaxLinear este o companie fabless de proiectare de circuite integrate, cu sediul în Carlsbad, California, care dezvoltă SoC-uri ce integrează radiofrecvență, analog de înaltă performanță, semnal mixt, procesare digitală a semnalului și gestionarea energiei 1. Produsele sunt vândute în principal distribuitorilor, producătorilor de module, OEM și ODM, care le încorporează în routere, modemuri, transceiveri optici și stații de bază 5G 1. Veniturile fiscale 2025 au provenit parțial din vânzări de receptoare RF, soluții de conectivitate, transceiveri optici pentru centre de date și soluții de interfață și gestionare a energiei 1.

    Clienții sunt concentrați: în 2025, doi clienți au reprezentat 28% din venituri, iar primii zece clienți au reprezentat 65% 1. Produsele sunt expediate în principal către Asia, iar în primele nouă luni ale lui 2026 această cotă a ajuns la 85% 2. Compania nu are angajamente de achiziție pe termen lung, toți clienții cumpărând pe bază de comenzi de cumpărare 2.

    Din punct de vedere financiar, marja brută GAAP în trimestrul trei din 2026 a fost de 58,7%, iar cea non-GAAP de 60,0% 3. Compania a încheiat în 2023 acordul de fuziune cu Silicon Motion, iar disputele legale aferente rămân o sursă de costuri și incertitudine 1.

    Segmente

    Infrastructură centre de date și AI

    Segmentul de infrastructură, care include transceiverii optici PAM4 pentru centre de date, a crescut cu 210% în trimestrul trei din 2026 față de anul precedent, pe fondul adoptării accelerate a produselor optice pentru AI 3. Compania descrie platforma Keystone PAM4 DSP și familiile de produse Rushmore și Annapurna, compatibile cu 1,6T, ca principale motoare ale creșterii 3.

    Broadband, conectivitate și industrial

    Liniile de produse pentru gateway-uri de bandă largă, modemuri DOCSIS și PON, routere Wi-Fi și conectivitate sunt legate de modemuri și gateway-uri ale operatorilor 1. Segmentul industrial și multi-piață oferă interfețe seriale, USB, PCIe și gestionarea energiei 1. Compania a raportat o revenire din excesul de stocuri din canalele de distribuție în zonele de broadband și conectivitate 1.

    Infrastructură wireless 5G

    Radiotransceiverii și modemurile pentru stații de bază 5G și backhaul constituie o a treia linie de produse, deservind operatori de telefonie mobilă 1. Această linie este mai puțin descrisă în raportările recente decât infrastructura optică pentru centre de date 2.

    Piața în context

    Compania activează în piețe legate de centrele de date hiperscale, de rețelele 5G, de bandă largă fixă, de conectivitatea în locuințe și de automatizarea industrială 1. Creșterea cererii pentru transfer de date și pentru calcul AI ar putea susține segmentul optic, dacă investițiile în infrastructura centrelor de date se mențin 1. Raportul trimestrial notează însă că dependența de un număr redus de clienți hiperscale implică riscuri de program și de calificare 3.

    Piața semiconductorilor este ciclică, iar tensiunile comerciale și tarifele dintre Statele Unite și China influențează cererea și prețurile medii de vânzare 1. Veniturile de la clienții din Asia depind de exporturile către piețele europene și nord-americane prin producătorii asiatici de sisteme 2.

    Tendințe

    • Expansiunea AI în centrele de datevânt din spate

      Adoptarea rapidă a aplicațiilor AI și a serviciilor cloud sporește cererea pentru conexiuni optice de mare viteză între servere, ceea ce a dus la creșteri de peste două cifre ale segmentului de infrastructură 13. Dacă investițiile hiperscalerilor în AI se vor menține la nivelurile actuale, segmentul ar putea susține creșterea 3.

    • Trecerea la conexiuni de 1,6Tmixt

      Migrarea de la 800G la 1,6T în rutere și comutatoare crește conținutul de circuite pe produs, iar compania dezvoltă deja produse pentru această generație 13. Întârzierile de calificare sau de producție ar putea amâna veniturile asociate 3.

    • Tensiuni comerciale și restricții de exportvânt din față

      Tarifele, controalele la export și tensiunile geopolitice pot reduce cererea și presiona prețurile medii de vânzare, iar compania menționează explicit aceste riscuri 13.

    • Cicluri de stocuri și cerere cu volatilitatemixt

      Industria semiconductorilor trece prin cicluri de acumulare și reducere a stocurilor din canalele de distribuție, ceea ce a afectat trecut veniturile companiei 1. Revenirea actuală din excesul de stocuri ar putea fi urmată de o normalizare a comenzilor 1.

    Poziția concurențială

    Sursele furnizate descriu concurența ca fiind intensă și în creștere, companiile din domeniu competind pe integrarea funcțiilor RF, analog și digitale într-un singur circuit și pe consumul redus de energie 1. Compania susține că soluțiile sale au un avantaj de cost și de integrare față de concurență, dar nu cuantifică poziția de piață 1.

    Concurența apare atât la nivelul proiectelor de circuite (design wins), cât și la nivelul prețurilor medii de vânzare, care au scăzut în trecut 1. Riscul de pierdere a cotei de piață este ridicat în special în segmentul optic, unde cererea este concentrată 13.

    • Silicon Motion Technology Corporation

      Furnizor de controlere NAND flash pentru unități SSD, companie cu care MaxLinear a încheiat un acord de fuziune anulat în 2023 1.

    • Companii de semiconductori analogici și RF din Asia

      Sursele nu le numesc, dar menționează concurenți care oferă circuite integrate pentru aceleași clase de produse 1.

    • Producători de DSP-uri pentru module optice

      Furnizorii de procesoare de semnal pentru transceivere optice concurează direct cu platforma Keystone PAM4 DSP, conform descrierilor din surse 13.

    • Furnizori de module de conectivitate și gateway-uri

      Concurența din zona Wi-Fi și a gateway-urilor de bandă largă vine de la producători care integrează și ei funcții de conectivitate 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MaxLinear, Inc. · 29 ian. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / MaxLinear, Inc. · 22 oct. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / MaxLinear, Inc. · 22 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.