olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Rambus Inc. RMBS

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

82,90USD−5,99 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Rambus este o companie globală de semiconductoare care proiectează cipuri pentru interfața memoriei și IP siliciu pentru infrastructura de centre de date și inteligență artificială, completate de un portofoliu de brevete licențiate. Pe fondul cererii pentru AI, cifra de afaceri a crescut de la 707,6 milioane USD în 2025 la 218,3 milioane USD în trimestrul trei 2026, ceea ce face ca evoluția segmentului de cipuri de memorie să fie principalul aspect de urmărit.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Rambus Inc. (RMBS) costa 82,90 USD (−5,99 % într-o zi), cu capitalizare 8,9 mld USD, P/E 34,1 pe un EPS diluat de 2,43 USD în ultimele 12 luni, beta 2,65, interval pe 52 de săptămâni 79,73–170,66 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 218,3 mil USD (+22,3 % an/an), profit net de 74,6 mil USD (+54,1 % an/an), EPS diluat 0,69 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,9 mld USD
acțiuni la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,1
EPS diluat TTM 2,43 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,93 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,65
Volatilitate (1 an) 79 %
Interval 52 săpt.
79,73170,66

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
78,00 – 105,77
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 30,2 %
SMA 50 / 200
93,56 / 107,69
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-3,48 / -2,64
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−24,8 %−1,1 %−23,7 pp—
3 luni−14,8 %−0,5 %−14,3 pp—
6 luni−36,3 %+4,4 %−40,6 pp—
De la început de an−9,8 %+12,3 %−22,1 pp—
1 an−17,4 %+13,5 %−30,9 pp+35,9 %
3 ani+42,8 %+76,4 %−33,7 pp+30,5 %
5 ani+245,4 %+63,7 %+181,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−52,9 %
03 iun. 2026 → 14 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−52,9 %
03 iun. 2026 → 14 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+28,1 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
218,3 mil USD
+22,3 % an/an
Profit net
74,6 mil USD
+54,1 % an/an
EPS diluat
0,69
+56,8 % an/an
netă / operațională
34,2 % / 38,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri161,1 mil166,7 mil172,2 mil178,5 mil190,2 mil180,2 mil207,4 mil218,3 mil
Costul vânzărilor31,5 mil32,8 mil34,8 mil36,6 mil40,2 mil36,5 mil42,0 mil47,4 mil
Profit brut129,6 mil133,8 mil137,4 mil141,9 mil150,0 mil143,7 mil165,4 mil170,9 mil
Cercetare și dezvoltare43,7 mil42,6 mil46,3 mil49,5 mil49,2 mil50,2 mil51,1 mil49,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare28,0 mil28,1 mil28,1 mil29,2 mil30,0 mil31,7 mil38,3 mil37,7 mil
Profit operațional57,9 mil63,1 mil63,0 mil63,3 mil70,8 mil61,8 mil72,7 mil83,7 mil
Amortizare și depreciere2,8 mil2,8 mil3,0 mil3,0 mil3,1 mil3,1 mil3,0 mil3,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile352,0 mii377,0 mii382,0 mii294,0 mii320,0 mii279,0 mii302,0 mii279,0 mii
Profit înainte de impozit62,3 mil67,6 mil67,8 mil69,3 mil77,2 mil68,6 mil79,5 mil90,5 mil
Impozit pe profit103,0 mii7,3 mil9,9 mil20,9 mil13,4 mil8,8 mil11,9 mil16,0 mil
Profit net62,2 mil60,3 mil57,9 mil48,4 mil63,8 mil59,9 mil67,6 mil74,6 mil
EPS diluat0,57 ≈0,560,530,440,58 ≈0,550,610,69
Flux de numerar operațional59,0 mil77,4 mil94,4 mil ≈88,4 mil ≈99,8 mil83,2 mil61,2 mil ≈102,5 mil ≈
Investiții (capex)6,5 mil7,9 mil6,5 mil ≈5,9 mil ≈6,5 mil11,6 mil9,1 mil ≈6,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni02,2 mil3,7 mil ≈0 ≈1,3 mil2,6 mil387,0 mii ≈135,4 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 38 din propriul istoric de 21 trimestre (min 18,9, mediană 43,5, max 7.301,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri231,2 mil227,6 mil246,3 mil328,3 mil454,8 mil461,1 mil556,6 mil707,6 mil
Venituri an/an−41,2 %−1,6 %+8,2 %+33,3 %+38,5 %+1,4 %+20,7 %+27,1 %
Profit net-158,0 mil-86,0 mil-40,5 mil18,3 mil-14,3 mil333,9 mil179,8 mil230,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−178,1 %indisponibil−46,1 %+28,2 %
EPS diluat-1,46-0,77-0,360,16-0,133,011,652,11
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−181,3 %indisponibil−45,2 %+27,9 %
netă %-68,3 %-37,8 %-16,4 %5,6 %-3,1 %72,4 %32,3 %32,6 %
Flux de numerar liber75,5 mil122,1 mil155,7 mil195,4 mil212,9 mil172,5 mil199,9 mil333,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
182,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
1,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
8,20x
ROE
18,5 %
ROA
16,0 %
Marja FCF
47,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
461,1 mil
2024
556,6 mil
2025
707,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
103,4 mil
2024
110,1 mil
2025
144,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
357,7 mil
2024
446,5 mil
2025
563,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
156,8 mil
2024
162,9 mil
2025
187,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
108,1 mil
2024
104,1 mil
2025
115,3 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
153,6 mil
2024
183,0 mil
2025
260,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
10,1 mil
2024
10,1 mil
2025
11,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
163,8 mil ≈
2024
193,1 mil ≈
2025
272,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,5 mil
2024
1,4 mil
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
187,2 mil
2024
200,0 mil
2025
282,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-146,7 mil
2024
20,2 mil
2025
51,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
333,9 mil
2024
179,8 mil
2025
230,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,01
2024
1,65
2025
2,11

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
110,9 mil
2024
109,0 mil
2025
109,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
94,8 mil
2024
99,8 mil
2025
182,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
82,9 mil
2024
122,8 mil
2025
137,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
36,2 mil
2024
44,6 mil
2025
44,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
630,6 mil
2024
690,3 mil
2025
988,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
67,8 mil
2024
75,5 mil
2025
113,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
286,8 mil
2024
286,8 mil
2025
286,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
28,8 mil
2024
17,1 mil
2025
10,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
18,1 mil
2024
18,5 mil
2025
35,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
89,1 mil
2024
81,8 mil
2025
120,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
220,1 mil
2024
222,4 mil
2025
165,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,0 mld †
2024
1,1 mld †
2025
1,4 mld †

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
195,8 mil
2024
230,6 mil
2025
360,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
23,2 mil
2024
30,7 mil
2025
26,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
172,5 mil ≈
2024
199,9 mil ≈
2025
333,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-57,4 mil
2024
-56,7 mil
2025
-223,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-169,6 mil
2024
-168,0 mil
2025
-54,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
100,5 mil
2024
113,3 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
23,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
42,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
28,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
27,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
66,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
79,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
37,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
36,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
33,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
39,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
17,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
244,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
9,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
346,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
33,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
312,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
117,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
115,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
57 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
33,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
11,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
28,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

82,90 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
33,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
27,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 oct. 2026
verificat 2652derivat 174

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate79,1 %98 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate36,3 %86 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate39,3 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,9 %64 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere27,1 %72 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie9,4x100 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,5 %70 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,6 %60 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere66/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate95/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente60/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial70/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

RAMBUS INC (RMBS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 707,6 mil USD în 2025; creștere an/an 27,1 %; marjă netă 33,4 %; ROE 19,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 79,1 %
  • Marja EBIT: 36,3 %
  • Marja FCF: 39,3 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 27,1 %
  • Lichiditatea curentă: 9,4x
  • Randament FCF: 3,5 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
34,1x
mediana verticalei 41,6x
sub mediană (−17,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 20,5x
P/S
11,2x
mediana verticalei 6,8x
peste mediană (+65,1 %)
P/B
6,3x
mediana verticalei 4,9x
peste mediană (+26,7 %)
ROE
19,6 %
mediana verticalei 12,1 %
peste mediană (+62,5 %)
Marja netă
33,4 %
mediana verticalei 11,8 %
peste mediană (+182,1 %)
Marja EBIT
36,3 %
mediana verticalei 13,2 %
peste mediană (+174,7 %)
Venituri an/an
27,1 %
mediana verticalei 11,6 %
peste mediană (+133,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NVDANvidia Corp4.823,1 mld25,3117,2 %63,7 %+65,5 %+13 % / +328 %
AVGOBroadcom Inc.1.553,7 mld41,644,2 %42,9 %+23,9 %−19 % / +252 %
MUMicron Technology, Inc.899,7 mld10,788,3 %63,8 %+256,3 %+236 % / +945 %
AMDAdvanced Micro Devices, Inc801,6 mld106,311,8 %16,8 %+34,3 %+125 % / +303 %
INTCIntel Corporation309,7 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+44 % / +30 %
AMATApplied Materials Inc293,2 mld31,941,1 %30,1 %+4,4 %+46 % / +147 %
TXNTexas Instruments Inc284,6 mld40,439,7 %34,3 %+13,0 %+85 % / +104 %
ARMArm Holdings PLC204,1 mld225,612,0 %18,4 %+22,8 %+41 % / +212 %
ADIAnalog Devices Inc196,8 mld48,212,2 %29,8 %+16,9 %+53 % / +122 %
MRVLMarvell Technology, Inc140,1 mld52,816,5 %27,9 %+42,1 %+79 % / +187 %
NXPINXP Semiconductors N.V.66,8 mld20,829,2 %23,4 %−2,7 %+36 % / +30 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.61,5 mld69,525,1 %23,9 %+26,4 %+36 % / +130 %
MCHPMicrochip Technology Incorporated40,9 mld104,27,2 %9,3 %+7,1 %+41 % / −10 %
ALABAstera Labs, Inc.39,0 mld89,028,2 %29,6 %+115,1 %+42 % / indisponibil
ONOn Semiconductor Corp27,7 mld41,48,9 %10,8 %−15,3 %+42 % / −0 %
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd25,7 mld48,730,7 %33,8 %+205,7 %−23 % / +662 %
QQnity Electronics, Inc.24,8 mld42,07,6 %11,5 %+9,7 %+46 % / indisponibil
FSLRFirst Solar, Inc.20,9 mld11,318,7 %37,1 %+24,1 %−29 % / +23 %
MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc.17,8 mld74,617,2 %20,7 %+32,6 %+33 % / +178 %
RMBSRambus Inc8,9 mld34,119,6 %33,4 %+27,1 %−17 % / +43 %
AMKRAmkor Technology, Inc.8,8 mld14,413,6 %8,3 %+6,2 %−2 % / +27 %
ALGMAllegro Microsystems, Inc.5,8 mld209,13,2 %3,1 %+22,8 %+17 % / +15 %
CRUSCirrus Logic, Inc.5,8 mld14,619,5 %20,2 %+5,3 %−4 % / +53 %
MXLMaxLinear, Inc.5,2 mld—-5,9 %-4,4 %+29,7 %+265 % / +204 %
AAOIApplied Optoelectronics, Inc.5,0 mld—-5,4 %-9,6 %+82,8 %+121 % / +347 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RMBS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
55,34
Randament total -33 % · Pe an -33 %
97,39
Randament total 17 % · Pe an 17 %
146,09
Randament total 76 % · Pe an 76 %
3 ani
65,64
Randament total -21 % · Pe an -7 %
128,80
Randament total 55 % · Pe an 16 %
210,36
Randament total 154 % · Pe an 36 %
5 ani
77,86
Randament total -6 % · Pe an -1 %
170,34
Randament total 105 % · Pe an 15 %
302,92
Randament total 265 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 32,20
  • Marja netă± 22,54
  • Creșterea anuală a veniturilor± 16,81
  • Diluare anuală± 1,89

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Rambus este o companie globală de semiconductoare care proiectează cipuri pentru interfața memoriei și IP siliciu pentru infrastructura de centre de date și inteligență artificială, completate de un portofoliu de brevete licențiate. Pe fondul cererii pentru AI, cifra de afaceri a crescut de la 1 707,6 milioane USD în 2025 la 218,3 milioane USD în trimestrul trei 2026 3, ceea ce face ca evoluția segmentului de cipuri de memorie să fie principalul aspect de urmărit.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider declarat în cipurile pentru memorie DDR5 și un portofoliu larg de brevete și IP de securitate 1. Generarea de numerar este puternică, iar fluxurile de numerar operaționali au atins niveluri record 13.
  • Modelul fără fabrici proprii reduce necesarul de capital și permite concentrarea pe cercetare și dezvoltare 1. Compania investește constant în cercetare, cu cheltuieli care au crescut de la un an la altul 1.
  • Rambus are relații stabilite cu mari producători de DRAM și cu companii din electronica de consum și din centre de date 1.

Puncte slabe

  • Concentrarea clienților este ridicată, iar pierderea unuia dintre marii clienți ar putea afecta semnificativ veniturile 1.
  • Compania depinde de terți pentru fabricare și asamblare, iar problemele acestora pot afecta livrările 1.
  • Veniturile din redevențe depind de reînnoirea contractelor și de structura lor, ceea ce face dificilă predicția veniturilor 1.

Oportunități

  • Extinderea în PC-uri AI și în module LPDDR5 deschide noi surse de venit 13.
  • Dacă clienții adoptă noile produse de securitate, compania ar putea obține contracte noi pe termen lung 1.

Amenințări

  • Concurența din partea companiilor mai mari și a echipelor interne ale clienților ar putea limita cotele de piață 1.
  • Restricțiile comerciale, tarifele și tensiunile geopolitice pot afecta cererea și operațiunile internaționale 1.
  • Tehnologiile alternative care reduc necesarul de licențe ar putea diminua veniturile din brevete 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează cea mai mare parte a veniturilor, iar pierderea sau reducerea comenzilor de la acești clienți ar putea avea un efect semnificativ 1.

  • Ciclicitatea industriei DRAMridicat

    Producătorii de DRAM sunt expuși la cicluri puternice, iar consolidarea lor ar putea reduce veniturile din licențe 1.

  • Dependența de adoptarea AImediu

    Cererea pentru produsele legate de AI este greu de prevăzut, iar ritmul adoptării ar putea diferi de așteptări 1.

  • Clauze privind cele mai mici redevențemediu

    Unele contracte prevăd că unii clienți primesc cel mai mic tarif oferit altora, ceea ce limitează flexibilitatea prețurilor 1.

  • Riscuri internaționale și comercialemediu

    Veniturile provenite din afara Statelor Unite și tarifele comerciale pot afecta operațiunile și cererea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru memorie în centrele de date continuă, rezultatele trimestriale recente sugerează că veniturile din produse ar putea crește în continuare 3.
  • Extinderea în PC-uri AI și în IP-ul de securitate ar putea diversifica sursele de venit față de licențele de brevete 13.
  • Fluxul de numerar operațional puternic oferă compania resurse pentru cercetare și pentru revenirea acționarilor, ceea ce poate sprijini creșterea pe termen lung 12.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea mare a clienților și ciclicitatea DRAM ar putea produce fluctuații importante ale veniturilor de la un trimestru la altul 1.
  • Dacă adoptarea AI încetinește, cererea pentru produsele companiei ar putea scădea mai repede decât se anticipează 1.
  • Concurența din partea unor companii mai mari și a echipelor interne ale clienților ar putea reduce cota de piață 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidului de venituri pentru trimestrul patru 2026Q4 2026
  • Evoluția veniturilor din produse și a cotei clienților mariQ1 2027
  • Reînnoirea contractelor de licență și eventuala trecere la licențe plătite integral2027
  • Confirmarea schimbărilor la conducerea financiară, anunțate în februarie 2026next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Rambus se prezintă ca o companie care furnizează cipuri și IP siliciu pentru sisteme de calcul intensive în date, cu accent pe centrele de date și infrastructura AI 1. Compania operează un model fără fabrici proprii, folosind furnizori terți pentru fabricare, asamblare și testare 1. Compania are sediul în San Jose, California, a fost fondată în 1990 și avea 791 de angajați la 31 decembrie 2025 1.

Produsele de bază sunt cipurile de interfață pentru memorie, vândute producătorilor de module, OEM-urilor și hyperscalerilor, precum și nuclee de control digital și IP de securitate, vândute direct către producătorii de cipuri 1. Veniturile din brevete provin din licențe acordate unor companii majore din industria semiconductoarelor și a sistemelor electronice 1. Strategia declarată urmărește concentrarea portofoliului pe nucleul de semiconductoare, optimizarea eficienței operaționale și reinvestirea fluxului de numerar pentru creștere 2.

Rambus a raportat la 26 octombrie 2026 o cifră de afaceri trimestrială record și a emis un ghid pentru trimestrul patru 2026, cu venituri între 227 și 233 milioane USD 3. Compania afirmă că nu își bazează volumul de comenzi drept un indicator fiabil al vânzărilor viitoare, deoarece comenzile sunt de obicei pe termen scurt 1.

Segmente

Cipuri de interfață pentru memorie (Product revenue)

Vânzările de cipuri pentru module DDR5 și LPDDR5 au reprezentat principalul segment de produse, cu 347,8 milioane USD în 2025, în creștere cu 41% față de 2024 1. În trimestrul trei 2026, veniturile din produse au atins 114,3 milioane USD 3. Produsele sunt vândute producătorilor de DRAM precum Micron, Samsung și SK hynix, precum și direct către cloud și producătorii de sisteme 1.

IP siliciu și servicii contractuale (Contract and other)

Acest segment include IP de interfață de mare viteză și IP de securitate, vândute principalilor producători de cipuri pentru proiecte personalizate 1. Veniturile de tip contract și altele au reprezentat 11% din venituri în 2025 1 și au fost de 27,0 milioane USD în trimestrul trei 2026 3. Calendarul facturării poate varia semnificativ între perioade 1.

Piața în context

Rambus activează în piața semiconductoarelor pentru date intensive, unde creșterea sarcinilor AI a făcut ca performanța memoriei să devină un factor limitativ al sistemelor de calcul 1. Compania arată că decalajul dintre performanța procesorului și capacitățile subsistemului de memorie rămâne unul dintre cele mai mari blocaje 1. Cererea pentru aceste produse depinde însă de adoptarea soluțiilor AI, care poate evolua diferit de așteptări 1.

Piața este puternic ciclică, iar producătorii de DRAM, care reprezintă o parte importantă a veniturilor, sunt expuși la cicluri de afaceri și consolidare 1. Compania avea o concentrare ridicată a clienților, cei mai mari cinci reprezentând 66% din venituri în 2025 1, iar 82% din venituri proveneau din companii cu sediul în afara Statelor Unite 1.

Tendințe

  • Expirarea licențelor cu redevențevânt din față

    Unele contracte de licență pot trece la licențe plătite integral la expirare sau la anumite etape, ceea ce ar putea reduce veniturile din redevențe 1. Această tranziție este un factor de risc care depinde de reînnoirea contractelor 1.

  • Cerințe de eficiență energetică și gestionarea puteriimixt

    Creșterea cerințelor de performanță face ca eficiența energetică și gestionarea termică să devină mai importante, iar soluțiile PMIC ale companiei sunt legate de aceste cerințe 13. Efectul depinde de adoptarea acestor produse de către clienți.

Poziția concurențială

În segmentul cipurilor de memorie, Rambus concurează cu companii internaționale de semiconductoare, printre care Monolithic Power Systems, Montage Technology, Renesas și Texas Instruments 1. În segmentul IP siliciu, concurența vine din echipele interne de proiectare ale clienților și din furnizori terți precum Cadence și Synopsys 1.

Multe concurente sunt mai mari și pot avea acces mai bun la resurse financiare și tehnice 1. Compania arată că tehnologiile alternative care oferă performanțe comparabile la cost mai mic sau fără redevențe pot fi adoptate de clienți 1. Protejarea drepturilor de brevet poate necesita litigii costisitoare, al căror rezultat este incert 1.

  • Monolithic Power SystemsMPWR

    Concurent în cipurile pentru memorie, menționat în raportul anual al companiei 1.

  • Montage Technology

    Concurent în cipurile de interfață pentru memorie, menționat în raportul anual 1.

  • Texas InstrumentsTXN

    Producător de semiconductoare menționat ca concurent pe piața cipurilor pentru memorie 1.

  • Cadence și SynopsysCDNS

    Furnizori de IP pentru proiectare care concurează pe segmentul IP siliciu, menționați în raport 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Rambus Inc. · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Rambus Inc. · 26 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Rambus Inc. · 26 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.