olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Cirrus Logic, Inc. CRUS

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

115,99USD+3,27 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Cirrus Logic proiectează componente mixed-signal cu consum redus de energie pentru smartphone-uri, PC-uri și piețe generale, fiind un furnizor fabless care depinde puternic de un singur client major. Compania a raportat în anul fiscal 2026 vânzări nete de 2,00 miliarde USD, iar pentru trimestrul I al anului fiscal 2027 vânzări de 459,7 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Cirrus Logic, Inc. (CRUS) costa 115,99 USD (+3,27 % într-o zi), cu capitalizare 5,8 mld USD, P/E 14,6 pe un EPS diluat de 7,93 USD în ultimele 12 luni, beta 1,25, interval pe 52 de săptămâni 106,33–178,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 559,5 mil USD (−0,3 % an/an), profit net de 114,7 mil USD (−12,8 % an/an), EPS diluat 2,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,8 mld USD
acțiuni la 02 nov. 2026
P/E (TTM)
14,6
EPS diluat TTM 7,93 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
6,84 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,25
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
106,33178,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
105,52 – 116,03
în jumătatea de sus a benzii · %B 1,00 · lățimea benzii 9,5 %
SMA 50 / 200
114,20 / 138,69
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,59 / -1,26
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−4,4 %−1,1 %−3,3 pp—
3 luni−10,4 %−0,5 %−9,9 pp—
6 luni−30,8 %+4,4 %−35,2 pp—
De la început de an−2,1 %+12,3 %−14,4 pp—
1 an−10,5 %+13,5 %−24,1 pp+37,6 %
3 ani+64,4 %+76,4 %−12,0 pp+125,7 %
5 ani+47,1 %+63,7 %−16,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−40,6 %
03 iun. 2026 → 12 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−46,9 %
30 aug. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 26 sept. 2026

Venituri
559,5 mil USD
−0,3 % an/an
Profit net
114,7 mil USD
−12,8 % an/an
EPS diluat
2,23
−10,1 % an/an
netă / operațională
20,5 % / 23,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri555,7 mil424,5 mil407,3 mil561,0 mil580,6 mil448,5 mil459,7 mil559,5 mil
Costul vânzărilor258,0 mil197,7 mil193,2 mil266,6 mil272,5 mil210,9 mil217,9 mil258,9 mil
Profit brut297,8 mil226,7 mil214,0 mil294,4 mil308,1 mil237,6 mil241,9 mil300,6 mil
Cercetare și dezvoltare113,0 mil103,4 mil102,9 mil110,0 mil113,6 mil107,5 mil115,0 mil123,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare39,0 mil37,4 mil38,7 mil39,6 mil41,6 mil39,9 mil42,4 mil44,8 mil
Profit operațional145,8 mil85,9 mil72,4 mil144,8 mil152,9 mil90,3 mil84,4 mil132,4 mil
Amortizare și depreciere12,8 mil ≈13,2 mil13,2 mil12,7 mil ≈13,1 mil ≈13,3 mil13,2 mil13,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile218,0 mii218,0 mii218,0 mii243,0 mii218,0 mii218,0 mii324,0 mii257,0 mii
Profit înainte de impozit153,7 mil94,6 mil80,6 mil153,4 mil162,4 mil100,3 mil94,2 mil142,0 mil
Impozit pe profit37,7 mil23,3 mil19,9 mil21,8 mil22,1 mil18,5 mil17,3 mil27,2 mil
Profit net116,0 mil71,3 mil60,7 mil131,6 mil140,3 mil81,8 mil76,9 mil114,7 mil
EPS diluat2,111,31 ≈1,142,482,661,57 ≈1,472,23
Flux de numerar operațional218,6 mil ≈130,4 mil116,1 mil92,2 mil ≈290,8 mil ≈151,4 mil64,1 mil50,9 mil ≈
Investiții (capex)6,7 mil ≈3,4 mil2,6 mil3,9 mil ≈5,1 mil ≈2,4 mil15,1 mil8,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni70,0 mil ≈100,0 mil100,0 mil40,0 mil ≈70,0 mil ≈70,0 mil31,5 mil128,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 10 din propriul istoric de 40 trimestre (min 12,3, mediană 20,5, max 34,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri1,2 mld1,3 mld1,4 mld1,8 mld1,9 mld1,8 mld1,9 mld2,0 mld
Venituri an/an−22,6 %+8,1 %+6,9 %+30,1 %+6,5 %−5,7 %+6,0 %+5,3 %
Profit net90,0 mil159,5 mil217,3 mil326,4 mil176,7 mil274,6 mil331,5 mil414,4 mil
Profit net an/an−44,4 %+77,2 %+36,3 %+50,2 %−45,9 %+55,4 %+20,7 %+25,0 %
EPS diluat1,462,643,625,523,094,906,007,85
EPS diluat an/an−40,7 %+80,8 %+37,1 %+52,5 %−44,0 %+58,6 %+22,4 %+30,8 %
netă %7,6 %12,4 %15,9 %18,3 %9,3 %15,3 %17,5 %20,7 %
Flux de numerar liber175,1 mil280,2 mil330,7 mil98,6 mil304,5 mil384,0 mil421,6 mil636,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 28 mar. 2026

Numerar
800,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
2,1 mld USD
Active totale
2,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
7,37x
ROE
20,3 %
ROA
17,2 %
Marja FCF
31,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
872,8 mil
2025
900,0 mil
2026
943,2 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Profit brut
2024
916,1 mil
2025
996,0 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
426,5 mil
2025
434,7 mil
2026
434,0 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
144,2 mil
2025
151,0 mil
2026
159,8 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
343,5 mil
2025
410,4 mil
2026
460,4 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
48,3 mil
2025
51,0 mil
2026
52,3 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

EBITDA
2024
391,8 mil ≈
2025
461,3 mil ≈
2026
512,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 mai 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
915,0 mii
2025
898,0 mii
2026
898,0 mii

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
363,9 mil
2025
444,9 mil
2026
496,7 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
89,4 mil
2025
113,4 mil
2026
82,3 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Profit net
2024
274,6 mil
2025
331,5 mil
2026
414,4 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
4,90
2025
6,00
2026
7,85

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
56,0 mil
2025
55,2 mil
2026
52,8 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
502,8 mil
2025
539,6 mil
2026
800,9 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Creanțe
2024
162,5 mil
2025
216,0 mil
2026
220,1 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Stocuri
2024
227,2 mil
2025
299,1 mil
2026
240,9 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Active curente
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
170,2 mil
2025
159,9 mil
2026
144,0 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
435,9 mil
2025
435,9 mil
2026
435,9 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
29,6 mil
2025
27,5 mil
2026
20,7 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Active totale
2024
2,2 mld
2025
2,3 mld
2026
2,5 mld

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
55,5 mil
2025
63,2 mil
2026
80,6 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
186,4 mil
2025
195,2 mil
2026
194,7 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
1,8 mld †
2025
1,9 mld †
2026
2,1 mld †

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
421,7 mil
2025
444,4 mil
2026
650,6 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
37,7 mil
2025
22,8 mil
2026
14,0 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
384,0 mil ≈
2025
421,6 mil ≈
2026
636,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 21 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-163,0 mil
2025
-124,3 mil
2026
-75,1 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-201,7 mil
2025
-283,2 mil
2026
-314,2 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
186,0 mil
2025
261,0 mil
2026
280,0 mil

SEC (XBRL)· 21 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
1,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
12,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
25,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
32,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
13,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
30,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
36,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
16,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
51,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
53,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
25,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBIT
22,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
20,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
25,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
19,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
19,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
452,3x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
3,2x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
557,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
31,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
526,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
127,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
108,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
35 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
14,0x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
14,6x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul profitului
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
2,8x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
11,0x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
9,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

115,99 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
14,6x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,5 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
20,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 02 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 2529derivat 209

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate53,1 %33 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate22,5 %66 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate25,7 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,7 %7 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere5,3 %28 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,4x100 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare9,1 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,2 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere14/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

CIRRUS LOGIC, INC. (CRUS). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mld USD în 2026; creștere an/an 5,3 %; marjă netă 20,2 %; ROE 19,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja FCF: 25,7 %
  • Lichiditatea curentă: 6,4x
  • Randament FCF: 9,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 1,7 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 5,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,6x
mediana verticalei 48,2x
sub mediană (−69,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 27,1x
P/S
2,8x
mediana verticalei 8,9x
sub mediană (−68,4 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 5,7x
sub mediană (−54,0 %)
ROE
19,5 %
mediana verticalei 7,7 %
peste mediană (+152,7 %)
Marja netă
20,2 %
mediana verticalei 10,8 %
peste mediană (+86,7 %)
Marja EBIT
22,5 %
mediana verticalei 12,4 %
peste mediană (+81,8 %)
Venituri an/an
5,3 %
mediana verticalei 22,4 %
sub mediană (−76,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited10.262,8 mld291,029,3 %40,0 %+25,0 %+36 % / +307 %
NVDANvidia Corp4.823,1 mld25,3117,2 %63,7 %+65,5 %+13 % / +328 %
AVGOBroadcom Inc.1.553,7 mld41,644,2 %42,9 %+23,9 %−19 % / +252 %
MUMicron Technology, Inc.899,7 mld10,788,3 %63,8 %+256,3 %+236 % / +945 %
AMDAdvanced Micro Devices, Inc801,6 mld106,311,8 %16,8 %+34,3 %+125 % / +303 %
INTCIntel Corporation309,7 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+44 % / +30 %
AMATApplied Materials Inc293,2 mld31,941,1 %30,1 %+4,4 %+46 % / +147 %
TXNTexas Instruments Inc284,6 mld40,439,7 %34,3 %+13,0 %+85 % / +104 %
ADIAnalog Devices Inc196,8 mld48,212,2 %29,8 %+16,9 %+53 % / +122 %
MRVLMarvell Technology, Inc140,1 mld52,816,5 %27,9 %+42,1 %+79 % / +187 %
NXPINXP Semiconductors N.V.66,8 mld20,829,2 %23,4 %−2,7 %+36 % / +30 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.61,5 mld69,525,1 %23,9 %+26,4 %+36 % / +130 %
MCHPMicrochip Technology Incorporated40,9 mld104,27,2 %9,3 %+7,1 %+41 % / −10 %
ALABAstera Labs, Inc.39,0 mld89,028,2 %29,6 %+115,1 %+42 % / indisponibil
ONOn Semiconductor Corp27,7 mld41,48,9 %10,8 %−15,3 %+42 % / −0 %
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd25,7 mld48,730,7 %33,8 %+205,7 %−23 % / +662 %
QQnity Electronics, Inc.24,8 mld42,07,6 %11,5 %+9,7 %+46 % / indisponibil
FSLRFirst Solar, Inc.20,9 mld11,318,7 %37,1 %+24,1 %−29 % / +23 %
MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc.17,8 mld74,617,2 %20,7 %+32,6 %+33 % / +178 %
TSEMTower Semiconductor Ltd.16,7 mld76,77,9 %14,1 %+9,1 %+38 % / +443 %
SMTCSemtech Corporation10,3 mld—-5,8 %-3,0 %+15,5 %+50 % / +578 %
RMBSRambus Inc8,9 mld34,119,6 %33,4 %+27,1 %−13 % / +23 %
CRUSCirrus Logic, Inc.5,8 mld14,619,5 %20,2 %+5,3 %−11 % / +64 %
MXLMaxLinear, Inc.5,2 mld—-5,9 %-4,4 %+29,7 %+265 % / +204 %
AAOIApplied Optoelectronics, Inc.5,0 mld—-5,4 %-9,6 %+82,8 %+121 % / +347 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRUS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
69,75
Randament total -40 % · Pe an -40 %
123,48
Randament total 6 % · Pe an 6 %
186,22
Randament total 61 % · Pe an 61 %
3 ani
63,96
Randament total -45 % · Pe an -18 %
127,77
Randament total 10 % · Pe an 3 %
212,10
Randament total 83 % · Pe an 22 %
5 ani
58,66
Randament total -49 % · Pe an -13 %
132,21
Randament total 14 % · Pe an 3 %
241,58
Randament total 108 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 31,94
  • Marja netă± 22,36
  • Creșterea anuală a veniturilor± 18,86
  • Diluare anuală± 1,88

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Cirrus Logic proiectează componente mixed-signal cu consum redus de energie pentru smartphone-uri, PC-uri și piețe generale, fiind un furnizor fabless care depinde puternic de un singur client major. Compania a raportat în anul fiscal 2026 vânzări nete de 2,00 miliarde USD, iar pentru trimestrul I al anului fiscal 2027 vânzări de 459,7 milioane USD 123.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider în audio pentru smartphone-uri și o creștere consistentă a liniei HPMS 1. Marja brută ridicată și fluxul de numerar operațional puternic oferă flexibilitate financiară 12.
  • Portofoliul de brevete și expertiza în procesare mixed-signal creează bariere pentru noii intrați 1. Relațiile de lungă durată cu furnizorii de wafere asigură accesul la capacitate 2.
  • Compania a raportat rezultate record la începutul anului fiscal 2027, cu venituri și profit pe acțiune peste așteptări în trimestrul respectiv 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur client major, Apple, expune compania la schimbări de comandă sau de furnizor 12.
  • Compania nu deține fabrici și depinde de terți pentru fabricare, asamblare și testare, ceea ce limitează controlul asupra producției 1.
  • Prețurile medii ale produselor au scăzut din cauza reducerilor anticipate, ceea ce apasă asupra marjelor pe termen lung 2.

Oportunități

  • Piața PC-urilor cu inteligență artificială ar putea deveni o sursă de creștere importantă, dacă proiectele clienților se transformă în volume 2.
  • Aplicațiile din industrie, auto, metrologie și centre de date ar putea extinde baza de clienți dincolo de smartphone-uri 2.
  • Dezvoltarea de soluții pentru baterii și alimentare ar putea diversifica portofoliul pe termen lung 2.

Amenințări

  • Restricțiile de export și tarifele comerciale ar putea limita accesul la anumite piețe, în special China 1.
  • Clienții mari își pot dezvolta soluții proprii sau pot diversifica furnizorii, ceea ce ar putea reduce comenzile 1.
  • Concurența din partea producătorilor mari și a companiilor emergente ar putea presa asupra prețurilor și a câștigării de proiecte noi 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Dacă un client major reduce comenzile sau își schimbă furnizorii, veniturile și marjele ar putea fi afectate semnificativ 12.

  • Dependența de terți pentru producțieridicat

    Întreruperi la furnizorii de wafere sau la firmele de asamblare și testare ar putea întârzia livrările către clienți 1.

  • Tarife și controale la exportmediu

    Schimbările de politică comercială ar putea limita vânzările către anumiți clienți internaționali 1.

  • Scăderea prețurilor mediimediu

    Reducerile anticipate ale prețurilor pot diminua veniturile pe unitate, mai ales în liniile audio mature 2.

  • Securitate ciberneticăscăzut

    Atacurile asupra sistemelor IT sau încălcările de date ar putea afecta operațiunile și proprietatea intelectuală 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă proiectele pentru PC-urile cu inteligență artificială și pentru noile aplicații industriale se transformă în volume, creșterea ar putea depăși dependența de smartphone-uri 2.
  • Profitabilitatea ridicată și fluxul de numerar operațional oferă spațiu pentru investiții în R&D și pentru noi produse 1.
  • Ghidarea pentru trimestrul II al anului fiscal 2027 indică o creștere a veniturilor față de perioada precedentă, ceea ce ar putea confirma tendința pozitivă 3.

Ce ar strica teza

  • Dependența extremă de un singur client ar putea face veniturile vulnerabile la schimbări bruște de comenzi sau de arhitectură 1.
  • Presiunea asupra prețurilor și tarifele comerciale ar putea reduce marjele dacă nu sunt compensate prin mix de produse 12.
  • Dacă restricțiile la export se extind, accesul pe piața chineză ar putea deveni mai limitat pe termen lung 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidării de venituri de 510-570 milioane USDQ2 2027
  • Evoluția vânzărilor HPMS și a cererii pentru smartphone-uri2027
  • Primele livrări pentru PC-uri cu inteligență artificială2027
  • Concentrarea clienților în raportul anual următornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Cirrus Logic, Inc. este o companie cu sediul în Austin, Texas, specializată în soluții de procesare mixed-signal cu consum redus și precizie ridicată, destinate aplicațiilor mobile și de consum 1. Compania funcționează ca fabless: contractează fabricarea plachetelor de siliciu la GlobalFoundries și TSMC, iar asamblarea și testarea la terți 1. Acțiunile sunt listate la NASDAQ Global Select Market sub simbolul CRUS 1.

Strategia pe trei direcții urmărește menținerea liderului în audio pentru smartphone-uri, creșterea conținutului HPMS în smartphone-uri și extinderea expertizei în noi aplicații și piețe 1. Produsele sunt împărțite în linia Audio (amplificatoare, codec-uri, DSP-uri) și linia HPMS (controlere de cameră, soluții haptice și de senzori, circuite de baterie și alimentare) 1. Compania consideră linia HPMS drept cea mai mare oportunitate de diversificare a aplicațiilor 1.

Clienții finali sunt concentrați: în anul fiscal 2026, cei zece mari clienți finali au reprezentat aproximativ 96% din vânzările nete, iar Apple a reprezentat aproximativ 91% 1. Vânzările internaționale au reprezentat 99% din total 1. Compania operează într-un singur segment raportabil, dar raportează veniturile pe două linii de produse 1.

Segmente

Audio

Linia Audio include amplificatoare, codec-uri, smart codec-uri, convertoare analog-digitale și digital-analogice și procesoare de semnal independente, cu vânzări de 1,16 miliarde USD în anul fiscal 2026 1. Creșterea a fost de 2% față de anul fiscal 2025, susținută de componentele pentru smartphone-uri și de vânzările mai mari de PC-uri 1.

HPMS

Linia HPMS include controlere de cameră, soluții haptice și de senzori și circuite de baterie și alimentare, cu vânzări de 837,4 milioane USD în anul fiscal 2026 1. Creșterea a fost de 10%, legată în principal de componentele pentru smartphone-uri 1. În trimestrul I al anului fiscal 2027, vânzările HPMS au crescut cu 43,5 milioane USD față de anul precedent 2.

Piața în context

Compania activează pe piețe foarte competitive, unde timpul de lansare, calitatea proiectării și prețul sunt factori decisivi 1. Piața smartphone-urilor rămâne principala sursă de venituri, iar PC-urile cu inteligență artificială sunt văzute ca o oportunitate de creștere apropiată 2. Cererea și comenzile sunt de obicei pe termen scurt, ceea ce face ca backlog-ul să ofere o imagine limitată a afacerii viitoare 1.

Pentru trimestrul II al anului fiscal 2027, compania se așteaptă la venituri între 510 și 570 milioane USD, cu o marjă brută GAAP între 52% și 54% 3. Dacă cererea din smartphone-uri și PC-uri se menține, această ghidare ar putea sprijini o creștere, însă orice reducere de comenzi sau presiune asupra prețurilor ar putea modifica rezultatele 3.

Tendințe

  • Cerere pentru smartphone-urimixt

    Cererea pentru componentele livrate în smartphone-uri a susținut vânzările din trimestrul I al anului fiscal 2027, deși reducerile anticipate ale prețurilor medii au limitat creșterea 2. Dependența de un ciclu de produs al unui singur client face ca orice schimbare de comportament a acestuia să fie determinantă 1.

  • PC-uri cu inteligență artificialăvânt din spate

    Compania a văzut interes pentru noul smart codec destinat PC-urilor cu inteligență artificială, iar mai mulți clienți au anunțat PC-uri care ar putea livra cu amplificatoare și codec-uri Cirrus Logic 2. Dacă aceste proiecte se transformă în volume, ar putea deveni un motor de creștere după smartphone-uri 2.

  • Politici comerciale și restricții la exportvânt din față

    Tarifele și restricțiile de export ale SUA, inclusiv includerea unor clienți din China pe lista BIS Entity List, pot limita vânzările către anumiți clienți și pot reduce competitivitatea pe termen lung 1. Tensiunile comerciale ar putea genera măsuri de retorsiune care afectează veniturile 1.

  • Diversificare geografică a producțieimixt

    Compania lucrează cu GlobalFoundries la tehnologii noi și la fabricarea în Malta, New York, în cadrul unui program american de producție 12. Noul acord de capacitate pentru 2027 și 2028 ar putea reduce riscul de aprovizionare, dar implică angajamente de plată pe termen lung 2.

Poziția concurențială

Cirrus Logic concurează cu producători de semiconductori care oferă circuite standard, circuite specifice aplicațiilor și circuite complet personalizate 1. Nicio companie nu concurează cu Cirrus pe toate liniile de produse, dar concurența este prezentă în toate piețele unde compania activează 1. Compania se așteaptă la intrări noi de competitori, inclusiv producători mari și companii emergente 1.

Între principalii concurenți se numără furnizori americani, europeni și asiatici, care au acces la tehnologii avansate de proces și ambalare 1. Clienții mari își pot dezvolta soluții interne, ceea ce ar putea reduce cota de piață a companiei dacă relațiile nu sunt menținute 1.

  • Texas InstrumentsTXN

    Producător de semiconductori analogici și mixed-signal, menționat printre principalii concurenți ai Cirrus Logic 1.

  • Analog DevicesADI

    Furnizor de circuite analogice și mixed-signal, menționat printre concurenții direcți 1.

  • QualcommQCOM

    Furnizor de cipuri pentru smartphone-uri, menționat printre concurenții din zona de componente mobile 1.

  • Realtek Semiconductor

    Furnizor asiatic de circuite pentru audio și conectivitate, listat printre principalii concurenți 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-28 · SEC / Cirrus Logic, Inc. · 21 mai 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / Cirrus Logic, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Cirrus Logic, Inc. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.