olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Nextpower Inc. NXT

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

99,58USD−6,67 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Nextpower Inc. (Nasdaq: NXT), cunoscută anterior ca Nextracker, este un furnizor global de soluții solare și tehnologii energetice pentru centrale electrice la scară utilitară. Compania este lider de piață la sisteme de urmărire solară, iar veniturile fiscale 2026 au atins 3,6 miliarde USD, într-un context de cerere crescută de electricitate, determinată de centrele de date și electrificare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Nextpower Inc. (NXT) costa 99,58 USD (−6,67 % într-o zi), cu capitalizare 15,0 mld USD, P/E 25,1 pe un EPS diluat de 3,97 USD în ultimele 12 luni, beta 1,42, interval pe 52 de săptămâni 76,48–156,40 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 1,1 mld USD (+22,5 % an/an), profit net de 165,5 mil USD (+12,7 % an/an), EPS diluat 1,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,0 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
25,1
EPS diluat TTM 3,97 · TTM până la 02 oct. 2026
E/P (TTM)
3,99 %
TTM până la 02 oct. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,42
Volatilitate (1 an) 69 %
Interval 52 săpt.
76,48156,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
63,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
69,01 – 100,33
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 37,0 %
SMA 50 / 200
83,42 / 106,88
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
3,32 / 0,63
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,0 %−5,9 %+19,0 pp—
3 luni+1,2 %−4,6 %+5,8 pp—
6 luni−17,6 %+0,2 %−17,8 pp—
De la început de an+14,3 %+7,4 %+6,9 pp—
1 an−11,0 %+8,2 %−19,2 pp+21,0 %
3 ani+168,0 %+68,4 %+99,6 pp+55,4 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−51,1 %
29 mai 2026 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−51,1 %
29 mai 2026 → 26 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 02 oct. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+22,5 % an/an
Profit net
165,5 mil USD
+12,7 % an/an
EPS diluat
1,08
+11,3 % an/an
netă / operațională
14,9 % / 18,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri679,4 mil924,3 mil864,3 mil905,3 mil909,4 mil880,5 mil935,2 mil1,1 mld
Costul vânzărilor438,5 mil618,7 mil582,5 mil612,4 mil621,2 mil583,1 mil599,3 mil764,0 mil
Profit brut240,9 mil305,7 mil281,7 mil292,9 mil288,1 mil297,4 mil335,9 mil345,3 mil
Cercetare și dezvoltare20,1 mil23,6 mil21,6 mil26,9 mil29,3 mil43,2 mil44,5 mil45,6 mil
Cheltuieli generale și de vânzare70,6 mil86,8 mil73,9 mil84,6 mil82,7 mil100,6 mil100,4 mil92,2 mil
Profit operațional150,2 mil195,3 mil186,2 mil181,3 mil176,1 mil153,6 mil190,9 mil207,5 mil
Amortizare și depreciere4,4 mil ≈5,1 mil5,8 mil7,4 mil ≈8,4 mil ≈9,0 mil8,8 mil14,9 mil ≈
Profit înainte de impozit160,2 mil198,7 mil191,0 mil182,7 mil180,5 mil159,6 mil198,9 mil215,1 mil
Impozit pe profit42,8 mil40,8 mil33,8 mil35,9 mil49,3 mil9,0 mil33,6 mil49,6 mil
Profit net115,3 mil156,8 mil157,2 mil146,9 mil131,2 mil150,6 mil165,4 mil165,5 mil
EPS diluat0,791,05 ≈1,040,970,850,97 ≈1,071,08
Flux de numerar operațional143,8 mil ≈237,3 mil81,3 mil186,9 mil ≈123,3 mil ≈171,4 mil121,1 mil158,1 mil ≈
Investiții (capex)8,9 mil ≈10,1 mil11,3 mil15,5 mil ≈4,7 mil ≈17,8 mil15,9 mil23,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 82 din propriul istoric de 11 trimestre (min 9,6, mediană 17,4, max 31,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023202420252026
Venituri1,2 mld1,5 mld1,9 mld2,5 mld3,0 mld3,6 mld
Venituri an/anindisponibil+21,9 %+30,5 %+31,4 %+18,4 %+20,3 %
Profit net001,1 mil306,2 mil509,2 mil585,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+26.692,7 %+66,3 %+15,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibil0,023,373,473,84
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+16.750,0 %+3,0 %+10,7 %
netă %0,0 %0,0 %0,1 %12,3 %17,2 %16,5 %
Flux de numerar liber91,8 mil-153,0 mil104,5 mil422,8 mil621,9 mil513,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
1,1 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
2,3 mld USD
Active totale
4,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,45x
ROE
29,6 %
ROA
16,1 %
Marja FCF
14,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
2,5 mld
2025
3,0 mld
2026
3,6 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
1,7 mld
2025
2,0 mld
2026
2,4 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit brut
2024
813,0 mil
2025
1,0 mld
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
42,4 mil
2025
79,4 mil
2026
120,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
183,6 mil
2025
290,3 mil
2026
341,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit operațional
2024
587,1 mil
2025
639,1 mil
2026
697,3 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
4,4 mil
2025
13,4 mil
2026
30,6 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

EBITDA
2024
591,5 mil ≈
2025
652,5 mil ≈
2026
727,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 mai 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
608,0 mil
2025
648,0 mil
2026
713,8 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2024
111,8 mil
2025
130,8 mil
2026
127,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Profit net
2024
306,2 mil
2025
509,2 mil
2026
585,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
3,37
2025
3,47
2026
3,84

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
147,3 mil
2025
149,3 mil
2026
152,7 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
474,1 mil
2025
766,1 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Creanțe
2024
382,7 mil
2025
472,5 mil
2026
417,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Stocuri
2024
201,7 mil
2025
209,4 mil
2026
262,3 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Active curente
2024
1,8 mld
2025
2,2 mld
2026
2,8 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
9,2 mil
2025
60,4 mil
2026
78,4 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
265,2 mil
2025
371,0 mil
2026
489,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
1,5 mil
2025
53,2 mil
2026
78,0 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Active totale
2024
2,5 mld
2025
3,2 mld
2026
4,1 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
456,6 mil
2025
585,3 mil
2026
533,5 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
3,8 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 22 mai 2025verificat

Datorie pe termen lung
2024
144,0 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 22 mai 2025verificat

Datorii curente
2024
891,5 mil
2025
1,0 mld
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
1,5 mld
2025
1,6 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
992,0 mil
2025
1,6 mld
2026
2,3 mld †

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
429,0 mil
2025
655,8 mil
2026
562,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
6,2 mil
2025
33,9 mil
2026
49,3 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
422,8 mil ≈
2025
621,9 mil ≈
2026
513,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 19 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-6,7 mil
2025
-186,1 mil
2026
-186,9 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-78,3 mil
2025
-177,6 mil
2026
-47,2 mil

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
0
2026
395,0 mii

SEC (XBRL)· 19 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
23,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
24,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
9,1 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
15,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
700,3 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
10,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
476,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-17,4 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
33,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja EBITDA
20,1 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja EBIT
19,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja netă
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Marja FCF
13,4 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Randamente

ROE
26,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROA
14,7 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
22,3 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
573,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Investiții (capex)
61,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Fluxul de numerar liber
512,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Conversia profitului în FCF
83,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Conversia EBITDA în numerar
74,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
54 zile
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Zile de plată (DPO)
85 zile
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
24,5x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/E (TTM)
25,1x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Randamentul profitului
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/B
5,7x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
P/S
3,9x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
29,3x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Randament FCF
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

99,58 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
P/E (TTM)
25,1x
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
P/B
5,7x
calculat olivLawbilanț la 02 oct. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
26,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026 · bilanț la 02 oct. 2026
Marja netă
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 oct. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 02 oct. 2026
Data ultimului bilanț: 02 oct. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 nov. 2026
verificat 730derivat 73

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate33,0 %0 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate19,0 %62 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate13,4 %53 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere23,2 %93 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere20,3 %47 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x84 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,4 %68 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %51 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial84/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere78/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate36/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente51/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial68/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Nextpower Inc. (NXT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-10-02.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld USD în 2026; creștere an/an 20,3 %; marjă netă 16,0 %; ROE 26,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 23,2 %
  • Lichiditatea curentă: 2,2x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 33,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,1x
mediana verticalei 42,8x
sub mediană (−41,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,4x
P/S
3,9x
mediana verticalei 6,3x
sub mediană (−37,9 %)
P/B
5,7x
mediana verticalei 5,0x
peste mediană (+12,4 %)
ROE
26,5 %
mediana verticalei 12,2 %
peste mediană (+116,4 %)
Marja netă
16,0 %
mediana verticalei 11,2 %
peste mediană (+43,2 %)
Marja EBIT
19,0 %
mediana verticalei 12,3 %
peste mediană (+54,4 %)
Venituri an/an
20,3 %
mediana verticalei 23,3 %
sub mediană (−13,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited9.156,8 mld259,629,3 %40,0 %+25,0 %+21 % / +263 %
NVDANvidia Corp4.376,6 mld23,0117,2 %63,7 %+65,5 %+3 % / +288 %
AVGOBroadcom Inc.1.391,7 mld37,244,2 %42,9 %+23,9 %−28 % / +215 %
MUMicron Technology, Inc.742,7 mld8,888,3 %63,8 %+256,3 %+178 % / +762 %
AMDAdvanced Micro Devices, Inc663,3 mld88,011,8 %16,8 %+34,3 %+86 % / +234 %
INTCIntel Corporation277,7 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+29 % / +17 %
TXNTexas Instruments Inc254,2 mld36,039,7 %34,3 %+13,0 %+65 % / +82 %
AMATApplied Materials Inc253,4 mld27,541,1 %30,1 %+4,4 %+27 % / +113 %
ADIAnalog Devices Inc174,9 mld42,812,2 %29,8 %+16,9 %+36 % / +97 %
UMCUnited Microelectronics Corporation168,4 mld111,513,3 %21,0 %−2,5 %+79 % / +72 %
MRVLMarvell Technology, Inc117,1 mld44,116,5 %27,9 %+42,1 %+49 % / +140 %
NXPINXP Semiconductors N.V.61,6 mld19,229,2 %23,4 %−2,7 %+25 % / +20 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.55,2 mld62,425,1 %23,9 %+26,4 %+22 % / +106 %
MCHPMicrochip Technology Inc35,3 mld47,212,6 %15,0 %+7,1 %+21 % / −22 %
ALABAstera Labs, Inc.31,4 mld71,628,2 %29,6 %+115,1 %+14 % / indisponibil
IMOSChipMOS TECHNOLOGIES INC.29,7 mld676,05,6 %6,3 %−0,8 %+55 % / +64 %
ONOn Semiconductor Corp24,5 mld36,68,9 %10,8 %−15,3 %+25 % / −12 %
QQnity Electronics, Inc.23,0 mld38,97,6 %11,5 %+9,7 %+36 % / indisponibil
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd21,1 mld40,030,7 %33,8 %+205,7 %−37 % / +527 %
FSLRFirst Solar, Inc.21,0 mld11,318,7 %37,1 %+24,1 %−28 % / +24 %
NXTNextpower Inc.15,0 mld25,126,5 %16,0 %+20,3 %−11 % / +168 %
MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc.14,5 mld60,917,2 %20,7 %+32,6 %+9 % / +127 %
SITMSiTime Corporation10,7 mld373,71,2 %3,9 %+61,2 %+19 % / +221 %
SLABSilicon Laboratories Inc.7,4 mld—-3,6 %-4,6 %indisponibil+73 % / +110 %
VIAVViavi Solutions Inc.6,5 mld106,76,5 %4,0 %+40,0 %+47 % / +225 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NXT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
66,63
Randament total -33 % · Pe an -33 %
117,26
Randament total 18 % · Pe an 18 %
175,89
Randament total 77 % · Pe an 77 %
3 ani
79,03
Randament total -21 % · Pe an -7 %
155,07
Randament total 56 % · Pe an 16 %
253,28
Randament total 154 % · Pe an 37 %
5 ani
93,75
Randament total -6 % · Pe an -1 %
205,09
Randament total 106 % · Pe an 16 %
364,72
Randament total 266 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 38,77
  • Marja netă± 27,14
  • Creșterea anuală a veniturilor± 20,24
  • Diluare anuală± 2,28

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Nextpower Inc. (Nasdaq: NXT), cunoscută anterior ca Nextracker, este un furnizor global de soluții solare și tehnologii energetice pentru centrale electrice la scară utilitară. Compania este lider de piață la sisteme de urmărire solară, iar veniturile fiscale 2026 au atins 3,6 miliarde USD 1, într-un context de cerere crescută de electricitate, determinată de centrele de date și electrificare 1.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider global la trackere solare, cu o bază largă de clienți și o experiență de livrare în șase continente 1.
  • Platformă integrată care combină hardware, software și servicii, ceea ce poate crește randamentul proiectelor pentru clienți 1.
  • Portofoliu de comenzi în creștere și marje brute în expansiune în ultimele trimestre 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr relativ mic de clienți mari poate afecta veniturile dacă unul dintre ei își reduce comenzile 1.
  • Veniturile sunt variabile de la un trimestru la altul, ceea ce face performanța dificil de prognozat 1.
  • Compania depinde de furnizori externi și de lanțuri de aprovizionare complexe, iar întreruperile pot afecta livrările 1.

Oportunități

  • Cererea din partea centrelor de date și a electrificării poate deschide noi piețe pentru soluțiile integrate 1.
  • Extinderea în stocarea energiei și în conversia energiei ar putea diversifica veniturile 23.
  • Piețele din Orientul Mijlociu și Africa, unde adoptarea trackerelor crește, pot oferi creștere suplimentară 1.

Amenințări

  • Presiunea prețurilor din partea concurenților și a EPC-urilor ar putea reduce marjele 1.
  • Schimbările politicilor de stimulare sau ale tarifelor comerciale pot afecta cererea și costurile 1.
  • Progresele tehnologice în alte surse de energie ar putea face sistemele actuale mai puțin competitive 1.

Riscuri

  • Dependența de cererea pentru energie solarăridicat

    Cererea depinde de politici publice, finanțare și condiții economice, pe care compania nu le controlează 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unuia poate afecta rezultatele 1.

  • Comerțul internaționalmediu

    Tarifele și restricțiile comerciale pot modifica costurile și momentul veniturilor 1.

  • Achiziții și integraremediu

    Integrarea mai multor achiziții recente poate diverti atenția conducerii și poate întârzia beneficiile anunțate 12.

  • Lanțul de aprovizionaremediu

    Problemele la furnizori sau întreruperile logistice pot amâna proiectele și livrările 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru energie solară și stocare continuă să crească, poziția de lider la trackere și extinderea platformei ar putea susține creșterea veniturilor 13.
  • Creșterea backlog-ului și a marjelor brute în trimestrul încheiat în iulie 2026 ar putea indica o execuție operațională solidă 3.
  • Integrarea produselor eBOS și a conversiei energiei ar putea spori valoarea oferită clienților și veniturile pe proiect 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea prețurilor se intensifică, marjele ar putea scădea, mai ales în contractele cu clienți mari 1.
  • Dependența de politici de stimulare și de cererea din SUA ar putea expune compania la schimbări de reglementare 12.
  • Achizițiile recente implică riscuri de integrare, iar beneficiile anunțate ar putea întârzia sau nu se pot materializa integral 12.

De urmărit

  • Execuția ghidajului de venituri pentru anul fiscal 20272027
  • Evoluția backlog-ului și a comenzilor eBOSQ2 2027
  • Integrarea achizițiilor Prevalon și Apex Powernext 10-Q
  • Stadiul achiziției Zimmermann PV-Steel Group și aprobările guvernamentale2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Nextpower proiectează, fabrică și livrează sisteme de urmărire solară (trackere), împreună cu fundații, cadre din oțel, echipamente electrice de tip eBOS și soluții software de optimizare a producției 1. Compania a fost fondată în 2013 și a livrat peste 160 GW de sisteme de urmărire în șase continente 1. Clienții principali sunt firme EPC, dezvoltatori și proprietari de proiecte solare, iar fiecare contract se negociază de regulă separat pentru fiecare proiect 1.

Platforma companiei integrează trackerele cu infrastructură electrică, software, controale și tehnologii emergente, pentru a transforma compania dintr-un furnizor pur de trackere într-o platformă tehnologică energetică 13. Strategia s-a extins prin achiziții în 2025 și 2026, inclusiv Bentek, OnSight, Origami și Fracsun, precum și prin achiziția Prevalon, dedicată stocării bateriilor 12.

Veniturile sunt generate în principal din vânzarea de trackere și sisteme de management al randamentului energetic, iar sumele contractelor variază de la câteva sute de mii de dolari până la peste o sută de milioane de dolari 1. Ponderea SUA în veniturile trimestrului încheiat la 3 iulie 2026 a fost de 83% 2.

Segmente

Sisteme de urmărire solară (trackere)

Segmentul principal, care include trackerul NX Horizon și variante precum NX Horizon-XTR, capabile să urmeze denivelările terenului 1. Este considerat de companie motorul principal al vânzărilor, deși produsele de tip eBOS, fundații și cadre din oțel cresc în importanță 13.

Soluții electrice, software și tehnologii noi

Include eBOS, produse de conversie a energiei, sisteme de stocare a energiei și servicii bazate pe software și robotică 123. Compania le prezintă ca direcții de extindere a portofoliului, iar veniturile eBOS sunt estimate să depășească cu mult 100 de milioane de dolari în anul fiscal curent 3.

Piața în context

Cererea de energie solară este susținută de competitivitatea costurilor și de electrificarea globală, iar costul generării solare a scăzut cu 84% între 2009 și 2025, potrivit Lazard citat de companie 1. Trackerele pot crește producția cu până la 25% față de sistemele fixe 1, dar piața este fragmentată, iar concurența de preț rămâne intensă 1.

Creșterea cererii de electricitate generată de centrele de date și de inteligența artificială poate sprijini piața solară, deși limitările de transport, permisiunile și accesul la rețea pot încetini proiectele 1. Companiile cu portofolii integrate pot beneficia dacă aceste tendințe persistă 1.

Tendințe

  • Electrificarea și cererea din centrele de datevânt din spate

    Creșterea cererii de electricitate pentru centre de date și inteligență artificială poate sprijini cererea pentru energie solară la scară utilitară, potrivit companiei 1.

  • Costul solar redusvânt din spate

    Scăderea costului generării solare face energia solară competitivă cu gazul natural și eolianul, ceea ce poate susține adoptarea pe scară largă 1.

  • Constrângeri ale rețelei și permisiunilorvânt din față

    Limitările de transport, procedurile de autorizare și lipsa infrastructurii de rețea pot întârzia proiectele și reduce cererea pentru echipamente 1.

  • Politici și tarife comercialemixt

    Stimulentele fiscale precum creditele IRA 45X și tarifele pot influența atât veniturile, cât și marjele, iar efectul lor net poate varia de la un trimestru la altul 13.

Poziția concurențială

Piața trackerelor solare este fragmentată, iar concurenții pot avea costuri mai mici, recunoaștere a brandului sau economii de scară mai mari 1. Compania se confruntă și cu concurența din partea energiei convenționale și a altor surse regenerabile, precum gazul natural, eolianul sau stocarea energiei 1.

Compania susține că își menține poziția de lider global la trackere, pe baza cotelor de piață citate de Wood Mackenzie, și își extinde oferta către produse cu valoare adăugată mai mare 3. Presiunea prețurilor din partea furnizorilor de panouri și a EPC-urilor poate însă reduce marjele 1.

  • Furnizori regionali de trackere solare

    Companiile din această categorie concurează pe preț și pe livrări locale, mai ales în piețele emergente, conform riscurilor descrise de companie 1.

  • Producători de sisteme fixe pentru panouri solare

    Sistemele fixe concurează direct cu trackerele și pot deveni mai atractive când prețul panourilor scade, potrivit companiei 1.

  • Producători de energie convențională și regenerabilă

    Gazul, cărbunele, nuclearul și eolianul concurează pe preț și previzibilitate, ceea ce poate limita creșterea energiei solare 1.

  • Furnizori de stocare și conversie a energiei

    Pe măsură ce compania extinde portofoliul către stocare și invertoare, intră în concurență cu furnizori specializați din aceste domenii 12.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-03-31 · SEC / Nextpower Inc. · 19 mai 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Nextpower Inc. · 03 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Nextpower Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.