olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
SiTime Corporation SITM
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
SiTime este un furnizor de soluții de sincronizare de precizie bazate pe tehnologia MEMS, folosite în centrele de date AI, auto, industrie și IoT. Compania a crescut rapid în 2026 și a anunțat achiziția activelor de timing ale Renesas, ceea ce ar putea schimba poziția sa pe piață dacă integrarea decurge conform planului. Piața totală de timing este estimată la 11 mld. USD, iar veniturile trimestriale au ajuns la 157,4 mil. USD în T2 2026.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SiTime Corporation (SITM) costa 355,00 USD (−11,97 % într-o zi), cu capitalizare 10,7 mld USD, P/E 373,7 pe un EPS diluat de 0,95 USD în ultimele 12 luni, beta 2,84, interval pe 52 de săptămâni 252,76–901,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 298,7 mil USD (+257,4 % an/an), profit net de 4,4 mil USD, EPS diluat 0,14 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,5
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 368,09 – 601,78
- sub banda inferioară · %B -0,06 · lățimea benzii 48,2 %
- SMA 50 / 200
- 565,87 / 547,91
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -51,90 / -42,37
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −50,1 % | −5,9 % | −44,1 pp | — |
| 3 luni | −48,4 % | −4,6 % | −43,7 pp | — |
| 6 luni | −55,5 % | +0,2 % | −55,7 pp | — |
| De la început de an | +0,5 % | +7,4 % | −6,9 pp | — |
| 1 an | +27,2 % | +8,2 % | +19,0 pp | +21,1 % |
| 3 ani | +226,8 % | +68,4 % | +158,4 pp | +55,4 % |
| 5 ani | +23,5 % | +56,5 % | −33,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 68,1 mil | 60,3 mil | 69,5 mil | 83,6 mil | 113,3 mil | 113,6 mil | 157,4 mil | 298,7 mil |
| Costul vânzărilor | 32,3 mil | 30,0 mil | 33,4 mil | 38,9 mil | 49,4 mil | 46,6 mil | 58,3 mil | 144,6 mil |
| Profit brut | 35,8 mil | 30,3 mil | 36,1 mil | 44,7 mil | 63,9 mil | 67,0 mil | 99,1 mil | 154,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 29,3 mil | 30,0 mil | 30,6 mil | 30,0 mil | 28,3 mil | 32,7 mil | 36,1 mil | 62,4 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 27,7 mil | 26,9 mil | 28,2 mil | 30,6 mil | 30,8 mil | 38,9 mil | 46,3 mil | 62,1 mil |
| Profit operațional | -23,0 mil | -28,1 mil | -24,6 mil | -16,0 mil | 1,8 mil | -12,3 mil | 8,2 mil | 8,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 8,6 mil | 9,0 mil | 9,8 mil ≈ | 9,9 mil ≈ | 11,4 mil | 12,4 mil | 13,0 mil ≈ | 69,8 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 0 | 0 | — | — | 2,2 mil | 5,1 mil |
| Profit înainte de impozit | -18,4 mil | -23,8 mil | -20,1 mil | -7,9 mil | 9,6 mil | -5,2 mil | 18,2 mil | 4,5 mil |
| Impozit pe profit | 372,0 mii | 67,0 mii | 35,0 mii | 111,0 mii | 385,0 mii | 14,0 mii | 40,0 mii | 174,0 mii |
| Profit net | -18,8 mil | -23,9 mil | -20,2 mil | -8,0 mil | 9,2 mil | -5,2 mil | 18,2 mil | 4,4 mil |
| EPS diluat | -0,80 ≈ | -1,01 | -0,84 | -0,31 | 0,35 ≈ | -0,20 | 0,66 | 0,14 |
| Flux de numerar operațional | 13,5 mil | 15,0 mil | 15,3 mil ≈ | 31,4 mil ≈ | 25,4 mil | 31,2 mil | 39,8 mil ≈ | -6,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 15,9 mil | 16,3 mil | 18,2 mil ≈ | 5,1 mil ≈ | 12,4 mil | 13,3 mil | 12,4 mil ≈ | 10,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 9 trimestre (min 39,5, mediană 201,4, max 60.068,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 85,2 mil | 84,1 mil | 116,2 mil | 218,8 mil | 283,6 mil | 144,0 mil | 202,7 mil | 326,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,3 % | +38,2 % | +88,4 % | +29,6 % | −49,2 % | +40,8 % | +61,2 % |
| Profit net | -9,3 mil | -6,6 mil | -9,4 mil | 32,3 mil | 23,3 mil | -80,5 mil | -93,6 mil | -42,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −28,0 % | −446,3 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,63 | -0,58 | 1,53 | 1,03 | -3,63 | -4,05 | -1,72 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −32,7 % | −452,4 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -11,0 % | -7,9 % | -8,1 % | 14,8 % | 8,2 % | -55,9 % | -46,2 % | -13,1 % |
| Flux de numerar liber | -3,4 mil | 6,0 mil | 10,5 mil | 28,2 mil | 8,0 mil | -889,0 mii | -13,0 mil | 35,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 16,8 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld USD
- Active totale
- 1,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 11,30x
- ROE
- -4,6 %
- ROA
- -3,9 %
- Marja FCF
- 10,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 116,2 mil | 218,8 mil | 283,6 mil | 144,0 mil | 202,7 mil | 326,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 58,2 mil | 79,3 mil | 100,6 mil | 61,9 mil | 98,2 mil | 151,7 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 57,9 mil | 139,5 mil | 183,0 mil | 82,1 mil | 104,5 mil | 175,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 31,7 mil | 52,1 mil | 90,3 mil | 97,6 mil | 106,9 mil | 118,9 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 34,9 mil | 54,5 mil | 76,5 mil | 84,0 mil | 102,2 mil | 116,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -8,6 mil | 32,8 mil | 16,1 mil | -107,2 mil | -115,2 mil | -67,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 6,4 mil | 7,9 mil | 11,8 mil | 16,1 mil | 30,1 mil | 40,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -2,2 mil ≈ | 40,8 mil ≈ | 28,0 mil ≈ | -91,1 mil ≈ | -85,2 mil ≈ | -26,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 726,0 mii | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | -9,4 mil | 32,4 mil | 23,3 mil | -80,4 mil | -93,1 mil | -42,3 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,0 mii | 78,0 mii | 82,0 mii | 152,0 mii | 486,0 mii | 598,0 mii | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Profit net | -9,4 mil | 32,3 mil | 23,3 mil | -80,5 mil | -93,6 mil | -42,9 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,58 | 1,53 | 1,03 | -3,63 | -4,05 | -1,72 | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 16,1 mil | 21,1 mil | 22,7 mil | 22,2 mil | 23,1 mil | 25,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 84,0 mil
- 2024
- 102,2 mil
- 2025
- 116,5 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
- 2023
- 22,2 mil
- 2024
- 23,1 mil
- 2025
- 25,0 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 73,5 mil | 559,5 mil | 34,6 mil | 9,5 mil | 6,1 mil | 16,8 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 23,9 mil | 38,4 mil | 41,2 mil | 21,9 mil | 38,2 mil | 45,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 12,4 mil | 23,6 mil | 57,7 mil | 65,5 mil | 76,7 mil | 81,6 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active curente | 113,2 mil | 625,9 mil | 669,1 mil | 623,2 mil | 544,1 mil | 949,3 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,7 mil | 37,9 mil | 58,8 mil | 54,7 mil | 82,5 mil | 105,1 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 0 | 87,1 mil | 87,1 mil | 87,1 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,1 mil | 6,0 mil | 5,2 mil | 177,1 mil | 163,6 mil | 147,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Active totale | 136,0 mil | 678,2 mil | 750,6 mil | 951,7 mil | 885,0 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 6,2 mil | 13,1 mil | 14,9 mil | 8,7 mil | 22,9 mil | 21,3 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 19,1 mil | 37,4 mil | 33,8 mil | 121,4 mil | 108,4 mil | 84,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 26,1 mil | 45,7 mil | 42,1 mil | 243,6 mil | 185,2 mil | 138,5 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 109,9 mil † | 632,5 mil † | 708,5 mil † | 708,1 mil † | 699,7 mil † | 1,2 mld † | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 177,1 mil
- 2024
- 163,6 mil
- 2025
- 147,4 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 16,6 mil | 59,1 mil | 39,8 mil | 8,1 mil | 23,2 mil | 87,2 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,1 mil | 30,9 mil | 31,8 mil | 8,9 mil | 36,2 mil | 52,0 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 10,5 mil ≈ | 28,2 mil ≈ | 8,0 mil ≈ | -889,0 mii ≈ | -13,0 mil ≈ | 35,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,8 mil | -33,8 mil | -560,1 mil | -36,7 mil | 64,8 mil | -427,9 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,3 mil | 460,6 mil | -4,5 mil | 3,5 mil | -91,3 mil | 351,4 mil | SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -36,7 mil
- 2024
- 64,8 mil
- 2025
- -427,9 mil
SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 56,2 % | 41 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | 0,9 % | 27 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | 6,1 % | 24 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,8 % | 19 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 61,2 % | 82 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,6x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,4 % | 8 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate31/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial8/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SiTime Corporation (SITM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 326,7 mil USD în 2025; creștere an/an 61,2 %; marjă netă 3,9 %; ROE 1,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 61,2 %
- Lichiditatea curentă: 5,6x
Ce o infirmă
- Marja EBIT: 0,9 %
- Marja FCF: 6,1 %
- CAGR venituri 3 ani: 4,8 %
- Randament FCF: 0,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSMTaiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited | 9.156,8 mld | 259,6 | 29,3 % | 40,0 % | +25,0 % | +21 % / +263 % |
| NVDANvidia Corp | 4.376,6 mld | 23,0 | 117,2 % | 63,7 % | +65,5 % | +3 % / +288 % |
| AVGOBroadcom Inc. | 1.391,7 mld | 37,2 | 44,2 % | 42,9 % | +23,9 % | −28 % / +215 % |
| MUMicron Technology, Inc. | 742,7 mld | 8,8 | 88,3 % | 63,8 % | +256,3 % | +178 % / +762 % |
| AMDAdvanced Micro Devices, Inc | 663,3 mld | 88,0 | 11,8 % | 16,8 % | +34,3 % | +86 % / +234 % |
| INTCIntel Corporation | 277,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +29 % / +17 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 254,2 mld | 36,0 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +65 % / +82 % |
| AMATApplied Materials Inc | 253,4 mld | 27,5 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +27 % / +113 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 174,9 mld | 42,8 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +36 % / +97 % |
| UMCUnited Microelectronics Corporation | 168,4 mld | 111,5 | 13,3 % | 21,0 % | −2,5 % | +79 % / +72 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 117,1 mld | 44,1 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +49 % / +140 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 61,6 mld | 19,2 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +25 % / +20 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 55,2 mld | 62,4 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +22 % / +106 % |
| MCHPMicrochip Technology Inc | 35,3 mld | 47,2 | 12,6 % | 15,0 % | +7,1 % | +21 % / −22 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 31,4 mld | 71,6 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +14 % / indisponibil |
| IMOSChipMOS TECHNOLOGIES INC. | 29,7 mld | 676,0 | 5,6 % | 6,3 % | −0,8 % | +55 % / +64 % |
| ONOn Semiconductor Corp | 24,5 mld | 36,6 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +25 % / −12 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 23,0 mld | 38,9 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +36 % / indisponibil |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 21,1 mld | 40,0 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −37 % / +527 % |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 21,0 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −28 % / +24 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 14,5 mld | 60,9 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +9 % / +127 % |
| SITMSiTime Corporation | 10,7 mld | 373,7 | 1,2 % | 3,9 % | +61,2 % | +27 % / +227 % |
| SLABSilicon Laboratories Inc. | 7,4 mld | — | -3,6 % | -4,6 % | indisponibil | +73 % / +110 % |
| VIAVViavi Solutions Inc. | 6,5 mld | 106,7 | 6,5 % | 4,0 % | +40,0 % | +47 % / +225 % |
| ALGMAllegro Microsystems, Inc. | 5,0 mld | 179,3 | 3,2 % | 3,1 % | +22,8 % | +0 % / −2 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SITM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 194,11 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 343,13 Randament total -3 % · Pe an -3 % | 516,77 Randament total 46 % · Pe an 46 % |
| 3 ani | 189,62 Randament total -47 % · Pe an -19 % | 377,03 Randament total 6 % · Pe an 2 % | 623,29 Randament total 76 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 185,23 Randament total -48 % · Pe an -12 % | 414,28 Randament total 17 % · Pe an 3 % | 751,77 Randament total 112 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 94,26
- Marja netă± 65,98
- Creșterea anuală a veniturilor± 53,99
- Diluare anuală± 5,54
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
SiTime este un furnizor de soluții de sincronizare de precizie bazate pe tehnologia MEMS, folosite în centrele de date AI, auto, industrie și IoT. Compania a crescut rapid în 2026 și a anunțat achiziția activelor de timing ale Renesas, ceea ce ar putea schimba poziția sa pe piață dacă integrarea decurge conform planului. Piața totală de timing este estimată la 1 11 mld. USD, iar veniturile trimestriale au ajuns la 157,4 mil. USD în T2 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Tehnologia MEMS proprie și expertiza în analog mixt permit proiectarea completă a soluțiilor de timing 1.
- Marja brută non-GAAP ridicată în T2 2026 indică o putere de preț solidă pentru produsele de înalt nivel 3.
- Portofoliul de produse a fost extins prin achiziții și platforme noi, precum Titan și TimeFabric 13.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți finali și distribuitori poate expune compania la fluctuații mari ale veniturilor 1.
- Compania a raportat pierderi nete în exercițiile recente, iar costurile de achiziție și cele operaționale rămân ridicate 1.
- Modelul fabless depinde de terți pentru fabricare, asamblare și testare, ceea ce limitează controlul asupra aprovizionării 1.
Oportunități
- Integrarea activelor Renesas ar putea extinde portofoliul și clienții pe piețele industriale și auto 3.
- Adoptarea tehnologiei MEMS în locul cuarțului ar putea deschide noi aplicații în zone cu cerințe înalte de precizie 1.
- Creșterea centrelor de date AI și a aplicațiilor de conducere autonomă ar putea susține cererea pentru sincronizare precisă 1.
Amenințări
- Ciclurile industriei semiconductorilor pot duce la supraproducție și scăderi bruște ale prețurilor 1.
- Pierderea unui client mare sau reducerea comenzilor fără preaviz ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Tensiunile geopolitice și politicile comerciale pot limita accesul la unele piețe și lanțuri de aprovizionare 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de distribuitori și clienți finali generează o parte majoră din venituri, iar comenzile pot fi anulate cu puțin preaviz 1.
- Integrarea achiziției Renesasridicat
Integrarea activelor achiziționate și a personalului nou angajat ar putea întâmpina dificultăți operaționale și de sistem 3.
- Ciclicitatea semiconductorilormediu
Scăderile din industrie pot duce la stocuri ridicate și presiuni asupra prețurilor, afectând rapid veniturile și marjele 1.
- Dependența de terți pentru producțiemediu
Furnizorii externi, multe cu sursă unică, pot întârzia livrările sau pot afecta randamentul, iar tranziția nodurilor vechi crește vulnerabilitatea 1.
- Volatilitatea rezultatelorscăzut
Veniturile și rezultatele operaționale au fluctuat semnificativ de la un trimestru la altul, ceea ce face prognoza dificilă 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a veniturilor în T2 2026 și o marjă brută ridicată ar putea indica o schimbare durabilă a profitabilității, dacă tendința se confirmă 3.
- Achiziția Renesas ar putea extinde semnificativ portofoliul și poziția de lider în Precision Timing, dacă integrarea reușește 13.
- Tehnologia MEMS și platformele noi precum Titan ar putea deschide piețe care până acum erau dominate de cuarț 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de un număr mic de clienți mari ar putea face veniturile vulnerabile la o singură decizie de achiziție 1.
- Achiziția a fost finanțată parțial prin datorie și acțiuni, ceea ce ar putea dilua acționarii și crește presiunea financiară dacă cererea scade 13.
- Ciclurile industriei semiconductorilor pot inversa rapid creșterea recentă, iar cererea din AI ar putea încetini 1.
De urmărit
- Integrarea activelor Renesas și impactul asupra veniturilor și marjelorQ3 2026
- Evoluția concentrării clienților, în special a clientului final cel mai marenext 10-K
- Ghidajul de venituri și marje prezentat în conferința de rezultateQ3 2026
- Execuția platformei Titan și adoptarea rezonatoarelor MEMS pe piață2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (05 nov. 2026), 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
SiTime se prezintă drept lider în soluțiile de Precision Timing pentru industria globală a electronicii, având produse de tip oscilatoare, circuite integrate de ceas, rezonatoare și software de sincronizare 1. Compania folosește un model fabless: produsele sunt fabricate de furnizori externi, iar SiTime se concentrează pe proiectare, marketing și vânzări 1. Vânzările se fac în principal prin distribuitori, iar produsele sunt disponibile și prin magazinul online SiTimeDirect 1.
Pe 4 februarie 2026, SiTime a semnat un acord de achiziție a activelor din afacerea de timing a Renesas, cu o plată în numerar de aproximativ 1.500 mil. USD și acțiuni proprii, achiziție finalizată pe 1 iulie 2026 13. Achiziția a adăugat peste 550 de produse de tip clocking în portofoliu, conform comunicatului pentru T2 2026 3. Compania a anunțat și platforma Titan pentru piața rezonatoarelor independente, lansată în septembrie 2025 1.
Rezultatele financiare arată o creștere accentuată: în exercițiul 2025 veniturile au fost de 326,66 mil. USD 1, iar în T2 2026 marja brută non-GAAP a ajuns la 67,1% 3. Compania a raportat totuși pierderi nete în exercițiile 2024 și 2025 1, iar rezultatul net din T2 2026 a fost pozitiv, ceea ce ar putea indica o schimbare de tendință dacă se menține 3.
Segmente
Oscilatoare și rezonatoare
Oscilatoarele au fost istoric sursa principală a veniturilor SiTime pe piețele finale vizate 1. Platforma Titan, lansată în rezonatoare independente, extinde portofoliul către zona în care tehnologia cu cristal de cuarț a dominat timp de peste jumătate de secol 1.
Circuite integrate de ceas și sincronizare
Prin achiziția din 2023 de la Aura Semiconductor, SiTime a adăugat sincronizatoare de rețea, curățătoare de jitter, generatoare de ceas și buffere 1. Software-ul TimeFabric, lansat în iunie 2025, completează această zonă, extinzând menținerea sincronizării la 24 de ore 1.
Produse de timing de la Renesas
Activele achiziționate de la Renesas au adus peste 550 de produse de tip clocking, ceea ce ar putea extinde semnificativ oferta SiTime pe piețele industriale și auto dacă integrarea reușește 3. Contribuția acestui segment la veniturile viitoare nu este încă cuantificată în sursele analizate.
Piața în context
SiTime estimează că piața totală de timing valorează aproximativ 11 mld. USD și este în creștere 1. Compania se concentrează pe segmentul de înalt nivel, numit Precision Timing, unde tehnologia MEMS înlocuiește treptat cuarțul în aplicații cerând performanță și rezistență 1. Creșterea rapidă a centrelor de date AI a fost un motor important al veniturilor în 2025 1.
Cererea din segmentul comunicațiilor, auto și industrial depinde de tendințe precum viteze mai mari de transfer și latență mai mică, care cresc cerințele de sincronizare 1. Dacă aceste tendințe se mențin, ele ar putea susține cererea pentru soluții precis dimensionate, deși ciclurile semiconductorilor rămân volatile 1.
Tendințe
- Creșterea centrelor de date AIvânt din spate
Infrastructura AI, cu densitate mare și sincronizare strictă, a sprijinit creșterea veniturilor, iar sincronizarea precisă poate reduce pierderile de date 13. Dacă investițiile în centre de date continuă, acest vânt favorabil ar putea persista.
- Ciclicitatea industriei semiconductorilorvânt din față
Industria este foarte ciclică, cu supraproducție și stocuri ridicate în perioadele de scădere, ceea ce poate afecta rapid veniturile companiei 1. Un astfel de ciclu descendent ar putea reduce vânzările și marjele.
- Înlocuirea cuarțului cu MEMSvânt din spate
Dezvoltarea tehnologiei MEMS face posibilă înlocuirea treptată a dispozitivelor cu cuarț, mai puțin rezistente la vibrații și temperaturi variabile 1. Această schimbare este un avantaj structural, dar ritmul adoptării rămâne incert.
- Concentrarea clienților și tensiuni geopoliticemixt
Clienții finali sunt foarte concentrați, iar tensiunile geopolitice încurajează producția locală, ceea ce ar putea limita vânzările către unii clienți 1. Efectul este mixt: concentrarea crește riscul, dar și oportunitățile de colaborare pe termen lung.
Poziția concurențială
SiTime concurează cu furnizorii tradiționali de cuarț, care au expertiză în rezonatoare dar externalizează adesea proiectarea circuitelor analogice și ambalarea 1. Compania se diferențiază prin proiectarea rezonatorului în interior și integrarea sa în pachetul circuitului de ceas 1.
Concurența include și furnizori de circuite integrate de ceas care depind de producătorii de cuarț pentru referința de frecvență, un avantaj de lanț de aprovizionare pe care SiTime îl evidențiază 1. Achiziția Renesas ar putea reduce concurența în zona clocking-ului, dacă integrarea reușește 3.
- Furnizori de cuarț pentru oscilatoare și rezonatoare
Producători tradiționali bazați pe cristale de cuarț, descriși în raport ca depinzând de tehnologii vechi și de externalizarea proiectării circuitelor analogice 1.
- Furnizori de circuite integrate de ceas bazate pe cuarț
Vânzători de clock IC care se bazează pe furnizori externi de cuarț pentru referința de frecvență necesară 1.
- Renesas Electronics
Vânzătorul afacerii de timing preluată de SiTime, fiind și un actor cu poziție în domeniul clocking-ului înainte de tranzacție 1.
- Furnizori de sincronizare software pentru rețele
Actori care oferă soluții de sincronizare IEEE 1588, pe care SiTime le compară cu soluțiile sale TimeFabric 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- SiTime Corporation (SITM) Positioned at the Heart of AI Hardware ExpansionYahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- SiTime Corporation (SITM) Surged on Strong AI data center demandYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Benchmark Assigns Buy Rating to SiTime (SITM) Amid Timing Technology Market ExpansionYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
- How SiTime’s (SITM) Silicon Timing Devices Power AI Data CentersYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent (amendament)09 sept. 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent22 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 mai 2026Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / SiTime Corporation · 11 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / SiTime Corporation · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / SiTime Corporation · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.