olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
VIAVI Solutions, Inc. VIAV
Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)
VIAVI Solutions este un lider global în testare, măsurare și tehnologii optice, care asigură și protejează infrastructura critică, de la centrele de date și rețelele de comunicații până la comunicațiile militare și aerospațiale. În fiscal 2026 veniturile au crescut puternic, dar compania rămâne sensibilă la ciclurile de investiții ale operatorilor și la tarifele comerciale, iar ritmul creșterii în trimestrele următoare va fi urmărit cu atenție.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea VIAVI Solutions, Inc. (VIAV) costa 26,30 USD (−10,48 % într-o zi), cu capitalizare 6,5 mld USD, beta 1,43, interval pe 52 de săptămâni 15,92–55,33 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 443,1 mil USD (+52,5 % an/an), profit net de 32,7 mil USD (+308,8 % an/an), EPS diluat 0,14 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 24,38 – 43,57
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,10 · lățimea benzii 56,5 %
- SMA 50 / 200
- 36,87 / 38,94
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -2,95 / -2,28
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −45,4 % | −1,1 % | −44,3 pp | — |
| 3 luni | −35,2 % | −0,5 % | −34,8 pp | — |
| 6 luni | −48,5 % | +4,4 % | −52,9 pp | — |
| De la început de an | +47,6 % | +12,3 % | +35,3 pp | — |
| 1 an | +50,8 % | +13,5 % | +37,3 pp | +33,2 % |
| 3 ani | +216,9 % | +76,4 % | +140,5 pp | +65,9 % |
| 5 ani | +66,6 % | +63,7 % | +2,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 27 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 238,2 mil | 270,8 mil | 284,8 mil | 290,5 mil | 299,1 mil | 369,3 mil | 406,8 mil | 443,1 mil |
| Costul vânzărilor | 102,1 mil | 110,0 mil | 124,1 mil | 127,0 mil | 130,1 mil | 158,7 mil | 172,7 mil | 181,4 mil |
| Profit brut | 136,1 mil | 160,8 mil | 160,7 mil | 163,5 mil | 169,0 mil | 210,6 mil | 234,1 mil | 261,7 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 49,4 mil | 52,1 mil | 50,0 mil | 57,2 mil | 56,0 mil | 65,9 mil | 71,0 mil | 69,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 74,1 mil | 84,3 mil | 101,3 mil | 89,7 mil | 104,2 mil | 127,1 mil | 113,6 mil | 124,3 mil |
| Profit operațional | 11,5 mil | 22,2 mil | 8,5 mil | 15,3 mil | 7,6 mil | 11,4 mil | 24,8 mil | 61,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,5 mil | 7,5 mil | 7,5 mil | 7,5 mil | 7,4 mil | 15,3 mil | 14,3 mil | 10,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 7,2 mil | 18,6 mil | 3,2 mil | 9,6 mil | -2,3 mil | -38,7 mil | 13,8 mil | 43,5 mil |
| Impozit pe profit | 9,0 mil | 9,5 mil | -16,3 mil | 2,2 mil | 19,0 mil | 9,7 mil | 7,4 mil | 11,4 mil |
| Profit net | -1,8 mil | 9,1 mil | 19,5 mil | 8,0 mil | -21,4 mil | -48,1 mil | 6,4 mil | 32,7 mil |
| EPS diluat | -0,01 | 0,04 | 0,09 | 0,04 ≈ | -0,10 | -0,21 | 0,03 | 0,14 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 13,5 mil | 44,7 mil ≈ | 7,8 mil ≈ | 23,8 mil | 31,0 mil | 42,5 mil ≈ | -26,3 mil ≈ | 66,7 mil |
| Investiții (capex) | 7,3 mil | 8,2 mil ≈ | 6,8 mil ≈ | 5,5 mil | 8,5 mil | 5,6 mil ≈ | 5,9 mil ≈ | 11,1 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 16,4 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 30,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld |
| Venituri an/an | +29,1 % | +0,5 % | +5,5 % | +7,8 % | −14,4 % | −9,6 % | +8,4 % | +40,0 % |
| Profit net | 5,4 mil | 49,0 mil | 67,5 mil | 15,5 mil | 25,5 mil | -25,8 mil | 34,8 mil | -30,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +807,4 % | +37,8 % | −77,0 % | +64,5 % | −201,2 % | indisponibil | −187,4 % |
| EPS diluat | 0,02 | 0,21 | 0,29 | 0,07 | 0,11 | -0,12 | 0,15 | -0,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +950,0 % | +38,1 % | −75,9 % | +57,1 % | −209,1 % | indisponibil | −186,7 % |
| netă % | 0,5 % | 4,3 % | 5,6 % | 1,2 % | 2,3 % | -2,6 % | 3,2 % | -2,0 % |
| Flux de numerar liber | 93,8 mil | 103,7 mil | 191,2 mil | 105,6 mil | 63,0 mil | 96,9 mil | 62,0 mil | 82,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 27 iun. 2026
- Numerar
- 647,8 mil USD
- Datorie financiară
- 244,8 mil USD
- Datorie netă
- -403,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld USD
- Active totale
- 2,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,17x
- Lichiditate curentă
- 1,85x
- ROE
- -2,7 %
- ROA
- -1,3 %
- Marja FCF
- 5,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 484,5 mil | 518,9 mil | 467,3 mil | 424,5 mil | 463,2 mil | 642,9 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 714,4 mil | 773,5 mil | 638,8 mil | 575,9 mil | 621,1 mil | 875,4 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 203,0 mil | 213,2 mil | 206,9 mil | 201,9 mil | 208,7 mil | 262,7 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 337,5 mil | 365,7 mil | 328,7 mil | 333,3 mil | 349,4 mil | 469,2 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 142,2 mil | 185,0 mil | 82,4 mil | 20,8 mil | 57,5 mil | 105,1 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 14,7 mil | 23,3 mil | 27,1 mil | 30,9 mil | 30,0 mil | 47,4 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 130,8 mil | 65,1 mil | 60,7 mil | 11,6 mil | 38,6 mil | 16,3 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 63,3 mil | 49,6 mil | 35,2 mil | 37,4 mil | 4,4 mil | 47,5 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Profit net | 67,5 mil | 15,5 mil | 25,5 mil | -25,8 mil | 34,8 mil | -30,4 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,29 | 0,07 | 0,11 | -0,12 | 0,15 | -0,13 | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 236,3 mil | 238,2 mil | 226,6 mil | 222,6 mil | 225,7 mil | 229,5 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
- 2024
- 333,3 mil
- 2025
- 349,4 mil
- 2026
- 469,2 mil
SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat
- 2024
- 222,6 mil
- 2025
- 225,7 mil
- 2026
- 229,5 mil
SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 697,8 mil | 559,9 mil | 506,5 mil | 471,3 mil | 423,6 mil | 647,8 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 256,5 mil | 260,9 mil | 231,2 mil | 213,1 mil | 261,0 mil | 351,3 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 94,9 mil | 110,1 mil | 116,1 mil | 96,5 mil | 117,9 mil | 155,3 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,0 mld | 945,0 mil | 876,5 mil | 885,2 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 196,0 mil | 228,9 mil | 243,0 mil | 228,2 mil | 231,9 mil | 224,5 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 396,5 mil | 387,6 mil | 455,2 mil | 452,9 mil | 595,7 mil | 700,7 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 88,0 mil | 54,2 mil | 58,6 mil | 38,2 mil | 131,6 mil | 377,6 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,0 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 63,2 mil | 58,3 mil | 47,2 mil | 50,4 mil | 68,8 mil | 92,2 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 456,6 mil | 68,4 mil | 96,2 mil | 0 | 246,2 mil | 244,8 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 224,1 mil | 616,5 mil | 629,5 mil | 636,0 mil | 396,3 mil | — | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii curente | 747,4 mil | 369,3 mil | 343,5 mil | 247,1 mil | 589,7 mil | 680,5 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | — | — | — | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 763,9 mil † | 671,7 mil † | 690,8 mil † | 681,6 mil † | 780,2 mil † | 1,4 mld † | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 38,2 mil
- 2025
- 131,6 mil
- 2026
- 377,6 mil
SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 243,3 mil | 178,1 mil | 114,1 mil | 116,4 mil | 89,8 mil | 113,9 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 52,1 mil | 72,5 mil | 51,1 mil | 19,5 mil | 27,8 mil | 31,1 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 191,2 mil ≈ | 105,6 mil ≈ | 63,0 mil ≈ | 96,9 mil ≈ | 62,0 mil ≈ | 82,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -48,7 mil | -71,0 mil | -127,1 mil | -21,6 mil | -128,4 mil | -426,8 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -58,8 mil | -210,4 mil | -50,0 mil | -125,7 mil | -23,6 mil | 541,0 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 42,2 mil | 235,9 mil | 83,9 mil | 20,0 mil | 16,4 mil | 30,0 mil | SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -21,6 mil
- 2025
- -128,4 mil
- 2026
- -426,8 mil
SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat
- 2024
- -125,7 mil
- 2025
- -23,6 mil
- 2026
- 541,0 mil
SEC (XBRL)· 13 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie62
- Randamente41
- Calitate35
- Creștere53
- Evaluare48
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,32 – 94,43 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)9,32 – 13,46 (Mijloc 10,93)WACC 9,1 % · FCFF de pornire 122,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/Venit12,65 – 94,43 (Mijloc 38,97)28 firme folosite · multiplul median 6,1x · quartile 1,8x – 15,1xAAOI, ADI, AMAT, AMD, AMKR, ARRY, AVGO, AXTI, FSLR, GCTS, INTC, LEDS, LSCC, MCHP, MRVL, MTSI, MU, NVDA, NXPI, ON, OSIS, PENG, Q, SPCB, SUNE, TE, TXN, TYGO
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 57,7 % | 44 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 6,9 % | 38 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 5,5 % | 22 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 11,1 % | 45 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 40,0 % | 68 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 62 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,0x | 66 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 1,3 % | 26 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,5 % | 41 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere53/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate35/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente41/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare48/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Viavi Solutions Inc. (VIAV). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2026; creștere an/an 40,0 %; marjă netă -2,0 %; ROE -2,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 10,99–53,94 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,95 USD, prețul de 26,30 USD lasă un potențial de -5,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -5,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja FCF: 5,5 %
- Randament FCF: 1,3 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.
Față de mediana verticalei
Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NVDANvidia Corp | 4.823,1 mld | 25,3 | 117,2 % | 63,7 % | +65,5 % | +13 % / +328 % |
| AVGOBroadcom Inc. | 1.553,7 mld | 41,6 | 44,2 % | 42,9 % | +23,9 % | −19 % / +252 % |
| MUMicron Technology, Inc. | 899,7 mld | 10,7 | 88,3 % | 63,8 % | +256,3 % | +236 % / +945 % |
| AMDAdvanced Micro Devices, Inc | 801,6 mld | 106,3 | 11,8 % | 16,8 % | +34,3 % | +125 % / +303 % |
| INTCIntel Corporation | 309,7 mld | — | -10,9 % | -20,1 % | −0,5 % | +44 % / +30 % |
| AMATApplied Materials Inc | 293,2 mld | 31,9 | 41,1 % | 30,1 % | +4,4 % | +46 % / +147 % |
| TXNTexas Instruments Inc | 284,6 mld | 40,4 | 39,7 % | 34,3 % | +13,0 % | +85 % / +104 % |
| ADIAnalog Devices Inc | 196,8 mld | 48,2 | 12,2 % | 29,8 % | +16,9 % | +53 % / +122 % |
| MRVLMarvell Technology, Inc | 140,1 mld | 52,8 | 16,5 % | 27,9 % | +42,1 % | +79 % / +187 % |
| NXPINXP Semiconductors N.V. | 66,8 mld | 20,8 | 29,2 % | 23,4 % | −2,7 % | +36 % / +30 % |
| MPWRMonolithic Power Systems, Inc. | 61,5 mld | 69,5 | 25,1 % | 23,9 % | +26,4 % | +36 % / +130 % |
| MCHPMicrochip Technology Incorporated | 40,9 mld | 104,2 | 7,2 % | 9,3 % | +7,1 % | +41 % / −10 % |
| ALABAstera Labs, Inc. | 39,0 mld | 89,0 | 28,2 % | 29,6 % | +115,1 % | +42 % / indisponibil |
| IMOSChipMOS TECHNOLOGIES INC. | 29,7 mld | 676,0 | 5,6 % | 6,3 % | −0,8 % | +55 % / +64 % |
| ONOn Semiconductor Corp | 27,7 mld | 41,4 | 8,9 % | 10,8 % | −15,3 % | +42 % / −0 % |
| CRDOCredo Technology Group Holding Ltd | 25,7 mld | 48,7 | 30,7 % | 33,8 % | +205,7 % | −23 % / +662 % |
| QQnity Electronics, Inc. | 24,8 mld | 42,0 | 7,6 % | 11,5 % | +9,7 % | +46 % / indisponibil |
| FSLRFirst Solar, Inc. | 20,9 mld | 11,3 | 18,7 % | 37,1 % | +24,1 % | −29 % / +23 % |
| MTSIMACOM Technology Solutions Holdings, Inc. | 17,8 mld | 74,6 | 17,2 % | 20,7 % | +32,6 % | +33 % / +178 % |
| LSCCLattice Semiconductor Corp | 13,9 mld | 301,7 | 4,2 % | 5,5 % | indisponibil | +40 % / +67 % |
| AMKRAmkor Technology, Inc. | 7,6 mld | 12,3 | 13,6 % | 8,3 % | +6,2 % | −16 % / +8 % |
| VIAVViavi Solutions Inc. | 6,5 mld | — | -2,7 % | -2,0 % | +40,0 % | +51 % / +217 % |
| CRUSCirrus Logic, Inc. | 5,5 mld | 13,9 | 19,5 % | 20,2 % | +5,3 % | −8 % / +45 % |
| AAOIApplied Optoelectronics, Inc. | 5,0 mld | — | -5,4 % | -9,6 % | +82,8 % | +121 % / +347 % |
| OSISOsi Systems, Inc. | 3,0 mld | 20,5 | 18,4 % | 8,8 % | +4,3 % | −29 % / +55 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VIAV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
VIAVI Solutions este un lider global în testare, măsurare și tehnologii optice, care asigură și protejează infrastructura critică, de la centrele de date și rețelele de comunicații până la comunicațiile militare și aerospațiale. În fiscal 2026 veniturile au crescut puternic, dar compania rămâne sensibilă la ciclurile de investiții ale operatorilor și la tarifele comerciale, iar ritmul creșterii în trimestrele următoare va fi urmărit cu atenție.
SWOT
Puncte tari
- Compania are una dintre cele mai largi game de produse de testare și monitorizare din industrie, iar creșterea veniturilor și a marjei non-GAAP arată o execuție solidă 12.
- Tehnologiile anticontrafacere sunt folosite pe bancnotele multor țări, ceea ce oferă o poziție de nișă greu de replicat 1.
- Compania a reușit să integreze achiziții importante și să își extindă portofoliul în centrele de date și în aerospațial 1.
Puncte slabe
- Dependența de un număr redus de clienți mari face ca veniturile să fie sensibile la comenzile unui singur client 1.
- Profitabilitatea GAAP rămâne modestă, iar pierderea GAAP pe acțiune din fiscal 2026 a fost influențată de stingerea anticipată a datoriei 1.
- Compania a suportat costuri de restructurare și integrare repetate, iar tranzițiile de producție pot afecta marjele 1.
Oportunități
- Cererea din centrele de date AI și din tranziția către 6G ar putea deschide noi linii de venituri pentru testare 1.
- Nevoia de PNT rezilient și de criptografie post-cuantică ar putea extinde oferta către apărare și securitate 1.
- Dacă integrarea achizițiilor reușește, sinergiile ar putea sprijini marje mai ridicate în segmentul NSE 1.
Amenințări
- Tarifele comerciale și tensiunile dintre Statele Unite și China pot crește costurile și pot reduce comenzile 1.
- Concurenții asiatici și presiunea asupra prețurilor pot reduce marjele, mai ales pe liniile de produse maturizate 1.
- Trecerea către rețele virtualizate și soluții software ar putea reduce cererea pentru produsele hardware existente 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr redus de clienți reprezintă o parte importantă din venituri, iar consolidarea industriei de comunicații poate crește presiunea asupra prețurilor și a condițiilor contractuale 1.
- Dependența de SICPAmediu
Comercializarea produselor de anticontrafacere se bazează pe o alianță strategică cu SICPA, iar pierderea acestei relații ar putea afecta segmentul OSP 1.
- Tarife și geopoliticăridicat
Tarifele, sancțiunile și tensiunile geopolitice pot crește costurile de aprovizionare și pot limita accesul pe anumite piețe 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea afacerilor achiziționate și realizarea sinergiilor previzionate sunt incerte, iar dificultățile pot afecta rezultatele 12.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Dependența de furnizori specializați și lipsa de componente, inclusiv a cipurilor de memorie, pot crește costurile și întârzia livrările 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din centrele de date și din aerospațial, combinată cu o marjă non-GAAP în expansiune, ar putea susține o performanță bună dacă tendințele se mențin 12.
- Poziția de nișă în anticontrafacere și în testarea rețelelor oferă o bază stabilă de venituri, greu de înlocuit de concurenți 1.
- Compania a generat flux de numerar operațional solid și a redus datoria, ceea ce îi poate oferi flexibilitate pentru investiții viitoare 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de investițiile unui număr mic de clienți mari face veniturile vulnerabile la întârzierea comenzilor 1.
- Tarifele și tensiunile cu China ar putea crește costurile și reduce marjele, mai ales dacă politica tarifară se schimbă rapid 1.
- Trecerea către software și rețele virtualizate ar putea diminua cererea pentru hardware-ul tradițional, care rămâne o parte importantă a afacerii 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și al EPS non-GAAP pentru primul trimestruQ1 2027
- Evoluția cererii din segmentul centrelor de date și al aerospațialului în NSE2027
- Impactul tarifelor și al recuperărilor IEEPA asupra costurilor și marjelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
VIAVI Solutions, Inc. se descrie ca lider global în testare și măsurare și în tehnologii optice, cu soluții de test, monitorizare, asigurare și PNT rezilient pentru infrastructura critică, de la ecosistemele centrelor de date și rețelele de comunicații până la comunicațiile militare, aerospațiale, feroviare și ale serviciilor de urgență 1. Compania activează prin două segmente: Network and Service Enablement (NSE) și Optical Security and Performance Products (OSP) 1. Strategia urmărește apărarea poziției de lider în segmentele de bază, investiții în tendințe seculare precum centrele de date și rețelele wireless de nouă generație și extinderea în aplicații adiacente, de tip aerospațial și de apărare 1. În fiscal 2026 veniturile nete au fost de 1518,3 milioane USD, în creștere cu 40,0% față de anul precedent, cu o marjă operațională non-GAAP de 20,6% și o marjă GAAP de 6,9% 12.
Pentru primul trimestru al anului fiscal 2027, care se încheie pe 3 octombrie 2026, compania estimează venituri între 450 și 460 milioane USD și un EPS non-GAAP între 0,40 și 0,42 USD 2. Cu o bază de clienți concentrată, veniturile depind mult de ciclurile de investiții ale câtorva mari furnizori de telecomunicații și ale operatorilor de centre de date 1.
Segmente
Network and Service Enablement (NSE)
NSE a generat 1182,9 milioane USD în fiscal 2026, cu o creștere de 52,3% 2. Creșterea a fost determinată de cererea pentru produse de laborator, producție și teren legată de ecosistemul centrelor de date, de achiziția Spirent și de produsele pentru aerospațial și apărare 2. Segmentul include testare Ethernet, fibră optică, wireless 5G și Open RAN, PNT rezilient și soluții AIOps 1.
Piața în context
Piața trece prin schimbări accelerate: expansiunea centrelor de date AI și HPC împinge cererea pentru transceivere optice mai rapide, iar tranziția către 5G Standalone și cercetarea 6G deschid noi cicluri de testare 1. Concomitent, riscul de interferență GNSS și presiunea pentru criptografie post-cuantică cresc cererea pentru soluții de PNT rezilient și de testare 1.
Tendințe
- Expansiunea centrelor de date și a infrastructurii AIvânt din spate
Construcția rapidă a centrelor de date AI și HPC cere transceivere optice mai rapide și mai multe interconexiuni, ceea ce crește cererea pentru testarea acestor componente 1. Dacă investițiile hyperscalerilor se mențin, segmentul de laborator și producție ar putea continua să crească.
- Tranziția către 5G Standalone și 6Gmixt
Operatorii trec la 5G Standalone cu nuclee dedicate, iar cercetarea pentru 6G, cu inteligență artificială în toate funcțiile rețelei și noi benzi de frecvență, creează nevoi noi de testare 1. Întârzierea investițiilor operatorilor reprezintă însă un risc pentru calendarul acestor cereri 1.
- Amenințarea GNSS și apărareavânt din spate
Creșterea riscului de perturbare, blocare și falsificare a semnalelor GPS și GNSS susține cererea pentru PNT rezilient, iar bugetele militare și de siguranță publică crescute pot sprijini modernizarea avionicii 1.
- Tarife comerciale și tensiuni geopoliticevânt din față
Tarifele impuse de Statele Unite, decizia Curții Supreme din februarie 2026 privind tarifele IEEPA și tensiunile cu China pot crește costurile de producție și pot afecta relațiile comerciale 1. Compania a recuperat o parte din tarifele plătite, dar evoluția politicii tarifare rămâne incertă 1.
Poziția concurențială
În NSE, concurenții includ Anritsu, EXFO, Keysight Technologies, NetScout Systems, Riverbed Technology, Rohde & Schwarz și VeEX 1. Presiunea prețurilor vine în special de la furnizori cu bază în Asia, iar companiile mai mari și mai bine finanțate pot concura cu VIAVI la fiecare familie de produse 1.
În OSP, concurența provine de la furnizori de tehnologii anticontrafacere precum Giesecke & Devrient și Crane NXT, de la producători de pigmenți speciali precum GNMI Group și FYOTEC, de la companii de acoperiri optice precum Materion și Coherent, precum și de la alți producători de componente optice 1.
- Keysight TechnologiesKEYS
Concurent în testare și măsurare pentru NSE, citat în raportul anual al companiei 1.
- NetScout SystemsNTCT
Concurent în monitorizarea performanței și securității rețelei, menționat în secțiunea despre concurență din raportul anual 1.
- Giesecke & Devrient
Furnizor de tehnologii anticontrafacere care concurează cu segmentul OSP, menționat în raportul anual 1.
- Coherent
Producător de componente optice pasive și de alt tip, citat drept concurent al segmentului OSP 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Viavi Solutions EVP Paul McNab Sells 11,032 Shares for $429,917Yahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 13 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)02 oct. 2026
- Raport anual13 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 ian. 2026
- Raport curent28 ian. 2026Rezultate financiare · Costuri de restructurare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-27 · SEC / VIAVI Solutions, Inc. · 13 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / VIAVI Solutions, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.