olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Eupraxia Pharmaceuticals Inc. EPRX
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Eupraxia Pharmaceuticals Inc. este o companie farmaceutică a cărei acțiuni ordinare sunt listate pe Nasdaq, iar documentele sale din 2026 descriu o structură de capital cu acțiuni ordinare și acțiuni preferențiale la 31 decembrie 2025. Raportul depus pentru exercițiul 2025 arată că firma se încadrează în categoria emitenților străini privați și în cea a companiilor emergente, ceea ce explică un regim de raportare mai redus decât cel al companiilor americane mari.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Eupraxia Pharmaceuticals Inc. (EPRX) costa 6,76 USD (−1,74 % într-o zi), cu capitalizare 240,9 mil USD, beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 5,45–9,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 6,35 – 7,80
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 20,5 %
- SMA 50 / 200
- 7,57 / 7,28
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,20 / -0,17
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,7 % | −2,0 % | −10,7 pp | — |
| 3 luni | +4,3 % | −2,2 % | +6,5 pp | — |
| 6 luni | −10,8 % | +4,3 % | −15,1 pp | — |
| De la început de an | −10,5 % | +10,6 % | −21,0 pp | — |
| 1 an | +24,0 % | +10,5 % | +13,6 pp | −2,5 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +18,2 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 0 | 0 | 0 |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -18,5 mil | -28,2 mil | -25,5 mil | -38,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,96 | -1,17 | -0,76 | -1,03 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 80,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 80,4 mil USD
- Active totale
- 86,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 15,12x
- ROE
- -68,7 %
- ROA
- -63,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 13,6 mil | 20,4 mil | 16,1 mil | 21,3 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 982,9 mii | 1,2 mil | 603,6 mii | 0 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -19,0 mil | -28,9 mil | -25,7 mil | -38,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 36,4 mii | 1,8 mii | 19,1 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Profit net | -18,5 mil | -28,2 mil | -25,5 mil | -38,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,96 | -1,17 | -0,76 | -1,03 | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 19,3 mil | 24,1 mil | 33,9 mil | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
- 2023
- 24,1 mil
- 2024
- 33,9 mil
- 2025
- 40,0 mil
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 18,3 mil | 19,3 mil | 33,1 mil | 80,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 153,7 mii | 258,1 mii | 716,1 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active curente | 18,6 mil | 19,8 mil | 34,4 mil | 85,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 443,5 mii | 409,6 mii | 357,9 mii | 834,4 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Active totale | 19,1 mil | 20,3 mil | 34,9 mil | 86,2 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,8 mil | 1,3 mil | 376,5 mii | 942,2 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,1 mil | 19,4 mil | 3,1 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 11,9 mil | 19,4 mil | 3,1 mil | 5,7 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,2 mil | 892,3 mii | 31,8 mil | 80,4 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 27,3 mil | 35,6 mil | — | SEC (XBRL)· 20 mar. 2025verificat |
- 2023
- 27,3 mil
- 2024
- 35,6 mil
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 20 mar. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -14,4 mil | -20,7 mil | -30,0 mil | -28,6 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | 9,8 mil | -73,4 mii | -75,2 mii | -588,9 mii | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 10,8 mil | 21,1 mil | 45,8 mil | 76,1 mil | SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat |
- 2023
- -73,4 mii
- 2024
- -75,2 mii
- 2025
- -588,9 mii
SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 240,9 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 15,1x | 100 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EUPRAXIA PHARMACEUTICALS INC. (EPRX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2025; ROE -66,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 15,1x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.325,9 mld | 45,7 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +31 % / +138 % |
| JNJJohnson & Johnson | 640,8 mld | 40,4 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +29 % / +72 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 524,7 mld | 817,5 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +4 % / +90 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 505,5 mld | 49,2 | — | 15,7 % | +8,6 % | +26 % / +101 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 356,9 mld | 115,6 | 7,0 % | 4,8 % | +1,3 % | +38 % / +41 % |
| ABTAbbott Laboratories | 190,6 mld | 30,6 | 12,4 % | 13,9 % | +5,7 % | −15 % / +5 % |
| PFEPfizer Inc | 171,0 mld | 42,7 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +17 % / −2 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 134,6 mld | 34,2 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +22 % / +50 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 126,1 mld | 13,7 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +25 % / +25 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,9 mld | 97,6 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +327 % |
| ZTSZoetis Inc. | 34,3 mld | 13,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −35 % / −53 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 26,0 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +73 % / +277 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,8 mld | 21,5 | 19,3 % | 41,6 % | +10,6 % | +24 % / +151 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 25,8 mld | 37,6 | 8,5 % | 32,1 % | +5,1 % | +66 % / +145 % |
| INSMInsmed Inc | 22,9 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −50 % / +317 % |
| VTRSViatris Inc. | 21,7 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +77 % / +106 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,4 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −65 % / −5 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,7 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +237 % / +364 % |
| HRMYHarmony Biosciences Holdings, Inc. | 2,0 mld | 11,1 | 20,5 % | 18,9 % | +21,5 % | −2 % / +18 % |
| OMEROmeros Corp | 1,3 mld | 10,5 | — | — | −34,0 % | +88 % / +730 % |
| VSTMVerastem, Inc. | 892,0 mil | — | -471,2 % | -231,6 % | +209,1 % | −7 % / +43 % |
| COLLCollegium Pharmaceutical, Inc. | 770,6 mil | 19,1 | 17,6 % | 5,9 % | +23,6 % | −49 % / −8 % |
| IBOImpact BioMedical, INC. | 442,1 mil | 560,3 | 371,3 % | 2.254,3 % | indisponibil | −27 % / indisponibil |
| KMDAKamada Ltd | 428,0 mil | 21,2 | 7,6 % | 11,2 % | +12,1 % | +11 % / +57 % |
| EPRXEupraxia Pharmaceuticals Inc. | 240,9 mil | — | -66,8 % | — | indisponibil | +24 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EPRX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).
Pe scurt
Eupraxia Pharmaceuticals Inc. este o companie farmaceutică a cărei acțiuni ordinare sunt listate pe Nasdaq, iar documentele sale din 2026 descriu o structură de capital cu acțiuni ordinare și acțiuni preferențiale la 31 decembrie 2025. Raportul depus pentru exercițiul 2025 arată că firma se încadrează în categoria emitenților străini privați și în cea a companiilor emergente, ceea ce explică un regim de raportare mai redus decât cel al companiilor americane mari.
SWOT
Puncte tari
- Compania este listată pe Nasdaq și raportează conform sistemului de divulgare multijurisdicțional, ceea ce facilitează accesul la piețele americane.
- Situațiile financiare sunt auditate de o firmă internațională, iar documentele de raportare sunt complete și incluse în anexe.
- Codul de conduită este publicat și comitetul de audit include membri independenți, ceea ce susține credibilitatea guvernanței.
Puncte slabe
- Derogările de la regulile de guvernanță Nasdaq limitează comparabilitatea cu emitenții americani clasici.
- Prezența a două clase de titluri de capital poate complica analiza drepturilor acționarilor.
- Sursa disponibilă nu descrie produsele sau piața firmei, ceea ce limitează evaluarea independentă a afacerii.
Oportunități
- Statutul de companie emergentă ar putea reduce costurile de raportare și ar putea facilita creșterea în faza următoare.
- Accesul la piețele de capital din Statele Unite și Canada ar putea oferi surse diversificate de finanțare.
- Dacă rapoartele viitoare vor include detalii despre produse, compania ar putea demonstra mai clar potențialul comercial.
Amenințări
- Scutirea de la anumite obligații de control intern ar putea fi reconsiderată, crescând sarcina de conformitate.
- Dependența de piețele de capital ar putea deveni o vulnerabilitate dacă accesul la finanțare se restrânge.
- Riscurile legate de sectorul farmaceutic, descrise în anexa AIF, ar putea afecta rezultatele dacă se materializează.
Riscuri
- Transparență limitatămediu
Formularul se bazează pe anexe, iar informațiile operaționale nu apar direct în textul principal, ceea ce ar putea îngreuna evaluarea.
- Derogări de guvernanțămediu
Practicile din țara de origine care înlocuiesc unele reguli Nasdaq ar putea reduce protecția acționarilor minoritari.
- Structură de capital complexămediu
Coexistența acțiunilor ordinare cu cele preferențiale ar putea genera conflicte de interese între categoriile de acționari.
- Scutirea de control internridicat
Lipsa atestării auditorului privind controlul intern ar putea ascunde slăbiciuni de raportare, dacă statutul de companie emergentă se schimbă.
- Dependența de piețele americanescăzut
Listarea pe Nasdaq ar putea expune compania la volatilitatea acestei piețe și la schimbările de reglementare ale SEC.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă compania își va extinde activitatea, statutul de emitent listat pe Nasdaq ar putea facilita accesul la capital pentru finanțarea următoarei faze.
- Raportarea auditată și utilizarea sistemului multijurisdicțional ar putea spori încrederea investitorilor în situațiile financiare.
- Dacă sursele ulterioare vor arăta progrese în produse, documentele existente ar putea susține o poveste de creștere coerentă.
Ce ar strica teza
- Lipsa detaliilor operaționale din formular ar putea face dificilă validarea oricărei teze de creștere.
- Derogările de guvernanță și scutirile de raportare ar putea reduce transparența față de investitorii obișnuiți.
- Structura de capital cu două clase de titluri ar putea diluează sau complica drepturile acționarilor ordinari.
De urmărit
- Modificarea statutului de companie emergentă și a scutirii de la atestarea controlului internnext 10-K
- Evoluția numărului de acțiuni ordinare și preferențiale în raportările următoare2027
- Publicarea de detalii despre produse și piețe în Formularul de informații anualenext 10-K
- Eventualele modificări ale practicilor de guvernanță față de regulile Nasdaq2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (13 aug. 2026).
Afacerea
Potrivit formularului 40-F depus pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, compania este un emitent străin privat, cu acțiuni ordinare listate pe Nasdaq, care raportează în conformitate cu sistemul de divulgare multijurisdicțional al SEC. Documentul include un Formular de informații anuale, situațiile financiare consolidate auditate și raportul conducerii, toate incorporate prin referință 1. Compania a precizat că are statutul de companie emergentă, ceea ce îi permite un calendar de raportare mai flexibil.
Structura de capital la 31 decembrie 2025 cuprinde acțiuni ordinare și acțiuni preferențiale, numărul lor fiind menționat în cuprinsul formularului 1. Auditorul este KPMG LLP din Vancouver, Canada, ceea ce indică un cadru contabil și de audit legat de piața canadiană 1. Documentul nu oferă, în fragmentul disponibil, detalii despre produsele sau portofoliul terapeutic al companiei, acestea urmând a fi căutate în anexele 99.1 și 99.3.
Firma a adoptat un cod de conduită în afaceri și etică, publicat pe site-ul companiei, și afirmă că respectă regulile de guvernanță ale Nasdaq prin practici specifice țării de origine, derogările fiind descrise public 1. Comitetul de audit este format din membri independenți, dintre care doi sunt desemnați ca experți financiari în comitet 1.
Segmente
Acțiuni ordinare și preferențiale
Compania are două clase de titluri de capital, acțiuni ordinare și acțiuni preferențiale, ambele evidențiate la data de 31 decembrie 2025 în formularul 1. Prezența unei clase de preferențiale poate influența drepturile investitorilor ordinari și ar merita urmărită în următoarele rapoarte.
Raportare și conformitate
Formularul 40-F reflectă statutul de emitent străin privat și utilizarea sistemului de divulgare multijurisdicțional, cu documente anexate precum AIF și MD&A 1. Raportarea se bazează pe situații financiare auditate, iar certificările executivilor sunt incluse în anexe 1.
Guvernanță și audit
Comitetul de audit și codul de conduită sunt prezentate ca elemente centrale ale guvernanței, iar auditorul KPMG LLP este menționat explicit 1. Documentul indică și renunțarea la anumite cerințe de guvernanță Nasdaq, prin urmare un investitor ar putea compara practicile cu cele ale companiilor americane.
Piața în context
Sursa disponibilă nu conține date despre dimensiunea pieței farmaceutice în care operează compania sau despre cotele sale de piață. Ce se poate spune pe baza formularului 1 este că titlurile sunt listate pe Nasdaq și că firma are statut de emitent străin privat, ceea ce plasează compania în categoria celor care atrag capital pe piețe americane, dar cu obligații de raportare reduse.
Apartenența la categoria companiilor emergente poate reduce cerințele de raportare pe termen scurt, ceea ce ar putea influența transparența percepută de investitori. Dacă sursele ulterioare vor include cifre de vânzări sau de cheltuieli de cercetare, acestea vor fi necesare pentru a judeca poziția pe piață a companiei.
Tendințe
- Statutul de companie emergentămixt
Declararea statutului de companie emergentă poate reduce sarcina de raportare pentru o perioadă, ceea ce ar putea accelera accesul la finanțare publică. Efectul depinde de evoluția ulterioară a firmei, iar formularul nu oferă alte detalii.
- Raportare multijurisdicționalăvânt din spate
Utilizarea sistemului de divulgare multijurisdicțional permite raportarea conform regulilor canadiene și americane, ceea ce poate reduce costurile de conformitate pentru un emitent cu sediul în Canada 1. Efectul concret asupra rezultatelor nu este cuantificat în document.
- Derogări de la guvernanța Nasdaqvânt din față
Faptul că firma urmează practici din țara de origine în locul unor cerințe Nasdaq poate limita comparabilitatea cu emitenții americani, ceea ce ar putea reduce încrederea unor investitori instituționali 1.
- Cerințe de control internmixt
Formularul indică faptul că raportul de atestare al auditorului privind controlul intern nu este depus, deoarece statutul de companie emergentă scutește de această obligație. Dacă scutirea se va schimba, sarcina de conformitate ar putea crește 1.
Poziția concurențială
Sursa furnizată nu identifică concurenții direcți ai companiei. Formularul 40-F se concentrează pe structura juridică, pe guvernanță și pe situațiile financiare, fără a descrie piețele sau rivalii din industria farmaceutică 1. Orice comparație ar necesita documente suplimentare.
Fără informații despre produse sau despre clienți, analiza concurențială rămâne limitată. Un cititor interesat ar putea consulta anexele AIF și MD&A pentru a identifica piețele în care compania activează și pe cine concurează acolo 1.
- Concurenți nespecificați în sursă
Sursa nu numește concurenți, prin urmare nu pot fi indicați tichere sau comparații bazate pe documentul depus.
- Alte companii farmaceutice listate pe Nasdaq
Documentul menționează doar faptul că titlurile sunt listate pe Nasdaq, fără a indica alți emitenți din același sector.
- Emitenți străini privați din sectorul farmaceutic
Compania se înscrie în categoria emitenților străini privați, însă sursa nu identifică alți membri ai acestei categorii.
- Companii cu audit KPMG
Auditorul KPMG LLP este menționat, dar acest lucru nu indică un concurent de business, ci doar un furnizor comun de servicii de audit.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Eupraxia Pharma (EPRX): When Painful Swallowing Nearly Disappeared, Investors Took NoticeYahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 12 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)22 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 iul. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Eupraxia Pharmaceuticals Inc. · 13 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.