olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Kamada Ltd. KMDA

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

7,42USD+2,34 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Kamada este o companie biofarmaceutică globală, specializată în terapii derivate din plasmă pentru afecțiuni rare și grave, cu un portofoliu de produse proprii și o activitate de distribuție în Israel. Pentru 2026, compania estimează venituri de 200-205 milioane USD, ceea ce ar putea confirma o creștere a afacerii dacă tendința din 2025 se menține.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Kamada Ltd. (KMDA) costa 7,42 USD (+2,34 % într-o zi), cu capitalizare 428,0 mil USD, P/E 21,2 pe un EPS diluat de 0,35 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,69 %, beta 0,82, interval pe 52 de săptămâni 6,62–9,31 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
428,0 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,2
EPS diluat TTM 0,35 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
4,72 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,69 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
0,82
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
6,629,31

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
7,32 – 8,18
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 11,1 %
SMA 50 / 200
8,13 / 8,01
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,12
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,3 %−2,0 %−5,3 pp—
3 luni+3,3 %−2,2 %+5,5 pp—
6 luni−10,4 %+4,3 %−14,7 pp—
De la început de an+5,1 %+10,6 %−5,5 pp—
1 an+11,2 %+10,5 %+0,8 pp+19,9 %
3 ani+59,2 %+73,7 %−14,4 pp+31,3 %
5 ani+25,8 %+61,7 %−36,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,1 %
25 feb. 2026 → 12 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,4 %
27 dec. 2021 → 27 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,7 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 57 din propriul istoric de 7 trimestre (min 9,1, mediană 20,2, max 40,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri114,5 mil127,2 mil133,2 mil103,6 mil129,3 mil142,5 mil161,0 mil180,5 mil
Venituri an/an+11,3 %+11,1 %+4,8 %−22,2 %+24,8 %+10,2 %+12,9 %+12,1 %
Profit net22,3 mil22,3 mil17,1 mil-2,2 mil-2,3 mil8,3 mil14,5 mil20,2 mil
Profit net an/an+223,1 %−0,2 %−23,0 %−113,0 %indisponibilindisponibil+74,6 %+39,7 %
EPS diluat0,550,550,38-0,05-0,050,150,250,35
EPS diluat an/an+205,6 %0,0 %−30,9 %−113,2 %indisponibilindisponibil+66,7 %+40,0 %
netă %19,5 %17,5 %12,9 %-2,2 %-1,8 %5,8 %9,0 %11,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
75,5 mil USD
Datorie financiară
9,9 mil USD
Datorie netă
-65,5 mil USD
Capitaluri proprii
269,1 mil USD
Active totale
378,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,04x
Lichiditate curentă
4,07x
ROE
7,6 %
ROA
5,4 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
142,5 mil
2024
161,0 mil
2025
180,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
87,0 mil
2024
91,0 mil
2025
104,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
55,5 mil
2024
70,0 mil
2025
76,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
13,9 mil
2024
15,2 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
10,1 mil
2024
20,1 mil
2025
26,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,2 mil
2024
1,5 mil
2025
1,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
11,3 mil ≈
2024
21,5 mil ≈
2025
27,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,3 mil
2024
660,0 mii
2025
864,0 mii

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
8,4 mil
2024
13,3 mil
2025
23,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
145,0 mii
2024
-1,1 mil
2025
3,3 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit net
2023
8,3 mil
2024
14,5 mil
2025
20,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,15
2024
0,25
2025
0,35

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
53,7 mil
2024
57,8 mil
2025
58,3 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
0,20

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
55,6 mil
2024
78,4 mil
2025
75,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
88,5 mil
2024
78,8 mil
2025
84,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active curente
2023
170,0 mil
2024
184,3 mil
2025
193,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
28,2 mil
2024
36,2 mil
2025
41,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
30,3 mil
2024
30,3 mil
2025
30,3 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2022verificat

Active totale
2023
354,9 mil
2024
372,3 mil
2025
378,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
24,8 mil
2024
27,7 mil
2025
23,2 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
15,0 mil
2024
10,2 mil
2025
9,9 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
49,6 mil
2024
49,4 mil
2025
47,4 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
244,0 mil
2024
259,5 mil
2025
269,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
57,5 mil
2024
57,5 mil
2025
57,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,3 mil
2024
47,6 mil
2025
25,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-5,8 mil
2024
-10,7 mil
2025
-9,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
22,7 mil
2024
-13,9 mil
2025
-18,3 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
30,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
39,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
3,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
40,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
-1,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
42,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
15,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
14,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
11,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
57,1 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-65,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-2,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
30,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
25,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
91,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
287 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
89 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
428,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
362,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
21,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
21,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
2,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
13,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
13,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
2,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 73 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,42 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 428,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
428,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
21,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
13,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,7 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 mar. 2026
verificat 302derivat 1

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie93
  • Creștere98
  • Calitate53
  • Randamente38
  • Evaluare69

Interval de valoare estimat

Jos
5,99
USD pe acțiune
Mijloc
7,86
USD pe acțiune
Sus
12,02
USD pe acțiune
Preț: 7,42 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 5,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 5,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,63 – 13,65 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA7,22 – 12,02 (Mijloc 9,06)
    4 firme folosite · multiplul median 16,4x · quartile 12,6x – 22,5x
    PBYI, TEVA, VRTX, VTRS
  • Colegi: P/E5,99 – 13,65 (Mijloc 7,86)
    15 firme folosite · multiplul median 22,5x · quartile 17,1x – 39,0x
    ABBV, ABT, ALNY, BMY, JNJ, LAB, LLY, PBYI, PFE, REGN, RPRX, TGTX, UTHR, VRTX, ZTS
  • Dividende actualizate (DDM)2,63 – 3,53 (Mijloc 3,01)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 73/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,4 %50 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate11,2 %59 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,7 %98 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-2,4x86 (față de colegi)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie30,4x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,1x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare21,2x72 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluare13,0x67 (față de colegi)14 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,7 %38 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie93/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial98/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate53/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial38/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare69/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KAMADA LTD (KMDA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 180,5 mil USD în 2025; creștere an/an 12,1 %; marjă netă 11,2 %; ROE 7,6 %; datorie netă/EBITDA -2,4x.

Intervalul de valoare estimat este 5,99–12,02 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 7,86 USD, prețul de 7,42 USD lasă un potențial de 5,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 11,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: -2,4x
  • Acoperirea dobânzilor: 30,4x
  • Lichiditatea curentă: 4,1x
  • P/E (TTM): 21,2x

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
21,2x
mediana verticalei 32,4x
sub mediană (−34,5 %)
EV/EBITDA
13,0x
mediana verticalei 24,9x
sub mediană (−47,7 %)
P/S
2,4x
mediana verticalei 6,5x
sub mediană (−63,2 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 4,0x
sub mediană (−60,6 %)
ROE
7,6 %
mediana verticalei -6,2 %
peste mediană
Marja netă
11,2 %
mediana verticalei 4,2 %
peste mediană (+167,3 %)
Marja EBIT
14,5 %
mediana verticalei -8,1 %
peste mediană
Venituri an/an
12,1 %
mediana verticalei 6,0 %
peste mediană (+100,4 %)
Datorie netă/EBITDA
-2,4x
mediana verticalei -0,1x
sub mediană
Randament dividend
2,7 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+20,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.325,9 mld45,786,1 %31,9 %+44,7 %+31 % / +138 %
JNJJohnson & Johnson640,8 mld40,420,0 %16,2 %+6,0 %+29 % / +72 %
ONCBeone Medicines Ltd.524,7 mld817,514,7 %10,7 %+40,2 %+4 % / +90 %
ABBVAbbVie Inc.505,5 mld49,2—15,7 %+8,6 %+26 % / +101 %
MRKMerck & Co., Inc.356,9 mld115,67,0 %4,8 %+1,3 %+38 % / +41 %
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+73 % / +277 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+66 % / +145 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
TGTXTg Therapeutics, Inc.9,4 mld22,5100,3 %55,2 %+87,3 %+85 % / +381 %
BLRXBioLineRx Ltd4,9 mld—-12,8 %-171,7 %−95,9 %−46 % / −97 %
AGIOAgios Pharmaceuticals, Inc.1,9 mld—-34,3 %-418,2 %+48,0 %+7 % / +41 %
SLSSELLAS Life Sciences Group, Inc.1,8 mld—-39,6 %—−100,0 %+464 % / +779 %
SVRASavara Inc957,4 mil—-105,5 %—indisponibil−26 % / +21 %
PBYIPuma Biotechnology, Inc.551,8 mil20,522,0 %11,6 %−0,9 %+112 % / +174 %
STTKShattuck Labs, Inc.516,9 mil—-39,2 %-5.256,8 %−82,5 %+145 % / +163 %
PHATPhathom Pharmaceuticals, Inc.461,7 mil——-30,2 %+216,9 %−64 % / −19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KMDA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
4,71
Randament total -34 % · Pe an -34 %
8,29
Randament total 15 % · Pe an 15 %
12,46
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
5,26
Randament total -22 % · Pe an -8 %
10,36
Randament total 50 % · Pe an 14 %
16,98
Randament total 142 % · Pe an 34 %
5 ani
5,87
Randament total -8 % · Pe an -2 %
12,93
Randament total 93 % · Pe an 14 %
23,14
Randament total 237 % · Pe an 28 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,59
  • Marja netă± 1,81
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,39
  • Diluare anuală± 0,15

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (03 sept. 2026).

Pe scurt

Kamada este o companie biofarmaceutică globală, specializată în terapii derivate din plasmă pentru afecțiuni rare și grave, cu un portofoliu de produse proprii și o activitate de distribuție în Israel. Pentru 2026, compania estimează venituri de 200-205 milioane USD, ceea ce ar putea confirma o creștere a afacerii dacă tendința din 2025 se menține 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de produse aprobate de FDA pentru afecțiuni rare, cu prezență directă și prin parteneri în peste 30 de țări 1.
  • Infrastructură proprie de producție și colectare de plasmă, care reduce dependența de furnizori externi 1.

Puncte slabe

  • Concentrare ridicată pe câteva produse și pe royalty-ul de la un singur partener, ceea ce face veniturile sensibile la evenimente de piață 1.
  • Dependență mare de piața americană, care reprezintă o parte majoritară a veniturilor 1.
  • Istoric de pierderi înainte de profitabilitatea recentă și cerințe mari de investiții de capital în producție 1.

Oportunități

  • Lansarea biosimilarelor în Israel și extinderea distribuției în regiunea MENA ar putea adăuga venituri 1.
  • Vânzările de plasmă normală către alți producători ar putea deveni o sursă nouă de venituri după deschiderea centrelor din Texas 1.
  • Tranzacții de M&A sau in-licensing pentru produse comerciale, cu obiectivul de a diversifica portofoliul 1.

Amenințări

  • Antivirale și alte terapii alternative ar putea reduce cererea pentru produsele existente, cum s-a întâmplat cu CYTOGAM 1.
  • Riscuri geopolitice și militare în Israel și în regiune ar putea afecta operațiunile și producția 1.
  • Întreruperi în aprovizionarea cu plasmă sau creșteri semnificative ale prețului plasmei ar putea afecta marjele 1.

Riscuri

  • Concentrare pe câteva produseridicat

    Un număr mic de produse și royalty-ul de la un partener reprezintă o parte majoritară a veniturilor, astfel încât o problemă de piață pentru aceste produse ar putea avea un efect semnificativ 1.

  • Dependența de piața americanăridicat

    O parte mare a veniturilor vine din Statele Unite, iar schimbările în rambursare sau în reglementare ar putea afecta negativ rezultatele 1.

  • Aprovizionare cu plasmămediu

    Lipsa unei cantități suficiente de plasmă specializată sau creșterea costurilor ar putea limita producția și profitabilitatea 1.

  • Riscuri din regiunemediu

    Instabilitatea politică, economică și militară din Israel ar putea afecta operațiunile din uzina principală de la Beit Kama 1.

  • Dependența de terți pentru distribuțiescăzut

    Distribuția produselor depinde de parteneri terți, iar o ruptură a acestor relații ar putea afecta veniturile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă ghidajul pentru 2026 se confirmă, compania ar putea arăta o creștere a veniturilor și a EBITDA ajustat față de anul precedent 1.
  • Dacă vânzările de plasmă normală și biosimilarele se dezvoltă conform planului, sursele noi de venituri ar putea reduce dependența de câteva produse 1.
  • Contractele minime cu Kedrion ar putea oferi vizibilitate asupra veniturilor pentru următorii ani 1.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea pe câteva produse și royalty-ul de la Takeda, redus deja la jumătate, ar putea limita creșterea 1.
  • Dacă antivirale concurente continuă să câștige cotă, vânzările de CYTOGAM ar putea rămâne sub nivelul anterior 1.
  • Riscurile din regiune și dependența de o singură uzină ar putea genera întreruperi serioase ale producției 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri de 200-205 milioane USD și a EBITDA ajustat de 50-53 milioane USD2026
  • Aprobarea FDA pentru centrul de colectare din San Antonio și începerea vânzărilor de NSP2026
  • Lansarea următoarelor biosimilare în Israel și extinderea în regiunea MENA2026
  • Rezultatele campaniei SHIELD privind CYTOGAM și evoluția vânzărilor acestui produsnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (06 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (03 sept. 2026).

Afacerea

Kamada Ltd. este o companie biofarmaceutică globală cu portofoliu de produse comercializate pentru afecțiuni rare și grave, în special în domeniul terapiilor specializate derivate din plasmă 1. Strategia sa se sprijină pe patru piloni: creșterea organică a portofoliului comercial, distribuția de produse third-party în Israel și extinderea în regiunea MENA, dezvoltarea colectării de plasmă și căutarea de tranzacții de tip M&A sau in-licensing 1. Sediul principal este în Rehovot, Israel, iar compania este listată la Nasdaq din iunie 2013 1.

Compania produce și distribuie șase produse terapeutice aprobate de FDA, printre care KEDRAB, GLASSIA, CYTOGAM, WINRHO SDF, VARIZIG și HEPAGAM B, la care se adaugă KAMRAB și două tipuri de antiveninuri echine 1. Producția principală are loc în uzina cGMP din Beit Kama, Israel, complementată de contractori terți 1. Compania își propune să ajungă la un profil de creștere profitabilă, bazat pe un portofoliu deja comercializat și pe o bază financiară considerată solidă de management 1.

Activitatea comercială este organizată în două segmente raportate: segmentul Produse Proprii, care cuprinde terapiile din plasmă și vânzările de plasmă normală (NSP), și segmentul Distribuție, dedicat produselor licențiate de la producători internaționali pentru piața israeliană 1. Compania are și o expansiune planificată în 2026 a distribuției în regiunea MENA 1.

Segmente

Produse Proprii

Segmentul Produse Proprii a generat vânzări de 156,2 milioane USD în 2025, față de 141,4 milioane USD în 2024 1. Rămâne motorul principal al companiei, cu KEDRAB, GLASSIA și CYTOGAM ca produse cheie, iar piața din Statele Unite reprezintă partea cea mai mare a vânzărilor 1.

Distribuție

Segmentul Distribuție a realizat vânzări de 24,3 milioane USD în 2025, în creștere față de 19,5 milioane USD în 2024, datorită lansării a două produse biosimilare în Israel 1. Compania estimează că veniturile din biosimilare ar putea ajunge la 15-20 milioane USD în următorii patru-cinci ani 1.

Colectare plasmă

Compania și-a extins operațiunile de colectare în Texas, cu trei centre, iar vânzările de plasmă normală ar putea deveni o nouă sursă de venituri, cu estimări de 8-10 milioane USD anual pentru fiecare dintre noile centre după atingerea capacității complete 1.

Piața în context

Piața produselor din plasmă și a terapiilor imunoglobulinice este descrisă de companie ca fiind competitivă, cu presiuni dinspre noi intrați sau noi metode de administrare 1. Statele Unite sunt cea mai mare piață, dar pondere mare are și America Latină, Israelul și Canada 1. Cererea pentru produse precum KAMRAB, pentru profilaxia rabiei, este susținută de estimările OMS și CDC privind expunerea la rabie 1.

Pe piața americană, veniturile companiei depind de rambursare și de decizii regulatorii, iar concurența din partea antivirale precum letermovir și maribavir a redus vânzările de CYTOGAM în 2025 1. Dacă accesul pe piață al terapiilor concurente se extinde, cererea pentru produsele Kamada ar putea fi afectată 1.

Tendințe

  • Extinderea colectării de plasmăvânt din spate

    Compania investește în centre proprii de colectare pentru a reduce dependența de furnizori terți și pentru a vinde plasmă normală altor producători 1. Dacă vânzările de NSP încep în a doua jumătate a lui 2026, acest lucru ar putea diversifica veniturile 1.

  • Biosimilare în Israelvânt din spate

    Lansarea progresivă a biosimilarelor în Israel, cu cel mult 1-3 produse pe an, ar putea deveni un catalizator de creștere pentru segmentul Distribuție, dacă aprobările EMA și IMOH sunt obținute în timp util 1.

  • Reducerea royalty-ului Takedavânt din față

    Royalty-ul plătit de Takeda pentru GLASSIA a scăzut de la 12% la 6% începând din august 2025, ceea ce a redus veniturile din royalty; compania se așteaptă la royalty-uri de aproximativ 10 milioane USD în 2026 1.

  • Concurența antivirale pentru CYTOGAMmixt

    Scăderea vânzărilor de CYTOGAM în 2025 este atribuită utilizării mai mari a antiviralelor, iar campania de cercetare post-marketing ar putea susține o revenire a cererii 1.

Poziția concurențială

Concurența directă vine din alți producători de terapii derivate din plasmă, care se confrontă cu Kamada pe aceleași indicații, precum profilaxia rabiei, deficitul de alfa-1 antitripsină sau profilaxia CMV 1. Sursa nu oferă o listă completă a concurenților, dar subliniază că piața este extrem de competitivă 1.

În distribuția din Israel, compania concurează cu alți distribuitori care licențiază produse internaționale, iar în segmentul de biosimilare dezvoltarea depinde de aprobările și de ritmul lansărilor 1.

  • Takeda PharmaceuticalTAK

    Partener care comercializează GLASSIA în SUA și Canada și plătește royalty-uri companiei 1.

  • Kedrion

    Partener strategic care distribuie KEDRAB în Statele Unite și este principalul cumpărător al produsului 1.

  • Producători de antivirale CMV

    Terapii antivirale concurente care au redus cererea pentru CYTOGAM pe piața americană 1.

  • Alți producători de plasmă

    Companii care cumpără plasmă normală și care ar putea deveni clienți pentru vânzările de NSP 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 09 iul. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kamada Ltd. · 11 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Kamada Ltd. (KMDA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw