olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Stoke Therapeutics, Inc. STOK

Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

27,45USD+1,70 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Stoke Therapeutics este o companie biotehnologică în stadiu clinic avansat, care dezvoltă medicamente pe bază de ARN pentru a restabili nivelul unor proteine, cu candidatul principal zorevunersen pentru sindromul Dravet, o epilepsie genetică severă. Compania este în prezent în faza 3 EMPEROR, unde înrolarea a fost finalizată cu 162 de pacienți, iar rezultatele sunt așteptate în trimestrul al treilea din 2027. Pentru perioada imediat următoare, situația financiară depinde de capacitatea companiei de a atrage fonduri suplimentare, cu cash-ul de 420 de milioane de dolari declarat ca fiind suficient, dacă ritmul actual se menține, până la un eventual lansare comercială în SUA la începutul lui 2028.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Stoke Therapeutics, Inc. (STOK) costa 27,45 USD (+1,70 % într-o zi), cu capitalizare 1,8 mld USD, beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 22,37–38,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 11,3 mil USD (+5,9 % an/an), profit net de -73,6 mil USD, EPS diluat -1,08 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,8 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,84 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-13,99 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,03
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
22,3738,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
59,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
22,79 – 27,89
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 20,1 %
SMA 50 / 200
27,09 / 30,89
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,11 / -0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,4 %−2,0 %+10,4 pp—
3 luni−14,0 %−2,2 %−11,9 pp—
6 luni−17,5 %+4,3 %−21,8 pp—
De la început de an−13,5 %+10,6 %−24,1 pp—
1 an+8,3 %+10,5 %−2,1 pp+16,6 %
3 ani+544,4 %+73,7 %+470,7 pp+16,8 %
5 ani+5,7 %+61,7 %−56,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,3 %
10 mar. 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,0 %
22 nov. 2021 → 27 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
11,3 mil USD
+5,9 % an/an
Profit net
-73,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-1,08
indisponibil an/an
netă / operațională
-654,3 % / -686,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri22,6 mil158,6 mil13,8 mil10,6 mil1,4 mil6,2 mil9,3 mil11,3 mil
Cercetare și dezvoltare23,4 mil32,7 mil25,9 mil37,7 mil41,7 mil39,7 mil49,5 mil59,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare12,8 mil14,7 mil15,3 mil16,0 mil21,1 mil20,0 mil25,3 mil28,7 mil
Profit operațional-13,7 mil111,2 mil-27,3 mil-43,1 mil-61,4 mil-53,4 mil-65,4 mil-77,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile-1,0 mii1,0 mii3,0 mii3,0 mii3,0 mii23,0 mii17,0 mii20,0 mii
Profit înainte de impozit—114,2 mil-23,5 mil-39,6 mil—-50,0 mil-61,6 mil-73,6 mil
Impozit pe profit—1,3 mil0-1,3 mil0000
Profit net-10,5 mil112,9 mil-23,5 mil-38,3 mil-57,9 mil-50,0 mil-61,6 mil-73,6 mil
EPS diluat-0,18 ≈1,90-0,40-0,65-1,04 ≈-0,79-0,93-1,08
Flux de numerar operațional-23,2 mil131,8 mil-25,4 mil ≈-30,4 mil ≈-30,5 mil-60,6 mil-56,6 mil ≈-62,7 mil ≈
Investiții (capex)42,0 mii152,0 mii154,0 mii ≈132,0 mii ≈232,0 mii353,0 mii2,0 mil ≈2,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil12,4 mil8,8 mil36,6 mil184,4 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−29,2 %+316,3 %+404,5 %
Profit net-12,5 mil-32,3 mil-52,2 mil-85,8 mil-101,1 mil-104,7 mil-89,0 mil-6,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-2,34-2,60-2,38-1,65-0,12
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil-814,7 %-1.192,5 %-243,4 %-3,7 %
Flux de numerar liber-11,9 mil-32,7 mil-43,3 mil-68,1 mil-35,8 mil-82,7 mil-87,1 mil44,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
84,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
352,5 mil USD
Active totale
418,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
5,28x
ROE
-2,4 %
ROA
-2,0 %
Marja FCF
24,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
8,8 mil
2024
36,6 mil
2025
184,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
82,2 mil
2024
89,1 mil
2025
137,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
—
2024
48,8 mil
2025
67,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-114,8 mil
2024
-101,4 mil
2025
-20,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
49,0 mii
2024
26,0 mii
2025
9,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-104,7 mil
2024
-89,0 mil
2025
-6,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,38
2024
-1,65
2025
-0,12

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
44,0 mil
2024
54,0 mil
2025
59,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
191,4 mil
2024
128,0 mil
2025
84,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
1,7 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active curente
2023
215,3 mil
2024
232,8 mil
2025
305,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,8 mil
2024
3,9 mil
2025
3,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active totale
2023
228,3 mil
2024
271,6 mil
2025
418,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,7 mil
2024
2,5 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
30,8 mil
2024
40,1 mil
2025
57,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
68,8 mil
2024
42,5 mil
2025
66,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
159,6 mil †
2024
229,0 mil †
2025
352,5 mil †

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-81,1 mil
2024
-86,9 mil
2025
45,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,6 mil
2024
203,0 mii
2025
670,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-82,7 mil ≈
2024
-87,1 mil ≈
2025
44,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
105,9 mil
2024
-107,5 mil
2025
-186,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
53,0 mil
2024
131,1 mil
2025
97,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
404,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
145,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-913,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-862,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-764,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-73,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-63,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-72,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-4.088,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-210,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
5,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-215,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
115 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-14,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
63,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

27,45 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-73,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-862,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
404,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 877derivat 59

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-862,1 %18 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere145,9 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-4.088,9x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,2x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-12,0 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial18/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Stoke Therapeutics, Inc. (STOK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 184,4 mil USD în 2025; creștere an/an 404,5 %; marjă netă -862,1 %; ROE -73,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 145,9 %
  • Lichiditatea curentă: 7,2x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -862,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -4 088,9x
  • Randament FCF: -12,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 32,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 24,9x
P/S
63,6x
mediana verticalei 7,1x
peste mediană (+802,2 %)
P/B
5,1x
mediana verticalei 6,0x
sub mediană (−15,6 %)
ROE
-73,6 %
mediana verticalei -9,5 %
sub mediană
Marja netă
-862,1 %
mediana verticalei 4,2 %
sub mediană (−20.684,6 %)
Marja EBIT
-913,1 %
mediana verticalei -4,2 %
sub mediană
Venituri an/an
404,5 %
mediana verticalei 5,9 %
peste mediană (+6.804,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,2 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LLYEli Lilly And Company1.325,9 mld45,786,1 %31,9 %+44,7 %+31 % / +138 %
JNJJohnson & Johnson640,8 mld40,420,0 %16,2 %+6,0 %+29 % / +72 %
ONCBeone Medicines Ltd.524,7 mld817,514,7 %10,7 %+40,2 %+4 % / +90 %
ABBVAbbVie Inc.505,5 mld49,2—15,7 %+8,6 %+26 % / +101 %
MRKMerck & Co., Inc.356,9 mld115,67,0 %4,8 %+1,3 %+38 % / +41 %
ABTAbbott Laboratories190,6 mld30,612,4 %13,9 %+5,7 %−15 % / +5 %
PFEPfizer Inc171,0 mld42,74,4 %6,3 %−1,6 %+17 % / −2 %
VRTXVertex Pharmaceuticals Inc134,6 mld34,220,8 %30,7 %+8,9 %+22 % / +50 %
BMYBristol-Myers Squibb Company126,1 mld13,744,1 %18,5 %−0,2 %+25 % / +25 %
TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited48,9 mld97,66,6 %3,6 %+4,3 %+56 % / +327 %
ZTSZoetis Inc.34,3 mld13,764,4 %27,5 %+2,3 %−35 % / −53 %
ROIVRoivant Sciences Ltd.26,0 mld—-6,2 %-3.535,0 %−71,6 %+73 % / +277 %
UTHRUnited Therapeutics Corporation25,8 mld21,519,3 %41,6 %+10,6 %+24 % / +151 %
RPRXRoyalty Pharma plc25,8 mld37,68,5 %32,1 %+5,1 %+66 % / +145 %
INSMInsmed Inc22,9 mld—-72,5 %-39,9 %+66,7 %−50 % / +317 %
VTRSViatris Inc.21,7 mld—-23,6 %-23,9 %−3,0 %+77 % / +106 %
ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc.21,4 mld8,1126,6 %52,8 %+65,2 %−65 % / −5 %
TGTXTg Therapeutics, Inc.9,4 mld22,5100,3 %55,2 %+87,3 %+85 % / +381 %
BLRXBioLineRx Ltd4,9 mld—-12,8 %-171,7 %−95,9 %−46 % / −97 %
BHCBausch Health Companies Inc.3,1 mld——-7,6 %+6,7 %+31 % / +17 %
STOKStoke Therapeutics, Inc.1,8 mld—-73,6 %-862,1 %+404,5 %+8 % / +544 %
ANABAnaptysbio, Inc.1,4 mld11,5—82,4 %+157,0 %+71 % / +404 %
KURAKura Oncology, Inc.677,0 mil—-167,7 %-384,3 %+25,2 %−37 % / −21 %
DMACDiaMedica Therapeutics Inc.580,8 mil—-114,6 %—indisponibil+25 % / +341 %
PHATPhathom Pharmaceuticals, Inc.461,7 mil——-30,2 %+216,9 %−64 % / −19 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STOK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Stoke Therapeutics este o companie biotehnologică în stadiu clinic avansat, care dezvoltă medicamente pe bază de ARN pentru a restabili nivelul unor proteine, cu candidatul principal zorevunersen pentru sindromul Dravet, o epilepsie genetică severă. Compania este în prezent în faza 3 EMPEROR, unde înrolarea a fost finalizată cu 162 de pacienți, iar rezultatele sunt așteptate în trimestrul al treilea din 2027. Pentru perioada imediat următoare, situația financiară depinde de capacitatea companiei de a atrage fonduri suplimentare, cu cash-ul de 420 de milioane de dolari declarat ca fiind suficient, dacă ritmul actual se menține, până la un eventual lansare comercială în SUA la începutul lui 2028 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un program de fază 3 cu înrolare completă și fără întreruperi de tratament raportate până acum, ceea ce sprijină încrederea în calendarul studiului 3.
    • Zorevunersen are desemnare de terapie revoluționară din partea FDA, iar datele pe termen lung din studiile de extensie susțin profilul de siguranță 13.
    • Platforma TANGO permite abordarea unui număr de boli haploinsuficiente, ceea ce oferă o bază pentru extinderea pipeline-ului dincolo de primul program 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu are produse aprobate și nu generează vânzări, iar pierderile nete continuă să crească pe măsură ce cheltuielile de dezvoltare cresc 13.
    • Dependența de un singur produs principal face ca rezultatele unui singur studiu să influențeze major valoarea companiei 1.
    • Compania se bazează pe finanțare externă, prin emisiuni de acțiuni și programe ATM, ceea ce poate diluă acționarii existenți 23.

    Oportunități

    • O aprobare pentru sindromul Dravet ar putea deschide prima terapie care modifică boala pentru o populație fără alternative directe 1.
    • Extinderea platformei către noi ținte haploinsuficiente și programul SYNGAP1 ar putea diversifica portofoliul pe termen mediu 3.
    • Dacă datele din faza 3 vor fi favorabile, parteneriatele existente ar putea facilita accesul pe piețe din afara SUA 1.

    Amenințări

    • Un rezultat negativ sau mixt în faza 3 ar putea întârzia sau opri programul zorevunersen, cu impact major asupra companiei 1.
    • Condițiile de piață sau de finanțare mai dificile ar putea forța reducerea sau amânarea activităților 12.
    • Legislația și prețurile impuse de autorități ar putea limita veniturile unui medicament aprobat 1.

    Riscuri

    • Rezultatele fazei 3ridicat

      Datele din studiul EMPEROR ar putea să nu confirme eficacitatea observată în studiile anterioare cu număr mic de pacienți, iar rezultatele pot diferi în populații mai mari 1. Compania precizează că un efect asupra crizelor nu garantează un efect modificator al bolii 1.

    • Finanțare și diluareridicat

      Compania a precizat că va avea nevoie de capital suplimentar înainte de a obține profit, iar finanțarea ar putea fi indisponibilă în condiții acceptabile 1. Vânzările de acțiuni pot diluă acționarii existenți 23.

    • Aprobare și reglementaremediu

      Autoritățile ar putea cere date suplimentare sau ar putea aproba o indicație mai restrânsă decât cea dorită de companie 1. Aprobarea în afara SUA depinde de autorități separate, ceea ce adaugă incertitudine 1.

    • Recrutarea și populația țintămediu

      Numărul mic de pacienți și dificultatea identificării lor ar putea întârzia recrutarea în studii și ar putea încetini creșterea vânzărilor 1.

    • Dependența de partenerimediu

      Biogen și Acadia au drepturi asupra unor programe, iar deciziile lor pot influența calendarul și veniturile companiei, mai ales după încetarea unor programe în 2025 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Zorevunersen ar putea deveni primul tratament care modifică boala la pacienții cu sindromul Dravet, dacă datele din faza 3 vor confirma beneficiul observat în studiile anterioare 13.
    • Înrolarea rapidă a celor 162 de pacienți și absența întreruperilor de tratament ar putea indica un calendar realist, dacă ritmul se menține 3.
    • Platforma și programul STK-002 ar putea extinde valoarea companiei dincolo de un singur produs, dacă datele timpurii vor fi favorabile 13.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu are venituri din vânzări, iar pierderile au crescut semnificativ în primul semestru al lui 2026, ceea ce ar putea face necesară o nouă finanțare 23.
    • Un eșec sau un rezultat neconcludent în faza 3 ar putea afecta în mod major valoarea unui program care este centrul companiei 1.
    • Piața este limitată de numărul mic de pacienți, iar accesul și prețul sunt incerte, ceea ce ar putea limita veniturile chiar dacă aprobarea va fi obținută 1.

    De urmărit

    • Rezultatele pre-NDA meeting cu FDA și confirmarea pachetului de datesecond half 2026
    • Datele de siguranță și eficacitate din studiul OSPREY (STK-002)H1 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 03 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Stoke Therapeutics dezvoltă, potrivit documentelor depuse la SEC, medicamente de tip oligonucleotide antisens (ASO) bazate pe platforma proprietară TANGO, care urmărește creșterea expresiei proteinei din copia sănătoasă a unei gene 1. Principalul candidat, zorevunersen, vizează sindromul Dravet, afecțiune în care aproximativ 85% dintre cazuri sunt cauzate de mutații ale genei SCN1A, iar compania afirmă că, până în prezent, niciun medicament aprobat nu modifică boala la nivelul cauzei 1. Al doilea program, STK-002, vizează atrofia optică autosomal dominantă (ADOA), pentru care studiul de fază 1 OSPREY a administrat prima doză în februarie 2026 13. Compania nu a obținut încă vânzări de produse și veniturile provin din colaborările cu Acadia și Biogen 23.

    Din punct de vedere financiar, Stoke a raportat un rezultat net pierdut de 61,6 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026, cu cheltuieli de cercetare și dezvoltare de 49,5 milioane de dolari, comparativ cu 25,9 milioane de dolari în aceeași perioadă a anului precedent 3. Creșterea a fost determinată de activitățile și personalul necesar avansării zorevunersen, iar cheltuielile generale și administrative au crescut în paralel, legate de pregătirea lansării comerciale 3. Veniturile au scăzut la 9,3 milioane de dolari în trimestrul al doilea din 2026, din cauza recunoașterii, în 2025, a unei plăți legate de licența Biogen 3.

    Segmente

    Zorevunersen (sindromul Dravet)

    Zorevunersen este programul principal și singurul aflat în faza 3. Studiul EMPEROR a fost inițiat în mai 2025, iar în iunie 2026 a fost finalizată înrolarea a 162 de pacienți în SUA, Regatul Unit și Japonia 3. Compania intenționează să depună o cerere de autorizare (NDA) în regim rolling începând cu primul trimestru din 2027, iar rezultatele pivotale sunt așteptate în trimestrul al treilea din 2027 3. Programul are desemnare de terapie revoluționară (Breakthrough Therapy) din partea FDA 1.

    STK-002 (atrofia optică ADOA)

    STK-002 se află în studiul de fază 1 OSPREY, cu escaladare a dozelor în curs și cu opt situri clinice active în Regatul Unit, Germania, Danemarca, Italia și Austria 3. Date de siguranță și eficacitate sunt anticipate în prima jumătate a lui 2027, potrivit comunicatului companiei 3. ADOA nu are în prezent tratamente aprobate, ceea ce face ca programul să fie relevant pentru pacienți cu puține alternative 1.

    Platforma și pipeline-ul timpuriu

    Compania extinde cercetarea timpurie către noi ținte în bolile haploinsuficiente, cu accent pe afecțiunile sistemului nervos central, și a identificat un candidat clinic pentru tulburările legate de SYNGAP1 3. Acest segment depinde de capacitatea platformei de a produce candidați noi, iar rezultatele sunt încă incerte, ceea ce face ca valoarea sa să fie greu de estimat pe termen scurt 1.

    Piața în context

    Sindromul Dravet este o afecțiune rară, cu o populație estimată de aproximativ 15.700 de pacienți doar în SUA și de aproximativ 38.000 în șapte țări vizate de companie 1. Potrivit surselor citate de companie, până la 57% dintre pacienți nu obțin o reducere de peste 50% a frecvenței crizelor cu medicația actuală, ceea ce susține ideea unei nevoi medicale nesatisfăcute 1. Piața rămâne însă de dimensiuni limitate, și accesul pe piață depinde de aprobarea de către autorități și de acoperirea prin asigurările de sănătate, care nu sunt încă stabilite 1.

    Piața țintă este definită de un număr relativ mic de pacienți diagnosticați, ceea ce poate face ca identificarea pacienților și recrutarea pentru studii să dureze mai mult decât s-ar aștepta, iar creșterea vânzărilor să fie mai lentă dacă medicamentul va fi aprobat 1. Compania remarcă și că prețul și rambursarea unui produs nou sunt incerte, iar lipsa unei acoperiri adecvate ar putea limita capacitatea de a genera venituri 1.

    Tendințe

    • Desemnări de reglementare acceleratămixt

      Desemnarea Breakthrough Therapy acordată de FDA și desemnarea Rare Pediatric Disease sunt menționate în documente, dar compania precizează că ele nu garantează o aprobare mai rapidă sau o dezvoltare mai scurtă 1. Efectul asupra companiei este, astfel, mixt, deoarece atenția regulatorie este favorabilă, dar nu înlătură riscul de întârziere 1.

    • Interes pentru terapiile care modifică boalavânt din spate

      Documentele subliniază că medicii consideră nevoia de terapii care tratează cauza bolii, și nu doar crizele, drept o prioritate, ceea ce ar putea sprijini adoptarea unui medicament nou dacă datele din faza 3 sunt favorabile 1. Sprijinul este însă condiționat de rezultate, iar compania nu poate garanta acceptarea de către medici 1.

    • Costul capitalului și finanțarea prin piațăvânt din față

      Stoke se bazează pe emisiuni de acțiuni și pe programe ATM pentru finanțare, iar comunicatul din august 2026 indică o intrare de 65,7 milioane de dolari din vânzarea unei părți de acțiuni 3. Dacă condițiile de piață se înrăutățesc, finanțarea ar putea fi mai scumpă sau mai greu de obținut, ceea ce ar putea afecta calendarul programelor 12.

    • Politici de sănătate și prețurivânt din față

      Compania menționează că legislația existentă și viitoare poate face mai dificilă obținerea aprobării și comercializarea și poate influența prețurile pe care le poate stabili 1. Efectul este un risc, nu o certitudine, deoarece impactul depinde de deciziile autorităților 1.

    Poziția concurențială

    Tratamentele aprobate pentru sindromul Dravet sunt canabidiol (Epidiolex), fenfluramina (Fintepla) și stiripentol (Diacomit), care tratează crizele, dar nu cauza genetică 1. Concurența directă nu este încă un medicament care modifică boala, ceea ce ar putea oferi un avantaj dacă zorevunersen va fi aprobat, deși medicii folosesc și combinații de mai multe antiepileptice 1.

    Compania menționează și alte căi de intervenție în afecțiuni genetice rare, cum ar fi terapiile ASO dezvoltate de companii precum Sarepta și Biogen, pe care echipa executivă le-a avut în vedere în trecut 1. Un risc competitiv este ca un tratament alternativ să fie aprobat mai repede sau să fie mai bine acceptat, lucru care nu poate fi exclus 1.

    • BiogenBIIB

      partener de licență pentru zorevunersen în afara SUA, Canadei și Mexicului, care suportă 30% din costurile comune de dezvoltare 1

    • Acadia PharmaceuticalsACAD

      partener de colaborare pentru programul SYNGAP1, cu plăți de venit recunoscute în 2025 12

    • Sarepta TherapeuticsSRPT

      companie din domeniul terapiilor ASO pentru boli genetice rare, menționată în biografia echipei de conducere 1

    • Furnizorii de antiepileptice aprobate

      producători ai canabidiolului, fenfluraminei și stiripentolului, tratamente aprobate pentru sindromul Dravet, care sunt concurența actuală 1

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 31 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Stoke Therapeutics, Inc. · 16 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Stoke Therapeutics, Inc. · 03 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Stoke Therapeutics, Inc. · 03 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.