olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
GSK plc GSK
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
GSK plc este o companie farmaceutică axată pe medicamente de specialitate și vaccinuri, cu accent pe respirator, imunologie, inflamație, oncologie și HIV. În 2025 vânzările au depășit £32 miliarde, iar compania se află într-o fază de tranziție a conducerii și de accelerare a pipeline-ului, cu impact asupra așteptărilor investitorilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GSK plc (GSK) costa 51,15 USD (+5,03 % într-o zi), cu beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 46,11–61,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 45,96 – 52,31
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 12,9 %
- SMA 50 / 200
- 49,29 / 52,36
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,24 / 0,16
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,9 % | −1,1 % | +11,0 pp | — |
| 3 luni | −0,6 % | −0,5 % | −0,2 pp | — |
| 6 luni | +1,2 % | +4,4 % | −3,2 pp | — |
| De la început de an | +4,3 % | +12,3 % | −8,0 pp | — |
| 1 an | +9,2 % | +13,5 % | −4,3 pp | +8,9 % |
| 3 ani | +48,5 % | +76,4 % | −27,9 pp | +15,7 % |
| 5 ani | +17,6 % | +63,7 % | −46,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 30,8 mld | 33,8 mld | 24,4 mld | 24,7 mld | 29,3 mld | 30,3 mld | 31,4 mld | 32,7 mld |
| Venituri an/an | +2,1 % | +9,5 % | −27,8 % | +1,4 % | +18,7 % | +3,4 % | +3,5 % | +4,1 % |
| Profit net | 3,6 mld | 4,6 mld | 5,7 mld | 4,4 mld | 15,0 mld | 4,9 mld | 2,6 mld | 5,7 mld |
| Profit net an/an | +136,5 % | +28,2 % | +23,8 % | −23,7 % | +241,1 % | −67,1 % | −47,7 % | +122,0 % |
| EPS diluat | 0,73 | 0,93 | 1,43 | 1,08 | 3,66 | 1,20 | 0,62 | 1,39 |
| EPS diluat an/an | +135,2 % | +27,0 % | +54,0 % | −24,1 % | +238,4 % | −67,3 % | −48,1 % | +123,2 % |
| netă % | 11,8 % | 13,8 % | 23,6 % | 17,8 % | 51,0 % | 16,2 % | 8,2 % | 17,5 % |
| Flux de numerar liber | 7,1 mld | 6,8 mld | 7,5 mld | 7,0 mld | 6,3 mld | 5,5 mld | 5,2 mld | 6,4 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,4 mld GBP
- Datorie financiară
- 17,7 mld GBP
- Datorie netă
- 14,3 mld GBP
- Capitaluri proprii
- 16,0 mld GBP
- Active totale
- 61,1 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 1,11x
- Lichiditate curentă
- 0,82x
- ROE
- 39,4 %
- ROA
- 9,5 %
- Marja FCF
- 19,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 24,4 mld | 24,7 mld | 29,3 mld | 30,3 mld | 31,4 mld | 32,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,9 mld | 8,2 mld | 9,6 mld | 8,6 mld | 9,0 mld | 9,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 16,4 mld | 16,5 mld | 19,8 mld | 21,8 mld | 22,3 mld | 23,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 4,8 mld | 5,0 mld | 5,5 mld | 6,2 mld | 6,4 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 6,0 mld | 4,4 mld | 6,4 mld | 6,7 mld | 4,0 mld | 7,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 8,0 mld ≈ | 6,5 mld ≈ | 8,6 mld ≈ | 9,0 mld ≈ | 6,6 mld ≈ | 10,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 874,0 mil | 769,0 mil | 879,0 mil | 792,0 mil | 669,0 mil | 701,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,2 mld | 3,6 mld | 5,6 mld | 6,1 mld | 3,5 mld | 7,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 67,0 mil | 83,0 mil | 707,0 mil | 756,0 mil | 526,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit net | 5,7 mld | 4,4 mld | 15,0 mld | 4,9 mld | 2,6 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,43 | 1,08 | 3,66 | 1,20 | 0,62 | 1,39 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,0 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 4,1 mld
- 2024
- 4,1 mld
- 2025
- 4,1 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Bilanț · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,3 mld | 4,3 mld | 3,7 mld | 2,9 mld | 3,9 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 7,0 mld | 7,9 mld | 7,1 mld | 7,4 mld | 6,8 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 6,0 mld | 5,8 mld | 5,1 mld | 5,5 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active curente | 20,2 mld | 18,7 mld | 20,8 mld | 18,6 mld | 17,0 mld | 17,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,2 mld | 9,9 mld | 8,9 mld | 9,0 mld | 9,2 mld | 9,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,6 mld | 10,6 mld | 7,0 mld | 6,8 mld | 7,0 mld | 7,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 29,8 mld | 30,1 mld | 14,3 mld | 14,8 mld | 15,5 mld | 16,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active totale | 80,4 mld | 79,1 mld | 60,1 mld | 59,0 mld | 59,5 mld | 61,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 15,8 mld | 17,6 mld | 16,3 mld | 15,8 mld | 15,3 mld | 15,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,7 mld | 3,6 mld | 4,0 mld | 2,8 mld | 2,3 mld | 3,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 23,4 mld | 20,6 mld | 17,0 mld | 15,2 mld | 14,6 mld | 14,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 22,1 mld | 23,7 mld | 22,8 mld | 21,1 mld | 21,7 mld | 21,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 59,6 mld | 57,8 mld | 50,1 mld | 46,2 mld | 46,4 mld | 45,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 20,8 mld | 21,3 mld | 10,1 mld | 12,8 mld | 13,1 mld | 16,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 5,4 mld | 5,4 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
- 2023
- 14,8 mld
- 2024
- 15,5 mld
- 2025
- 16,7 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
- 2023
- 4,3 mld
- 2024
- 4,3 mld
- 2025
- 4,3 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 8,4 mld | 8,0 mld | 7,4 mld | 6,8 mld | 6,6 mld | 7,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 989,0 mil | 950,0 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 7,5 mld ≈ | 7,0 mld ≈ | 6,3 mld ≈ | 5,5 mld ≈ | 5,2 mld ≈ | 6,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,2 mld | -1,8 mld | -8,8 mld | -1,6 mld | -1,2 mld | -4,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -10,1 mld | -7,6 mld | 823,0 mil | -5,6 mld | -4,7 mld | -3,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 49 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie39
- Creștere15
- Calitate83
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 49/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 23,9 % | 83 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 17,5 % | 66 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 111,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,7 % | 31 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -27,6 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,4x | 17 (față de colegi) | 17 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 11,3x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 2 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere15/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate83/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GSK plc (GSK). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,7 mld GBP în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 17,5 %; ROE 38,0 %; datorie netă/EBITDA 1,4x.
Intervalul de valoare estimat este 23,80–55,33 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 23,9 %
- Conversia profitului în FCF: 111,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 11,3x
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -27,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,4x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| ORKAOruka Therapeutics, Inc. | 6,7 mld | — | -18,2 % | — | indisponibil | +237 % / +364 % |
| HRMYHarmony Biosciences Holdings, Inc. | 2,0 mld | 11,4 | 18,7 % | 18,1 % | +21,5 % | −2 % / +18 % |
| OMEROmeros Corp | 1,3 mld | 10,5 | — | — | −34,0 % | +88 % / +730 % |
| VSTMVerastem, Inc. | 892,0 mil | — | -471,2 % | -231,6 % | +209,1 % | −7 % / +43 % |
| COLLCollegium Pharmaceutical, Inc. | 770,6 mil | 19,1 | 17,6 % | 5,9 % | +23,6 % | −49 % / −8 % |
| IBOImpact BioMedical, INC. | 442,1 mil | 560,3 | 371,3 % | 2.254,3 % | indisponibil | −27 % / indisponibil |
| KMDAKamada Ltd | 428,0 mil | 21,2 | 7,6 % | 11,2 % | +12,1 % | +11 % / +57 % |
| EPRXEupraxia Pharmaceuticals Inc. | 240,9 mil | — | -66,8 % | — | indisponibil | +9 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GSK din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026).
Pe scurt
GSK plc este o companie farmaceutică axată pe medicamente de specialitate și vaccinuri, cu accent pe respirator, imunologie, inflamație, oncologie și HIV. În 2025 vânzările au depășit £32 miliarde, iar compania se află într-o fază de tranziție a conducerii și de accelerare a pipeline-ului, cu impact asupra așteptărilor investitorilor.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu puternic de medicamente de specialitate cu creștere accelerată și pipeline consolidat prin achiziții și parteneriate.
- Expertiză de lungă durată în știința sistemului imunitar, în special în respirator și inflamație.
- Generarea de numerar puternică, care susține investițiile în R&D și randamentele pentru acționari.
Puncte slabe
- Dependența de un număr limitat de produse cheie și de expirarea exclusivității unor molecule importante.
- Performanța bursieră de lungă durată slabă, pe care conducerea o recunoaște ca semnificativă.
- Segmentul de medicamente generale înregistrează scăderi, ceea ce afectează profilul general de creștere.
Oportunități
- Lansări noi în oncologie și respirator ar putea deschide creșteri semnificative dacă se confirmă în practica clinică.
- Tehnologia și AI ar putea accelera descoperirea și reduce costurile în R&D dacă sunt integrate la scară.
- Dezvoltarea de terapii pentru boli fibrotice ale plămânului, ficatului și rinichilor ar putea extinde piețele accesibile.
Amenințări
- Presiunea continuă asupra prețurilor din SUA și Europa ar putea reduce marjele pe termen lung.
- Tensiunile comerciale și posibilele tarife asupra importurilor farmaceutice pot crește costurile de producție.
- Concurența din partea activelor licențiate din China ar putea intensifica competiția în indicații cheie.
Riscuri
- Pierderea exclusivitățiiridicat
Expirarea exclusivității pentru dolutegravir ar putea reduce semnificativ veniturile dacă nu este compensată de noile lansări.
- Presiune asupra prețurilorridicat
Acordurile de prețuri cu guvernele, în special cu administrația SUA, ar putea limita veniturile pe piețele cheie.
- Eșecul studiilor clinicemediu
Rezultatele negative în programele din faza târzie ar putea afecta valoarea pipeline-ului și planurile de creștere.
- Riscuri comerciale și de lanț de aprovizionaremediu
Măsurile tarifare și reconfigurarea lanțurilor de aprovizionare ar putea crește costurile și perturba livrările.
- Riscuri legate de AI și datescăzut
Utilizarea datelor și a AI poate ridica probleme de confidențialitate, securitate și încredere, cu impact asupra reputației.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea puternică a medicamentelor de specialitate și un pipeline consolidat ar putea susține o creștere sustenabilă dacă lansările noi sunt executate bine.
- Generarea solidă de numerar și revenirea dividendului sugerează că planul de investiții și de returnare către acționari poate fi finanțat.
- Expertiza în știința imunității și utilizarea tehnologiei ar putea transforma eficiența R&D și reduce riscul proiectelor.
Ce ar strica teza
- Presiunea continuă a prețurilor din SUA și riscul tarifar ar putea limita marjele, chiar dacă vânzările cresc.
- Expirarea exclusivității pentru un produs major ar putea crea un gol de venituri greu de acoperit rapid.
- Performanța bursieră slabă de lungă durată sugerează că piața poate fi sceptică față de execuția strategiei.
De urmărit
- Evoluția lansărilor noi în respirator și oncologie2026
- Impactul acordului de prețuri cu administrația SUA asupra vânzărilor2026
- Progresul pipeline-ului din faza III și rezultatele pivotale2026
- Ritmul achizițiilor și al acordurilor de dezvoltarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (02 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026).
Afacerea
Conform raportului anual pe 2025 depus la SEC, GSK își descrie strategia ca fiind una de biofarmă concentrată, după demerger-ul Haleon din 2022, care a permis un bilanț reconfigurat pentru investiții în inovare. Vânzările totale au crescut la peste £32 miliarde în 2025 1, iar cheltuielile totale de cercetare și dezvoltare au ajuns la £7,5 miliarde 1. Compania spune că a obținut cinci aprobări majore în 2025 1.
Compania are un portofoliu în trei mari categorii: medicamente de specialitate, vaccinuri și medicamente generale. Conducerea a fost preluată de un nou CEO, Luke Miels, iar prioritățile declarate includ executarea lansărilor noi, accelerarea activelor din faza târzie și utilizarea tehnologiei, inclusiv AI, în R&D și producție 1.
Strategia pe termen lung urmărește un obiectiv de creștere pentru 2031 și compensarea pierderii exclusivității pentru dolutegravir. Compania și-a consolidat pipeline-ul prin achiziții și parteneriate, notabil în RI&I și oncologie, iar 58 de active se află în pipeline 1.
Segmente
Medicamente de specialitate
Vânzările de medicamente de specialitate au crescut cu 14% AER și 17% CER în 2025, cu creșteri cu două cifre în oncologie, respirator, imunologie și inflamație și HIV 1. Segmentul este principalul motor de creștere al companiei.
Vaccinuri și medicamente generale
Vânzările de vaccinuri au fost stabile la nivel AER și în creștere la nivel CER, în timp ce medicamentele generale au scăzut, ceea ce indică o dinamică diferită între cele două linii de business 1.
Cercetare și dezvoltare
R&D este organizată pe patru arii terapeutice: respirator, imunologie și inflamație; oncologie; HIV; boli infecțioase. Compania a început șase programe de faza I și a avut șapte rezultate pozitive în faza III în 2025 1.
Piața în context
Piața globală a medicamentelor este estimată să ajungă la aproximativ $2,4 trilioane până în 2029 1. Cota medicamentelor de specialitate din cheltuielile globale este proiectată să crească semnificativ, ceea ce susține strategia companiei. Presiunile de preț din SUA și incertitudinile comerciale pot însă influența marjele.
Mediul de reglementare și prețuri rămâne dinamic: în decembrie 2025 compania a ajuns la un acord de prețuri cu administrația SUA, iar politicile privind tarifele și lanțurile de aprovizionare pot modifica condițiile de piață.
Tendințe
- Presiune asupra prețurilorvânt din față
Administrația SUA urmărește reducerea prețurilor medicamentelor prin legarea acestora de nivelurile internaționale, ceea ce ar putea reduce veniturile pe piața americană dacă presiunea se extinde.
- Povara bolilor cronicevânt din spate
Bolile cronice, cancerul și afecțiunile respiratorii sunt proiectate să rămână printre principalele cauze ale poverii bolilor, ceea ce susține cererea pentru terapiile companiei.
- Inteligența artificială în R&Dmixt
AI poate accelera descoperirea și dezvoltarea medicamentelor, dar realizarea acestor beneficii depinde de talent și de încrederea publicului în utilizarea datelor.
- Tensiuni comerciale și lanțuri de aprovizionaremixt
Politicile tarifare și relocalizarea producției în SUA și UE pot crea costuri suplimentare, dar un regim tarifar stabil pentru produsele din Regatul Unit oferă o anumită predictibilitate.
Poziția concurențială
Sursa furnizată menționează concurența din partea companiilor care dezvoltă terapii în aceleași arii, mai ales în oncologie și respirator, unde inovația este rapidă. Concurența din China în licențierea de active a crescut semnificativ, ceea ce poate intensifica competiția pentru noi molecule.
Compania își propune să fie competitivă prin medicamente best-in-class sau first-in-class, având peste 75% din active cu acest potențial, conform declarațiilor sale, dar succesul depinde de rezultatele clinice și de execuția lansărilor.
- Companii biofarmaceutice chinezești cu active licențiate
Activele din China reprezintă o parte tot mai mare din acordurile de licențiere, iar companii de acest tip pot intra în competiție directă pe aceleași indicații.
- Partenerul de licențiere Hengrui
Hengrui este menționată ca partener într-un acord privind mai multe medicamente în RI&I și oncologie, deci și o sursă de competiție în aceleași arii.
- Companii cu terapii anti-IL-5 și pentru astm
Compania comercializează tratamente pentru astm și COPD, piață în care alte companii farmaceutice dețin produse concurente.
- Dezvoltatori de terapii pentru ficat și boli metabolice
Companii care lucrează la boli hepatice și MASH sunt rivali pentru activele din pipeline-ul hepatologic al companiei.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)26 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GSK plc · 06 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.