olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Galapagos NV LKFT
Pharmaceutical Preparations · SIC 2834 · Verticală: Pharmaceutical Preparations (SIC 2834)
Galapagos NV este o companie de biotehnologie cu sediul în Belgia, care își reorientează activitatea după ce a decis să închidă activitățile de terapie celulară și să se concentreze pe achiziții și parteneriate de dezvoltare. Momentul este important deoarece veniturile din 2025 au fost dominate de eliberarea unui venit amânat din acordul cu Gilead, iar compania se bazează acum pe un portofoliu financiar considerabil și pe un singur program clinic rămas, GLPG3667.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Galapagos NV (LKFT) costa 33,56 USD (−1,55 % într-o zi), cu beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 26,08–34,64 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 70,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 28,43 – 33,95
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 17,7 %
- SMA 50 / 200
- 29,79 / 29,92
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 1,00 / 0,79
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +14,5 % | −1,1 % | +15,6 pp | — |
| 3 luni | +28,4 % | −0,5 % | +28,9 pp | — |
| 6 luni | +21,0 % | +4,4 % | +16,6 pp | — |
| De la început de an | +2,6 % | +12,3 % | −9,7 pp | — |
| 1 an | +12,3 % | +13,5 % | −1,3 pp | +10,9 % |
| 3 ani | −11,9 % | +76,4 % | −88,3 pp | +21,5 % |
| 5 ani | −38,2 % | +63,7 % | −101,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | ⚠ 2018 | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 278,7 mil | 834,9 mil | 478,1 mil | 234,4 mil | 241,2 mil | 239,7 mil | 275,6 mil | 1,1 mld |
| Venituri an/an | — | +199,6 % | −42,7 % | — | +2,9 % | −0,6 % | +15,0 % | +303,5 % |
| Profit net | -29,3 mil | 149,8 mil | -305,4 mil | -103,2 mil | -218,0 mil | 211,7 mil | 74,1 mil | 320,9 mil |
| Profit net an/an | — | indisponibil | −303,8 % | — | indisponibil | indisponibil | −65,0 % | +333,1 % |
| EPS diluat | -0,56 | 2,49 | -4,69 | -1,58 | -3,32 | 3,21 | 1,12 | 4,87 |
| EPS diluat an/an | — | indisponibil | −288,4 % | — | indisponibil | indisponibil | −65,1 % | +334,8 % |
| netă % | -10,5 % | 17,9 % | -63,9 % | -44,0 % | -90,4 % | 88,3 % | 26,9 % | 28,9 % |
| Flux de numerar liber | -152,9 mil | 3,2 mld | -469,9 mil | -558,0 mil | -527,9 mil | -424,7 mil | -336,7 mil | -271,2 mil |
Seria se rupe înainte de 2018, 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,0 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld EUR
- Active totale
- 3,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 20,15x
- ROE
- 10,5 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- -24,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 478,1 mil | 234,4 mil | 241,2 mil | 239,7 mil | 275,6 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 1,6 mil | 12,1 mil | — | 34,9 mil | 29,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 232,8 mil ≈ | 229,2 mil ≈ | — | 240,8 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 523,7 mil | 320,5 mil | 269,8 mil | 241,3 mil | 335,5 mil | 459,4 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -178,6 mil | -171,6 mil | -131,1 mil | -88,3 mil | -188,3 mil | 295,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -309,8 mil | -119,4 mil | -70,8 mil | 5,6 mil | -3,1 mil | 300,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,2 mil | 1,4 mil | 572,0 mii | 9,6 mil | -1,8 mil | -18,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Profit net | -305,4 mil | -103,2 mil | -218,0 mil | 211,7 mil | 74,1 mil | 320,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,69 | -1,58 | -3,32 | 3,21 | 1,12 | 4,87 | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 65,7 mil | 65,9 mil | 65,9 mil | 65,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 65,9 mil
- 2024
- 65,9 mil
- 2025
- 65,9 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 807,9 mil | 97,3 mil | 34,5 mil | 40,3 mil | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 148,4 mil | 111,3 mil | 40,4 mil | 28,4 mil | 47,5 mil | 20,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 36,0 mii | 20,6 mil | 52,9 mil | 74,0 mil | 51,2 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active curente | 5,4 mld | 4,9 mld | 4,2 mld | 3,9 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 68,3 mil | 105,7 mil | 126,7 mil | 111,2 mil | 105,4 mil | 71,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | 69,8 mil | 69,6 mil | 70,0 mil | — | SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 67,6 mil | 60,1 mil | 146,4 mil | 127,9 mil | 164,9 mil | 848,0 mii | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Active totale | 5,7 mld | 5,2 mld | 4,7 mld | 4,4 mld | 4,1 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 175,6 mil | 137,6 mil | 148,7 mil | 135,2 mil | 98,9 mil | 104,6 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 635,3 mil | 566,5 mil | 522,5 mil | 428,2 mil | 335,1 mil | 152,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,0 mld | 2,5 mld | 2,2 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | 170,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,7 mld | 2,6 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 65,4 mil | 65,6 mil | 65,8 mil | 65,9 mil | 65,9 mil | 65,9 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
- 2023
- 127,9 mil
- 2024
- 164,9 mil
- 2025
- 848,0 mii
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- 65,9 mil
- 2024
- 65,9 mil
- 2025
- 65,9 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -427,3 mil | -503,8 mil | -500,5 mil | -406,0 mil | -320,0 mil | -257,5 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 42,5 mil | 54,2 mil | 27,4 mil | 18,7 mil | 16,7 mil | 13,7 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -469,9 mil ≈ | -558,0 mil ≈ | -527,9 mil ≈ | -424,7 mil ≈ | -336,7 mil ≈ | -271,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 757,3 mil | 541,2 mil | -1,2 mld | 71,2 mil | 220,6 mil | 288,8 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 22,0 mil | -3,9 mil | -1,5 mil | -5,0 mil | -4,9 mil | -3,3 mil | SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -406,0 mil
- 2024
- -320,0 mil
- 2025
- -257,5 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
- 2023
- -424,7 mil ≈
- 2024
- -336,7 mil ≈
- 2025
- -271,2 mil ≈
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat
- 2023
- 71,2 mil
- 2024
- 220,6 mil
- 2025
- 288,8 mil
SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
25 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 85,81 – 218,87 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E85,81 – 218,87 (Mijloc 172,07)15 firme folosite · multiplul median 35,3x · quartile 17,6x – 44,9xABBV, ABT, ALNY, BMY, CRMD, JAZZ, JNJ, LLY, LQDA, PFE, REGN, RPRX, UTHR, VRTX, ZTS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 28,9 % | 82 (față de colegi) | 25 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -84,5 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 66,4 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 20,1x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate41/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GALAPAGOS NV (LKFT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,1 mld EUR în 2025; creștere an/an 303,5 %; marjă netă 28,9 %; ROE 10,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 85,81–218,87 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 25,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 28,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 66,4 %
- Lichiditatea curentă: 20,1x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -84,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Pharmaceutical Preparations (SIC 2834) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LLYEli Lilly And Company | 1.334,0 mld | 46,0 | 86,1 % | 31,9 % | +44,7 % | +32 % / +140 % |
| JNJJohnson & Johnson | 665,2 mld | 41,9 | 20,0 % | 16,2 % | +6,0 % | +34 % / +79 % |
| ONCBeone Medicines Ltd. | 558,4 mld | 869,9 | 14,7 % | 10,7 % | +40,2 % | +11 % / +102 % |
| ABBVAbbVie Inc. | 521,1 mld | 50,7 | — | 15,7 % | +8,6 % | +29 % / +107 % |
| MRKMerck & Co., Inc. | 370,7 mld | 154,7 | 5,1 % | 3,6 % | +1,3 % | +43 % / +47 % |
| ABTAbbott Laboratories | 200,1 mld | 43,0 | 9,2 % | 9,7 % | +5,7 % | −10 % / +11 % |
| PFEPfizer Inc | 175,5 mld | 43,9 | 4,4 % | 6,3 % | −1,6 % | +20 % / +1 % |
| VRTXVertex Pharmaceuticals Inc | 139,2 mld | 35,3 | 20,8 % | 30,7 % | +8,9 % | +27 % / +55 % |
| BMYBristol-Myers Squibb Company | 131,2 mld | 14,2 | 44,1 % | 18,5 % | −0,2 % | +30 % / +30 % |
| TEVATeva Pharmaceutical Industries Limited | 48,8 mld | 97,4 | 6,6 % | 3,6 % | +4,3 % | +56 % / +326 % |
| ZTSZoetis Inc. | 36,9 mld | 14,7 | 64,4 % | 27,5 % | +2,3 % | −30 % / −50 % |
| ROIVRoivant Sciences Ltd. | 27,6 mld | — | -6,2 % | -3.535,0 % | −71,6 % | +84 % / +300 % |
| RPRXRoyalty Pharma plc | 26,2 mld | 47,7 | 6,9 % | 25,7 % | +5,1 % | +69 % / +150 % |
| UTHRUnited Therapeutics Corporation | 25,9 mld | 23,0 | 19,1 % | 38,6 % | +10,6 % | +25 % / +154 % |
| INSMInsmed Inc | 24,1 mld | — | -72,5 % | -39,9 % | +66,7 % | −47 % / +340 % |
| VTRSViatris Inc. | 22,1 mld | — | -23,6 % | -23,9 % | −3,0 % | +80 % / +109 % |
| ALNYAlnylam Pharmaceuticals, Inc. | 21,6 mld | 8,1 | 126,6 % | 52,8 % | +65,2 % | −64 % / −4 % |
| JAZZJazz Pharmaceuticals plc | 14,6 mld | 74,1 | 5,1 % | 4,4 % | +4,9 % | +29 % / +92 % |
| TVTXTravere Therapeutics, Inc. | 4,7 mld | — | -252,7 % | -18,7 % | +110,5 % | +38 % / +678 % |
| LQDALiquidia Corporation | 4,0 mld | 32,1 | 131,8 % | 30,7 % | +1.031,2 % | +36 % / +521 % |
| ABCLAbCellera Biologics Inc. | 3,4 mld | — | -17,3 % | -248,8 % | +160,6 % | +198 % / +136 % |
| BHCBausch Health Companies Inc. | 3,0 mld | — | — | -7,6 % | +6,7 % | +25 % / +11 % |
| LKFTGalapagos NV | 2,2 mld | 6,9 | 10,5 % | 28,9 % | +303,5 % | +12 % / −12 % |
| PRGOPerrigo Company plc | 2,2 mld | — | -51,4 % | -43,3 % | −2,8 % | +18 % / −48 % |
| SRPTSarepta Therapeutics, Inc. | 1,9 mld | — | -9,3 % | -6,9 % | +15,6 % | −18 % / −78 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LKFT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Pe scurt
Galapagos NV este o companie de biotehnologie cu sediul în Belgia, care își reorientează activitatea după ce a decis să închidă activitățile de terapie celulară și să se concentreze pe achiziții și parteneriate de dezvoltare. Momentul este important deoarece veniturile din 2025 au fost dominate de eliberarea unui venit amânat din acordul cu Gilead, iar compania se bazează acum pe un portofoliu financiar considerabil și pe un singur program clinic rămas, GLPG3667 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania dispune de resurse financiare substanțiale și de un profil care îi permite să realizeze achiziții fără constrângerile unei infrastructuri moștenite 1.
- Încasările viitoare din royalty-uri și earn-out-uri asociate Jyseleca oferă un flux de numerar previzibil pe termen lung 1.
- Compania deține participații în companii private de biotehnologie și imobiliare, care pot fi valorificate 1.
Puncte slabe
- Istoricul de operare al actualei strategii este limitat, ceea ce face dificilă evaluarea perspectivelor viitoare 1.
- Portofoliul clinic a fost redus la un singur program important, iar programul SLE nu a atins obiectivul principal 1.
- Compania a înregistrat pierderi operaționale semnificative în majoritatea anilor și anticipează că pierderile vor continua în viitorul previzibil 1.
Oportunități
- Dacă sunt identificate active clinice bine susținute, tranzacțiile de dezvoltare ar putea reconstrui portofoliul și ar putea crea valoare nouă 1.
- Programul GLPG3667 ar putea atrage parteneri dacă datele finale din studiul GALACELA sunt favorabile 1.
- Compania explorează posibilitatea de a extinde activitatea în alte boli autoimune cu nevoi medicale nesatisfăcute 1.
Amenințări
- Dacă tranzacțiile strategice nu se concretizează, compania ar putea rămâne cu un portofoliu limitat și cu costuri operaționale continue 1.
- Închiderea activităților de terapie celulară și reducerea personalului ar putea afecta reputația și relațiile cu angajații și autoritățile locale 1.
- Dacă finanțarea suplimentară nu este disponibilă în condiții acceptabile, compania ar putea fi nevoită să cedeze drepturi asupra activelor sale 1.
Riscuri
- Istoric operațional limitatridicat
Compania a schimbat în mod repetat direcția strategică, ceea ce face dificilă anticiparea rezultatelor viitoare, iar profitul din 2025 a fost determinat de o eliberare nerecurentă de venituri 1.
- Nevoie de finanțare suplimentarăridicat
Compania ar putea avea nevoie de capital suplimentar pentru tranzacții și dezvoltare clinică, iar acesta ar putea fi disponibil doar în condiții nefavorabile, cu diluare pentru acționari 1.
- Eșecul programelor cliniceridicat
Dacă datele finale din studiile GLPG3667 nu sunt favorabile, compania ar putea rămâne fără un produs clinic important și fără perspective clare de comercializare 1.
- Costuri și riscuri ale încetării activitățilormediu
Închiderea terapiei celulare implică restructurări, eventuale litigii și obligații față de Gilead și alte părți, care ar putea afecta rezultatele financiare 1.
- Risc în sectorul financiarscăzut
Evenimentele care afectează instituțiile financiare ar putea afecta accesul companiei la fonduri sau capacitatea furnizorilor și partenerilor săi de a-și îndeplini obligațiile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tranzacțiile de dezvoltare sunt bine alese, poziția financiară solidă a companiei ar putea permite reconstruirea rapidă a unui portofoliu valoros, fără a depinde de finanțare externă imediată 1.
- Încasările din royalty-uri și earn-out-urile asociate Jyseleca ar putea oferi un flux de numerar stabil pe termen lung, care sprijină strategia companiei 1.
- Dacă rezultatele finale ale studiului GALACELA sunt favorabile, programul GLPG3667 ar putea deveni un punct central de interes pentru parteneri, cu valoare de dezvoltare semnificativă 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tranzacțiile strategice nu sunt încheiate, compania ar putea rămâne cu puține active generatoare de venituri și cu pierderi operaționale continue 1.
- Veniturile din 2025 au fost în mare parte nerecurente, iar fără un produs comercial, performanța financiară viitoare ar putea fi greu de prognozat 1.
- Dacă programele clinice nu își demonstrează valoarea, capitalul considerabil al companiei ar putea fi consumat fără a crea randament semnificativ pentru acționari 1.
De urmărit
- Rezultatele finale ale studiului GALACELA în lupus (săptămâna 48)Q2 2026
- Finalizarea încetării activităților de terapie celularăQ3 2026
- Anunțarea unor tranzacții strategice de dezvoltare de afaceri2026
- Decizia privind separarea sau alternativele strategice pentru GLPG3667next 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (20 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026).
Afacerea
Compania descrie strategia sa ca fiind construită pentru a identifica, achiziționa și dezvolta medicamente pentru boli grave, cu prioritate pentru oncologie și imunologie și inflamație, folosind o abordare agnostică față de modalitatea terapeutică 1. În cursul anului 2025, veniturile totale nete au fost de 1112,2 milioane EUR, din care 1069,0 milioane EUR au reprezentat eliberarea venitului amânat legat de acordul cu Gilead, în timp ce profitul net a fost de 320,9 milioane EUR 1. Compania a precizat că, fără aceste elemente nerecurente, nu se așteaptă să genereze venituri semnificative din afara plăților eventuale de milestone și a earn-out-urilor din Jyseleca 1.
În ianuarie 2026, Consiliul de administrație a decis să încheie activitățile de terapie celulară, afectând aproximativ 365 de angajați din Europa, Statele Unite și China, cu închiderea siturilor din Leiden, Basel, Princeton, Pittsburgh și Shanghai. Încetarea este așteptată să fie în mare parte finalizată până la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, iar după aceasta singurul produs în dezvoltare va fi GLPG3667 1.
Compania a vândut afacerea Jyseleca către Alfasigma la începutul anului 2024, primind o plată inițială de 50 milioane EUR și având dreptul la plăți potențiale de milestone de 120 milioane EUR, precum și la earn-out-uri pe vânzările europene, care sunt așteptate să continue până la mijlocul anilor 2030 1.
Segmente
Imunologie și inflamație (GLPG3667)
GLPG3667 este un inhibitor TYK2 reversibil și selectiv, aflat în studii de fază 2 în dermatomiozită și lupus eritematos sistemic. În studiul GALARISSO în dermatomiozită, obiectivul principal a fost atins, cu o semnificație statistică la pragul de 10%, în timp ce în studiul GALACELA în lupus obiectivul principal nu a atins semnificația statistică 1. Compania evaluează acum toate opțiunile strategice pentru acest program 1.
Terapie celulară CAR-T (în curs de închidere)
Programele GLPG5101 (CD19) și GLPG5301 (BCMA) sunt în studii de fază 1/2 și vor fi încheiate prematur, cu ultimele vizite ale pacienților așteptate pentru sfârșitul lui mai 2026. Pacienții urmează să fie transferați în studiul de siguranță pe termen lung HESPERIA 1.
Piața în context
Sursele analizate nu descriu în detaliu dimensiunea pieței globale a terapiilor pe care le dezvoltă compania. Compania afirmă că se concentrează pe boli grave cu nevoi medicale nesatisfăcute, în special în oncologie și imunologie, unde strategia sa se bazează pe achiziții și parteneriate, mai degrabă decât pe o piață comercială existentă 1.
Compania are un bilanț cu active financiare substanțiale, care îi permit să caute oportunități de dezvoltare de afaceri fără a depinde în mod imediat de finanțare externă. Totuși, compania avertizează că va avea nevoie de capital suplimentar semnificativ pentru a finaliza tranzacțiile strategice și dezvoltarea clinică, iar această necesitate depinde de condițiile pieței de capital 1.
Tendințe
- Reorientarea către afaceri de dezvoltaremixt
Compania și-a schimbat strategia spre tranzacții transformaționale și achiziții de active clinice avansate, ceea ce ar putea accelera reconstruirea portofoliului dacă sunt găsite active potrivite 1.
- Declinul activității comerciale istoricevânt din față
Veniturile din Jyseleca au fost transferate, iar compania nu mai are un produs comercial, ceea ce face ca performanța viitoare să depindă de noile achiziții sau de plățile legate de acorduri existente 1.
- Rezultatele clinice ale programelor I&Imixt
Datele din studiile GALARISSO și GALACELA au fost mixte, ceea ce poate influența atractivitatea programului GLPG3667 pentru parteneri potențiali, în funcție de datele finale din studiul GALACELA 1.
- Încetarea terapiei celularemixt
Închiderea activităților de terapie celulară ar putea reduce costurile operaționale pe termen lung, dar implică și costuri de restructurare și o pierdere a unui portofoliu care a fost inițial considerat un pilon strategic 1.
Poziția concurențială
Sursa furnizată nu identifică în mod explicit concurenți directi. Compania operează într-o zonă în care achizițiile de active clinice și parteneriatele de dezvoltare sunt disputate de alți investitori și companii de biotehnologie, iar prezența sa depinde de capacitatea de a obține active potrivite 1.
Compania își propune să se diferențieze prin selectarea programelor cu dovadă clinică de conceptul de bază și prin capacitatea sa de finanțare, care îi permite să acționeze rapid, dar piața de achiziții rămâne competitivă 1.
- Gilead SciencesGILD
Partener al acordului OLCA și fost deținător al opțiunilor asupra programelor compa niei; a renunțat la drepturile asupra activității de terapie celulară 1.
- Alfasigma S.p.A.
Cumpărătorul afacerii Jyseleca, care a preluat drepturile și activitățile comerciale asociate acestui produs 1.
- Onco3R Therapeutics BV
Partener care a achiziționat mai multe active imunologice și oncologice, inclusiv un inhibitor SIK, cu o facilitate de împrumut convertibil 1.
- Alți dezvoltatori de terapii celulare CAR-T
Companii active în aceleași zone terapeutice ale terapiei celulare, a căror prezență influențează potențialul de achiziție și parteneriat al programelor încetate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Balenele albastre au dispărut din Galapagos. El Niño a încălzit apa oceanuluiAntena 3 CNN · 03 nov. 2026 · RO
- Diego a fost trimis în Galapagos după ce a trăit 30 de ani la zoo. A devenit tată pentru 800 de puiAntena 3 CNN · 26 oct. 2026 · RO
- Scientists alarmed as super El Niño collides with 'strange uptick' in Galapagos iguana traffickingPhys.org · 14 oct. 2026 · EN
- Povestea uimitoare a „țestoaselor extraterestre”: cum au revenit pe insula din Galapagos, de unde dispăruseră timp de două secoleAdevărul · 20 sept. 2026 · RO
- Țestoasele „extraterestre” s-au întors pe insula din Galapagos de unde au dispărut în urmă cu 150 de aniAntena 3 CNN · 20 sept. 2026 · RO
- 9 Standout Galapagos Cruises for Sailing the Bucket-List Wildlife DestinationConde Nast Traveler · 16 sept. 2026 · EN
- El Nino amenință paradisul unic din Galapagos. Populațiile de animale ar putea scădea cu cel puțin 20%Digi24 · 12 sept. 2026 · RO
- Doar 14 țestoase uriașe mai rămăseseră pe o insulă din Galapagos. Apoi l-au găsit pe masculul Diego într-un zoo și acum sunt 2.300Antena 3 CNN · 31 aug. 2026 · RO
- Experții au folosit „capre Iuda” care și-au vânat propria specie. Și așa au fost salvate țestoasele de GalapagosAntena 3 CNN · 06 aug. 2026 · RO
- O specie rară de rechin, observată în Galapagos după mai bine de 20 de ani. Descoperirea îi surprinde pe cercetătoriMediafax · 30 iul. 2026 · RO
- Nasa images show wildfire damage to island dubbed ‘Galapagos of California’The Guardian World · 27 mai 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 03 nov. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)13 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 sept. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Galapagos NV · 26 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.