olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Texxon Holding Ltd NPT

Wholesale-Chemicals & Allied Products · SIC 5160 · Verticală: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

1,75USD−2,23 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Texxon Holding Ltd, prin filiala sa chineză Net Plastic Technology, oferă servicii de management al lanțului de aprovizionare pentru materii prime plastice și chimice către IMM-uri din China de Est. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2025 o creștere a veniturilor cu 18,5%, dar și o pierdere netă de 1,5 milioane USD. Dependența de un singur client, care reprezintă 59,2% din venituri, este un factor de atenție.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Texxon Holding Ltd (NPT) costa 1,75 USD (−2,23 % într-o zi), cu capitalizare 35,0 mil USD, beta 2,03, interval pe 52 de săptămâni 1,21–20,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
35,0 mil USD
acțiuni la 30 iun. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,05 · TTM până la 30 iun. 2025
E/P (TTM)
-2,86 %
TTM până la 30 iun. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,03
Volatilitate (1 an) 254 %
Interval 52 săpt.
1,2120,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,38 – 2,33
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 51,3 %
SMA 50 / 200
2,48 / 4,28
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,25
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−24,9 %−1,1 %−23,8 pp—
3 luni−54,1 %−0,5 %−53,6 pp—
6 luni+12,2 %+4,4 %+7,8 pp—
De la început de an−64,7 %+12,3 %−77,0 pp—
1 an−61,5 %+13,5 %−75,1 pp−4,7 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil−4,6 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−94,1 %
06 mar. 2026 → 14 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,1 %
06 mar. 2026 → 14 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri552,5 mil672,7 mil797,1 mil
Venituri an/anindisponibil+21,7 %+18,5 %
Profit net2,0 mil953,6 mii-932,6 mii
Profit net an/anindisponibil−52,8 %−197,8 %
EPS diluat0,100,05-0,05
EPS diluat an/anindisponibil−50,0 %−200,0 %
netă %0,4 %0,1 %-0,1 %
Flux de numerar liber-36,8 mil-64,1 mil-42,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025

Numerar
2,5 mil USD
Datorie financiară
52,8 mil USD
Datorie netă
50,3 mil USD
Capitaluri proprii
34,0 mil USD
Active totale
139,0 mil USD
Datorie / capitaluri
1,55x
Lichiditate curentă
0,29x
ROE
-2,8 %
ROA
-0,8 %
Marja FCF
-5,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
552,5 mil
2024
672,7 mil
2025
797,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
549,0 mil
2024
667,8 mil
2025
792,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit brut
2023
3,5 mil
2024
4,8 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit operațional
2023
1,3 mil
2024
660,0 mii
2025
-600,6 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
251,1 mii
2024
332,7 mii
2025
288,1 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

EBITDA
2023
1,5 mil ≈
2024
992,7 mii ≈
2025
-312,6 mii ≈

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat

Profit înainte de impozit
2023
2,1 mil
2024
3,2 mil
2025
-737,2 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
43,0 mii
2024
716,8 mii
2025
716,9 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Profit net
2023
2,0 mil
2024
953,6 mii
2025
-932,6 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

EPS diluat
2023
0,10
2024
0,05
2025
-0,05

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,0 mil
2024
20,0 mil
2025
20,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,3 mil
2024
272,9 mii
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
—
2024
11,1 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Stocuri
2023
—
2024
873,7 mii
2025
973,6 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active curente
2023
—
2024
18,0 mil
2025
20,8 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
23,4 mil
2025
84,6 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
6,2 mil
2025
6,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Active totale
2023
74,9 mil
2024
89,7 mil
2025
139,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
1,3 mil
2025
763,3 mii

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
25,8 mil
2025
20,6 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
25,8 mil
2025
32,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
—
2024
57,3 mil
2025
72,7 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
—
2024
57,3 mil
2025
104,9 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
33,1 mil
2024
32,4 mil
2025
34,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
20,0 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-14,2 mil
2024
-30,8 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
22,6 mil
2024
33,3 mil
2025
45,1 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-36,8 mil ≈
2024
-64,1 mil ≈
2025
-42,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-41,2 mil
2024
-11,0 mil
2025
-42,2 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
30,4 mil
2024
29,4 mil
2025
41,4 mil

SEC (XBRL)· 18 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-191,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-197,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-200,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
0,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-5,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROIC
-0,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROCE
-0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
50,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
45,1 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-42,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
4 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Zile de stoc (DIO)
0 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Zile de plată (DPO)
0 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
4 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
35,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
85,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-2,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-122,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
5,43
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,75 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 35,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
35,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2025
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 iun. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 18 nov. 2025
verificat 83

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-0,6 %38 (față de colegi)36 %
Marja netă · Calitate-0,1 %44 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-122,2 %0 (pe interval fix)29 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Texxon Holding Limited (NPT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 797,1 mil USD în 2025; creștere an/an 18,5 %; marjă netă -0,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,3x
  • Randament FCF: -122,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,5x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,5x
P/S
0,0x
mediana verticalei 0,3x
sub mediană (−85,1 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,7x
ROE
—
mediana verticalei -0,2 %
Marja netă
-0,1 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−143,4 %)
Marja EBIT
-0,1 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−106,3 %)
Venituri an/an
18,5 %
mediana verticalei 1,7 %
peste mediană (+983,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,4x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCKMcKESSON CORPORATION123,5 mld27,5—1,1 %+12,4 %+21 % / +127 %
CORCencora, Inc.67,6 mld26,3104,3 %0,8 %+9,3 %−4 % / +74 %
CAHCardinal Health, Inc.60,9 mld36,2—0,7 %+14,2 %+23 % / +145 %
SYYSysco Corporation37,9 mld20,559,1 %2,1 %+3,9 %+1 % / +7 %
USFDUs Foods Holding Corp.23,8 mld33,816,4 %1,8 %+4,1 %+40 % / +151 %
PFGCPerformance Food Group Company17,3 mld43,78,2 %0,6 %+7,2 %+13 % / +69 %
DPZDomino’s Pizza, Inc.11,2 mld19,4—11,9 %+5,0 %−19 % / −13 %
CHEFChefs’ Warehouse, Inc.4,5 mld44,916,2 %2,3 %+9,4 %+69 % / +284 %
ASHAshland Inc.3,5 mld126,02,8 %2,8 %−13,7 %+44 % / −5 %
SEBSeaboard Corporation3,3 mld5,910,7 %5,3 %+7,1 %−27 % / −3 %
UNFIUnited Natural Foods, Inc.2,8 mld34,35,3 %0,3 %−2,0 %+23 % / +216 %
WKCWorld Kinect Corporation1,9 mld—-11,5 %-0,4 %−12,5 %+58 % / +74 %
VSTSVestis Corp1,9 mld—-0,6 %-0,2 %−2,5 %+118 % / −23 %
HLFHerbalife Ltd.1,6 mld8,8—3,4 %+0,9 %+17 % / +16 %
GLPGlobal Partners LP1,4 mld7,3—0,9 %+8,1 %−5 % / +14 %
UVVUniversal Corporation1,0 mld—-0,2 %-0,1 %−1,3 %−22 % / −27 %
CAPLCrossamerica Partners LP752,4 mil15,7—1,2 %−10,6 %−3 % / −17 %
WEYSWeyco Group, Inc.602,4 mil17,413,8 %12,4 %−4,9 %+111 % / +114 %
MGPIMgp Ingredients, Inc.382,9 mil—-34,5 %-51,4 %−23,8 %−22 % / −79 %
NUSNu Skin Enterprises, Inc.220,5 mil—-32,5 %-15,7 %−14,3 %−54 % / −73 %
PTLEPTL Limited118,0 mil—-24,8 %-1,6 %−27,0 %−32 % / indisponibil
BANLCbl International Limited79,8 mil—-14,0 %-0,6 %−9,1 %−48 % / −86 %
HFFGHf Foods Group Inc.77,6 mil—-15,5 %-2,8 %+2,2 %−43 % / −70 %
MMLPMartin Midstream Partners L.P.77,1 mil——-1,4 %+1,2 %−25 % / −24 %
DITAmcon Distributing Co59,4 mil33,11,6 %0,1 %+3,9 %−19 % / −48 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NPT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 nov. 2025; de atunci au apărut 6-K (30 iun. 2026), 6-K (28 mai 2026), 6-K (28 apr. 2026).

    Pe scurt

    Texxon Holding Ltd, prin filiala sa chineză Net Plastic Technology, oferă servicii de management al lanțului de aprovizionare pentru materii prime plastice și chimice către IMM-uri din China de Est. Compania a raportat pentru exercițiul fiscal 2025 o creștere a veniturilor cu 18,5% 1, dar și o pierdere netă de 1,5 milioane USD 1. Dependența de un singur client, care reprezintă 59,2% din venituri 1, este un factor de atenție.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformă tehnologică proprie cu sortiment larg de produse și date tranzacționale acumulate de-a lungul a peste un deceniu 1.
    • Rețea extinsă de furnizori și clienți aprobați, cu creștere față de anul precedent 1.
    • Echipa de conducere are experiență în industriile chimică, a lanțului de aprovizionare și tehnologică 1.

    Puncte slabe

    • Concentrarea veniturilor pe un singur client major, care a generat o parte covârșitoare din cifra de afaceri 1.
    • Pierdere netă în exercițiul fiscal 2025, după un profit în anul precedent 1.
    • Marjă brută în scădere, reflectând prioritizarea volumului în detrimentul marjei 1.

    Oportunități

    • Diversificarea bazei de clienți pe mai multe sectoare și profiluri, conform strategiei declarate 1.
    • Extinderea geografică în mai multe provincii chineze, plecând de la o acoperire actuală în 20 de provincii 1.
    • Finalizarea fabricii de polistiren ar putea aduce integrare verticală și marje mai mari 1.

    Amenințări

    • Riscuri de reglementare în China legate de oferte peste hotare, supraveghere cibernetică și control al investițiilor străine 1.
    • Încetinirea economiei chineze și tensiunile comerciale cu Statele Unite ar putea reduce cererea 1.
    • Presiunea concurenților cu resurse mai mari și posibile războaie de prețuri 1.

    Riscuri

    • Dependența de un client majorridicat

      Un singur client a reprezentat o parte foarte mare din veniturile exercițiului fiscal 2025, iar pierderea acestuia ar putea afecta grav cifra de afaceri 1.

    • Reglementarea din Chinaridicat

      Autoritățile chineze pot impune restricții asupra ofertelor peste hotare, a transferurilor de fonduri și a activității subsidiarelor, ceea ce ar putea limita accesul la capital 1.

    • Transferul de numerar către acționarimediu

      Holdingul depinde de dividendele subsidiarelor chineze, iar limitările valutare sau statutare ar putea împiedica plățile către investitori 1.

    • Risc de credit al cliențilormediu

      Evaluarea solvabilității clienților IMM este esențială, iar eșecul acesteia ar putea afecta reputația și rezultatele 1.

    • Presiune asupra marjelormediu

      Concurența de preț și strategia de volum ar putea menține marja brută la niveluri scăzute, ceea ce ar putea afecta profitabilitatea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă clienții IMM continuă să crească și diversificarea bazei de clienți reușește, veniturile ar putea deveni mai puțin dependente de un singur contract 1.
    • Finalizarea fabricii de polistiren ar putea reduce dependența de achiziții externe și ar putea îmbunătăți marjele 1.
    • Date tranzacționale extinse și sistem tehnologic scalabil ar putea susține o creștere eficientă a costurilor operaționale 1.

    Ce ar strica teza

    • Concentrarea clientelei și pierderea netă ar putea face rezultatele foarte volatile dacă relația cu clientul major se schimbă 1.
    • Riscurile regulatorii și valutare din China ar putea limita capacitatea de a transfera numerar sau de a plăti dividende investitorilor străini 1.
    • Încetinirea economiei chineze și presiunea prețurilor ar putea erodă marjele dacă volumul crește fără profitabilitate corespunzătoare 1.

    De urmărit

    • Evoluția ponderii clientului major în veniturinext 10-K
    • Stadiul construcției fabricii de polistiren din Henan2027
    • Evoluția marjei brute și a pierderii netenext 10-K
    • Schimbări în reglementarea transferurilor de fonduri și a dividendelor din China2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 nov. 2025; de atunci au apărut 6-K (30 iun. 2026), 6-K (28 mai 2026), 6-K (28 apr. 2026).

    Afacerea

    Texxon este o companie holding înregistrată în Insulele Cayman, care își desfășoară activitatea în China prin subsidiare, în principal Net Plastic Technology, activă din 2011 1. Platforma sa tehnologică oferă clienților din segmentul IMM achiziții, transport și logistică, plăți și servicii de livrare 1. Veniturile provin din vânzarea produselor pe care compania le achiziționează de la furnizori și le revinde clienților, diferența de preț reprezentând profitul brut 1.

    Conducerea a ales, potrivit surselor, să prioritizeze extinderea volumului și relațiile pe termen lung cu clienții în detrimentul tranzacțiilor cu marje mari pe termen scurt, ceea ce a redus temporar marja brută și profitul 1. Compania urmărește să construiască cea mai mare platformă integrată de management al lanțului de aprovizionare pentru materii prime plastice și chimice din China 1.

    Segmente

    Achiziții și vânzări de materii prime plastice și chimice

    Acesta este principalul flux de venituri, unde compania cumpără de la furnizori și vinde direct clienților, cu venituri generate din diferența dintre prețul de achiziție și cel de vânzare 1. Veniturile fiscal 2025 au fost de aproximativ 797 milioane USD 1.

    Fabrica de polistiren din Henan

    Compania construiește o fabrică de polistiren în provincia Henan, care ar putea permite furnizarea de produse chimice cu calitate mai bună și, în perioade de deficit, vânzări cu marje mai mari 1. Proiectul este în curs de construcție la data raportului 1.

    Piața în context

    Piața de management al lanțului de aprovizionare pentru materii prime chimice din China este descrisă de companie ca fiind mare, fragmentată și încă în fază incipientă de dezvoltare 1. Clienții vizați sunt IMM-urile din industria electronicelor de consum, internet of things, electronică auto și control industrial 1.

    Activitatea companiei depinde de economia chineză, care a încetinit din 2012, iar o încetinire severă sau prelungită ar putea afecta negativ rezultatele 1. Tensiunile comerciale dintre Statele Unite și China sunt, de asemenea, menționate ca o sursă de incertitudine 1.

    Tendințe

    • Încetinirea economiei chinezevânt din față

      Creșterea economiei chineze a încetinit de la 2012, iar o continuare a acestei tendințe ar putea reduce cererea din partea IMM-urilor clienți 1.

    • Consolidarea digitală a achizițiilor B2Bvânt din spate

      Platformele digitale de achiziții pentru IMM-uri ar putea câștiga cotă de piață pe măsură ce clienții caută aprovizionare mai stabilă și costuri mai mici 1.

    • Tensiuni geopolitice și comerțvânt din față

      Incertitudinile din relațiile comerciale China-SUA și conflictele regionale ar putea afecta cheltuielile și accesul la piețele de capital 1.

    • Cerere pentru materii prime cu aprovizionare stabilămixt

      Când unele materii prime plastice și chimice sunt în deficit, o capacitate proprie de producție ar putea permite companiei să răspundă cererii clienților 1.

    Poziția concurențială

    Compania afirmă că principalii concurenți pot include firme cu prezență de piață, notorietate și resurse financiare sau tehnologice similare sau mai mari, iar intrarea unor furnizori de platforme similare ar putea accentua presiunea asupra prețurilor 1. Concurența de preț ar putea reduce prețurile produselor și afecta profitabilitatea 1.

    • Alți furnizori de platforme de management al lanțului de aprovizionare din China

      Concurenți menționați generic în raport, fără nume în sursa dată 1.

    • Platforme B2B de chimicale și materii prime

      Companii cu model similar de comerț electronic pentru chimicale, descrise generic în raport 1.

    • Furnizori de logistică și depozitare

      Parteneri terți care pot deveni și concurenți prin integrare verticală, potrivit descrierii companiei 1.

    • Distribuitori tradiționali de materii plastice

      Canale de distribuție clasice care concurează pentru aceiași clienți IMM 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-06-30 · SEC / Texxon Holding Ltd · 18 nov. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.