olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Weyco Group, Inc. WEYS

Wholesale-Apparel, Piece Goods & Notions · SIC 5130 · Verticală: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

63,07USD−2,35 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Weyco Group proiectează, comercializează și distribuie încălțăminte de calitate, în special pentru bărbați, sub brandurile Florsheim, Nunn Bush, Stacy Adams și BOGS. După un 2025 dificil, marcat de tarife, trimestrul al doilea din 2026 a adus o revenire vizibilă a vânzărilor cu încasarea unor rambursări de taxe vamale, ceea ce face ca evoluția marjelor să rămână de urmărit.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Weyco Group, Inc. (WEYS) costa 63,07 USD (−2,35 % într-o zi), cu capitalizare 602,4 mil USD, P/E 17,4 pe un EPS diluat de 3,63 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,90 %, beta 1,10, interval pe 52 de săptămâni 27,68–64,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 62,2 mil USD (+6,9 % an/an), profit net de 13,3 mil USD (+490,2 % an/an), EPS diluat 1,39 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
602,4 mil USD
acțiuni la 27 iul. 2026
P/E (TTM)
17,4
EPS diluat TTM 3,63 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,76 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
4,90 %
DPS 12 luni 3,09
Beta (2 ani)
1,10
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
27,6864,59

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
76,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
45,72 – 60,44
peste banda superioară · %B 1,18 · lățimea benzii 27,7 %
SMA 50 / 200
49,15 / 39,12
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,60 / 1,60
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,8 %−5,9 %+29,7 pp—
3 luni+43,6 %−4,6 %+48,3 pp—
6 luni+84,1 %+0,2 %+83,9 pp—
De la început de an+106,2 %+7,4 %+98,8 pp—
1 an+101,2 %+8,2 %+93,0 pp−4,7 %
3 ani+141,2 %+68,4 %+72,8 pp−3,7 %
5 ani+169,0 %+56,5 %+112,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,4 %
14 nov. 2025 → 19 nov. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−36,0 %
23 iun. 2022 → 30 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+21,9 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
62,2 mil USD
+6,9 % an/an
Profit net
13,3 mil USD
+490,2 % an/an
EPS diluat
1,39
+479,2 % an/an
netă / operațională
21,4 % / 27,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri74,3 mil80,5 mil68,0 mil58,2 mil73,1 mil76,8 mil68,0 mil62,2 mil
Costul vânzărilor41,4 mil41,9 mil37,7 mil33,0 mil43,3 mil43,0 mil37,9 mil18,4 mil
Profit brut32,9 mil38,5 mil30,4 mil25,2 mil29,8 mil33,8 mil30,1 mil43,8 mil
Cheltuieli generale și de vânzare22,7 mil27,0 mil23,3 mil21,3 mil21,7 mil23,6 mil22,6 mil26,8 mil
Profit operațional10,2 mil11,5 mil7,0 mil3,9 mil8,1 mil10,2 mil7,5 mil17,0 mil
Amortizare și depreciere710,0 mii436,0 mii597,0 mii737,0 mii723,0 mii824,0 mii683,0 mii651,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile15,0 mii01,0 mii1,0 mii0 ≈04,0 mii0 ≈
Profit înainte de impozit10,9 mil12,4 mil7,5 mil4,6 mil8,9 mil10,9 mil8,3 mil18,6 mil
Impozit pe profit2,8 mil2,4 mil2,0 mil2,4 mil2,4 mil2,2 mil2,2 mil5,3 mil
Profit net8,1 mil10,0 mil5,5 mil2,3 mil6,6 mil8,7 mil6,1 mil13,3 mil
EPS diluat0,841,03 ≈0,570,240,690,91 ≈0,641,39
Flux de numerar operațional-374,0 mii ≈20,4 mil4,1 mil10,2 mil ≈-1,1 mil ≈24,0 mil17,4 mil7,7 mil ≈
Investiții (capex)556,0 mii ≈486,0 mii417,0 mii260,0 mii ≈213,0 mii ≈861,0 mii554,0 mii936,0 mii ≈
Dividende plătite2,5 mil ≈74,0 mii2,5 mil2,6 mil ≈2,7 mil ≈1,0 mii23,9 mil2,6 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni53,0 mii ≈19,0 mii732,0 mii2,4 mil ≈930,0 mii ≈1,2 mil34,0 mii0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 72 din propriul istoric de 36 trimestre (min 6,6, mediană 12,1, max 49,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri298,4 mil304,0 mil195,4 mil267,6 mil351,7 mil318,0 mil290,3 mil276,2 mil
Venituri an/an+5,2 %+1,9 %−35,7 %+37,0 %+31,4 %−9,6 %−8,7 %−4,9 %
Profit net20,5 mil20,9 mil-8,5 mil20,6 mil29,5 mil30,2 mil30,3 mil23,1 mil
Profit net an/an+24,2 %+1,9 %−140,6 %indisponibil+43,7 %+2,2 %+0,4 %−23,9 %
EPS diluat1,972,10-0,872,123,073,173,162,41
EPS diluat an/an+23,1 %+6,6 %−141,4 %indisponibil+44,8 %+3,3 %−0,3 %−23,7 %
netă %6,9 %6,9 %-4,3 %7,7 %8,4 %9,5 %10,4 %8,4 %
Flux de numerar liber11,6 mil2,0 mil36,6 mil5,4 mil-32,2 mil95,3 mil36,3 mil35,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
96,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
239,6 mil USD
Active totale
319,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,22x
ROE
9,5 %
ROA
7,2 %
Marja FCF
12,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
318,0 mil
2024
290,3 mil
2025
276,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
175,2 mil
2024
158,8 mil
2025
156,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
142,9 mil
2024
131,5 mil
2025
119,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
101,9 mil
2024
94,9 mil
2025
90,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
41,0 mil
2024
36,6 mil
2025
29,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
2,5 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
39,1 mil ≈
2025
32,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
529,0 mii
2024
15,0 mii
2025
2,0 mii

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
40,9 mil
2024
39,8 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
10,7 mil
2024
9,5 mil
2025
9,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit net
2023
30,2 mil
2024
30,3 mil
2025
23,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
3,17
2024
3,16
2025
2,41

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
9,5 mil
2024
9,6 mil
2025
9,6 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,99
2024
3,03
2025
3,07

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
69,3 mil
2024
71,0 mil
2025
96,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
39,3 mil
2024
37,5 mil
2025
38,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
74,9 mil
2024
74,0 mil
2025
65,9 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active curente
2023
190,1 mil
2024
209,4 mil
2025
205,4 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
29,5 mil
2024
28,2 mil
2025
27,4 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
12,3 mil
2024
12,3 mil
2025
12,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
506,0 mii
2024
273,0 mii
2025
39,0 mii

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active totale
2023
309,3 mil
2024
324,1 mil
2025
319,7 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
8,8 mil
2024
8,4 mil
2025
11,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
29,6 mil
2024
47,3 mil
2025
48,6 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
64,8 mil
2024
78,5 mil
2025
80,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
244,5 mil
2024
245,6 mil
2025
239,6 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
98,6 mil
2024
37,7 mil
2025
37,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
3,3 mil
2024
1,4 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
95,3 mil ≈
2024
36,3 mil ≈
2025
35,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,2 mil
2024
-1,2 mil
2025
-242,0 mii

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-45,3 mil
2024
-32,2 mil
2025
-13,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
9,3 mil
2024
9,7 mil
2025
7,7 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
4,3 mil
2024
586,0 mii
2025
5,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-7,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-20,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-23,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-7,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-23,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-7,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-2,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
49,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
11,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
15,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
85,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
64,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
10.693,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
7,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
5,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
48,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
2,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
45,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
131,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
105,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
154 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
180 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
602,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
17,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 66 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

63,07 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 602,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
602,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
17,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
13,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
12,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2631derivat 211

Scorul pe grupe

  • Creștere0
  • Randamente77
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare77
  • Calitate99

Interval de valoare estimat

Jos
38,29
USD pe acțiune
Mijloc
59,53
USD pe acțiune
Sus
88,12
USD pe acțiune
Preț: 63,07 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -5,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -6,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 36,25 – 121,99 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E36,25 – 121,99 (Mijloc 72,78)
    19 firme folosite · multiplul median 20,0x · quartile 10,0x – 33,6x
    ANDE, CAH, CAPL, CENT, CHEF, COR, DIT, DPZ, EDUC, GLP, HLF, HWKN, MCK, PFGC, RAVE, SEB, SYY, UNFI, USFD
  • Dividende actualizate (DDM)40,34 – 54,25 (Mijloc 46,28)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 66/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate12,4 %97 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate131,1 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-7,7 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-7,8 %0 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10.693,0x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie7,5x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare17,4x64 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare7,6 %94 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,2 %75 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente64,3 %80 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate99/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente77/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare77/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

WEYCO GROUP, INC. (WEYS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 276,2 mil USD în 2025; creștere an/an -4,9 %; marjă netă 12,4 %; ROE 13,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 38,29–88,12 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 59,53 USD, prețul de 63,07 USD lasă un potențial de -5,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 12,4 %
  • Conversia profitului în FCF: 131,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: 10 693,0x
  • Lichiditatea curentă: 7,5x
  • Randament FCF: 7,6 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,2 %
  • Rata de distribuire (FCF): 64,3 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -7,7 %
  • CAGR EPS 3 ani: -7,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri de consum curent (SIC 51xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
17,4x
mediana verticalei 22,6x
sub mediană (−23,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,9x
P/S
2,2x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+754,6 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+35,3 %)
ROE
13,8 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+536,5 %)
Marja netă
12,4 %
mediana verticalei 0,6 %
peste mediană (+2.056,8 %)
Marja EBIT
15,3 %
mediana verticalei 1,4 %
peste mediană (+964,7 %)
Venituri an/an
-4,9 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−384,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,3x
Randament dividend
4,9 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+124,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
MCKMcKESSON CORPORATION123,8 mld27,6—1,1 %+12,4 %+22 % / +128 %
CORCencora, Inc.64,8 mld25,2104,3 %0,8 %+9,3 %−8 % / +67 %
CAHCardinal Health, Inc.61,9 mld34,1—0,7 %+14,2 %+26 % / +150 %
SYYSysco Corporation37,0 mld20,059,1 %2,1 %+3,9 %−1 % / +4 %
USFDUs Foods Holding Corp.22,9 mld29,918,0 %2,0 %+4,1 %+36 % / +144 %
PFGCPerformance Food Group Company17,3 mld43,78,2 %0,6 %+7,2 %+13 % / +69 %
DPZDomino’s Pizza, Inc.11,2 mld19,4—11,9 %+5,0 %−19 % / −13 %
CHEFChefs’ Warehouse, Inc.4,5 mld44,916,2 %2,3 %+9,4 %+69 % / +284 %
ASHAshland Inc.3,5 mld126,02,8 %2,8 %−13,7 %+44 % / −5 %
SEBSeaboard Corporation3,3 mld5,910,7 %5,3 %+7,1 %−27 % / −3 %
HWKNHawkins, Inc.3,2 mld36,916,0 %7,5 %+11,2 %+17 % / +147 %
UNFIUnited Natural Foods, Inc.2,8 mld34,35,3 %0,3 %−2,0 %+23 % / +216 %
WKCWorld Kinect Corporation1,9 mld—-11,5 %-0,4 %−12,5 %+58 % / +74 %
VSTSVestis Corp1,9 mld—-0,6 %-0,2 %−2,5 %+118 % / −23 %
ANDEAndersons, Inc.1,9 mld9,316,1 %1,8 %−2,2 %+7 % / +11 %
HLFHerbalife Ltd.1,6 mld8,8—3,4 %+0,9 %+17 % / +16 %
GLPGlobal Partners LP1,4 mld7,3—0,9 %+8,1 %−5 % / +14 %
UVVUniversal Corporation1,0 mld—-0,2 %-0,1 %−1,3 %−22 % / −27 %
CAPLCrossamerica Partners LP752,4 mil15,7—1,2 %−10,6 %−3 % / −17 %
WEYSWeyco Group, Inc.602,4 mil17,413,8 %12,4 %−4,9 %+101 % / +141 %
MGPIMgp Ingredients, Inc.382,9 mil—-34,5 %-51,4 %−23,8 %−22 % / −79 %
NUSNu Skin Enterprises, Inc.220,5 mil—-32,5 %-15,7 %−14,3 %−54 % / −73 %
BANLCbl International Limited79,8 mil—-14,0 %-0,6 %−9,1 %−48 % / −86 %
HFFGHf Foods Group Inc.77,6 mil—-15,5 %-2,8 %+2,2 %−43 % / −70 %
MMLPMartin Midstream Partners L.P.77,1 mil——-1,4 %+1,2 %−25 % / −24 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WEYS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
33,72
Randament total -43 % · Pe an -43 %
59,92
Randament total -0 % · Pe an -0 %
90,67
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
26,78
Randament total -48 % · Pe an -20 %
54,08
Randament total -1 % · Pe an -0 %
90,67
Randament total 61 % · Pe an 17 %
5 ani
21,26
Randament total -52 % · Pe an -14 %
48,80
Randament total -2 % · Pe an -0 %
90,67
Randament total 72 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 13,52
  • Marja netă± 9,46
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,55
  • Diluare anuală± 0,80

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Weyco Group proiectează, comercializează și distribuie încălțăminte de calitate, în special pentru bărbați, sub brandurile Florsheim, Nunn Bush, Stacy Adams și BOGS. După un 2025 dificil, marcat de tarife, trimestrul al doilea din 2026 a adus o revenire vizibilă a vânzărilor cu încasarea unor rambursări de taxe vamale, ceea ce face ca evoluția marjelor să rămână de urmărit.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de branduri cunoscute, cu Florsheim în creștere record, și o bază de cumpărători din mii de magazine din America de Nord.
  • Lichiditate solidă, fără datorii la linia de credit, care oferă flexibilitate în perioade dificile.
  • Creștere vizibilă în trimestrul al doilea din 2026, sprijinită de vânzările Florsheim și BOGS.

Puncte slabe

  • Dependență mare de furnizori externi concentrați în China, ceea ce face costurile sensibile la tarife.
  • Marjele au fost comprimate în 2025, iar rezultatele trimestriale sunt influențate puternic de rambursări one-off.
  • Brandurile Nunn Bush, Stacy Adams și BOGS au scăzut în 2025, arătând vulnerabilitate pe segmente.

Oportunități

  • Creșterea comerțului electronic propriu și diversificarea bazei de furnizori ar putea sprijini marjele pe termen mediu.
  • Dacă revenirea BOGS pentru toamna 2026 se confirmă, brandul ar putea reveni la creștere susținută.
  • Recuperarea rambursărilor de tarife rămase ar putea aduce încă un beneficiu, deși momentul este incert.

Amenințări

  • Noi tarife sau schimbări ale politicii comerciale ar putea anula câștigurile și comprima din nou marjele.
  • Scăderea venitului disponibil al consumatorilor ar putea reduce cererea pentru încălțămintea de mijloc a prețului.
  • Concurența din partea marcilor private și a retailerilor cu comerț electronic ar putea presa prețurile.

Riscuri

  • Tarife comercialeridicat

    Noile tarife impuse în iulie 2026 și incertitudinea politicii comerciale pot afecta direct costurile de import și marjele.

  • Dependența de furnizori din Chinaridicat

    Doi furnizori din China reprezintă fiecare peste 10% din achizițiile de inventar, iar lipsa contractelor pe termen lung expune compania la întreruperi.

  • Sezonalitate BOGSmediu

    Vânzările brandului BOGS depind de vreme și de iarna nordică, iar schimbările climatice pot reduce cererea.

  • Dependență de cheiescăzut

    Pierderea unuia dintre cei doi executivi-cheie ar putea perturba strategia și operațiunile companiei.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea Florsheim și revenirea BOGS se mențin în a doua jumătate a anului, compania ar putea depăși tendința de scădere din 2025 și ar putea susține rezultate mai bune.
  • Bilanțul fără datorii și lichiditatea ridicată oferă flexibilitate pentru investiții în comerțul electronic și pentru diversificarea furnizorilor.
  • Închiderea magazinelor proprii și accentul pe online ar putea reduce costurile fixe și ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele crescute din iulie 2026 se extind, marjele ar putea reveni la nivelul de compresie din 2025, iar rezultatele de trimestrul al doilea ar putea părea excepționale.
  • Scăderile de la Nunn Bush, Stacy Adams și BOGS arată vulnerabilitate, iar presiunea marcilor private ar putea continua să limiteze creșterea brandurilor de preț de intrare.
  • Câștigurile din trimestrul al doilea au fost influențate de rambursări one-off, iar fără ele profitabilitatea de bază ar putea arăta mai slab decât pare.

De urmărit

  • Comenzile pentru toamna 2026 la BOGS și revenirea brandului2026
  • Calendarul de rambursare pentru taxele vamale rămase (Phase 3)next 10-K
  • Efectul închiderii magazinelor proprii asupra vânzărilor Retail2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Compania, înregistrată în Wisconsin, operează în două segmente raportabile: Wholesale, care vinde încălțăminte către magazine de încălțăminte, departamentale și specializate din SUA și Canada, și Retail, format din platforme de comerț electronic și patru magazine proprii din SUA. Aproximativ 78% din vânzările din 2025 au provenit din Wholesale, iar Retail a reprezentat 13% 1. Produsele sunt fabricate de furnizori externi, în special din China și India, ceea ce face lanțul de aprovizionare sensibil la tarife și transport.

Vânzările nete au scăzut cu 5% în 2025, la 276,2 milioane USD, iar câștigul net a scăzut la 23,1 milioane USD 1. În primul semestru din 2026, vânzările au crescut cu 3%, la 130,2 milioane USD 2. Compania a decis închiderea celor patru magazine proprii din SUA la expirarea contractelor de închiriere, ceea ce accentuează concentrarea pe comerțul electronic 2.

Structura pe brand, cu Florsheim ca principal motor, reduce dependența de un singur produs, însă marjele depind mult de evoluția costurilor de import și de politica tarifară a SUA. Compania nu are datorii la linia de credit, iar lichiditatea rămâne una dintre cele mai solide componente ale profilului său financiar 2.

Segmente

Florsheim Australia

Segmentul Other include retailul și wholesale-ul din Australia și Africa de Sud. Vânzările au rămas aproape stabile în 2025 și au crescut ușor în moneda locală, însă divizia a generat pierderi operaționale mici și rămâne un proiect în curs de consolidare 1.

Piața în context

Piața încălțămintei de mijloc a prețului din SUA, în care compania își vinde majoritatea produselor, este sensibilă la venitul disponibil al consumatorilor și la inflație. Consumatorii au preferat tot mai mult încălțămintea casual în locul celei de dress, iar concurența din partea marcilor private și a produselor licențiate s-a intensificat 1.

Canalul de distribuție se concentrează, cu retaileri mari care își pot reduce stocurile, iar creșterea comerțului online reduce traficul în magazine. Compania notează că a crescut prețurile cu 10% din iulie 2025 pentru a compensa tarifele, însă această măsură poate reduce cererea 1.

Tendințe

  • Relaxarea cererii pentru dressmixt

    Consumatorii preferă încălțămintea casual, iar brandurile orientate spre dress, precum Stacy Adams, au fost afectate de scăderea spațiului alocat în magazine. Florsheim, cu hibrizi și dress casual, a arătat însă o creștere solidă 12.

  • Comerțul electronicvânt din spate

    Creșterea cumpărăturilor online amenință traficul din magazinele partenerilor, dar oferă companiei un canal direct cu consumatorul, pe care conducerea spune că îl va extinde. Închiderea magazinelor proprii confirmă această direcție 12.

  • Vreme și sezonalitate BOGSvânt din față

    Vânzările brandului BOGS depind de iarnă și de vreme, iar schimbările climatice pot reduce cererea pentru cizmele de sezon. Revenirea comenzilor pentru toamna 2026 este un semnal pozitiv, dar fragil 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu numeroși producători, distribuitori și retaileri de încălțăminte, unii mult mai mari și cu resurse substanțial mai mari. Principalii factori de competiție sunt recunoașterea brandului, prețul, calitatea și serviciul 1.

Presiunea vine și din marcile private ale retailerilor, care concurează direct cu brandurile de preț de intrare precum Nunn Bush, iar cele din segmentul licențiat și cele low-cost limitează spațiul disponibil pentru produsele dress 12.

  • Mărci private ale retailerilor

    Produse proprii ale marilor retaileri care concurează cu brandurile de preț de intrare, în special Nunn Bush.

  • Producători mai mari de încălțăminte

    Companii cu resurse substanțial mai mari, care concurează pe brand, preț și distribuție în același canal Wholesale.

  • Producători de cizme de cauciuc

    Mulți competitori din segmentul cizmelor de cauciuc, față de care BOGS își evidențiază construcția Seamless.

  • Retaileri cu comerț electronic

    Platforme online care pot reduce traficul în magazinele partenerilor și pot intensifica concurența pe preț.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Weyco Group, Inc. · 13 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Weyco Group, Inc. · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Weyco Group, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.